Europska unija planira zabraniti anonimno trgovanj

poruka: 26
|
čitano: 6.587
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Europska unija planira zabraniti anonimno trgovanj".
16 godina
offline
Europska unija planira zabraniti anonimno trgovanj

Pa i do sad je tak bilo, ili? Svugdje traže osobnu ili neki dokument.

Moj PC  
8 1 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Europska unija planira zabraniti anonimno trgovanj

EU je totalno nebitna u globalnoj ekonomiji, a sa bezbroj regulacija onemogucava razvoj novih firmi i tehnologija i postaje sve manje i manje bitna.

Zasto iz EU nema nekih globalno bitnih tehnoloskih firmi, pa zato sto su regulacijama onemogucili njihovo nastajanje.

 

 
2 21 hvala 0
2 godine
neaktivan
offline
Re: Europska unija planira zabraniti anonimno trgo
kingofthenight kaže...

EU je totalno nebitna u globalnoj ekonomiji, a sa bezbroj regulacija onemogucava razvoj novih firmi i tehnologija i postaje sve manje i manje bitna.

Zasto iz EU nema nekih globalno bitnih tehnoloskih firmi, pa zato sto su regulacijama onemogucili njihovo nastajanje.

 

 Nije to baš sve tako crno-bijelo...

 

I ova regulacija nema veze sa tehnološkim sektorom nego sa suzbijanjem kriptotržišta.

11 godina
neaktivan
offline
Re: Europska unija planira zabraniti anonimno trgo
WillyWonka kaže...
kingofthenight kaže...

EU je totalno nebitna u globalnoj ekonomiji, a sa bezbroj regulacija onemogucava razvoj novih firmi i tehnologija i postaje sve manje i manje bitna.

Zasto iz EU nema nekih globalno bitnih tehnoloskih firmi, pa zato sto su regulacijama onemogucili njihovo nastajanje.

 

 Nije to baš sve tako crno-bijelo...

 

I ova regulacija nema veze sa tehnološkim sektorom nego sa suzbijanjem kriptotržišta.

 

Da i to, ali dok se svijet razvija, EU pokusava suzbiti nesto sto se ne moze suzbiti.

 

Ne mozes suzbiti razvoj necega sto je 100x bolje nego dosadasnje tehnologije.

Uzmi na primjer kripto DeFi, on ce osakatiti bankarski sektor jer je 100x bolje riješenje od dosadasnjeg bankarskog sektora.

 

DeFi je tu da ostane, ako ga nece EU prihvatiti i suzbijati ga sa bezbroj regulacija, on ce se razvijati u konkurentnim zemljama.

Tehnologija i filozofija kripto DeFi je jednostavno 100 puta bolja, i mislim da ne mozes suzbiti razvoj necega sto je 100x tehnoloski bolje i naprednije.

 

 

15 godina
offline
Re: Europska unija planira zabraniti anonimno trgo
Tehnika provjere je "upitnikom u kojem se provjeravaju vaše veze s politikom, terorizmom i eventualnim pranjem novca" i tuku dok ne priznaš :) Pazi u kojem društvu epiteta se našla politika.
Idi i radi nešto korisno!
 
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Europska unija planira zabraniti anonimno trgo

"jer pružatelji usluga ne bi smjeli dozvoliti nikome da otvori račun (wallet) kod njih"

 

FFS, wallet nije ekvivalent bankovnom računu !

Ne razumin kako misle to limitirat, pa generirat wallet (ili blockchain adresu) sebi može bilo tko koristeći open-source library-e ili zilijun već gotovih servisa worldwide. 

Poruka je uređivana zadnji put čet 22.7.2021 10:33 (JoeFly).
15 godina
offline
Re: Europska unija planira zabraniti anonimno trgo
JoeFly kaže...

"jer pružatelji usluga ne bi smjeli dozvoliti nikome da otvori račun (wallet) kod njih"

 

FFS, wallet nije ekvivalent bankovnom računu !

Ne razumin kako misle to limitirat, pa generirat wallet (ili blockchain adresu) sebi može bilo tko koristeći open-source library-e ili zilijun već gotovih servisa worldwide. 

 Koliko sam skužio, mislim da je naglasak više na regulaciji mjenjačnica, ne samih walleta, tojest servisima gdje kripto možeš pretvoriti u fiat (ili kupiti kripto). Ali mislim da svi ozbiljniji igrači znaju kako doći do casha bez mjenjačnica kao posrednika, tako da je opet upitno koliko će ove regulacije pomoći suzbiti procese.

Stoja
15 godina
offline
Re: Europska unija planira zabraniti anonimno trgo
JoeFly kaže...

"jer pružatelji usluga ne bi smjeli dozvoliti nikome da otvori račun (wallet) kod njih"

 

FFS, wallet nije ekvivalent bankovnom računu !

Ne razumin kako misle to limitirat, pa generirat wallet (ili blockchain adresu) sebi može bilo tko koristeći open-source library-e ili zilijun već gotovih servisa worldwide. 

 Pretpostavljam da se misli na račun otvoren na kripto mjenjačnici (na binance ili nekoj drugoj mjenjačnici nečeš moći otvoriti račun) samo je novinar krivo preveo ili krivo prepisao .

3 godine
odjavljen
offline
Re: Europska unija planira zabraniti anonimno trgo
JackIsBack kaže...
JoeFly kaže...

"jer pružatelji usluga ne bi smjeli dozvoliti nikome da otvori račun (wallet) kod njih"

 

FFS, wallet nije ekvivalent bankovnom računu !

Ne razumin kako misle to limitirat, pa generirat wallet (ili blockchain adresu) sebi može bilo tko koristeći open-source library-e ili zilijun već gotovih servisa worldwide. 

 Pretpostavljam da se misli na račun otvoren na kripto mjenjačnici (na binance ili nekoj drugoj mjenjačnici nečeš moći otvoriti račun) samo je novinar krivo preveo ili krivo prepisao .

 Sandro mora ispuniti kvotu pisanja protiv kripta, ponekad se potkradu greskice u prepisivanju.

14 godina
offline
Re: Europska unija planira zabraniti anonimno trgo
Aldo kaže...

Pa i do sad je tak bilo, ili? Svugdje traže osobnu ili neki dokument.

 Ne, mnoge mjenjačnice trebaju samo mail + osobne podatke i bez potvrde sa dokumentom (KYC), ali onda ti je limit trgovanja tipa do "samo" 10 BTC volume mjesečno.

 

Ako ovo prođe, stonks na sve kriptovalute sa mogućnošću anonimizacije transakcija. Npr. Monero, Dash, uskoro Litecoin i druge.

www.adriaesports.net
3 godine
offline
Europska unija planira zabraniti anonimno trgovanj

Šef europske Anti Money Laundering agencije zove predsjednicu EK:

 

- Gospođo von der Leyen  ove kriptovalute... to vam koristi i mafija, znate? Vi bi kao naša čelnica to trebali regulirati.

- Mislite... kao čelnica Europske komisije ili mafije?

 
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Europska unija planira zabraniti anonimno trgo
kingofthenight kaže...

EU je totalno nebitna u globalnoj ekonomiji, a sa bezbroj regulacija onemogucava razvoj novih firmi i tehnologija i postaje sve manje i manje bitna.

Zasto iz EU nema nekih globalno bitnih tehnoloskih firmi, pa zato sto su regulacijama onemogucili njihovo nastajanje.

 

 Kako priprosta izjava... 


Europa je najveći trgovinski blok na svijetu sa preko 500 milijuna potencijalnih jako dobro platežnih klijenata. I zato je uvijek zanimljivo tržite za ostatak svijeta. Pa kad europa donese neko pravilo to se itekako odrazi na ostale htjeli ili ne htjeli. 

Možda ne najjača u IT sektoru... to je istina. Iako i tu ima jako puno srednji i velikih firmi. 
https://www.globaldatabase.com/top-30-information-technology-companies-in-europe-by-sales-in-2018

"In 2020, the top 5 EU export products were machinery and equipment (13.0 % of total exports), pharmaceutical products (11.1 %), motor vehicles (10.7 %), chemical products (8.8 %), and computer, electronic and optical products (8.4 %).

6 godina
offline
Re: Europska unija planira zabraniti anonimno trgo
Ode moj posao u MP3:(
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Europska unija planira zabraniti anonimno trgo
PICART kaže...
kingofthenight kaže...

EU je totalno nebitna u globalnoj ekonomiji, a sa bezbroj regulacija onemogucava razvoj novih firmi i tehnologija i postaje sve manje i manje bitna.

Zasto iz EU nema nekih globalno bitnih tehnoloskih firmi, pa zato sto su regulacijama onemogucili njihovo nastajanje.

 

 Kako priprosta izjava... 


Europa je najveći trgovinski blok na svijetu sa preko 500 milijuna potencijalnih jako dobro platežnih klijenata. I zato je uvijek zanimljivo tržite za ostatak svijeta. Pa kad europa donese neko pravilo to se itekako odrazi na ostale htjeli ili ne htjeli. 

Možda ne najjača u IT sektoru... to je istina. Iako i tu ima jako puno srednji i velikih firmi. 
https://www.globaldatabase.com/top-30-information-technology-companies-in-europe-by-sales-in-2018

"In 2020, the top 5 EU export products were machinery and equipment (13.0 % of total exports), pharmaceutical products (11.1 %), motor vehicles (10.7 %), chemical products (8.8 %), and computer, electronic and optical products (8.4 %).

 Samo se ti tješi... https://www.visualcapitalist.com/the-top-100-companies-of-the-world-the-u-s-vs-everyone-else/ Od 100 najvećih kompanija, samo 18 je iz europe, a ni jedna nije u top 10. Birokracija uništava europsko gospodarstvo i neće na bolje dok god to ljudi ne shvate.

3 godine
offline
Re: Europska unija planira zabraniti anonimno trgo
dejo6 kaže...

 Samo se ti tješi... https://www.visualcapitalist.com/the-top-100-companies-of-the-world-the-u-s-vs-everyone-else/ Od 100 najvećih kompanija, samo 18 je iz europe, a ni jedna nije u top 10. Birokracija uništava europsko gospodarstvo i neće na bolje dok god to ljudi ne shvate.

 Najtragikomičnije je kad političari uvjere ljude da ih osiromašuju za njihovo vlastito dobro

10 godina
offline
Europska unija planira zabraniti anonimno trgovanj

Dakle sa ovom regulativom priznaje se da su kriptovalute novac jednako kao i EURO, KUNA....jer se primjenjuju potpuno ista pravila AML i KYC. Sad bi bilo normalno da se izjednače kriptovalute sa fiat valutama i u smislu oporezivanja tj. da se na njih više ne primjenjuje porez na kapitalnu dobit isto kao što je to već odlučeno u Sloveniji, Portugalu, El Salvadoru...

Poruka je uređivana zadnji put čet 22.7.2021 18:55 (Noel).
 
1 1 hvala 0
16 godina
offline
Europska unija planira zabraniti anonimno trgovanj

jeej.. još birokracije, administracije, a možda i papira i štambilja kad se uvede kod nas... nekako mi se čini da će HR to prva uvesti.

 

Samo čekam da zabrane privatne kripto račune i da svaki račun mora biti otvoren od strane registrirane institucije.. jelte banke.

 

Sve što treba je da se slučajno pojavi gospodin namjerni terorist koji će namjerno poslovati bitcoinima i napraviti nešto strašno i toliko zabrinjavajuće da će se igrom tog slučaja morati regulirati račun svakog građanina radi jelte njegove vlastite sigurnosti.

Eto i HNB je počeo srati protiv kripta pa se ne bih čudio da je sve ovo uvertira..

 

Stoga predlažem osnivanje nove valute - GOVno (lat. faecibus exturbandis opitulatur), i ovim putem pozivam braću da istu u pozamašnim količinama istovare pred HNB i ECB kao s(p)rdačnu donaciju za borbu protiv ovakvog teškog kriminala.

Biokreacija umjesto birokracije.. dolje vlada.. jeej.

Amenoum
 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Europska unija planira zabraniti anonimno trgo
Noel kaže...

Dakle sa ovom regulativom priznaje se da su kriptovalute novac jednako kao i EURO, KUNA....jer se primjenjuju potpuno ista pravila AML i KYC. Sad bi bilo normalno da se izjednače kriptovalute sa fiat valutama i u smislu oporezivanja tj. da se na njih više ne primjenjuje porez na kapitalnu dobit isto kao što je to već odlučeno u Sloveniji, Portugalu, El Salvadoru...

 Ono što bi trebalo promjeniti u sustavu oporezivanja je da se što manje oporezuje rad a što više imovina. Pod "imovinom" mislim na nekretnine (osim one koja se koristi za osnovno stanovanje), zaradu na dionicama, kriptovalutama, forexu, financijskim špekulacijama.... Takva promjena poreznog sustava bi donjela korist većini ljudi a smanjila zaradu špekulantima. Inače, osobno sam pristojno zaradio na kriptovalutama, imam nekoliko nekretnina...tako da mi taj sustav oporezivanja vjerojatno ne bi išao na ruku ali svejedno bi mu dao podršku.

10 godina
offline
Re: Europska unija planira zabraniti anonimno trgo
Kapetan Nemo kaže...

 Ono što bi trebalo promjeniti u sustavu oporezivanja je da se što manje oporezuje rad a što više imovina. Pod "imovinom" mislim na nekretnine (osim one koja se koristi za osnovno stanovanje), zaradu na dionicama, kriptovalutama, forexu, financijskim špekulacijama.... Takva promjena poreznog sustava bi donjela korist većini ljudi a smanjila zaradu špekulantima. Inače, osobno sam pristojno zaradio na kriptovalutama, imam nekoliko nekretnina...tako da mi taj sustav oporezivanja vjerojatno ne bi išao na ruku ali svejedno bi mu dao podršku.

Mišljenja sam da se svi porezi mogu potpuno ukinuti i da je taj sistem zasatario i neefikasan jer sa porezom ili bez njega države konstantno rade dugove. Dakle države svoje potrebe ne mogu namiriti iz poreza.

 

Sa kriptovalutama moguće je tehnički i teoretski potpuno ukinuti sve poreze.

 

 Kriptovaluta kao što je bitcoin nije dionica. Iza bitcoina ne stoji nikakav proizvod ili firma. Uloga bitcoina je plaćanje kao što mu stoji u Whitepaperu dakle jednaku ulogu ima kao i novac. Da bi imao mogučnost adaptacije i ravnopravni položaj sa drugim sredstvima plaćanja treba imati u smislu zakona i jednake uvjete na tržištu.

 

Portugal, Slovenija i EL Salvador to sada pružaju svojim građanima da odaberu u ravnopravnom izboru što god žele.

 

Kina nameće zabranu kupovanja i prodaje kriptovaluta preko registriranih mjenjačnica i time ugrožava osnovna ljudska prava na izbor privatnosti novca, izbor plaćanja i izbor pohrane vrijednosti gurajući svoju digitalnu valutu koju će kasnije pretvoriti u sredstvo absolutne kontrole (automatske ovrhe, nametanje na što treba potrošiti novac, blokiranje novca...) i time ugroziti osnovne osobne slobode i prava svojih građana.

Poruka je uređivana zadnji put pet 23.7.2021 11:57 (Noel).
15 godina
offline
Re: Europska unija planira zabraniti anonimno trgo
Svi zadiru od birokracije a žive ko bubreg u loju. Europa za razliku od ostalih blokova naglasak stavlja na građane, a ne partiju ili krupni kapital. Slobodno odite u Kinu pod oko svemoćne partije ili u meritokratski SAD, osim ako nemate love, onda vam je ovdje u birokratskoj Europi vjerojatno najbolje.
 
1 2 hvala 0
5 godina
offline
Re: Europska unija planira zabraniti anonimno trgo
Noel kaže...
Mišljenja sam da se svi porezi mogu potpuno ukinuti i da je taj sistem zasatario i neefikasan jer sa porezom ili bez njega države konstantno rade dugove. Dakle svoje potrebe ne mogu namiriti iz poreza.

  Kriptovaluta kao što je bitcoin nije dionica. Iza bitcoina ne stoji nikakav proizvod ili firma. Uloga bitcoina je plaćanje kao što mu stoji u Whitepaperu dakle jednaku ulogu ima kao i novac. Da bi imao mogučnost adaptacije i ravnopravni položaj sa drugim sredstvima plaćanja treba imati u smislu zakona i jednake uvjete na tržištu.

 

 

Ukidanje poreza koje predlažeš značilo bi ukidanje svih državnih servisa : zdravstva, sudstva, policije, vatrogasaca... Sasavim sigurno da bi te službe trebale racionalnije i bolje poslovati i trošiti porezni novac ali ukidanje poreza bi značilo da bi te službe bile dostupne samo za uzak krug bogatih ljudi koji bi se to mogli priuštiti. Ako je tvoja ideja da poreze treba ukinuti onda razumijem zašto se zalažeš za kriptovalute, one jesu efikasan način za izbjegavanje plaćanja poreza, naročito one koje dopuštaju anonimizaciju (tipa monero). 

Ne znam zašto si uzeo bitcoin kao primjer sredstva za plaćanje, on je  sa svojim karakteristikama daleko od toga (za razliku od nekih drugih kriptovaluta), eventualno bi mogao biti neka vrsta digitalnog zlata.

10 godina
offline
Re: Europska unija planira zabraniti anonimno trgo
Kapetan Nemo kaže...

Ukidanje poreza koje predlažeš značilo bi ukidanje svih državnih servisa : zdravstva, sudstva, policije, vatrogasaca... Sasavim sigurno da bi te službe trebale racionalnije i bolje poslovati i trošiti porezni novac ali ukidanje poreza bi značilo da bi te službe bile dostupne samo za uzak krug bogatih ljudi koji bi se to mogli priuštiti. Ako je tvoja ideja da poreze treba ukinuti onda razumijem zašto se zalažeš za kriptovalute, one jesu efikasan način za izbjegavanje plaćanja poreza, naročito one koje dopuštaju anonimizaciju (tipa monero). 

Ne znam zašto si uzeo bitcoin kao primjer sredstva za plaćanje, on je  sa svojim karakteristikama daleko od toga (za razliku od nekih drugih kriptovaluta), eventualno bi mogao biti neka vrsta digitalnog zlata.

 Nisi me shvatio. Ja zagovaram totalnu promjenu monetarne politike na državnom i tehničkom nivou. Porezi bi se ukinuli a sve javne službe bi bile plaćane isključivo državnim inflatornim novcem kojeg država stvara (i sada se velika večina državnih troškova plaća iz zaduženja države tj. printanjem). Sve je stvar dobro isplanirane monetarne matematike u kombinaciji sa programski kontroliranim državnim inflatornim novcem koji može imati vijek trajanja i količinski ograničenim kriptovalutama kao što je bitcoin.

 

Kazne, takse i naknade za koncesije bi ostale. Tako da bi država zadržala te elemente kontrole nad javnim resursima.

 

Bez obzira što bitcoin ima ograničenu količinu on je bez problema i sredstvo plaćanja. Zašto ne omogučiti ljudima da ga troše bez straha od dodatnog poreza. Sa time se diže potrošnja i raste privreda.

Poruka je uređivana zadnji put pet 23.7.2021 12:31 (Noel).
5 godina
offline
Re: Europska unija planira zabraniti anonimno trgo
Noel kaže...
 Nisi me shvatio. Ja zagovaram totalnu promjenu monetarne politike na državnom i tehničkom nivou. Porezi bi se ukinuli a sve javne službe bi bile plaćane isključivo državnim inflatornim novcem. Sve je stvar dobro isplanirane monetarne matematike u kombinaciji sa programski kontroliranim državnim inflatornim novcem koji može imati vijek trajanja i količinski ograničenim kriptovalutama kao što je bitcoin.

 

Bez obzira što bitcoin ima ograničenu količinu on je bez problema i sredstvo plaćanja. Zašto ne omogučiti ljudima da ga troše bez straha od dodatnog poreza. Sa time se diže potrošnja i raste privreda.

 Nisam siguran koliko to što ti prelažeš može funkcionirati u stvarnosti ali nisam niti ekonomski expert da mogu tvrditi da to nije moguće.

Za bitcoin sam rekao zbog broja transakcija koje se mogu obaviti u jedinici vremena i zbog feeva.

10 godina
offline
Re: Europska unija planira zabraniti anonimno trgo
Kapetan Nemo kaže..

Za bitcoin sam rekao zbog broja transakcija koje se mogu obaviti u jedinici vremena i zbog feeva.

 Bitcoin Lightning Network funkcionira bez problema uz trenutno namirenje. Ako mi ne vjeruješ instaliraj wallet Bitcoin Beach koji se koristi u El Salvadoru. Dobiješ besplatno nešto sitno pravih bitcoina tj. Satoshi-ja i možeš probati kupiti pixel na https://satoshis.place/

5 godina
offline
Re: Europska unija planira zabraniti anonimno trgo
Noel kaže...
 Bitcoin Lightning Network funkcionira bez problema uz trenutno namirenje. Ako mi ne vjeruješ instaliraj wallet Bitcoin Beach koji se koristi u El Salvadoru. Dobiješ besplatno nešto sitno pravih bitcoina tj. Satoshi-ja i možeš probati kupiti pixel na https://satoshis.place/

 Hvala, budem probao.

16 godina
offline
Re: Europska unija planira zabraniti anonimno trgo
dejo6 kaže...
PICART kaže...
kingofthenight kaže...

EU je totalno nebitna u globalnoj ekonomiji, a sa bezbroj regulacija onemogucava razvoj novih firmi i tehnologija i postaje sve manje i manje bitna.

Zasto iz EU nema nekih globalno bitnih tehnoloskih firmi, pa zato sto su regulacijama onemogucili njihovo nastajanje.

 

 Kako priprosta izjava... 


Europa je najveći trgovinski blok na svijetu sa preko 500 milijuna potencijalnih jako dobro platežnih klijenata. I zato je uvijek zanimljivo tržite za ostatak svijeta. Pa kad europa donese neko pravilo to se itekako odrazi na ostale htjeli ili ne htjeli. 

Možda ne najjača u IT sektoru... to je istina. Iako i tu ima jako puno srednji i velikih firmi. 
https://www.globaldatabase.com/top-30-information-technology-companies-in-europe-by-sales-in-2018

"In 2020, the top 5 EU export products were machinery and equipment (13.0 % of total exports), pharmaceutical products (11.1 %), motor vehicles (10.7 %), chemical products (8.8 %), and computer, electronic and optical products (8.4 %).

 Samo se ti tješi... https://www.visualcapitalist.com/the-top-100-companies-of-the-world-the-u-s-vs-everyone-else/ Od 100 najvećih kompanija, samo 18 je iz europe, a ni jedna nije u top 10. Birokracija uništava europsko gospodarstvo i neće na bolje dok god to ljudi ne shvate.

 I dalje ne razumijem što je poanta tvog posta. 

 

Da su države sa megakompanijama istovremeno i najbogatije države? Pojedinci u tim državama da... no ne i platežna moć njihovih državljana. Nije sve tako crno bijelo. Europa ima jako puno srednje velikih i malih poduzeća. I to je super, jer nije koncentrirana velika moć u megakompanijama kao što je to sad problem u USA. Gdje megakompanije rade što žele i uglavnom bez odgovornosti. FB je čisti primjer toga.
Što amerima znači što Bezos ima toliko para da se lansira u svemir u dildu, a istovremeno izbjegava plaćati poreze i plaća svoje radnike bijedno. 
Da se razumijemo, ima i Europa takve... Monopolisti poput Luxotike koja drži monopol na sve poznate marke naučala u svijetu ili najbogatiji čovjek na svijetu Bernard Arnault sa LVMH... 

Najčešće birokracija smeta onima koji pokušavaju lovit u mutnom. Birokracije se ne možeš riješiti, pa postoji još od Egipćana, Grka, Rimljana pa do danas...
No dns ima negativne konotacije vrlo vjerovatno zbog enormnog porasta stanovništva, pa time imaš dojam da država tretira ljude kao objekte. Plus nestručnost kadra koji je najčešće postavljen politički na to mjesto rezultira i korupcijom... Što mislim da je najveći problem današnjeg sistema. Korupcija.


Ako se već razbacujemo listama evo ti liste najbogatijih država na svijetu: 
https://ceoworld.biz/2021/04/23/the-richest-countries-in-the-world-in-2021 

Suze norvežana ili švicaraca zbog birokracije sigurno nisu iste ko suze jednog hrvata... 

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice