F-16 Falcon Block 70 - SAD: Kad ti dođe Uncle Sam

poruka: 80
|
čitano: 15.412
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "F-16 Falcon Block 70 - SAD: Kad ti dođe Uncle Sam".
6 godina
offline
Re: F-16 Falcon Block 70 - SAD: Kad ti dođe Uncle
znači američani su nam prijatelji...a koliko godina je prošlo od kada je Bush bio u Zagrebu i obećao ukidanje viza...

Evo ja imam okp i kad sam bio u vojsci 1997..državi nije smetalo...a sad kad tražim dozvolu za oružje...policiji smeta...idem kod psihijatra i on napiše da nema problema...ovi iz policije se žalu i odem na drugi stupanj u Zagreb i normalno ne puste...a u zakonu stoji da imam pravo ali sad ja to moram dokazivati

I sad da ja dajem guzicu za ovu državu...zaboli me K...stvar je principa...kad triba njihove guzice braniti onda si 100% sposoban....kad trib za svoj gušt onda ne može.

LICEMJERNO...a kad triba platiti porez od kojeg će se financirati ti borbeni onda može

da je jugoslavija imala second amendment do rata nebi ni došlo...švicarci prije misec dana na referendumu odbili kupnju zrakoplova ali hrvati su bogatiji od Švicaraca

s obzirom na događanja od 1995 do danas...korupcija...mito... nepotizam...razne afere...među onim koji su 1991 otišli u rat...sad bi bilo takvih puno manje
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
F-16 Falcon Block 70 - SAD: Kad ti dođe Uncle Sam

Nemojte OT.

This space for rent!
 
2 0 hvala 0
10 godina
protjeran
offline
Re: F-16 Falcon Block 70 - SAD: Kad ti dođe Uncle
HCMAA kaže...
...švicarci prije misec dana na referendumu odbili kupnju zrakoplova ali hrvati su bogatiji od Švicaraca


 ... Svicarci su izglasali kupnju novih zrakoplova, ali ne merickih... https://www.thelocal.ch/20200928/no-trump-fighter-jets-swiss-say-no-to-buying-american-planes

 

the pussification of todays youth cant handle metal of this magnitude
16 godina
offline
Re: F-16 Falcon Block 70 - SAD: Kad ti dođe Uncle
Entry Point kaže...

F-16 je jedan od najuspješnijih i najdugovječnijih aviona na svijetu. Dokazan u borbi i misijama, daleko više nego francuski ili švedski avioni. Upravo to bi ga trebalo staviti na vrh liste.

 

Da Šveđani nude Gripen E onda bi on vjerojatno bio na vrhu liste, ali bio bi i skuplji od F-16. Isto tako moramo uzeti u obzir kolike smo donacije u naoružanju prihvatili od amerikanaca. Kiowa je samo jedan primjer. Radari drugi. Ne možemo sad glumiti da nisu dobri, a istovremeno uzimati oružja i tehnike u vrijednosti stotina milijuna dolara.

 Je samo ne za ovaku siromašnu Hrvatsku, ili ne treba valjda opet napominjat u kakvoj smo situaciji pogotovo sad sa ovim Korona sranjem.

 

Kratko i jasno, F-16 recimo može ako nam isti dan potpisivanja ugovora Ameri ukinu vize."Ako Ameri ne prihvačaju takav pokvareni dogovor", onda nek si F-16 zataknu za šešir fučkaj ga sad.

 

Kaj se tiče žutoga, to je dobro+korisno samo u mirnodopskim situacijama ili hitech leteča kartonska kutija.Mi-24 je legenda, i jako je puno značio u našem domačem obrambenom ratu.Dalje se nema kaj reči, i da imamo love ko šalate najnoviji Mi-35M opet ne smijemo kupit niti pod razno.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/komentari-it-vijesti/fvl-dolazi-kraj-helikoptera-kakve-poznajemo/249648.aspx?page=2&jumpto=5365941&sort=asc&view=flat

 

 

AMD,........is that Epyc or what?
3 godine
protjeran
offline
Re: F-16 Falcon Block 70 - SAD: Kad ti dođe Uncle
rambox kaže...
Entry Point kaže...

F-16 je jedan od najuspješnijih i najdugovječnijih aviona na svijetu. Dokazan u borbi i misijama, daleko više nego francuski ili švedski avioni. Upravo to bi ga trebalo staviti na vrh liste.

 

Da Šveđani nude Gripen E onda bi on vjerojatno bio na vrhu liste, ali bio bi i skuplji od F-16. Isto tako moramo uzeti u obzir kolike smo donacije u naoružanju prihvatili od amerikanaca. Kiowa je samo jedan primjer. Radari drugi. Ne možemo sad glumiti da nisu dobri, a istovremeno uzimati oružja i tehnike u vrijednosti stotina milijuna dolara.

 Je samo ne za ovaku siromašnu Hrvatsku, ili ne treba valjda opet napominjat u kakvoj smo situaciji pogotovo sad sa ovim Korona sranjem.

 

Kratko i jasno, F-16 recimo može ako nam isti dan potpisivanja ugovora Ameri ukinu vize."Ako Ameri ne prihvačaju takav pokvareni dogovor", onda nek si F-16 zataknu za šešir fučkaj ga sad.

 

Kaj se tiče žutoga, to je dobro+korisno samo u mirnodopskim situacijama ili hitech leteča kartonska kutija.Mi-24 je legenda, i jako je puno značio u našem domačem obrambenom ratu.Dalje se nema kaj reči, i da imamo love ko šalate najnoviji Mi-35M opet ne smijemo kupit niti pod razno.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/komentari-it-vijesti/fvl-dolazi-kraj-helikoptera-kakve-poznajemo/249648.aspx?page=2&jumpto=5365941&sort=asc&view=flat

 

 

 Hrvati imaju puno važnijih interesa od pišljive vize. Jeftino su Amerikanci prošli, ako im je viza jedini uvjet. 

10 godina
offline
Re: F-16 Falcon Block 70 - SAD: Kad ti dođe Uncle
Stric_Jura kaže...
Azmo kaže...
Stric_Jura kaže...
Azmo kaže... 

Isto tako današnja vojska a posebno avioni nije da se može zanemariti pa izvaditi po potrebi, pa ak se zarati budemo nešto složili za mjesec dana. Vrijeme JNA i masovnih vojski kad je svaka šuša znala bar nešto o vojsci je davno iza nas. A obuka profesionalnog vojnika, tenkista a najviše pilota traje GODINAMA! Tako da se to ne može ukinuti pa uvesti kako se nekome sprdne. Jednom kad se zračna komponenta izgubi vračanje iste je vrlo dugotrajno i izuzetnoi skupo. Da ne kažemo gotovo nemoguće.

 

 

slažem se s tvojim postom, ali ovaj dio koji sam izostavio je tipična rvatistanska floskula o "zapadnim" vrijednostima -khmm, khmm - Izrael, Švicarska ???

 

a i SAD ima masovnu vojsku, samo nije proporcionalna jer im je ugroza puno manja nego Kini ili Rusiji, tko će ih napasti, Kanad, Meksiko ili oboje...

 

u Americi je vojska jedini sigurni put da američki seljačić (Amerika je vukojebina 100 milja od oba oceana) vidi svijeta i ponešto se nauči...

 

znaš kako mi je smiješno gledati kad na ukrcaju u avion, vojnici, politikanti imaju prednost, pa neki bakutaner sav osupnut zahvaljuje balavom gušteru u uniformi : Thank you for your service!

 

apropos, u republici (RH jest republika) bi svi građani trebali imati temeljnu vojnu obuku... inače smo kmetovi u feudalnoj prčiji... 

 

Prvu rečenicu nisam shvatio što želiš reći.

 

Zaboravljaš da je SAD velika zemlja. Imaju cca 1.400.000 vojnika na cca 330.000.000 ljudi što daje postotak od 0,4% populacije u vojsci. Dakle za njih, njihovu veličinu, ekonomiju i potrebe to nije masovna vojska! Što bi ti? Da SAD ima 15.000 vojnika ko mi pa da možeš reći da nemaju masovnu vojsku???

 

Pod masovnom vojskom sam misilo kada je značajan postotak populacije u vojsci kao što je bilo u istočnom bloku. Ovaj broj vojnika je za SAD ništa.

 

 

OK, Izrael je istočnije od Hrvatske, ali Švica ?

 

uzgred, Kineza ima 4x više od Amera i imaju za 1/3 više ljudstva...

 

no, rentaj si "Delta Force" serial i smiri se...

 

A baš sam mislio napisat i za Kineze al reko neću shvatit će...

 

Auuuuu kako si me spustio. Još se oporavljam...

12 godina
offline
Re: F-16 Falcon Block 70 - SAD: Kad ti dođe Uncle

Osobno bih volio da kupimo Rafale, ali sam isto tako gotovo siguran da ćemo kupiti F-16 original Amera ili Izraelsku preradu F-16 resetiranog na tvorničke postavke.

Poruka je uređivana zadnji put sri 14.10.2020 13:51 (mislioc).
 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: F-16 Falcon Block 70 - SAD: Kad ti dođe Uncle
mislioc kaže...
Osobno bih volio da kupimo Rafale, ali sam isto tako gotovo siguran da ćemo kupiti F-16 original Amera ili Izraelsku preradu F-16 resetiranog na tvorničke postavke.

 Ja imam osjećaj da su ti Izraelski teški zajeb. Američka ponuda je super, jer su novi i moderni i bez zajeba. Izraelci su nas već pokušali zajebat prošli put, na sreću smo se izvukli. Ne razumijem zašto se uopće prihvaćaju ponude od država koje su se dokazale kao nepouzdane u pregovorima? Nakon onoga debakla, Izraelu su trebala bit zatvorena vrata za nove ponude.

 

 

Live long and prosper.
Poruka je uređivana zadnji put sri 14.10.2020 13:37 (Filox).
13 godina
offline
F-16 Falcon Block 70 - SAD: Kad ti dođe Uncle Sam

Najzanimljivije je zašto nabavljamo točno 12 aviona? Iniciajalni cilj je bio da imamo u svakom trenutku 8 aviona sposobno za let. Ali, pošto su prvi natječaj namještali za Izraelce, morali su malo otežati ostalima. Znali su da bi ispunili cilj od 8 letno sposobnih samo ako kupe 12 Baraka, jer 4 je na remontu konstantno (neke procjene na osnovu starosti aviona i vremena održavanja između letova). 

 

E onda da bi otežali ostalima, tipa onima koji nude Gripene, gdje su avioni novi i zahtjevaju manje održavanja, stavili u natječaj da tražimo točno 12 aviona. To što će Gripeni bit overachieveri, pa će ih 10-11 bit letno sposobno u svakom trenutku, nije ih briga. SAAB jednostavno mora ponudit 12 i bit nekonkurentan Izraelcima, koje će održavati najdomoljubnija od svih firmi, MSAN/KING ICT. 

 
1 0 hvala 0
11 godina
offline
F-16 Falcon Block 70 - SAD: Kad ti dođe Uncle Sam

Kakve gluposti pišu neki joj.

Mi bi kao trebali ucjenjivati Amere jer kupujemo 12 aviona lol

Radije bi ih bacili u smeće nego dozvolili da ih neki miševi ucjenjuju, eto toliko njima znači i tih 12 aviona i mi Hrvati.

Što se viza tiče trebali smo pazit kome sve dajemo državljanstvo i na koji način.

Koliko prekodrinskih susjeda krimosa ima naše državljanstvo ? 

To dilanje našim putovnicama je jedan od najvećih razloga zašto nam ne ukinu vize.

 
5 0 hvala 0
12 godina
offline
F-16 Falcon Block 70 - SAD: Kad ti dođe Uncle Sam

Avioncici se vjerojatno uzimaju da bi se zadovoljili NATO uvijeti. S njih 12 ne mozes nista, a rata nikakvoga nece biti, niti bi mi mogli utjecati na tjek rata. Nama bi bolje dosao AH-64.

Poruka je uređivana zadnji put sri 14.10.2020 15:06 (ivanzu).
 
0 2 hvala 0
15 godina
offline
Re: F-16 Falcon Block 70 - SAD: Kad ti dođe Uncle
Drago kaže...

Nemojte OT.

 imam molbu, Drago: poslije ove serije, bi li mogao načiniti "recenzije" onoga na što ionako ne smijemo ni pomišljati - suhoja i migova novijih? čisto da znamo za čim žalimo i što propuštamo, kad se već raspištoljimo s kupnjom aviona na nato tržnici (iako su u svih tehnologije valjda najbolje što se igdje nudi - najviše uvijek pobere vojska). jasno, s međusobnim usporedbama "dva svijeta". em bismo tako imali potpunije informacije (iliti drugu stranu novčića), em bi čitali tvoj stil pisanja, em bismo i štošta naučili (posebno mlađarija na forumu). priti pliz. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put sri 14.10.2020 16:01 (Ajar).
14 godina
offline
F-16 Falcon Block 70 - SAD: Kad ti dođe Uncle Sam

trebalo bi pola pola od amerikanaca kupiti nove avione a od izraele rakete za te avione 

nije važno sudjelovati važno je pobijediti
Moj PC  
0 1 hvala 0
14 godina
offline
F-16 Falcon Block 70 - SAD: Kad ti dođe Uncle Sam

zanimljivost: Belgijanci su 2018. kupili 34 komada F35 za 4 milijarde ($117M/komad), uključujući punu podršku i održavanje do 2030. Ovdje se spominje F16 za 133mio po komadu i još je upitno što je uključeno u deal. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: F-16 Falcon Block 70 - SAD: Kad ti dođe Uncle
Jozef:

Jej. Super su prošli. Prvih par će dobiti 2023. ali će biti parkiran u Arizoni do 2025. dok se piloti ne obuče. Onda će ostatak dobiti do 2030 što znači da će to tvoje “održavanje” za većinu aviona trajati par mjeseci.

Naravno, neće nitko baciti nove avione, ostalu tehniku za podrške i friško obučene pilote 2030. pa posao zapravo traje 40-50 godina a do tada će se “prijateljski” potrošiti cca milijardu po avionu.
Ja rekoh
6 godina
neaktivan
offline
Re: F-16 Falcon Block 70 - SAD: Kad ti dođe Uncle
Iracionalno je razmisljanje da nama kao zemlji nisu potrebni borbeni avioni. Zivimo u nestabilnoj regiji visoko promjenjivih geopolitickih parametara. 12 aviona je sasvim dostatno za borbena djelovanja. Jedan novi Rafale odnosno F-16 analogno vrijedi kao 3 MiG-a 21. Avioni nam ne donose samo mogucnost obrane i napada kao fizickih pojava vec ostale zemlje i NATO nas po automatici smatra zemljom s ozbiljnom vojskom. Takodjer netocna je cinjenica da Slovenija ne placa Talijanima air policing jer u stavku 6. NATO ugovora svaka zemlja moze odnosno ne mora javno objaviti svoje pogodbe s ostalim zemljama.
Why?
 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: F-16 Falcon Block 70 - SAD: Kad ti dođe Uncle
Feudalac kaže...
Jozef:

Jej. Super su prošli. Prvih par će dobiti 2023. ali će biti parkiran u Arizoni do 2025. dok se piloti ne obuče. Onda će ostatak dobiti do 2030 što znači da će to tvoje “održavanje” za većinu aviona trajati par mjeseci.

Naravno, neće nitko baciti nove avione, ostalu tehniku za podrške i friško obučene pilote 2030. pa posao zapravo traje 40-50 godina a do tada će se “prijateljski” potrošiti cca milijardu po avionu.

 Čekaj, još Ameri stignu reć da će nama prve isporučit 2045. 

16 godina
offline
Re: F-16 Falcon Block 70 - SAD: Kad ti dođe Uncle
Tallahassee kaže...
HCMAA kaže...
...švicarci prije misec dana na referendumu odbili kupnju zrakoplova ali hrvati su bogatiji od Švicaraca


 ... Svicarci su izglasali kupnju novih zrakoplova, ali ne merickih... https://www.thelocal.ch/20200928/no-trump-fighter-jets-swiss-say-no-to-buying-american-planes

 

 Švicarci su priča za sebe, tamo narod vlada kroz referendume. Mi nismo za ništa bitno imali referendum izuzev ulaska u EU, s tim da je i tada malo friziran zakon kako bi referendum prošao.

 

Kad je riječ o ovakvoj količini javnog novca, vjerojatno bi se trebao pitati i narod, ali....

 

A jasno je da ćemo odabrati američku ponudu, sve drugo bi bio šok.

10 godina
protjeran
offline
Re: F-16 Falcon Block 70 - SAD: Kad ti dođe Uncle
Inovator kaže...

 Švicarci su priča za sebe, tamo narod vlada kroz referendume. Mi nismo za ništa bitno imali referendum izuzev ulaska u EU, s tim da je i tada malo friziran zakon kako bi referendum prošao.

 

Kad je riječ o ovakvoj količini javnog novca, vjerojatno bi se trebao pitati i narod, ali....

 

A jasno je da ćemo odabrati američku ponudu, sve drugo bi bio šok.

 ... kaj... ti bi u Rvackoj pitao narod?... LOL... da za ovo pitaju, pa ja mislim da bi bilo glatko prihvaceno... jos se dan danas cudim da je to za EU proslo... i ovak imamo klubove, a bez EU imali bi MiGove i samo klubove... ma ne brini se, politika ce pokazat pravo lice i odabrat najgoru ponudu - uopce ne sumnjam...

the pussification of todays youth cant handle metal of this magnitude
14 godina
offline
F-16 Falcon Block 70 - SAD: Kad ti dođe Uncle Sam

Neki "pacifisti"  vele da nam ne trebaju nikakvi avioni, eventualno Canadairi...

 

Prave države, recimo Turska, izraze želju za  kupnjom istih ti Canadaira, isporuči im se, oni plate nakon isporuke, jer su to ozbiljne države i zna se da će biti plaćeno....

 

Bantustani poput stanovite RH, prikupe novce, onda ti novci stoje na talijanskom računu stanovitog ocvalog švalera (J.R) da se malo kamatice naberu, pa se onda nakon cca 9 mj. počeka plati i potom čeka još godinu dana do isporuke prvih Canadaira...

 

 

Ju je je? Je ju je!
Poruka je uređivana zadnji put sri 14.10.2020 19:17 (Stric_Jura).
Moj PC  
1 0 hvala 0
3 godine
protjeran
offline
Re: F-16 Falcon Block 70 - SAD: Kad ti dođe Uncle
Tallahassee kaže...

 ... Svicarci su izglasali kupnju novih zrakoplova, ali ne merickih... https://www.thelocal.ch/20200928/no-trump-fighter-jets-swiss-say-no-to-buying-american-planes

 

 

Oho, ovo je novo, hvala na linku.

 

U tim novijim pokusajima nabave, prvo je pobijedio je Gripen, referendumom su prekinuli kupnju bilo kakvih zrakoplova:

 

An initial evaluation RFP was issued to 4 contenders, but Boeing’s withdrawal narrowed the selection to Sweden’s Gripen, France’s Rafale, or EADS’ Eurofighter Typhoon. A 2010 suspension of the competition was followed by a measured revival, thanks to the latest budgets – and then by a provisional winner in Sweden’s Gripen. But as one might expect, Switzerland’s left worked hard to derail any purchase. Once the necessary legislative hurdles were overcome, the new Swiss fighters faced a national referendum just like Switzerland’s 1993 buy of F/A-18 Hornets. The difference is that the new acquisition failed to convince voters.

 

https://www.defenseindustrydaily.com/switzerland-replacing-its-f-5s-04624/

 

Nakon novog referenduma ove godine, koji je jedva prosao sa 50.1% glasova, odluceno je da se ide u kupnju novih zrakoplova, a Gripen E je odmah otpao jer:

 

Between April and June 2019, the Eurofighter Typhoon, the Boeing F/A-18E/F Super Hornet, the Lockheed Martin F-35A Lightning II and the Dassault Rafale were tested in-country against the Swiss Air Force’s requirement. Although Saab had submitted a Gripen E-based bid, the aircraft was not evaluated during flight trials, as the Swiss stipulation was that the selected type had to be operationally ready at the time of testing. The Swiss decision not to flight-test the Gripen E has in effect removed it from the competition.

 

https://www.iiss.org/blogs/military-balance/2019/11/switzerland-future-combat-aircraft-project-defence-funding

 

Nakon ovoga sto si stavio, izgleda da bi Gripen E/F mogao ponovno uci u igru...

 

rambox kaže...

i da imamo love ko šalate najnoviji Mi-35M opet ne smijemo kupit niti pod razno.

 

Tko nam brani?

 

Samo trebas ovo - NATO-standards-compliant communications suite.

 

To recimo napravili Poljaci na svojim MiG-ovima 29 (nisu jedini u EU koji ih koriste):

Polish MiG-29 jet Fighters Modernised – Fulcrums Compliant with the NATO Standards

Military Aviation Works No. 2 based in Bydgoszcz have finished the modernisation process of 16 MiG-29 fighters used by the Polish Air Force. The programme has been carried out together with the Israel Aerospace Industries company, and had a value of PLN 126 million. The aircraft have been fitted with modern avionics, mission computers and NATO-standards-compliant communications suite.

 

https://www.defence24.com/polish-mig-29-jet-fighters-modernised-fulcrums-compliant-with-the-nato-standards

 

THErealPiVeNzI kaže...
Iracionalno je razmisljanje da nama kao zemlji nisu potrebni borbeni avioni.

 

FOC se u najboljem slucaju postize nakon 10 godina od uvidjenja novih zrakoplova.

 

THErealPiVeNzI kaže...
Avioni nam ne donose samo mogucnost obrane i napada kao fizickih pojava vec ostale zemlje i NATO nas po automatici smatra zemljom s ozbiljnom vojskom. 

 

Hrvatska je ozbiljna drzava?

 

THErealPiVeNzI kaže...
Takodjer netocna je cinjenica da Slovenija ne placa Talijanima air policing jer u stavku 6. NATO ugovora svaka zemlja moze odnosno ne mora javno objaviti svoje pogodbe s ostalim zemljama.

 

Cinjenica je da je to tocno.

 

U njihovom slučaju to konkretno znači da od 2004. godine borbene zrakoplove za nadzor i zaštitu zračnog prostora nad teritorijem Slovenije osigurava Italija, a uskoro će i Mađarska, s kojom su početkom godine o tome potpisali sporazum. To je, naglašavaju, najjeftinija opcija za Sloveniju. »Ne plaćamo ništa, ali Slovenija ulaže u nacionalnu infrastrukturu potrebnu za provođenje Air Policinga u sklopu NATO«, rekli su nam u ministarstvu obrane Slovenije.

 

 

https://www.novilist.hr/vijesti/hrvatska/moze-i-bez-vlastitih-aviona-sloveniji-prepustanje-zracne-obrane-nato-u-bila-najjeftinija-opcija-koja-ce-postati-i-trajno-rjesenje/

 

A buduci da nase paradno zrakoplovstvo leti iskljucivo po danu i iskljucivo u idealnim vremenskim uvjetima, te da vec desetljece od nesrece u Slunju nisu vjezbali sa bojevom municijom, i nase nebo u losim uvjetima i po mraku, prema potrebi nadziru i prelijecu Talijani i Madjari.

 

 

Stric_Jura kaže...

 Prave države, recimo Turska, izraze želju za  kupnjom istih ti Canadaira, isporuči im se, oni plate nakon isporuke, jer su to ozbiljne države i zna se da će biti plaćeno....

 

Pitaj Tursku kako ide isporuka F-35...

 

Stric_Jura kaže...

Neki "pacifisti"  vele da nam ne trebaju nikakvi avioni, eventualno Canadairi...

 

 

Kad vec mastamo o nabavi, meni osobno je dobro zvucala opcija KAI FA-50, gdje bi se nakon nekog vremena moglo prijeci na KAI KF-X, tako da bi imali 12 FA-50 i 12 KF-X, sto bi za HR bilo sasvim dovoljno.

Od svega mi se najvise svidjao ponudjeni offset:

 

 

Koreja nam nudi 16 lovaca za 750 milijuna dolara: 'Uzmete li naše lovce, robu za EU slat ćemo preko luke Rijeka'

 

https://www.vecernji.hr/premium/uzmete-li-nase-lovce-robu-za-eu-slat-cemo-preko-luke-rijeka-1079287

 

 

Hrvatska nam u planovima ima posebno mjesto, ne vidimo je kao budućeg kupca, nego kao partnera. Naime, Hrvatska bi KAI-ju bila ulazna točka na europsko tržište, pa bismo ponudili da u Hrvatskoj osnujemo logističko-remontno-trenažni centar za lovce FA-50 koji će biti prodavani u tom dijelu svijeta, ali i centar za obuku pilota – kaže nam Song pojašnjavajući offset program. No očito je prijedlog o osnivanju logističko-remontno-trenažnog centra tek početak priče o offsetu koji Korejci nude Hrvatskoj. Nitko u KAI-ju to nije htio ili mogao potvrditi, no očito se ozbiljno razmatra mogućnost da Korejci ponude ono što nitko drugi ne može. Preusmjerili bi naime transport dobrog dijela korejske robe koja se uvozi u Europu, od automobila do mobitela i televizora, iz luka u Hamburgu i Rotterdamu u Rijeku. Time bi, zauzvrat za kupnju zrakoplova, generirali ogroman posao ne samo riječkoj luci nego i cijelom transportno-logističkom sustavu Hrvatske, autocestama, željeznici...

 

Uz to što nam je cijena na razini od oko 60 posto cijene koju konkurenti traže za svoje letjelice, mi Hrvatskoj nudimo i financiranje. Zrakoplove dajemo na kredit od 10 godina, pri čemu još dajemo i tri godine počeka. Sve što treba u prve tri godine platiti je 15 posto vrijednosti, ostatak dajemo na kredit koji osigurava Izvozna banka Južne Koreje – kaže Soong objašnjavajući nam shemu financiranja. Sustav je tako zamišljen da je znatno učinkovitiji od leasinga zrakoplova koje nude konkurenti. Prema financijskim analizama, za 14 zrakoplova konkurenata potrebno je kroz leasing od 30 godina izdvojiti oko tri milijarde dolara. Istodobno, 16 korejskih lovaca u samo trinaest godina potpuno su otplaćeni za oko 750 milijuna američkih dolara. Gotovo četiri puta manje novca. Pri tome su i operativni troškovi korejskih zrakoplova tridesetak posto manji od operativnih troškova konkurentskih zrakoplova.

 

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Inace, da li se netko sjeca sto se dogodilo kad smo odbili Kineze u vezi luke Rijeka?

 

"Mi necemo mi nista istocno, nismo htjeli ni Kineze (jos se cudim da su se nasi odlucili za njih za gradnju Peljeskog mosta, unatoc pritiscima iz EU da se uzme neka njihova tvrtka)... Pa vec je otisao teski promet (kamioni) u Madjarsku... No za sve se postavlja pitanje kako pizda mu materina... Kako? Kako smo dopustili da nam promet pobjegne u Madjarsku?

Kako - sada cete vidjeti kako - na stranu da se o nizinskoj pruzi za Rijeku prica... pa recimo od '60 godina... od '80 imamo i projekte, no i dalje drkamo, jebemo macku mater i eto nakon 1000 godina iznjedrismo ono drkalisce od Dugog Sela do... pa do kud ono?

U isto vrijeme Srbi, odnosno Kinezi su zapoceli rad na brzoj pruzi Budimpesta - Beograd. I u cemu je kvaka? U Kinezima. Osnovna ideja je Budimpesta - Bar, luku Bar su Kinezi vec preuzeli, sad ce sagraditi modernu prugu a mi braco Hrvati mozemo i dalje o partizanima i cetnicima, udbi i '41-'91.

Da se razumijemo - isti ti Kinezi su bili zainteresirani za Rijeku, prugu, a Madjarima je isti kurac Budimpesta - Rijeka ili Budimpesta - Bar. Ali mi smo Kineze odjebali, sta ce ta kosooka gamad nama, EU ce nama pomoci, EU ce nama prugu sagraditi, EU je nasa meta - sagraditi prugu jos do ovog ljeta, kako je isla ona parola, mi gradimo prugu - pruga gradi nas...

Iako koliko znam HR nije ad hoc odhebala Kineze iz kojekakvih razloga, cak niti toliko zbog EU (iako je tu bilo pritisaka), koliko mi je poznato to je bilo zbog Amera, oni su to stopirali... Tu se vidi da je nasa drzava je kao neki feminizirani muskarac koji jedino sto zna i moze je tuci svoju zenu, a od ostalih muskaraca dobije saku u glavu ili samar, pa onda se iskali na kome moze... U ovom slucaju, zena su drzavljani iste, a ostali muskarci okolne drzave, cak ne mora biti neka velesila, dovoljna nam je Slovenija, Italija, Srbija i Bosna... Vanjska politika idi mi, dodji mi.

Sve drzave su proteklih 10 i vise godina radile na obilaznim pravcima kako bi se izbjegao put kroz HR i SRB... Zeljeznicki promet je odavno skrenut na Madjarsku i Rumunjsku jer se nikome nije dalo cekati da ovdje netko izvadi prst iz nosa i omoguci normalan prijevoz... Isto tako i sa autocestama... Slovenci su izgradili prugu Ormoz - Hodos kako bi izbjegli put preko Hrvatske iako je dulja i nepovoljnija od pravca Cakovec - Kotoriba... Madjari voze teret na Suboticu ili vecim dijelom na Rumunjsku... Ali nema veze, glavno da nam u HAC-u radi 4 puta vise ljudi po kilometru ceste nego u Italiji, da imamo jedne od najskupljih cestarina u svijetu i da gradimo WC-e od zlata i tunele farbamo zlatnom bojom...

Tragicna istina - GOTOVO JE, promet nas je obisao i mozemo se jebati. Sad bi trebalo uloziti 5x vise, ponuditi i pravo prve bracne noci da ti se promet vrati... samo s kojim parama? Prvo smo zasrali cestovni, sad zeljeznicki, avio necu ni spominjati... ajde, mozda u Udbini dobijemo raketodrom ... ili skladiste nuklearnog otpada, jos nije sigurno...

I za kraj, nista manje vazno, luka Kopar... Slovenci do 2020. planiraju dodatne investicije u kontejnerski terminal od 235 milijuna eura, te vec sada postoji pet zeljeznickih kolosijeka, dok Rijeka jos sanja o nizinskoj pruzi... Prema zadnjim podatcima, u Kopru je prebaceno 22 milijuna tona, a u Rijeci 11 milijuna tona... Jos jedna usporedba, luka Kopar je u prosloj godini povecao promet za oko 54.000 TEU-a, a luka Rijeka za oko 16.000 TEU-a... Velika razlika... Luka Kopar trenutno je u vlasnistvu Slovenije, ali Nijemci su posljednjih mjeseci izuzetno zainteresirani za ulazak u Slovenske zeljeznice, Intereuropu (logistika) i Luku Kopar. Najvjerojatni ulagac bio bi Deutsche Bahn, koji je u stopostotnom vlasnistvu njemacke. Preuzimanjem luke Kopar i dodatnim ulaganjem Kopar bi se povezao s njemackim sjevernim lukama, npr. s jednom od najvecih kontejnerskih luka na svijetu, onom u Hamburgu i dio brodova preusmjeravao u Kopar, te dalje zeljeznicom prevozio po Europi. Dobilo bi se na brzini, a skracivanje putovanja donijelo bi i dodatne prihode. Neki od konzultanata za razvoj luke Kopar vec su ionako povezani s lukom u Hamburgu...

E, pa eto dragi forumski kolege, kako smo mi odjebali sve redom i zajebali si buducnost za vjeke vjekova. Cestitam."

10 godina
neaktivan
offline
Re: F-16 Falcon Block 70 - SAD: Kad ti dođe Uncle
Stric_Jura kaže...

najjeftinije održavanje?

 

pa otkuda Amerima megalomanski vojni proračun, od jeftinog održavanja?

 

F-16 je daleko skuplji za održavanje i potporu od Rafala i Gripena...

 

a u politici nema prijatelja, nego interesa...

 Ne bih rekao da je odrzavati dvomotorac Rafale daleko jeftiniji od F-16 koji je jednomotorac.  Mozda je isto, ne znam.

Ne znam brojeve, a i tesko je reci. Francuzi imaju stotine rafalea sa određenim naletom. Kako to usporedit sa npr. Hrvatskom koja bi imala 12 primjeraka i manje sati naleta po pilotu? 

Nije tako jednostavno reci koliko stoji sat leta. 

Koliko stoji sat leta u hladnoj Norveskoj, u pustinjskom Izraelu, koliko stoji kod onih koji lete air police, ili oni koji avion koriste do maksimuma u borbenim operacijama?

Tražilica: https://www.startpage.com/ Poruke: https://signal.org/install/ E-pošta: https://protonmail.com/
10 godina
neaktivan
offline
Re: F-16 Falcon Block 70 - SAD: Kad ti dođe Uncle
Filox kaže...
nekinik kaže...
Nisu oni ništa poklonili, ne brini. Amerika nam već 25 godina nije prijatelj u najvažnijim stvarima. Čak nam je prilično otvoreni neprijatelj.

 Jesu, kako nisu...

 

2 Black Hawk Down helikoptera, 16 Kiowa helikoptera, radari, i 30-ak MRAP vozila, 60 komada oklopnog gusjeničara Bradley M2A2 ODS i još 24 komada za dijelove...

 

Vjerojatno sam i zaboravio nešto, ali ovo su već milijuni i milijuni dolara, poklonjenih.

 

Možeš ti imat neke svoje nepotvrđene teorije, ali to šta ti misliš se ne slaže sa stvarnom stanjem stvari u svijetu. Postoji tvoje mišljenje i postoje stvarne činjenice. Činjenice se ne mogu mijenjat, a tvoje mišljenje ovisi o tebi samone.

 

Ne vjeruj danajcima ni kad darove nose.

Koliko je kostalo sudjelovanje HV u misiji u Afganistanu?

Sve to nabrojeno nije 10% tih troskova... 

 

 

Tražilica: https://www.startpage.com/ Poruke: https://signal.org/install/ E-pošta: https://protonmail.com/
10 godina
neaktivan
offline
Re: F-16 Falcon Block 70 - SAD: Kad ti dođe Uncle
Stric_Jura kaže...
Filox kaže...
nekinik kaže...
Nisu oni ništa poklonili, ne brini. Amerika nam već 25 godina nije prijatelj u najvažnijim stvarima. Čak nam je prilično otvoreni neprijatelj.

 Jesu, kako nisu...

 

2 Black Hawk Down helikoptera, 16 Kiowa helikoptera, radari, i 30-ak MRAP vozila, 60 komada oklopnog gusjeničara Bradley M2A2 ODS i još 24 komada za dijelove...

 

Vjerojatno sam i zaboravio nešto, ali ovo su već milijuni i milijuni dolara, poklonjenih.

 

Možeš ti imat neke svoje nepotvrđene teorije, ali to šta ti misliš se ne slaže sa stvarnom stanjem stvari u svijetu. Postoji tvoje mišljenje i postoje stvarne činjenice. Činjenice se ne mogu mijenjat, a tvoje mišljenje ovisi o tebi samone.

Black hawk down ???? 

 

Radar nije poklonjen, a i Bradleye su u futuru (i nekih 84 bi trebalo doći)...

 

no međutoa dragi forumaši, problem Rvatistana je gaženje stručnosti od strane arvackijeh politikanata...

 

npr. naše velebne PanzerHaubitze 2000 - još uvijek nemamo zapovjedna vozila, koja u Bundeswehru dolazi jedna na 6 haubica, dakle nama trebaju bar 2 (12 haubica, 16 je bilo planirano)..

 

jer kad se sklapao deal nitko nije pitao po čemu je to PzH2000 toliko nenadjebivo bolja od Gvozdike ???

 

a dam se kladiti da je par novih  rvackih erockih fiksacija iz WAG grupe svježe registrirano na račun te nabavke...

 Gvozdika je proslo svrseno vrijeme kao Lada Niva.

Po cemu je Mercedes Wolf bolji od Lade Nive? Imaju 4 kotaca, volan, mjenjac, voze putnike i teret... 

Ne moze se usporedit PZH 2000 sa gvozdikom.

 

BTW zapovjedna vozila za PZH su hummeri kod nas koliko znam

Tražilica: https://www.startpage.com/ Poruke: https://signal.org/install/ E-pošta: https://protonmail.com/
10 godina
neaktivan
offline
Re: F-16 Falcon Block 70 - SAD: Kad ti dođe Uncle
Monachus monachus kaže...
Stric_Jura kaže...

Black hawk down ???? 

 

Sve je placeno na ovaj ili onaj nacin.

 

Koliko motora imaju ti "poklonjeni" helikopteri? Koliko ostale opreme imaju ili su zapravo "goli"? Pitanje je retoricke naravi, naime, Sikorsky UH-60 Black Hawk ima dva motora, ali ti donirani helikopteri nemaju motore.

 

S tim da smo se obvezali kupiti jos dva helikoptera (koji nam uopce ne trebaju i nitko ne zna zasto ih kupujemo), a to ce sve zajedno kostati skoro milijardu kuna:

 

Od ukupne vrijednosti opremanja helikopterima UH-60M Black Hawk, vrijednost donacije iznosi 360.640.956,28 kuna i u cijelosti je podmiruje američka strana. Preostali iznos od 807.234.397,90 kuna potreban za opremanje Hrvatske vojske helikopterima UH-60M Black Hawk osigurava se Državnom proračunu Republike Hrvatske na razdjelu Ministarstva obrane.

 

https://vlada.gov.hr/UserDocsImages/2016/Sjednice/2019/Prosinac/197%20sjednica%20VRH/197%20-%207%20b.docx

 

Molio bi "saveznike" da nam vise ne "doniraju" i "poklanjaju".

 

Jest Amerikanci su nam donirali 2 BH, a mi se obvezali kupit jos 10. 

Zasto su amerikanci to napravili? 

Jer BH ima dostojne EU alternative. 

U helikopterima EU uopce nije losa. Znaci doniranjem 2 primjerka su vezali HRZ helikoptersku komponentu uz USA industriju. Jer necemo uzet 2 americka, 4 europska, pa 5 ne znam... Nego svih 12 komada isti naravno, zbog logistike.

 

Kod nas vec policija ima nekoliko, mislim 4 ili 5 Made in EU helikoptera, placenih iz EU fondova. Ameri su vidjeli da je stvar ozbiljna i da bi i HRZ mogao tim putem pa su brze bolje donirali 2 primjerka (bez motora koje moramo dokupit) da bi nas naveli da kupimo ostatak za vojsku također Made in USA. A ne mozemo odbit tako velikodusnu ponudu najvaznijeg saveznika.

Stari ruski helici Mi-8 i Mi-171 ce i tako morat biti zamjenjeni... Znaci u sustini to nije lose za nas, a BH je odlican helic.

Naravno iako to nije za nas lose, u svemu su Ameri imali svoj interes.

 

 

Sto se aviona tice do ovog natjecaja je konkurent americkom F-16 bio samo onaj jadni gripen. Tu ameri nisu imali razloga za donacije kad nemaju neke ozbiljne konkurencije.

Ali sad je Rafale pomalo neocekivano usao u kombinacije. Mislim da je HR prva drzava kojoj Francuzi nude polovni Rafale. I Grckoj ga nude odnedavno...

 

 

Tražilica: https://www.startpage.com/ Poruke: https://signal.org/install/ E-pošta: https://protonmail.com/
10 godina
neaktivan
offline
Re: F-16 Falcon Block 70 - SAD: Kad ti dođe Uncle
Drago kaže...

Kažu Izraelci da su im najskuplji pokloni bili oni koje su dobili od Amerikanaca, a oni su im sigurno bliskiji saveznici nego nama.

 

 Mnogi bi to mogli reci, ali cini mi se da su Izraelci među zadnjima, ako ne i zadnji od tih mnogih 

Tražilica: https://www.startpage.com/ Poruke: https://signal.org/install/ E-pošta: https://protonmail.com/
10 godina
neaktivan
offline
Re: F-16 Falcon Block 70 - SAD: Kad ti dođe Uncle
rambox kaže...
Entry Point kaže...

F-16 je jedan od najuspješnijih i najdugovječnijih aviona na svijetu. Dokazan u borbi i misijama, daleko više nego francuski ili švedski avioni. Upravo to bi ga trebalo staviti na vrh liste.

 

Da Šveđani nude Gripen E onda bi on vjerojatno bio na vrhu liste, ali bio bi i skuplji od F-16. Isto tako moramo uzeti u obzir kolike smo donacije u naoružanju prihvatili od amerikanaca. Kiowa je samo jedan primjer. Radari drugi. Ne možemo sad glumiti da nisu dobri, a istovremeno uzimati oružja i tehnike u vrijednosti stotina milijuna dolara.

 Je samo ne za ovaku siromašnu Hrvatsku, ili ne treba valjda opet napominjat u kakvoj smo situaciji pogotovo sad sa ovim Korona sranjem.

 

Kratko i jasno, F-16 recimo može ako nam isti dan potpisivanja ugovora Ameri ukinu vize."Ako Ameri ne prihvačaju takav pokvareni dogovor", onda nek si F-16 zataknu za šešir fučkaj ga sad.

 

Kaj se tiče žutoga, to je dobro+korisno samo u mirnodopskim situacijama ili hitech leteča kartonska kutija.Mi-24 je legenda, i jako je puno značio u našem domačem obrambenom ratu.Dalje se nema kaj reči, i da imamo love ko šalate najnoviji Mi-35M opet ne smijemo kupit niti pod razno.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/komentari-it-vijesti/fvl-dolazi-kraj-helikoptera-kakve-poznajemo/249648.aspx?page=2&jumpto=5365941&sort=asc&view=flat

 

 

 Vize su vazne, a jos vaznije pitanje problematika dvostrukog oporezivanja, posebno za IT industriju. 

Sto se tice Mi-24 to su odlicne oklopne tvrđave sa ulogom z DR danas malo zastarjele. 

Mudroscu naseg vodstva su nakon rata parkirane na livadu pod vedrim nebom gdje se i danas nalaze. Kriminal za koji nitko nije odgovarao. Minimalno normalna drzava bi ih konzervirala u neki hangar, ali ne i Hrvatska. 

Vec su i stabla izrasla kroz nase Mi-24... 

 

Inace kiowa warrior nije taj tip helikoptera, nego laki izvidnicki za koji Hrvatska jos uvijek nije kupila senzore zbog kojih kiowa jest to sto jest, ovako je obican helic. 

 

Pandan sovjetskom Mi-24 je Apache AH-64, a ne KW.

 

Tražilica: https://www.startpage.com/ Poruke: https://signal.org/install/ E-pošta: https://protonmail.com/
10 godina
neaktivan
offline
Re: F-16 Falcon Block 70 - SAD: Kad ti dođe Uncle
Filox kaže...
mislioc kaže...
Osobno bih volio da kupimo Rafale, ali sam isto tako gotovo siguran da ćemo kupiti F-16 original Amera ili Izraelsku preradu F-16 resetiranog na tvorničke postavke.

 Ja imam osjećaj da su ti Izraelski teški zajeb. Američka ponuda je super, jer su novi i moderni i bez zajeba. Izraelci su nas već pokušali zajebat prošli put, na sreću smo se izvukli. Ne razumijem zašto se uopće prihvaćaju ponude od država koje su se dokazale kao nepouzdane u pregovorima? Nakon onoga debakla, Izraelu su trebala bit zatvorena vrata za nove ponude.

 

 

 Izraelci su vise pokusali zajebat Amere nego nas. Za nas je ta ponuda bila ok za tu lovu. 

Barak i braaket su bez obzira na starost i danas atraktivni. Međutim skidanje izraelske opreme i vracanje istih u obican F-16 block 30 je ipak nesto drugo...

 

 

 

Tražilica: https://www.startpage.com/ Poruke: https://signal.org/install/ E-pošta: https://protonmail.com/
10 godina
neaktivan
offline
F-16 Falcon Block 70 - SAD: Kad ti dođe Uncle Sam

Kad vec spominjete svicarski natjecaj taj slavni gripen nije zadovoljio ni po jednom mjerilu 

 

Ne znam kakve luka Rijeka ima veze sa ovim, ali Slovenci ciljano su cestovno i zeljeznicki odsjekli Hrvatsku od Austrije, bas kako bi favorizirali luku Kopar. Pogledaj mrezu hrvatskih i slovenskih autocesta. Nase idu do SLO granice i dalje nista. 

Isto je sa zeljeznickim pravcima. 

Tražilica: https://www.startpage.com/ Poruke: https://signal.org/install/ E-pošta: https://protonmail.com/
 
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: F-16 Falcon Block 70 - SAD: Kad ti dođe Uncle
Nisu Slovenci mogli dočekati Hrvate da neki njež.ik naprave s lukom Rijeka i prugom do iste, pa su silom prilika osposobili Kopar... Hrvatskoj se već 20 godina Korejanci nude, ali ona se nećka... Slovenci samo koriste priliku, za razliku od nas... A mislim da su i žuti digli ruke od nas... Kad se sjetim samo tko je sve po Đuri Đakoviću hodao, muka me uhvati... Naravno da ništa nije bilo od svega... Niti će biti... od nas...
 
1 0 hvala 1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice