Europa se nije dogovorila, pa noćas opet pomičemo

poruka: 59
|
čitano: 10.228
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Europa se nije dogovorila, pa noćas opet pomičemo ".
16 godina
offline
Re: Europa se nije dogovorila, pa noćas opet pomič
Zadnji put kad smo vracali sat, beba mi je imala ciklus 20-06. Mogao si vekericu narihtat po njoj. I puf ajmo na 19-05 - cca 3 tjedna jer jbga sta dete zna sto je sat, ravna se po svom bioloskom + glad. Toliko o “spavamo sat duze” fori.

Bioritam ne pita.


 
5 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Europa se nije dogovorila, pa noćas opet pomičemo

Samo da provjerim jesu svi zivi nakon ovog teskog udarca na bioritam. Samo pijte dosta tekucine i unosite dovoljno vlakana...

Freak Show Inc.
 
9 3 hvala 0
12 godina
offline
Re: Europa se nije dogovorila, pa noćas opet pomič
Friday kaže...

Samo da provjerim jesu svi zivi nakon ovog teskog udarca na bioritam. Samo pijte dosta tekucine i unosite dovoljno vlakana...

 Eeee

 

Čekaj ipak su izvan ritma pola tjedana poslje pomicanja sata, još je rano za to pitati :D

15 godina
neaktivan
offline
Europa se nije dogovorila, pa noćas opet pomičemo

84% građana EU (od 4,6 milijuna anketiranih)

 

Znači 84% od oko 1% građana se izjasnilo? To su novi standardi demokracije, sada je 1% dovoljno za donijeti odluku?

 

Ne postoji ni jedan racionalan razlog za ukidanje pomicanja satova. Razlozi za pomicanje također nisu racionalni - ljudi naprosto vole imati više svjetla ljeti navečer, a manje mraka zimi ujutro. Dakle vodi se bitka između dvije subjektivnosti:

 

a) lažem sebe i cijeli svijet da svaku večer idem u isto vrijeme spavati i da se vikendom dižem kao i radnim danom, pa mi je pomak od jednog sata nepremostiv biološki problem. Uz to imam OCD, pa mi sunce mora u podne biti u zenitu (iako je to fizički nemoguće), što svakodnevno provjeravam usporedbom atomskog i sunčanog sata

b) ljeti mogu bolje iskoristiti danje svjetlo, a zimi mi je lakše ako ujutro ne izlazim iz kuće po mraku

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
2 3 hvala 1
8 godina
protjeran
offline
Re: Europa se nije dogovorila, pa noćas opet pomič
slimjohn kaže...

pomaknite si vaše radno vrijeme, nebu zato radi vas cijela europa prelazila na irske uvjete...da konačno završimo tu glupost sa pomicanjem satova

kme kme pobjegao sam u irsku i sad ne zelim da mi svane u 3 ujutro

Poruka je uređivana zadnji put ned 28.3.2021 16:05 (ivanlotz).
13 godina
offline
Re: Europa se nije dogovorila, pa noćas opet pomič
Visak kaže...

84% građana EU (od 4,6 milijuna anketiranih)

 

Znači 84% od oko 1% građana se izjasnilo? To su novi standardi demokracije, sada je 1% dovoljno za donijeti odluku?

 

Ne postoji ni jedan racionalan razlog za ukidanje pomicanja satova. Razlozi za pomicanje također nisu racionalni - ljudi naprosto vole imati više svjetla ljeti navečer, a manje mraka zimi ujutro. Dakle vodi se bitka između dvije subjektivnosti:

 

a) lažem sebe i cijeli svijet da svaku večer idem u isto vrijeme spavati i da se vikendom dižem kao i radnim danom, pa mi je pomak od jednog sata nepremostiv biološki problem. Uz to imam OCD, pa mi sunce mora u podne biti u zenitu (iako je to fizički nemoguće), što svakodnevno provjeravam usporedbom atomskog i sunčanog sata

b) ljeti mogu bolje iskoristiti danje svjetlo, a zimi mi je lakše ako ujutro ne izlazim iz kuće po mraku

Visak, tebi je svaki život maksimalno bitan vezano za koronu, pa zašto nije i vezano za pomicanje sata onda? Prema brojnim istraživanjima je povećan broj srčanih udara nakon pomicanja sata..

16 godina
neaktivan
offline
Re: Europa se nije dogovorila, pa noćas opet pomič
Koliko lupetanja ovdje od vas par i sad zamisli cijeli EU birokratski aparat. Pomicanje sata je manje zlo nego odabir jednog od ova dva vremena, ako se ukine opet će svi biti nezadovoljni jer nije po njihovom tj. odabrano je zimsko, a oni su htjeli ljetno. A sto se tiče argumenta da se to može regulirati sa zimskim i ljetnim radnim vremenom mogu si zamisliti na sto će to ličiti. Sto je najgora stvar kod promjene vremena? Da treba dva puta godišnje tjedan dana napraviti prilagodbu? Da su mimoze depresivne jer trebaju promijeniti bioritam ustajanja?
The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
Moj PC  
3 1 hvala 0
11 godina
offline
Re: Europa se nije dogovorila, pa noćas opet pomič
southy kaže...
Sto je najgora stvar kod promjene vremena? Da treba dva puta godišnje tjedan dana napraviti prilagodbu? Da su mimoze depresivne jer trebaju promijeniti bioritam ustajanja?

Postoji niz studija koji govore o stetnosti po zdravlje, od povecanog rizika srcanih udara, ozljeda na poslu, povecanog broja spontanih pobacaja, i da, depresije koja vodi povecanog broju samoubojstava (izgleda nevazno po nekima...). Dao sam par linkova koje sam nasao povrsnom pretragom.

Znaci mi ostajemo na najlosijoj opciji, jer se ne mozemo dogovorit koju od dvije bolje opcije uzet. Ima smisla, valjda, nekome...
Ja sam osobno za stalan DST, standarno uredsko vrijeme je 9-5 centrirano oko 1pm, ali bi radije i zimsko vrijeme nego mijenjanje.

https://www.sciencedaily.com/releases/2014/03/140329175108.htm
https://www.apa.org/pubs/journals/releases/apl9451317.pdf
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1479-8425.2007.00331.x
https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/07420528.2017.1279173

15 godina
neaktivan
offline
Re: Europa se nije dogovorila, pa noćas opet pomič
CyberK kaže...

Postoji niz studija koji govore o stetnosti po zdravlje, od povecanog rizika srcanih udara, ozljeda na poslu, povecanog broja spontanih pobacaja, i da, depresije koja vodi povecanog broju samoubojstava (izgleda nevazno po nekima...). Dao sam par linkova koje sam nasao povrsnom pretragom.

 Sve studije koje sam vidio pokazuju samo redistribuciju srčanih udara i prometnih nesreća. Znači nema ukupnog povećanja.

 

A ako znaš da će se nešto dogoditi onda se možeš i pripremiti, no meni nije poznata nikakva preventivna mjera koja se poduzima u to vrijeme.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
offline
Europa se nije dogovorila, pa noćas opet pomičemo

ovo s tim vura sim-tam je tek jedno u nizu besmislenih sranja bez kojih smo mirno i lijepo živjeli prije rata. ako i neke tehnologarije znače napredak, ovo sa satom nema veze ni sa čime osim što birokraciji daje još malo vjetra u jedra. i da, priviknem se brzo nakon pomaka, ali bih sve vratio kao što je bilo "za stare jugoslavije" (sadašnje zimsko - pravo) i mirna bosna (i "region" pa i šire). toliko ostalih stvari valja mijenjati (na razini društva, ekonomije, politike ...) ali očito je jednostavnije biti površan i baviti se marginalnim glupostima kao što je vrijeme (koje ne da sakriti u skladište, poput cjepiva, primjerice). 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
2 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Europa se nije dogovorila, pa noćas opet pomič
Visak kaže...
CyberK kaže...

Postoji niz studija koji govore o stetnosti po zdravlje, od povecanog rizika srcanih udara, ozljeda na poslu, povecanog broja spontanih pobacaja, i da, depresije koja vodi povecanog broju samoubojstava (izgleda nevazno po nekima...). Dao sam par linkova koje sam nasao povrsnom pretragom.

 Sve studije koje sam vidio pokazuju samo redistribuciju srčanih udara i prometnih nesreća. Znači nema ukupnog povećanja.

 

A ako znaš da će se nešto dogoditi onda se možeš i pripremiti, no meni nije poznata nikakva preventivna mjera koja se poduzima u to vrijeme.

Koliko mi se cini, niti jedna od gornjih studija ne pokazuje smanjenje u slicnom iznosu na drugoj strani, pa vec tu ne vidim kako mozes reci "sve studije". Mozes li dati izvor na jednu?

15 godina
neaktivan
offline
Re: Europa se nije dogovorila, pa noćas opet pomič
CyberK kaže...

Koliko mi se cini, niti jedna od gornjih studija ne pokazuje smanjenje u slicnom iznosu na drugoj strani, pa vec tu ne vidim kako mozes reci "sve studije". Mozes li dati izvor na jednu?

Izgleda da nisi pažljivo čitao. 

S tvojeg prvog linka:

Data from the largest study of its kind in the U.S. reveal a 25 percent jump in the number of heart attacks occurring the Monday after we "spring forward" compared to other Mondays during the year -- a trend that remained even after accounting for seasonal variations in these events. But the study showed the opposite effect is also true. Researchers found a 21 percent drop in the number of heart attacks on the Tuesday after returning to standard time in the fall when we gain an hour back.

...

The hospitals included in this study admit an average of 32 patients having a heart attack on any given Monday. But on the Monday immediately after springing ahead there were on average an additional eight heart attacks. There was no difference in the total weekly number of percutaneous coronary interventions performed for either the fall or spring time changes compared to the weeks before and after the time change.

 

To su znači dvije studije koje govore da nema ukupnog povećanja.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
11 godina
offline
Re: Europa se nije dogovorila, pa noćas opet pomič

Meni 25 - 21 bas i nije 0, no dobro, tu su i ostali primjeri...

I koje su beneficije? Jer ja vidim samo gnjavaze. Ajde jos sto moram 4 stvari rucno namjestat 2 put godisnje (2 rucna sata, pecnica i radio-alarm, ostatak drustva (mob, racunala, auto) znaju sami), ali u ovo doba globalizacije kad radis s drugim uredima i firmama posvuda, samo komplikacije par tjedana 2 put godisnje - recimo HRV je mijenjala danas, koliko vas zna kad je Sjev. Amerika mijenjala? Neke drzave poput Indije, Rusije, pa i dijelovi SAD/Kanade ne mijenjaju uopce. Koliko vas zna kad Tajvan mijenja (osobno imam skoro tjedne razgovore/sastanke s nekime otamo) i mijenja li uopce? Uvijek buckuris 2 put godisnje, kao da bakcanje vremenskim zonama nije samo po sebi dovoljno...

16 godina
odjavljen
offline
Re: Europa se nije dogovorila, pa noćas opet pomič
slimjohn kaže...

pomaknite si vaše radno vrijeme, nebu zato radi vas cijela europa prelazila na irske uvjete...

 

Radim kad hocu, sta ti pricas?

Freak Show Inc.
16 godina
odjavljen
offline
Re: Europa se nije dogovorila, pa noćas opet pomič
CyberK kaže...

Meni 25 - 21 bas i nije 0, no dobro, tu su i ostali primjeri...

I koje su beneficije? Jer ja vidim samo gnjavaze. Ajde jos sto moram 4 stvari rucno namjestat 2 put godisnje (2 rucna sata, pecnica i radio-alarm, ostatak drustva (mob, racunala, auto) znaju sami), ali u ovo doba globalizacije kad radis s drugim uredima i firmama posvuda, samo komplikacije par tjedana 2 put godisnje - recimo HRV je mijenjala danas, koliko vas zna kad je Sjev. Amerika mijenjala? Neke drzave poput Indije, Rusije, pa i dijelovi SAD/Kanade ne mijenjaju uopce. Koliko vas zna kad Tajvan mijenja (osobno imam skoro tjedne razgovore/sastanke s nekime otamo) i mijenja li uopce? Uvijek buckuris 2 put godisnje, kao da bakcanje vremenskim zonama nije samo po sebi dovoljno...

 

Jao jao, sad ispada da je to takav problem da to nije normalno...

 

Radim u globalnoj firmi koja prati nekoliko milijuna vozila po cijelog zemaljskoj kugli (apsolutno sve vremenske zone). Isto tako imamo urede razasute svuda po svijetu. Imamo JEDNU osobu koja odradi provjeru svih sustava prilikom svakog pomicanja sata. Par dana prije pomicanja satova nam na slacku stigne kratka obavijest da se satovi pomicu (i za koga to vrijedi) i to je to. Nitko ne kmeci, nitko ne ocajava. Zivot ide dalje... A ako mi u takvim uvjetima nemamo problema onda stvarno ne znam tko bi ih mogao imati.

 

Mogu kuziti da nekoga to zivcira i da ljudi misle da je to glupo (iz bilo kojeg razloga). Ali kad ljudi pocnu srati kao da je to nekakav enorman problem e onda me odmah presjece u debelom crijevu...

Freak Show Inc.
Poruka je uređivana zadnji put ned 28.3.2021 22:24 (Friday).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Europa se nije dogovorila, pa noćas opet pomič
CyberK kaže...

Meni 25 - 21 bas i nije 0, no dobro, tu su i ostali primjeri...

 Prvo si pričao da ne postoje slični iznosi, sada tražiš točno nulu. To se zove moving goalpost, kada se jedan uvjet zadovolji postaviš dodatni.

tu su i ostali primjeri...

Dao sam dva primjera iz tvog prvog linka koje ti sam nisi uočio. Moram li proći kroz sve linkove koje si stavio?

 

CyberK kaže...

I koje su beneficije? Jer ja vidim samo gnjavaze. 

Beneficije su višekratno nabrajane, imaš ih i na ovoj stranici. Možda se ne odnose na tebe.

 

Meni je recimo velika gnjavaža kad ljudi idu na godišnji, od kolega, pa doktorice, raznih službi i koječega. Ali ljudi vole ići na godišnji, pa otrpim tu gnjavažu.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
Poruka je uređivana zadnji put ned 28.3.2021 22:29 (Visak).
14 godina
offline
Re: Europa se nije dogovorila, pa noćas opet pomič
Pomaknuti za pola sata i vise manje svi zadovoljni?
 
2 0 hvala 1
11 godina
offline
Re: Europa se nije dogovorila, pa noćas opet pomič
Friday kaže...

 

Jao jao, sad ispada da je to takav problem da to nije normalno...

 

Radim u globalnoj firmi koja prati nekoliko milijuna vozila po cijelog zemaljskoj kugli (apsolutno sve vremenske zone). Isto tako imamo urede razasute svuda po svijetu. Imamo JEDNU osobu koja odradi provjeru svih sustava prilikom svakog pomicanja sata. Par dana prije pomicanja satova nam na slacku stigne kratka obavijest da se satovi pomicu (i za koga to vrijedi) i to je to. Nitko ne kmeci, nitko ne ocajava. Zivot ide dalje... A ako mi u takvim uvjetima nemamo problema onda stvarno ne znam tko bi ih mogao imati.

 

Mogu kuziti da nekoga to zivcira i da ljudi misle da je to glupo (iz bilo kojeg razloga). Ali kad ljudi pocnu srati kao da je to nekakav enorman problem e onda me odmah presjece u debelom crijevu...

Gdje sam ja rekao da je meni to "enorman problem da to nije normalno"? Rekao sam da je gnjavaza.
Mislim sta bi bilo da ja tvoj prvi post komentiram kao "nekima je enorman problem da sunce izlazi u 3 ujutro po ljeti i ubit ce se ako uvedu zimsko vrijeme".

Nisu problem automatske promjene i SW sustavi ni kod mene, ali ta jedna osoba nece updateat ljude. Kod nas ima 4-5 vaznijih zona i vecina nas zna razlike bez razmisljanja, osim par tjedana u 3. i 10. mjesecu. Ne, nisu to neki ogromni problemi niti je kompanija stala zbog toga sto se neki redoviti sastanak u 10 ujutro iz "cista mira" prebacio u 9 na par tjedana, ali da nekima od nas to ide na onu stvar isto stoji...

11 godina
offline
Re: Europa se nije dogovorila, pa noćas opet pomič
Visak kaže...

 Prvo si pričao da ne postoje slični iznosi, sada tražiš točno nulu. To se zove moving goalpost, kada se jedan uvjet zadovolji postaviš dodatni.

Dao sam dva primjera iz tvog prvog linka koje ti sam nisi uočio. Moram li proći kroz sve linkove koje si stavio?


Beneficije su višekratno nabrajane, imaš ih i na ovoj stranici. Možda se ne odnose na tebe.

 

Meni je recimo velika gnjavaža kad ljudi idu na godišnji, od kolega, pa doktorice, raznih službi i koječega. Ali ljudi vole ići na godišnji, pa otrpim tu gnjavažu.

Moglo bi se debatirat je li 4% statisticki znacajno ili ne, no dobro, kao sto rekoh. Da, to su 2 primjera, ali oba u vezi s istim problemom: srcani udari.

Jedino sto vidim u ovoj temi je da bi ujutro bilo premracno po zimi ako bi DST bio stalan, a prerano svitalo po ljeti ako bi non-DST bio stalan. Ima nesto jos?

3 godine
protjeran
offline
Re: Europa se nije dogovorila, pa noćas opet pomič
vsabljic kaže...
Pomaknuti za pola sata i vise manje svi zadovoljni?

 

Ne tako loša ideja.

Life is meant to die. Accept your fates.
15 godina
neaktivan
offline
Re: Europa se nije dogovorila, pa noćas opet pomič
CyberK kaže...


Jedino sto vidim u ovoj temi je da bi ujutro bilo premracno po zimi ako bi DST bio stalan, a prerano svitalo po ljeti ako bi non-DST bio stalan. Ima nesto jos?

 Pa to je srž, ali posljedice su višestruke. Od ekonomskih, jer ljudi više troše ako su više vani, preko zdravstvenih, jer se više kreću, do čisto subjektivnih - da se bolje osjećaju.

 

Sada imaš statistiku koliko nesreća bude taj prvi dan, ali nemaš koliko će nesreća biti ukupno više zbog vožnje i rada po mraku. Mogli bi se za par godina iznenaditi.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
16 godina
odjavljen
offline
Europa se nije dogovorila, pa noćas opet pomičemo

Dragi dnevnice

 

Danas sam se ustao sat vremena ranije u odnosu na prosli tjedan. Mislim da cu prezivjeti...

Freak Show Inc.
 
6 1 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Europa se nije dogovorila, pa noćas opet pomič
vsabljic kaže...
Pomaknuti za pola sata i vise manje svi zadovoljni?

Ne može, prvo moraju napraviti studiju kako će to utjecati na sve

 

Moram priznati da je ovo najkonstruktivni post na ovoj temi

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
16 godina
neaktivan
offline
Re: Europa se nije dogovorila, pa noćas opet pomič
CyberK kaže...
southy kaže...
Sto je najgora stvar kod promjene vremena? Da treba dva puta godišnje tjedan dana napraviti prilagodbu? Da su mimoze depresivne jer trebaju promijeniti bioritam ustajanja?

Postoji niz studija koji govore o stetnosti po zdravlje, od povecanog rizika srcanih udara, ozljeda na poslu, povecanog broja spontanih pobacaja, i da, depresije koja vodi povecanog broju samoubojstava (izgleda nevazno po nekima...). Dao sam par linkova koje sam nasao povrsnom pretragom.

Znaci mi ostajemo na najlosijoj opciji, jer se ne mozemo dogovorit koju od dvije bolje opcije uzet. Ima smisla, valjda, nekome...
Ja sam osobno za stalan DST, standarno uredsko vrijeme je 9-5 centrirano oko 1pm, ali bi radije i zimsko vrijeme nego mijenjanje.

https://www.sciencedaily.com/releases/2014/03/140329175108.htm
https://www.apa.org/pubs/journals/releases/apl9451317.pdf
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1479-8425.2007.00331.x
https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/07420528.2017.1279173

Što se tiče ove studije (bar prve, nakon toga drugo stvarno nisam imao volje čitati) nije mi jasno kako je to mjerodavno - konkretno radili su praćenje u jednoj godini i odstupanje na jedan ponedjeljak. To je sigurno bio jedini dan koji je imao odstupanja u cijeloj godini

 

Osnovni problem koji ti nisi shvatio je taj da lobisti kad žele ostvariti svoj cilj angažiraju grupu stručnjaka da naprave istraživanje koje će dokazati njihove teze. I da ne bude zabune, ne kažem ja to što su pripremili nije točno, nego da je uzorak selektivan. To je isto kao i narodne mudrosti, za svaku situaciju imaš neku koja vuče na jednu ili drugu stranu, sve ovisi kako ti odgovara pa ćeš tu upotrijebiti. Dodatno, kako je netko već i napisao utvrdili su da se ukupni tjedni broj nije promijenio tako da se očito radi o oscilaciji koja se potrefila na taj dan tako da su sami stavili upitnik na svoju tezu, da ne upotrijebim neki drugi termin. Na kraju krajeva ispada da ako promijeniš posao i umjesto da radiš od 9 na novome radiš od 8 da si isto pod rizikom pa onda poslodavac trebao osigurati da imaš kontinuitet radnog vremena?

 

S druge strane, postoje studije koje ti pokazuju ekonomske učinke (ne)pomicanja sata, a i nekako bi i zdrava logika trebala nalagati da koje god vrijeme da odaberu da ne mogu pogoditi. S obzirom da otkako znam za sebe se mijenja sat nisam shvaćao priče kako su djedovi i bake išli na polje ujutro u 4, izgleda da bi se ta vremena mogla vratiti, no sva sreća da smo poljoprivredu skoro do kraja uništili pa neće utjecati na puno ljudi.

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
5 godina
offline
Europa se nije dogovorila, pa noćas opet pomičemo

Poklanjam dvije avionske karte za Maldive prvom protivniku pomicanja vremena koji mi se javi. Ne, ali čekaj, pa to je 5 sati vremenske razlike! Ako već jedan sat uzrokuje bipolarnu potenciju, semi-ćosavost, razvodnjenje pljuvačke i de-koloraciju lijevog lakta (da spomenem samo najgore), 5 sati mora da ubijaju trenutačno. Znači ništa, šteta, evo poderao sam karte...

 

Inače neću sad nabrajati prednost pomicanja sata. Stvatko tko razmisli par minuta o tome vidjet će ih dovoljno, barem dovljno da to ne naziva potpunom glupošću. Ali takvi smo postali, sve je crno-bijelo i vrijedno branjenja do smrti na anonimnim forumima. Jer ako priznamo da stvari nisu crno-bijele, sve postaje tako naporno.

 
3 1 hvala 0
14 godina
offline
Europa se nije dogovorila, pa noćas opet pomičemo

I to je tezi idiotizam koji traje zadnjih 10 godina od kada postoje razna stedna kompletna rasvijetna tijela uz sve moderne oblike prikupljanja elektricne energije iz obnovljivih izvora. Pitam se sto smo mislili kada smo glasali za EU da ce se odluke donositi preko noci? Kako da ne jer nema to veze sa pandemijom nego sa raznim lobijima kojima odgovara to prodavanje price o potrosnji struje, rasvijete i slicnome.

veni vidi didici
Poruka je uređivana zadnji put pon 29.3.2021 12:49 (dagoberhr).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Europa se nije dogovorila, pa noćas opet pomič
5220 kaže...
Ne kužim čemu tolika drama oko toga što se dva puta u godini pomakne sat.
Jedino mi je problem pomaknuti sat u autu xD

 A čak ni to nije neki problem, meni se sat u autu sam automatski naštima. Inače, preferiram ljetno vrijeme i ako bi prestali pomicati sate volio bih da ostanemo na ljetnom vremenu. Ljudi stalno nešto gunđaju, meni osobno to pomicanje sata uopće ne smeta. Za jedan dan se prilagodim prelasku sa jednog na drugo računanje vremena. A EU je ove godine trebala donijeti odluku što će, ali korona (super izgovor za sve što je ili nije dobro napravljeno) je i tu umješala svoje prste.

dolazim odmah - Godot
14 godina
offline
Re: Europa se nije dogovorila, pa noćas opet pomič
uuY kaže...
"Zimsko" cijelu godinu, jedino ispravno.

Ljeti svjetlo nije problem (koga briga što će par dana svitati prije 4?)

Zimi je svjetlo problem, jer ga fali i tu ništa ne pomaže niti se išta mijenjalo.

Kada je sunce u zenitu cca je podne i to je to.

 Astronomski gledano, sve sjevernije ili južnije od obratnica nikada nema Sunce u zenitu. Dakle, podne je kada Sunce dođe na liniju meridijana koji prolazi kroz mjesto - to se zove tranzit. Zenit je točka na nebu točno iznad nas, a nadir prolazi kroz Zemljinu kuglu i izlazi na drugoj strani Zemlje (antipod). Na 45 stupnjeva sjeverne zemljopisne širine (prolazi otprilike kroz pola Hr.) Sunce je na maksimalnoj visini od horizonta oko 68 stupnjeva. Ipak, ljudi su navikli da kažu (neispravno, barem kod nas) da je Sunce u podne u zenitu i teško da će ovo ukinuti tu naviku.. I da, slažem se sa tobom, zimsko vrijeme je pravo Sunčano vrijeme i zapravo je jedino ispravno tako računati, ostalo su sve fore i fazoni. Mada, ja više volim ljetno vrijeme, ne volim kada mi po zimi u 4 sata pada mrak.

dolazim odmah - Godot
Poruka je uređivana zadnji put pon 29.3.2021 21:33 (učo).
7 godina
online
Re: Europa se nije dogovorila, pa noćas opet pomič
Friday kaže...

Dragi dnevnice

 

Danas sam se ustao sat vremena ranije u odnosu na prosli tjedan. Mislim da cu prezivjeti...

 Lako se tebi zajebavat.

Ja lego u subotu sat ranije ( na kraju zaspao točno kad i inače) i odspavao ravno 12 sati, i još sam i dalje zbunjen - jesam li odspavao duže nego inače ili sam se ipak probudio u isto vrijeme kad i inače?

Pa kaj nisam trebao onda manje odspavati?

Sad sam fakat zbunjen.

J*boteled, nisam ja više za te više matematike 

 

 

Kruha i igala...
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice