Europa će gotovo sigurno ostati bez svih ledenjaka

poruka: 35
|
čitano: 10.958
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Europa će gotovo sigurno ostati bez svih ledenjaka".
15 godina
offline
Europa će gotovo sigurno ostati bez svih ledenjaka

džaba su krečili ako si ne pomognu rvackom inovacijom klečanja i molitve za ledenjake, hladne i čedne, na šanzelize svakog 9. utorka u mjesecu. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
19 9 hvala 0
16 mjeseci
protjeran
offline
Re: Europa će gotovo sigurno ostati bez svih leden
Mi uvijek krivimo druge za naše nedaće a nitko da mrdne prstom...sad ćemo svi malo komentirati, ja prvi i do slijedeće informacije ćemo zaboraviti....
 
6 1 hvala 0
3 godine
offline
Europa će gotovo sigurno ostati bez svih ledenjaka

Bome i više nego zabrinjavajuce za sljedece narastaje

Moj PC  
8 3 hvala 0
10 godina
offline
Europa će gotovo sigurno ostati bez svih ledenjaka

"Napomenimo da ovi postoci predstavljaju brojčani, a ne maseni udio nestajućih ledenjaka." saberi se covjece

 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Europa će gotovo sigurno ostati bez svih leden
Whatelseisthere kaže...
Mi uvijek krivimo druge za naše nedaće a nitko da mrdne prstom...sad ćemo svi malo komentirati, ja prvi i do slijedeće informacije ćemo zaboraviti....

 Tocno.

Ugledajmo se na najdrazeg vodju.

What is the only way to generate a truly random string? Put a Windows user in front of VI and tell him to quit.
11 godina
offline
Re: Europa će gotovo sigurno ostati bez svih leden
Whatelseisthere kaže...
Mi uvijek krivimo druge za naše nedaće a nitko da mrdne prstom...sad ćemo svi malo komentirati, ja prvi i do slijedeće informacije ćemo zaboraviti....

 sto bi ti tu ucinio?

 

mislim, iskreno, nema se tu sta ciniti a ni optereciviti... to je priroda, jednostavno...

 

nekada je sahara bila Prasuma poput Amazone... pitam se zna li to ekipa :D

puno blize u povijesti na sjeveru Njemacke je bilo oko 3 km leda...

ono samo za razmisliti malo :D

16 godina
neaktivan
offline
Europa će gotovo sigurno ostati bez svih ledenjaka

ne znaju. a i ovo što znamo treba zahvaliti forenzičkoj arheologiji.. pa znamo da egipat nije ležao u pustari kakva je danas, gdje oko korita nila ima par ledina dimenzija poljuda.

sve bujalo od zelenila.. i to nije dalek period od 4000 bc.

jedino ako ramzes treći nije imao golfa duju dizela pa sve presušilo.

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
 
11 0 hvala 0
16 mjeseci
protjeran
offline
Europa će gotovo sigurno ostati bez svih ledenjaka

Pokosili smo drveća, palimo sve živo i neživo već 100 godina, ravnoteža je uništena, šta je tu je je odgovor za lijenčine. Manje plastike, manje industrije i manje uništavanja. Problem je što ne možemo bez uništavanja za tzv rast zajednice, rast koji dolazi na naplatu. Bas svi moramo imati auto jer je to neophodno, je ali i u 90 posto slučajeva je bicikla dobra...itd

 
10 8 hvala 0
15 godina
offline
Re: Europa će gotovo sigurno ostati bez svih leden
Pa jasno je sve kotimo se ko stakori eto nas na 10 milijardi a svi zele sve imati! Svatko zeli auto, novi mobitel, svi zele sve boli k ljude za planetu za zivotinje! Samo krkaj sve sto hoda pobij sve zivotinje opalimo malo koju atomsku da isprobamo jel radi! Malo poubijamo kitove, idemo i nosoroge potuc, medvjede, vukove i gorile ma sve treba istrijebit i pojesti!! Lov je jos uvijek dozvoljen a treba ga zakonom zabraniti! Sta je sa ovim krntijama sto se voze po nasim cestama jbt kad doda gas ispred mene dimna zavjesa! Kako taj prodje tehnicki! Pod presu odmah i ajd cao sa njime! Koji k dizel benzin vec odavno trebalo otic sve u zaborav jbt naftni lobi i slicne spike treba to sve razjebat ali nema tko!
be Cool
Moj PC  
8 7 hvala 0
10 godina
offline
Europa će gotovo sigurno ostati bez svih ledenjaka

 

 

Okay, to su predviđanja, neke projekcije, al mene zanima koji je prava linija u borbi kontra tih nemilih događaja koji nam slijede?

 

Što se tu može poduzeti? Što kaže znanost?

Ne mislim sada na zelene fanatike i njihovo vrištanje, nego kaj se fakat može učiniti na tom planu?

 

Znam, da će sada možda nečiji odgovor biti, na razdvajanju otpada, recikliranju, ne korištenju plastičnog materijalna, štednji vode itd, al' 

ako se maknemo od te prakse i ideologije, zakaj borba za okoliš i bolje sutra mora padati na najniže slojeve, a bogataši ne moraju 

sudjelovati u tome?

dzg
Moj PC  
3 2 hvala 0
13 godina
offline
Europa će gotovo sigurno ostati bez svih ledenjaka

Ah to sunčevo zagrijavanje.....

Moj PC  
4 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Europa će gotovo sigurno ostati bez svih leden
PzKpfw kaže...

 

 

Okay, to su predviđanja, neke projekcije, al mene zanima koji je prava linija u borbi kontra tih nemilih događaja koji nam slijede?

 

Što se tu može poduzeti? Što kaže znanost?

Ne mislim sada na zelene fanatike i njihovo vrištanje, nego kaj se fakat može učiniti na tom planu?

..

Čovjek je kao mali mrav na leđima slona. On si može umišljati da je velik i jak, da upravlja tim slonom kad on skrene lijevo jer je i mrav bio na lijevoj nozi, pa kad slon skrene desno misli si mrav bio sam i ja na desnoj nozi. Umišljamo si važnost, kao nekad kad smo mislili da smo centar svemira ili centar sunčevog sustava. Ali istina je da klimu odlučuju puno puno veći i jači igrači od nas malih mrava: Sunce u prvom planu i složeni mehanizmi na planetu na koje nemamo gotovo nikakav utjecaj, niti ga možemo imati.

Tako se izmjenjuju ledena doba i toplija doba (bez leda) milijunima godina, mehanizmi koji se sami korigiraju, s čovjekom i kada čovjeka nije bilo. CO2 koji čovjek proizvede nema nikakav utjecaj, manji od statističke pogreške (otprilike 0,004% čovjek ima utjecaj na ukupni CO2 planete). Planet ide svojim cikličkim promjenama klime milijunima godina, već puno ciklusa gore-dolje i tu ne možemo ništa osim umišljati si da mi to upravljamo nešto, lagati sami sebe u ne znam koju svrhu (okrivljavanje, smanjenje ljudskih prava, politička kontrola ljudi, ne želim spekulirati što bi moglo biti razlog "rezanja" svih grafova na kratku prošlost i lupetanja svakakvih gluposti na temelju toga).

Jedino što zaista možemo napraviti da nam bude bolje, je da se manje svađamo i ratujemo, više surađujemo i napredujedmo. A što se zagađenja tiče, bilo bi sjajno naći kako se riješiti platike. Sva plastika ikad proizvedena još je uvijek je tu, vječna je, samo je gomilamo.

Idi i radi nešto korisno!
Poruka je uređivana zadnji put ned 8.1.2023 23:35 (Keso).
15 godina
offline
Europa će gotovo sigurno ostati bez svih ledenjaka

A evo i grafa CO2 koji nije odrezan na blisku prošlost, da malo bolje vidite gdje se točno nalazimo:

 

Idi i radi nešto korisno!
 
11 0 hvala 3
15 godina
offline
Re: Europa će gotovo sigurno ostati bez svih leden
Keso kaže...

A evo i grafa CO2 koji nije odrezan na blisku prošlost, da malo bolje vidite gdje se točno nalazimo:

 

 Nalazimo se sa co2 kao prije 300mil god taman počelo bujanje biljnog i životinjskog svijeta.Nije se smanjilo tada.

 

https://forces.si.edu/atmosphere/02_02_06.html

kradem mine iz minskog polja
Poruka je uređivana zadnji put ned 8.1.2023 23:56 (dery).
15 godina
offline
Re: Europa će gotovo sigurno ostati bez svih leden

Ako pogledaš graf koliki je CO2 bio prije 400 milijuna godina, vidjeti ćeš da smo tada imali 10x više CO2 nego danas (3000 ppm CO2, a danas samo 380 ppm, opasno blizu donje granice održanja života na Zemlji):

https://medium.com/@ghornerhb/heres-a-better-graph-of-co2-and-temperature-for-the-last-600-million-years-f83169a68046

Ili ako pogledaš malo manji raspon, 70 milijuna godina - drugi izvor također jasno pokazuje pad tog životno važnog plina (CO2):

https://mashable.com/article/co2-earth-history-climate-change

Gubimo CO2 i iznimno je dobro ako ga možemo proizvesti, ali na žalost ne dovoljno, premali smo. Zemlja će to sama iznivelirati, kao mnogo puta do sada.

Idi i radi nešto korisno!
Poruka je uređivana zadnji put pon 9.1.2023 0:26 (Keso).
15 godina
offline
Europa će gotovo sigurno ostati bez svih ledenjaka

Detaljnije u videu, isplati se pogledati:

Idi i radi nešto korisno!
 
3 3 hvala 2
3 godine
offline
Re: Europa će gotovo sigurno ostati bez svih leden
Keso kaže...
PzKpfw kaže...

 

 

Okay, to su predviđanja, neke projekcije, al mene zanima koji je prava linija u borbi kontra tih nemilih događaja koji nam slijede?

 

Što se tu može poduzeti? Što kaže znanost?

Ne mislim sada na zelene fanatike i njihovo vrištanje, nego kaj se fakat može učiniti na tom planu?

..

Čovjek je kao mali mrav na leđima slona. On si može umišljati da je velik i jak, da upravlja tim slonom kad on skrene lijevo jer je i mrav bio na lijevoj nozi, pa kad slon skrene desno misli si mrav bio sam i ja na desnoj nozi. Umišljamo si važnost, kao nekad kad smo mislili da smo centar svemira ili centar sunčevog sustava. Ali istina je da klimu odlučuju puno puno veći i jači igrači od nas malih mrava: Sunce u prvom planu i složeni mehanizmi na planetu na koje nemamo gotovo nikakav utjecaj, niti ga možemo imati.

Tako se izmjenjuju ledena doba i toplija doba (bez leda) milijunima godina, mehanizmi koji se sami korigiraju, s čovjekom i kada čovjeka nije bilo. CO2 koji čovjek proizvede nema nikakav utjecaj, manji od statističke pogreške (otprilike 0,004% čovjek ima utjecaj na ukupni CO2 planete). Planet ide svojim cikličkim promjenama klime milijunima godina, već puno ciklusa gore-dolje i tu ne možemo ništa osim umišljati si da mi to upravljamo nešto, lagati sami sebe u ne znam koju svrhu (okrivljavanje, smanjenje ljudskih prava, politička kontrola ljudi, ne želim spekulirati što bi moglo biti razlog "rezanja" svih grafova na kratku prošlost i lupetanja svakakvih gluposti na temelju toga).

Jedino što zaista možemo napraviti da nam bude bolje, je da se manje svađamo i ratujemo, više surađujemo i napredujedmo. A što se zagađenja tiče, bilo bi sjajno naći kako se riješiti platike. Sva plastika ikad proizvedena još je uvijek je tu, vječna je, samo je gomilamo.

 

Koja hrpa gluposti... 40% povećanje najvažnijeg stakleničkog plina ne utjeće na promjenu temperature?!

Ovakav nagli porast koncentracije CO2 i temperature nije nikada do sada bio zabilježen u povijesti zemlje, a o tome da je CO2 životno važan plin - bilo je i masovnih izumiranja poveznih sa njegovim naglim porastom.

Ako je čovjek mali mrav - zašto je zagrijavanje ograničenona troposferu - onaj dio na koji čovjek utječe, a ne na ostatak atmosfere?

Sad - hoće li Zemlja preživjeti ovo - sigurno hoće, ali svijet će postati puno drugačiji i za čovjeka i za mnoge vrste od kojih  čovjekova egzistencija ovosi, a razni patogeni će se vrlo moguće iz tropa proširiti na umjerene pojase itd...

Drugi dio problema je što uz naše ispuštanje CO2 dolaze i drugi plinovi koji direktno utjeću na naše zdravlje tako da od smanjenja paljenja fosilnih goriva (osim eventualno metana) imamo višestruke koristi.

16 godina
offline
Re: Europa će gotovo sigurno ostati bez svih leden
PzKpfw kaže...

 

Okay, to su predviđanja, neke projekcije, al mene zanima koji je prava linija u borbi kontra tih nemilih događaja koji nam slijede?

 

Što se tu može poduzeti? Što kaže znanost?

Ne mislim sada na zelene fanatike i njihovo vrištanje, nego kaj se fakat može učiniti na tom planu?

 

Znam, da će sada možda nečiji odgovor biti, na razdvajanju otpada, recikliranju, ne korištenju plastičnog materijalna, štednji vode itd, al' 

ako se maknemo od te prakse i ideologije, zakaj borba za okoliš i bolje sutra mora padati na najniže slojeve, a bogataši ne moraju 

sudjelovati u tome?

U ovakvom ekonomskom modelu kakav danas dominira svijetom ništa se neće moći poduzeti jer sve veća eksploatacija okolišta njegova je osnovna pretpostavka. Svaki pokušaj "zaštite okolišta" unutar takvog modela vodit će samo u razne oblike greenwashinga, kao ozbiljno se radi na problemu, a zapravo se prebacuje iz šupljeg u prazno. I besmisleno je prosvjedovati protiv klimatskih promjena misleći da je potrebno izvršiti pritisak na svjetske čelnike i političare da se nešto promijeni - pa čak i da dođe netko progresivniji na vlast, ako krene kontra kapitala, kapital će vrlo lako platiti medijsku mašineriju, potplatiti i ojačati oporbu, korumpirati suradnike, sabotirati primjene novih politika, financirati znanstvene rezultate koji govore kontra klimatskim promjenama, prizvati SAD i druge velike sile da izvrše međunarodni pritisak da se ništa ne poduzima ili u najgorem slučaju organizirati vojni puč. Tako da... piši kući propalo.

In the land of the blind, the one-eyed man is stoned to death. - Joan D. Vinge
Poruka je uređivana zadnji put pon 9.1.2023 9:12 (4ndY).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Europa će gotovo sigurno ostati bez svih leden
PzKpfw kaže...

 

 

Okay, to su predviđanja, neke projekcije, al mene zanima koji je prava linija u borbi kontra tih nemilih događaja koji nam slijede?

 

Što se tu može poduzeti? Što kaže znanost?

Ne mislim sada na zelene fanatike i njihovo vrištanje, nego kaj se fakat može učiniti na tom planu?

 

Znam, da će sada možda nečiji odgovor biti, na razdvajanju otpada, recikliranju, ne korištenju plastičnog materijalna, štednji vode itd, al' 

ako se maknemo od te prakse i ideologije, zakaj borba za okoliš i bolje sutra mora padati na najniže slojeve, a bogataši ne moraju 

sudjelovati u tome?

 

Samo ću postati dvije slike, pa sam zaključi što bi se moglo/trebalo, i koliko u cijeloj priči iznosi doprinos jednog prosječnog stanovnika HR, pa i cijele HR.

Podaci su iz 2014., ali ne vjerujem da su se bitnije promijenili, osim što Kina i Indija vjerojatno proizvode još malo više, a EU malo (ili puno) manje. Slijedi i zaključak o tome koliko će pomoći "zelena agenda" i zeleni fašizam u EU ako se ne obuzdaju spomenute zemlje.

 

 

 

Try to look unimportant - the enemy may be low on ammo.
Poruka je uređivana zadnji put pon 9.1.2023 13:12 (Supermano).
16 godina
online
Europa će gotovo sigurno ostati bez svih ledenjaka

Nekoliko činjenica:

 

1. Svi grafovi koji pokazuju CO2 i temperaturu (T) u zadnjih nekoliko stotina milijuna godina ili više imaju temporalnu (vremensku) rezoluciju u najboljem slučaju (za recentnija razdoblja) oko 50 000 godina, što dalje u povijest rezolucija je manja

2. Korelacija CO2 i T nije linearna, najizraženija je kod vrlo niskih koncentracija CO2, kako koncentracija raste dolazi do zasićenja i razina CO2 u atmosferi sve manje korelira sa T (preko 1000 ppm korelacija praktički ne postoji)

3. Postoji korelacija povećanja razine CO2 i masovnih ekstinkcija[1]

 

Dakle, povećanje CO2 sve manje utječe na temperaturu (ili, bolje rečeno, sve manje korelira s istom), ali zato sve više utječe na biodiverzitet (npr. putem kiseljenja oceana) i to bi trebalo biti zabrinjavajuće (za onog tko brine o opstanku), ne temperatura. 

Uostalom srednja temperatura od 15 °C nije optimalna za život na Zemlji, mogla bi biti veća, ali problem su velike i nagle oscilacije/promjene, tim više što se je isti manje sklon ili sposoban mijenjati. 

 

[1] https://doi.org/10.3390/cli5040076

Amenoum
 
3 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Europa će gotovo sigurno ostati bez svih leden
PzKpfw kaže...

 

 

Okay, to su predviđanja, neke projekcije, al mene zanima koji je prava linija u borbi kontra tih nemilih događaja koji nam slijede?

 

Što se tu može poduzeti? Što kaže znanost?

Ne mislim sada na zelene fanatike i njihovo vrištanje, nego kaj se fakat može učiniti na tom planu?

 

Znam, da će sada možda nečiji odgovor biti, na razdvajanju otpada, recikliranju, ne korištenju plastičnog materijalna, štednji vode itd, al' 

ako se maknemo od te prakse i ideologije, zakaj borba za okoliš i bolje sutra mora padati na najniže slojeve, a bogataši ne moraju 

sudjelovati u tome?

Zato što na svijetu ima desetak milijuna bogataša, a ostalih 7,99 milijardi su sirotinja. I koliko god se bogataši trudili ne mogu zagadit ni približno koliko sirotinja. Jer iako bogataš ima 20 automobila, 3 jahte, 2 helikoptera i avion u jednom trenutku može koristit samo jedno od tog, a 800 siromašnih koriste svih svojih 800 automobila. Bogataš će baciti jednu plastičnu bocu dnevno, a siratinja 800, ... 

42
Poruka je uređivana zadnji put pon 9.1.2023 15:18 (markoBT).
13 godina
offline
Europa će gotovo sigurno ostati bez svih ledenjaka

Sječam se nekadašnjih predviđanja da će do 2050 more narasti za 1,5 do 3m , pa je ovih 115 mm prava sitnica... 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Europa će gotovo sigurno ostati bez svih ledenjaka

Index kaže da je Sunce sad u fazi u kojoj "kuri" na najjače, a od 2025 će se početi smanjivati:

https://www.index.hr/vijesti/clanak/foto-na-suncu-se-pojavila-ogromna-pjega/2430637.aspx

Ako mislite da je utjecaj sunca mali, sjetite se da je uzrok razlike temperature zime (cca 0 stupnjeva) i ljeta (cca 30 stupnjeva) upravo - Sunce!

Kroz milijune godina prosječna temperatura na zemlji varira 10 stupnjeva a ne 1-2 stupnja koliko ovi paničare.

Imate ledena doba (dlakavi mamuti i to) i toplija doba (kao sada) koja se izmjenjuju, a od živih vrsta tko se nije prilagodio - magarac je bio :)

Idi i radi nešto korisno!
 
0 1 hvala 0
16 godina
online
Re: Europa će gotovo sigurno ostati bez svih leden
Keso kaže...
Ako mislite da je utjecaj sunca mali, sjetite se da je uzrok razlike temperature zime (cca 0 stupnjeva) i ljeta (cca 30 stupnjeva) upravo - Sunce!

Nope, uzrok je kut padanja zraka. Sunce više - manje isto "grije".

15 godina
offline
Re: Europa će gotovo sigurno ostati bez svih leden
Keso kaže...

Index kaže da je Sunce sad u fazi u kojoj "kuri" na najjače, a od 2025 će se početi smanjivati:

https://www.index.hr/vijesti/clanak/foto-na-suncu-se-pojavila-ogromna-pjega/2430637.aspx

Ako mislite da je utjecaj sunca mali, sjetite se da je uzrok razlike temperature zime (cca 0 stupnjeva) i ljeta (cca 30 stupnjeva) upravo - Sunce!

Kroz milijune godina prosječna temperatura na zemlji varira 10 stupnjeva a ne 1-2 stupnja koliko ovi paničare.

Imate ledena doba (dlakavi mamuti i to) i toplija doba (kao sada) koja se izmjenjuju, a od živih vrsta tko se nije prilagodio - magarac je bio :)

 

Old Iggy kaže...
Keso kaže...
Ako mislite da je utjecaj sunca mali, sjetite se da je uzrok razlike temperature zime (cca 0 stupnjeva) i ljeta (cca 30 stupnjeva) upravo - Sunce!

Nope, uzrok je kut padanja zraka. Sunce više - manje isto "grije".

 Ajde vas dvojica proucite malo Milankoviceve cikluse prije nego krenete ostavljati komentare.

What is the only way to generate a truly random string? Put a Windows user in front of VI and tell him to quit.
16 godina
online
Re: Europa će gotovo sigurno ostati bez svih leden
Kakve oni točno imaju veze s ljetom i zimom?!?
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Europa će gotovo sigurno ostati bez svih leden
Old Iggy kaže...
Kakve oni točno imaju veze s ljetom i zimom?!?

 Jos jednom, prouci pa ce ti biti jasno.

What is the only way to generate a truly random string? Put a Windows user in front of VI and tell him to quit.
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Europa će gotovo sigurno ostati bez svih leden
Odgovor se krije u videu.
15 godina
offline
Re: Europa će gotovo sigurno ostati bez svih leden

O Bože... Daj mi strpljivosti. Proučite kako nastaje ljeto i zima, tko grije Zemlju i razliku kuta / primljenog grijanja zbog koje nastaju godišnja doba. Sunce grije, da se ne mučite previše. Ono je toliko moćno da imamo 30 stupnjeva razliku zimi vs ljeti. Ima cikluse (period od više godina) kada ima jaču aktivnost i pjege pa zatim slabiju. O tome ovisi rast temperature na Zemlji i to vrlo značajno. Kad pojača grijanje, imamo rast temperatura i hrpu "ajme, umrijet ćemo!" znanstvenika koji beru novac da istraže kako to da se grijemo, mora bit da je čovjek to napravio! Pa kad taj ciklus završi počinje hlađenje. Onda će morati smisliti nešto drugo da dobe novce za istraživanje. Recimo, hladimo se jer je globalno zatopljenje! Ako takva gluparija prođe, novčeki sjednu, i opet par desetljeća života na toj sisi.

Idi i radi nešto korisno!
Poruka je uređivana zadnji put pet 20.1.2023 1:04 (Keso).
16 godina
online
Re: Europa će gotovo sigurno ostati bez svih leden
syncmaster245b kaže...
Old Iggy kaže...
Kakve oni točno imaju veze s ljetom i zimom?!?

 Jos jednom, prouci pa ce ti biti jasno.

Jesam, i? Kakve veze oni imaju s ljeom i zimom?

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice