Europljani i Amerikanci ulažu 200 milijardi dolara

poruka: 54
|
čitano: 21.223
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Europljani i Amerikanci ulažu 200 milijardi dolara".
13 godina
offline
Europljani i Amerikanci ulažu 200 milijardi dolara
u kini radna snaga ne kosta nista, ljudskih odnosno radnickih prava nema. tako da se njima u nicemu ne moze konkurirati.

mogu ulagati do kad hoce jer prodaju sve i svasta a troskova imaju minimum.
Ne slušaj nikoga, ostani svoj
Moj PC  
3 6 hvala 0
14 godina
offline
Re: Europljani i Amerikanci ulažu 200 milijardi do

ma daj zajebi s spikama da ništa ne stoji radna snaga...

 

dostigli su HR prosjek...

 

a ti odi na Baniju i pričaj im kako su sretni s EU primanjima naspram kineskih, pa pričaj kako si se proveo...

Ju je je? Je ju je!
16 godina
offline
Europljani i Amerikanci ulažu 200 milijardi dolara

Nevjerojatno da je Njemacka tolko slaba. Cudi me za Poljsku da prednjaci ispred SAD-a iako neznatno, draze mi je vidjet Poljake nego Amere...

Truth in engineering.
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Europljani i Amerikanci ulažu 200 milijardi dolara

To je globalistička politika: treba uništiti Njemačku i Rusiju da bi SAD mogla dominirati. No, ipak ne ide. Što ćemo s Kinom? Što ako Kina uvede sankcije SAD? A ovo o demokraciji, ljudskim pravima itdl, itd., metnite to mački za rep. To je samo batina za neposlušne, za one koji neće da budu američke (polu)kolonije. (Kolonizator uvijek hoće nećemu naučti potčinjenje: vjeru u jednog Boga, civiliziranom ponašanju itd., itd. - eh kako se povijest brzo zaboravlja.) 

 
17 4 hvala 0
13 godina
offline
Re: Europljani i Amerikanci ulažu 200 milijardi do
Stric_Jura kaže...

ma daj zajebi s spikama da ništa ne stoji radna snaga...

 

dostigli su HR prosjek...

 

a ti odi na Baniju i pričaj im kako su sretni s EU primanjima naspram kineskih, pa pričaj kako si se proveo...

 i hrvatska ima prosijek znato veci radi Zagreba i Splita.

 

a youtube je pun video materiala o radu i radnim pravima u Kini... ljudskim pravima uopce.

 

sve je u sluzbi krupnoga kapitala. Ne zelim bit u HR uopce i nisam a o Baniji da ni ne pricam.

 

u prosijeku radnici rade za 3-4 $ dnecno. ovisi kako u kojem videu.

 

a ovu suporedbu sa HR. ja sam uvijek svojima govorio da je HR "Afghanistan" Europe samo su mi se smijali. 

 

no daleko su veci troskovi ulaganja u Europi ili USA radi skupljega rada nego u Kini.  to se ne moze osporiti.

 

upravo radi toga svi sve i proizvode u Kini i tom dijelu Azije. doduse nakon zadnjih 40 godina ulaganja tesko da im ijedan dio svijeta moze uopce parirati sa proizvodnim kapacitetima.

Ne slušaj nikoga, ostani svoj
12 godina
offline
Europljani i Amerikanci ulažu 200 milijardi dolara

 Ako govorimo o Kini onda govorimo o kineskom prosjeku, jednako kako i u razgovoru u Hrvatskoj govorimo o hrvatskom prosjeku. U Zagrebu i okolici živi četvrtina građana Hrvatske. Nije da nam prosjek diže neki gradić u kojem živi 1%.

U Kini živi milijardu i po stanovnika. Po prosječnoj plaći su nas debelo prešišali a minimalna (350€) je tek nešto ispod hrvatske i odnosi se isključivo na ruralna područja u kojima za tih 350€ možeš više nego kod nas za 800€.

O Kini kao jeftinoj radnoj snazi moglo se govoriti prije 20 godina. 

 

 

 
9 0 hvala 1
11 godina
offline
Europljani i Amerikanci ulažu 200 milijardi dolara

Postoji jedna bitna razlika. Sve što proizvodi Kina znamo i možemo proizvoditi i mi (zapad - politički), a neke stvari koje znamo i proizvodimo mi ne znaju i ne mogu proizvodit kinezi. Pa je pitanje u možebitnim međusobnim sankcijama tko bi više nastradao.  

42
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Europljani i Amerikanci ulažu 200 milijardi do
markoBT kaže...

Postoji jedna bitna razlika. Sve što proizvodi Kina znamo i možemo proizvoditi i mi (zapad - politički), a neke stvari koje znamo i proizvodimo mi ne znaju i ne mogu proizvodit kinezi. Pa je pitanje u možebitnim međusobnim sankcijama tko bi više nastradao.  

Pitanje je samo po kojpoj cijeni, iako je jako upitno koliko bi zapadu trebalo za pokretanje takve proizvodnje (i ima li stvarno baš svu tehnologiju danas).

Prebacivanje proizvodnje na istok i u Afriku i jest bilo pokrenuto radi smanjivanja troškova, kako bi se povećala kupovna moć i dobit.

15 godina
offline
Europljani i Amerikanci ulažu 200 milijardi dolara

ajde, bar djeca koja kopaju rijetke metale po opskurnim afričkim rudnicima neće ostati bez posla. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
6 0 hvala 0
12 godina
offline
Europljani i Amerikanci ulažu 200 milijardi dolara

Ako istinu ova stranica piše, prosječna plaća u Kini je kao i u Hrvatskoj...

Hrvatska i Kina ima manju minimalnu plaću, a meni je plaća 200 eura iznad minimalne Hrvatske plaće, ni loše a ni ni super...

Poruka je uređivana zadnji put uto 24.1.2023 17:15 (opetzajebancija).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Europljani i Amerikanci ulažu 200 milijardi do
Old Iggy kaže...
markoBT kaže...

Postoji jedna bitna razlika. Sve što proizvodi Kina znamo i možemo proizvoditi i mi (zapad - politički), a neke stvari koje znamo i proizvodimo mi ne znaju i ne mogu proizvodit kinezi. Pa je pitanje u možebitnim međusobnim sankcijama tko bi više nastradao.  

Pitanje je samo po kojpoj cijeni, iako je jako upitno koliko bi zapadu trebalo za pokretanje takve proizvodnje (i ima li stvarno baš svu tehnologiju danas).

Prebacivanje proizvodnje na istok i u Afriku i jest bilo pokrenuto radi smanjivanja troškova, kako bi se povećala kupovna moć i dobit.

Naravno da imamo. Sve je negdje zapisano. Samo treba malo pročeprkat po arhivama i sve je tu. Jer sve smo (od industrijske revolucije) mi izmislili. 

42
12 godina
offline
Re: Europljani i Amerikanci ulažu 200 milijardi do
markoBT kaže...

Postoji jedna bitna razlika. Sve što proizvodi Kina znamo i možemo proizvoditi i mi (zapad - politički), a neke stvari koje znamo i proizvodimo mi ne znaju i ne mogu proizvodit kinezi. Pa je pitanje u možebitnim međusobnim sankcijama tko bi više nastradao.  

 Još jedna zabluda. Što to Europa zna a Kina ne zna? U znanosti i tehnologiji su dva koraka ispred Amerike a deset ispred Europe. Kina je tržište od milijardu i po ljudi koji su navikli na dobro i zlo a znaju gdje vodi kritiziranje vlasti, dok se na zapadu dižu pobune zbog 2% manje plaće ili dvije godine kasnijeg odlaska u mirovinu a tržište je totalno fragmentirano. Sam procijeni tko bi više nastradao.

16 godina
online
Europljani i Amerikanci ulažu 200 milijardi dolara

Kapitalizam u Kini je dignuo zemlju iz siromaštva upravo zbog prirode vlasti koja ima moć kontrole nad istim, nas i druge američke kolonije kapitalizam vodi u sve veće siromaštvo jer ovdje o raspodjeli praktički odlučuju banke i industrija i to strane banke i strana industrija. Kod nas je vlada samo alat u službi interesa Zapada, tamo nije. Davno sam rekao da će se ovdje kad tad plakati za komunizmom, ne može se do unedogled živjeti u iluziji.

Amenoum
 
5 1 hvala 0
12 godina
offline
Re: Europljani i Amerikanci ulažu 200 milijardi do
opetzajebancija kaže...

Ako istinu ova stranica piše, prosječna plaća u Kini je kao i u Hrvatskoj...

Hrvatska i Kina ima manju minimalnu plaću, a meni je plaća 200 eura iznad minimalne Hrvatske plaće, ni loše a ni ni super...

 Ovo su cijene u Pekingu ili Šangaju. U Pekingu je prosječna plaća 9000 Yuana, oko 1300€. Socijalno i zdravstveno osiguranje su malo bolje od našeg a nemjerljivo bolje od američkog.

Prije 10 godina prosječan Kinez je mogao vrlo ugodno živjeti u Kini dok je u usporedbi s prosječnim Amerikancem bio siromašan. Danas zarađuju puno više a s tim novcem ne mogu baš previše jer su cijene otišle gore 300%.

8 godina
offline
Re: Europljani i Amerikanci ulažu 200 milijardi do
MarkoBT:

Ne ide to baš tako, pročitaš knjigu i evo inženjera sposobnog upravljati nuklearkom. Ili, nedaj bože, servisirati ju.

Navodim baš ovaj primjer jer su se Nijemci našli u ovom problemu kad su prošle jeseni počeli razmišljati o produljenju rada postojećih par nuklearki. Stručnjaci otišli, a reaktor nema “pause” tipku a ni reload game.

Ponešto je i u ljudskom kapitalu. Danas baš gledam umirovljenog arhitekta koji dva sata proučava upute za montažu bojlera jer se sledio od pomisli da je Štefek krivo zmontiral izvode za toplu/hladnu vodu. Štefeku je trebalo toliko da zamijeni stare cijevi i ožbuka rupe od štemanja, uzme novce i ode.
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put uto 24.1.2023 22:14 (Feudalac).
2 godine
offline
Europljani i Amerikanci ulažu 200 milijardi dolara

Kina napredna za ovo, Kina napredna za ono..

Bogatu Kinu je stvorio bogati zapad i točka. Do 1988 su znali napraviti loš bicikl, to im je bio vrhunaravni tehnološki domet.

 

Pohlepni zapadnjački bogatuni su stvorili Kinu, ne kineska pamet.

 

I, neka nama dugo poživi U.S.A, država u koju se je i Tesla otišao "učiti".

Nije išao u Moskvu ili Peking, upijati znanje i stvarati.

合氣道 Konačni cilj svih živih bića je neprestana potraga za srećom. Znanstveno dokazano.
Poruka je uređivana zadnji put sri 25.1.2023 6:31 (Zaporožac).
 
3 8 hvala 0
7 godina
offline
Re: Europljani i Amerikanci ulažu 200 milijardi do

To ti je nekad tak bilo, danas ne.

Danas jedino kineska pamet i postoji, samo si pogledaj imena znanstvenika po raznim svjetskim institutima i učilištima, 90%+ su kinezi, a kaj se tiče broja objavljenih radova tu još i više prednjače.

Zapad nije radio na usmjeravanju ljudi u znanstvene vode, i sad smo u poziciji - da nismo u nikakvoj poziciji 

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
Poruka je uređivana zadnji put sri 25.1.2023 8:36 (fer-de-lance).
12 godina
offline
Re: Europljani i Amerikanci ulažu 200 milijardi do
Zaporožac kaže...

Kina napredna za ovo, Kina napredna za ono..

Bogatu Kinu je stvorio bogati zapad i točka. Do 1988 su znali napraviti loš bicikl, to im je bio vrhunaravni tehnološki domet.

 

Pohlepni zapadnjački bogatuni su stvorili Kinu, ne kineska pamet.

 

I, neka nama dugo poživi U.S.A, država u koju se je i Tesla otišao "učiti".

Nije išao u Moskvu ili Peking, upijati znanje i stvarati.

 Boldano je donekle točno. Ovo što je Kina danas je rezultat do u detalje razrađenog plana kojeg Kinezi nisu niti skrivali. Zapadu je to bilo nebitno jer je korprativna politika iznad državne. Sami temelji kapitalizma i otvorenog tržišta koji su stvorili bogatu USA dali su za pravo businessu da se postavi iznad nacionalnih interesa. Zapad sve to gleda i ne može ništa. Mogao bi, no to bi značilo promjenu vlastitog sustava koji je do sada savršeno odgovarao vladajućoj kasti. Još veći primjer "zapadnog grijeha" je Rusija. Oni čak ništa ni ne proizvode a bili su na dobrom putu da ekonomski nadjačaju zapad.

Tesla je na svoj put krenuo krajem 19. stoljeća. Da danas kreće vjerojatno bi opet otišao u USA i umro ko sirotinja. U Kini bi imao što poželi samo nitko nikad ne bi čuo za njega.

16 godina
online
Re: Europljani i Amerikanci ulažu 200 milijardi do
Zaporožac kaže...

Do 1988 su znali napraviti loš bicikl, to im je bio vrhunaravni tehnološki domet.

 

Zato jer su one koji znaju napraviti dobar bicikl uvezli Amerikanci da za njih prave bicikle koji se onda prodaju kao produkt američke inteligencije, slično i sa Teslom. Jedno je država i ono što ona nudi a drugo je narodnost i mentalitet određenog naroda. Pametnih i sposobnih Kineza bilo je uvijek kao i Hrvata samo što ih u domovini nitko nije cijenio niti im je mogao omogućiti daljni razvoj pa su otišli van. 

Usput budi rečeno, Kinu je osiromašio britanski imperijalizam pa možda zbog toga nije bilo uvjeta.. a slično rade i Amerikanci, pomogli su npr. razjebat Jugoslaviju i osiromašit nas a onda ih još naši ljudi (poput tebe) proglašavaju spasiteljima jer nas dobro plaćaju u Americi. Na kraju kupujemo američke i njemačke proizvode koje proizvode naši ljudi tamo jer je ovdje domaća industrija uništena upravo izvoznim američkim modelom demokracije koji je kod nas instaliran.

Amenoum
Poruka je uređivana zadnji put sri 25.1.2023 12:42 (PaleRider).
14 godina
offline
Re: Europljani i Amerikanci ulažu 200 milijardi do

svi zaboravljaju da je 1949. KPK na čelu s Maom zavladala nacijom od 560 milijuna ljudi od čega 95% nepismenih....

 

te primjenom mudre izreke rečenog Maa - udarac nogom u stražnjicu, ako je pravilno usmjeren, čini korak naprijed...

 

došli smo do toga da se danas 50% sve neprehrambene robe proizvodi u Kini...

 

e to je skok... 

 

ako su ostali tako pametni (a osobito oni koji pametuju, kao i njihovi apologeti na ovom forumu ) što oni nisu takvo nešto uspjeli planirati/napraviti/isposlovati ?!?

Ju je je? Je ju je!
12 godina
offline
Re: Europljani i Amerikanci ulažu 200 milijardi do
Stric_Jura kaže...

 

 

ako su ostali tako pametni (a osobito oni koji pametuju, kao i njihovi apologeti na ovom forumu ) što oni nisu takvo nešto uspjeli planirati/napraviti/isposlovati ?!?

 Zato jer smo mi pošteni i ne želimo krasti tuđe patente i kopirati tuđe znanje. Da hoćemo kopirati druge, bili bismo među najrazvijenijima u Europi ali su nam principi i poštenje na prvom mjestu. Što će ti standard ako obraz nije čist? Navik živi ki krade pošteno.

11 godina
online
Re: Europljani i Amerikanci ulažu 200 milijardi do

mao je možda postavio temelje, ali na tim temeljima je kinez bio gladan i jadan, 'veliki skok naprijed' i kulturnu revoluciju da ne spominjemo

tek nakon što su odjebali maovu filozofiju, za prosječnog kineza osjetno se krenulo prema naprijed

da je kojom nesrećom novi 'mao' došao umjesto denga, bilo bi i danas jao si ga kinezu

 

 

14 godina
offline
Re: Europljani i Amerikanci ulažu 200 milijardi do
ante_etna kaže...
Stric_Jura kaže...

 

 

ako su ostali tako pametni (a osobito oni koji pametuju, kao i njihovi apologeti na ovom forumu ) što oni nisu takvo nešto uspjeli planirati/napraviti/isposlovati ?!?

 Zato jer smo mi pošteni i ne želimo krasti tuđe patente i kopirati tuđe znanje. Da hoćemo kopirati druge, bili bismo među najrazvijenijima u Europi ali su nam principi i poštenje na prvom mjestu. Što će ti standard ako obraz nije čist? Navik živi ki krade pošteno.

 ma nama i EU da novce, ali Banija nije sanirana, što će nama taj mrski strani novac...

Ju je je? Je ju je!
11 godina
offline
Re: Europljani i Amerikanci ulažu 200 milijardi do
Feudalac kaže...
MarkoBT:

Ne ide to baš tako, pročitaš knjigu i evo inženjera sposobnog upravljati nuklearkom. Ili, nedaj bože, servisirati ju.

Navodim baš ovaj primjer jer su se Nijemci našli u ovom problemu kad su prošle jeseni počeli razmišljati o produljenju rada postojećih par nuklearki. Stručnjaci otišli, a reaktor nema “pause” tipku a ni reload game.

Ponešto je i u ljudskom kapitalu. Danas baš gledam umirovljenog arhitekta koji dva sata proučava upute za montažu bojlera jer se sledio od pomisli da je Štefek krivo zmontiral izvode za toplu/hladnu vodu. Štefeku je trebalo toliko da zamijeni stare cijevi i ožbuka rupe od štemanja, uzme novce i ode.

Zamisli, znali smo izmislit svo to, a sad nećemo znati to znanje obnovit. A kako su Kinezi naučili proizvodit sve ono što smo mi izmislili? 

42
8 godina
offline
Re: Europljani i Amerikanci ulažu 200 milijardi do
Ante_etna:

Što misliš, na čemu je SAD odrastao? Krađa tkalačkog stroja i duhana. Do prvog svjetskog rata su imali 40% carinu na uvoznu robu i nula zaštite intelektualnog vlasništva.

Drugo, apsolutno svi koriste tuđe ideje i znanje. Svi rastu na leđima prethodnika. Razlika je samo koliko koji sustav štiti domaću ekonomiju. Slijed događaja ide ovako: ukradi, zaradi. Kad si dovoljno velik, delaj se pošten, aka čuvaj stečeno.
Ja rekoh
8 godina
offline
Re: Europljani i Amerikanci ulažu 200 milijardi do
MarkoBT:

Vrijeme je jedan faktor. Specijalizacija drugi. Svijet je razvijen ovako kako je zbog toga. Možemo mi sve. Ali ne tako dobro. Možemo bez Kine ali to ćemo skuplje platiti.
Ja rekoh
2 godine
offline
Europljani i Amerikanci ulažu 200 milijardi dolara

Ulažu i Kinezi u Europu:

 

China's CATL to build $7.6 bln Hungary battery plant to supply Mercedes, BMW

 

SHANGHAI, Aug 12 (Reuters) - China's CATL (300750.SZ) said on Friday it would build a 7.3 billion euro ($7.6 billion) battery plant in Hungary, Europe's largest so far, as the world's biggest electric vehicle battery maker gears up to meet growing demand from global automakers.

 

CATL said that construction of the 100 GWh (gigawatt hours) plant in the eastern Hungarian city of Debrecen, its biggest overseas investment, would start this year after receiving approvals, and should last no more than 64 months.

 

Once built, it is set to be Europe's largest battery cell plant and CATL's second in the region, making battery cells and modules for carmakers including Mercedes-Benz (MBGn.DE), BMW (BMWG.DE), Stellantis (STLA.MI) and Volkswagen (VOWG_p.DE).

 

https://www.reuters.com/business/autos-transportation/chinas-catl-build-new-756-bln-battery-plant-hungary-2022-08-12/

 

Nekim čudom se u gornjem tekstu ne spominje spasitelj njemačke autoindustrije?

 

https://www.nacional.hr/kako-rimceva-tehnologija-postaje-spasitelj-njemacke-autoindustrije/

 

Magia Posthuma
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Europljani i Amerikanci ulažu 200 milijardi do
Feudalac kaže...
MarkoBT:

Vrijeme je jedan faktor. Specijalizacija drugi. Svijet je razvijen ovako kako je zbog toga. Možemo mi sve. Ali ne tako dobro. Možemo bez Kine ali to ćemo skuplje platiti.

Tako je, trebat će nešto vremena, ali možemo sve, i bolje nego Kinezi. Samo će biti malo skuplje. A Kinezi ne mogu sve što možemu mi. Ni skuplje ni jeftinije od nas. Jednostavno ne mogu jer ne znaju. Eto npr. ne znaju napravit mikroprocesor. Pa je Lenovo najveći svjetski proizvođač računala, ali glavna stvar u tim računalima dolazi iz Amerike. A računala su najvažniji alat suvremene civilizacije. I zato Amerikanci ponekad uvedu sankcije Kinezima na neke stvari, a Kinezi nikad ne uzvrate istom mjerom.

 

Možda zato što se drže stare kapitalističke devize: "Kupac je uvjek u pravu".

42
Poruka je uređivana zadnji put sri 25.1.2023 15:52 (markoBT).
14 godina
offline
Re: Europljani i Amerikanci ulažu 200 milijardi do
fer-de-lance kaže...

To ti je nekad tak bilo, danas ne.

Danas jedino kineska pamet i postoji, samo si pogledaj imena znanstvenika po raznim svjetskim institutima i učilištima, 90%+ su kinezi, a kaj se tiče broja objavljenih radova tu još i više prednjače.

Zapad nije radio na usmjeravanju ljudi u znanstvene vode, i sad smo u poziciji - da nismo u nikakvoj poziciji 

 

Eto zablude. Da, ima puno Kineza na znanstvenim ustanovama u Americi, a ima li Amerikanaca u Kini? Ne zato što ne postoje već zato što nemaju kamo otići. Indijci i Kinezi su jako motivirani, kako bi otišli iz matičnih zemalja. Zato ih tako puno ima u znanstvenim krugovima.
Kineska visoka tehnologija je u velikoj mjeri mit. Da, puno oni ulažu, veliki je volumen istraživanja ali smrdi mi da je to na tragu Maove doktrine: što više, pa nešto će uspjeti, 99% će napraviti nepopravljivu štetu jer srljamo nepromišljeno ali to je cijena napretka.
Koliko je naših znanstvenika otišlo u Ameriku a koliko u Kinu? Svi žele ići tamo gdje je vrhunac tehnologije, gdje se radi na najnovijim stvarima, a gle vraga... to nije Kina već SAD.

Realnost je da je >90% onoga što Kina ima ukradeno ili prekopirano*, a često je i to loše napravljeno. 

* - Vezano na ovo, sjetih se kako su Rusi u doba hladnog rada pod mikroskopom na jednom čipu sa zapada pročitali tekst na ruskom: "kopiranjem nas nikad nećete dostići". 

16 godina
offline
Re: Europljani i Amerikanci ulažu 200 milijardi do
markoBT kaže...

Tako je, trebat će nešto vremena, ali možemo sve, i bolje nego Kinezi. Samo će biti malo skuplje. A Kinezi ne mogu sve što možemu mi. Ni skuplje ni jeftinije od nas. Jednostavno ne mogu jer ne znaju. Eto npr. ne znaju napravit mikroprocesor. Pa je Lenovo najveći svjetski proizvođač računala, ali glavna stvar u tim računalima dolazi iz Amerike. A računala su najvažniji alat suvremene civilizacije. I zato Amerikanci ponekad uvedu sankcije Kinezima na neke stvari, a Kinezi nikad ne uzvrate istom mjerom.

 

Možda zato što se drže stare kapitalističke devize: "Kupac je uvjek u pravu".

Pitanje je tko smo to "mi".

Prvi problem s "mi" je - koliko je ljudi spremno platiti više za nešto što im treba u svakodnevnom životu te koliko je ljudi spremno odreći se "nepotrebnih" stvari koje kupuju na dnevnoj bazi.

Kina je na osnovu toga izgradila carstvo. Prenijeti danas proizvodnju nije moguće u par godina, možda u par desetljeća.

Procesori? Realno je danas problem Taiwan, za koji je pitanje kad će ga se Kina dočepati.

Kinezi ne mogu uvesti sankcije zapadu jer bi im to bilo samoubojstvo iz zasjede. Ali zato uredno rade stvari koje zapad ne trpi i nema previše sankcija.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice