Gmazovi za sobom vuku repove, a zvijezde prostorvr

poruka: 42
|
čitano: 5.829
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Gmazovi za sobom vuku repove, a zvijezde prostorvr".
15 godina
offline
Gmazovi za sobom vuku repove, a zvijezde prostorvr

prema jednoj od teorija zavjere te spletke, prostor je prije vremena jer time naglašava uzročnoposljedičnu svezidbu: gdje nema prostora, nema ni vremena. prvo kokoš, onda jaje (ako kokoš nepažljivo ne prijeđe cestu, jasno). širenjem ("izmeštanjem na rezervni položaj") materije nastajao je i prostor oko nje, manje i više zakrivljen (tzv. pimpek-prostor), a potom i tamo ostao. ako je svemir reverzibilan i sklon skupljanju više od 10% u pranju, s njime će nestajati i prostor, a s njime i vrijeme. ustvari, prosto k'o pasulj: tamo gdje nema ničega, nema ni prostora a gdje nema prostora, nema ni vremena. idilično. i nema veze striktno sa švapskim. iz prostora nastaje vrijeme a ne obratno. pljuga. ajmo dalje. anything else, george? 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
3 0 hvala 1
8 godina
offline
Gmazovi za sobom vuku repove, a zvijezde prostorvr

Nije. Prvo je bilo vrijeme koje je trajalo u Božjem umu, o onda je nastao prostor u trenutku stvaranja. Što je radio Bog prije postanka svijeta? Smišljao je pakao za one koji postavljaju takva pitanja (reče sv. Augustin). 

 
2 2 hvala 0
16 godina
offline
Re: Gmazovi za sobom vuku repove, a zvijezde prost

Sv. Augustin je kompetentan pričati o prostoru i vremenu :) ... A di Bog prebiva? I njemu je potreban prostor.

King in the castle, king in the castle ...
11 godina
offline
Re: Gmazovi za sobom vuku repove, a zvijezde prost
Stric_Jura kaže...

dobro vele da je to i razlika između satem i kentum jezika, tj. iz tog proizlaze sve te silne jezične razlike i sklonosti..

 

zato naš jezik ne trpi pasivne oblike, ali teško stvara nove riječi - zadnja koja je apsolutna uspjela jest - kolodvor...

 

a žalosna je činjenica da puno ljudi danas ne zna pravilno koristiti svoj materinji jezik, pa se ne znaju niti izražavati na njemu i govore neki okljaštreni jezik za osnovne "u se, na se i poda se" potrebe...

Zadnja koja je apsolutno uspjela je - uhljeb!

 

 

p.s.

 

Znam da nije tema, ali ipak zna li se tko ju je skovao? 

42
Poruka je uređivana zadnji put uto 18.2.2020 22:29 (markoBT).
15 godina
offline
Gmazovi za sobom vuku repove, a zvijezde prostorvr

Imam prijedlog za autora, gospodina Davora: da snimi seriju videa u kojima pokušaš razviti intuitivnost u relativističkim temama. Onome što nam nije vidljiva svakodnevica. Da bez rješavanja kompleksnih jednadžbi i dijete zna intuitivno predvidjeti što će se desiti ako ... i sada ubaci bilo koji relativistički eksperiment...

Tako bi približio fiziku mlađima a neki bi dobili i volje za ući u prave matematičke avanture, a ne samo razvijanje intuicije u misaonim eksperimentima.

Animacije i usporedba sa poznatim predmetima dobro dođe. Ovo s medom mi je genijalna usporedba za povlačenje prostor-vremena.

Idi i radi nešto korisno!
 
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Gmazovi za sobom vuku repove, a zvijezde prostorvr

Ovo s animiranim filmom je dobra ideja, samo za napraviti animirani film treba imati i vremena i novca. Jedan takav, koji objašnjava specijalnu teoriju relativnosti, napravljen je za izložbu "Einsteinova čudesna godina" u Tehničkom muzeju Nikola Tesla, Zagreb,  2006. godine. 

 
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Gmazovi za sobom vuku repove, a zvijezde prostorvr

Da se vratim temi. Člank je izvrstan, ponajbolji (da sam pristran rekao bih najbolji). Ali ipak naslov je briljantan. 

 

Autori obično ne daju naslove člancima (osim kad je u pitanju znanstveni rad) pa bi bilo zgodno znati ko ga je smislio.

42
Poruka je uređivana zadnji put sri 19.2.2020 3:51 (markoBT).
 
1 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Gmazovi za sobom vuku repove, a zvijezde prost
markoBT kaže...

Zadnja koja je apsolutno uspjela je - uhljeb!

 

 

p.s.

 

Znam da nije tema, ali ipak zna li se tko ju je skovao? 

Ja mislim da ju je skovao Sasa Cvetojevic ("direktor" Facebooka).

Poruka je uređivana zadnji put sri 19.2.2020 17:02 (zoki.zlikowski).
9 godina
offline
Re: Gmazovi za sobom vuku repove, a zvijezde prost

Hvala. Naslov je autorski, nije urednički.

Bug daje tu slobodu. Drugi portali, kao Ideje.hr ili Index.hr, uzimaju si pravo staviti naslov kakav oni žele, sviđalo se to autoru ili ne.

5 godina
protjeran
offline
Re: Gmazovi za sobom vuku repove, a zvijezde prost
Upravo me zadnja rečenica - "...stvarnost (je) puno čudesnija i divnija od najfantastičnijih nadnaravnih bajanja koje je čovjek ikad uspio smisliti." - oduševljava i toliko privlači znanosti, a odbija od, zapravo, prilično ne maštovite religije.
Pis on ju, tu :P
Moj PC  
3 0 hvala 0
14 godina
offline
Gmazovi za sobom vuku repove, a zvijezde prostorvr

Stvarno, šta je stvarnost?!

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Gmazovi za sobom vuku repove, a zvijezde prost
danen kaže...

Ove filipike gospodina 4ndY protiv Newtona su bez veze. Ne bi smjeli više govoriti da sunce izlazi (u toliko i toliko sati) ni da zalazi (tada i tada), nego da se "horizont spušta (diže) iznad (ispod) smjera dopiranja Sunčeve svjetlosti". Postoje mnogi modeli u fizici i nijedan ne treba shvaćati apsolutno, kao apsolutnu istinu - na što autor i sam ukazuje. 

A što se pak tiče Esholovog odgovora na moje nagradno pitanje (bez nagrade) mogu reći da nije točan. Možda gospodin 4ndY zna? 

Nisam znao za ovaj razlog zašto je protorvrijeme, a ne vrijemeprostor, makar bih možda i trebao. Sad znam. Hvala.

 

Jasno, s ovim vašim komentarom da je moj prigovor bez veze se ne slažem. Kad već volite narodne mudrosti, onda znate i onu "što na umu, to na drumu". Kad ljudi ne razmišljaju o novim konceptima, onda ih i ne koriste, a onda nisu u stanju ni dolaziti do novih zaključaka i objašnjenja. To je čest problem u znanosti gdje se krug često kvadrira do besvjesti, a nekad stari koncepti naprosto nisu adekvatni da se analiziraju novouočeni fenomeni. Na ovom primjeru sa gibanjem Zemlje u odnosu na Sunce - da, većina ljudi ne razmišlja da je Zemlja ta koja se rotira, ali zato su im većina nebeskih pojava (od pomrčina, pa nadalje) posve nejasna i kad im date objašnjenje neke nebeske pojave ostaju zatečeni, makar je objašnjenje u kontekstu heliocentričnog sustava trivijalno.

 

Da, nemamo konačnu istinu u fizikalnim teorijama - nigdje nisam ni tvrdio drugačije, ali to ne znači da ne postoji hijerarhija teorija i koncepata. Uvijek treba stremiti što naprednijim (apstraktnijim?) konceptima koji više toga objašnjavaju i na njima graditi intuiciju. U suprotnom bi svi ostati na Aristotelovoj fizici jer i ona nešto objašnjava blisku stvarnost, a i savršeno je intuitivna djeci. U tom smislu ide moj komentar: ne postoji svijest o nužnosti razvijanja intuicije na novim pojmovima koji su evidentno superiorni starima (kao u fizici, u slučaju OTR-a, ili teorije polja), pa je posljedično i postavljanje hipoteza u fizici često na razini v=s/t. Nisam upoznat s razvojima u kemiji, ali nekako ne sumnjam da postoji isti problem i u toj disciplini.

In the land of the blind, the one-eyed man is stoned to death. - Joan D. Vinge
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice