F-16 Falcon Block 70 - SAD: Kad ti dođe Uncle Sam

poruka: 80
|
čitano: 15.395
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "F-16 Falcon Block 70 - SAD: Kad ti dođe Uncle Sam".
12 godina
odjavljen
offline
F-16 Falcon Block 70 - SAD: Kad ti dođe Uncle Sam

Trebaju nam avioni! Kad korona krene airbone da ju imamo čime prizemljiti

 
5 0 hvala 0
8 godina
offline
F-16 Falcon Block 70 - SAD: Kad ti dođe Uncle Sam

Katalitičkom oksidacijom hidrazina nastaje vodena para i dušik, dakle normalni sastojci zraka: N2H4 + O2 --- N2 + 2 H2O. (Ja bih se ipak više bojao bombe ili da mi avion padne na glavu.) 

 
6 0 hvala 1
10 godina
offline
Re: F-16 Falcon Block 70 - SAD: Kad ti dođe Uncle
Najbolji odabir zbog mogućnosti koje nudi i ne preskupog održavanja. Ako je Rafale "jeftin" kao Mirage 2000 te "navodno" preferira i isto tako "jeftino" Francusko naoružanje ,a što znaju oni koji ga i danas koriste, a teško da nije, bolje ga zaobići u širokim luku bez obzira na neupitne superiorne mogućnosti kao i da je jedini dvomotorac koji se nudi, ali i ovo zadnje za nas nije idealno u pogledu održavanja i potrošnje ..
 
2 1 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
F-16 Falcon Block 70 - SAD: Kad ti dođe Uncle Sam

Od svih ponuđenih mislim da je najbolja opcija za nas ova iz SAD-a. Javnost nikada neće saznati sve detalje iz ponuda, što je i razumljivo. Ipak nekako mi se čini da bi nam amerikanci mogli ponuditi puno više od ostalih jer - prijateljska smo zemlja, ukidanjem viza dobivaju civiliziranu visokoobrazovanu radnu snagu, šire svoj vojni utjecaj na istok (čak i mornarici) ne tražimo puno. Nama pak kao prednost ostaje dugogodišnja vojna komponenta avijacije, prelayak sa stare ruske tehnologije na noviju, samim time i modernije educirani kadar, razvoj ruralnih djelova (Udbine kao poligona za vježbe) a i očekujem bum informatičke industrije povezane bilateralnim "popuštanjem mjera". Tko misli drugačije od mene nema pojma :)

X
 
7 2 hvala 0
14 godina
offline
F-16 Falcon Block 70 - SAD: Kad ti dođe Uncle Sam

najjeftinije održavanje?

 

pa otkuda Amerima megalomanski vojni proračun, od jeftinog održavanja?

 

F-16 je daleko skuplji za održavanje i potporu od Rafala i Gripena...

 

a u politici nema prijatelja, nego interesa...

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
11 2 hvala 0
14 godina
offline
F-16 Falcon Block 70 - SAD: Kad ti dođe Uncle Sam

Kupovina vojnih aviona je prioritet RH. Ako zaratimo u idućih 50 godina a nemamo avione - možemo izgubit rat!

 

...

Jeli to misao vodilja? Ne kužim. Nevezano za temu članka i ne želim bit buzz killer, ali ovo je preventivno, ako dobro shvaćam, ovi avioni ne služe ničemu osim ratovanju? 

Zar nije bolje u ovim uvjetima "riskirat" i uložit all in u ekonomiju? Svi će nam se smijat i govorit: "Vidi, RH nema avione, tralalalalala la" a Slovenija odmah pokrenit invaziju na Zabok?

 

A 12 aviona u slučaju rata puno znači?

Poruka je uređivana zadnji put sri 14.10.2020 9:00 (KIKI3ooo).
 
4 10 hvala 0
15 godina
offline
F-16 Falcon Block 70 - SAD: Kad ti dođe Uncle Sam

rvackoj ovakvi avioni trebaju k'o piletu sise. da se kupuju kanaderi, poljoprivredni, hidroavioni, helići ... ajde, nekako. s obzirom na oblik, reljef, strukturu, bla, države i tehnologiju ugrađenu u ove zujalice, ovo je opaki overkill. no nekako mi se čini da tu avioni uopće nisu bitni i služe samo kao pijesak u oči "glasačkoj bazi" i igračke u osnovi besposlenoj vojsci, a koje bismo mi platili iz svojega džepa kroz porez(otine). no zato Drago napiše sve (i između redaka) pa se lakše podnese ono "iza kulisa". zgodna je amerima ona fora s "baker's dozen" paketima raketa. i posebnim cijenama za nas ("ništa ne zaradim, gazda, majkemi. eo, gaće si mi skino."). 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
7 10 hvala 0
10 godina
online
F-16 Falcon Block 70 - SAD: Kad ti dođe Uncle Sam

F-16 je jedan od najuspješnijih i najdugovječnijih aviona na svijetu. Dokazan u borbi i misijama, daleko više nego francuski ili švedski avioni. Upravo to bi ga trebalo staviti na vrh liste.

 

Da Šveđani nude Gripen E onda bi on vjerojatno bio na vrhu liste, ali bio bi i skuplji od F-16. Isto tako moramo uzeti u obzir kolike smo donacije u naoružanju prihvatili od amerikanaca. Kiowa je samo jedan primjer. Radari drugi. Ne možemo sad glumiti da nisu dobri, a istovremeno uzimati oružja i tehnike u vrijednosti stotina milijuna dolara.

Nadglednik dina
Moj PC  
3 2 hvala 0
3 godine
protjeran
offline
Re: F-16 Falcon Block 70 - SAD: Kad ti dođe Uncle
Nisu oni ništa poklonili, ne brini. Amerika nam već 25 godina nije prijatelj u najvažnijim stvarima. Čak nam je prilično otvoreni neprijatelj.
 
2 12 hvala 0
10 godina
online
Re: F-16 Falcon Block 70 - SAD: Kad ti dođe Uncle
nekinik kaže...
Nisu oni ništa poklonili, ne brini. Amerika nam već 25 godina nije prijatelj u najvažnijim stvarima. Čak nam je prilično otvoreni neprijatelj.

 Elaboriraj ako već pišeš takve stvari. To mogu čitati i po index-ovim komentarim, gdje je creme de la creme luđaka.

Nadglednik dina
3 godine
protjeran
offline
Re: F-16 Falcon Block 70 - SAD: Kad ti dođe Uncle

Namjerno sam ostavio neelaborirano, nek svak zaključi kako želi. Odrasli smo i pratimo zadnjih 25 godina. Ti si već donio pogrešan zaključak.

14 godina
offline
Re: F-16 Falcon Block 70 - SAD: Kad ti dođe Uncle
nekinik kaže...

Namjerno sam ostavio neelaborirano, nek svak zaključi kako želi. Odrasli smo i pratimo zadnjih 25 godina. Ti si već donio pogrešan zaključak.

 Ili se jednostavno bojiš da ti drugi forumaši ne dokažu da si u krivu, kao što su već u drugim temama?

Poruka je uređivana zadnji put sri 14.10.2020 10:22 (KIKI3ooo).
12 godina
neaktivan
offline
F-16 Falcon Block 70 - SAD: Kad ti dođe Uncle Sam

Najizglednija ponuda kada se uzme u obzir nekoliko okolnosti:

  1. Dugotrajna vojna suradnja
  2. Iznimno uvjerljiv prodavač
  3. Nemjerljiva zanesenost naših politikanata amerikancima

Naravno, i sam avion je iznimno kvalitetan. Ako i dođe do problema, otklanjanje je relativno lagano pod uvjetom da ga možeš priuštiti.

 

Inače nedavno sam čuo, što me prilično iznenadilo, da Rusi dosada nisu uspjeli proizvesti AESA radar za svoje borbene avione. Iznimka je SU-57 za čiji radar kažu da je u rangu Gripena/Rafala ali dobrano zaostaje za F-35 (do toga da nisu ni usporedivi). Je li to istina? Da li zbog neisplativosti, manjka potrebe, tehnološkoga zaostatka, ili čega već - neznam. Može li me netko prosvijetliti ukratko pls.

 
1 1 hvala 0
3 godine
protjeran
offline
Re: F-16 Falcon Block 70 - SAD: Kad ti dođe Uncle
KIKI3ooo kaže...
nekinik kaže...

Namjerno sam ostavio neelaborirano, nek svak zaključi kako želi. Odrasli smo i pratimo zadnjih 25 godina. Ti si već donio pogrešan zaključak.

 Ili se jednostavno bojiš da ti drugi forumaši ne dokažu da si u krivu, kao što su već u drugim temama?

 Ok, u krivu sam. Amerika nam je prijatelj i pazi na interese Hrvata. 😂

10 godina
offline
F-16 Falcon Block 70 - SAD: Kad ti dođe Uncle Sam

Nije loše. I dalje sam za RAFALE s obzirom na to da je njegova cijena oko 1 milijarde za paket. Dakle bolji je, jeftiniji i isplativiji. A ni Francuska kao saveznik nije za baciti. Međutim ako uzmemo i ovo ne bunim se samo ćemo ih morati čekati.

 

Samo Izraelski F16 i Gripena ne. Samo to ne za ime svega! Bolje ništa nego nešto od tog dvoje. Šveđane nećemo uzeti nikad bez obzira na ponudu jer je avion u odnosu na ponuđene loš, preskup a i zbog političkih razloga. Oni samo gube vrijeme u to sam uvjeren.

 

Nije pitanje hoće li biti rata nego je pitanje kada će ga biti! Posebno na ovakvom pitomom i miroljubivom području kao što je Balkan. I tko misli da tu više neće biti rata i da se svi volimo previše gleda reality showove.

 

Što se tiče broja aviona i sprdnje s 12 komada, fun fact: RH je dobila rat s 24 MIG 21 (kupljeno 40, ostatak za dijelove). Dakle stari avioni s vrlo ograničenim mogućnostima su učinili prevagu. A tebi nije dovoljno 12 supermodernih? Naravno u budućnosti bi se dokupilo još minimalno 6 jer je 18 neka minimalna optimalna brojka za nas.

 

Svima koji misle da nam avioni ne trebaju opet fun fact: SVAKA država na ovoj planeti MORA osigurati sigurnost svog zračnog prostora zbog međunarodnog civilnog prometa koji onda plaća državama prelet. To je definirano međunarodnim ugovorom. To se ne može postići nikakvim PZO sustavima već ISKLJUČIVO avionima! E sad s obzirom na to da se to MORA imaš 2 opcije:

A) Imati svoje ratno zrakoplovstvo

B) Plaćati drugoj državi da svojim ratnim zrakoplovstvom čuva tvoje nebo

 

Takvim mudrijašima ostavljam da zaključe što je bolja opcija. A kod opcije B RH može ponuditi Air Policing državama koje zbilja ne mogu imati RZ zbog veličine ili ekonomije, a takvih je u našem susjedstvu podosta! Slovenija, BiH, Albanija, Kosovo, Makedonija. I tako se HRZ može pretvoriti u zlatnu koku da je malo pameti.

 

Isto tako današnja vojska a posebno avioni nije da se može zanemariti pa izvaditi po potrebi, pa ak se zarati budemo nešto složili za mjesec dana. Vrijeme JNA i masovnih vojski kad je svaka šuša znala bar nešto o vojsci je davno iza nas. A obuka profesionalnog vojnika, tenkista a najviše pilota traje GODINAMA! Tako da se to ne može ukinuti pa uvesti kako se nekome sprdne. Jednom kad se zračna komponenta izgubi vračanje iste je vrlo dugotrajno i izuzetno skupo. Da ne kažemo gotovo nemoguće.

 

I još jedna stvar onima kojima je ovo sve "skupo". Ratna šteta na teritoriju RH je preko 100 MILIJARDI Eura, preko 20.000 mrtvih i preko 500.000 protjeranih i raseljenih. Da se za avione daje i 10 milijardi eura bilo bi sitnica u odnosu na ove brojke. A cifra koju mi mislimo platiti je kikiriki i za ovu državu i za spomenute žrtve.

 

Treba se malo educirati pa onda lupati gluposti o tome što nam treba ili ne treba.

Poruka je uređivana zadnji put sri 14.10.2020 21:55 (Azmo).
Moj PC  
21 0 hvala 3
14 godina
offline
Re: F-16 Falcon Block 70 - SAD: Kad ti dođe Uncle
Nilex kaže...

 

Inače nedavno sam čuo, što me prilično iznenadilo, da Rusi dosada nisu uspjeli proizvesti AESA radar za svoje borbene avione. Iznimka je SU-57 za čiji radar kažu da je u rangu Gripena/Rafala ali dobrano zaostaje za F-35 (do toga da nisu ni usporedivi). Je li to istina? Da li zbog neisplativosti, manjka potrebe, tehnološkoga zaostatka, ili čega već - neznam. Može li me netko prosvijetliti ukratko pls.

 hmmm...

 

AESA je koncept slaganja radara od "kockica" radarski elemenata koje su svaka usmjerene u svoj mali konus koji kad otkriju cilj mogu koncentrirati snagu na taj konus radi zahvata i praćenja cilja te djelovanja, za razliku od prijašnih radara koji su skenirali pomicanjem antene tj. "latice" radarskog snopa i  skokom signala ostale fokusirane na cilj...  dakle to je relativno star koncept, i Rusi ga imaju od 1986 u Žuk obitelji radara...

 

recimo da taj prvi Žuk je loš, naspram AN/APG-81 ali je 15 g. razlike među njima - 90 km na 5 m2 kod Žuka (prve generacije) naspram 160 km dosega na 1 m2 kod AN/APG-77 recimo..

 

ali to je bilo nekada, otišli su i oni naprijed, ovaj N036 za Su-57 ima mogućnost praćenja 60 ciljeva, i djelovanja na 16+4 (zrak+kopno)....i vele 320 km + doseg

 

Uglavnom Rusi ti najčešće navode broj praćenja/djelovanja i krajnji domet detekcije, Ameri domet za površinski presjek otkrivanja... marketing...

 

no bit svega je da AESA ima relativno uzak konus detekcije, od 90-120 ° (ovih 120° je maksimum za ravnu antensku rešetku), pa onda i nju "motoriziraju" ali to doprinosi povećanoj težini i samim time i ne tako "skrivenom" dizajnu zrakoplova, sve ima pluseve i minuse...

 

no ono što svi zaboravljaju je da su to digitalni uređaji pa nema "nevidljivih" aviona tj. neće ih biti ... ako imaš digitalnu tehnniku, na njoj imaš i Boolean algebru...

 

kad se hvale: naš avio je tako nevidljiv da ima odraž kao jato gusaka u letu, samo staviš logički operator AND na signal gusaka i brzinu veću od ikada zabilježene brzine leta gusaka (20 m/s ?) i eto detekcije "nevidljivog" aviona - naravski ne vrijedi za nevidljivi helikopterski dron recimo...

 

e da i kemija ima svoje, za ovaj AN/APG-77 su navodno 2.5 puta povećali doseg korištenjem galij-arsenovih modula, ima ih cca 2000

 

 

Ju je je? Je ju je!
5 godina
offline
Re: F-16 Falcon Block 70 - SAD: Kad ti dođe Uncle
nekinik kaže...
Nisu oni ništa poklonili, ne brini. Amerika nam već 25 godina nije prijatelj u najvažnijim stvarima. Čak nam je prilično otvoreni neprijatelj.

 Jesu, kako nisu...

 

2 Black Hawk Down helikoptera, 16 Kiowa helikoptera, radari, i 30-ak MRAP vozila, 60 komada oklopnog gusjeničara Bradley M2A2 ODS i još 24 komada za dijelove...

 

Vjerojatno sam i zaboravio nešto, ali ovo su već milijuni i milijuni dolara, poklonjenih.

 

Možeš ti imat neke svoje nepotvrđene teorije, ali to šta ti misliš se ne slaže sa stvarnom stanjem stvari u svijetu. Postoji tvoje mišljenje i postoje stvarne činjenice. Činjenice se ne mogu mijenjat, a tvoje mišljenje ovisi o tebi samone.

Live long and prosper.
14 godina
offline
Re: F-16 Falcon Block 70 - SAD: Kad ti dođe Uncle
Azmo kaže... 

Isto tako današnja vojska a posebno avioni nije da se može zanemariti pa izvaditi po potrebi, pa ak se zarati budemo nešto složili za mjesec dana. Vrijeme JNA i masovnih vojski kad je svaka šuša znala bar nešto o vojsci je davno iza nas. A obuka profesionalnog vojnika, tenkista a najviše pilota traje GODINAMA! Tako da se to ne može ukinuti pa uvesti kako se nekome sprdne. Jednom kad se zračna komponenta izgubi vračanje iste je vrlo dugotrajno i izuzetnoi skupo. Da ne kažemo gotovo nemoguće.

 

 

slažem se s tvojim postom, ali ovaj dio koji sam izostavio je tipična rvatistanska floskula o "zapadnim" vrijednostima -khmm, khmm - Izrael, Švicarska ???

 

a i SAD ima masovnu vojsku, samo nije proporcionalna jer im je ugroza puno manja nego Kini ili Rusiji, tko će ih napasti, Kanad, Meksiko ili oboje...

 

u Americi je vojska jedini sigurni put da američki seljačić (Amerika je vukojebina 100 milja od oba oceana) vidi svijeta i ponešto se nauči...

 

znaš kako mi je smiješno gledati kad na ukrcaju u avion, vojnici, politikanti imaju prednost, pa neki bakutaner sav osupnut zahvaljuje balavom gušteru u uniformi : Thank you for your service!

 

apropos, u republici (RH jest republika) bi svi građani trebali imati temeljnu vojnu obuku... inače smo kmetovi u feudalnoj prčiji... 

Ju je je? Je ju je!
Poruka je uređivana zadnji put sri 14.10.2020 11:33 (Stric_Jura).
3 godine
protjeran
offline
F-16 Falcon Block 70 - SAD: Kad ti dođe Uncle Sam

Ufff, u tekstu ima dosta gresaka.

 

Pocnimo s nazivima, prva varijanta A/B je od blocka 1 do blocka 20, druga varijanta C/D od blocka 25 do Blocka 50/52 Plus, E/F Block 60 i zadnji je F-16 V (Viper), Block 70/72.

 

Tu dolaze modificirane podvarijante A/B ADF, OCU, MLU, C/D F-16N/TF-16N, 50D/52D, 52M, Sufa, pa onda jos podvarijanti za specijalne misije... Na sve to dolazi jos upgradeova, MSIP, Pacer Loft I i II Falcon UP, Falcon STAR, Falcon ONE, ACE, CCIP, CUPID i nama najzanimljiviji, Barak 2020.

 

Da ne davim sa svim mogucim stvarima koje vjerojatno nitko nece niti procitati, osim napretka u tehnologiji, najvaznija je razlika izmedju starijih i novijih verzija promijenjeni prednji usis zraka, drugi motori i cinjenica da do Blocka 30 imaju analogna FLCC racunala, a nakon bloka 30 je doslo digitalno (DFLCC) racunalo.

 

Block 30 nije moguce (sve je moguce, ali je jednostavno neisplativo) upgradeati na npr. Block 50, moguce je iskoristiti samo neke stvari, sve je odlicno prikazano na slici ovdje:

 

https://i.ibb.co/mh9kCc8/001.jpg

 

Idemo dalje, Drago je u pravu kada kaze da zrakoplov nema rok trajanja per se, ali moramo razluciti visenamjenske borbene zrakoplove i npr. bombardere.

 

Problem kod svih zrakoplova je tzv. SSF (Stress Severity Factor), dakle postoje aktualni sati leta (AFH) i ekvivalentni sati leta (EFH).

Vecina VBA (visenamjenskih borbenih aviona) dizajnirana je za 8000 EFH (Equivalent Flight Hour). Severity Factor se mnozi sa AFH (Actual Flight Hour) da bi se dobio EFH (Equivalent Flight Hour).

USAF (United States Air Force) ima Air Force Life Cycle Management Center, koji je kreirao ASIP (Aircraft Structural Integrity Program), koji prati sate leta na svakom zrakoplovu, koji se downloadaju sa FDR-a (Flight Data Recorder) svakih 75 sati. Inzenjeri nakon toga analiziraju podatke i pridodaju severity factor za svaki sat leta, a nesto slicno sigurno imaju i Francuzi.

Ovisno o raznim uvjetima u kojima je zrakoplov letio, dakle pocevsi od podneblja, jer nije isto da li su letjeli iznad Arktika ili Kanara, preko meteoroloskih, jer nije isto da li su letjeli po suncanom vremenu ili oluji, pa sve do razine G opterecenja i kolicine naoruzanja koje su nosili, jer nije isto da li su letjeli u cistoj konfiguraciji bez naoruzanja ili sa minimalnim naoruzanjem u svrhu AP-a (Air Policing), ili u situaciji gdje ga je Jacques "lomio" na 9-G dok nosi naoruzanje tesko 10 tona.

Dakle, taj severity factor moze biti ispod 1, a moze biti i iznad 1.

Ne znamo tocne brojke, ali cisto za primjer, ako Rafale ima 5000 AFH, a pri izracunu nije koristen severity factor, recimo pridodamo severity factor od 1.6, doci cemo do 8000 EFH.

Tocne brojke sigurno znaju Francuzi, a da li nasi znaju, to je upitno, svoju "strucnost" su dokazali prilikom prosle "nabave", a znamo kakvim je (srecom za nas) fijaskom taj posao i ta nabava, koja je bila najbolja nabava ikada, zavrsena. Sada nakon najbolje nabave ikada imamo novu, jos bolju.

Nadalje, u toj "nabavi", nasi "strucnjaci" su prikazali da je stari izraubani F-16 Barak jeftiniji u eksploataciji od novog F-16 Block 70/72 (i Gripena, koji je jos jeftiniji), sto je nevidjeno u ovom dijelu svemira:

 

https://obris.org/hrvatska/nabava-vba-prezentacija-brigadira-tretinjaka/attachment/dsc00124_mala-2/

 

Od iduce prezentacije ocekujem da prikazu kako je dvomotorni zrakoplov jeftiniji za eksploataciju od jednomotornog.

 
5 0 hvala 1
14 godina
offline
Re: F-16 Falcon Block 70 - SAD: Kad ti dođe Uncle
Filox kaže...
nekinik kaže...
Nisu oni ništa poklonili, ne brini. Amerika nam već 25 godina nije prijatelj u najvažnijim stvarima. Čak nam je prilično otvoreni neprijatelj.

 Jesu, kako nisu...

 

2 Black Hawk Down helikoptera, 16 Kiowa helikoptera, radari, i 30-ak MRAP vozila, 60 komada oklopnog gusjeničara Bradley M2A2 ODS i još 24 komada za dijelove...

 

Vjerojatno sam i zaboravio nešto, ali ovo su već milijuni i milijuni dolara, poklonjenih.

 

Možeš ti imat neke svoje nepotvrđene teorije, ali to šta ti misliš se ne slaže sa stvarnom stanjem stvari u svijetu. Postoji tvoje mišljenje i postoje stvarne činjenice. Činjenice se ne mogu mijenjat, a tvoje mišljenje ovisi o tebi samone.

Black hawk down ???? 

 

Radar nije poklonjen, a i Bradleye su u futuru (i nekih 84 bi trebalo doći)...

 

no međutoa dragi forumaši, problem Rvatistana je gaženje stručnosti od strane arvackijeh politikanata...

 

npr. naše velebne PanzerHaubitze 2000 - još uvijek nemamo zapovjedna vozila, koja u Bundeswehru dolazi jedna na 6 haubica, dakle nama trebaju bar 2 (12 haubica, 16 je bilo planirano)..

 

jer kad se sklapao deal nitko nije pitao po čemu je to PzH2000 toliko nenadjebivo bolja od Gvozdike ???

 

a dam se kladiti da je par novih  rvackih erockih fiksacija iz WAG grupe svježe registrirano na račun te nabavke...

Ju je je? Je ju je!
Poruka je uređivana zadnji put sri 14.10.2020 12:17 (Stric_Jura).
12 godina
offline
Re: F-16 Falcon Block 70 - SAD: Kad ti dođe Uncle
Odličan članak kao i onaj prethodni u kojem smo čitali o Izraelskoj verziji F-16 Barak. Čeka se Rafale.
 
0 0 hvala 0
3 godine
protjeran
offline
F-16 Falcon Block 70 - SAD: Kad ti dođe Uncle Sam

Nilex kaže...

Vrlo informativno i kvalitetnije urađeno od našeg mladog vojnog analitičara Jana Ivanjeka (ima kanal na YT gdje je predstavio sva 4 paketa). Nekakav konsenzus gledaoca po kvaliteti ponuda, od najbolje prema najlošije, ide: Rafale F3-R, F-16 Block 70, Gripen C/D, F-16 Barak. S time da su zadnje dvije ponude prilično zaostaju. Sada preostaje vidjeti tko će uvalit veći mito, Ameri ili Francuzi, i na koji način će naši mozgovi uspjet sje*** stvar.

 
Ivanjek lupeta gluposti, trabunja, bulazni i naocigled favorizira Rafale uz manipulaciju podatcima koje plasira neinformiranim masama.

 

Tu je Drago odlicno poentirao kada je rekao da odabir zrakoplova nije samo po tehnickim specifikacijama.

 

Van Nistelrooy kaže...

Super članak! Šteta što su vjerojatno teško dostupni možda najbitniji podaci - cijena sata leta, održavanja i vezano za to, nekakav total cost of ownership. Npr, nije isto kupiti stare Barake ili nove F16 (ili Gripene) i eksploatirati ih 20g. Nove F16 ili Gripene se tada moze prodati jer su jos relativno novi, a Barak moze direkt u rezaliste. Dakle, (nabavna cijena) - (procjena vrijednosti nakon X godina) + (cijena održavanja i letenja tijekom istog perioda vremena) bi trebala biti jako bitna stavka. 

 

Al pretpostavljam da ni onima koji donose odluke to nije bitna stavka, na koncu nije njihova lova nego naša...

 
Podatci su dostupni, ali ne u Jutaarnjem listu i Ivanjekovim fatamorganama, nego prema Jame's studiji (na stranu sto je Saab platio troskove studije, podatci su stvarni):


https://i.ibb.co/CthpZ06/002.jpg

 

https://www.docdroid.net/ZOBnWYl/ihs-janes-jet-operating-costs-white-paper-pdf

 

 

 

Iwan7SeVeN kaže...

Imaju tako dobru ponudu of Francuza Dassault Rafale koji su rabljeni a uvedeni u upotrebu 2003 znaci najstatiji bi mogo biti 17 god + toga od svih ponudenih ima najmalnju cijenu leta i najduze moze ostiti u zraku ali ne poznavajuvi Hrvate oni zele samo di se moze vise novaca oprati da ide nakome par miliuna u džep,

 

Rafale ima NAJVECU cijenu leta, u zraku svi mogu ostati neogranicen broj vremena/kilometara ako se pune na zracnom tankeru, jedini cimbenik ce biti koliko je pilot umoran.

 

 

Visak kaže...

Dok drugi mogu nuditi mito, Ameri mogu nuditi i neobjavljivanje određenih razgovora i dokumenata, koje imaju zahvaljujući tome što Huawei nije siguran, pa ga treba izbaciti. Kad velite 'nek prisluškuju, ja neman što skrivati' sjetite se ovakvih nabava.

 

Ono sto ti zoves mito u ovakvim pregovorima se zove offset i unatoc tome sto je u EU zabranjen, vrlo otvoreno se nudi i pregovara o istome.

 

Visak kaže...

Što god odabrali, sad je pravi trenutak za upisati vojnu akademiju.

 

Ovo je kriminalno kriva izjava s kojom bi nekome upropastio zivot. Piloti i osoblje iz HRZ-a bjeze jos od 90-tih. Tema je siroka, samo cu ukratko reci korupcija, nepotizam i politikanstvo, mozemo i detaljnije ako bas inzistiras.

 

Filox kaže...

Nemojmo zaboravit ja jednu jako bitnu stvar, zašto se uopće i uzimaju ovi novi avioni, a to je zaštita našeg zračnog prostora.

 

Tko nas zracni prostor stiti zadnje desetljece, cak i duze? Pitanje je retoricko, a MiG-ovi to nisu.

 

Filox kaže...

Znate ono za što nam svi civilni avioni plaćaju naknadu kad lete iznad Hrvatske?

 

Brkas HKZP sa HRZ-om.

 

Vojni zrakoplovi s tim naknadama nemaju veze.

 

Filox kaže...

U slučaju da nemamo avione, svi lete oko Hrvatske, mi gubimo ogromnu lovu na godišnjoj razini ili nas brani netko drugi, na primjer Italija, leti se preko Hrvatske, ali i dalje gubimo ogromnu lovu.

 

Ne gubimo nista i ne placamo nista, recimo Slovenija ne placa nista.

 

Da pojasnim:

 

U njihovom slučaju to konkretno znači da od 2004. godine borbene zrakoplove za nadzor i zaštitu zračnog prostora nad teritorijem Slovenije osigurava Italija, a uskoro će i Mađarska, s kojom su početkom godine o tome potpisali sporazum. To je, naglašavaju, najjeftinija opcija za Sloveniju. »Ne plaćamo ništa, ali Slovenija ulaže u nacionalnu infrastrukturu potrebnu za provođenje Air Policinga u sklopu NATO«, rekli su nam u ministarstvu obrane Slovenije.

 

https://www.novilist.hr/vijesti/hrvatska/moze-i-bez-vlastitih-aviona-sloveniji-prepustanje-zracne-obrane-nato-u-bila-najjeftinija-opcija-koja-ce-postati-i-trajno-rjesenje/

 

A buduci da nase paradno zrakoplovstvo leti iskljucivo po danu i iskljucivo u idealnim vremenskim uvjetima, te da vec desetljece od nesrece u Slunju nisu vjezbali sa bojevom municijom, i nase nebo u losim uvjetima i po mraku, prema potrebi nadziru i prelijecu Talijani i Madjari.

 

guls kaže...

Svakako se zalažem za najjeftiniju opciju, a to je Barak, kakav god.

 

Dakle zalazes se da ih za otprilike 3 godine od kupnje prodamo po kili u CIOS. Naime toliko je otprilike naleta preostalo na istima.

 

Inace mi kupujemo zrakoplove koji bi trebali letjeti do ni vise ni manje, nego tocno 2052., prema planovima glavnih i odgovornih.

Ali cisto za zabavu, mozemo poslusati rijeci naseg premijera Plenkovica:

 

Vidjet ćemo, kažu da je ta tehnologija Lockheed Martina takva da se može jako dugo nadograđivati. Pa, ako je to tako, možda ih mi uspijemo i prodati po nekoj još boljoj cijeni nego što ćemo ih kupiti danas. Kako vi kažete o preostaloj vrijednosti recimo 2045. ili 50-te, ali to će neki drugi ljudi odlučivati, a ne vi, niti ja.

 

 

Visak kaže...

S obzirom na Vućićeve govore 'ja sam predsjednik svih Srba', Migove koje su dobili od Rusa,

 

Reality check, uz neke iznimke (USA je Izraelu poklonio zrakoplove koje su nam prodavali), nitko nikome nista ne poklanja. A i kad poklanja, uz to ide neka caka, babuska koju je Rusija "poklonila" Srbiji sadrzava remont starih kanti koje su platili 200 milijuna EUR, tako da sad imaju remontirane stare kante.

 

Visak kaže...

Da nam nebom patroliraju Talijani

 

Patroliraju, citaj par redaka gore.

 

Filox kaže...

Istina je da smo možda mogli pričekat 1 godinu

 

Nismo, ali kod nas pecat radi cuda, tako da bez obzira na propise od proizvodjaca i upozorenja inzenjera, nasi MiG-ovi mogu letjeti dok se ne raspadnu, a u najboljoj maniri HRZ-a, za raspadanje ce se okriviti piloti.

 

T700 kaže...

A gripen c/d nije novi kako se priča, on se ni ne proizvodi.

 

Ne proizvodi se, ali su novi.

 

T700 kaže...

Švedska planira svoj višak aviona nadogradit sa dijelovima iz skladišta da budu opet kao novi.

 

Postoji 14 novih nekompletiranih zmajeva.

 

T700 kaže...

To nije loše ali stvar je u tome što oni ne mogu dati garanciju da će biti dijelova za idućih 20 godina a vjerojatno će biti skuplje održavat pogotovo jer ga koriste nekoliko zemalja.

 

Mogu, ali to nije toliko bitno, buduci da vecina dijelova nije iz Svedske.

 

Pored toga, Gripen koristi vise zemalja od Rafalea i Gripen je proizveden u vise primjeraka od Rafalea.

 

T700 kaže...

C/d verzija se napušta

 

Samo Svedska ima 74 Gripena C/D i nema namjeru da ih se rijesi prije isteka EFH.

 

T700 kaže...

Najvjerojatnije bude rafale jer sam čuo da je sat leta jeftiniji od jednomotorca f16 i to novog. A Rafale osim sto ima 2 motora, ima još uvjek vrhunsku tehniku i radar.

 

Krivo si cuo.

 

Stric_Jura kaže...

ako je cilj air-policing, onda su i napredni mlazni trenažeri osposobljeni za borbeno djelovanje dosta: Aermacchi M-346 ili KAI T-50 (FA-50) nose 3 tj. 3.5 tone ubojnih sredstava, tonu više od Miguše 21...

 

Zaboravite s mastanjem o ubojnim sredstvima, HRZ nema novaca niti za DIMNE EFEKTE na Pilatusima PC-9 i Zlinovima Z-242!!!

 

Stric_Jura kaže...

uzgred, početkom 2000-ih su u prvoj analizi potreba kao optimalan izbor prvo povjerenstvo navelo MiG-29 ili  Grippen kao 20 godišnje osiguranje do prelaska na novije tehnologije (i nabiranje love za istu)...

 

Ova "nabava" traje gotovo 20 godina, na prvoj pravoj nabavi su pobijedili Izraelci, tada, 2008. nisu imali TPT, kao ni prosle godine. Da se tada htjelo nesto kupiti, mogao se kupiti drugoplasirani zrakoplov na natjecaju.

 

Evo ti i kratak presjek svih stvarnih nabava:

https://i.ibb.co/82RS60h/white.jpg

 

Stric_Jura kaže...

no međutoa, zbog kurvinskog ponašanja kad zagusti. tj. počne rat, ne možeš se pouzdati u švedsku  politiku, jer ti ne isporuče naručenu robu od prije,  a kamoli novu da se opskrbiš....

 

Mitovi i lazi, Svedjani se drze tocno do svakog zareza u ugovoru. RBS-15 je isporucen Jugoslaviji, a ne nama. Kada su potpisali ugovor s nama, uredno su ih odrzavali i isporucivali.

 

Pored toga, moram primijetiti kako se prigodno zaboravlja na embargo na oruzje koji su nam dali nasi "najveci saveznici i strateski partneri", USA i EU.

 

Berkut kaže...

Mlazni trenažeri su prespori za air-policing...max brzina im cca 800km/h,znači spriji su od putničkih aviona na preletu preko RH...jednostavno ih ne mogu stići i izvršiti vizualnu identifikaciju dok su iznad našeg teritorija(posljedica oblika naše države)

Osim ako u tom trenu povrede našeg zračnog prostora nisu slučajno u zraku imaju dovoljno goriva i u blizini tog nepoznatog zrakoplova u našem zračnom prostoru...

 

KAI FA-50 zapravo ni nije mlazni trenazer, nego pravi VBA, te preporucujem da proucis maksimalnu brzinu istoga, a zatim i maksimalne brzine ostalih VBA, gdje bi tom analogijom mogao zakljuciti da su i F-35 i Boeing F/A-18E/F Super Hornet prespori...

 

texas.bug kaže...

 

SAD naravno imaju stotine polovnih F-16 konzerviranih u pustinji kao sierra army depot u CA.

https://www.milbases.com/california/sierra-army-depot

Ali ako bi to prodavali saveznicima (nekad su se u srednjem vijeku takvi saveznici zvali vazali) tko bi kupio nove americke avione?

  

Ne bi prodavali, jer njima trebaju za kanibalizaciju.

 

texas.bug kaže...

 

Samo za avion mi nemamo tehnoloske mogucnosti ni znanja

 

Imali smo. Soko G-2 Galeb, Soko G-4 Super Galeb, Soko J-21 Jastreb, Soko J-22 Orao...

 

Takodjer, googlaj - Novi Avion

 

Vidjeti ces da se spominje i Rafale...

 

markoBT kaže...

Da su Francuzi odabrali VHS-2 umjesto HK416 vjerovatno bi i mi kupili Rafale, a ovako, tko zna. Kako je Drago reko na prvom mjestu je politika.

 

Francuzi imaju i svoje proizvodjace pusaka, a najbolju jurisnu pusku na svijetu, HK416, odabrali su i hrvatske specijalne postrojbe.

 

mladenm3 kaže...

Znam da je zrakoplovstvo najskuplja i tehnološki najnaprednija grana vojske (uz podmornice)

 

Imali smo i podmornicu, P-01 Velebit, trune isto kao Hindovi.

 

mladenm3 kaže...

Slovenci plaćaju nadzor svog neba Talijanima i to vrlo masno plaćaju

 

Ne placaju.

 

mladenm3 kaže...

mogli kupiti svoje avione

 

Imaju svoje zrakoplove, Pilatus PC-9M Hudournik i aktivno vjezbaju s njima i to s UBS-om. Mi to nismo radili od nesrece u Slunju.

 

Pored toga imaju i svoju proizvodnju zrakoplova, Pipistrel.

 

texas.bug kaže...

Meteor kosta 2 milijuna eura po komadu. Koliko ce ih kupit HRZ uzevsi u obzir koliko ima ukupno novca na raspolaganju? 

 

Nula (0).

 

texas.bug kaže...

Proracun cjelokupnih oruzanih snaga je 5 milijardi kuna. Od toga djelić ide za HRZ i HRM, vecina u KoV.

 

Netocno.

 

https://abload.de/img/troskovifcj9w.jpg

 

https://www.morh.hr/wp-content/uploads/2018/04/godisnje_izvjesce_o_obrani_za_2017.pdf

 

Na ovo zeleno gdje pise ZTMZ HRZ i PZO, dodaj godisnje jos najmanje otprilike:

160+ milijuna kuna za Gripen,

210+ milijuna kuna za F-16

300+ milijuna kuna za Rafale 

 
10 0 hvala 4
14 godina
offline
Re: F-16 Falcon Block 70 - SAD: Kad ti dođe Uncle
Monachus monachus kaže...

 

 

https://obris.org/hrvatska/nabava-vba-prezentacija-brigadira-tretinjaka/attachment/dsc00124_mala-2/

 

Od iduce prezentacije ocekujem da prikazu kako je dvomotorni zrakoplov jeftiniji za eksploataciju od jednomotornog.

hvala za ovo pojašnjenje o SSFu, koje je sažeo Selak: Baraci su izraubani do daske...

 

ovo zadnje, ovisi od motora, zašto ne...

 

ali sama prezentacija, tj. slika.... 25g/30.000 h godišnje....

 

ovih 30.000 h je pretpostavljam na cijelu količinu, dakle 30.000/12 = 2.500 h po eroplanu

 

25 g * 2.500 h = 62500 h naleta za avion ?!?!!?  to nikakav SSF ne može pokriti...

 

ili sam ja krivo učio algebru ?

Ju je je? Je ju je!
3 godine
protjeran
offline
Re: F-16 Falcon Block 70 - SAD: Kad ti dođe Uncle
Stric_Jura kaže...

Black hawk down ???? 

 

Sve je placeno na ovaj ili onaj nacin.

 

Koliko motora imaju ti "poklonjeni" helikopteri? Koliko ostale opreme imaju ili su zapravo "goli"? Pitanje je retoricke naravi, naime, Sikorsky UH-60 Black Hawk ima dva motora, ali ti donirani helikopteri nemaju motore.

 

S tim da smo se obvezali kupiti jos dva helikoptera (koji nam uopce ne trebaju i nitko ne zna zasto ih kupujemo), a to ce sve zajedno kostati skoro milijardu kuna:

 

Od ukupne vrijednosti opremanja helikopterima UH-60M Black Hawk, vrijednost donacije iznosi 360.640.956,28 kuna i u cijelosti je podmiruje američka strana. Preostali iznos od 807.234.397,90 kuna potreban za opremanje Hrvatske vojske helikopterima UH-60M Black Hawk osigurava se Državnom proračunu Republike Hrvatske na razdjelu Ministarstva obrane.

 

https://vlada.gov.hr/UserDocsImages/2016/Sjednice/2019/Prosinac/197%20sjednica%20VRH/197%20-%207%20b.docx

 

Molio bi "saveznike" da nam vise ne "doniraju" i "poklanjaju".

3 godine
protjeran
offline
Re: F-16 Falcon Block 70 - SAD: Kad ti dođe Uncle
Stric_Jura kaže...

ali sama prezentacija, tj. slika.... 25g/30.000 h godišnje....

 

ovih 30.000 h je pretpostavljam na cijelu količinu, dakle 30.000/12 = 2.500 h po eroplanu

 

25 g * 2.500 h = 62500 h naleta za avion ?!?!!?  to nikakav SSF ne može pokriti...

 

ili sam ja krivo učio algebru ?

 

To ces se morati obratiti "strucnjacima" koji su to radili, dakle vlada RH, MORH i HRZ, iako mislim da si krivo shvatio, gledalo se da je ostalo 3000 sati resursa (laz) po svakom zrakoplovu, te da bi se letilo s njima iducih 30 godina, a svaki pilot bi godisnje imao oko 60 do 80 sati naleta (katastrofalno malo).

Poruka je uređivana zadnji put sri 14.10.2020 11:58 (Monachus monachus).
10 godina
offline
Re: F-16 Falcon Block 70 - SAD: Kad ti dođe Uncle
Stric_Jura kaže...
Azmo kaže... 

Isto tako današnja vojska a posebno avioni nije da se može zanemariti pa izvaditi po potrebi, pa ak se zarati budemo nešto složili za mjesec dana. Vrijeme JNA i masovnih vojski kad je svaka šuša znala bar nešto o vojsci je davno iza nas. A obuka profesionalnog vojnika, tenkista a najviše pilota traje GODINAMA! Tako da se to ne može ukinuti pa uvesti kako se nekome sprdne. Jednom kad se zračna komponenta izgubi vračanje iste je vrlo dugotrajno i izuzetnoi skupo. Da ne kažemo gotovo nemoguće.

 

 

slažem se s tvojim postom, ali ovaj dio koji sam izostavio je tipična rvatistanska floskula o "zapadnim" vrijednostima -khmm, khmm - Izrael, Švicarska ???

 

a i SAD ima masovnu vojsku, samo nije proporcionalna jer im je ugroza puno manja nego Kini ili Rusiji, tko će ih napasti, Kanad, Meksiko ili oboje...

 

u Americi je vojska jedini sigurni put da američki seljačić (Amerika je vukojebina 100 milja od oba oceana) vidi svijeta i ponešto se nauči...

 

znaš kako mi je smiješno gledati kad na ukrcaju u avion, vojnici, politikanti imaju prednost, pa neki bakutaner sav osupnut zahvaljuje balavom gušteru u uniformi : Thank you for your service!

 

apropos, u republici (RH jest republika) bi svi građani trebali imati temeljnu vojnu obuku... inače smo kmetovi u feudalnoj prčiji... 

 

Prvu rečenicu nisam shvatio što želiš reći.

 

Zaboravljaš da je SAD velika zemlja. Imaju cca 1.400.000 vojnika na cca 330.000.000 ljudi što daje postotak od 0,4% populacije u vojsci. Dakle za njih, njihovu veličinu, ekonomiju i potrebe to nije masovna vojska! Što bi ti? Da SAD ima 15.000 vojnika ko mi pa da možeš reći da nemaju masovnu vojsku???

 

Pod masovnom vojskom sam misilo kada je značajan postotak populacije u vojsci kao što je bilo u istočnom bloku. Ovaj broj vojnika je za SAD ništa.

 

 

16 godina
moderator
offline
Re: F-16 Falcon Block 70 - SAD: Kad ti dođe Uncle

Kažu Izraelci da su im najskuplji pokloni bili oni koje su dobili od Amerikanaca, a oni su im sigurno bliskiji saveznici nego nama.

 

This space for rent!
3 godine
protjeran
offline
Re: F-16 Falcon Block 70 - SAD: Kad ti dođe Uncle
Drago kaže...

Kažu Izraelci da su im najskuplji pokloni bili oni koje su dobili od Amerikanaca, a oni su im sigurno bliskiji saveznici nego nama.

 

 

Bureke koje bi nam prodali dobili su besplatno od USA u sklopu Peace Marble II operacije.

 

http://www.f-16.net/f-16_users_article7.html

14 godina
offline
Re: F-16 Falcon Block 70 - SAD: Kad ti dođe Uncle
Azmo kaže...
Stric_Jura kaže...
Azmo kaže... 

Isto tako današnja vojska a posebno avioni nije da se može zanemariti pa izvaditi po potrebi, pa ak se zarati budemo nešto složili za mjesec dana. Vrijeme JNA i masovnih vojski kad je svaka šuša znala bar nešto o vojsci je davno iza nas. A obuka profesionalnog vojnika, tenkista a najviše pilota traje GODINAMA! Tako da se to ne može ukinuti pa uvesti kako se nekome sprdne. Jednom kad se zračna komponenta izgubi vračanje iste je vrlo dugotrajno i izuzetnoi skupo. Da ne kažemo gotovo nemoguće.

 

 

slažem se s tvojim postom, ali ovaj dio koji sam izostavio je tipična rvatistanska floskula o "zapadnim" vrijednostima -khmm, khmm - Izrael, Švicarska ???

 

a i SAD ima masovnu vojsku, samo nije proporcionalna jer im je ugroza puno manja nego Kini ili Rusiji, tko će ih napasti, Kanad, Meksiko ili oboje...

 

u Americi je vojska jedini sigurni put da američki seljačić (Amerika je vukojebina 100 milja od oba oceana) vidi svijeta i ponešto se nauči...

 

znaš kako mi je smiješno gledati kad na ukrcaju u avion, vojnici, politikanti imaju prednost, pa neki bakutaner sav osupnut zahvaljuje balavom gušteru u uniformi : Thank you for your service!

 

apropos, u republici (RH jest republika) bi svi građani trebali imati temeljnu vojnu obuku... inače smo kmetovi u feudalnoj prčiji... 

 

Prvu rečenicu nisam shvatio što želiš reći.

 

Zaboravljaš da je SAD velika zemlja. Imaju cca 1.400.000 vojnika na cca 330.000.000 ljudi što daje postotak od 0,4% populacije u vojsci. Dakle za njih, njihovu veličinu, ekonomiju i potrebe to nije masovna vojska! Što bi ti? Da SAD ima 15.000 vojnika ko mi pa da možeš reći da nemaju masovnu vojsku???

 

Pod masovnom vojskom sam misilo kada je značajan postotak populacije u vojsci kao što je bilo u istočnom bloku. Ovaj broj vojnika je za SAD ništa.

 

 

OK, Izrael je istočnije od Hrvatske, ali Švica ?

 

uzgred, Kineza ima 4x više od Amera i imaju za 1/3 više ljudstva...

 

no, rentaj si "Delta Force" serial i smiri se...

Ju je je? Je ju je!
Poruka je uređivana zadnji put sri 14.10.2020 12:04 (Stric_Jura).
14 godina
offline
F-16 Falcon Block 70 - SAD: Kad ti dođe Uncle Sam

no nakon postova sredozemne medvjedice  mislim da se trebamo malo ispljuskati 'ladnom vodom i još jednom pročitati, tak da se možemo kiselo smijati kad nam politikantsko povjerenstvo izdeklamira  suverenu i promišljenu odluku...

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
3 0 hvala 1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice