Fortnite izbačen s App Storea i Google Playa, pokr

poruka: 86
|
čitano: 17.079
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Fortnite izbačen s App Storea i Google Playa, pokr".
16 godina
offline
Re: Fortnite izbačen s App Storea i Google Playa,
Ok, 30% je previse, ali da li je Epic games na bilo koji nacin duzan objaviti svoje igre na tim platformama? Da li ih neki zakon tjera na to pa ako to ne ucine - slijedi drakonska kazna?
Google i Apple imaju svoja pravila, pravila "igre" (no pun intended), i ako ih se ne pridrzavas snosit ces posljedice.
Jos da ih proziva neki posten developer, ne bi rec rekel, ali Epic games... Jedan od najvecih (danas) sljamova gamerske industrije...
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Fortnite izbačen s App Storea i Google Playa,
markoal kaže...

Nisam objavljivao osobno na Appleov store, ali moje gledište toga je da u tih 30% dobijemo iduće:

+ Dostupnost igre/aplikacije na platformi

+ Mogućnost pronalaska igre preko tražilice

+ Mogućnost da se igra/aplikacija posebno istakne (higlighted/featured game/app)

+ Cloud / P2P / Social i druge usluge

+ Razni alati za unapređenje igre/aplikacije (AB testing i sl.)

+ Jednostavni dashboard za upravljanje

 

Fali tu još stvari, ali nije tih 30% bezveze. Dali je tih 30% možda previše? Po meni, da, previše je, ali nije da ništa publisheri/developeri dobiju. Malim igračima nije toliki problem, Epicu je, jer 30% od njihove zarade je ogroman novac a od svih tih featura dovoljan im je da je igra samo dostupna na storeu. 

Dobivaš  cijelu infrastrukturu - koliko bi tebe kao developera koštalo da imaš servere da pušaš to sve na milijun uređaja, koliko bi te koštalo da pratiš zakone svih država, koliko bi te koštao marketing, ljudi koji se bave reviewima, ljudi koji se bave app-ovima koji stižu na acceptance, fee za karticno poslovanje, rizik koji preuzimaš  na sebe, odvjetnici, takse koje moraš  plaćati, ali prije svega moraš imati uređaj i OS koji prodaje cijelu platformu,  pa logistiku, a o R&D da ne pričam - tako da slobodno mogu sjahati Epic sa svojim stavom da Apple uzima previše i da bi oni bili konkurentni - tko misli drugačije ima IQ20. I onda se samo zapitajte koliko bi store-ova imali koliko bi puta morao upisivati karticu - oću kupiti  app svaki app ima svoj payment sustav ili nešto slično što želi još Epic u ovo dolje što ću navesti.
Ako je itko radio u fizičkoj trgovini onda zna o kojim maržama pričamo.


Meni se čini da EPIC store i ostali žele svoj store na iOS device kako bi mogli gurati svoja sranja bez da ih itko prati što imaju u appovima. Znači možeš zaboraviti secuirty i privacy - a onda za to imas Android. Ako se ovo desi mene zanima di je početak kraja security-a i privacy-a (makar smo već sad u svemu tome). Jer imate na umu da mobiteli danas nisu samo mobiteli već gore držite sve svoje podatke, uključujući kreditne kartice, karte za razne javne prijevoze da li ste stvarno spremni sve svoje podatke  i ostalo izložiti appovima za koje ne znate da su prošli provjeru te iz kojih su izvora i da znate da će netko za njih odgovarati ako bude potrebe za nekom tužbom.
Zanima me zašto nitko nije prozvao onda Sony i konzole.

Druga strane priča je da Apple ne uzima 30% određenim developerima zapitajte se koliko bi app-ova ustvari na kraju bilo besplatno. Zašto? Zato što Google ne zarađuje samo na app fee nego i na prodaji vaših podataka i oglasima. Scenarij je onda tu  i da Apple uvede oglašavanja što je po meni opet dog shit.

Makar ja bi iskreno evo kupi app i odjebi od bilo kakvog shopa u app-ovima - to bi pojednostavilo stvar.
Tko ne razumije kako funkcionira prodaja i trgovina slobodno neka ne komentira :)

I još za kraj da koristim Apple uređaje privatno i u poslovnom svijetu i koristimo gro Andorida -  i ne n e slažem se sa svim stavovima i radnjama Apple-a.

 

Hvala.

Poruka je uređivana zadnji put sub 15.8.2020 11:35 (ZuBo).
6 godina
offline
Re: Fortnite izbačen s App Storea i Google Playa,
ZuBo kaže...
markoal kaže...

Nisam objavljivao osobno na Appleov store, ali moje gledište toga je da u tih 30% dobijemo iduće:

+ Dostupnost igre/aplikacije na platformi

+ Mogućnost pronalaska igre preko tražilice

+ Mogućnost da se igra/aplikacija posebno istakne (higlighted/featured game/app)

+ Cloud / P2P / Social i druge usluge

+ Razni alati za unapređenje igre/aplikacije (AB testing i sl.)

+ Jednostavni dashboard za upravljanje

 

Fali tu još stvari, ali nije tih 30% bezveze. Dali je tih 30% možda previše? Po meni, da, previše je, ali nije da ništa publisheri/developeri dobiju. Malim igračima nije toliki problem, Epicu je, jer 30% od njihove zarade je ogroman novac a od svih tih featura dovoljan im je da je igra samo dostupna na storeu. 

Dobivaš  cijelu infrastrukturu - koliko bi tebe kao developera koštalo da imaš servere da pušaš to sve na milijun uređaja, koliko bi te koštalo da pratiš zakone svih država, koliko bi te koštao marketing, ljudi koji se bave reviewima, ljudi koji se bave app-ovima koji stižu na acceptance, fee za karticno poslovanje, rizik koji preuzimaš  na sebe, odvjetnici, takse koje moraš  plaćati, ali prije svega moraš imati uređaj i OS koji prodaje cijelu platformu,  pa logistiku, a o R&D da ne pričam - tako da slobodno mogu sjahati Epic sa svojim stavom da Apple uzima previše i da bi oni bili konkurentni - tko misli drugačije ima IQ20. I onda se samo zapitajte koliko bi store-ova imali koliko bi puta morao upisivati karticu - oću kupiti  app svaki app ima svoj payment sustav ili nešto slično što želi još Epic u ovo dolje što ću navesti.
Ako je itko radio u fizičkoj trgovini onda zna o kojim maržama pričamo.


Meni se čini da EPIC store i ostali žele svoj store na iOS device kako bi mogli gurati svoja sranja bez da ih itko prati što imaju u appovima. Znači možeš zaboraviti secuirty i privacy - a onda za to imas Android. Ako se ovo desi mene zanima di je početak kraja security-a i privacy-a (makar smo već sad u svemu tome). Jer imate na umu da mobiteli danas nisu samo mobiteli već gore držite sve svoje podatke, uključujući kreditne kartice, karte za razne javne prijevoze da li ste stvarno spremni sve svoje podatke  i ostalo izložiti appovima za koje ne znate da su prošli provjeru te iz kojih su izvora i da znate da će netko za njih odgovarati ako bude potrebe za nekom tužbom.
Zanima me zašto nitko nije prozvao onda Sony i konzole.

Druga strane priča je da Apple ne uzima 30% određenim developerima zapitajte se koliko bi app-ova ustvari na kraju bilo besplatno. Zašto? Zato što Google ne zarađuje samo na app fee nego i na prodaji vaših podataka i oglasima. Scenarij je onda tu  i da Apple uvede oglašavanja što je po meni opet dog shit.

Makar ja bi iskreno evo kupi app i odjebi od bilo kakvog shopa u app-ovima - to bi pojednostavilo stvar.
Tko ne razumije kako funkcionira prodaja i trgovina slobodno neka ne komentira :)

I još za kraj da koristim Apple uređaje privatno i u poslovnom svijetu i koristimo gro Andorida -  i ne n e slažem se sa svim stavovima i radnjama Apple-a.

 

Hvala.

 

 

Ovo je sve irelevantno što si napisao. Bit priče je da je monopol u pitanju. Ovi troškovi za održavanje App Store-a što govoriš i nije neki argument jer ti nemaš pravo izbora da objaviš svoju aplikaciju na nekom drugom store-u. Ili ćeš ju objavit na App Storeu ili možeš zaboravit na iOS korisnike. Zamisli da na Windowsima jedino možeš skidat aplikacije iz Microsoft Storea. U današnjem svijetu bi to bilo suludo dok je to na mobitelima normalno jer se ta praksa nametala od početka

 

Nitko nema pravo zadirat u to kako Apple regulira pravila na svojoj trgovini ali bome nema Apple pravo nametat App Store kao jedini mogući izvor nabavke aplikacija

Poruka je uređivana zadnji put sub 15.8.2020 11:49 (CroGamer_1).
15 godina
offline
Re: Fortnite izbačen s App Storea i Google Playa,
CroGamer_1 kaže...
Ovo je sve irelevantno što si napisao. Bit priče je da je monopol u pitanju. Ovi troškovi za održavanje App Store-a što govoriš i nije neki argument jer ti nemaš pravo izbora da objaviš svoju aplikaciju na nekom drugom store-u. Ili ćeš ju objavit na App Storeu ili možeš zaboravit na iOS korisnike. Zamisli da na Windowsima jedino možeš skidat aplikacije iz Microsoft Storea. U današnjem svijetu bi to bilo suludo dok je to na mobitelima normalno jer se ta praksa nametala od početka

Znači ja da imam sad fizičku trgovinu netko mi može nadmetnuti koji brand da ja prodajem ili mi može doći reći ako želiš prodavati moju robu moraš koristiti moj payment gateway tako da ja zarađujem više. Smiješna logika jel?


Zašto ne bi Apple imao prava staviti u svoju platformu svoja prava i store preko kojeg idu svi.
Zamisli da svaki veliki developer doda svoj store na Google / iOS misliš da bi to tebi kao kranjem korisniku bilo bolje ili bi samo dobio gro opterećenja gdje da kupujem, kako da kupujem, gdje ukucavam svoju kreditnu karticu, da li je ova app  provjerena od strane tog stora, kako bi treblao funkcionirati 5-10 store-ova s svojim UI u tvom OS-u -  iskreno meni se čini da bi dobio ovdje Windowse, a svi znamo koji trash su isti jer dolaze s gro bloatware, pa onda isključiš gro servisa i postavki pa dode update koji te ništa ne pita i lijepo sve vrati na default, instalira edge i ostale gluposti koje ne koristiš itd.

 

Imaš izbora - Android, Samsung i China store, ali ne na iOS-u, i ne vidim da bi trebao imati takav izbor - u mom krugu kojem se krećem, a pričamo o većini svijeta, nitko se ne žali na App Store (niti Androidaši niti netko tko koristi iOS).
iOS je unique  upravo to što ga čini jedan sustav koji funkcionira zajedno jako dobro i štiti prava korisnika, kome ne paše tako nešto uvijek može otići na Android OS ili na nešto treće ako izađe.
Ako ti kao developer misliš da ti App Store nije isplativ ili da ti ne pruža sve (bio ti free ili plaćaš %)  ne moraš raditi za to jednostavno - a da je tako već bi većina otišla. Ako si prihvatio pravila po kojima se moraš ponašati ne izazivaš namjerno da te se "bana" i radiš video iz 1984. i očekuješ da te brane klinci koji troše mamin novac. I to još od firme koja je napravila jednu  maloumnu igru za klince, ali opet to je druga priča.
Kao što sam rekao ako nisi radio u trgovini ili ne razumiješ poslovanje ne moram ti dalje pričati.

Poruka je uređivana zadnji put sub 15.8.2020 11:59 (ZuBo).
9 godina
neaktivan
offline
Re: Fortnite izbačen s App Storea i Google Playa,
ZuBo kaže...
markoal kaže...

Nisam objavljivao osobno na Appleov store, ali moje gledište toga je da u tih 30% dobijemo iduće:

+ Dostupnost igre/aplikacije na platformi

+ Mogućnost pronalaska igre preko tražilice

+ Mogućnost da se igra/aplikacija posebno istakne (higlighted/featured game/app)

+ Cloud / P2P / Social i druge usluge

+ Razni alati za unapređenje igre/aplikacije (AB testing i sl.)

+ Jednostavni dashboard za upravljanje

 

Fali tu još stvari, ali nije tih 30% bezveze. Dali je tih 30% možda previše? Po meni, da, previše je, ali nije da ništa publisheri/developeri dobiju. Malim igračima nije toliki problem, Epicu je, jer 30% od njihove zarade je ogroman novac a od svih tih featura dovoljan im je da je igra samo dostupna na storeu. 

Dobivaš  cijelu infrastrukturu - koliko bi tebe kao developera koštalo da imaš servere da pušaš to sve na milijun uređaja, koliko bi te koštalo da pratiš zakone svih država, koliko bi te koštao marketing, ljudi koji se bave reviewima, ljudi koji se bave app-ovima koji stižu na acceptance, fee za karticno poslovanje, rizik koji preuzimaš  na sebe, odvjetnici, takse koje moraš  plaćati, ali prije svega moraš imati uređaj i OS koji prodaje cijelu platformu,  pa logistiku, a o R&D da ne pričam - tako da slobodno mogu sjahati Epic sa svojim stavom da Apple uzima previše i da bi oni bili konkurentni - tko misli drugačije ima IQ20. I onda se samo zapitajte koliko bi store-ova imali koliko bi puta morao upisivati karticu - oću kupiti  app svaki app ima svoj payment sustav ili nešto slično što želi još Epic u ovo dolje što ću navesti.
Ako je itko radio u fizičkoj trgovini onda zna o kojim maržama pričamo.


Meni se čini da EPIC store i ostali žele svoj store na iOS device kako bi mogli gurati svoja sranja bez da ih itko prati što imaju u appovima. Znači možeš zaboraviti secuirty i privacy - a onda za to imas Android. Ako se ovo desi mene zanima di je početak kraja security-a i privacy-a (makar smo već sad u svemu tome). Jer imate na umu da mobiteli danas nisu samo mobiteli već gore držite sve svoje podatke, uključujući kreditne kartice, karte za razne javne prijevoze da li ste stvarno spremni sve svoje podatke  i ostalo izložiti appovima za koje ne znate da su prošli provjeru te iz kojih su izvora i da znate da će netko za njih odgovarati ako bude potrebe za nekom tužbom.
Zanima me zašto nitko nije prozvao onda Sony i konzole.

Druga strane priča je da Apple ne uzima 30% određenim developerima zapitajte se koliko bi app-ova ustvari na kraju bilo besplatno. Zašto? Zato što Google ne zarađuje samo na app fee nego i na prodaji vaših podataka i oglasima. Scenarij je onda tu  i da Apple uvede oglašavanja što je po meni opet dog shit.

Makar ja bi iskreno evo kupi app i odjebi od bilo kakvog shopa u app-ovima - to bi pojednostavilo stvar.
Tko ne razumije kako funkcionira prodaja i trgovina slobodno neka ne komentira :)

I još za kraj da koristim Apple uređaje privatno i u poslovnom svijetu i koristimo gro Andorida -  i ne n e slažem se sa svim stavovima i radnjama Apple-a.

 

Hvala.

 

 

Ironično kako govoriš drugima ako ne razumiju funkcioniranje da ne komentiraju, a osnovne feature-a i pravila App Store-a ne razumiješ. 

Znači toliko krivo iznesenih informacija da sam prisljen ispravljati. Ako ćemo se već svi praviti pametni onda bi najbolje bilo da svatko prvo pokuša napraviti i izdati svoju aplikaciju, pa da se upozna sa procesima kod Google-a i Apple-a.

Ajmo ponovno redom:

 

1 - Dobivaš cijelu infrastrukturu - Kakvu to infrastrukturu kao developer dobiješ? Koliko bi me koštalo da pusham to na milijun uređaja?
Pa ako je aplikacija offline, tj nije neka društvena da mora biti povezana s drugim ljudima (npr. To-do apps ili neka igrica) onda me košta apsolutno NIŠTA osim koliko plaćam hostanje svoje vlastite web stranice jer bih bez problema tamo mogao staviti da useri skidaju aplikaciju da nisam primoran staviti na Store. S time da tako ionako moram imati svoju web stranicu na kojoj moram hostati Privacy Policy i Terms of Use kako bi me Google i Apple prihvatili u njihov store.

Pa ako je aplikacija online, npr neka verzija Instagrama ili TikToka di su useri umreženi, tu definitivno imam trošak backenda gdje moram imati neki server i bazu podataka koji moram SAM platiti jer Apple i Google ne nude takve usluge u sklopu Store-a. Google nudi zasebno sa strane Firebase koji se NAPLAĆUJE po svome cjenovniku. 

 

2 - Zakoni svih država? Ne znam baš kakve tu probleme imam, pogotovo ako se pridržavaš GDPR-a (kojeg se inače moraš pridržavati).

 

3 - Koliko bi me koštao marketing? Pa ako bi dobio marketing koji trenutno dobivam na Storeu, onda ravno 0 kuna, jer ne dobivaš nikav marketing na Store-u osim za onaj koji sam platiš i sam dovedeš usere na svoju aplikaciju.

 

4 - Ljudi koji se bave reviewima? Pa ovo mogu sam odraditi, ali ako već mora netko raditi, najmanji problem mi preko Upworka uzeti nekog Indijca da mi kontrolira reviewe (Hint: dosta kompanija već tako radi).

 

5 - Fee za kartično poslovanje, odvjetnici i takse? Sve rješavaš preko Stripe-a, i provizija ti je cca 3%.

 

6 - Uređaj, OS, logistika, R&D? Istina, to Apple odrađuje pa masno naplaćuje i zarađuje. Marže su više nego fine na mobitelima. A Apple-ov R&D bolje da ne komentiram haha.

 

Svaki App ima svoj payment sustav? Opet, sve bi to moglo ići preko Stripe, ili ako netko hoće PayPala. No opet, Epic ne želi ukinuti Apple Pay, nego dati MOGUĆNOST (čitaj slobodan izbor) da BIRA hoće li koristiti Apple Pay ili Epicov direktan payment. Ako netko hoće 20% jeftinije a mora upisivati svoje podatke, onda neka koristi Epic, a ako ne želi, želi uvijek s jednom stvari plaćati, onda može Apple Pay koristiti.

Neću ni komentirati ovo kako vrijeđaš druge sa svojim stavom o "IQ20" a pokazao si sa svojim "činjenicama" svoje "znanje".

 

 

A ovo što se tiče Google da ne zarađuje samo na app fee, molio bih da se ne šire poluistine. To što se tiče da zarađuje na prodaji podataka i oglasima je ISKLJUČIVO do developera. To je do developera, koji namjerno stave aplikaciju da bude besplatna pa se onda naplate putem oglasa. Ima jedna stvarčica koja se zove AdMob, i nju developer importa u svoju aplikaciju (zajedno sa Firebase Analytics) i onda Google prati što klikćeš, koliko si dugo na appu, koje su tvoje preference, pa prodavaju ti oglase uz pomoć tvojih podataka. Ima toga i na Apple-u, samo normalno manje izraženo.

 

I još za kraj, nije isto ako se koriste uređaji kao user, ili kao developer, jer se dobije drugačija perspektiva, koju namjerno Apple i Google izvrću kako bi sebe prikazali u najboljem mogućem svijetlu.

 

Hvala.

Poruka je uređivana zadnji put sub 15.8.2020 11:59 (FuFu22).
10 godina
neaktivan
offline
Fortnite izbačen s App Storea i Google Playa, pokr

Zaboli Epic za druge trgovine jer imaju svoju, no dobro je da malo prodrmaju taj monopol jer mogu, jer imaju, drugi mali moraju šutiti i trpiti, ne zamjerati se. Još smješnije je braniti debelu kravu da bi bila još deblja.

Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Fortnite izbačen s App Storea i Google Playa,

Samo ću ti to reći jer očigledno ne razumiješ upravo ništa što se tiče poslovanja i što se tiče zakona velikih brojki, te poslovanja u cijelom svijetu.
Inače ako ne znaš što sve dobiješ slobodno se educiraš, a ja dobro znam što pričamm a ti i dalje ne vidiš širu sliku.

Ako misliš da možeš svugdje proći s  3% good luck.


Iskreno mi je smiješno da većina androidaša priča po forumuma takve stvari i ne razumijem logiku da bi App Store trebao biti identičan Google Store-u.
Ako želiš to onda već imaš Google Store čemu još jedan takav store.


Odoh opet na 10 godina s ovog foruma sjetih se da me ljudi samo zivciraju sa svojim razmisljanjem, a nisu izašli iz Hrvatske, niti su radili u firmi većoj od svoje gdje su zaposlili samog sebe i u potpisu im  piše direktor,  a na TV-u biznis man.

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 15.8.2020 12:12 (ZuBo).
9 godina
neaktivan
offline
Re: Fortnite izbačen s App Storea i Google Playa,
ZuBo kaže...

Samo ću ti to reći jer očigledno ne razumiješ upravo ništa što se tiče poslovanja i što se tiče zakona velikih brojki, te poslovanja u cijelom svijetu.

Ako misliš da možeš svugdje proći s  3% good luck.


Iskreno mi je smiješno da većina androidaša priča po forumuma takve stvari i ne razumijem logiku da bi App Store trebao biti identičan Google Store-u.
Ako želiš to onda već imaš Google Store čemu još jedan takav store.


Odoh opet na 10 godina s ovog foruma sjetih se da me ljudi samo zivciraju sa svojim razmisljanjem, a nisu izašli iz Hrvatske, niti su radili u firmi većoj od svoje gdje su zaposlili samog sebe i u potpisu im  piše direktor,  a na TV-u biznis man.

 

Opet, najlakše je nekome reći da nema pojma šta priča, mlatiti praznu slamu i otići dalje.

Svaku tvoju točku sam bio iznio i argumentirano demantirao, jer govorim iz iskustva pošto sam radio i radim svoje aplikacije, i njih publisham na Store-u. 

A to ako si izašao iz Hrvatske, imaš svoju firmu i zaposlenike, svaka čast! To treba moći, i o tome ne pričam jer o tome ne znam. Ali zato pričam o onome što znam i čime se bavim, a to su mobilne aplikacije.

14 godina
offline
Re: Fortnite izbačen s App Storea i Google Playa,
ok, sretan put.
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Fortnite izbačen s App Storea i Google Playa,
ZuBo kaže...
CroGamer_1 kaže...
Ovo je sve irelevantno što si napisao. Bit priče je da je monopol u pitanju. Ovi troškovi za održavanje App Store-a što govoriš i nije neki argument jer ti nemaš pravo izbora da objaviš svoju aplikaciju na nekom drugom store-u. Ili ćeš ju objavit na App Storeu ili možeš zaboravit na iOS korisnike. Zamisli da na Windowsima jedino možeš skidat aplikacije iz Microsoft Storea. U današnjem svijetu bi to bilo suludo dok je to na mobitelima normalno jer se ta praksa nametala od početka

Znači ja da imam sad fizičku trgovinu netko mi može nadmetnuti koji brand da ja prodajem ili mi može doći reći ako želiš prodavati moju robu moraš koristiti moj payment gateway tako da ja zarađujem više. Smiješna logika jel?


Zašto ne bi Apple imao prava staviti u svoju platformu svoja prava i store preko kojeg idu svi.
Zamisli da svaki veliki developer doda svoj store na Google / iOS misliš da bi to tebi kao kranjem korisniku bilo bolje ili bi samo dobio gro opterećenja gdje da kupujem, kako da kupujem, gdje ukucavam svoju kreditnu karticu, da li je ova app  provjerena od strane tog stora, kako bi treblao funkcionirati 5-10 store-ova s svojim UI u tvom OS-u -  iskreno meni se čini da bi dobio ovdje Windowse, a svi znamo koji trash su isti jer dolaze s gro bloatware, pa onda isključiš gro servisa i postavki pa dode update koji te ništa ne pita i lijepo sve vrati na default, instalira edge i ostale gluposti koje ne koristiš itd.

 

Imaš izbora - Android, Samsung i China store, ali ne na iOS-u, i ne vidim da bi trebao imati takav izbor - u mom krugu kojem se krećem, a pričamo o većini svijeta, nitko se ne žali na App Store (niti Androidaši niti netko tko koristi iOS).
iOS je unique  upravo to što ga čini jedan sustav koji funkcionira zajedno jako dobro i štiti prava korisnika, kome ne paše tako nešto uvijek može otići na Android OS ili na nešto treće ako izađe.
Ako ti kao developer misliš da ti App Store nije isplativ ili da ti ne pruža sve (bio ti free ili plaćaš %)  ne moraš raditi za to jednostavno - a da je tako već bi većina otišla. Ako si prihvatio pravila po kojima se moraš ponašati ne izazivaš namjerno da te se "bana" i radiš video iz 1984. i očekuješ da te brane klinci koji troše mamin novac. I to još od firme koja je napravila jednu  maloumnu igru za klince, ali opet to je druga priča.
Kao što sam rekao ako nisi radio u trgovini ili ne razumiješ poslovanje ne moram ti dalje pričati.

 Lik, kao što već rekoh, Appleov MONOPOL je problem. A ako je firma u poziciji monopola onda može radit što hoće. Edit-o sam kasnije tu poruku na koju si sad pisao reply i nadodao da nitko nema pravo nametat Appleu kakva će bit pravila u njegovoj trgovini ali zato bome Apple nema pravo sebe nametat kao jedini mogući izvor nabavke aplikacije.

 

P.S. ne brini. Imamo ja i trgovine jako dugačku i zanimljivu vezu. U dosta stvari trgovine muljaju jer idu na foru da kupac nezna svoja prava. Npr. jednom mi se pokvario mobitel unutar 6 mjeseci od kupovine i ja sam htio kompletno novi mobitel dok mi oni nisu htjeli dat. Dosta smo se natezali i na kraju sam zvao agenciju za zaštitu potrošačkih prava i onda su ih oni natjerali. Zatim su pokušali nedat novu dvogodišnju garanciju na taj novi mobitel neg da mi ostave ovu staru koja je već djelomično prošla. Opet sam zvao agenciju pa su im inspekciju poslali i dobio sam na kraju novu dvogodišnju garanciju. Imam ja još dosta zgoda di su trgovine išle na neznanje kupca. Čak sam dosta puta i vidio da svaki zaposlenik smisli svoju verziju "pravde". Točno vidiš da nikad nisu ni pročitali zakon neg oni na licu mjesta donose zaključke kako bi trebala pravda izgledat

Poruka je uređivana zadnji put sub 15.8.2020 12:56 (CroGamer_1).
15 godina
offline
Re: Fortnite izbačen s App Storea i Google Playa,
ihush kaže...
Santana kaže...
.. normalna stvar jer to nitko ne regulira

 -reglulira (stranicu prije wyks koncizno daje primjer s MSom), postojeći zakon(i) postojećih država, no problem je kad si unclesam i kad nisi.. tj jurisdikcija, kao i mjesto plaćanja poreza-zaštite.

zakoni postoje, no veliki-jaki su upravo to veliki i jaki i imaju jačeg zaštitnika iza leđa, pa su tad i zakoni drugačiji 'sinkopirani' ili google ne plaća kaznu-porez dok eu dobije čvrgu od trumpeka kad to spomene.

 Citiram ovo jer je ovo jedini komentar koji se dotice u cemu je zbilja problem.

 

1. Ni 1947. (prije odluke o oligopolu uzrokovanom prejakom vertikalnom integracijom) ni puk, a ni dio industrije koja je suradjivala sa kino-produkcijom nije smatrala da eto zive u oligopolu.

2. Regulacija moze doci izvana, da, kao u slucaju MSa interesne skupine podignu tuzbu, ili u slucaju Paramounta da drzava (regulator) podigne tuzbu.

3. Uvijek postoji nivo u kojem prestaje vrijediti "moja kuca moja pravila" - samo sto je zbog kurcopusackog odnosa prema hip, urbanoj, mladoj kompaniji masa kurcopusaca zaboravila da je regulator vec pokaznjavao masu firmi u svim industrijama svijeta zbog cak i blazih oblika prekrsaja

4. Ne postoji softverska industrija u kojem vlasnik platforme i distribucije ujedno i zapovijeda koristenje iskljucivo jednog programskog jezika, i posljedicno jednog OSa. Zamislite da Spotify zapovijeda da se glazba moze snimiti jedino na MacOSu i u LogicProu - tko usporedjuje sa maloprodajom, a ne shvaca da je ovaj primjer jedina ispravna analogija - nije intelignetan.

5. Usporedba sa ostalom prodajom (trgovinom) ne vrijedi - tko usporedjuje nema pojma o trgovini, jer su marze i popusti, kao i izlozenost brenda upravo i najjaci benefiti za pregovaranja - i postoci u poslovne tajne.

6. Nadalje - tko u ovu pricu uvlaci Konzum je, isprike, glup - jer Konzum ne zahtjeva da se psenica mora znjeti iskljucivo KPlus Kombajnom, a i kakvu ce vidljivost na polici dobiti odredjeni proizvod se odlucuje pregovorima,

7. Trgovina nije dobra usporedba, tko misli drugacije je glup, jer postoji balans brenda, pa Konzum ne moze Cedeviti odredjivati cijenu na nacin da ucjenjuje za 30%. Postoji temeljna cijena jer se distribucija vrsi preko vise kanala, pa samim time nijanse u cijeni su manje - i privatna stvar trgovca.

8. Cak i u prodaji elektronike, tek glavni distributer moze davati odredjene pogodnosti (u odnosu na neke druge trgovce moze dati malo veci popust), ali ni te pogodnosti ne uzimaju proizvodajcu nista. Lenovo laptop ima svoju cijenu, koja nije povisena 30% jer tamo neki HG-Šrot trazi 30% marze za svoje police.

9. Ni u jednoj prozivodnji na svijetu ne postoji ovako jak oblik vertikalne integracije, da vlasnik platforme diktira i racunalo i OS i programski jezik i kanal prodaje.

10. U drugim industrijama interesne skupine su uvidjele da ce ili popusiti zbog stvaranja monopola pa su tuzile i na naznake pokazivanja misica, pa je tako i ta odluka kontra Paramounta donesena, iako kino-studiji nisu zahtijevali da se korsiti samo njihova kamera, njihov film i eksluzivnost distribucije.

11. To sto Apple sada moze - posljedica je jedino toga da nitko nije tuzio - a zbog kurcopusackog odnosa nasih fanboja - ne shvacaju da u vlastitom poslu vjerojatno gube novac jer ih je regulator negdje prije lupio po prstima (ili nekog iz industrije pa se oni moraju pokoriti pravilima), a sada Appleu daju za pravo da cini ono sto njima nije dopusteno. Kurcopusacki jelte. I to za dzabe.

12. Monopol nije samo postotak trzista, vec i postotak zarade - pa je tako u slucaju kino-studija problem bila zarada i to sto je doslo do uskladjenosti poslovanja konkurencije.

13. Google i Apple imaju 100% trzista, 100% zarade, s time da zapovijedaju svaku sitnicu u lancu i da su se uskladili oko 30% marze - sto nije bio slucaj sa kino-distribucijom, gdje je problem bilo 17% trzista i 45% zarade.

14. MS je 1998. preko IE tuzbe reguliran i prije nego je Internet postao globalni alat, a 2020. Kongres tek pita Apple kako funkcionira njihov AppStore.

 

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

 

Da se opravdam za nepristojnost - svatko pa i njihova baba zna da je MS zlo, i da su mu malo i uzeli po pitanju kazni. Svi znamo da je MS govno, da su tuzbe bile opravdane, navijali smo da se MS razguzi kao sto je Bayern sinoc razguzio Barcu. Malo tko je tu kurcopusacki fanboj koji brani MS praksu.

 

Google je isto zlo, no Google je Appleovih Bilijun zla - minus 2 - jer ne diktira laptop na kojem programiras za Play Store, i ne diktira Mail aplikaciju - opet, Google ima malen broj kurcopusaca, pa tako neka baba sa placa ne zna za Kotlin.

 

Apple napadam jer diktira sve - i to trebaju biti ledja na kojima regulator i konkurencija udara batinom. No, kako je regulator zakasnio, Google se sad normalno uskladio sa jedinim konkurentom - jer kad si solo na trzistu u opasnosti si da ti i Marijana Petir zalijepi tuzbu pred EU za monopol, a ovako postoji jace zlo u koje Google moze uperiti prstom kad netko uperi prst u njih.

 

No, zbog kurcopusackog odnosa, nasi fanboji koji su bljuvali opravdana govna prema MSu (iako MS nije diktirao ni VisualBasic, ni C#, ni Store, ni Surface kao mandatorne alate, a ni 30%) u stilu najjadniji kurcopusaca to dopustaju Appleu, pa posljedicno i Googleu.

 

Pa tako, u maniri proslavljenih kurcopusaca, nasi fanboji cak i slave i znaju cijeli niz Apple ekosustava - MORAS imat MecKBuk ali PRO jer je Air govno na kojem do pokrenes aplikaciju koju si upravo isprogramirao prodje trend, pa MORAS imat i taj XCode, pa MORAS imat i taj Swift, i na kraju MORAS biti na Storeu i MORAS dati 30%.

 

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

 

Ovaj primjer je vrhunska praksa za regulatore i one koji vole tuzakati, no Apple je prejak, a po praksi koja je dopustena Appleu trebali bi reagirati svi oni kojima takve prakse nisu dopustene zbog prijasnjih presedana. No npr. Sony ne reagira jer onda ima uvijeta i za skrutinizaciju PS Storea, a i Tesla goni slicnu praksu da se po Modelima ne smije cackati i popravljati ih jer ti iskljuce SuperCharger.

Kino studiji, kojima je Appleova praksa bila zabranjena 72 godine, isto sad sute, jer Disney samo ceka da im se dopusti da otvaraju svoje Disney Multiplekse, pogotovo sad kad ih je vecina nezavisnih i manjih propalo zbog korone.

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
12 godina
offline
Fortnite izbačen s App Storea i Google Playa, pokr

Kroz temu vidim da se provlači nekoliko zabluda:

 

1. Google i Apple su Epicu omogućili da njihova igra dođe do milijuna korisnika.

 

Ovo je apsolutno pogrešno. Fortnite je cross platform igrica i ogromna većina onih koji je imaju instaliranu na smartphoneima ima ju i na nekoj drugoj platformi. Osobno je imam na računalu, PS4 i Androidu. Sin ima account na laptopu, PS4, Switchu i na Androidu.

Smartphone verzija služi mu isključivo za kupovinu jer mu je linkana kartica i svako malo pogleda je li što novog u shopu i ako mu je nešto zanimljivo i ima love onda to i kupi. Dakle 0% igranja i 100% kupovine ide preko smartphonea.

 

tako dolazimo do druge zablude:

 

2. Epic je ovdje na velikom gubitku. - totalno krivo

 

Epic je u ovom slučaju na privremenom gubitku ali ni približno onolikom gubitku na kojem su Google i Apple. I toga su bili vrlo svjesni kad su se odlučili na ovaj potez. Upakirano u parolu o nekakvoj "slobodi" izveli su najobičniji poslovni potez koji će im se financijski isplatiti.

Da se zna o kakvim iznosima je ovdje riječ dovoljno je napomenuti da je, nakon Netflixa, u 2019. god. Fortnite bio najveći generator novca na Appleovom Appstoreu. Dakle kao i moj sin, većina igrača igru igra na računalu i/ili konzoli dok kupovinu obavlja mobitelom. Odlaskom Fortnitea s Appstorea i Playa dogodit će se nekoliko stvari. Oni koji su do sad koristili mobitel za kupovinu ubuduće će kupovati na Epic Storeu (win). Od onog malog broja koji su igru imali isključivo na mobitelu većina će je nabaviti na nekoj drugoj platformi (win), dok će jedan dio odustati od igre (lose). Epic će ubuduće igru razvijati samo za PC/PS/Xbox/Switch a prestaje potreba za Android/iOS razvoj i update koji im je do sad bio najskuplji i najkompleksniji, zbog mobilnih verzija updatei su kasnili (win).

 

Cijela ova priča o zločestom Appleu i Googleu a borcu za slobodu Epicu ili o dobročiniteljima Appleu i Googleu a bezobraznom Epicu je za malu djecu. Ovo je samo jedan poslovni potez izvanredno marketinški osmišljen jer ovih dana svi pričaju o #freefortnite.

Epic je iskoristio Apple i Google onoliko koliko im je trebalo. Imaju vrhunsku poslovnu politiku do te mjere da sam Steam isključio iz startupa na računalu i ne sjećam se kad sam ga zadnji put upalio.

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 15.8.2020 16:45 (BlueMax).
 
5 0 hvala 0
15 godina
offline
Fortnite izbačen s App Storea i Google Playa, pokr

Mislim da se Epic buni zato što nekima se uzima provizija, a nekima ne. Kad kupuješ nešto preko Ebay aplikacije, google ne uzima proviziju, a kad kupiš kroz fortnite uzme 30%.

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
online
Fortnite izbačen s App Storea i Google Playa, pokr

Što Epic ne prigovara Tencentu za njihove provizije, navodno uzimaju 40%+. Ali Tencent ima 40%+ vlasništva u Epicu.

 

 
0 0 hvala 0
4 godine
protjeran
offline
Fortnite izbačen s App Storea i Google Playa, pokr

I treba ih izbaciti i to samo zbog ocajne podrske mobitela, meni na redmi note 9 vice da nije supported.Pubg i CoD rade bez problema.

 
0 0 hvala 0
3 godine
odjavljen
offline
Re: Fortnite izbačen s App Storea i Google Playa,
ZuBo kaže...

Samo ću ti to reći jer očigledno ne razumiješ upravo ništa što se tiče poslovanja i što se tiče zakona velikih brojki, te poslovanja u cijelom svijetu.
Inače ako ne znaš što sve dobiješ slobodno se educiraš, a ja dobro znam što pričamm a ti i dalje ne vidiš širu sliku.

Ako misliš da možeš svugdje proći s  3% good luck.


Iskreno mi je smiješno da većina androidaša priča po forumuma takve stvari i ne razumijem logiku da bi App Store trebao biti identičan Google Store-u.
Ako želiš to onda već imaš Google Store čemu još jedan takav store.


Odoh opet na 10 godina s ovog foruma sjetih se da me ljudi samo zivciraju sa svojim razmisljanjem, a nisu izašli iz Hrvatske, niti su radili u firmi većoj od svoje gdje su zaposlili samog sebe i u potpisu im  piše direktor,  a na TV-u biznis man.

 

 Super, zavrsi i neku skolu u tih 10 godina pa mozda budes vodio inteligentnije rasprave.

 

Potpis: Miljunas iz UKa

14 godina
offline
Fortnite izbačen s App Storea i Google Playa, pokr

Kyle Orland, Ars Technica: "Većina ako ne i sve tužbe koje Epic navodi protiv Applea i Googlea odnose se i na Microsoft, Sony i Nintendo za konzole. Sva tri proizvođača konzola uzimaju 30% od prodaje na svojim platformama. [...] Na mobilnim platformama Epic naziva istu vrstu 30% naknade "pretjeranom" i kaže da želi ponuditi izravnije rješenje plaćanja kako bi mogao "proslijediti uštede igračima.". Na konzolama je, pak, Epic srećom uveo trajni 20% popust na sve kupnje mikrotransakcijama, usprkos tome što nema znakova da su proizvođači konzola promijenili strukturu naknade."
John Gruber: "Bingo. To je točno ono što pokušavam objasniti od kontroverze s Xbox Game Passom prošlog tjedna. Microsoft želi da Apple na iOS-u omogući nešto što oni sami na svom Xboxu neće dopustiti. Ako mislite da je Epic u načelu u pravu u vezi s iOS-om i Androidom, onda bi trebali iznijeti isti argument o Xboxu, PlayStationu i Switchu. Računalo je računalo. "Konzole" su poslovni model i odabir korisničkog iskustva, a iPhone i iPad su učinkovite konzole za aplikacije, gdje su igre samo jedna vrsta aplikacija. Šteta (zbog više razloga od ovdje navedenog) što Apple TV nije veći igrač, jer je to samo druga varijanta iOS-a. No, umjesto da se bori s igraćim konzolama, Epic je postigao veći pogodak: Fortnite igrači na Xboxu, PlayStationu i Switchu ostvarili su 20% sniženje cijene, dok Epic još uvijek plaća prodavačima platforme 30% na transakcije. To je štos/trik, čist i jednostavan."

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Fortnite izbačen s App Storea i Google Playa, pokr

Po meni ovdje nema good guya, i jedni i drugi su megakorporacije koje zarađuju brdo para i kojima tužbe i gubitci milijuna na njih ne čine nikakve gubitke. I ovi koji govore da je Epic good guy jer se boli protiv monopola, bojim se da biste mogli ostati razočarani jednog dana u budućnosti ako Epic slučajno dođe u poziciju da vlada negdje. A i zanimljivo kako su u manje od dana uspjeli pripremiti tužbu na 64 stranice... 

 

No ono što mi posebno ukazuje na to da nema good guya je Epicova objava da igrači napadnu/bojkotiraju Apple s #FreeFortnite. A pri tome treba shvatiti da su većina igrača te igre djeca, koje ne zanima tko je tu u pravu, i na koje je lako utjecati, pogotovo u toj dobi u koju spada velika većina njih. Nadam se da sam u krivu, ali meni osobno tu nešto gadno smrdi s Epicom kako su odjednom zainteresirani za prava igrača kada su krenule ogromne pare dolaziti na njihove račune.

It is better to be hated for who you are, than to be loved for someone you are not.
 
3 0 hvala 0
4 godine
protjeran
offline
Re: Fortnite izbačen s App Storea i Google Playa,
Rhox kaže...

 A pri tome treba shvatiti da su većina igrača te igre djeca, koje ne zanima tko je tu u pravu, i na koje je lako utjecati, pogotovo u toj dobi u koju spada velika većina njih. Nadam se da sam u krivu, ali meni osobno tu nešto gadno smrdi s Epicom kako su odjednom zainteresirani za prava igrača kada su krenule ogromne pare dolaziti na njihove račune.

 Slazem se sa tvojim postom, njih sve ionako zanima nas novcanik. a ovime samo mogu privuci jos hrpu igraca bilo mladih ( koji ce musti pare iz roditelja ) bilo starijih i evo im opet love.
 Zainteresirani su za prava igraca kao sto se vidjelo zajednistvo i interes Europske unije prema clanicama tokom lockdowna zbog covida
 
( svako je zatvorio svoje granice i mislio na svoju guzicu i nitko nikome nije htio pomoci ).

oni nas sve gledaju samo kao novcanike i bankomate.
 

Poruka je uređivana zadnji put pon 17.8.2020 10:31 (bloodborne).
7 godina
protjeran
offline
Re: Fortnite izbačen s App Storea i Google Playa,
Rhox kaže...

Po meni ovdje nema good guya, i jedni i drugi su megakorporacije koje zarađuju brdo para i kojima tužbe i gubitci milijuna na njih ne čine nikakve gubitke. I ovi koji govore da je Epic good guy jer se boli protiv monopola, bojim se da biste mogli ostati razočarani jednog dana u budućnosti ako Epic slučajno dođe u poziciju da vlada negdje. A i zanimljivo kako su u manje od dana uspjeli pripremiti tužbu na 64 stranice... 

 

No ono što mi posebno ukazuje na to da nema good guya je Epicova objava da igrači napadnu/bojkotiraju Apple s #FreeFortnite. A pri tome treba shvatiti da su većina igrača te igre djeca, koje ne zanima tko je tu u pravu, i na koje je lako utjecati, pogotovo u toj dobi u koju spada velika većina njih. Nadam se da sam u krivu, ali meni osobno tu nešto gadno smrdi s Epicom kako su odjednom zainteresirani za prava igrača kada su krenule ogromne pare dolaziti na njihove račune.

Epic radi dobru stvar. Sad da li ce oni u buducnosti biti pod istim pritiskom kao i Apple? Neka bude, sto me briga.

Najgore je sto ovdje komentiraju ljudi koji su jedva zavrsili osnovnu skolu i o ITu si citali u 24sata, pa sad pricaju o nekoj fantaziji infrastrukturi koje se kao daje za 30%.

8 godina
online
Fortnite izbačen s App Storea i Google Playa, pokr

Tako je, bas me briga za epic, ne koristim nista njihovo nit me zanima, ali ako nesto naprave pomoci ce i drugima, a ne samo sebi.

 

Branit ove lihvare nema bas nekog smisla

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Fortnite izbačen s App Storea i Google Playa,
BlueMax kaže...
Cijela ova priča o zločestom Appleu i Googleu a borcu za slobodu Epicu ili o dobročiniteljima Appleu i Googleu a bezobraznom Epicu je za malu djecu. Ovo je samo jedan poslovni potez izvanredno marketinški osmišljen jer ovih dana svi pričaju o #freefortnite.Epic je iskoristio Apple i Google onoliko koliko im je trebalo. Imaju vrhunsku poslovnu politiku do te mjere da sam Steam isključio iz startupa na računalu i ne sjećam se kad sam ga zadnji put upalio.

 Ok, naravno kritika Appleu nije potvrda djevicanske svetosti Applea.

 

No u industriji se kod regulacije koriste presedani i zakoni ovisno o jurisdikciji.

A sto govore primjeri?

 

Na cemu Epic zaradjuje novce? Pa na prodaji digitalnog sadrzaja preko Online Storea.

 

 Tu imamo 3 slucaja:

1. PS Store i XBOX Store - konzolaski ducani koji su eksluzivini i vertikalno integrirani

2. Apple i Google Store - koji su jos jace integrirani i uzimaju fiksnu proviziju

3. Win Platforma - na kojoj Epic/EA/Ubisoft/Steam imaju svoj Web Store i ne placaju MSu nista

 

Koja je razlika izmedju ove tri platforme? Po kojoj logici MS ne smije naplacivati i ogranicavati i zahtijevati mandatorni MS store, a Apple i konzole smiju? App Store generira dovoljno velik novac da "malo financijsko trziste" nije opravdanje.

Ali kod presedana u slucaju MSa, cak ni novac nije bio odlucjujuci faktor - nego tek moguca stetna praksa koja je neminovna kad disruptor trzista zaposjedne u kratkom roku vecinu trzista.

App Store je disruptivna industrija u smislu da je TS smartphone disruptivan, - ali prodaja softvera na masovnoj platformi nije - i tu je Apple u istom polozaju u kojem je MS zasluzeno dobio nekoliko ogromnih kazni.

 

Pazi - meritum tuzbe protiv MSa je bila integracija IEa koja je iskoristavala pasivnost korisnika i koji zbog ljenosti ne bi bili primorani probati druge browsere na trzistu. Samo to i nista drugo - i to jos 1998 kada dio developera za iOS jos nije bilo ni rodjeno. Znaci nije bilo strogog MS storea, nje MS trazio da Chrome bude napisan u VB, C# i nije uzimao 30% Netscapeu za postojanje na WIn Platformi, a bome nisi morao ni kupiti Surface da bi ga uopce koristio.

 

I tu silina ljudi navija za Apple po principu "moja kuca moja pravila", a ubili bi susjeda koji ne placa spomenicku rentu, a da je on placaju.

I TV i radio su u jednom trenutku bili proizvod male sacice kompanije (ili jedne) pa ih je regulator natjerao da oslobode trziste. U suprotnom - sto bi bilo da je prvoj TV kuci bila dopustena Apple praksa?

Ili cemo reci, kompanija je napravila kabelsku - pa njena kuca njena pravila - sad moramo svi gledat jednu TV kucu? Ironicno i budemo jer nema sanse da itko pored Disneya uspije. Osim ako Amazon ne kupi Netflix.

 

Nije mi jasno kako to idioti ne shvacaju...

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
12 godina
odjavljen
offline
Re: Fortnite izbačen s App Storea i Google Playa,
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Fortnite izbačen s App Storea i Google Playa,
wyks kaže...

 Ok, naravno kritika Appleu nije potvrda djevicanske svetosti Applea.

 

No u industriji se kod regulacije koriste presedani i zakoni ovisno o jurisdikciji.

A sto govore primjeri?

 

Na cemu Epic zaradjuje novce? Pa na prodaji digitalnog sadrzaja preko Online Storea.

 

 Tu imamo 3 slucaja:

1. PS Store i XBOX Store - konzolaski ducani koji su eksluzivini i vertikalno integrirani

2. Apple i Google Store - koji su jos jace integrirani i uzimaju fiksnu proviziju

3. Win Platforma - na kojoj Epic/EA/Ubisoft/Steam imaju svoj Web Store i ne placaju MSu nista

 

Koja je razlika izmedju ove tri platforme? Po kojoj logici MS ne smije naplacivati i ogranicavati i zahtijevati mandatorni MS store, a Apple i konzole smiju? App Store generira dovoljno velik novac da "malo financijsko trziste" nije opravdanje.

Ali kod presedana u slucaju MSa, cak ni novac nije bio odlucjujuci faktor - nego tek moguca stetna praksa koja je neminovna kad disruptor trzista zaposjedne u kratkom roku vecinu trzista.

App Store je disruptivna industrija u smislu da je TS smartphone disruptivan, - ali prodaja softvera na masovnoj platformi nije - i tu je Apple u istom polozaju u kojem je MS zasluzeno dobio nekoliko ogromnih kazni.

 

Pazi - meritum tuzbe protiv MSa je bila integracija IEa koja je iskoristavala pasivnost korisnika i koji zbog ljenosti ne bi bili primorani probati druge browsere na trzistu. Samo to i nista drugo - i to jos 1998 kada dio developera za iOS jos nije bilo ni rodjeno. Znaci nije bilo strogog MS storea, nje MS trazio da Chrome bude napisan u VB, C# i nije uzimao 30% Netscapeu za postojanje na WIn Platformi, a bome nisi morao ni kupiti Surface da bi ga uopce koristio.

 

I tu silina ljudi navija za Apple po principu "moja kuca moja pravila", a ubili bi susjeda koji ne placa spomenicku rentu, a da je on placaju.

I TV i radio su u jednom trenutku bili proizvod male sacice kompanije (ili jedne) pa ih je regulator natjerao da oslobode trziste. U suprotnom - sto bi bilo da je prvoj TV kuci bila dopustena Apple praksa?

Ili cemo reci, kompanija je napravila kabelsku - pa njena kuca njena pravila - sad moramo svi gledat jednu TV kucu? Ironicno i budemo jer nema sanse da itko pored Disneya uspije. Osim ako Amazon ne kupi Netflix.

 

Nije mi jasno kako to idioti ne shvacaju...

 Upotrijebi logiku. Ako u današnje doba, uz sva saznanja koliko su cjepiva pomogla u iskorjenjivanju teških bolesti i uz prijetnju kakva je COVID-19, imaš 40% populacije koja kaže da se ne bi cijepila ni u slučaju pronalaska učinkovitog cjepiva, što te onda čudi broj budala kojima nije jasno da se zakoni, uključujući one o monopolu, donose upravo kako bi se njih štitilo?

Kad krene s "moja kuća, moja pravila" filozofijom onda ti je jasno da grama mozga u glavi nema. Znači ja bi kao gazda restorana mogao odbiti poslužiti crnca, Srbina, homoseksualca... a ostalima pišati u juhu?

A ovo prvo boldano je karakteristika koja mi posebno smeta - licemjerje.

 

Ovo s Fortniteom je igra u kojoj velike kompanije pokušavaju jedna od druge izvući što više koristi. Ništa novo u poslovnom svijetu.

Tri su strane u igri. Bogataš koji proizvodi, bogataš koji prodaje i sirotinja koja kupuje (mi), a oko čijeg novca se sve vrti. Trebaš biti dobro glup u ovakvoj situaciji ne navijati za sebe.

8 godina
online
Fortnite izbačen s App Storea i Google Playa, pokr

https://gamingsym.in/the-2-am-email-that-led-to-war-between-epic-and-apple/

Evo mail-a koji je epic poslao apple-u

"Today, Epic is launching Epic direct payments in Fortnite on iOS, offering customers the choice of paying in-app through Epic direct payments or through apple payments and passing on the savings of Epic direct payments to customers in the form of lower prices."

"We choose to follow this path in the firm belief that history and law are on our side. Smartphones are essential computing devices that people use to live their lives and conduct their business. Apple’s position that its manufacture of a device gives it free rein to control, restrict, and tax commerce by consumers and creative expression by developers is repugnant to the principles of a free society."


"Henceforth, all versions of Fortnite that Epic submits to the App Store will contain these two payment options, side by side, for customers to choose among."


If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Moj PC  
2 0 hvala 1
12 godina
odjavljen
offline
Re: Fortnite izbačen s App Storea i Google Playa,
Ništa krivo nisu rekli
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice