Gdje se smije voziti električni romobil? Mora li s

poruka: 102
|
čitano: 18.997
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Gdje se smije voziti električni romobil? Mora li s".
15 godina
offline
Gdje se smije voziti električni romobil? Mora li s

Ja nažalost ne, sigurnije se osjećam među autima nego među pješacima i to dok vozim po biciklističkoj stazi. Ima idiota, uvijek bilo i uvijek će ih biti, koji misle da je ovo 22 cm (znate na kaj mislim) pa me prođu preblizu a ali pješaci nemaju više uopće pardona. Svaki drugi bulji u mobitel, gleda zvijezde i onda rađe pređem sa bic staze na cestu. Jođ uvijek je vozačima draži ljubimac limeni pa malo više paze. Vozim po Zg, relacija Prisavlje - Srednjaci te ture sa frendovima po svuda, dnevno 40-50 km. 

 

Edit: OT..ne znam stvarno kaj sa romobilima..idu ponekad brže od mene..nisam siguran da su manji problem u prometu od  biciklista.

Ne tretirajte ljude kao budale ali nikada nemojte zaboraviti da oni to jesu! People who drink light beer do not really like beer. They just like to piss a lot.
Poruka je uređivana zadnji put uto 16.7.2019 14:49 (Srednji).
Moj PC  
3 0 hvala 1
15 godina
offline
Gdje se smije voziti električni romobil? Mora li s

probah sve i svašta i iks potez se osjećam najsigurnije na nogama a najmanje sigurno (autodestruktivno) na motoru. murije nema, "horizontalna i vertikalna prometna signalizacija" smatraju se (ako se uopće percipiraju) kao okvirne preporuke u određenim okolnostima, o zakonima primjenjivima na promet ponekad nešto znaju suci (kad potraže po knjigama u službenom kontekstu*) dok se ostali prave k'o da smo u istanbulu i, kao i u svemu ostalome u ovoj nakaradi od države, imaju "svoje tumačenje" i praksu, organizacija prometa u gradu nema veze s mozgom i uglavnom je ad hoc uz 98% kreativne improvizacije, tu su svakako i babe-trkačice (najmanje 6 izmjena zeleno-crveno dok prijeđu cestu) ... sve u svemu - nikad nije dosadno kao npr. u bečkom prometu. 

 

primjer: obrnut trokut (tukort) znači, prema tumačenju sutkinje, kako se ne smiješ uključiti u promet na dio kolnika iza njega sve dok ne propustiš SVA vozila na njemu. bez vremenskog ili ikakvog drugačijeg ograničenja. odslovce. kad naletiš na obratan trokut, lezi i u umri (dok ne prođu sva vozila koja će ikad proći). ovakvim sam tumačenjem kažnjen kad mi je doletio nekakav pop-kamikaza ispred velesajma (ja upadao tatrane, imao taj tukort) i razletio mi auto i mene (dotad nisam znao da ima krvi i na glavi). propusto sam more auta prije toga, pogledao lijevo i nije bilo nikoga. krenem i pras! svešteno lice (s tri dječaka) u opelu je doletjelo neprilagođenom brzinom (jurio k'o sumanut) no NIJE kažnjen (odredio drot na motoru koji je sve to promatrao s dijagonalno suprotnog dijela raskršća i napisao prijavu meni a popu "faljenisus velečasni. jeste dobro?"). na sudu je teta pravda konstatirala da vjeruje dičnom redarstveniku, da nisam propustio SVA vozila na glavnom kolniku te (pazi ovo! cit.) da "svećenik ne može biti kriv". pitam je - znači li to da sam trebao čekati do svoje prirodne smrti ili smaka svijeta (što prije dođe), ona šeretski dometne: "da. dok SVA vozila ne prođu." 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put uto 16.7.2019 15:18 (Ajar).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Gdje se smije voziti električni romobil? Mora

Nije ti baš usporedba. Biciklisti, roleri, romobili i slični bi po meni trebali imati posebne staze, a u nedostatku tih staza trebali bi se kretati među pješacima, nikako ne po cesti jer su potpuno nezaštićeni. Zakon nije dobar i stavljanje biciklista na ceste je nepotrebno ugrožavanje života.

 

Do nedavno sam uredno poštovao zakon i vozio po cesti i puno puta mi se desilo da mi vozači trube i sugeriraju da ne vozim po kolniku jer mi tu nije mjesto, očito mnogi ne poznaju zakon. Uglavnom nakon par situacija gdje sam jedva izvukao živu glavu radi idiota koji voze auto, pričaju na mobitel i istovremeno pokušavaju zapaliti cigaretu sam sebi rekao nema šanse da se više vozim po cesti. Ako me zvekne autom nema mi pomoći. Sada vozim među pješacima, naravno pažljivo i bez jurnjave poštujući njihovu sigurnost, i neka mi slobodno napišu kaznu, radije i to nego posjet mrtvačnici.

 

I umjesto da se sad raspravljamo trebalo bi vršiti pritisak na lokalne uprave kako bi se osigurale posebne staze za bicikliste i slične, pa će svi biti sretni i zadovoljni. Korištenje bicikla je korisno, samo što se kod nas očito potiču krive stvari.

11 godina
protjeran
offline
Gdje se smije voziti električni romobil? Mora li s

Rak na cesti su ti romobili.

Idu dost brzo, a toliko su nestabilni da nebi smjeli ni na pješačko/biciklističku stazu, kamoli na cestu.

Samo čekam dok netko ne pregazi budalu na romobilu ... sigurno neću plakati. Jer taj vrag kao da moli za nevolju, tako malo mu treba da se izgubi stabilnost i dum pod auto.

https://www.youtube.com/user/ddokmanic
Moj PC  
3 1 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Gdje se smije voziti električni romobil? Mora
Old Iggy kaže...
BlueMax kaže...
Old Iggy kaže...
Han kaže...

Kolnik je za promet motornim vozilima i točka.

Paaaaaa... Nije.

 Ali bi trebao biti. Nažalost, nedostatak biciklističkih staza tjera bicikliste na kolnik i oni tamo ginu ko muhe.

Ne bi trebao biti, bicikl je vozilo. Ako nema biciklističke staze mora na kolnik, nigdje drugdje. Zato i el. romobili moraju tamo.

Da ginu, pa baš i ne "kao muhe".

 

Zakonski da, što ne znači da je to dobro rješenje. Biciklisti i pješaci ginu prečesto jer u slučaju nesreće nisu nikako zaštićeni, za razliku od vozača automobila. Pa samo u zadnjih mjesec dana tu kod nas je nekoliko ljudi stradalo od strane neopreznih vozača automobila. Pješaci također nisu dovoljno zaštićeni, 4-5 teških stradanja tu kod nas na način da se jedan auto zabije u drugi i baci ga na pješake koji se kreću nogostupom.

 

Svaki put kad siđeš biciklom ili romobilom sa nogostupa na kolnik glava ti je u torbi i igraš se životom jer ne znaš da li u tom trenu genijalac u autu iza tebe šera svoje doživljaje i dovoljno je sekunda da se malo zanese u desno i pokupi te.

 

Da ne govorim da po cesti ne možeš voziti uz sami desni kraj jer su svakih 10 metara rešetke za odvod, koje su obično tako dobro postavljene da su ispod razine ceste pa sad ti vozi preko njih. Opcija je zaobilaženje što je dodatna opasnost za biciklista.

15 godina
offline
Gdje se smije voziti električni romobil? Mora li s

Problem je definitivno u infrastrukturi. Ne slažem se s time da bickli idu u isti koš sa pješacima jer nas zakon ne stavlja u isti koš. Biciklistički promet bi se strebao odvijati sa automobilskim ili kako se to popularno zove kod nas, dijeljeni promet sa automobilima. Pješacima se ne smije uzimati njihovo. A to što je naša vozačka kultura na jako niskom nivou, to je priča za druge stranice foruma. Sama logika nalaže da, ako želiš povećati korištenje bicikala onda ne otežavaš pješacima nego autima. Usporiš njihov promet, povećaju se gužve i ljudi sami skuže da su brži sa biciklom nego s autom. Barem je tako u razvijenijim zemljama.

Ne tretirajte ljude kao budale ali nikada nemojte zaboraviti da oni to jesu! People who drink light beer do not really like beer. They just like to piss a lot.
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Gdje se smije voziti električni romobil? Mora
Jarvan kaže...

Rak na cesti su ti romobili.

Idu dost brzo, a toliko su nestabilni da nebi smjeli ni na pješačko/biciklističku stazu, kamoli na cestu.

Samo čekam dok netko ne pregazi budalu na romobilu ... sigurno neću plakati. Jer taj vrag kao da moli za nevolju, tako malo mu treba da se izgubi stabilnost i dum pod auto.

Ako ćemo pravo rak na cesti su automobili, a ne romobili. Ne sjećam se kad je zadnji put netko ubio nekoga romobilom ili biciklom, za razliku od auta koji svakodnevno gase živote. Znači zakon kaže da moraš voziti po kolniku, a onda kad stradaš sam si kriv?

 

Ljudska lijenost i vječna žurba su uzrok mnogih problema, da nije tako ljudi bi češće prošetali ili sjeli na biciklu, ali ovako se u trgovinu 20m od stana ide autom. Pa tu kod nas u birc ekipa njih četiri dolaze svatko svojim vozilom i onda kukaju kako nigdje nema parkinga, uz to ih većina živi u krugu od 100m od birca.

 

Odoh offtopic, sorry.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Gdje se smije voziti električni romobil? Mora
Srednji kaže...

Ja nažalost ne, sigurnije se osjećam među autima nego među pješacima i to dok vozim po biciklističkoj stazi. Ima idiota, uvijek bilo i uvijek će ih biti, koji misle da je ovo 22 cm (znate na kaj mislim) pa me prođu preblizu a ali pješaci nemaju više uopće pardona. Svaki drugi bulji u mobitel, gleda zvijezde i onda rađe pređem sa bic staze na cestu. Jođ uvijek je vozačima draži ljubimac limeni pa malo više paze. Vozim po Zg, relacija Prisavlje - Srednjaci te ture sa frendovima po svuda, dnevno 40-50 km. 

 

Edit: OT..ne znam stvarno kaj sa romobilima..idu ponekad brže od mene..nisam siguran da su manji problem u prometu od  biciklista.

 Nije poanta gdje se sigurnije osjećaš jer je to subjektivan dojam. Poanta je koje će biti posljedice za tebe u slučaju nesreće, kao biciklist si potpuno nezaštićen. Kako pješaci bulje u mobitele, tako rade i vozaći što je daleko opasnije. Budala ima među jednima i drugima. Recimo da na bicikli izgubiš ravnotežu ili naletiš na nekakvu rupu na cesti ili nešto treće i padneš, auto koji naiđe će te u najboljem slučaju smjestiti u bolnicu. Isto to ako ti se desi među pješacima će vjerojatno proći bez većih posljedica. Zbog toga mislim da biciklistima nije mjesto na cesti među automobilima, kombijima, kamionima, autobusima... po meni je to suludo.

12 godina
protjeran
offline
Gdje se smije voziti električni romobil? Mora li s

Znao sam da će se pojavit oni sa uspješnim citatima iz zakona. Na kolniku smiju voziti isključivo uz desni rub kolnika i u smjeru kretanja vozila, nikako ispred ili iza motornog vozila, između dva motorna vozila itd. A to većina radi, biciklom glumi auto. A da ne govorim koliko biciklista vozi po sredini ceste ( crti ) na ljubljanskoj gdje uopće nebi smjeli biti. Jer je cesta i na nju smiju motorna vozila i motocikli a ne bicikli. I takvih biciklista koji krše to ima jako puno i skaču ko medvjedi na zadnje noge kada ih se upozori. Ne stajem na ničiju stranu, i sam vozim bicikl i auto, ali se ujedno i ponašam kao vozač i jednog i drugog

 
1 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Gdje se smije voziti električni romobil? Mora
jocommb kaže...
Ja sam iza nekog lika po Klari vozio 50 na toj pizdariji...nisam mogo vjerovat...prvo mi je iz daleka bilo cudno sta je uopce dok nisam priso blize....i lik jedno kilometar ispred mene i iso je i 50 na sat.... jel to sta modano nemam pojma al bome ima ih puno brzih od 25....i taj bi ubio nekog da ga pukne...

 

50 na biciklu je već da ti nije baš svejedno. 50 na romobilu s tim malim kotačima samo idiot vozi.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
15 godina
offline
Re: Gdje se smije voziti električni romobil? Mora
mzopg kaže...

Nije ti baš usporedba. Biciklisti, roleri, romobili i slični bi po meni trebali imati posebne staze, a u nedostatku tih staza trebali bi se kretati među pješacima, nikako ne po cesti jer su potpuno nezaštićeni. Zakon nije dobar i stavljanje biciklista na ceste je nepotrebno ugrožavanje života.

 

Do nedavno sam uredno poštovao zakon i vozio po cesti i puno puta mi se desilo da mi vozači trube i sugeriraju da ne vozim po kolniku jer mi tu nije mjesto, očito mnogi ne poznaju zakon. Uglavnom nakon par situacija gdje sam jedva izvukao živu glavu radi idiota koji voze auto, pričaju na mobitel i istovremeno pokušavaju zapaliti cigaretu sam sebi rekao nema šanse da se više vozim po cesti. Ako me zvekne autom nema mi pomoći. Sada vozim među pješacima, naravno pažljivo i bez jurnjave poštujući njihovu sigurnost, i neka mi slobodno napišu kaznu, radije i to nego posjet mrtvačnici.

 

I umjesto da se sad raspravljamo trebalo bi vršiti pritisak na lokalne uprave kako bi se osigurale posebne staze za bicikliste i slične, pa će svi biti sretni i zadovoljni. Korištenje bicikla je korisno, samo što se kod nas očito potiču krive stvari.

 

Biciklisti se moraju kretati po cesti sve dok se posvuda ne izgrade biciklističke i pješačke staze kao što neke druge modernije države već imaju.

Jesi kad izašao izvan svog grada? Gdje da se voze bicikli po selima, između sela i sl?

Ja bih se svojim gradom radije vozio po cesti nego bubao kičmu na svakom rubnjaku, prilazu kući, tlakavcima i vozio slalom mjeđu pješacima koji hodaju biciklističkom stazom i njihovim cuckima na uzicama.

A da ne pričamo da su ceste redovito bolje sređene nego razne staze pune rupa.

Ne žive svi u centru Zagreba da ih gaze auti na cesti.

 

Danas su biciklisti u jako nezgodnom položaju, i svako bi mogao svaki dan ostaviti cijelu plaću na kazne da policija krene provoditi zakon doslovno.

A u zakonu piše da se bicikl nikako ne smije voziti po pješačkoj stazi. Možeš ga samo gurati.

 

I ja sam kao i ti bio u hrpi neugodnih situacija, i na stazi i na cesti. Na stazi sam pokupio dijete koje se sjurilo iz dvorišta, na cesti mi isto trube iako se smijem voziti pošto nema biciklističke staze na tom dijelu i sl.

Kad idem na rekreaciju s trkaćim biciklom vozim se po cesti, jer po stazi nije ni ugodno ni udobno. Gdje je bolje voziti se 30km/h, na cesti ili na stazi (ne zaboravi da posebna ograničenja brzine za bicikliste ne postoje).

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
Poruka je uređivana zadnji put uto 16.7.2019 16:25 (Bitanga).
15 godina
offline
Re: Gdje se smije voziti električni romobil? Mora

Slažem se, to je subjektivni dojam. Po meni niti jedna vrsta prometa se ne bi smjela miješati, znači auti imaju svoje, bicikli pa čak i romobili zajedno, pješaci zajedno. Kada sam bio u Almaaru vidio sam dijete od 6 godina kako se samo vozi po bic stazi bez ikakvog straha. Najbliži auto je bio od njega 3 metra. Kada smo išli pješke vozač nas vidi da smo 10ak metara udaljeni od zebre, čovjek stane i kulturno čeka da dođemo i pređemo cestu. Kažem, kultura i infrastruktura čuda rade. Danas ujutro je frenda skoro pokupio lik koji je vozio ravno i zadnjem trenu odlučio skrenuti desno. Imao je prikolicu, bilo je veselo. A frend se držao propisa...i jbga...živi smo..idemo dan po dan :)

Ne tretirajte ljude kao budale ali nikada nemojte zaboraviti da oni to jesu! People who drink light beer do not really like beer. They just like to piss a lot.
15 godina
offline
Re: Gdje se smije voziti električni romobil? Mora
Srednji kaže...

Slažem se, to je subjektivni dojam. Po meni niti jedna vrsta prometa se ne bi smjela miješati, znači auti imaju svoje, bicikli pa čak i romobili zajedno, pješaci zajedno. Kada sam bio u Almaaru vidio sam dijete od 6 godina kako se samo vozi po bic stazi bez ikakvog straha. Najbliži auto je bio od njega 3 metra. Kada smo išli pješke vozač nas vidi da smo 10ak metara udaljeni od zebre, čovjek stane i kulturno čeka da dođemo i pređemo cestu. Kažem, kultura i infrastruktura čuda rade. Danas ujutro je frenda skoro pokupio lik koji je vozio ravno i zadnjem trenu odlučio skrenuti desno. Imao je prikolicu, bilo je veselo. A frend se držao propisa...i jbga...živi smo..idemo dan po dan :)

 

Ali se moraju miješati. Jer se svi križaju međusobno posvuda.

Neće nikad biti kompletno odvojeni jer ne postoji uopće mogućnost da se odvoje pogotovo u starim gradskim jezgrama, a o parama da i ne pričamo. Jednog dana u dalekoj budućnosti možda.

Bojim se da će rješenje samo biti da se zabrani vožnja biciklistima jer svima smetamo :-)

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
15 godina
offline
Re: Gdje se smije voziti električni romobil? Mora

Ne ne, jedno je križanje gdje se svi sretnemo u datom trenutku a jedno je gdje mi idemo u istom pravcu i dijelimo 2,5 metra ceste, nogostupa ili nečeg trećeg. Na to sam mislio...

Ne tretirajte ljude kao budale ali nikada nemojte zaboraviti da oni to jesu! People who drink light beer do not really like beer. They just like to piss a lot.
Poruka je uređivana zadnji put uto 16.7.2019 16:25 (Srednji).
8 godina
offline
Re: Gdje se smije voziti električni romobil? Mora
Han kaže...

Znao sam da će se pojavit oni sa uspješnim citatima iz zakona. Na kolniku smiju voziti isključivo uz desni rub kolnika i u smjeru kretanja vozila, nikako ispred ili iza motornog vozila, između dva motorna vozila itd. A to većina radi, biciklom glumi auto. A da ne govorim koliko biciklista vozi po sredini ceste ( crti ) na ljubljanskoj gdje uopće nebi smjeli biti. Jer je cesta i na nju smiju motorna vozila i motocikli a ne bicikli. I takvih biciklista koji krše to ima jako puno i skaču ko medvjedi na zadnje noge kada ih se upozori. Ne stajem na ničiju stranu, i sam vozim bicikl i auto, ali se ujedno i ponašam kao vozač i jednog i drugog

 tamo gdje nema nogostupa? biciklist se treba voziti kao pješak, kontra stranom? ili je tu ipak okej da glumi vozilo.

kolika bi bila dozvoljena brzina biciklu na nogostupu? 15kmh? sve preko toga završava jako loše po pješaka. kako zapravo s biciklom proći po ilici od trga do črnomerca, a da ne traje cijelu vječnost?

profi biciklisti također ne bi smjeli na cestu? trebaju i oni na pločnik?

jarun i slična rekreacijska mjesta? pločnik?

a jel bicikl smije u šumu?

na sljeme prema vrhu postoji par makadama, smiju li tamo voziti, ipak je to kolnik?

zapravo si u svom postu naveo sve ono što biciklisti rade, a ne smiju. logika u rangu onoga, pijani vozač prebrzo vozeći ubio čovjeka, ajmo zabraniti aute. misliš da će ih ova tvoja zakonska nebuloza spriječiti u tome? i usput si "kaznio" one koji voze po propisu i ne smetaju nikome. zapravo smetaju debilima koji ih zaobilaze na 20cm razmaka. takvim malumnim kretenima sve i svatko smeta, vjerojatno i crveno na semforu.

 

 

15 godina
offline
Re: Gdje se smije voziti električni romobil? Mora
Srednji kaže...

Ne ne, jedno je križanje gdje se svi sretnemo u datom trenutku a jedno je gdje mi idemo u istom pravcu i dijelimo 2,5 metra ceste, nogostupa ili nečeg trećeg. Na to sam mislio...

 

Ma kužim te, ali zakon je jasan, biciklisti su danas osuđeni na kršenje zakona jer nemaju uopće uvjete ni fizičke ni zakonske za vožnju.

A prije nije bilo tako. Voziti bicikl po zakonu danas je prava umjetnost.

 

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
15 godina
offline
Re: Gdje se smije voziti električni romobil? Mora

To se slažem...ruski rulet je mala beba za današnju vožnju bicikla po gradu :D

Ne tretirajte ljude kao budale ali nikada nemojte zaboraviti da oni to jesu! People who drink light beer do not really like beer. They just like to piss a lot.
12 godina
protjeran
offline
Re: Gdje se smije voziti električni romobil? Mora

Nema smisla ti išta objašnjavati. Priča se o situaciji gdje se biciklisti i vozači romobila voze uz aute. Jel se auti voze po šumama? Po pješačkim i biciklističkim stazama? Po rekreacijskim mjestima? Parkovima? I di sam naveo išta u postu od ovoga što si ti naveo? Jel se referiraš na nešto drugo možda? 

16 godina
online
Re: Gdje se smije voziti električni romobil? Mora
mzopg kaže...

Nije ti baš usporedba. Biciklisti, roleri, romobili i slični bi po meni trebali imati posebne staze, a u nedostatku tih staza trebali bi se kretati među pješacima, nikako ne po cesti jer su potpuno nezaštićeni. Zakon nije dobar i stavljanje biciklista na ceste je nepotrebno ugrožavanje života.

 

Do nedavno sam uredno poštovao zakon i vozio po cesti i puno puta mi se desilo da mi vozači trube i sugeriraju da ne vozim po kolniku jer mi tu nije mjesto, očito mnogi ne poznaju zakon. Uglavnom nakon par situacija gdje sam jedva izvukao živu glavu radi idiota koji voze auto, pričaju na mobitel i istovremeno pokušavaju zapaliti cigaretu sam sebi rekao nema šanse da se više vozim po cesti. Ako me zvekne autom nema mi pomoći. Sada vozim među pješacima, naravno pažljivo i bez jurnjave poštujući njihovu sigurnost, i neka mi slobodno napišu kaznu, radije i to nego posjet mrtvačnici.

 

I umjesto da se sad raspravljamo trebalo bi vršiti pritisak na lokalne uprave kako bi se osigurale posebne staze za bicikliste i slične, pa će svi biti sretni i zadovoljni. Korištenje bicikla je korisno, samo što se kod nas očito potiču krive stvari.

Zakonski, bicikl je vozilo, mora na stazu ili na cestu. Nije samo problem grad, gdje bi se još i dala napraviti nekakva staza, problem su i ceste van gradova.

To što ti netko trubi znači da nema pojma, ne da si ti na krivom mjestu. To što si spreman pažljivo voziti i platiti kaznu ne znači i da su drugi.

Lokalne samouprave će teško naći dovoljno para i volje za rješavanje bic. staza.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Gdje se smije voziti električni romobil? Mora
ATJLučko kaže...
jozef kaže...

 očito ne poznaješ prometna pravila i Zakon. Biciklist (zakonski) je ravnopravan sudionik u prometu. Ne postoji cesta koja je "prvenstveno nemijenjena za motorna vozila", postoji cesta koja je rezervirana za motorna vozila (označena znakom).

U principu postoji! ...

Da, kao što je napisao, postoji kao poseban tip ceste označen propisanim znakom, ali po defaultu cesta je namijenjena svim vozilima.

 

 

Što se samog članka tiče, mislim da mišljenje MUP-a ne drži vodu. Nedavno je bio članak da je Ustavni sud električne romobile proglasio pješacima, međutim, još nije objavljenja nikakva odluka, a ako je uopće vijest imalo točna, vjerojatno je krivo prenesena jer Ustavni sud nije zakonodavno tijelo, već može zakon vratiti na doradu ili vratiti članak iz prethodnog zakona. S obzirom da je od tada prošlo više od 2 mjeseca, a odluke još nema, vjerojatno je samo prihvatio tužbu kao osnovanu.

 

U čemu je konkretni problem?

 

Stari zakon je definirao pomoćna pješačka sredstva kao vozila koja se kreću na motorni pogon, a ne razvijaju brzinu veću od 30 km/h. U novom zakonu je ukinuta ta odredba, a ubačena je o električnim biciklima. Da Ustavni sud vrati tu odredbu, stvorio bi konfliktnu i diskriminirajuću situaciju - električni romobil koji ide do 30 km/h smije na pločnik, a električni bicikl kojem se motor gasi na 25 km/h ne smije. Dodatni problem je što je pojam pomoćnih pješačkih sredstava ostao i dalje u dva članka zakona, a nema nikakve definicije. Međutim, čak i da Ustavni sud vrati tu odredbu, romobili koji razvijaju više od 30 km/h i salje spadaju u mopede.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
14 godina
offline
Re: Gdje se smije voziti električni romobil? Mora
Ma jasno...imam jako dobar bajk i nisam jednom iso 50 ali mi opet nije svejedno ni na njemu.... kamoli na ovom tolko brzo ic....pa to je ludost....pa dosta ti je jedna pukotina, prelaz ili nesto da letis u 3.... i da te spahtlom struzu s asfalta....
VenAtoR#2231
14 godina
offline
Gdje se smije voziti električni romobil? Mora li s

3 banalna iskustva u Umagu.

Tata i sin na el romobilu i mama i kćer na el romobilu se voze po pločniku.Turisti naravno.

Mulac 15ak g digne bike na zadnji i vozi 20m po pješačkoj stazi pa pređe na zebri na zadnjem i nastavi po pješačkoj stazi na zadnjem.

Mulac 18ak g na longboardu gleda u mobitel i samo krene na zebru i dalje bulji,ne smeta njega ništa.

Prirodna selekcija...

Sjedi 1
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Gdje se smije voziti električni romobil? Mora li s

Sve je opasno ako te udari kamion. Ali je ovo bar prilika da se razmišlja i govori o romobilima. Kakav god zakon bio, veličina točkova, snaga kacige, ništa to ne pomaže protiv kamiona. Ali se oni bar lako uoče pa kad ih uočite, bježite, spašavajte živu glavu.

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Gdje se smije voziti električni romobil? Mora
Zadnja cca dva mjeseca vozim el. romobil, uz to inače vozim auto i bajk redovito, s time da bajk vozim rekreativno.

Uglavnom, obzirom da imam iskustvo svih strana, mislim da bi trebalo barem nešto propisati za el. romobile, prvenstveno zaštitnu opremu i klasifikaciju tih pi*darija jer postoje zvijeri koje idu 60+; vidio sam i par klinaca od desetak godina na tome, te uglavnom ne viđam da ljudi imaju išta od zaštitne opreme.
Za el. romobil sam si uzeo kacigu jer, iako ne divljam, mali kotači su nešto što treba uzeti u obzir vozeći se po našem asfaltu. Uz kacigu, koristim i rukavice za bajk jer je vožnja udobnija i sigurnija, tako da mi je to no-brainer.
Do posla imam nekih 9km, većinom zg. avenija, i prirodno mi je voziti po biciklističkoj, s time da se mičem bajkovima bržim od mene i nadolazećih iz suprotnog smjera. Kada se ponašaš normalno i držiš barem bazičnih principa ponašanja u prometu, vožnja el. romobila je jako sigurno i ugodno iskustvo, pogotovo za ići na posao bez znojenja.
Kao i na cesti, u autu, tako i ovdje ima ekipe koja vozi kao da je cijeli pločnik njihov, te pješaka, a i biciklista zabuljenih u mobitele koji se stiltaju kad konačno dignu pogled i refleksno zaplešu, te ljudi na romobilima koji bespotrebno ganjaju i mimoilaze ostale na milimetar. Uglavnom, preslika naše općenite kulture u prometu koju viđamo na cestama i u crnoj kronici. Mislim da sam zakon to neće promijeniti, ali neka osnovna pravila bi trebalo utvrditi, recimo: vožnja po biciklističkoj, osim kad je ista iscrtana na cesti; vožnja po pločniku kad nema biciklističke, uz prilagođenu brzinu i dodatni oprez zbog pješaka; minimalno kaciga te minimalnu dob; i sve navedeno bi se odnosilo na el. romobile do 25km/h.

Za ove nabrijane verzije (60km/h i slično), iskreno, mislim da nema mjesta nigdje u prometu (jedino na zatvorenim stazama rekreativnog tipa). Realno, brži romobili uopće nemaju praktičnu svrhu jer postoje pravi el. skuteri koji su opremljeni i dovoljno sigurni za vožnju po cesti.
Tread softly because you tread on my dreams.
Moj PC  
13 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Gdje se smije voziti električni romobil? Mora
ElektričnaOvca kaže...
Zadnja cca dva mjeseca vozim el. romobil, uz to inače vozim auto i bajk redovito, s time da bajk vozim rekreativno.

Uglavnom, obzirom da imam iskustvo svih strana, mislim da bi trebalo barem nešto propisati za el. romobile, prvenstveno zaštitnu opremu i klasifikaciju tih pi*darija jer postoje zvijeri koje idu 60+; vidio sam i par klinaca od desetak godina na tome, te uglavnom ne viđam da ljudi imaju išta od zaštitne opreme.
Za el. romobil sam si uzeo kacigu jer, iako ne divljam, mali kotači su nešto što treba uzeti u obzir vozeći se po našem asfaltu. Uz kacigu, koristim i rukavice za bajk jer je vožnja udobnija i sigurnija, tako da mi je to no-brainer.
Do posla imam nekih 9km, većinom zg. avenija, i prirodno mi je voziti po biciklističkoj, s time da se mičem bajkovima bržim od mene i nadolazećih iz suprotnog smjera. Kada se ponašaš normalno i držiš barem bazičnih principa ponašanja u prometu, vožnja el. romobila je jako sigurno i ugodno iskustvo, pogotovo za ići na posao bez znojenja.
Kao i na cesti, u autu, tako i ovdje ima ekipe koja vozi kao da je cijeli pločnik njihov, te pješaka, a i biciklista zabuljenih u mobitele koji se stiltaju kad konačno dignu pogled i refleksno zaplešu, te ljudi na romobilima koji bespotrebno ganjaju i mimoilaze ostale na milimetar. Uglavnom, preslika naše općenite kulture u prometu koju viđamo na cestama i u crnoj kronici. Mislim da sam zakon to neće promijeniti, ali neka osnovna pravila bi trebalo utvrditi, recimo: vožnja po biciklističkoj, osim kad je ista iscrtana na cesti; vožnja po pločniku kad nema biciklističke, uz prilagođenu brzinu i dodatni oprez zbog pješaka; minimalno kaciga te minimalnu dob; i sve navedeno bi se odnosilo na el. romobile do 25km/h.

Za ove nabrijane verzije (60km/h i slično), iskreno, mislim da nema mjesta nigdje u prometu (jedino na zatvorenim stazama rekreativnog tipa). Realno, brži romobili uopće nemaju praktičnu svrhu jer postoje pravi el. skuteri koji su opremljeni i dovoljno sigurni za vožnju po cesti.

 Za promjenu konačno netko tko ima iskustvo, a i mozak!

Svaki božji dan vozim ZG aveniju biciklom, po kiši, snijegu, suncu. Kad krene toplo vrijeme, umjesto da mi svane sunce meni padne mrak na oči. Sa suncem se pojavi hrpa debila na biciklima, romobilima, pješice, automobilima... Moji kolege biciklisti u zadnje vrijeme bulje u mobitel! Jebote,m obitel dok voziš bicikl!?! Ne šljive ni krivi smjer, ni neku minimalnu kulturu prema drugim sudionicima. Ništa. Romobili, iskreno mi se čine još i najpristojniji. Valjda su svejsni da to čudo i nije baš u mogučnosti zakočiti kao bicikl pa više paze. Pješaci već tradicionalno se šetkaju sa slušalicama u ušima kud god, po čemu god. Automobili gledaju samo u druge automobile, na zanimaju ih bicikli i ostali koji im baš sad smetaju da ulaete na aveniju...

Imam i romobil ES2, da ne bi bili u zabludi, imam i automobil, ali svejedno bicikliram.

Tu smo gdje smo, infrastrukture nema, a kad je ima onda je kao iz Alan Forda.

Ako nećemo paziti jedni na druge, neće ni država, bez brige.

Poruka je uređivana zadnji put sri 17.7.2019 9:13 (zdgrunf).
12 godina
offline
Re: Gdje se smije voziti električni romobil? Mora
Srednji kaže...

Ja nažalost ne, sigurnije se osjećam među autima nego među pješacima i to dok vozim po biciklističkoj stazi. Ima idiota, uvijek bilo i uvijek će ih biti, koji misle da je ovo 22 cm (znate na kaj mislim) pa me prođu preblizu a ali pješaci nemaju više uopće pardona. Svaki drugi bulji u mobitel, gleda zvijezde i onda rađe pređem sa bic staze na cestu. Jođ uvijek je vozačima draži ljubimac limeni pa malo više paze. Vozim po Zg, relacija Prisavlje - Srednjaci te ture sa frendovima po svuda, dnevno 40-50 km. 

 

Edit: OT..ne znam stvarno kaj sa romobilima..idu ponekad brže od mene..nisam siguran da su manji problem u prometu od  biciklista.

 Kad sam spomenuo "biciklist među pješacima" mislio sam na nogostup i pješačke zone a ne na biciklističke staze, prvenstveno zato jer tamo gdje ja vozim bicikl staze ni ne postoje. Što se staza tiče, ne treba se bahatiti i misliti da je staza tvoja i da pješak tu nema što tražiti, oprezno voziti i najgore što se može dogoditi tebi ili pješaku je neka manja ozljeda ili samo neugodnost. Da vozači auta po cestama voze bahato i sumanuto kao što dosta biciklista vozi po biciklističkim stazama to bi tek bio problem. Bez obzira što se pješaci ponekad ponašaju kao muhe bez mozga tvoja dužnost kao vozača automobila ili bicikla je paziti da ga ne zgaziš.

12 godina
offline
Re: Gdje se smije voziti električni romobil? Mora
mzopg kaže...
Old Iggy kaže...
BlueMax kaže...
Old Iggy kaže...
Han kaže...

Kolnik je za promet motornim vozilima i točka.

Paaaaaa... Nije.

 Ali bi trebao biti. Nažalost, nedostatak biciklističkih staza tjera bicikliste na kolnik i oni tamo ginu ko muhe.

Ne bi trebao biti, bicikl je vozilo.Ako nema biciklističke staze mora na kolnik, nigdje drugdje. Zato i el. romobili moraju tamo.

Da ginu, pa baš i ne "kao muhe".

 

Zakonski da,što ne znači da je to dobro rješenje. Biciklisti i pješaci ginu prečesto jer u slučaju nesreće nisu nikako zaštićeni, za razliku od vozača automobila. Pa samo u zadnjih mjesec dana tu kod nas je nekoliko ljudi stradalo od strane neopreznih vozača automobila. Pješaci također nisu dovoljno zaštićeni, 4-5 teških stradanja tu kod nas na način da se jedan auto zabije u drugi i baci ga na pješake koji se kreću nogostupom.

 

Svaki put kad siđeš biciklom ili romobilom sa nogostupa na kolnik glava ti je u torbi i igraš se životom jer ne znaš da li u tom trenu genijalac u autu iza tebe šera svoje doživljaje i dovoljno je sekunda da se malo zanese u desno i pokupi te.

 

Da ne govorim da po cesti ne možeš voziti uz sami desni kraj jer su svakih 10 metara rešetke za odvod, koje su obično tako dobro postavljene da su ispod razine ceste pa sad ti vozi preko njih. Opcija je zaobilaženje što je dodatna opasnost za biciklista.

 Moram citirati cijelu raspravu da se ne izgubi smisao mog komentara.

Apsolutno se slažem sa svime što je u zadnjem postu napisano.

 

@Iggy

Ne bi trebao biti, bicikl je vozilo. Ako nema biciklističke staze mora na kolnik, nigdje drugdje. - u ovom dijelu posta pozivaš se na zakon, jel tako? Jer i invalidska kolica su vozilo, dječji romobil je vozilo ali njih zakon isključuje s kolnika pa tako i ti.

Zato i el. romobili moraju tamo - ako ćemo se pozivati na zakon onda ne moraju. Ne možeš se u istoj rečenici pozivati na zakon a onda ga osporavati. Ako raspravljamo o tome je li zakon dobar onda "tako kaže zakon" ne može biti argument.

 

12 godina
offline
Gdje se smije voziti električni romobil? Mora li s

Članak 112.

(1) Vozači bicikla dužni su se kretati biciklističkom stazom ili biciklističkom trakom, a ako one ne postoje, što bliže desnom rubu kolnika.
(2) Ako se dva ili više vozača bicikala, mopeda ili motocikala kreću u skupini, dužni su kretati se jedan iza drugoga.
(3) Novčanom kaznom u iznosu od 300,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač ako postupi suprotno odredbama ovoga članka.

 
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Gdje se smije voziti električni romobil? Mora
BlueMax kaže...
 

@Iggy

Ne bi trebao biti, bicikl je vozilo. Ako nema biciklističke staze mora na kolnik, nigdje drugdje. - u ovom dijelu posta pozivaš se na zakon, jel tako? Jer i invalidska kolica su vozilo, dječji romobil je vozilo ali njih zakon isključuje s kolnika pa tako i ti.

Zato i el. romobili moraju tamo - ako ćemo se pozivati na zakon onda ne moraju. Ne možeš se u istoj rečenici pozivati na zakon a onda ga osporavati. Ako raspravljamo o tome je li zakon dobar onda "tako kaže zakon" ne može biti argument.

 

Invalidska kolica su zakonski definirana da nisu vozila, kao i dječji bicikli (ZSPC čl. 2. st. 28.).

El. romobil je jedino definiran zakonom kao moped, ne kao romobil (jer ima pomoćni motor, nije na "ljudski pogon").

12 godina
offline
Re: Gdje se smije voziti električni romobil? Mora
Old Iggy kaže...
BlueMax kaže...
 

@Iggy

Ne bi trebao biti, bicikl je vozilo. Ako nema biciklističke staze mora na kolnik, nigdje drugdje. - u ovom dijelu posta pozivaš se na zakon, jel tako? Jer i invalidska kolica su vozilo, dječji romobil je vozilo ali njih zakon isključuje s kolnika pa tako i ti.

Zato i el. romobili moraju tamo - ako ćemo se pozivati na zakon onda ne moraju. Ne možeš se u istoj rečenici pozivati na zakon a onda ga osporavati. Ako raspravljamo o tome je li zakon dobar onda "tako kaže zakon" ne može biti argument.

 

Invalidska kolica su zakonski definirana da nisu vozila, kao i dječji bicikli (ZSPC čl. 2. st. 28.).

El. romobil je jedino definiran zakonom kao moped, ne kao romobil (jer ima pomoćni motor, nije na "ljudski pogon").

 Ma nemoj?! Znači u komentarima na članak, u kojem u nedvosmisleno napisan odgovor MUP-a kako električni romobili ne smiju na kolnik, ti uporno tvrdiš suprotno pozivajuči se na zakon?

Stvar je vrlo jednostavna za shvatiti. Zakonodavac je dovoljno pametan pa određuje koja vozila smiju/moraju na kolnik a ne koja smiju među pješake, jer kolnik je kritična točka a ne nogostup, te smatra kako bi električni romobili na kolniku predstavljali opasnost. Naravno da predstavljaju opasnost i u pješačkim područjima no nemjerljivo manju. Radije bi da mene na nogostupu udari romobil nego da ja na kolniku udarim vozača romobila, koliko god kriv/prav bio i koliko god bolilo.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice