Europska komisija žalit će se na opraštanje porezn

poruka: 26
|
čitano: 6.730
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Europska komisija žalit će se na opraštanje porezn".
16 godina
offline
Europska komisija žalit će se na opraštanje porezn

Izbaciti Irsku iz EU, a Apple kompaniji staviti porez od 43.35% i zabraniti im prodaju uredjaja bez punjaca. Ne vidim drugog rjesenja kako rijesiti ovu zidovsku zavrzlamu.

Moj PC  
6 1 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Europska komisija žalit će se na opraštanje porezn

Ne kužim šta ima u toj jabuci pa je toliki šerif? Jel mi može netko pojasniti?

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Europska komisija žalit će se na opraštanje porezn

Jos jednom (c/p mog upisa iz prijasnje teme)

 

 Nemoj biti kratkovidan.

 20% Irskih radnih mjesta je direktno ili indirektno preko americkih firmi, od toga 6000 je samo Aplle zaposlenika u Cork-u.

Da je ovaj pritisak EU-a prosao, Apple bi otisao negdje drugdje (najvjerojatnioje nazad u USA jer Trump spusta korporativne poreze ne bi li americke firme privolio da se vrate u USA), a Irska bi lagano mogla duvati, pogotovo sto su vec ove godine $30mlrd u deficitu radi Corone

 Sad zamisli da si Irska vlada. Sto bi ucinio?.

 

Zar je toliko tesko vidjeti dva koraka unaprijed?

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
Poruka je uređivana zadnji put sub 26.9.2020 23:23 (syncmaster245b).
 
6 0 hvala 1
12 godina
odjavljen
offline
Re: Europska komisija žalit će se na opraštanje po

Mada kad bolje razmislim, sami su si krivi što su dopustili to, tj. dali im takve uvjete.

Prvo im ne bi dao takve povlastice tak da do ovog problema ne bi ni došlo.

 

8 godina
neaktivan
offline
Re: Europska komisija žalit će se na opraštanje po
To jednostsvno nije posteno prema drugim manjim firmama sitom EU. Jeste da su veliki i da irska ima koristi, al ne bi bilo pošteno da npr dodje cocacola u konzum i kaze ja cu samo kod vas prodavati pice al nek vam marza bude 50x manja neho za ostale proizvode.
 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Europska komisija žalit će se na opraštanje po
Romano kaže...

Izbaciti Irsku iz EU, a Apple kompaniji staviti porez od 43.35% i zabraniti im prodaju uredjaja bez punjaca. Ne vidim drugog rjesenja kako rijesiti ovu zidovsku zavrzlamu.

 Razmišljaš kao i većina hrvata. Zato apple i slični nikad ni neće doći u hrvatsku.

13 godina
offline
Re: Europska komisija žalit će se na opraštanje po

Što se mene tiče, ni nemoraju. Precijenjen brend po ničemu specijalan.

11 godina
protjeran
offline
Re: Europska komisija žalit će se na opraštanje po
dejo6 kaže...
Romano kaže...

Izbaciti Irsku iz EU, a Apple kompaniji staviti porez od 43.35% i zabraniti im prodaju uredjaja bez punjaca. Ne vidim drugog rjesenja kako rijesiti ovu zidovsku zavrzlamu.

 Razmišljaš kao i većina hrvata. Zato apple i slični nikad ni neće doći u hrvatsku.

 Da, a što je najgore razmišlja kao i većina u vlasti RH te smo tu gdje jesmo, tj ne mi nego oni, ja više ne :D meni super u Irskoj gdje ostajem! A irska vlast garantiram ti neće podići porez niti će im naplatiti bez obzira na bilo kakvu odluku EU. Te velike IT kompanije Irskoj donose ogromnu zaradu a ono najbitnije, radna mjesta, te vlast i svi u zemlji stajat će i dalje iza toga! A EU 100% neće zbog toga izbacivati Irsku jer nisu ni oni ludi (kao većina vlasti u RH).

15 godina
offline
Europska komisija žalit će se na opraštanje porezn

eu pojam zamisao "slobodnog tržišta" (fiktivo-imaginaran utopističko-idealistički pojam, u praksi ne postoji - niti je ikad niti će ikad, igdje) i zajedničkog, tj. poslovanje svima po jednakim uvjetima, kosi se s ovim što su dopustili eplu. dakle, ili svima jednako ili nikome ništa. ode eu u q ako će se svi krenu ponašati kao irska (ili - apage! - rvacka, sa svojom birokrancijom). nemeže. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
6 0 hvala 0
10 godina
offline
Europska komisija žalit će se na opraštanje porezn

Sve poreze treba ukinuti. Porezi su zastario sistem. Realnu ekonomiju treba odvojiti od državnog proračuna.

To se može napraviti bez ikakvih problema i uz kontroliranu inflaciju.

Poruka je uređivana zadnji put ned 27.9.2020 13:14 (Noel).
 
1 5 hvala 0
11 godina
offline
Re: Europska komisija žalit će se na opraštanje po

Što uvesti umjeto poreza, kako će se država financirati?

 

Realnu ekonomiju treba odvojiti od države, ali do neke mjere, kontrolni mehanizmi moraju postojati.

 

11 godina
offline
Re: Europska komisija žalit će se na opraštanje po

Gadgeti 

 

Naravno da ih neće izbaciti, ali Irska je tu gdje je samo zbog EU, inače bi i dalje jeli buđav krumpir i bježali u SAD.

Razmljiv je Irski interes da ne naplati prez, kao što je i razumljiv stav svih drugih koji se zbog toga osjećaju opljačkano.

Neki kompromis će se morati naći, a nije da je Irska moćna kao Njemačka ili Francuska da će prkositi svim drugima bez posljedica.

Poruka je uređivana zadnji put ned 27.9.2020 13:29 (Zauzet nadimak).
10 godina
offline
Re: Europska komisija žalit će se na opraštanje po
Zauzet nadimak kaže...

Što uvesti umjeto poreza, kako će se država financirati?

 

Realnu ekonomiju treba odvojiti od države, ali do neke mjere, kontrolni mehanizmi moraju postojati.

 

 Kao što sam rekao realnu ekonomiju treba potpuno odvojiti od države i potpuno ukinuti poreze. Kao kontrolne mehanizme treba samo ostaviti kazne i jednokratne naknade (nikako uzastopne osim za koncesije na državne nekretnine).

Sve što se financira iz proračuna treba odvojiti na poseban račun.  Država (čitaj Centralna banka EU) će sama printati novac za svoje potrebe (to uostalom stalno i rade čim im nedostane). Inflacija se može kontrolirati bez problema uz novac sa istekom vremena trajanja. Sve plaće iz državnog proračuna se mogu vezati uz BDP i političara također.

Poruka je uređivana zadnji put ned 27.9.2020 13:55 (Noel).
12 godina
odjavljen
offline
Re: Europska komisija žalit će se na opraštanje po
Zamisli da si mala kompanija, šta bi mislio kad bi vidio da Apple maltene ne plaća porez, a ti ga moraš platiti cijelog?
Dok bi takvim ponašanjem potezom privukli velike kompanije, male bi otjerali, a to nije dobro.
11 godina
offline
Re: Europska komisija žalit će se na opraštanje po
Noel kaže...
Zauzet nadimak kaže...

Što uvesti umjeto poreza, kako će se država financirati?

 

Realnu ekonomiju treba odvojiti od države, ali do neke mjere, kontrolni mehanizmi moraju postojati.

 

 Kao što sam rekao realnu ekonomiju treba potpuno odvojiti od države i potpuno ukinuti poreze. Kao kontrolne mehanizme treba samo ostaviti kazne i jednokratne naknade (nikako uzastopne osim za koncesije na državne nekretnine).

Sve što se financira iz proračuna treba odvojiti na poseban račun.  Država (čitaj Centralna banka EU) će sama printati novac za svoje potrebe (to uostalom stalno i rade čim im nedostane). Inflacija se može kontrolirati bez problema uz novac sa istekom vremena trajanja. Sve plaće iz državnog proračuna se mogu vezati uz BDP i političara također.

 

Plaće iz državnog proračuna vezati uz BDP, znači kad padne BDP učitelje i medicinske sestre poslati na HZZ :D

 

Ianče ta tvoja generalna ideja da se potpuno odvoje realna ekonomija i država nije neka novost, bilo je toga već u puno država u zadnjih 100-tinjak godina. Problem je što to po uspjehu jednako komunizmu, funkcionira samo u teoriji, u praksi je ili neka iskrivljena verzija ili se pokazalo (ekstremno) loše.

10 godina
offline
Re: Europska komisija žalit će se na opraštanje po
Zauzet nadimak kaže...
Noel kaže...
Zauzet nadimak kaže...

Što uvesti umjeto poreza, kako će se država financirati?

 

Realnu ekonomiju treba odvojiti od države, ali do neke mjere, kontrolni mehanizmi moraju postojati.

 

 Kao što sam rekao realnu ekonomiju treba potpuno odvojiti od države i potpuno ukinuti poreze. Kao kontrolne mehanizme treba samo ostaviti kazne i jednokratne naknade (nikako uzastopne osim za koncesije na državne nekretnine).

Sve što se financira iz proračuna treba odvojiti na poseban račun.  Država (čitaj Centralna banka EU) će sama printati novac za svoje potrebe (to uostalom stalno i rade čim im nedostane). Inflacija se može kontrolirati bez problema uz novac sa istekom vremena trajanja. Sve plaće iz državnog proračuna se mogu vezati uz BDP i političara također.

 

Plaće iz državnog proračuna vezati uz BDP, znači kad padne BDP učitelje i medicinske sestre poslati na HZZ :D

 

Ianče ta tvoja generalna ideja da se potpuno odvoje realna ekonomija i država nije neka novost, bilo je toga već u puno država u zadnjih 100-tinjak godina. Problem je što to po uspjehu jednako komunizmu, funkcionira samo u teoriji, u praksi je ili neka iskrivljena verzija ili se pokazalo (ekstremno) loše.

Nisam rekao da bi jedino mjerilo bio BDP ali bi bio jedan od važnijih posebno za političare koji vide državni proračun kao račun od svoje privatne firme. Uostalom u zakonu postoji i minimalna plaća. Plaće iz državnog proračuna bi se osim sa postotkom BDP-a također mogle vezat sa određenim postotkom plaće u realnom sektoru da se realni sektor ne osjeća neravnopravnim u odnosu na javni kojemu trenutno puno lakše rastu plaće.

 

U kojoj je to državi bilo u zadnjih 100-tinjak godina da je bila odvojena realna ekonomija od države i kada?

To nema nikakve veze sa komunizmom već sa slobodnim tržištem kapitala odvojenim od utjecaja države.

 

Ovim bi realna ekonomija dobila slobodu razvijanja a država bi zadržala kontrolu u granicama kojim ne utječe poreznom politikom na slobodno tržište.

Država bi također bolje i lakše upravljala državnim proračunom.

 

Ukidanjem poreza javne financije bi se potpuno odvojile od privatnih uz postojeću kontrolu tijeka novca.

Također se nebi događalo da kompanija bira gdje će prijaviti sjedište s obzirom na postojeću stopu poreza.

Poruka je uređivana zadnji put ned 27.9.2020 15:19 (Noel).
10 godina
neaktivan
offline
Re: Europska komisija žalit će se na opraštanje po
Nemoj bit blesav, istrazi prije...
U Irskoj ti je Apple, Microsoft, Google, Huawei, IBM....
Također je farmaceutska industrija najjača...
Također su zabranili uvoz govedine, svinjetine, peradi, mlijeka i mliječnih prerađevina, odnosno porezima i nametima nametnuli to...
Irska je pokazala da se može obraniti svoje.
Mi?
Mi smo pokazali da se znamo naguziti i još raširiti rukama da nas lakše...
12 godina
odjavljen
offline
Re: Europska komisija žalit će se na opraštanje po
Kako mi se čini, toliko smo loši da nas nitko ne želi ni guziti 😅
11 godina
offline
Europska komisija žalit će se na opraštanje porezn

Stvarno sam daleko od stručnjaka za ekonomiju, ali prouči malo ekonomiju SAD od početka 20.st do 1929., odnosno do promjena koje je uveo Ruzvelt dolaskom na vlast. Do tad je vladala dogma u ne mješanje države u slobodno tržište (prvenstveno mislim na unutrarnje, na vanjsko su imali i te kakav uticaj).

 

Problem sa samoregulacijom tržišta je taj šta se u praksi pokazalo da to ne funkcionira kako je predviđeno u teoriji. Pojavljuje se akumulacija kapitala koji služi za spekulacije na tržištu, manipulacija cijenama radi boljeg pozicioniranja (monopol)...

 

Da ne zaspamamo temu do kraja, nema jednostavnog odgovora/rješenja za kompleksna pitanja, tj. ima ali je u pravilu pogrešan :)

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Europska komisija žalit će se na opraštanje po
Zauzet nadimak kaže...

Stvarno sam daleko od stručnjaka za ekonomiju, ali prouči malo ekonomiju SAD od početka 20.st do 1929., odnosno do promjena koje je uveo Ruzvelt dolaskom na vlast. Do tad je vladala dogma u ne mješanje države u slobodno tržište (prvenstveno mislim na unutrarnje, na vanjsko su imali i te kakav uticaj).

 

Problem sa samoregulacijom tržišta je taj šta se u praksi pokazalo da to ne funkcionira kako je predviđeno u teoriji. Pojavljuje se akumulacija kapitala koji služi za spekulacije na tržištu, manipulacija cijenama radi boljeg pozicioniranja (monopol)...

 

Da ne zaspamamo temu do kraja, nema jednostavnog odgovora/rješenja za kompleksna pitanja, tj. ima ali je u pravilu pogrešan :)

Ja samo govorim o totalnom ukidanju bilo kojeg oblika poreza (PDV, porez na dobit, porez na dohodak, porez na nekretnine, porez na vozila, prirez na porez, parafiskalni cirkus nameta...) a sve ostale mehanizme (kazne, naknade, fiskalne račune...) država može zadržati.

 

Dakle ne radi se o samoregulaciji.

 

Tržište ionako slobodno određuje cijenu proizvoda ili usluga s tim da samo još dodaju PDV na tu cijenu.

Dakle država ostaje i dalje prisutna sa raznim kontrolama a oslobađa realnu ekonomiju nepotrebnog poreza.

Uz moj prijedlog to uopće nije teško sprovesti u djelo i sve strane mogu biti zadovoljne.

 

Sada ima toliko svježe printanog novca iz ničega u cirkulaciji da će kada se ekonomija oporavi biti gotovo nemoguće zaustaviti inflaciju bez ponovnih podizanja poreza što opet dovodi do novog dizanja cijena.

 

Dakle vrtimo se u krug umjesto da to konačno riješimo.

Tj. printanjem novca iz ničega samo bogate čine još bogatijima a ekonomija se ne pokreće printanjem novca već zakonom ponude i potražnje.

 

Tko želi štedjeti novac to može u Bitcoinu, zlatu, privatnim "stabilnim" kriptovalutama...

Poruka je uređivana zadnji put ned 27.9.2020 16:19 (Noel).
15 godina
offline
Re: Europska komisija žalit će se na opraštanje po
desertfox6666 kaže...
Nemoj bit blesav, istrazi prije...
U Irskoj ti je Apple, Microsoft, Google, Huawei, IBM....
Također je farmaceutska industrija najjača...
Također su zabranili uvoz govedine, svinjetine, peradi, mlijeka i mliječnih prerađevina, odnosno porezima i nametima nametnuli to...
Irska je pokazala da se može obraniti svoje.
Mi?
Mi smo pokazali da se znamo naguziti i još raširiti rukama da nas lakše...

 -irska? .. ne, varaš se, nije to napravila irska (koja je i dalje kolonija..) nego šefovi koji drže koloniju za ono što im formalno-pravno treba.

-irelandija je tako mail-server-otok, zbog jurisdikcije (usa-uk) koji formalno ne smiju na svom teritoriju nešto raditi pa se tad stvori guantanamo, offshore, irska..

-brexit, trump-velika usa, trgovinski ratovi i eu koja je i saveznik nato no i ona koju kao u mafijaškom reketu cjede za novac.

-odnosno, ono što veliki koji time upravljaju ne smiju raditi nigdje, pa ni u svojoj zemlji (zakon) tj porez, su otusorucali na irelandiju, koja dobije dio kolača, no to je kako se god okrene porezna prevara, utvrđena od ek-eu, tj po poreznim stopama apple je plaćao cca pola i tu razliku mora platiti tj ili irska naplatiti appleu ili u suprotnom irska snosi kaznu, ne apple... i bilo bi jednostavno da nije komplicirano tj da je neka druga država-interes iza, da nema brexita i geo-politike-supresila pa i pandemije..

-tako je npr banka na npr islandiji imala dubioze, kažnjeni direktori.. no ne govori se o tome čije su to banke, kao ni za npr grčku.. a to su npr UK-USA banke, koje takvim ofshore porezima rade što rade dok porezni obveznici plaćaju ceh.. i sve je leglano, čak i kad imaš presude, jer si velesila..

-ne radi to irska, kao što je sad kod nas npr megle zatvorio mljekaru.. to radi vlasnik, koji to radi po receptu double-tripple iriš, koji se upravo zato tako naziva i što je npr slično akciji remorker u kojoj je pao poznati lovac na medvjede i aute, nadan.. jer smo tad spajanjem u eu imali pristup upetljanim državama-porezna.. tj austrija-slovačka-češka-mađarska-slovenija.. a sad smo eu i nadan je zato u toplicama-rehabilitacija. Ista stvar, no apple i svaka kompanija koja bi to radila na svom teritoriju bi po zakonu bila kažnjena, jer porez se mora plaćati.. pa i u uk-usa, osim ako to izmjestiš na jurisdikciju izvan dosega svog zakona, dok si istovremeno velesila kojoj se ne mogu lupati čvrge, što drugima možeš.. i svi sretni, mada svi znaju, eu nema što nego se praviti naivna dok merkelica i makarončić od trumpeka dobiju čvrge za npr šampanjac i sir (porez)..

 

-irska? ne, to je samo otok, zaleđe je ono gdje su šefovi, a time i pitanje što se može ili kao u ovom slučaju kad već godinama imaš odluku koja se ne provodi (nego se čeka neko poništenje, sad vidimo ponovo vraćanje na sud, dok se ne ukine.. pri čemu nije kriterij zakon-pravila-krivica-činjenice nego interes-velesile tj tko ima toljagu taj je u pravu).

-znate koliko je takvih otoka? Popularni iz filmova po bahamima-karibima.. a jedan npr uz francusku, jersey, kroz koji je u 2014 (najveća pljačka u povijesti) prošlo toliko fiktivnog novca da bi otok potonuo, no izvan jurisdikcije pa je čist.. a to je čak i london-city tj kad se gleda što je uk tad je malo neobično uređeno carstvo, jurisdikcije i tak to. Ne slučajno je london centar za sve a ono što se ne smije, outsourcea se na za to predviđenu oazu, banke, serveri, mail..

 

-kao btw, znate tko je jedan od većih proizvođača u eu.. npr hr-banane, šećer.. skoro smo i kazne dobili pred ulaz u eu-cefta.. a npr luxemburg je jači od italije i španjolske za npr maslinovo ulje i tjestenine.. znate kako? pa tako, kao i irska za porez, talijanska frima koja radi u italiji registrira u luxemburgu.. ili ono što obični ljudi vide na cesti, registracije automobila s oznakom DA.. dok se auto vozi po zg-st.. i nema veze osim poslovne s daruvarom. Ista stvar samo druga skala, lokalna-globalna ili porez i kako ga izbjeći kad su u pitanju milijarde a oaze postoje zato jer onaj tko to kontrolira tj veliki upravo to korsiti za sebe, ali naravno ne za druge, jer koji smisao je biti 'car' ako nemaš od tog benefite. Velesile.

 

edit: ili irska...

nastavimo s interesom irske, tj ono što bi bio normalan interes irske-države-ljudi.. naplatiti razliku neplaćenog poreza i time direktno (irska) dobiti 13 milijardi, jer to nije kazna, nema kazne... odnosno ako to ne napravi tad ide kazne ue-sankcije irskoj držvai (no to se i zbog brexita ne želi dirati.. ili kako kazniti, zatvaranje granica?.. a bexit?). Tj irskoj bi bio interes naplatiti taj porez jednako kao što je logično da appleu nije interes platiti više nego što mora. Što se tiče poreza, da je samo to kriterij, tad bi u eu bile rumunjksa-bugarska u prednosti 10%, pa tek tad irska 12%.. tj apple nije u irskoj zbog poreza nego jer je to mjesto gdje su šefovi na svom terenu, + plaćaju pola dogovorom ispod stola.

-appleu se isplati, može preći u npr njemačku, francusku, luxemburg.. tj koji god porez bio zarađuje i novac je već pripremljen tj nije problem jer zarađuje daleko više, ali naravno (pa i legitimno) da ne želi plaćati više nego što mora, 5-10-15-20%.. je samo pitanje tržišta no kad su te razlike iznos u milijardama tad su i dovoljene za malverzacije tj kršenje zakona koje pri tome napravi država-insititucije koje sad još uvjek brane apple tj ne naplatu poreza mada bi im interes morao primarno biti građani irske tj naplata poreza kojim se sve u državi radi, ceste-škole itd.. dok ovako samo onaj dio koje je apple direktno podmazao + 5000 zaposlenih u izmišljenom radnom mjestu ima interes raditi to što radi na štetu države-irske i ostalih građana dok se sve naravno prikazuje kao ispravno i tržišno .. jer svi formalno žele biti čisti-moralni tj ne žele sutra u zatvor ako se potvrdi suprotno. (no za razliku od islanda kao jedinog primjera, ostale države to ne rade, na procesuiraju... kao što ni njemačko-francuska autoindustrija ne procesuira kazne za dizelgate.. svi se prave naivni, jer su upetljani-krivi + interesi).

 

edit 2: ili karikirana usporedba s domaćima.. kao npr mamić-dinamo ili todorić-agrokor.. tj što mi kao država-društvo-ljudi imamo od neplaćanja poreza tih aktera, tj dio koji s njima posluje može imati osoban interes, no svi imamo kao društvo isti interes a to je naplata svima, po jedankim uvjetima, po istim kriterijima. Tek tad smo uredno civilizirano drušvo, ne kolonija-prčija-smijurija, a veliki uređeni to ne rade u svom dvorištu pa imaju irsku, grčku, ostale 'krivce' tj juristikciju koja eliminira mogućnost krivice kao što je to mamić ili što je pokušao todorić.. Razlika? Što je uređena država? Što je jednakost, pravda, zakon? Što je EU?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 27.9.2020 16:51 (ihush).
7 godina
offline
Re: Europska komisija žalit će se na opraštanje po

Zasto usporedjujes funkcionalnu drzavu s Balkanskin kalifatom u kojoj vlada zaduzna ekonomija i iz kojeg bjezi i staro i mlado, kao pred Turcinom nekada?

Kad ti to otvoreno kaze frajer koji je pisao Ustav, onda nema puno filozofije

14 godina
offline
Re: Europska komisija žalit će se na opraštanje po
.jpg kaže...
To jednostsvno nije posteno prema drugim manjim firmama sitom EU. Jeste da su veliki i da irska ima koristi, al ne bi bilo pošteno da npr dodje cocacola u konzum i kaze ja cu samo kod vas prodavati pice al nek vam marza bude 50x manja neho za ostale proizvode.

 Ali Coca-Cola i slični tako dolaze u Lidl, Konzum i ostale "velike" lance, samo malo je obrnuto. Lidl, Konzum i slični uvjetuju Coca-Coli, Podravci i sl. da ako žele uopće biti izlistani na policama trebaju imati takve i takve cijene ili uplatiti toliko i toliko za pristup u njihov lanac. Isto je i s bankarskim kartičarskim kućama koje naplaćuju puno manje provizije jednom Lidlu, Plodinama, Sparu, Konzumu nego malim trgovcima. A kad se pojavi netko tko takvu praksu ruši onda drvlje i kamenje po njima, jer mediji (na platnoj listi) huškaju "raju" s pizdarijama.

14 godina
offline
Re: Europska komisija žalit će se na opraštanje po
Dex.pwn kaže...
Zamisli da si mala kompanija, šta bi mislio kad bi vidio da Apple maltene ne plaća porez, a ti ga moraš platiti cijelog?
Dok bi takvim ponašanjem potezom privukli velike kompanije, male bi otjerali, a to nije dobro.

 Kako sam ranije napisao, to se događa i kod nas na primjeru velikih trgovačkih lanaca.

 

Što se Irske i Applea tiče, EU je sama sebe sje. Apple plaća porez u obliku PDV-a (IVE, Mwst, itd.) u svakoj članici u kojoj prodaje svoje proizvode/usluge. Ali Apple je još davne 1991. (gdje si bio '91. :-) ) sklopio dogovor s Irskom o daljnjem ulaganju u proizvodnju/tvornicu i urede ako im omogući traženu manju stopu poreza (istu stvar je imala i HR za strana ulaganja, pa je Todorić fino gradio Super Konzume kao Nizozemsku investiciju), a EU na to nije ni trepnula, jer je tada Apple bio financijski relativno mala kompanija u velikim financijskim problemima, a još važnije od toga EU tada nije imala niti pravne mehanizme koji bi takvu praksu branili. Kako je financijsko bogatstvo Applea raslo i kako je IT USA utjecaj rastao nad EU (Microsoft, Google, Amazon, Facebook, itd.) tako je i EU krenula uvoditi nove propise o porezima i raznim financijskim davanjima i retroaktivno opalila po Appleu, ali i ostalima. Apple je dobio tužbu, jer se upravo pozivao na dogovor koji je sklopljen s Irskom davno prije nego je EU uvele pravila po kojima bi naplatila te poreze.

 

EU sve više liči (ekonomski) na bivšu Jugoslaviju '80.-ih kad su se donosile razne reforme i propisi da održe "glavu iznad vode", ali utopili se.

Sve te nove fore oko naplate poreza (uvođenje poreza na digitalne usluge, uvođenje dodatnih poreza za komapnije koje ostvaruju prihode veće od xy milijuna €, itd.) će na kraju platiti građani EU, odnosno mi. 

6 godina
offline
Re: Europska komisija žalit će se na opraštanje po
devotion kaže...
Dex.pwn kaže...
Zamisli da si mala kompanija, šta bi mislio kad bi vidio da Apple maltene ne plaća porez, a ti ga moraš platiti cijelog?
Dok bi takvim ponašanjem potezom privukli velike kompanije, male bi otjerali, a to nije dobro.

 Kako sam ranije napisao, to se događa i kod nas na primjeru velikih trgovačkih lanaca.

 

Što se Irske i Applea tiče, EU je sama sebe sje. Apple plaća porez u obliku PDV-a (IVE, Mwst, itd.) u svakoj članici u kojoj prodaje svoje proizvode/usluge. Ali Apple je još davne 1991. (gdje si bio '91. :-) ) sklopio dogovor s Irskom o daljnjem ulaganju u proizvodnju/tvornicu i urede ako im omogući traženu manju stopu poreza (istu stvar je imala i HR za strana ulaganja, pa je Todorić fino gradio Super Konzume kao Nizozemsku investiciju), a EU na to nije ni trepnula, jer je tada Apple bio financijski relativno mala kompanija u velikim financijskim problemima, a još važnije od toga EU tada nije imala niti pravne mehanizme koji bi takvu praksu branili. Kako je financijsko bogatstvo Applea raslo i kako je IT USA utjecaj rastao nad EU (Microsoft, Google, Amazon, Facebook, itd.) tako je i EU krenula uvoditi nove propise o porezima i raznim financijskim davanjima i retroaktivno opalila po Appleu, ali i ostalima. Apple je dobio tužbu, jer se upravo pozivao na dogovor koji je sklopljen s Irskom davno prije nego je EU uvele pravila po kojima bi naplatila te poreze.

 

EU sve više liči (ekonomski) na bivšu Jugoslaviju '80.-ih kad su se donosile razne reforme i propisi da održe "glavu iznad vode", ali utopili se.

Sve te nove fore oko naplate poreza (uvođenje poreza na digitalne usluge, uvođenje dodatnih poreza za komapnije koje ostvaruju prihode veće od xy milijuna €, itd.) će na kraju platiti građani EU, odnosno mi. 

Može kakav link na source tog dogovora Apple-a i Irske iz 91.?

14 godina
offline
Re: Europska komisija žalit će se na opraštanje po
love2ml86 kaže...

Može kakav link na source tog dogovora Apple-a i Irske iz 91.?

 Evo Wikipedia za početak -> EU illegal state aid case against Apple in Ireland (malo niže pod "Background")

Ima i ovaj -> A deal made in 1991 paved the way for Apple's current tax issue

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice