Gdje studirati informatiku u Hrvatskoj? (2020.)

poruka: 30
|
čitano: 16.175
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Gdje studirati informatiku u Hrvatskoj? (2020.)".
15 godina
offline
Gdje studirati informatiku u Hrvatskoj? (2020.)

Završio sam faks, doduše povijest. Ono što bih savjetovao, svima koji idu na studij: zajebite ocjene, skupljajte znanje. 

 

Tek kada sam diplomirao, onda sam se počeo obrazovati, jer nisam tratio vrijeme na koje kakve gluposti koje su stavljali pred mene. 

I thought that I heard you laughing I thought that I heard you sing I think I thought I saw you try But that was just a dream That was just a dream
Moj PC  
28 0 hvala 0
9 godina
offline
Gdje studirati informatiku u Hrvatskoj? (2020.)

A gdje drugdje nego na FER-u

Moj PC  
4 0 hvala 0
16 godina
offline
Gdje studirati informatiku u Hrvatskoj? (2020.)

Iz mog iskustva, diploma dobro dođe jedino u javnoj firmi i jedino tamo utječe na plaću,

inače nitko ni ne pita za diplomu, samo znanje.

 

Ipak, nije mi žao studija.

Diplomski studij je dobar ako vas zanima teorija, znanost i znanstveni pristup rješavanju problema, ali ne treba se truditi oko ocjena ako ne mislite na poslijediplomski, bolje je uz faks raditi nešto drugo, jer ocjene izvan faksa nitko neće gledati.

Svemir.
 
12 0 hvala 0
11 godina
offline
Gdje studirati informatiku u Hrvatskoj? (2020.)

Ericsson je imao u oglasima za posao, prosjek ocjena dostaviti :)

 
1 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Gdje studirati informatiku u Hrvatskoj? (2020.
coldGT kaže...

Ericsson je imao u oglasima za posao, prosjek ocjena dostaviti :)

 Zato ti ericsson daje 6-7k kn, a švabo koji te pita github acc ti daje za početak toliko u eurima :D

 

EDIT: Naravno ne daje ti ni švabo ako ne znaš radit svoj posao

Trust nobody, become the best !
Poruka je uređivana zadnji put uto 12.5.2020 11:07 (Mr.ddevil).
15 godina
offline
Gdje studirati informatiku u Hrvatskoj? (2020.)

Za trolanje na forumu dobro se nauči na FOI tj. Fakultetu Organizacije i Informatike u Varaždinu.  

Moj PC  
1 2 hvala 0
8 godina
offline
Re: Gdje studirati informatiku u Hrvatskoj? (2020.
Mr.ddevil kaže...
coldGT kaže...

Ericsson je imao u oglasima za posao, prosjek ocjena dostaviti :)

 Zato ti ericsson daje 6-7k kn, a švabo koji te pita github acc ti daje za početak toliko u eurima :D

 

EDIT: Naravno ne daje ti ni švabo ako ne znaš radit svoj posao

 Ko u Ericssonu ima 6k kn plaću?

 

9 godina
protjeran
offline
Gdje studirati informatiku u Hrvatskoj? (2020.)

Koliko je cijenjena ova Algebra, čuo sam da ima akreditaciju od FER-a i da surađuje sa jakim firmama?

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Gdje studirati informatiku u Hrvatskoj? (2020.
Ovisi kaj ocete od zivota i cemu tezite. Ja sam propali student koji nije dosao dalje od prve godine jer sam se zajebavao, po cijelo vrijeme partijao i nisam ucio. Trenutno imam solidan job, gdi nitko ne pita za diplomu i nisam u RH. Ne znam kak je sad situacija doma ali znam kak je vani i tu nikoga ne zanima nikakva diploma nego znanje. Diploma je korisna jer dobijete vecu placu, ako imate znanje koje traze. Diploma je korisna u slucaju da ja i kolega budemo u izboru za novog sefa odjela. Znaci ako kolega ima diplomu a ja ne onda bude on dobio poziciju sefa. Mene sefovanje ne zanima jer mi je stres koji s tom pozicijom dolazi krajnje nepotreban i nije vrijedan tih novaca.

Tezite necem vise i ocete biti sef ili imat vecu placu u firmi gdi se diploma vrednuje onda go for it. Moje mislljenje je odlucit kaj vas zanima i to ciljano uciti preko tecaja te se specijalizirati. Preporuka je bilo koji oblik programiranja ili Cisco ako vas zanimaju mreze. Da nisam tu gdi jesam isao bih na Cisco jer sam prestari konj za uciti programiranje. Poslovi buducnosti su programiranje, mreze i baze podataka. Jedno od troje izabrat i gg.

P.S. Prodaja je zakon ako znate s ljudima, lova je veca nego kod ovih kaj nekaj rade a ne pretrgnete se od posla.
6 godina
protjeran
offline
Gdje studirati informatiku u Hrvatskoj? (2020.)

Koji je smisao pitat dekane kako su se pripremili za online nastavu? Normalno da će nasrat da su najbolji u zemlji, pogotovo ovaj Sinković iz Pule, ne znam kako ste došli do njegovog odgovora jer ne odgovara na mailove, a neki njegovi kolegiji se ne izvode jer čovjek nema vremena. Isto tako ispit iz matematike ne zna se hoće li se održat i onda dođe mail u subotu u 6 popodne da će biti i da se treba prijavit na slack i napisat neku ključnu riječ i to je potvrda za ispit, što normalno ljudi nisu vidjeli i oni koji su imali samo usmeni nisu se prijavili i kaže baja imate idući rok. Cirkus, da ne spominjem referadu gdje su zaposlili povjesničara da vodi cijelo sveučilište 

 
4 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: Gdje studirati informatiku u Hrvatskoj? (2020.
Envy kaže...

Za trolanje na forumu dobro se nauči na FOI tj. Fakultetu Organizacije i Informatike u Varaždinu.  

 jel za tvoje znanje zaslužan neki fakultet u bosni ili je to od stoljeća iskustva? 

9 godina
protjeran
offline
Re: Gdje studirati informatiku u Hrvatskoj? (2020.
neampojma kaže...
Envy kaže...

 jel za tvoje znanje zaslužan neki fakultet u bosni ili je to od stoljeća iskustva? 

 To je sigurno onaj informatički iz Travnika, ma tamo iznad one mesare.

Poruka je uređivana zadnji put uto 12.5.2020 13:20 (gumifufna).
3 godine
neaktivan
offline
Gdje studirati informatiku u Hrvatskoj? (2020.)

Bez obzira koji fakultet izabrali, ako ne budete radili na sebi, u sjećanju će Vam ostati samo druškanja sa ekipom.  Nećemo se lagati, na fakultet se ide radi papira, radi istog onoga na kojem većina poslodavaca inzistira i  na temelju kojeg država radi "rang listu" nisko, srednje i visoko obrazovanih građana.

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Gdje studirati informatiku u Hrvatskoj? (2020.
slučajno ako itko od budućih brucoša čita ovo:

informacijske znanosti na ffzg su kurs za knjižničare, nema tu informatike. Ali kao što reče kolega forumaš gore, ionako je danas diploma formalnost više, donosi neke benefite, al stvari koje želite znat morate naučit sami. Dakle, u slučaju inf zn na ffzg- odlično za knjižničare, faks nije zahtjevan, da se uz malo truda solidne rezultate postić. Ako baš želite naučit komplicirane stvari, kadar profesora je odličan, međutim više kao stručnjaci u nekom svom području. Kao predavači i 'učitelji' su očajni, trebalo bi im zabranit rad u podučavanju. Stoga, ako želite relativno laganu diplomu (koja će bit nezanimljiva svima), a uz to ste spremni radit sa strane na vještinama koje Vas zanimaju, ffzg je dobar izbor. Samo opet, osobe koje se ne mogu same kontrolirat i tjerat na disciplinu (kao ja), na ffzg će gubit vrijeme i neće postić ništa. Za svaki drugi info ako ikog zanima može u pm 😁👍
Poruka je uređivana zadnji put uto 12.5.2020 13:38 (johnnybravocota).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Gdje studirati informatiku u Hrvatskoj? (2020.
hudibitek kaže...

A gdje drugdje nego na FER-u

Šta se dešava kada FER-ovac ne može da završi FER pa se prebaci u Varaždinski FOI?

Poboljša se prosjek oba fakulteta!  

4 godine
offline
Re: Gdje studirati informatiku u Hrvatskoj? (2020.
neampojma kaže...

 Isto tako ispit iz matematike ne zna se hoće li se održat i onda dođe mail u subotu u 6 popodne da će biti i da se treba prijavit na slack i napisat neku ključnu riječ i to je potvrda za ispit, što normalno ljudi nisu vidjelii oni koji su imali samo usmeni nisu se prijavili i kaže baja imate idući rok. Cirkus, da ne spominjem referadu gdje su zaposlili povjesničara da vodi cijelo sveučilište 

 Je, malo je to sve nategnuto, ali se pitam bi li se svi ti koji nisu vidjeli tu poruku jednako ponašali na poslu? Gotovo svatko danas ima mobitel putem kojeg može komunicirati i ovakve priče da netko nešto nije vidio meni ne drže vodu, tim više jer su u pitanju ispiti i studenti koji mobitel ne ispuštaju iz ruke i non stop vise na whatsappu. Jer takvi koji to nisu vidjeli obično zahtijevaju odgovor na svoje poruke petkom i svetkom i to odmah. Radim s ljudima, pa znam kako se ponašaju. Na svoje poruke traže odgovor odmah, prigovaraju i prozivaju, a kada oni trebaju odgovoriti, onda ne odgovore, a kasnije stižu sami izgovori. Nemam nikakve veze sa sveučilištem iz tvoje poruke nit poznajem tog profu.

 

 

Državu nam redovito vode pravnici i ekonomisti. Što fali povjesničaru?

 

12 godina
offline
Gdje studirati informatiku u Hrvatskoj? (2020.)

Glavni problem SVIH fakulteta je taj da uglavnom predaje ekipa od 70+ godina i da svi oni misle da su Bogom dani. Gradivo zastarjelo, nacin ophodenja prema studentima kao u vrijeme feudalizma. Komunikacija preko maila kao da se dopisujem sa kraljicom majkom a ne profesorom. Nacin predavanja (slajdovi jelte) napravljeni oko 2000 kad su racunala pocela uzimati maha pa se tako u dijelu o RAM-ima vidi slicica ddr1 rama a zadnji krik tehnologije je ddr3. Najnoviji krik tehnologije je SSD a graficka kartica je ATI Rejdion 9800. 

Ako sam ti pomogao opali TD!
Moj PC  
6 0 hvala 0
13 godina
offline
Gdje studirati informatiku u Hrvatskoj? (2020.)

Prije svega zao mi je sta nema nekog s FESBa u ovoj prici. Nisam siguran zasto, ali mislim da bi neko treba nesto rec i o tome (nalazi se medju adresama, nize).

 

Zavrsija sam i ja doticni fakultet. Teskom mukom :). Znanja primjenjivog u praksi je bilo vrlo malo. Ali sam dobija dobre osnove matematike, fizike i opcenito inzinjerskog razmisljanja. Da je moglo bolje, je. U svakom pogledu. Da nisam zavrsija fax ne znam di bi bija. Ali mi je ta diploma omogucila, medu ostalim, odlazak u inozemstvo di san zadnjih godina napravija prilicno dobru karijeru u svom polju i sve sta ide s tim. Stoga sam misljenja kako fakultet nije bez veze, nije samo diploma i treba ga odabrat i odradit sta bolje mozes. Ka i sve drugo u zivotu. Sigurno ima razlicitih iskustava... ovo je moje :)

Obalo suncana, ti moj si cijeli svijet
 
0 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: Gdje studirati informatiku u Hrvatskoj? (2020.
zelenapaprika kaže...
neampojma kaže...

 Isto tako ispit iz matematike ne zna se hoće li se održat i onda dođe mail u subotu u 6 popodne da će biti i da se treba prijavit na slack i napisat neku ključnu riječ i to je potvrda za ispit, što normalno ljudi nisu vidjelii oni koji su imali samo usmeni nisu se prijavili i kaže baja imate idući rok. Cirkus, da ne spominjem referadu gdje su zaposlili povjesničara da vodi cijelo sveučilište 

 Je, malo je to sve nategnuto, ali se pitam bi li se svi ti koji nisu vidjeli tu poruku jednako ponašali na poslu? Gotovo svatko danas ima mobitel putem kojeg može komunicirati i ovakve priče da netko nešto nije vidio meni ne drže vodu, tim više jer su u pitanju ispiti i studenti koji mobitel ne ispuštaju iz ruke i non stop vise na whatsappu. Jer takvi koji to nisu vidjeli obično zahtijevaju odgovor na svoje poruke petkom i svetkom i to odmah. Radim s ljudima, pa znam kako se ponašaju. Na svoje poruke traže odgovor odmah, prigovaraju i prozivaju, a kada oni trebaju odgovoriti, onda ne odgovore, a kasnije stižu sami izgovori. Nemam nikakve veze sa sveučilištem iz tvoje poruke nit poznajem tog profu.

 

 

Državu nam redovito vode pravnici i ekonomisti. Što fali povjesničaru?

 

ljudi su prijavili ispit za rok koji je odgođen i umjesto da čovjek napiše kada će se održati ispit za ljude koji su prijavili rok na studomatu, on pravu grupu na slacku gdje studenti moraju napisati neku ključnu riječ kao potvrdu za izlazak na ispit i tebi je to normalno? 

 

Pa recimo da nije znao maknuti neko banalno ograničenje za upis godine i nitko nije bio upisan par tjedana nastave jer su svi dolazili osobno u referadu da ih on ručno upiše. Ljudi koji su trebali predat papire za stipendiju zadnji dan roka su uspili poslat jer im do tada nije pisalo da su upisani. Ne odgovara na mailove i kad dođeš tamo kaže da je riješeno,a nije i ti mu pošalješ mail i on opet ništa i moraš opet doći. Upisivao predmete od prošle godine, a ove godine se mijenjao program. Ništa ne fali povjesničarima nego nekompetentnim ljudima koje netko zapošljava.

16 godina
offline
Re: Gdje studirati informatiku u Hrvatskoj? (2020.
Envy kaže...
hudibitek kaže...

A gdje drugdje nego na FER-u

Šta se dešava kada FER-ovac ne može da završi FER pa se prebaci u Varaždinski FOI?

Poboljša se prosjek oba fakulteta!  

I u vrijeme kad sam ja studirao na FOI-u toga je bilo. FOI je slovio kao čamac za spašavanje za posrnule i propale FER-ovce. No koliko znam, nisu svi oni završili FOI.

Ali bilo je i nekoliko obrnutih slučajeva koje osobno poznajem gdje nakon par izgubljenih godina na FOI-u, uredno se završavao FER i to s prilično dobrim ocjenama.

 

Mislim da to i nije toliko povezano s težinom fakulteta, koliko s ozbiljnošću koju pojedinac stekne prirodnim odrastanjem :)

Bilo je nekoliko kolegija na kojima ako si bio bahat i kurčevit kod asistenta/profesora, nikakvo daljnje zalaganje i trud te nije mogao spasiti.

Slavna izjava jednog sad već umirovljenog profesora koji je vrlo često spominjao partizane i kombinate: - "Kolega, uzmite 700kn i idite se ispišite u referadi, kod mene nećete nikad položit".

Mnogi koje znam su propali na FOI.u upravo zbog toga. Tužno je bilo gledati kako ih "roditelji povlače doma"
I sam sam skoro odjeb'o karijeru zbog nekoliko kolegija i svoje mladenačke bahatosti i ludosti. 


Realno, čovjeku s prosječnom (čak i nešto ispod prosjeka) inteligencijom i mrvicu nadprosječnim strpljenjem i disciplinom, fakultet uopće nije (bilo) teško završiti.

 

4 godine
offline
Re: Gdje studirati informatiku u Hrvatskoj? (2020.
neampojma kaže...

 

ljudi su prijavili ispit za rok koji je odgođen i umjesto da čovjek napiše kada će se održati ispit za ljude koji su prijavili rok na studomatu, on pravu grupu na slacku gdje studenti moraju napisati neku ključnu riječ kao potvrdu za izlazak na ispit i tebi je to normalno? 

 

 

 Učitelji i profesori u osnovnim i srednjim školama koriste whastapp i viber i grupe u njima za komunikaciju s roditeljima i učenicima, pa vjerujem da korištenje slacka ipak nije takva katastrofa. :-) Ne poznajem čovjeka, pa mi je teško suditi o njemu, a da nisam čuo i drugu stranu priče.

 

 

16 godina
offline
Re: Gdje studirati informatiku u Hrvatskoj? (2020.
kexzoR kaže...

FERIT OSIJEK: Pošto je Kim Jong Miro obrisao moj komentar ja cu ga ponoviti u obliku ss-a. Ne znam zašto je to napravio jer je moj cilj pomoći budućim studentima i ne želim da izgube novac i vrijeme kao ja. Redovito se čujem s bivsim kolegama i mogu reći da je stanje i danas u potpunosti jednako. Fakultet i dalje potiče prepisivanje čak i kod završnih/diplomskih radova. (npr. studenti koji ne znaju sto je konstruktor preko noći napišu web ili Android aplikaciju za završni/diplomski). Isto tako sam čuo da mlađi profesori pokušavaju uvesti moderne kolegije, ali ne mogu jer stari profesori tada ne bi mogli držati predavanja i prodavati svoje knjige/prirucnike koje su napisali prije 20, 30 godina. Imam 5,6 poznanika koji su završili diplomski studij prije 1,5 godinu i još uvijek nisu našli posao jer ne posjeduju nikakva korisna znanja. 

 Kako postajem stariji, sve više cijenim temelje koje sam naučio na fakultetu i uz fakultet. Ne znam koje područje tvoja ekspertiza, no za stvari koje ja radim (preširoko da sad nabrajam, a i ostavljam revnom čitatelju na pretpostavljanje), temelji su udareni prije više od 20 godina, pa čak i 30 i više. 

Današnjoj ekipici je sve to s čim se bave ko neka magija. Nema dubljeg razumijevanja kako stvari rade. Sirovi socketi, socketi, web socketi - sve je to isto njima, ista kita. Istina, za 99.9% slučajeva nije ni potrebno neko duboko shvaćanje. Ekipica je sretna što može klikariti i tipkarati po fancy UI/UX alatima i misle da su sve znanje svijeta pokupili iz par Udemy tečaja i par polugotovih projektića. Ni neznaju koliko neznaju.

Srećom, tu je prilika za stare vukove poput mene koji ovih 0.01% slučajeva možemo pokriti.

Moj PC  
5 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: Gdje studirati informatiku u Hrvatskoj? (2020.
zelenapaprika kaže...
neampojma kaže...

 

ljudi su prijavili ispit za rok koji je odgođen i umjesto da čovjek napiše kada će se održati ispit za ljude koji su prijavili rok na studomatu, on pravu grupu na slacku gdje studenti moraju napisati neku ključnu riječ kao potvrdu za izlazak na ispit i tebi je to normalno? 

 

 

 Učitelji i profesori u osnovnim i srednjim školama koriste whastapp i viber i grupe u njima za komunikaciju s roditeljima i učenicima, pa vjerujem da korištenje slacka ipak nije takva katastrofa. :-) Ne poznajem čovjeka, pa mi je teško suditi o njemu, a da nisam čuo i drugu stranu priče.

 

 

 pa koriste da olakšaju komunikaciju, neće napravit grupu na viberu i poslat mail u subotu u 6 popodne da ako netko hoće pisat test mora napisat 'abc' u grupu na viberu do ponedjeljka  

budi sretan što ga ne poznaješ 

6 godina
offline
Re: Gdje studirati informatiku u Hrvatskoj? (2020.

Ako svojim znanjem mogu pokrit 99.9% slučajeva, rado ću tebi i ostalim starim vukovima prepustit 0.01% 

 

IT je branša u kojoj svatko tko misli da zna, ne zna. Zašto bi uopće jedan dizajner ili frontend developer trebao znati kako funkcioniraju njegovi alati ako može obaviti svoj posao bez toga. Waste of time...

Trust nobody, become the best !
6 godina
protjeran
offline
Re: Gdje studirati informatiku u Hrvatskoj? (2020.
Aldo kaže...
Envy kaže...
hudibitek kaže...

A gdje drugdje nego na FER-u

Šta se dešava kada FER-ovac ne može da završi FER pa se prebaci u Varaždinski FOI?

Poboljša se prosjek oba fakulteta!  

I u vrijeme kad sam ja studirao na FOI-u toga je bilo. FOI je slovio kao čamac za spašavanje za posrnule i propale FER-ovce. No koliko znam, nisu svi oni završili FOI.

Ali bilo je i nekoliko obrnutih slučajeva koje osobno poznajem gdje nakon par izgubljenih godina na FOI-u, uredno se završavao FER i to s prilično dobrim ocjenama.

 

Mislim da to i nije toliko povezano s težinom fakulteta, koliko s ozbiljnošću koju pojedinac stekne prirodnim odrastanjem :)

Bilo je nekoliko kolegija na kojima ako si bio bahat i kurčevit kod asistenta/profesora, nikakvo daljnje zalaganje i trud te nije mogao spasiti.

Slavna izjava jednog sad već umirovljenog profesora koji je vrlo često spominjao partizane i kombinate: - "Kolega, uzmite 700kn i idite se ispišite u referadi, kod mene nećete nikad položit".

Mnogi koje znam su propali na FOI.u upravo zbog toga. Tužno je bilo gledati kako ih "roditelji povlače doma"
I sam sam skoro odjeb'o karijeru zbog nekoliko kolegija i svoje mladenačke bahatosti i ludosti. 


Realno, čovjeku s prosječnom (čak i nešto ispod prosjeka) inteligencijom i mrvicu nadprosječnim strpljenjem i disciplinom, fakultet uopće nije (bilo) teško završiti.

 

 Trebalo bi izvući podatke koliko je studenata FOI-ja produžilo godinu ili odustalo od studiranja zbog 1 ili 2 kolegija. Na PI prođeš labose,projekt, pismeni i lik te sruši na usmenom i ajmo još jedna godina 

3 godine
neaktivan
offline
Gdje studirati informatiku u Hrvatskoj? (2020.)
Gdje studirati informatiku u Hrvatskoj? (2020.)

Prva godina sam studij preddiplomski računarstvo FERIT. Ne mogu suditi još o fakultetu kakav je upotpunosti, ali ovo što gledam na prvoj godini je jako loše. Uglavnom opisat ću vam detaljno kolegije pa ako ekipu zanima ovaj faks, da znate bar što vas očekuje.

 

1. semestar:

 

-Matematika 1 - Drži profesor koji po meni katastrofa objašnjava, te se čak ponaša i bezobrazno nekad prema studentima, ali zato na auditornim vježbama imate sjajnu asistenticu Šteko koja uredno objasni sve kako treba, te joj se možeš uvijek obratiti. Predmet sam po sebi nije težak i lako ga se može savladati.

-Programiranje 1 - Od svih predmeta ovo bi trebao biti najvažniji, ali profesori tako lijepo zgade ovaj predmet da se pitaš zašto sam došao tu. Predavanja su dosadna, profesor samo lista slideove, te čita iz njih. Auditorne vježbe po meni nemaju nikakvog smisla. Prvo drži ih profesor koji te tjera da zaspeš na predavanja, uz svoj monoton i dosadan glas, te jako "glupavo" objašnjavnje ubija i ono malo nade studentima koji nisu iz matematičkih gimnazija i tehničkih srednjih škola da nauče nešto. Laboratorijske vježbe se svode na prepisivanje zadataka, no ajde bar je asisten dobar, te ako ga slušaš možeš više naučiti nego na predavanju od velikih DR SC GFC FA i da ne govorim kakve titue sebi prisvajaju, a ne zaslužuju ih. Sve u svemu katastrofa predmet...

-Linearna Algebra - Jako dobra profesorica, ako je pratiš lako ćeš položiti predmet. Predmet sam po sebi nije toliko težak.

-Inžinjerska grafika - Ne znam zašto je ovaj predmet na smjeru računarstvo, ali dobro... Uglavnom sprdačina od predmeta koji ti služi da skupiš 5 ECTS bodova. Nećeš ništa naučit, ali ćeš se bar nasmijat uz profesora.

-Matematičke osnoveračunarstva - šteta što ovaj predmet se više ne radi, ali u redu. Uglavnom na ovom predmetu možeš više naučiti o programiranju nego na samom Programiranju 1. Profesor je odličan i spreman je pomoći kad god ti treba.

-Osnove elektrotehnike 1 - Profesor je bahat, pun sebe. Na prvom satu predmeta prvo što smo morali saznati je da moramo razlikovat asistenta od profesora jer to je za njih uvreda, ako ih jednako oslovljavamo što odma govori o njemu kakva je arogantna i iskompleksirana osoba. Predmet sam po sebi po meni ne bi trebao se učiti kod računarstva jer ono što naučiš (ako naučiš), vrlo brzo ćeš zaboraviti... Auditorne vježbe drži jako dobar i ususretljiv asistent, a laboratorijske vježbe su relativno u redu...

 

2. semestar:

 

-Programiranje 2: Predmet je čak u redu. Profesor je dobar i objasnit će ti nejasnoće na predavanju ako ga pitaš. Labosi su nešto teži od ovih iz Prog 1, ali mogu se lako savladati. Asisteni na labosima su korektni. 

-Elektronika 1: Također predavanja su sprdačina jer profesor samo čita iz slideova i to je to na temelju čega se svode predavanja. Auditorne vježbe ako ćeš ih slušat možeš naučit jer je asisten korektan, barem ovaj koji je u mojoj grupi. Laboratorijske vježbe su ništa specijalno, u redu su. 

-Osnove elektrotehnike 2: Predavanja drži profesor Barukčić i relativno je dobar. Ako slušaš njegova predavanja kažu da lako možeš proći usmeni ispit. Laboratorijske vježbe su sprdačina i nećeš ništa naučiti što me raduje jer svakako ovaj predmet ne bi trebao biti na smjeru računarstvo... Auditorne vježbe su također sprdačina i profesor prepisuje i čita zadatke za papira, tako da prepušten si sam sebi da naučiš za ovaj predmet.

-Fizika 1: Predavanja se svode na čitanje slideova... Auditorne vježbe su donekle u redu, a labose drži profesorica koja je davno trebala otići u mirovinu...

- Matematika 2 - Predaje profesorica koja predaje Linearnu algebru. Ako pratiš predavanja lako možeš savladati gradivo. Profesorica je korektna i pomoći će ti kad god zatreba.

 

Sve u svemu, ako si došao naučiti programiranje ovdje, onda 1. godina definitivno te neće apsolutno ništa naučiti. Pripremi se da ćeš sam raditi i učiti za ispite iz programiranja jer profesori su velikom većinom katastrofa... Također fakultet je jako neorganiziran, a to se osobito odrazilo na online nastavu koja je bila katastrofa i za jedan tehnički fakultet je jedna velika sramota da profesori nisu bili u stanju održavat online predavanja već su samo stavljali prezentacije kojima si sam prepušten. Tek na kraju zbog pritiska studenata su počeli održavati online predavanja... 

Loš fakultet barem za sada, te se previše nepotrebnih informacija uči na njemu, a neki predmeti ne bi uopće trebali biti na određenim smjerovima. 

 

Ali kao što je jedna osoba koju sam upoznao rekla da te nijedan fakultet ništa neće naučit već samo samostalan rad, volja za volontiranje u firmama, te konstanto učenje na internetu. Ja iskreno ništa skoro nisam naučio iz programiranja kroz predavanja već samo kroz pretraživanje objašnjenja na internetu. 

 

Eto nadam se da ću pomoći nekome barem s ovim, ako ga bude zanimao FERIT koji nije ni blizu onoga što se predstavlja...

 
4 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Gdje studirati informatiku u Hrvatskoj? (2020.
kexzoR kaže...

FERIT OSIJEK: Pošto je Kim Jong Miro obrisao moj komentar ja cu ga ponoviti u obliku ss-a...

 To ti se zove "moderiranje foruma" - dobio si objašnjenje, ignoriraš to i sve ponavljaš iznova - dalje svoje privatne ratove vodi negdje drugdje.

...
Moj PC  
2 0 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
Re: Gdje studirati informatiku u Hrvatskoj? (2020.

Nije ti to prijatelju samo na FERIT-u, jer vidim da se modus operandi ponavlja:


- Na svakom fakultetu/veleučilištu postoji određeni kadar profesora za koje se pitaš kako su uopće dospjeli na tu poziciju. Ima tu svega, od homofobnih stavova, seksizma, nebuloznih i napornih priča(kad si 30 godina na fakultetu pa se moraš nekako zabaviti)

- Najčešće oni kolegiji koji nisu vezani za CORE učenje pojedinog fakulteta imaju najviše zadaća, seminara i projekata. Moraju nekako dobiti na važnosti, najčešće na pogrešan način, jer se puno vremena izgubi, a ishod učenja je potvrda o teoretskom znanju koje ćeš primijeniti nikada!
- Treća stavka me dovodi do prisustava na predavanjima. S obzirom na to da se radi isključivo o punoljetnim osobama, zašto se primjenjuju mjere kao da se radi o djeci iz 3 razreda osnovne škole? Ako netko ne želi biti prisutan, to je njegova odluka, možda iskoristi vrijeme na bolji način. A vjeruj te mi sve je bolje od 100 slajdova na temu teorije sustava.

- Možda što me najviše boli u cijeloj priči je to što postoje određeni profesori koji bi samo na temelju svog zanimanja i katedre trebali biti open-minded razmišljanja, ali su po nekim kriterijima najobičniji krkani. Imali smo situaciju, gdje je profesor bivšem studentu odbio dati preporuku, jer je čuo da se ovaj prijavljuje za posao u inozemstvu, a po njemu je to izdaja i uzaludno potrošeno vrijeme. Jedan student je bio javno ismijan od strane profesora, jer je rekao da informatika nije samo programiranje, već da postoje i druge specijalizacije, itd.

 

15 godina
offline
Re: Gdje studirati informatiku u Hrvatskoj? (2020.
FuzzyBrain kaže...

Glavni problem SVIH fakulteta je taj da uglavnom predaje ekipa od 70+ godina i da svi oni misle da su Bogom dani. Gradivo zastarjelo, nacin ophodenja prema studentima kao u vrijeme feudalizma. Komunikacija preko maila kao da se dopisujem sa kraljicom majkom a ne profesorom. Nacin predavanja (slajdovi jelte) napravljeni oko 2000 kad su racunala pocela uzimati maha pa se tako u dijelu o RAM-ima vidi slicica ddr1 rama a zadnji krik tehnologije je ddr3. Najnoviji krik tehnologije je SSD a graficka kartica je ATI Rejdion 9800. 

 

Ama baš nikada nisam imao dojam, da netko od mojih profesora piše mail kao da me gleda s visoka.

 

Našlo se možda 2-3 jedinke, koje su generalno prema studentima se tako postavile, ali ih nismo previše jebali.

 

Ili bi išli preko kurca na kolegij (jer je kolegij bio bitan za nešto) i popljuvali ih na ocjenjivanjima, ili jednostavno bi broj na kolegiju bio tako malen, da mu ne bi platili i dakako bio bi popljuvan na ocjenjivanjima.

 

Generalno govoreći, nisam imao loše profesore niti loš odnos s njima. 

 

Ali, da faks kao faks, generalno govoreći kaska u mnogočemu, istina je.

I thought that I heard you laughing I thought that I heard you sing I think I thought I saw you try But that was just a dream That was just a dream
16 godina
offline
Re: Gdje studirati informatiku u Hrvatskoj? (2020.
coldGT kaže...

Ericsson je imao u oglasima za posao, prosjek ocjena dostaviti :)

Uvijek postoje iznimke.

U ovom slučaju možda je traženje ocjena stvar politike (kao u slučaju javnih poduzeća) - produkt dugogodišnje suradnje Ericssona s FER-om.

Znam da se jednom prilikom organizirano išlo u Ericsson koji se prikazivao kao idealno radno mjesto..

Ali opet, ako se radi o nekom naprednom R&D-u i zapošljavanju znanstvenika (ili budućih znanstvenika) možda i nije čudno.

 

Ali generalno, ocjena nije garancija znanja pa ju ni nema smisla tražiti.

Ja sam osnovnu prolazio s 5.0 pa sam opet sve što me nije zanimalo zaboravio - upravo zato što sam učio za ocjenu (jer sam popušio priču da će mi to kasnije trebati) a ne da bi znao.

 

Svemir.
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice