Europski parlament potvrdio: USB-C punjač postaje

poruka: 32
|
čitano: 8.809
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Europski parlament potvrdio: USB-C punjač postaje ".
11 godina
offline
Europski parlament potvrdio: USB-C punjač postaje

Da jih nije sramota, 10 godina su za to trebali.

 
1 5 hvala 0
15 godina
offline
Re: Europski parlament potvrdio: USB-C punjač post
Jih?
Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
online
Europski parlament potvrdio: USB-C punjač postaje

Europski parlament je i donio sličnu odredbu i to davne 2010. godine s micro-usb standardom.

https://www.engadget.com/2010-12-29-european-standardization-bodies-formalize-micro-usb-cellphone-ch.html

 

Da to tada nije učinjeno, možete li zamisliti koju bi stihiju posljednjih 12 godina oko punjača imali? Sjeća li se tko vremena kada je svaki proizvođač (Nokia, Sony Ericsson, LG, Samsung, Apple, Alcatel, Motorola, Blackberry itd...) imao svoj konektor?

 

Jasno je da proizvođači (barem velika većina) oko ovakvih pitanja ne žele surađivati jer im je u interesu imati zasebni konektor za punjenje baš kao što im je u interesu u maksimalnoj mogućoj mjeri onemogućiti popravak uređaja od strane korisnika i ograničiti mogućnost nabavke zamjenskih dijelova serviserima ili korisnicima, s ciljem odvraćanja potrošača od popravka uređaja i prisiliti ga na kupnju novog uređaja i punjača. Naravno, postoje određene iznimke i firme koje pokušavaju promijeniti smjer kretanja, ali budimo realni, to su marginalni igrači. Svakome je jasno da se tržište oko tih pitanja neće samo izregulirati, dapače, ukoliko sada izostane reakcija, u budućnosti će biti sve gore i gore. 

Moj PC  
23 0 hvala 0
13 godina
offline
Europski parlament potvrdio: USB-C punjač postaje

Jedino mi je malo nejasno ovo s brzinom punjenja: "Svi uređaji koji podržavaju brzo punjenje morat će imati istu brzinu punjenja, što će korisnicima omogućiti da svoje uređaje pune istom brzinom sa svakim kompatibilnim punjačem..."

Ćemu to i što stvarno znači ? Ako je maksimalna snaga po njima 100W onda i univerzalni punjač mora biti minimalno 100W (smije biti više ako podržava punjenje više uređaja istovremeno). Naravno brzo punjenje nije na 5V već je to neki od napona između 6 i 24 V (6V,9V,12V itd..) u zavisnosti kako se uređaj i punjač dogovore i u zavisnosti što uređaju koji se puni trenutno odgovara. Možda je to trebalo definirati da se taj dogovor/protokol i dostupni naponi standardiziraju i da univerzalni punjač ima sve standardne napone / protokole... 

 
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Europski parlament potvrdio: USB-C punjač post

Verovatno znači da treba da se postavi neki fast charging standard koji svi treba da podrže. Sigurno za godinu i par meseci "brzo punjenje" neće značiti 100W+ na svakom telefonu, pa bi bilo užasno rasipno forsirati da svaki punjač to podržava. Zbog toga pretpostavljam da će postojati set standardizovanih kombinacija napona i struje i protokola kojim telefon i punjač dogovaraju brzinu punjenja i da če punjači imati deklarisano "brzo punjenje do toliko i toliko W", što će (pošto će svi podržavati isti standard) značiti da svaki uređaj koji se stavi na taj punjač može dobiti toliko, ili maksimalno koliko punjeni uređaj podržava, ako je manje od maksimuma punjača.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
15 godina
offline
Re: Europski parlament potvrdio: USB-C punjač post
Ivan(4) kaže...

Verovatno znači da treba da se postavi neki fast charging standard koji svi treba da podrže. Sigurno za godinu i par meseci "brzo punjenje" neće značiti 100W+ na svakom telefonu, pa bi bilo užasno rasipno forsirati da svaki punjač to podržava. Zbog toga pretpostavljam da će postojati set standardizovanih kombinacija napona i struje i protokola kojim telefon i punjač dogovaraju brzinu punjenja i da če punjači imati deklarisano "brzo punjenje do toliko i toliko W", što će (pošto će svi podržavati isti standard) značiti da svaki uređaj koji se stavi na taj punjač može dobiti toliko, ili maksimalno koliko punjeni uređaj podržava, ako je manje od maksimuma punjača.

 Da, i ja to tako vidim, inače šta vrijedi... Ono, uzmeš Samsung mobitel, spojiš ga na Xioami punjač od 120W a on ga puni sa 5W jer se eto nisu dogovorili po Samsung standardu komunikacije koje brzine podržava punjač pa puni najvišom standardnom - 5V 1A i tone slično samo da te natjera da imaš original punjače koji se sada uglavnom posebno prodaju...

11 godina
online
Re: Europski parlament potvrdio: USB-C punjač post
Gnjavator kaže...

 Da, i ja to tako vidim, inače šta vrijedi... Ono, uzmeš Samsung mobitel, spojiš ga na Xioami punjač od 120W a on ga puni sa 5W jer se eto nisu dogovorili po Samsung standardu komunikacije koje brzine podržava punjač pa puni najvišom standardnom - 5V 1A i tone slično samo da te natjera da imaš original punjače koji se sada uglavnom posebno prodaju...

 ček, jel to i sad tako sa samsungom?

imam prastaru nokiu 6.1 i crko je original 18w punjač, kupio sam xiaomi 33w u linksu i sa nokiom uredno pokazuje brzo punjenje (pretpostavljam 18w koliko nokia podržava)

ako uzmem samsung a33 5g, hoće li i na njemu ovaj punjač brzo puniti ili baš moram uzeti i samsungov punjač?

16 godina
moderator
online
Re: Europski parlament potvrdio: USB-C punjač post
Byron kaže...

Ćemu to i što stvarno znači ? Ako je maksimalna snaga po njima 100W onda i univerzalni punjač mora biti minimalno 100W (smije biti više ako podržava punjenje više uređaja istovremeno). Naravno brzo punjenje nije na 5V već je to neki od napona između 6 i 24 V (6V,9V,12V itd..) u zavisnosti kako se uređaj i punjač dogovore i u zavisnosti što uređaju koji se puni trenutno odgovara. Možda je to trebalo definirati da se taj dogovor/protokol i dostupni naponi standardiziraju i da univerzalni punjač ima sve standardne napone / protokole... 

Protokol za to već postojii - zove se Power Delivery, danas se koristi u inačicama 2.0, 3.0 i 3.0 PPS.

 

Koliko sam ja shvatio iz teksta (volio bih vidjeti original na engleskom), to bi trebalo znači da ako se neki mobitel može puniti sa 60 W sa svojim specijalnim Xiaomi, Samsung, Oppo ili kojim već protokolom, da se istih 60 W mora omogućiti i preko Power Deliveryja, jer bi u suprotnom proizvođači mobitela opet tjerali kupce da kupuju njihove "specijalizirane" punjače, što nema smisla. 60 W je 60 W. Ako im treba fina regulacija napona, za to postoji PD 3.0 PPS i nema apsolutno nikakvog razloga da brljaju s nekakvim svojim, proprietary protokolom. Struja je struja, nije magija.

2 godine
online
Re: Europski parlament potvrdio: USB-C punjač post
picajzla0707 kaže...
ček, jel to i sad tako sa samsungom?

imam prastaru nokiu 6.1 i crko je original 18w punjač, kupio sam xiaomi 33w u linksu i sa nokiom uredno pokazuje brzo punjenje (pretpostavljam 18w koliko nokia podržava)

ako uzmem samsung a33 5g, hoće li i na njemu ovaj punjač brzo puniti ili baš moram uzeti i samsungov punjač?

Uglavnom se pita što mobitel podržava. (ima izuzetaka da neće puniti više od 5w, no rijetko)

Xiaomijev punjač će puniti tvoj s 18W, na koliko je tvoj mob deklariran.

 

Imam xiaomi redmi note 9 pro punjač od 33 w, i uredno punim Samsung galaxy A52s s njim, a puni se brzinom 25w, jer toliko mobitel prihvaća..

 

Tako mora biti i kod tebe.

E, sad, opet, može se svašta dogoditi. Uređaj se neće pokvariti, jedino mu može smanjiti punjenje na 5W.

@nixi123 kaže..Da bas tebe idi prci nest debilu ne si dezuran na forumu za cijene kakve ko stavi.
Poruka je uređivana zadnji put sri 5.10.2022 14:31 (Zaporožac).
15 godina
online
Europski parlament potvrdio: USB-C punjač postaje

Tako je. Punjač i mobitel spajanjem komuniciraju i počinju s brzim punjenjem maksimalnom brzinom. 

 

Na primjer, ja svoj Pocophone F1 mogu bez problema puniti i sa svojim Xiaomi punjačem (18W mjereno vatmetrom) kao i s ženinim Samsung punjačem (15W)

 

Žena svoj Samsung S10 puni brzinom 15W sa Samsung punjačem i brzinom 15W s mojim Xiaomi punjačem. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Europski parlament potvrdio: USB-C punjač post
mbaksa kaže...
Byron kaže...

Ćemu to i što stvarno znači ? Ako je maksimalna snaga po njima 100W onda i univerzalni punjač mora biti minimalno 100W (smije biti više ako podržava punjenje više uređaja istovremeno). Naravno brzo punjenje nije na 5V već je to neki od napona između 6 i 24 V (6V,9V,12V itd..) u zavisnosti kako se uređaj i punjač dogovore i u zavisnosti što uređaju koji se puni trenutno odgovara. Možda je to trebalo definirati da se taj dogovor/protokol i dostupni naponi standardiziraju i da univerzalni punjač ima sve standardne napone / protokole... 

Protokol za to već postojii - zove se Power Delivery, danas se koristi u inačicama 2.0, 3.0 i 3.0 PPS.

 

Koliko sam ja shvatio iz teksta (volio bih vidjeti original na engleskom), to bi trebalo znači da ako se neki mobitel može puniti sa 60 W sa svojim specijalnim Xiaomi, Samsung, Oppo ili kojim već protokolom, da se istih 60 W mora omogućiti i preko Power Deliveryja, jer bi u suprotnom proizvođači mobitela opet tjerali kupce da kupuju njihove "specijalizirane" punjače, što nema smisla. 60 W je 60 W. Ako im treba fina regulacija napona, za to postoji PD 3.0 PPS i nema apsolutno nikakvog razloga da brljaju s nekakvim svojim, proprietary protokolom. Struja je struja, nije magija.

 Što je sad sa nekadašnjim tvrdnjama proizvođača mobitela da se njihov mobitel treba/mora puniti samo sa njihovim punjačem jer će se inače oštetiti/uništiti baterija?

14 godina
offline
Re: Europski parlament potvrdio: USB-C punjač post
16 godina
offline
Re: Europski parlament potvrdio: USB-C punjač post
mbaksa kaže...

Protokol za to već postojii - zove se Power Delivery, danas se koristi u inačicama 2.0, 3.0 i 3.0 PPS.

 

Koliko sam ja shvatio iz teksta (volio bih vidjeti original na engleskom), to bi trebalo znači da ako se neki mobitel može puniti sa 60 W sa svojim specijalnim Xiaomi, Samsung, Oppo ili kojim već protokolom, da se istih 60 W mora omogućiti i preko Power Deliveryja, jer bi u suprotnom proizvođači mobitela opet tjerali kupce da kupuju njihove "specijalizirane" punjače, što nema smisla. 60 W je 60 W. Ako im treba fina regulacija napona, za to postoji PD 3.0 PPS i nema apsolutno nikakvog razloga da brljaju s nekakvim svojim, proprietary protokolom. Struja je struja, nije magija.

 Mislim da je ovo pomalo problematično, pogotovo kod "superbrzog" punjenja, jer je tu veća verovatnoća da različiti proizvođači, iz inženjerskih razloga, pribegnu različitim rešenjima. Jedan proizvođač može postići superbrzo punjenje kombinacijom većeg napona i (relativno) manje struje, a drugi može ugraditi dvostruku bateriju (praktično dve baterije, kakvih slučajeva već imamo), te postići istu snagu na manjem naponu, a sa većom strujom (koju unutar uređaja dele dve baterije). Naravno da je moguće napraviti punjač koji će omogućiti i jedno i drugo, ali postaje skupo i potencijalno gura proizvođača u smeru da odustane od nečega inovativnog. Ovo mislim samo za ekstremni kraj spektra, recimo da bi do 65W trebalo da svi ispoštuju isključivo PD standard, ali preko toga bih pustio proizvođače da eksperimentišu, pa bih eventualno standard dopunjavao prema tome šta se najbolje pokaže u praksi.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
6 godina
offline
Re: Europski parlament potvrdio: USB-C punjač post
Još neka stave da sva elektronika ispod 999 Eura...36 mjeseci garancije...ova poviše te cifre 60 mjeseci
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Europski parlament potvrdio: USB-C punjač post
Ivan(4) kaže...
..

 Mislim da je ovo pomalo problematično, pogotovo kod "superbrzog" punjenja, jer je tu veća verovatnoća da različiti proizvođači, iz inženjerskih razloga, pribegnu različitim rešenjima. ..

 -točno.. tj oni to tako žele prikazati, tako se 'brane'.. dok primarno to služi eliminaciji zamjene, zaštiti vlastitog interesa-branda.

 

-jer, struja je struja, baterija je baterija.. što bi bilo kad bi bilo.. da isto ograničenje postoji za ostale uređaje, tv, frižider, žarulja..? struja je struja, ista, tj postoji euro-utičnica, 230v itd to je standard, tad sve radi, mora raditi ili nije za eu tržište.

-soft kontrolira rad, upravlja svime, odavno (laptopi) su brandovi počeli s ograničavanjem, problemima ako se ne koristi nešto originalno, mada je i taj 'original' zapravo generički proizvod treće strane jer proizvođač laptopa ne proizvodi ni šaraf, ni struju, ni bateriju, ni čipove, ništa.. (osim samsunga, ostali samo sklapaju tuđe komponente, dok je za maca bila zasebna serija istog hw-a + firmware no isti cpu, ista gpu, isti ram..).

-to je stvar interesa, kontrole, ovisnosti.. i najbolje je vidjivo u primjeru s printerima (tinte-toneri..) tj problem 'originala i zamjenskog'.. tj cijena, tj zarada je na tinti-toneru, ne na printeru i to žele kontrolirati, dok zamjenska nije nelegalna-zabranjena, tj to je normalna roba, legalna u eu.. i brand nema zakonsku osnovu braniti korištenje (trgovinu) kao ni osporavati recimo jamstvo, no to rade, pa tako trgovina koja je zastupnik nekog branda nikad neće u prodaji nuditi zamjenski dio samo 'original' koji je isti samo skuplji... a pandan printera-tinte bi bili automobili-gorivo i naravno da nikome ne pada na pamet zabraniti ili odrediti na kojoj benzinskoj smiješ točiti gorivo kojeg proizvođača, tj gorivo je stvar standarda i ako piše super95 tad mora biti odgovarajuće za taj motor, tome služe standardi, to je temelj industrijske proizvodnje tj kompatibilnosti, izmjenjivosti, dijelovi, kao cigla-kuća, kao atom-materija.. a struja je 'samo' struja, ista-jedna, eu standard i tad svaki uređaj mora biti kompatibilan, što znači mora raditi.

... tj takvom uredbom bi eu osigurala pravno da proizvođač ne smije softwareovski to ograničiti.. diskriminirati (možda dobra riječ, za ovakve primjere), tj slobodno tržište i standardi. Dok će druga strana naravno navoditi svoje, često izmišljene-lažne razloge, kao 'inženjerski'.. tj ako je struja-struja, baterija-baterija, tad punjač kako god bio pametan ili glup, ne može reći da se u slučaju a-branda koji ima iste teh.karakteristike kao brand-b ne može puniti pod jednakim uvjetima, ili je isto ili nije.. pošto je isto, tad je svaka razlika koju soft 'vidi' umjetna, diskriminatrorna u interesu proizvođača kako bi se isključivo njegov 'original' koristio tj eliminirao konkurent, što je protivno tržišnim zakonima i interesu potrošača.. a tržište-zakon po sličnoj osnovi brani i trustove, monopole itd.. dok će druga strana uvjek navoditi neke svoje razloge, kao što i kriminalac može nešto reći u svoju obranu, no i dalje je ... proizvođač :)

 

edit: ili dodatno, kao 'razlika'.. npr razlika eu-usa/uk.. struja, 220-110, 50/60hz, amperaža..

-isti punjač nekog uređaja, mobitel-laptop.. postoji recimo eu-uk adapter, radi.. što će reć, ni ta razlika nije problem, radi. .. nema baš nikakvog razloga da neki punjač branda-x ne radi jednako, tj tehnički uvjeti koje mora zadovoljiti, kao i kvaliteta-robustnost ili osigurači.. i to je to, ima ili nema eu-certifikat kvalitete, dok brand jednostavno želi zaradu i osigurati to za svoju robu, jer struja je ista, ista fizika koja se uči u školi, japanu, kini, usa, eu.. isto je na papiru, u teoriji, u praksi, sve razlike koje umjetno stvore trebaju biti kažnjive jer im je jedina-isključiva svrha ograničavanje, tj direktna šteta potrošaču bez pravog znanstveno-tehnološkog razloga, diskriminacija itd.

 

-kao što je u doba prije desetljeća problem riješen određivanjem jednog usb formata kao obveznog, dok smo do tad imali sto različitih, pri čemu je razlika bila samo fizički-oblik-dimenzije, ista struja, isti pinovi.. samo format. .. sad je to 'samo' standard, tj ili nešto podržava standard ili ne.

-ako ispravljač isporučuje odgovarajuću struju, punjenje ne smije biti diskriminirano prema proizvođaču-brandu, tj isključivi kriterij mora biti standard, podržava ili ne.

 

-u to možemo dodati jednaka kršenja prava potrošača ili zakona, za recimo dvbt-pvr, tj komercijalni kanali ne dozvoljavaju snimanje kao fta, ali potrošač je platio namet na medij, plaća sve i ima pravo snimiti za osobnu upotrebu što kaže i zakon, tj proizvođač-distributer ne smije tad zabraniti snimanje, no to radi i to nitko ne vidi, kao digitalna jednakost eu građana dok je audiovizualni lobi prejak za sad, no doći će i to na red.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 5.10.2022 15:00 (ihush).
14 godina
offline
Re: Europski parlament potvrdio: USB-C punjač post
Zbilja, ako se rijesi protokol koji ce dozvoliti i razvoj boljih i brzih punjaca, za sad je USB C konektor OK! Trebalo bi natjerati prizvodjace mobitela da ugradjuju IR senzore pa bi bilo i manje daljinskih.
Brkoni
 
0 0 hvala 0
22 mjeseca
protjeran
offline
Europski parlament potvrdio: USB-C punjač postaje

Hmmm, možda bi bilo bolje da je ostao status quo.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
online
Re: Europski parlament potvrdio: USB-C punjač post
Nemo nemo kaže...
Što je sad sa nekadašnjim tvrdnjama proizvođača mobitela da se njihov mobitel treba/mora puniti samo sa njihovim punjačem jer će se inače oštetiti/uništiti baterija?

Prvo - ne sjećam se da sam čuo takvu tvrdnju.

 

Drugo - kad bi neki proizvođač to tvrdio, onda tu tvrdnju treba potkrijepiti jakim argumentima. U čem je fora s njihovim punjačem? Naime, imaš volte, imaš ampere (vate dobivaš iz volta i ampera). Ako punjač isporučuje tražene ampere pri traženom naponu, koja je onda razlika između "originalnog" i third-party punjača? Eventualno mi pada na pamet da bi se možda u dijelovima ciklusa moglo puniti korištenjem pulsiranja, no MOSFET za to bi se trebao nalaziti u mobitelu, a ne u punjaču. Ako je problem to što bi mobitel dinamički tražio fine promjene napona - problema danas za to više nema, jer je to pokriveno s PD 3.0 PPS (programmable power supply) - od 3,3 do 21 V u koracima od 20 mV. Kako ikoji proizvođač može reći da mu to nije dovoljno? Ako imaš referencu za tu tvrdnju, pliz stavi je da vidimo o čem se radi.

 

Ivan(4) kaže...
Mislim da je ovo pomalo problematično, pogotovo kod "superbrzog" punjenja, jer je tu veća verovatnoća da različiti proizvođači, iz inženjerskih razloga, pribegnu različitim rešenjima. Jedan proizvođač može postići superbrzo punjenje kombinacijom većeg napona i (relativno) manje struje, a drugi može ugraditi dvostruku bateriju (praktično dve baterije, kakvih slučajeva već imamo), te postići istu snagu na manjem naponu, a sa većom strujom (koju unutar uređaja dele dve baterije). Naravno da je moguće napraviti punjač koji će omogućiti i jedno i drugo, ali postaje skupo i potencijalno gura proizvođača u smeru da odustane od nečega inovativnog. Ovo mislim samo za ekstremni kraj spektra, recimo da bi do 65W trebalo da svi ispoštuju isključivo PD standard, ali preko toga bih pustio proizvođače da eksperimentišu, pa bih eventualno standard dopunjavao prema tome šta se najbolje pokaže u praksi.

Čini mi se da tek rijetki proizvođači sile s više od 5 A, tako da je za većinu mobitela PD sasvim dostatan.

 

A ti koji sile, recimo Huawei SuperCharge 66 W - piše u speckama da punjač podržava 5V 2A (10 W), 9V2A(18 W), 10V2.25A(22.5 W), 10V4A(40 W) and 11V6A Max(66 W). Zašto mobitel koji bi mogao iskoristiti tih 66 W ne bi vukao 4,4 A pri, za PD standardnih, 15 V? Malo više bi se grijao prilikom punjenja, ali kabeli ne bi trebalo biti tako debeli i zadržala bi se kompatibilnost. Znači, stvara se problem tamo gdje ga ne treba biti. A ako bi se doista mobitel previše zagrijavao (iako baš i ne vidim ozbiljnog opravdanja za tu pretpostavku), zašto ga se onda ne bi punilo s 11V/5A (55 W)? Punjenje ne bi puno dulje trajalo, tim više što se baterija ionako ne puni maksimalnom snagom kroz čitav ciklus punjenja. Jako sad bitno jel je 55W ili 66W. Osim za istaknuti veću brojku na kutiji, ne? 

6 godina
offline
Re: Europski parlament potvrdio: USB-C punjač post
mbaksa kaže...
Nemo nemo kaže...
Što je sad sa nekadašnjim tvrdnjama proizvođača mobitela da se njihov mobitel treba/mora puniti samo sa njihovim punjačem jer će se inače oštetiti/uništiti baterija?

Prvo - ne sjećam se da sam čuo takvu tvrdnju.

 

Drugo - kad bi neki proizvođač to tvrdio, onda tu tvrdnju treba potkrijepiti jakim argumentima. U čem je fora s njihovim punjačem? Naime, imaš volte, imaš ampere (vate dobivaš iz volta i ampera). Ako punjač isporučuje tražene ampere pri traženom naponu, koja je onda razlika između "originalnog" i third-party punjača? Eventualno mi pada na pamet da bi se možda u dijelovima ciklusa moglo puniti korištenjem pulsiranja, no MOSFET za to bi se trebao nalaziti u mobitelu, a ne u punjaču. Ako je problem to što bi mobitel dinamički tražio fine promjene napona - problema danas za to više nema, jer je to pokriveno s PD 3.0 PPS (programmable power supply) - od 3,3 do 21 V u koracima od 20 mV. Kako ikoji proizvođač može reći da mu to nije dovoljno? Ako imaš referencu za tu tvrdnju, pliz stavi je da vidimo o čem se radi.

 

Ivan(4) kaže...
Mislim da je ovo pomalo problematično, pogotovo kod "superbrzog" punjenja, jer je tu veća verovatnoća da različiti proizvođači, iz inženjerskih razloga, pribegnu različitim rešenjima. Jedan proizvođač može postići superbrzo punjenje kombinacijom većeg napona i (relativno) manje struje, a drugi može ugraditi dvostruku bateriju (praktično dve baterije, kakvih slučajeva već imamo), te postići istu snagu na manjem naponu, a sa većom strujom (koju unutar uređaja dele dve baterije). Naravno da je moguće napraviti punjač koji će omogućiti i jedno i drugo, ali postaje skupo i potencijalno gura proizvođača u smeru da odustane od nečega inovativnog. Ovo mislim samo za ekstremni kraj spektra, recimo da bi do 65W trebalo da svi ispoštuju isključivo PD standard, ali preko toga bih pustio proizvođače da eksperimentišu, pa bih eventualno standard dopunjavao prema tome šta se najbolje pokaže u praksi.

Čini mi se da tek rijetki proizvođači sile s više od 5 A, tako da je za većinu mobitela PD sasvim dostatan.

 

A ti koji sile, recimo Huawei SuperCharge 66 W - piše u speckama da punjač podržava 5V 2A (10 W), 9V2A(18 W), 10V2.25A(22.5 W), 10V4A(40 W) and 11V6A Max(66 W). Zašto mobitel koji bi mogao iskoristiti tih 66 W ne bi vukao 4,4 A pri, za PD standardnih, 15 V? Malo više bi se grijao prilikom punjenja, ali kabeli ne bi trebalo biti tako debeli i zadržala bi se kompatibilnost. Znači, stvara se problem tamo gdje ga ne treba biti. A ako bi se doista mobitel previše zagrijavao (iako baš i ne vidim ozbiljnog opravdanja za tu pretpostavku), zašto ga se onda ne bi punilo s 11V/5A (55 W)? Punjenje ne bi puno dulje trajalo, tim više što se baterija ionako ne puni maksimalnom snagom kroz čitav ciklus punjenja. Jako sad bitno jel je 55W ili 66W. Osim za istaknuti veću brojku na kutiji, ne? 

 Svi oni govore o neophodnosti kupnje originalnih punjača: https://zivim.gloria.hr/zivim/rastem/pet-najvecih-gresaka-prilikom-punjenja-mobitela-koje-mu-skracuju-vijek-trajanja-a-jedna-nevina-navika-moze-dovesti-i-do-pozara-15223028

https://www.google.com/amp/s/miss7.24sata.hr/amp/lifestyle/stalno-slusas-pametovanja-o-punjenju-mobitela-rijesili-smo-te-mitove-jednom-zauvijek-26567

https://slobodnadalmacija.hr/mozaik/panorama/pet-najvecih-gresaka-prilikom-punjenja-mobitela-koje-mu-skracuju-vijek-trajanja-a-jedna-nevina-navika-moze-dovesti-i-do-pozara-1208781

 

14 godina
offline
Europski parlament potvrdio: USB-C punjač postaje

ah inzistiranje na "originalnosti"...

 

sestra mi dofurala HP laptop par godina star ali s "tankim" (4.5x3 mm) utorom za punjač da ga sredim...

 

na poslu imamo samo Dellove... (7.4x5 mm)

 

naponi i snage su im skoro isti - 19.5 V na 4.62 A

 

sva sreća, dala mi je i HP dock, koji ima "široki" utor istih dimenzija - 7.4x5 mm

 

ali... Dell ima "smart tip" - trokontaktni utor koji na tom 3. kontaktu ima ID chip....

 

pa tako HP možeš puniti Dellovim punjačem, ali obratno ne ide...

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
4 0 hvala 0
16 godina
moderator
online
Re: Europski parlament potvrdio: USB-C punjač post

Sorry, ali ne vidim tu ni jednu tvrdnju proizvođača vezanu za punjenje mobitela originalnim punjačem. Ono što vidim su prevedeni članci od tko zna kad, s tvrdnjama od tko zna kad, bez ključnih detalja i konkretnih argumenata.

 

Preporučio bih ti da više obraćaš pažnju na moje komentare ovdje na forumu i moje članke u Bugu vezane uz mobitele, punjenje mobitela, powerbankove, li-ionske baterije, s obzirom da istražim stvari i tvrdnje empirijski provjeravam. 

 

Stric_Jura kaže...

ah inzistiranje na "originalnosti"...

 

sestra mi dofurala HP laptop par godina star ali s "tankim" (4.5x3 mm) utorom za punjač da ga sredim...

 

na poslu imamo samo Dellove... (7.4x5 mm)

 

naponi i snage su im skoro isti - 19.5 V na 4.62 A

 

sva sreća, dala mi je i HP dock, koji ima "široki" utor istih dimenzija - 7.4x5 mm

 

ali... Dell ima "smart tip" - trokontaktni utor koji na tom 3. kontaktu ima ID chip....

 

pa tako HP možeš puniti Dellovim punjačem, ali obratno ne ide...

Univerzalni punjač (USB-C PD) spašava nas upravo od takvih nebuloza, gdje je jedini stvarni razlog za to da te navedu da ili kupiš skup originalni punjač ili baciš laptop jednom kad se punjač pokvari, ako je laptop na zalasku karijere. A struja je struja, je*agapas! 

6 godina
offline
Re: Europski parlament potvrdio: USB-C punjač post
mbaksa kaže...

Sorry, ali ne vidim tu ni jednu tvrdnju proizvođača vezanu za punjenje mobitela originalnim punjačem. Ono što vidim su prevedeni članci od tko zna kad, s tvrdnjama od tko zna kad, bez ključnih detalja i konkretnih argumenata.

 

Preporučio bih ti da više obraćaš pažnju na moje komentare ovdje na forumu i moje članke u Bugu vezane uz mobitele, punjenje mobitela, powerbankove, li-ionske baterije, s obzirom da istražim stvari i tvrdnje empirijski provjeravam. 

 

Stric_Jura kaže...

ah inzistiranje na "originalnosti"...

 

sestra mi dofurala HP laptop par godina star ali s "tankim" (4.5x3 mm) utorom za punjač da ga sredim...

 

na poslu imamo samo Dellove... (7.4x5 mm)

 

naponi i snage su im skoro isti - 19.5 V na 4.62 A

 

sva sreća, dala mi je i HP dock, koji ima "široki" utor istih dimenzija - 7.4x5 mm

 

ali... Dell ima "smart tip" - trokontaktni utor koji na tom 3. kontaktu ima ID chip....

 

pa tako HP možeš puniti Dellovim punjačem, ali obratno ne ide...

Univerzalni punjač (USB-C PD) spašava nas upravo od takvih nebuloza, gdje je jedini stvarni razlog za to da te navedu da ili kupiš skup originalni punjač ili baciš laptop jednom kad se punjač pokvari, ako je laptop na zalasku karijere. A struja je struja, je*agapas! 

 Jasno je meni i za punjenje i punjače. Hvala ti što si daješ truda i ovim putem nadopunjuješ naše znanje! Problematika je što puno ljudi čitaju "savjete" o punjenju mobitela u Gloriji i sličnim, za ovu tematiku, "stručnim" časopisima! I onda kupuje original punjač od Samsunga 25 Wata - 150,00 kuna) a doma ima od Xiaomija od 33 Wata. Jer u Gloriji piše ...

Poruka je uređivana zadnji put pet 7.10.2022 7:37 (Nemo nemo).
15 godina
online
Europski parlament potvrdio: USB-C punjač postaje

-struja je struja, ostalo su interesi-politika-reklama..

.. no, jedan drugačiji pogled, ne već uobičajena rutina da eu od postojećeg nešto odredi nego kako bi to možda trebalo biti...

-možda, da je punjač naprosto punjač, ali dodajmo mu već standardni prefix 'smart'.. i dobijemo punjač koji će zadovoljiti ciljani uređaj neovisno o izvoru-naponu-struji koju dobija. To bi bio pravi aktivni adapter, pametan, koji od raspoloživog ulaza na izlazu da potrebno-upotrebljivo. .. tad ni izvor struje nije problem, ni 110-220, ni 0,5A ili 2A .. to bi bio smart-univerzalni punjač-ispravljač-konverter, tj pravi smjer.

-tad bi ovisno o raspoloživom izvoru, kvaliteti struje, mogao recimo brže ili sporije puniti, tj prilagođeno resursima, kao što se u životu moramo u hodu prilagođavati svemu, npr prometu-gužvi i brzini vožnje ili rute koja se izabere.

.. možda bi eu trebala koji put nešto takvog trebala inicirati. Ne birokracija nego struka, ne ekonomisti ovisni o brandu pa tako i interesima, nego čista znanost, papir-formula, struja je struja, ostalo su interesna kemijanja kako bi se osigurala dodatna zarada branda, to bi eu mogla, možda. ...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 7.10.2022 7:55 (ihush).
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Europski parlament potvrdio: USB-C punjač post
mbaksa kaže...
Byron kaže...

Ćemu to i što stvarno znači ? Ako je maksimalna snaga po njima 100W onda i univerzalni punjač mora biti minimalno 100W (smije biti više ako podržava punjenje više uređaja istovremeno). Naravno brzo punjenje nije na 5V već je to neki od napona između 6 i 24 V (6V,9V,12V itd..) u zavisnosti kako se uređaj i punjač dogovore i u zavisnosti što uređaju koji se puni trenutno odgovara. Možda je to trebalo definirati da se taj dogovor/protokol i dostupni naponi standardiziraju i da univerzalni punjač ima sve standardne napone / protokole... 

Protokol za to već postojii - zove se Power Delivery, danas se koristi u inačicama 2.0, 3.0 i 3.0 PPS.

 

Koliko sam ja shvatio iz teksta (volio bih vidjeti original na engleskom), to bi trebalo znači da ako se neki mobitel može puniti sa 60 W sa svojim specijalnim Xiaomi, Samsung, Oppo ili kojim već protokolom, da se istih 60 W mora omogućiti i preko Power Deliveryja, jer bi u suprotnom proizvođači mobitela opet tjerali kupce da kupuju njihove "specijalizirane" punjače, što nema smisla. 60 W je 60 W. Ako im treba fina regulacija napona, za to postoji PD 3.0 PPS i nema apsolutno nikakvog razloga da brljaju s nekakvim svojim, proprietary protokolom. Struja je struja, nije magija.

 Znam za to ali imam doma dva brza punjača za samsung i Huawei , ako ih zamijeniš ni jedan od mobitela se ne puni brzo , znači nešto u protokolu je drugačije nekompatibilno...

13 godina
offline
Re: Europski parlament potvrdio: USB-C punjač post
Ivan(4) kaže...

... Sigurno za godinu i par meseci "brzo punjenje" neće značiti 100W+ na svakom telefonu, pa bi bilo užasno rasipno forsirati da svaki punjač to podržava...

 Nije smisao univerzalnog punjača da se dobije uz svaki mobitel već da se kupi jednom posebno za sve uređaje u stanu. I zato bi trebao biti 100W jer ne znaš što ćeš sve i kada spojiti na njega. Naravno da ćeš za laptop ili sličan uređaj koji ti je stalno na punjaču kupiti jedan dodatni univerzalni punjač... za dva tri monitora još jedan (ako sve zajedno nije manje od 100W) 

16 godina
moderator
online
Re: Europski parlament potvrdio: USB-C punjač post
Byron kaže...
Znam za to ali imam doma dva brza punjača za samsung i Huawei , ako ih zamijeniš ni jedan od mobitela se ne puni brzo , znači nešto u protokolu je drugačije nekompatibilno...

Bitno je i koji mobitel, odnosno koji mobiteli su - koje protokole podržavaju pri kojoj snazi, tj. naponu i struji.

 

Imam i ja Xiaomijev 33 W punjač, s USB-A portom, i Redmi Note 9 Pro maksimalnom brzinom puni mi se samo preko tog punjača i samo preko kabela isporučenog s njim (mislim da je kao 6A USB-A - USB-C kabel). Razlog je tome što mobitel na neki način prepoznaje punjač i samo preko njega je omoguće "Turbo Charge", čak i kad ga spojim na PD 3.0 PPS punjač od 65 ili 100 W. Znači, tu je uzrok problema Xiaomi (ili možda čak Qualcomm?) - punjači na koje sam taj mobitel spojio preko USB-C kabela dosta su jači i sposobniji od originalnog, a eto - preko njih se sporije puni. To bi EU propisi trebali riješiti.

 

Što se tiče Huaweija, moguće je da taj mobitel kojeg imaš forsira 5 V i puno ampera, što Xiaomijev 33W punjač ne može dati (a valjda ni ne podržava Huaweijeve protokole).

 

Trebat će proći neko vrijeme, generacija-dvije novih mobitela, da se stvar stabilizira. Tehnologija je tu, tehnologija postoji već nekoliko godina, problem je samo u proizvođačima mobitela (kad proizvode mobitele i punjač) koji je odbijaju u potpunosti iskoristiti, da bi ljude silili na vlastite punjače.

 

Byron kaže...
Ivan(4) kaže...

... Sigurno za godinu i par meseci "brzo punjenje" neće značiti 100W+ na svakom telefonu, pa bi bilo užasno rasipno forsirati da svaki punjač to podržava...

 Nije smisao univerzalnog punjača da se dobije uz svaki mobitel već da se kupi jednom posebno za sve uređaje u stanu. I zato bi trebao biti 100W jer ne znaš što ćeš sve i kada spojiti na njega. Naravno da ćeš za laptop ili sličan uređaj koji ti je stalno na punjaču kupiti jedan dodatni univerzalni punjač... za dva tri monitora još jedan (ako sve zajedno nije manje od 100W) 

Treba ti i putni punjač (koji za mobitel može biti stvarno sitnih dimenzija ako je tipa GaN), a i jako snažni punjači su manje efikasni pri slaboj snazi nego slabi punjači. Tako da je uputno koristiti punjač koji je nešto jači od potrebnog (od onog koliko mobitel može maksimalno povući), a to ne znači da bi se svaki uređaj trebao puniti sa 100 W punjačem.

15 godina
offline
Re: Europski parlament potvrdio: USB-C punjač post
mbaksa kaže...

Sorry, ali ne vidim tu ni jednu tvrdnju proizvođača vezanu za punjenje mobitela originalnim punjačem. Ono što vidim su prevedeni članci od tko zna kad, s tvrdnjama od tko zna kad, bez ključnih detalja i konkretnih argumenata.

 

Preporučio bih ti da više obraćaš pažnju na moje komentare ovdje na forumu i moje članke u Bugu vezane uz mobitele, punjenje mobitela, powerbankove, li-ionske baterije, s obzirom da istražim stvari i tvrdnje empirijski provjeravam. 

 

 

Očito nikad nisi pročitao nijedno "uputstvo" proizvođača mobitela. U svakom su uredno navodili da se koristi sam isporučeni punjač inače ne odgovaraju za oštećenja uređaja čak i kod ovih sa microusb punjačima..

23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Europski parlament potvrdio: USB-C punjač post
To je klasika.
No da li mogu dokazati da nisi punio s originalnim punjačem?
15 godina
offline
Europski parlament potvrdio: USB-C punjač postaje

Jučer ja spojim moj Xiaomi na neki punjač kad nakon par minuta bip iskoči obavijest, pogledam a mobitel me obavještava da je punjenje jako sporo.

Poruka koju nisam na njemu nikad vidio. Pogledam, punjač je Huawei 5V 2A.

Inače dva mobitela punim na USB priključak na nekom LDNIO produžnom kablu sa 4 USB priključka maksimalne snage 5V 3.4A.  Spojim drugi Xiaomi, također slow charging, probam sa Samsungom, slow charging... jbg. toliko o standardima.

Malo sam se "zajebo" kad sam gore spominjao Xiaomi i Samsung, Huawei je taj koji pravi najveća sranja od ovih poznatijih.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Europski parlament potvrdio: USB-C punjač post
silvio3105 kaže...
To je klasika.
No da li mogu dokazati da nisi punio s originalnim punjačem?

 A nikad nisi siguran dal oni negdje spremaju podatak šta se mobtel dogovorio sa punjačem oko protokola za punjenje kad je davno punjač presto biti samo "glupi punjač" nego mora mobitelu javiti koliku struju može povući a tu se onda može svašta sakriti.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice