F-16 Falcon C/D Barak 2020 - Izrael: Ponuda s Isto

poruka: 66
|
čitano: 12.472
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "F-16 Falcon C/D Barak 2020 - Izrael: Ponuda s Isto".
14 godina
neaktivan
offline
F-16 Falcon C/D Barak 2020 - Izrael: Ponuda s Isto

Svaka čast! Odličan članak, jedva čekam slijedeći!

 
12 0 hvala 3
15 godina
offline
F-16 Falcon C/D Barak 2020 - Izrael: Ponuda s Isto

kvragu, naslađujem se draginim elaboratima k'o prasac. "guilty pleasures". fala, majstore. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
4 0 hvala 1
15 godina
offline
F-16 Falcon C/D Barak 2020 - Izrael: Ponuda s Isto

Ako ih se redovito održava, a resursi sukladno pravilima i knjizi održavanja zamjenjuju – nema načelnih razloga da ne lete.

.. meni to zvuči ko triggerova metla (koju čuva godinama i dobije nagradu gradonačelnice.. samo je zamjenjeno nekoliko četki i drški..)

dok u kontekstu teme, trošak osim kupnje kao i spomenute kacige .. stvar koja se odlučuje strateški, politički, ... ne samo cijenom.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
6 0 hvala 0
16 godina
offline
F-16 Falcon C/D Barak 2020 - Izrael: Ponuda s Isto

Mogu pogoditi? Izabrat ćemo najskuplju i tehnički najgoru opciju. Drago odličan tekst.

 
5 2 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
F-16 Falcon C/D Barak 2020 - Izrael: Ponuda s Isto

Vrlo informativno i kvalitetnije urađeno od našeg mladog vojnog analitičara Jana Ivanjeka (ima kanal na YT gdje je predstavio sva 4 paketa). Nekakav konsenzus gledaoca po kvaliteti ponuda, od najbolje prema najlošije, ide: Rafale F3-R, F-16 Block 70, Gripen C/D, F-16 Barak. S time da su zadnje dvije ponude prilično zaostaju. Sada preostaje vidjeti tko će uvalit veći mito, Ameri ili Francuzi, i na koji način će naši mozgovi uspjet sje*** stvar.

 
7 0 hvala 1
13 godina
offline
Re: F-16 Falcon C/D Barak 2020 - Izrael: Ponuda s
Nilex kaže...

Vrlo informativno i kvalitetnije urađeno od našeg mladog vojnog analitičara Jana Ivanjeka (ima kanal na YT gdje je predstavio sva 4 paketa). Nekakav konsenzus gledaoca po kvaliteti ponuda, od najbolje prema najlošije, ide: Rafale F3-R, F-16 Block 70, Gripen C/D, F-16 Barak. S time da su zadnje dvije ponude prilično zaostaju. Sada preostaje vidjeti tko će uvalit veći mito, Ameri ili Francuzi, i na koji način će naši mozgovi uspjet sje*** stvar.

 

Jedino sto se razumije u integraciju VBA u HRZ ko Marica u krivi k...

 

Ionako je to politicka odluka, tako da ne sumnjam da cemo odabrati najgoru tj. najskuplju opciju.

13 godina
offline
F-16 Falcon C/D Barak 2020 - Izrael: Ponuda s Isto

Super članak! Šteta što su vjerojatno teško dostupni možda najbitniji podaci - cijena sata leta, održavanja i vezano za to, nekakav total cost of ownership. Npr, nije isto kupiti stare Barake ili nove F16 (ili Gripene) i eksploatirati ih 20g. Nove F16 ili Gripene se tada moze prodati jer su jos relativno novi, a Barak moze direkt u rezaliste. Dakle, (nabavna cijena) - (procjena vrijednosti nakon X godina) + (cijena održavanja i letenja tijekom istog perioda vremena) bi trebala biti jako bitna stavka. 

 

Al pretpostavljam da ni onima koji donose odluke to nije bitna stavka, na koncu nije njihova lova nego naša...

 
3 0 hvala 0
15 godina
offline
F-16 Falcon C/D Barak 2020 - Izrael: Ponuda s Isto

u stvari cijena aviona je najmanji dio cijele priče
ono kaj je skupo
- simulatori
- obuka mehaničara i pilota
- zamjenski dijelovi

a i da, bio je video o F16, sam trup maltene je vječan, samo treba staviti novu opremu na njega

e sad, kad već pričamo o Izraelskim F16
oni uopće ne bi bilo loš izbor ako:
- naši dogovore da ih izraelci održavaju
- i da stave najnoviju opremu

znamo da Izrael stalno ratuje i da njihova oprema nije "fail"

pa i ameri su im dali F35 da ih izraelci poprave

pa je pitanje jel je bolje imati starije avione i bolju elektroniku ili novije avione i zastarjelu elektroniku?
najbolje bi bilo kupiti nove F16 i onda ih dati da ih izraelci "nabildaju"
ili uzeti novog Gripena na steroidima najnoviju verziju

if only you knew the power of the dark side
Poruka je uređivana zadnji put uto 13.10.2020 11:25 (Darky).
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
F-16 Falcon C/D Barak 2020 - Izrael: Ponuda s Isto

Svaki put sjetim se onog vica kad je Barack Obama izabran za predsjednika...

 

Pitanje: Znaš li kako se kaže na ciganski kuća tebi, kuća meni?

Odgovor: Baraka obama...

 
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: F-16 Falcon C/D Barak 2020 - Izrael: Ponuda s
Wespen kaže...

Jedino sto se razumije u integraciju VBA u HRZ ko Marica u krivi k...

 

Ionako je to politicka odluka, tako da ne sumnjam da cemo odabrati najgoru tj. najskuplju opciju.

 Najskuplja opcija je F-16 block 70/72 ili Rafale f3, ako izaberemo bilo koji od ova dva možemo biti presretni s izborom.

15 godina
offline
F-16 Falcon C/D Barak 2020 - Izrael: Ponuda s Isto

Nije da pratim domenu sa avionima. Ali čini mi se da su u zadnjih 12 mjeseci rusi, amerikanci, kinezi već pokazali prototipe borbenih dronova koji su vjerojatno superiorniji u odnosu na ljudsku posadu i da u tom smjeru svi idu.

 

Autonomni borbeni dron ili dron na daljinsko upravljanje bi trebao biti superiorniji u odnosu na ljudsku posadu u svakoj kategoriji: manevarske sposobnosti, troškovi, učinkovotost, održavanje, video materijali (nadzor terena) ... to je samo pitanje vremena.

 

Bilo bi zanimljivo vidjeti i članak o tome do koje razine se je došlo sa dronovima (amerikanci, kinezi, rusi).

 

Pa onda prosuditi da li plaćamo staru kramu i tonu dodatnih troškova za zastarijelu tehnologiju koja je trenutno u kategoriji otpis. Znam da može taj isti avion letjeti jos 50 godina uz održavanje, sve 5, ali što to vrijedi ako je nesto superiornije za par rangova veličina i da će ga skinut za 30 sekundi leta? OK možda neće jedan, pošalješ 10 dronova u paraleli, pa jedan će ga skinut.

 

Sales pitch: Kad prodaješ staru tehnologiju avione po principu "uvali ako možeš", koristi 8 padež tzv "koruptiv" koji odgovara na pitanje : "Kome? Kolko?".

 

Osim toga možda nije ništa loše da sponzoriramo američku vojnu industriju sa milijardu dolara (500 + 500). Bolje to, nego škole, vrtiće, fakultete ... ili možda drugi projekt. 

 

Kad bih na primjer pogledali kronološki razvoj tehnologije kod audio medija: gramofon, kazeta, CD, MP3 player, Spotify i prebacili to na ovu temu ispalo bi da kupujemo kazetu sa nadogradnjom za CD a možemo imati Spotify za manje novaca.

 

Ugl, mislim da bilo puno bolje dronove IMHO ako već nešto moramo imati.

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 13.10.2020 11:59 (jozobozo).
 
4 2 hvala 0
15 godina
offline
Re: F-16 Falcon C/D Barak 2020 - Izrael: Ponuda s
jozobozo kaže...

..

Kad bih na primjer pogledali kronološki razvoj tehnologije kod audio medija: gramofon, kazeta, CD, MP3 player, Spotify i prebacili to na ovu temu ispalo bi da kupujemo kazetu sa nadogradnjom za CD a možemo imati Spotify za manje novaca.

 

Ugl, mislim da bilo puno bolje dronove IMHO ako već nešto moramo imati.

 

 dobra usporedba..

tj usluga i licenca i upravo je to važno kao npr pliva sumamed.. a tad i razlika imas li svoje ili plaćaš..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: F-16 Falcon C/D Barak 2020 - Izrael: Ponuda s
jozobozo kaže...

Nije da pratim domenu sa avionima. Ali čini mi se da su u zadnjih 12 mjeseci rusi, amerikanci, kinezi već pokazali prototipe borbenih dronova koji su vjerojatno superiorniji u odnosu na ljudsku posadu i da u tom smjeru svi idu.

....

Ugl, mislim da bilo puno bolje dronove IMHO ako već nešto moramo imati.

 kad već pričaš o dronovima
uzmeš P51 mustang, ubaciš kamere, rakete i elekroniku i evo ti prvoklasnog drona
i ne gubiš elitne pilote samo tako

if only you knew the power of the dark side
10 godina
offline
F-16 Falcon C/D Barak 2020 - Izrael: Ponuda s Isto

Imaju tako dobru ponudu of Francuza Dassault Rafale koji su rabljeni a uvedeni u upotrebu 2003 znaci najstatiji bi mogo biti 17 god + toga od svih ponudenih ima najmalnju cijenu leta i najduze moze ostiti u zraku ali ne poznavajuvi Hrvate oni zele samo di se moze vise novaca oprati da ide nakome par miliuna u džep,

Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: F-16 Falcon C/D Barak 2020 - Izrael: Ponuda s

...elitne pilote koje moraš stvoriti tj imati avione...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
neaktivan
offline
F-16 Falcon C/D Barak 2020 - Izrael: Ponuda s Isto

Nije blago ni srebro ni zlato
vec je blago sto je BUG-u Drago...

Ima da otvaram bug portal ovih dana vise nego obicno...

sve ti znas, ali nista ne kontas
 
3 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: F-16 Falcon C/D Barak 2020 - Izrael: Ponuda s
Jos dronovi nisu dosli na razinu avion pilot,za neke osnovne stvari da ali za vecinu jos ne!
AUDIOFIL
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: F-16 Falcon C/D Barak 2020 - Izrael: Ponuda s
Dok drugi mogu nuditi mito, Ameri mogu nuditi i neobjavljivanje određenih razgovora i dokumenata, koje imaju zahvaljujući tome što Huawei nije siguran, pa ga treba izbaciti. Kad velite 'nek prisluškuju, ja neman što skrivati' sjetite se ovakvih nabava.

Što god odabrali, sad je pravi trenutak za upisati vojnu akademiju.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
3 1 hvala 0
5 godina
offline
Re: F-16 Falcon C/D Barak 2020 - Izrael: Ponuda s
jozobozo kaže...

Nije da pratim domenu sa avionima. Ali čini mi se da su u zadnjih 12 mjeseci rusi, amerikanci, kinezi već pokazali prototipe borbenih dronova koji su vjerojatno superiorniji u odnosu na ljudsku posadu i da u tom smjeru svi idu.

 

Autonomni borbeni dron ili dron na daljinsko upravljanje bi trebao biti superiorniji u odnosu na ljudsku posadu u svakoj kategoriji: manevarske sposobnosti, troškovi, učinkovotost, održavanje, video materijali (nadzor terena) ... to je samo pitanje vremena.

 

Bilo bi zanimljivo vidjeti i članak o tome do koje razine se je došlo sa dronovima (amerikanci, kinezi, rusi).

 

Pa onda prosuditi da li plaćamo staru kramu i tonu dodatnih troškova za zastarijelu tehnologiju koja je trenutno u kategoriji otpis. Znam da može taj isti avion letjeti jos 50 godina uz održavanje, sve 5, ali što to vrijedi ako je nesto superiornije za par rangova veličina i da će ga skinut za 30 sekundi leta? OK možda neće jedan, pošalješ 10 dronova u paraleli, pa jedan će ga skinut.

 

Sales pitch: Kad prodaješ staru tehnologiju avione po principu "uvali ako možeš", koristi 8 padež tzv "koruptiv" koji odgovara na pitanje : "Kome? Kolko?".

 

Osim toga možda nije ništa loše da sponzoriramo američku vojnu industriju sa milijardu dolara (500 + 500). Bolje to, nego škole, vrtiće, fakultete ... ili možda drugi projekt. 

 

Kad bih na primjer pogledali kronološki razvoj tehnologije kod audio medija: gramofon, kazeta, CD, MP3 player, Spotify i prebacili to na ovu temu ispalo bi da kupujemo kazetu sa nadogradnjom za CD a možemo imati Spotify za manje novaca.

 

Ugl, mislim da bilo puno bolje dronove IMHO ako već nešto moramo imati.

 

 

Nemojmo zaboravit ja jednu jako bitnu stvar, zašto se uopće i uzimaju ovi novi avioni, a to je zaštita našeg zračnog prostora. Nisam siguran, ali ne vjerujem da su dronovi dovoljni za službeno zaštićen prostor. Znate ono za što nam svi civilni avioni plaćaju naknadu kad lete iznad Hrvatske? U slučaju da nemamo avione, svi lete oko Hrvatske, mi gubimo ogromnu lovu na godišnjoj razini ili nas brani netko drugi, na primjer Italija, leti se preko Hrvatske, ali i dalje gubimo ogromnu lovu.

 

To je glavni i osnovni razlog zašto nam trebaju funkcionalni avioni. Ne za rat, ne za obranu, nego za čuvanje zračnog prostora za civilno zrakoplovstvo. Dronovi mogu bit za sve ostalo.

 

P.S.

Može dron isto sve nadgledat, jednako kao i F-16, ali s obzirom da su nama još kazne u Zakonu izražene u DEM markama, mislim da nismo toliko napredni da prepoznajemo dron kao sposobnu letjelicu, u Zakonu. Trebalo bi provjerit, jasno.

Live long and prosper.
Poruka je uređivana zadnji put uto 13.10.2020 12:36 (Filox).
12 godina
offline
F-16 Falcon C/D Barak 2020 - Izrael: Ponuda s Isto

Dronovi nisu opcija jer je nama prioritet air policy. To je apsolutno prva točka na zahtjevu i zbog toga (a i zbog održavanja aviokomponente živom) trebamo jedan manji broj zrakoplova.

Čim jeftinije tim bolje. Svakako se zalažem za najjeftiniju opciju, a to je Barak, kakav god. Rata neće biti, a i ako ga bude, 10ak rafalea će u neiskusnim rukama vrlo vjerojatno vrlo brzo pasti za domovinu.

 

No, dronovi su budućnost i tko je pratio ratišta u Ukrajini, Siriji, Iraku i Azerbejdžanu, može primijetiti da su dronovi vrlo efikasni, rekao bih jeftini i nadasve praktični.

 

Da je predratna situacija, svakako bi trebalo opremiti ljude manpadsima, tow-ima, kupiti modernu opremu za HKOV, nabaviti ozbiljan broj ozbiljno naoružanih dronova i svakom napadaču iz okolice predstavljaš problem. 

Tenkovi avioni i općenito spora mehanizacija su u modernom načinu ratovanja samo trošak i gubitak.

Know your limits.
Poruka je uređivana zadnji put uto 13.10.2020 12:41 (guls).
Moj PC  
1 1 hvala 0
16 godina
offline
F-16 Falcon C/D Barak 2020 - Izrael: Ponuda s Isto

Cim dopreme F-16 treba ga dati Dragi na recenziju, cisto da vidimo kako uteg/balast na prednjem sjedalu utjece na letne karakteristike 🤓🤓

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Moj PC  
5 0 hvala 0
16 godina
offline
F-16 Falcon C/D Barak 2020 - Izrael: Ponuda s Isto

Sve je to u redu, lijepo bi bilo imati sposobno i opremljeno zrakoplovstvo, ali nekako u uvjetima koje živimo mi se čini da bi ugovaranje čuvanja zračnog prostora bila bolja opcija, trenutno.

 

Mi smo narod koji mora imati svoj kuću, stan, auto i po tome se razlikujemo od "zapada", tako je i ovdje, mi moramo imati svoje avione.

 

Ali, ponekad, situacija ne dozvoljava takvo rasipanje. Na svakom koraku vidimo koliko imamo rupa koje treba pokriti, zdravstvo, obrazovanje...
I još kad bismo mogli vjerovati kako će sve proći bez korupcije...

Unatoč tome, informativan članak s obzirom da je nabava aviona neminovna.

Poruka je uređivana zadnji put uto 13.10.2020 12:49 (Inovator).
 
0 1 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: F-16 Falcon C/D Barak 2020 - Izrael: Ponuda s
S obzirom na Vućićeve govore 'ja sam predsjednik svih Srba', Migove koje su dobili od Rusa, Američko distanciranje i EU birokratiziranost, nije loše imati nešto što neće s neba pasti samo od sebe.

Da nam nebom patroliraju Talijani, čiji političari svako malo svojataju naš teritorij, isto nije neka sreća. Vojna snaga služi prije svega odvraćanju, ako ju nemaš praktički pozivaš nasilnike da te čvrgaju.

Treba shvatiti i da kad jednom razmontiraš vlastito zrakoplovstvo ne možeš ga preko noći uvesti jer si odjednom shvatio da ti ipak treba. Evo, Srbi nas vojno provociraju, ajmo u ponedjeljak kupiti avione, u utorak ih pofarbamo i obučimo pilote i mehaničare, pa smo do srijede spremni ako opet dođu.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
5 godina
offline
Re: F-16 Falcon C/D Barak 2020 - Izrael: Ponuda s
Inovator kaže...

Sve je to u redu, lijepo bi bilo imati sposobno i opremljeno zrakoplovstvo, ali nekako u uvjetima koje živimo mi se čini da bi ugovaranje čuvanja zračnog prostora bila bolja opcija, trenutno.

 

Mi smo narod koji mora imati svoj kuću, stan, auto i po tome se razlikujemo od "zapada", tako je i ovdje, mi moramo imati svoje avione.

 

Ali, ponekad, situacija ne dozvoljava takvo rasipanje. Na svakom koraku vidimo koliko imamo rupa koje treba pokriti, zdravstvo, obrazovanje...
I još kad bismo mogli vjerovati kako će sve proći bez korupcije...

Unatoč tome, informativan članak s obzirom da je nabava aviona neminovna.

 Mmmmm, da, tako razmišljaš jer nisi upoznat o kojim novcima se radi. Ako nam talijani čuvaju nebo onda mi ne dobijamo nikakve novce, nego Italija, a čak mislim da mi njima moramo plaćati za čuvanje našeg neba, što i ima smisla. 

 

Nemam više brojeve, pa ne znam cifre o kojima se radi napamet, to sam proučavao prošli put kad je Krstičević kupovao Izraelske polovnjače. Zapamtio sam samo da se radi o velikim iznosima. Iznosima radi kojih je opravdano uložiti sad novce i kupiti sve što nam treba, da možemo naplatiti prolaz preko nas. 

 

Istina je da smo možda mogli pričekat 1 godinu, radi ove korone i ekonomske situacije, ali što je tu je, treba to prije ili kasnije, jer je glupo da ovisimo o Italiji i njima plaćamo zaštitu. Još gluplje je da nemamo zaštitu, pa da svi lete oko Hrvatske, tu su penali, kazne, plaćanje drugim državama, sto čuda ima i ni jedno nije dobro.

 

Ovako mi i dalje ubiremo pare od svih civilinih zrakoplova koji letaju preko nas, na žalost ovu godinu ih leta manje nego inaće, ali to će se valjda uskoro i promijeniti.

Live long and prosper.
Poruka je uređivana zadnji put uto 13.10.2020 13:09 (Filox).
8 godina
offline
Re: F-16 Falcon C/D Barak 2020 - Izrael: Ponuda s
Bio sam prije za Barak a sada ne. Nude nam očerupan avion i to po višoj cijeni nego prije.

A gripen c/d nije novi kako se priča, on se ni ne proizvodi. Švedska planira svoj višak aviona nadogradit sa dijelovima iz skladišta da budu opet kao novi . To nije loše ali stvar je u tome što oni ne mogu dati garanciju da će biti dijelova za idućih 20 godina a vjerojatno će biti skuplje održavat pogotovo jer ga koriste nekoliko zemalja. C/d verzija se napušta i zamjenjuue ga E/F verzija koji je strukturno drugačiji od c/d verzije i koji naravno nije moguće nadogradit na e/f. Saab nije vlasnik motora koje koristi c/d, za održavanje moraju svakih 5 godina obnavljati licencu da bi imali sve dijelove za njega. Ako ne proizvode taj avion onda se to ne isplati, oni nama žele uvaliti avion koji ne bude imao dostupne dijelove.
Moj favorit su novi F16 block70 ili Rafale koji nam Francuzi nude. Najvjerojatnije bude rafale jer sam čuo da je sat leta jeftiniji od jednomotorca f16 i to novog. A Rafale osim sto ima 2 motora, ima još uvjek vrhunsku tehniku i radar. Razlog zašto bi uzeli Rafale je i to što novi F16 ne mogu Ameri isporučiti prije 2025 godine jer su već ugovorili sa Bugarima i još nekim državama.
 
0 0 hvala 0
3 godine
protjeran
offline
F-16 Falcon C/D Barak 2020 - Izrael: Ponuda s Isto

Zroa HaAvir VeHahalal... još nam se i smiju

Poruka je uređivana zadnji put uto 13.10.2020 15:45 (nemrem_stara_mi_sere).
 
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: F-16 Falcon C/D Barak 2020 - Izrael: Ponuda s
Jede se kavijar, pije se džin. Ima se para, ima se s čim!

Nije greda bude se uzela kreda na racun bogatog naroda koji nakon Corone dolazi na nivo Svicarske!
15 godina
offline
Re: F-16 Falcon C/D Barak 2020 - Izrael: Ponuda s

Hm ... ako stavim na stranu da je let prvo guštanje, bilo da se radi o glideru, cesni, airbusu, F-16. Ono baš mi je super da ljudi mogu letjeti i za prave ljubitelje to je blizu "sex like experiencea". Nekome je to motor, nekome sportski nabrijani auto. Tako, gušti i osobne preferencije su različite.

 

No kad stavim to na stranu. Pitam se, koji to čovijek, pilot, austronaut, bilo koji bipedalni organizam koji hoda po površini ovog malog planeta može spustiti SpaceX FalconX vertikalno iz stratosfere na zemlju? Ili još bolje na neku plutajuću platformu relativno malih dimenzija na atlantskom oceanu?

 

Pitam se, da li software, sva sila senzora, mikrokontrolera, hrpe procesora i ugrađenog znanja (koje raste iz dana u dan) nije u stanju biti bolji u manevru od "biološkog skopa" koji funkcionira sa sinapsama koje imaju vremensko ograničenje u brzini od 2 ms da se napravi spike između dva neurona. 

 

U prosjeku 60 sinapsi je potrebno da se prenese signal sa perifernog dijela mozga (senzorni dio) do hipotalamusa i onda propagira nazad. To govorim o najkraćoj putanji živčanog impulsa, bez propagacije horizontalno po ostalim slojevima neurokorteksa (usput ima ih 7). Rezultat tih vremenskih ograničenja je da brza "mišićna memorija" moža rezultirati pokretom za cca 120 ms, a smislena rekacija iz "centrale" za nekih 300 ms. Brže od toga jednostavno ne ide.

 

Uz to, ni jedan od ta dva pomaka recimo ruke, ne garantira da je to ispravan pomak npr ruke koji će rezultirati optimalnim postupkom u zračnoj borbi ili nekom drugom manevru. Možda je uzrok pomaka ruke strah, moža je refleks, možda je sasvim iracionalan pomak, možda je skroz pametan i optimalan pomak. Ali takvih pomaka u stresnoj situaciji od 60 sekundi treba biti na stotine. You get the point, right?

 

Tako dok se naš signalčić probije kroz 60 sinapsi vamo tamo, kroz nekih 300 ms koliko je potrebno za jedan prosječan pokret da bi pomaknuli ruku ili promjenili fokalnu točku oka, računalo može odigrati jednu solidnu partiju šaha. Zapravo jedno od računala, jer ih obično ima dvadesetak ili više.

 

No, spustimo se malo na zemlju. Doslovno. Na zemlju. Puno je teže napraviti autopilot u automobilu nego u avionu. Jedna Tesla3 mora ići po kiši, snjegu, vodi, ulju, blatu, granju, ledu, bljuzgi, rupama, životinjama, pješacima, iracionalnim vozačima. Nema toga gore, osim tu i tamo koje guske. Autopilot na avionu ima safety envelope po kojem "kruza" po kordinatama X-Y-Z i uz topologiju terena koju imamo kompletno digitaliziranu on je ko riba u vodi. Okay, Boing 737 Max se bas nije proslavio na tom polju, radi lošeg senzora koji je bio input za safety envelope logiku. Pa su se na žalsot zabubali u zemlju. Poniranje i bum. Da je bilo više senzora koji rade u paraleli sigurno ne bi došlo do tragedije. Redundacija na HW i SW je zlatno pravilo za sigurnost.

 

Odlutao sam. Nazad na pitanje: Može li koji (ikoji) čovo spustit FalconX vertikalno iz stratosfere na zemlju?

 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 13.10.2020 15:49 (jozobozo).
14 godina
offline
F-16 Falcon C/D Barak 2020 - Izrael: Ponuda s Isto

a da se ipak pogled TCO a ne politikantsko ušupćivanje?

 

ako je cilj air-policing, onda su i napredni mlazni trenažeri osposobljeni za borbeno djelovanje dosta: Aermacchi M-346 ili KAI T-50 (FA-50) nose 3 tj. 3.5 tone ubojnih sredstava, tonu više od Miguše 21...

 

uzgred, početkom 2000-ih su u prvoj analizi potreba kao optimalan izbor prvo povjerenstvo navelo MiG-29 ili  Grippen kao 20 godišnje osiguranje do prelaska na novije tehnologije (i nabiranje love za istu)...

 

TCO - da bi se pružila potpora djelovanju osnovne taktičke jedinice - paru aviona, za 2 tjedna, ne računajući gorivo i streljivo, za F-16 treba 4 C-5 Galaxy teretnjaka, za Grippene - 2x C-130...

 

e tu je razlika i lova, koju Rvatistan nema...

 

za one koji pljuju po Grippenima - Švedska je imala za vrijeme Hladnog rata zrakoplovstvo od 2500 zrakoplova...

 

no međutoa, zbog kurvinskog ponašanja kad zagusti. tj. počne rat, ne možeš se pouzdati u švedsku  politiku, jer ti ne isporuče naručenu robu od prije,  a kamoli novu da se opskrbiš....

 

Tako da - Francuzići bi trebali biti favoriti...

 

Drago samo naprijed, čekamo analizu i ostalih, vojna "željezarija" daje uvijek zanimljivo štivo...

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
0 0 hvala 1
10 godina
offline
F-16 Falcon C/D Barak 2020 - Izrael: Ponuda s Isto

 

Još jedan od vrhunskih članaka u nizu sa strane našeg bugovca Drage. Ljudina.

 

Ovo je užitak čitati. Vidi se da ovaj članak ima jaki autorski naboj. Masa tekstova o eventualnim novim avionima ima sadržaj koji je sličan kao jaje jajetu.

 

Bravo!

 

Panzerkampfwagen.dzg-C++-USA. :-)
Moj PC  
0 0 hvala 1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice