Gmazovi za sobom vuku repove, a zvijezde prostorvr

poruka: 42
|
čitano: 5.793
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Gmazovi za sobom vuku repove, a zvijezde prostorvr".
8 godina
offline
Gmazovi za sobom vuku repove, a zvijezde prostorvr

Pitanje za kviz: zašto se kaže "prostorvrijeme", a ne "vrijemeprostor"? 

 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Gmazovi za sobom vuku repove, a zvijezde prostorvr

Čest je slučaj da se u istom tekstu Einsteinova opća teorija relativnosti (OTR) hvali na sva zvona, a istovremeno i opovrgava. I to na konceptualnoj razini! Primjer je i ovaj tekst. Ako se prihvati da OTR opisuje prostorvrijeme na način na koji ga opisuje, onda gravitacija više nije sila i ne može se jednostavno čovjek vratiti korak unazad i reći: "...ali ajmo reći da je ipak sila i dalje nastaviti s opisom" (kao autor u tekstu: "Zakrivljenost prostora iskazuje se kao gravitacijska sila"). Einstein je izveo cijelu teoriju baš iz pretpostavke da gravitacija nije sila (odnosno, s pretpostavkom da je slobodan pad zapravo inercijalni sustav), i ništa od svih ovih predviđanja OTR-a ne bi bilo moguće da nije bilo te pretpostavke. Kad se u OTR gravitacija vrati kao "sila" nastaje gadna shizofrenija u konceptima i onda možemo izvlačiti proizvoljne zaključke koji nemaju veze baš s matematičkim opisom u pozadini. S obzirom na to da u OTR-u gravitacija nije sila, ona ne mijenja gibanje tijela kao "F=ma" i nema povezanog koncepta rada između dvije točke (integral sile po putu), pa onda nema ni jasno definiranog koncepta lokalne energije. To da je gravitacija sila može se tek shvatiti kao aproksimacija na malim zakrivljenostima prostorvremena (gdje numerički vrijedi Newtonova gravitacija), ali u ovom primjeru gdje zakrivljenost igra bitnu ulogu, to ne može nikako proći.

 

Nije ovo krivnja autora ovog teksta, već glavnine akademske zajednice koja neprekidno koristi rezultate OTR-a, ali ne zna kako bi ih jednostavno interpretirala, pa nastavlja s korištenjem klasičnih (pred-Einsteinovskih) termina. Jedan od glavnih krivaca za to je R. Feynman sa svojim stupidnim "sticky bead" argumentom, nakon čega je većina rekla: ah, Feynman je tako rekao, pa ne može biti krivo... Makar cijeli OTR tada nema smisla i može se komotno baciti u smeće.

 

Ono što je super baš kod ovog primjera nerazumijevanja glavnih fizikalnih teorija da itekako postoji prostor za fundamentalne doprinose fizici te da nije sve u sve kompliciranijim primjenama kvantne mehanike i OTR-a na egzotičnije i egzotičnije fenomene. To bi oni koji tek trebaju odabrati buduću karijeru trebali shvatiti kao otvoreni poziv da dođu, razmišljaju "izvan kutije" i riješe te probleme! Autor je u pravu da se fizika uči (srećom) sve više na konceptualnoj razini, a manje na jednadžbama, što omogućuje školarcima da se ranije susretnu s modernim konceptima (makar kod njih ne postoji jednostavan opis jednadžbama koji se može recimo raditi u srednjoj školi) i na taj se način školarci mogu ranije rastati od klasičnih pojmova i konceptualno misliti dalje nego starije generacije koje ne mogu dalje od Newtona, a to onda i povećava vjerojatnost za nove fundamentalne uvide! Nerijetko se čuje da je bolje potražiti karijeru u znanosti u novim, multidisciplinarnim područjima jer je u starim, fundamentalnim znanostima sve već bitno otkriveno, i tako se navede primjer fizike koja nakon kvantne i OTR-a nije ništa fundamentalno novo donijela. Ali to je dakako samo neki vid izgovora nas koji ne možemo ništa novo otkriti, zato treba otvoreno reći: fizika treba nove umove! :-)

In the land of the blind, the one-eyed man is stoned to death. - Joan D. Vinge
Poruka je uređivana zadnji put uto 18.2.2020 7:17 (4ndY).
 
8 0 hvala 5
7 godina
offline
Re: Gmazovi za sobom vuku repove, a zvijezde prost
danen kaže...

Pitanje za kviz: zašto se kaže "prostorvrijeme", a ne "vrijemeprostor"? 

 

Abecedni poredak ? Prostor tri dimenzije, vrijeme samo jedna ?

Poruka je uređivana zadnji put uto 18.2.2020 8:09 (Eshol).
15 godina
offline
Gmazovi za sobom vuku repove, a zvijezde prostorvr

drago mi je za stvarnost. već je bilo i vrijeme da postane čudesna. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
3 0 hvala 0
8 godina
offline
Gmazovi za sobom vuku repove, a zvijezde prostorvr

Ove filipike gospodina 4ndY protiv Newtona su bez veze. Ne bi smjeli više govoriti da sunce izlazi (u toliko i toliko sati) ni da zalazi (tada i tada), nego da se "horizont spušta (diže) iznad (ispod) smjera dopiranja Sunčeve svjetlosti". Postoje mnogi modeli u fizici i nijedan ne treba shvaćati apsolutno, kao apsolutnu istinu - na što autor i sam ukazuje. 

A što se pak tiče Esholovog odgovora na moje nagradno pitanje (bez nagrade) mogu reći da nije točan. Možda gospodin 4ndY zna? 

 
7 0 hvala 0
15 godina
offline
Gmazovi za sobom vuku repove, a zvijezde prostorvr

Jedna od meni najdražih rečenica: "stvarnost je puno čudesnija i divnija od najfantastičnijih maštanja"

Usput, nisu sva djeca u Newtonovom razmišljanju. Mojima polako objašnjavam relativističke koncepte, poput nepostojanja istovremenosti, drugačijeg protoka vremena, zakrivljenosti prostora, itd.

Btw, početak osnovne škole, još su na zbrajanju.

Idi i radi nešto korisno!
 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Gmazovi za sobom vuku repove, a zvijezde prost
danen kaže...

Ove filipike gospodina 4ndY protiv Newtona su bez veze. Ne bi smjeli više govoriti da sunce izlazi (u toliko i toliko sati) ni da zalazi (tada i tada), nego da se "horizont spušta (diže) iznad (ispod) smjera dopiranja Sunčeve svjetlosti". Postoje mnogi modeli u fizici i nijedan ne treba shvaćati apsolutno, kao apsolutnu istinu - na što autor i sam ukazuje. 

A što se pak tiče Esholovog odgovora na moje nagradno pitanje (bez nagrade) mogu reći da nije točan. Možda gospodin 4ndY zna? 

 

Mislim da to nije bila 4ndyjeva namjera već da se gravitacija kao takva ne može objasniti u jednom slučaju na jedan način a u drugom slučaju na drugi način. Jednako kao što foton možeš smatrati i valom i česticom. Mislim da će se još dugo voditi rasprave oko povezanosti elektromagnetskog polja i gravitacije, gravitona i ostalih nepoznanica koje još uvijek prate gravitaciju, kao što je utjecaj gravitacije i brzine na vrijeme, sjeti se samo crnih rupa i njihove okolice gdje ne vrijede klasična pravila fizike. Jednog dana kada se bude putovalo brže od svjetlosti (bez obzira bilo to pomoću crvotočina ili unutar vlastitog gravitacijskog polja letjelice) smijat ćemo se definicijama današnje fizike, pogotovo onoj gdje je brzina definirana kao put kroz vrijeme. I tu obrati pažnju da se spominje vrijeme kao nešto što je opet zavisno o drugim faktorima kao što su prostor, brzina, gravitacija...

14 godina
offline
Gmazovi za sobom vuku repove, a zvijezde prostorvr

Unaprijed se izvinjavam na potencijalnoj hrpi gluposti koju ću predložiti/pitati/pretostaviti, ali:

 

Da li bi bilo ispravno da se savijanje prostora promatra kao njegovo razrijeđivanje? Uzmimo primjer planet (ali jednako bi vrijedilo i za čestice). Da bi imao i održavao masu, planet posuđuje energiju iz okolnog prostora (ovo je takođe samo moja pretpostavka) te ga time razrijeđuje, odnosno smanjuje mu energiju (smanjujući time i lokalni učinak higgsovog polja) i time olakšava kretanje kroz njega...i onda zbog toga okolna materija odnosno objekti bivaju privučeni prema tom objektu, jer je prostor oko njega "rijeđi". Ako ćemo preciznije, zapravo okolni objekti ne bivaju privučeni nego jednostavno putuju linijom manjeg otpora (lakše prolaze kroz rijeđi nego kroz gušći prostor, a prostor je rijeđi /odnosno higgsovo polje je sve slabije/ što je bliže centru mase), što bi značilo da putanje budu iskrivljene prema centru mase kao što to i biva.

 

U tom slučaju bi mogli reći da je prostor razrijeđen, a ono što je zakrivljeno su putanje objekata koji prolaze kroz njega.

 

Ima li išta od ovoga smisla?

Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
online
Gmazovi za sobom vuku repove, a zvijezde prostorvr

Jel se samo meni čini da gibanje svemirskih tijela u svemiru izgleda kao gibanje tijela u fludima?

 

Također mi je sinula ideja za revoluciju kretanja u svemiru: privlačenje prostoru ka kojem žellimo ići, nešto kao energetska "kuka" kojom se zahvati prostor do kojeg želimo doći i onda se prepusti privlačenju tog prostora (umjesto guranju ka tom prostoru kao što nam je sadašnja tehnologija). Praktički kao pojačavanje gravitacije sa usmjeravanjem ka tom pojačanom izvoru. U stvari ne treba ciljati niti daleko već svega odmah ispred objekta kojeg se privlači. Recimo da ste u autu i da auto ima na prednjem braniku uređaj za privlačenje prostora. Ne treba privlačiti ne znam koliko prostor aispred, dovoljno je da privlači svega milimetar/mikrometar da bi se kretao prema tom prostoru kojeg privlači

Brijem da sam upravo osmislio kako teoretski funkcionira warp pogon

Poruka je uređivana zadnji put uto 18.2.2020 10:58 (Ges).
 
2 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Gmazovi za sobom vuku repove, a zvijezde prost
Ges kaže...

Jel se samo meni čini da gibanje svemirskih tijela u svemiru izgleda kao gibanje tijela u fludima?

 

 

 Cekaj, zar ovo vec negdje nije izneseno, u sklopu teorije da svemir ustvari nije vakuum, vec.... tekucina?

 

Mozda u sklopu neke teorije zavjere, ili u sklopu nekog valid istrazivanja, neznam, no negdje sam citao bas o tome - planeti ustvari plutaju u tekucini.....

Children Shouldnt Play with Dead Things
9 godina
offline
Re: Gmazovi za sobom vuku repove, a zvijezde prost
Ges kaže...

Jel se samo meni čini da gibanje svemirskih tijela u svemiru izgleda kao gibanje tijela u fludima?

 

Također mi je sinula ideja za revoluciju kretanja u svemiru: privlačenje prostoru ka kojem žellimo ići, nešto kao energetska "kuka" kojom se zahvati prostor do kojeg želimo doći i onda se prepusti privlačenju tog prostora (umjesto guranju ka tom prostoru kao što nam je sadašnja tehnologija). Praktički kao pojačavanje gravitacije sa usmjeravanjem ka tom pojačanom izvoru. Brijem da sam upravo osmislio kako teoretski funkcionira warp pogon

 

Bojim se da malo kasniš s tom idejom jer je teorija crvotočina (wormholes) zasnovana na toj ideji o zakrivljenosti prostorvremena, kako god dodatno definirao svoju teoriju, baci pogled na Google.

16 godina
offline
Re: Gmazovi za sobom vuku repove, a zvijezde prost
AFARON kaže...

Unaprijed se izvinjavam na potencijalnoj hrpi gluposti koju ću predložiti/pitati/pretostaviti, ali:

 

Da li bi bilo ispravno da se savijanje prostora promatra kao njegovo razrijeđivanje? Uzmimo primjer planet (ali jednako bi vrijedilo i za čestice). Da bi imao i održavao masu, planet posuđuje energiju iz okolnog prostora (ovo je takođe samo moja pretpostavka) te ga time razrijeđuje, odnosno smanjuje mu energiju (smanjujući time i lokalni učinak higgsovog polja) i time olakšava kretanje kroz njega...i onda zbog toga okolna materija odnosno objekti bivaju privučeni prema tom objektu, jer je prostor oko njega "rijeđi". Ako ćemo preciznije, zapravo okolni objekti ne bivaju privučeni nego jednostavno putuju linijom manjeg otpora (lakše prolaze kroz rijeđi nego kroz gušći prostor, a prostor je rijeđi /odnosno higgsovo polje je sve slabije/ što je bliže centru mase), što bi značilo da putanje budu iskrivljene prema centru mase kao što to i biva.

 

U tom slučaju bi mogli reći da je prostor razrijeđen, a ono što je zakrivljeno su putanje objekata koji prolaze kroz njega.

 

Ima li išta od ovoga smisla?

 Ne znam da li je ispravno ovo što si naveo, ali mi se sviđa kako si to objasnio!

King in the castle, king in the castle ...
14 godina
offline
Re: Gmazovi za sobom vuku repove, a zvijezde prost
danen kaže...

Pitanje za kviz: zašto se kaže "prostorvrijeme", a ne "vrijemeprostor"? 

 pa zvučnost, lakše je, prirodnije reći i crveno-bijeli, nego bijelo-crveni gdje su to odvojene riječi...?

 

logički, bilo bi, mnijem, ispravnije vrijemeprostor - Veliki prasak - svemir ekspandira (u prostoru) iz točke inicijalne singularnosti od tog trena (vrijeme)...

 

sve lakše prikazujemo vremenskim slijedom tj. crtom....

Ju je je? Je ju je!
8 godina
offline
Gmazovi za sobom vuku repove, a zvijezde prostorvr

Ni Stric Jura nije ispravno odgovorio na pitanje - zašto se kaže"prostorvrijeme" a ne "vrijemeprostor". A što se tiče nekakve tekućine u svemiru (u kojem ne postoji pravi vakuum), to mi vuče na teoriju etera. 

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Gmazovi za sobom vuku repove, a zvijezde prost

OK - Occamova britva - to je prijevod s engleskog?

Ju je je? Je ju je!
8 godina
offline
Gmazovi za sobom vuku repove, a zvijezde prostorvr

No dobro, konačno da odgovorim na pitanje iz moga prvog posta. Stric Jura je sada vrlo blizu (vruče, vruče). No nije riječ o prijevodu s engleskog (spacetime) nego iz njemačkog (Raumzeit), jer - jasno je - Einstein kao Nijemac pisao je na tom jeziku (a i njemački je u to doba bio jezik znanosti). No mogao se odlučiti i za Zeitraum (vrijemeprostor). Zašto nije? Zato što ta riječ, Zeitraum, već postoji u njemačkom jeziku, a znači "razdoblje". Riječ Raumzeit je dakle skovana potpuno u duhu njemačkog jezika, koji obiluje takvim složenicama (kalkovima). Kalkovi su dosta česti i u engleskom jeziku, no u hrvatski baš ne pašu. Stoga se dugo kod nas pisalo "prostorno-vremenski kontinuum", što je više u duhu hrvatskog jezika od englesko-njemačke prevedenice "prostorvrijeme". Kako vidite, nije sve u fizici. Nešto je i u lingvistici. 

 
10 0 hvala 2
15 godina
offline
Re: Gmazovi za sobom vuku repove, a zvijezde prost
danen kaže...

No dobro, konačno da odgovorim na pitanje iz moga prvog posta. Stric Jura je sada vrlo blizu (vruče, vruče). No nije riječ o prijevodu s engleskog (spacetime) nego iz njemačkog (Raumzeit), jer - jasno je - Einstein kao Nijemac pisao je na tom jeziku (a i njemački je u to doba bio jezik znanosti). No mogao se odlučiti i za Zeitraum (vrijemeprostor). Zašto nije? Zato što ta riječ, Zeitraum, već postoji u njemačkom jeziku, a znači "razdoblje". Riječ Raumzeit je dakle skovana potpuno u duhu njemačkog jezika, koji obiluje takvim složenicama (kalkovima). Kalkovi su dosta česti i u engleskom jeziku, no u hrvatski baš ne pašu. Stoga se dugo kod nas pisalo "prostorno-vremenski kontinuum", što je više u duhu hrvatskog jezika od englesko-njemačke prevedenice "prostorvrijeme". Kako vidite, nije sve u fizici. Nešto je i u lingvistici. 

 jawohl, herr professor! 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
7 godina
offline
Re: Gmazovi za sobom vuku repove, a zvijezde prost
danen kaže...

Ni Stric Jura nije ispravno odgovorio na pitanje - zašto se kaže"prostorvrijeme" a ne "vrijemeprostor". A što se tiče nekakve tekućine u svemiru (u kojem ne postoji pravi vakuum), to mi vuče na teoriju etera. 

a sta nas ne rješiš muka pa ti ispravno odgovoriš? sad vidim da jesi

mislim da sam negdi cita nedavno da se navodno dosta znanstvenika "vrača" na teoriju etera ili u tom smislu.

zna li neko jeli gravitacija mozda povezana ikako s virtualnim cesticama ili Casimir efektom , koji nekim cudom/srecom ne djeluje isto na svim velicinama, a mislim da ni gravitacija ne djeluje isto, znaci li to da možda gravitacija osim polja isto ima frekvenciju, ne mislim na frekvenciju gravitacijskih valova za koju se zna nego frekvenciju koja je viša šta je objekt veče mase, npr uzmi dipol antenu koja odašilje neku visoku frekvenciju i rotiraj je (binarna crna rupa) , mi mjerimo samo ove niske frekvencije nastale usljed rotacije jedne oko druge, a nevidimo ovu visoku frekvenciju koja drzi na okupu te dvi crne rupe jer viša frekvencija ima manji doseg...

Poruka je uređivana zadnji put uto 18.2.2020 12:13 (dabar_solta_V2).
15 godina
online
Re: Gmazovi za sobom vuku repove, a zvijezde prost
Thinker kaže...
Ges kaže...

Jel se samo meni čini da gibanje svemirskih tijela u svemiru izgleda kao gibanje tijela u fludima?

 

Također mi je sinula ideja za revoluciju kretanja u svemiru: privlačenje prostoru ka kojem žellimo ići, nešto kao energetska "kuka" kojom se zahvati prostor do kojeg želimo doći i onda se prepusti privlačenju tog prostora (umjesto guranju ka tom prostoru kao što nam je sadašnja tehnologija). Praktički kao pojačavanje gravitacije sa usmjeravanjem ka tom pojačanom izvoru. Brijem da sam upravo osmislio kako teoretski funkcionira warp pogon

 

Bojim se da malo kasniš s tom idejom jer je teorija crvotočina (wormholes) zasnovana na toj ideji o zakrivljenosti prostorvremena, kako god dodatno definirao svoju teoriju, baci pogled na Google.

 Znam za teoriju crvotočina no ovo što govorim je skroz drukčije. Kod cvrotočina se spajaju dvije točke u prostor-vremenu dok u mojoj zamisli točka na koju želimo doći nas privlači. Crvotočina bi bila naravno bolja za prevaljivanje udaljenosti jer teoretski ne protiče vrijeme već se objekat stvori na novoj lokaciji (drugom kraju crvotočine) dok u mom slučaju protiče vrijeme samo je oblik sile koja se upotrebljava za kretanje drukčiji neg se koristi do sada (privlačenje umjesto potisak)

Poruka je uređivana zadnji put uto 18.2.2020 12:19 (Ges).
9 godina
offline
Re: Gmazovi za sobom vuku repove, a zvijezde prost
Ges kaže...
Thinker kaže...
Ges kaže...

Jel se samo meni čini da gibanje svemirskih tijela u svemiru izgleda kao gibanje tijela u fludima?

 

Također mi je sinula ideja za revoluciju kretanja u svemiru: privlačenje prostoru ka kojem žellimo ići, nešto kao energetska "kuka" kojom se zahvati prostor do kojeg želimo doći i onda se prepusti privlačenju tog prostora (umjesto guranju ka tom prostoru kao što nam je sadašnja tehnologija). Praktički kao pojačavanje gravitacije sa usmjeravanjem ka tom pojačanom izvoru. Brijem da sam upravo osmislio kako teoretski funkcionira warp pogon

 

Bojim se da malo kasniš s tom idejom jer je teorija crvotočina (wormholes) zasnovana na toj ideji o zakrivljenosti prostorvremena, kako god dodatno definirao svoju teoriju, baci pogled na Google.

 Znam za teoriju crvotočina no ovo što govorim je skroz drukčije. Kod cvrotočina se spajaju dvije točke u prostor-vremenu dok u mojoj zamisli točka na koju želimo doći nas privlači. Crvotočina bi bila naravno bolja za prevaljivanje udaljenosti jer teoretski ne protiče vrijeme već se objekat stvori na novoj lokaciji (drugom kraju crvotočine) dok u mom slučaju protiče vrijeme samo je oblik sile koja se upotrebljava za kretanje drukčiji neg se koristi do sada (privlačenje umjesto potisak)

 

Kao što rekoh, kad sve svedeš na gole činjenice - želiš postići da nas gravitacija odredišta privlači, a to možeš postići jedino zakrivljenjem prostorvremena - crvotočinom, na koliko god maloj udaljenosti i koliko god mali "tunelčić" želiš napraviti.

14 godina
offline
Re: Gmazovi za sobom vuku repove, a zvijezde prost
danen kaže...

No dobro, konačno da odgovorim na pitanje iz moga prvog posta. Stric Jura je sada vrlo blizu (vruče, vruče). No nije riječ o prijevodu s engleskog (spacetime) nego iz njemačkog (Raumzeit), jer - jasno je - Einstein kao Nijemac pisao je na tom jeziku (a i njemački je u to doba bio jezik znanosti). No mogao se odlučiti i za Zeitraum (vrijemeprostor). Zašto nije? Zato što ta riječ, Zeitraum, već postoji u njemačkom jeziku, a znači "razdoblje". Riječ Raumzeit je dakle skovana potpuno u duhu njemačkog jezika, koji obiluje takvim složenicama (kalkovima). Kalkovi su dosta česti i u engleskom jeziku, no u hrvatski baš ne pašu. Stoga se dugo kod nas pisalo "prostorno-vremenski kontinuum", što je više u duhu hrvatskog jezika od englesko-njemačke prevedenice "prostorvrijeme". Kako vidite, nije sve u fizici. Nešto je i u lingvistici. 

 tj. njemački spada u aglugativne jezike...

 

kako reče moj stari -  neka švapska žvrljotina od cca 25 slova - i veli on "vidiš kako je to precizan jezik" - parafraziram, prijevod na hrvatski je bio nešto poput: klin  blokade hidrauličkog cilindra postolja haubice...

 

moj komentar:  to je idiotizam...

Ju je je? Je ju je!
Poruka je uređivana zadnji put uto 18.2.2020 13:51 (Stric_Jura).
15 godina
online
Re: Gmazovi za sobom vuku repove, a zvijezde prost
Thinker kaže...
Ges kaže...
Thinker kaže...
Ges kaže...

Jel se samo meni čini da gibanje svemirskih tijela u svemiru izgleda kao gibanje tijela u fludima?

 

Također mi je sinula ideja za revoluciju kretanja u svemiru: privlačenje prostoru ka kojem žellimo ići, nešto kao energetska "kuka" kojom se zahvati prostor do kojeg želimo doći i onda se prepusti privlačenju tog prostora (umjesto guranju ka tom prostoru kao što nam je sadašnja tehnologija). Praktički kao pojačavanje gravitacije sa usmjeravanjem ka tom pojačanom izvoru. Brijem da sam upravo osmislio kako teoretski funkcionira warp pogon

 

Bojim se da malo kasniš s tom idejom jer je teorija crvotočina (wormholes) zasnovana na toj ideji o zakrivljenosti prostorvremena, kako god dodatno definirao svoju teoriju, baci pogled na Google.

 Znam za teoriju crvotočina no ovo što govorim je skroz drukčije. Kod cvrotočina se spajaju dvije točke u prostor-vremenu dok u mojoj zamisli točka na koju želimo doći nas privlači. Crvotočina bi bila naravno bolja za prevaljivanje udaljenosti jer teoretski ne protiče vrijeme već se objekat stvori na novoj lokaciji (drugom kraju crvotočine) dok u mom slučaju protiče vrijeme samo je oblik sile koja se upotrebljava za kretanje drukčiji neg se koristi do sada (privlačenje umjesto potisak)

 

Kao što rekoh, kad sve svedeš na gole činjenice - želiš postići da nas gravitacija odredišta privlači, a to možeš postići jedino zakrivljenjem prostorvremena - crvotočinom, na koliko god maloj udaljenosti i koliko god mali "tunelčić" želiš napraviti.

Ne mora biti nužno gravitacija, može biti magnetna sila, recimo magnetiziranjem područja ispred objekta koji se privlači. To me jako podsjeća na kretanje NLO-a koji kao da bivaju privučeni kad se krenu brzo kretati

8 godina
offline
Gmazovi za sobom vuku repove, a zvijezde prostorvr

Nema sumnje da je njemački vrlo precizan jezik, a to što mi ne možemo progutati njihove riječi samo je znak da je naš jezik hrvatski, a ne njemački. Problem je u tome da se njemački termini prevedu u duhu hrvatskog jezika, a ne da se stvara nekakav hrvatsko-njemački jezik. Kad je riječ o kalkovima, onda u hrvatskom upotebljavamo crtice, npr.

crno-bijelo (i crno i bijelo), pa bi tako trebalo pisati prostor-vrijeme. No danas živimo u vrijeme interdisciplinarnosti, a to znači da fizičari ne razumiju jezik, a lingvisti ne razumiju fiziku. Onda nastaju rješenja koja proizlaze iz tog nerazumijevanja. 

 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Gmazovi za sobom vuku repove, a zvijezde prostorvr

propis koji zahtijeva primjenu anestezije (ono - kad si moraš popit' jednu, dvije): die Betäubungsmittelverschreibungsverordnung 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
5 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Gmazovi za sobom vuku repove, a zvijezde prost

dobro vele da je to i razlika između satem i kentum jezika, tj. iz tog proizlaze sve te silne jezične razlike i sklonosti..

 

zato naš jezik ne trpi pasivne oblike, ali teško stvara nove riječi - zadnja koja je apsolutna uspjela jest - kolodvor...

 

a žalosna je činjenica da puno ljudi danas ne zna pravilno koristiti svoj materinji jezik, pa se ne znaju niti izražavati na njemu i govore neki okljaštreni jezik za osnovne "u se, na se i poda se" potrebe...

Ju je je? Je ju je!
15 godina
offline
Re: Gmazovi za sobom vuku repove, a zvijezde prost
Ges kaže...

Jel se samo meni čini da gibanje svemirskih tijela u svemiru izgleda kao gibanje tijela u fludima?

 

Također mi je sinula ideja za revoluciju kretanja u svemiru: privlačenje prostoru ka kojem žellimo ići, nešto kao energetska "kuka" kojom se zahvati prostor do kojeg želimo doći i onda se prepusti privlačenju tog prostora (umjesto guranju ka tom prostoru kao što nam je sadašnja tehnologija). Praktički kao pojačavanje gravitacije sa usmjeravanjem ka tom pojačanom izvoru. U stvari ne treba ciljati niti daleko već svega odmah ispred objekta kojeg se privlači. Recimo da ste u autu i da auto ima na prednjem braniku uređaj za privlačenje prostora. Ne treba privlačiti ne znam koliko prostor aispred, dovoljno je da privlači svega milimetar/mikrometar da bi se kretao prema tom prostoru kojeg privlači

Brijem da sam upravo osmislio kako teoretski funkcionira warp pogon

 https://en.wikipedia.org/wiki/Alcubierre_drive

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
14 godina
offline
Gmazovi za sobom vuku repove, a zvijezde prostorvr

Jedan od najboljih članaka ikad napisanih u ovom forumu...

Svaka čast autoru 

Some people are so poor... all they have is money!
Moj PC  
2 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Gmazovi za sobom vuku repove, a zvijezde prost
Ges kaže...
Thinker kaže...
Ges kaže...
Thinker kaže...
Ges kaže...

Jel se samo meni čini da gibanje svemirskih tijela u svemiru izgleda kao gibanje tijela u fludima?

 

Također mi je sinula ideja za revoluciju kretanja u svemiru: privlačenje prostoru ka kojem žellimo ići, nešto kao energetska "kuka" kojom se zahvati prostor do kojeg želimo doći i onda se prepusti privlačenju tog prostora (umjesto guranju ka tom prostoru kao što nam je sadašnja tehnologija). Praktički kao pojačavanje gravitacije sa usmjeravanjem ka tom pojačanom izvoru. Brijem da sam upravo osmislio kako teoretski funkcionira warp pogon

 

Bojim se da malo kasniš s tom idejom jer je teorija crvotočina (wormholes) zasnovana na toj ideji o zakrivljenosti prostorvremena, kako god dodatno definirao svoju teoriju, baci pogled na Google.

 Znam za teoriju crvotočina no ovo što govorim je skroz drukčije. Kod cvrotočina se spajaju dvije točke u prostor-vremenu dok u mojoj zamisli točka na koju želimo doći nas privlači. Crvotočina bi bila naravno bolja za prevaljivanje udaljenosti jer teoretski ne protiče vrijeme već se objekat stvori na novoj lokaciji (drugom kraju crvotočine) dok u mom slučaju protiče vrijeme samo je oblik sile koja se upotrebljava za kretanje drukčiji neg se koristi do sada (privlačenje umjesto potisak)

 

Kao što rekoh, kad sve svedeš na gole činjenice - želiš postići da nas gravitacija odredišta privlači, a to možeš postići jedino zakrivljenjem prostorvremena - crvotočinom, na koliko god maloj udaljenosti i koliko god mali "tunelčić" želiš napraviti.

Ne mora biti nužno gravitacija, može biti magnetna sila, recimo magnetiziranjem područja ispred objekta koji se privlači. To me jako podsjeća na kretanje NLO-a koji kao da bivaju privučeni kad se krenu brzo kretati

 

Shvaćam što želiš iskazati u svojim tvrdnjama, ali sjeti se da imaš djelovanje nekog polja na tijelo pri čemu je bitno da polje privlačenja mora biti snažnije od polja u kojem se tijelo nalazi. Da bi to postigao moraš se poslužiti crvotočinom da bi "približio" polje privlačenja kako bi imao privlačnu silu koja se osjeti i manifestira pomicanjem tijela prema tom polju. Trenutno, koliko znam, niti ne postoji neka druga teorija koja bi uopće išla u tom smjeru.

Stvaranje sile ispred tijela koje se može kretati, trenutno s dostupnim tehnologijama ujedno završava i povratnom silom ili poništenjem sila. Otprilike kao da na Lego autić staviš magnet jednog pola okrenut prema magnetu drugog pola koji na štapiću visi ispred autića. Neće se baš pomicati...

 

Sve u svemu, svi želimo postići nešto, trudimo se da ne završi ovako:

Poruka je uređivana zadnji put uto 18.2.2020 14:38 (Thinker).
8 godina
offline
Gmazovi za sobom vuku repove, a zvijezde prostorvr

Generički gledano, da bi nešto uopće mjerio / određivao, moraš imati "uporišnu točku" (od koje mjeriš). Problem koji ovdje nastaje jest da to nisu ni vrijeme ni prostor (odn. samo konsenzusom), jer nisu konstante. Onda naslijeđem i logikom mjerimo od sebe (logično, od nečeg moramo), a tko kaže da mi ("naš svemir") nismo anomalija u nekoj ukupnosti?

Podsjeća me na problem s dekadskim sustavom, s kojim se susreće netko tko se bavi nekim strojnim kodom (mc, asm), razvojem hw na niskoj razini i slično: da bi stvari uopće bile razumljive, mora ih se pretvarati (natrag) u dekadski sustav. No ta konverzija postaje jedva smislena kad su i binarni i oktalni, hexadecimalni sustavi međusobno i uopće logičniji / razumljiviji. Sad, da smo izgubili palce u evoluciji, možda bi bolje računali, ali valjda ne bi razvili motoriku pa se ne bi uopće razvili... U stvari, mislim da je pse zeznulo što, iako imaju zgodnih 16 "prstiju" (pandži) ukupno po ehm udovima, previše ih ima 18 (vukovi! Haski...), a poneki i - 22. :D

 
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Gmazovi za sobom vuku repove, a zvijezde prostorvr

Pa gledao sam to u crtiću Wall-E, kada svemirski brod Axiom sa hyperjump dođe do Zemlje. Frame-dragging učini da EVE postane višestruka kada doziva Wall-E(ja) kojeg je spljoštio autopilot

Poruka je uređivana zadnji put uto 18.2.2020 17:41 (phoenix2003).
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice