Europska središnja banka osnovala radnu skupinu za

poruka: 11
|
čitano: 3.728
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Europska središnja banka osnovala radnu skupinu za".
15 godina
offline
Europska središnja banka osnovala radnu skupinu za

Zašto na ovom, kao i na linkanom članku od prije mjesec dana dominira Bitcoin logo?

Tema nema veze s Bitcoinom, čekaj, u članku se i sam ECB distancira od koncepta kriptovaluta (decentralne valute).

 

 

 

 

 

.

Poruka je uređivana zadnji put čet 28.10.2021 12:15 (Ovo je kraj).
 
7 0 hvala 1
10 godina
offline
Europska središnja banka osnovala radnu skupinu za

"30 iskusnih profesionalaca iz bankarskog i financijskog sektora" e ako su iskusni onda moze :) Doduse nema se tu sto izmisljati, digitalni novac je razradjen vec desetljecima, jedini razlog zasto nije zazivio je taj sto ga banke nisu htjele (vjerojatno premale fee i te fore).

I onda je digitalni novac jako dugo cekao, jer nije bilo adekvatnog nacina da se zamijeni banka, odnosno mora postojati neki (centralni) sustav nadzora.

Konacno, u najnovijoj generaciji tome se doskocilo uvodjenjem decentraliziranog koncepta.

Mogao bi Oton nesto o tome napisati, on je dobar kronicar svacega digitalnog :)

 
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Europska središnja banka osnovala radnu skupinu za

Ima li netko ideju ili predodzbu kako bi taj famozni digitalni € trebao izgledati?

 

Po procitanome mi se cini da bi samo digitalizirali novcanice, odnosno njihove serijske brojeve. Tako da umjesto da ih tiskaju, pohrnili bi ih u bazu i koristili online ili putem elektronickih uredaja. Iskreno se nadam da sam u krivu jer bi opisano bilo doslovno "vidjela zaba da se konj potkiva..."

 

Ako gledamo samo na ideju da se zamijeni fizicki novac sa digitalnim, to podrzavam 100% jer bi bilo:

- ekonomicnije (nema cijene izrade fizicke novcanice ili jos gore kovanice)

- lakse za koristiti u odnosu na kreditne kartice (kroz univerzalni distribucijski sustav bez naknada karticarskim kucama)

- prakticnije za upotrebu (prislonis i gotovo, bez brojanja tocnog iznosa ili cekanja na ostatak, bez "nestalo nam je kovanica od 10 centi pa nemozemo izvratiti)

- teoretski teze za koristenje u kriminalne svrhe (odnosno lakse je pratiti trag novca; naravno ako takva bude implementacija)

 

Ukoliko je netko zabrinut da ce vlasti moci digitalno izdavati koliko god hoce novca bez ikakvih kontrola, treba samo pogledati sto su u zadnjih godinu dana radili sa papirnatim novcem.

Moj PC  
3 2 hvala 0
15 godina
offline
Europska središnja banka osnovala radnu skupinu za

A sta ce - erc20 token i vozi...

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Europska središnja banka osnovala radnu skupin
kerum kaže...

- lakse za koristiti u odnosu na kreditne kartice (kroz univerzalni distribucijski sustav bez naknada karticarskim kucama)

Digresija - naknade ćeš isto imati. To nitko ne ukida jer negdje moraju zarađivati.

15 godina
offline
Europska središnja banka osnovala radnu skupinu za

ako ovo nazovu "neuro", svima će odmah sve biti jasno. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
6 0 hvala 1
3 godine
offline
Re: Europska središnja banka osnovala radnu skupin
Old Iggy kaže...
kerum kaže...

- lakse za koristiti u odnosu na kreditne kartice (kroz univerzalni distribucijski sustav bez naknada karticarskim kucama)

Digresija - naknade ćeš isto imati. To nitko ne ukida jer negdje moraju zarađivati.

 

al barem ćemo plaćati naše, a ne tuđe...

12 godina
offline
Re: Europska središnja banka osnovala radnu skupin
Old Iggy kaže...
kerum kaže...

- lakse za koristiti u odnosu na kreditne kartice (kroz univerzalni distribucijski sustav bez naknada karticarskim kucama)

Digresija - naknade ćeš isto imati. To nitko ne ukida jer negdje moraju zarađivati.

Koliko je meni poznato trgovci placaju ugrubo 15% naknade karticarskim kucama za njihovu uslugu i to je glavni razlog zasto ih jos uvijek jako puno ne prihvaca kreditne kartice, ali prihvacaju debitne. Ukoliko EU uvede digitalni € duzna je osigurati i adekvatnu univerzalnu platformu za distribuciju i razmjenu tog novca. Bilo bi mi malo cudno da EU kao vlasnik te nove platforme (koja bi ionako bila financirana novcima poreznih obveznika) dodatno zaraduje na svakoj transakciji. Ako bi to ipak bio slucaj, to bi znacilo da se digitalni € u startu stavlja u nepovoljniju poziciju u odnosu na papirnati i defakto nulira njegov smisao.

 

Ukoliko netko (u toj hipotetski novonastaloj situaciji) zeli koristiti kreditne kartice (i njihovu glavnu prednost - placati s odgodom) slobodno to moze i dalje kroz npr Visinu mrezu, a iznos koji trgovac dobije bi i dalje bio umanjen za naknadu karticarskj kuci.

16 godina
offline
Re: Europska središnja banka osnovala radnu skupin
Gallu kaže...
Old Iggy kaže...

Digresija - naknade ćeš isto imati. To nitko ne ukida jer negdje moraju zarađivati.

 al barem ćemo plaćati naše, a ne tuđe...

Što je to "naše"?

kerum kaže...
Old Iggy kaže...

Digresija - naknade ćeš isto imati. To nitko ne ukida jer negdje moraju zarađivati.

Koliko je meni poznato trgovci placaju ugrubo 15% naknade karticarskim kucama za njihovu uslugu i to je glavni razlog zasto ih jos uvijek jako puno ne prihvaca kreditne kartice, ali prihvacaju debitne.

I ne baš. Davno su bila ta vremena.

Na stranu što košta i debitna i kreditna.

3 godine
offline
Re: Europska središnja banka osnovala radnu skupin
Europsko
16 godina
offline
Re: Europska središnja banka osnovala radnu skupin
kerum kaže...

Koliko je meni poznato trgovci placaju ugrubo 15% naknade karticarskim kucama za njihovu uslugu i to je glavni razlog zasto ih jos uvijek jako puno ne prihvaca kreditne kartice, ali prihvacaju debitne. Ukoliko EU uvede digitalni € duzna je osigurati i adekvatnu univerzalnu platformu za...

 3-5%

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice