Energetska tranzicija - ključni problem je što tre

poruka: 79
|
čitano: 30.622
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Energetska tranzicija - ključni problem je što tre".
16 godina
offline
Energetska tranzicija - ključni problem je što tre

Vrlo zanimljivo stivo za procitati uz jutarnju kavu... Dublje je razradjeno od standardnih narativa a sadrzano u relativno kratkom tekstu, s obzirom na opcu dubinu i sirinu problematike!

Ovo dijelim ekipi koja nije u struci da mozemo popricati uz popodnevnu kavu :)

 

Zahvaljujem autoru!

Knowledge is power!
Moj PC  
7 2 hvala 1
10 godina
offline
Re: Energetska tranzicija - ključni problem je što
Mozda da se posveti neki clanak o staklenickim plinovima, koji su sve to i koja im je zastupljenost u atmosferi.
 
0 0 hvala 0
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Energetska tranzicija - ključni problem je što
Jedva čekam dan kad će EU shvatiti da nagla zabrana benzinaca i dizelaša nije dobra ideja
 
14 0 hvala 3
7 godina
online
Re: Energetska tranzicija - ključni problem je što

Nije baš da imaju nekog izbora.

Ruske nafte više nema, Norvežani rade maksimalno kaj mogu ali i to brzo odlazi, Nizozemci gase svoj fracking jer im se cijela država urušava, Arapi su isto na rubu, itd.

A druga rješenja (BEV i vodik) isto nisu spremna za globalnu skalu (vodik nikad ni ne bude, a BEV samo ako se pojavi neka nova vrsta baterija).

Doslovno je jedino rješenje uvođenje iskoristivog javnog prijevoza i maksimalno poticanje rada od kuće (za poslove kod kojih je to moguće, a malo ih je).

Oba ta cilja su teško ostvariva, pogotovo učinkovit javni prijevoz.

 

P.S. meni uvijek najfascinantnije kak SAD sam sa svojih 300 milijuna stanovnika troši više energije nego Kina i Indija sa svojih 3 milijarde.

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
Poruka je uređivana zadnji put ned 19.2.2023 9:33 (fer-de-lance).
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Energetska tranzicija - ključni problem je što
Pa je onda jedino rješenje uvest zabranu i tjerat(doslovno) na EV? Ono, litij nije problem, cijene neće skočit, grid može podržati sve to, a i ima dovoljno kabela da ja mogu bacit produžni iz stana do vozila.
(Ruske) nafte ima, samo dolazi kao preprodana nafta. Naravno, po većoj cijeni.
3 godine
offline
Re: Energetska tranzicija - ključni problem je što
3 godine
offline
Re: Energetska tranzicija - ključni problem je što
Sumnjam da će to shvatiti. Proizvode se baterije koje nisu bazirane na litiju.
7 godina
online
Re: Energetska tranzicija - ključni problem je što
silvio3105 kaže...
Pa je onda jedino rješenje uvest zabranu i tjerat(doslovno) na EV? Ono, litij nije problem, cijene neće skočit, grid može podržati sve to, a i ima dovoljno kabela da ja mogu bacit produžni iz stana do vozila.
(Ruske) nafte ima, samo dolazi kao preprodana nafta. Naravno, po većoj cijeni.

Zabranu za NOVA ICE vozila.

Što znači da se ta ista budu na Balkanu vozila do 2050., tak da nemaš brige.

I zato i kažem ( a kolega Gallu tvrdi da i je) da se radi na drugim vrstama baterija (o tom potom).

A kaj se grida toče, sto puta smo već prežvakali istu temu: trenutno se u svijetu koristi 26000 TWh struje godišnje.

Da SVA osobna vozila na svijetu prebaciš na struju trošila bi manje od 2500 TWh godišnje (manje od 10% trenutne potrošnje), jedini je problem kaj se ne radi infrastruktura dobrim tempom (kao što i sam kažeš).

A da se gradi, lako se limitira brzina punjenja pa nema ni udara na grid (zato jer osobna vozila stoje na mjestu više od 95% vremena).

Veći su problem gospodarska vozila i vozila za javni prijevoz (premda su još i efikasnija po prenesenom teretu, ali traže puno veći load kod punjenja).

Ali i to onda nije problem, pogotovo zato jer poduzetnik i sam investira u infrastrukturu (i to puno više nego sama država i energetske kompanije).

Znači, u današnjem svijetu postoje samo dva problema: održivija tehnologija baterija i konkurentna cijena thin film panela po W.

S njima eliminiraš većinu cementa i metala iz računice, i još se uvede zakon da se paneli smiju postavljati samo na krovne površine i eto ti rješenja za napajanje svih vozila na svijetu, i još onda (stvar administracije) zamijeniš tarife A i B (dnevna i noćna) i automatski si odrezao pola fosilaca ih peak shavinga.

Znači cijelo čovječanstvo ovisi o dvije tehnologije, i umjesto da se investira u njih šalje se lova Ukrajincima i sličnima.

Ali ok, bolje da ne idemo u politiku - vježbaj hodanje, trebat će ti, jer ništa od ovoga ne bude ostvareno, a naoružanje se i dalje bude masovno financiralo.

Sve nas pobit čim prije, za drugo nismo...

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
8 godina
offline
Re: Energetska tranzicija - ključni problem je što
Fer-de-lance:

Solar nije rješenje uopće, ne ovisimo o njemu. Vjetar je. Puno stabilnija proizvodnja, manje sezonski osjetljiva, Sunce je prikladna dopuna vjetru, to je to
Ja rekoh
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Energetska tranzicija - ključni problem je što
Ne sekira mene to. Auto nemam, kad mi treba - rentam ga.
Uskoro uzimam motor, a oni se ne spominju u zabrani(koliko znam) tak da sam više od pol godine miran.
Bude freza turirala u protest Gredi i ekipi
8 godina
offline
Re: Energetska tranzicija - ključni problem je što
Silvio3105:

Freza može biti električna. Uzgred, obzirom da nemaju katalizatore niti bilo kakva ograničenja, kosilice i slične naprave su jedni od većih zagađivača zraka u našoj neposrednoj okolini. A i bučni su toliko da ponekad poželim živjeti u jeb. neboderu i slušati lupanje lifta i rasklimanih vrata na haustoru
Ja rekoh
12 godina
protjeran
offline
Re: Energetska tranzicija - ključni problem je što
Feudalac kaže...
Silvio3105:

Freza može biti električna. Uzgred, obzirom da nemaju katalizatore niti bilo kakva ograničenja, kosilice i slične naprave su jedni od većih zagađivača zraka u našoj neposrednoj okolini. A i bučni su toliko da ponekad poželim živjeti u jeb. neboderu i slušati lupanje lifta i rasklimanih vrata na haustoru

 

Gori od tih kosilica, koje nesto i naprave, su prirucni idioti koji za svojih 20m2 zemlje oko apartmana kupe najjacu puhalicu lisca i onda dodju jednom u X mjeseci i pokusavaju otpuhati mokro/zalijepljeno lisce, k tome jos spetljano u travi. I onda (na struju, znaci full eco mod) puse i proizvodi buku u rangu MIG-a 21 medju zgradama i to sve odzvanja satima... umjesto da uzme grablje i metlu, te rijesi problem za 10 minuta.

16 godina
offline
Energetska tranzicija - ključni problem je što tre

Kakvo sanjarenje. Rak koji mijenja izvor energije a i dalje neograničeno raste i troši sve više energije i dalje je rak.

Amenoum
 
3 0 hvala 0
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Energetska tranzicija - ključni problem je što
Freza = Fazer = Motor
15 godina
offline
Re: Energetska tranzicija - ključni problem je što
Mnogo smiješnih komentara na dobar članak.

Solari i vjetroelektrane služe isključivo socijalističkim idejama, tj. zapošljavanju vojske radnika na neprofitabilnim projektima - ali to im nije problem, jer se financiraju novcima poreznih obveznika.
Jedina korisna primjena takvih izvora energije je instalacija on-grid sustava od strane privatnih korisnika. Tako bi svi imali benefit, a porezni obveznici ne bi trošili novce na promašene megaprojekte.

Nuklearna energija je jedina alternativa, ali zbog zelenih socijalista koji su smorili svijet svojom propagandom, udaljili smo se od nuklearnih izvora energije.

Izjave vezane za naftu tipa "...i arapi su pri kraju" su smiješne. Takve informacije također dolaze od zelene propagande kojom se ljudima ispire mozak.
Zadnjih 6 godina radimo na povećanju saudijskih kapaciteta, nove platforme i bušotine niču kao gljive, a svake godine se povećavaju planovi za širenje i kapacitet.
Ekipa u Qatru radi isto s plinom, a velika lova se okreće otkad je ovaj rat počeo.

Dok zeleni lobi gura EU u propast, ostali zarađuju ozbiljne novce na račun europske nestašice.

Tako će bit sve dok ljudi ne razumiju što su fosilna goriva i koliko ovisimo o istima.
Potrošnja nafte će se samo povećavati, kao što se povećavala u prošlom stoljeću.
Čak i ako svi nekim čudom budete vozili električne romobile i ne bude ni jednog auta na cesti - potrošnja nafte će se i dalje povećavati.
 
7 1 hvala 0
8 godina
offline
Re: Energetska tranzicija - ključni problem je što
Mateo:

Nisi baš na ti s srgumentima. Cijena struje iz fotonapona, u našim oontinentalnim uvjetima je oko 5 centi po kWh, na većini lokacija na Jadranu - svega 3. S komercijalnim postrojenjima i manje od toga. To je konkuretno plinu i nuklearkama po starim cijenama, prije ruske invazije. Sve skupa, bez subvencija
Ja rekoh
7 godina
online
Re: Energetska tranzicija - ključni problem je što
Feudalac kaže...
Fer-de-lance:

Solar nije rješenje uopće, ne ovisimo o njemu. Vjetar je. Puno stabilnija proizvodnja, manje sezonski osjetljiva, Sunce je prikladna dopuna vjetru, to je to

 Uvijek dođemo na isto u ovakvim raspravama: da, offshore vjetar i nadopuna solar (idealno za punit EV jer baš sija najjače dok EV-ovi stoje), ostalo je sve filozofija.

Samo je računica bitna, zato treba i hidro i nuklearke da nas ne deru na peak tarifama, sve ostalo je onda laganini.

 

mateo kaže...
1) Mnogo smiješnih komentara na dobar članak.

2) Solari i vjetroelektrane služe isključivo socijalističkim idejama, tj. zapošljavanju vojske radnika na neprofitabilnim projektima - ali to im nije problem, jer se financiraju novcima poreznih obveznika.
3) Jedina korisna primjena takvih izvora energije je instalacija on-grid sustava od strane privatnih korisnika. Tako bi svi imali benefit, a porezni obveznici ne bi trošili novce na promašene megaprojekte.

4) Nuklearna energija je jedina alternativa, ali zbog zelenih socijalista koji su smorili svijet svojom propagandom, udaljili smo se od nuklearnih izvora energije.

5) Izjave vezane za naftu tipa "...i arapi su pri kraju" su smiješne. Takve informacije također dolaze od zelene propagande kojom se ljudima ispire mozak.
Zadnjih 6 godina radimo na povećanju saudijskih kapaciteta, nove platforme i bušotine niču kao gljive, a svake godine se povećavaju planovi za širenje i kapacitet.
Ekipa u Qatru radi isto s plinom, a velika lova se okreće otkad je ovaj rat počeo.

6) Dok zeleni lobi gura EU u propast, ostali zarađuju ozbiljne novce na račun europske nestašice.

7) Tako će bit sve dok ljudi ne razumiju što su fosilna goriva i koliko ovisimo o istima.
Potrošnja nafte će se samo povećavati, kao što se povećavala u prošlom stoljeću.
Čak i ako svi nekim čudom budete vozili električne romobile i ne bude ni jednog auta na cesti - potrošnja nafte će se i dalje povećavati.

1) i onda još ti ko kec na desetku 

2) to nema veze s tim, nego je to promašena taktika EU - ako se prijaviš na projekt da sam sebi guraš dildo u prkno i to budu financirali jer bitno da se nekaj dela.

Ali to i dalje ne znači da gospodarstvo ne jača, jer ako platiš vojsku ljudi da ne proizvode ništa i onda to ništa prodaš za više nego kaj si platio, opet je tu računica, samo kaj ti ne vidiš to, ali u globalu od 100% kaj EU uloži u gluposti 99% proizvede gubitak, a ovih 1% vrati love za ovih 99% i još ostane viška.

U startu promašena metoda ispadne zapravo indirektno super.

3) valjda shvaćaš da sad pišeš kontra ovoga kaj si napisao pod 2) 

4) točno - uz digresiju, zeleni nisu socijalisti, oni su nitko i ništa, samo marioneta da ljudima zgade sve pa da ne vide ko ih zapravo j*be.

5) drago mi je zbog tebe kolega, samo ti delaj i vrti besne pare, ali se i zapitaj zakaj ti isti arapi idu i u fracking.

A ako opravdavaš fracking onda se zapitaj jel se isplatilo prodat i to malo ljudskosti kaj si imao i tjerat cijeli planet u propast - zbog hrpice papira kaj ti daju.

Ali ok, bitno da si ti meni živ i zdrav, samo zarađuj, jednog dana se buš vratio u svoje selo s novim bemvejem pa budu oni videli ko je pravi dasa 

6) ne zeleni lobi nego švabe, malo brkaš, zeleni lobi su klauni potrčci tipa kod nas pernar i slični, zapitaš se kak je to prirodna selekcija tolko zakazala...

7) nek si ti njima reko !!! xoxo itd.

 

BTW, ne drže ti ti tvoji mokri snovi baš vodu, nisi ni svjestan kakva nam gospodarska propast slijedi već u ovome desetljeću, na kraju energenti ni ne budu igrali nikakvu ulogu jer ne budu ničemu ni služili...

 

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
3 godine
offline
Re: Energetska tranzicija - ključni problem je što
Kada se priča o obnovljivim a treba se ići u cijeli mix vjetar + solar + hidro ( po mogućnosti reverzibilne) plus eventualna pohrana na neki drugi način ako reverzibilne nisu dovoljne. Samo dizanje kapaciteta obnovljivih bez ikakvih sredstava pohrane je na kraju skupo...
 
0 0 hvala 0
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Energetska tranzicija - ključni problem je što
Daj da te pitam - što se radi s panelima nakon što im istekne životni vijek?
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Energetska tranzicija - ključni problem je što
Ja bi samo nuklearke dero. I nek Homer bude na AZ tipki 😆
3 godine
offline
Re: Energetska tranzicija - ključni problem je što
Reciklira...
3 godine
offline
Re: Energetska tranzicija - ključni problem je što
Kako bi riješio ovaj problem:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18067131/
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Energetska tranzicija - ključni problem je što
Taj problem je vjerojatno već riješen
14 godina
offline
Re: Energetska tranzicija - ključni problem je što
Feudalac kaže...
Fer-de-lance:

Solar nije rješenje uopće, ne ovisimo o njemu. Vjetar je. Puno stabilnija proizvodnja, manje sezonski osjetljiva, Sunce je prikladna dopuna vjetru, to je to

 Kombinacija vjetra, solara i nuklearke i rijeseni vecina problema...

14 godina
offline
Re: Energetska tranzicija - ključni problem je što
silvio3105 kaže...
Daj da te pitam - što se radi s panelima nakon što im istekne životni vijek?

 A šta bi se radilo?? Ova pitanja su mi najjača. Sta radis i sa svim ostalim proizvodima kad im istekne vijek trajanja

15 godina
offline
Re: Energetska tranzicija - ključni problem je što
fer-de-lance kaže...
Feudalac kaže...
Fer-de-lance:

Solar nije rješenje uopće, ne ovisimo o njemu. Vjetar je. Puno stabilnija proizvodnja, manje sezonski osjetljiva, Sunce je prikladna dopuna vjetru, to je to

 Uvijek dođemo na isto u ovakvim raspravama: da, offshore vjetar i nadopuna solar (idealno za punit EV jer baš sija najjače dok EV-ovi stoje), ostalo je sve filozofija.

Samo je računica bitna, zato treba i hidro i nuklearke da nas ne deru na peak tarifama, sve ostalo je onda laganini.

 

mateo kaže...
1) Mnogo smiješnih komentara na dobar članak.

2) Solari i vjetroelektrane služe isključivo socijalističkim idejama, tj. zapošljavanju vojske radnika na neprofitabilnim projektima - ali to im nije problem, jer se financiraju novcima poreznih obveznika.
3) Jedina korisna primjena takvih izvora energije je instalacija on-grid sustava od strane privatnih korisnika. Tako bi svi imali benefit, a porezni obveznici ne bi trošili novce na promašene megaprojekte.

4) Nuklearna energija je jedina alternativa, ali zbog zelenih socijalista koji su smorili svijet svojom propagandom, udaljili smo se od nuklearnih izvora energije.

5) Izjave vezane za naftu tipa "...i arapi su pri kraju" su smiješne. Takve informacije također dolaze od zelene propagande kojom se ljudima ispire mozak.
Zadnjih 6 godina radimo na povećanju saudijskih kapaciteta, nove platforme i bušotine niču kao gljive, a svake godine se povećavaju planovi za širenje i kapacitet.
Ekipa u Qatru radi isto s plinom, a velika lova se okreće otkad je ovaj rat počeo.

6) Dok zeleni lobi gura EU u propast, ostali zarađuju ozbiljne novce na račun europske nestašice.

7) Tako će bit sve dok ljudi ne razumiju što su fosilna goriva i koliko ovisimo o istima.
Potrošnja nafte će se samo povećavati, kao što se povećavala u prošlom stoljeću.
Čak i ako svi nekim čudom budete vozili električne romobile i ne bude ni jednog auta na cesti - potrošnja nafte će se i dalje povećavati.

1) i onda još ti ko kec na desetku 

2) to nema veze s tim, nego je to promašena taktika EU - ako se prijaviš na projekt da sam sebi guraš dildo u prkno i to budu financirali jer bitno da se nekaj dela.

Ali to i dalje ne znači da gospodarstvo ne jača, jer ako platiš vojsku ljudi da ne proizvode ništa i onda to ništa prodaš za više nego kaj si platio, opet je tu računica, samo kaj ti ne vidiš to, ali u globalu od 100% kaj EU uloži u gluposti 99% proizvede gubitak, a ovih 1% vrati love za ovih 99% i još ostane viška.

U startu promašena metoda ispadne zapravo indirektno super.

3) valjda shvaćaš da sad pišeš kontra ovoga kaj si napisao pod 2) 

4) točno - uz digresiju, zeleni nisu socijalisti, oni su nitko i ništa, samo marioneta da ljudima zgade sve pa da ne vide ko ih zapravo j*be.

5) drago mi je zbog tebe kolega, samo ti delaj i vrti besne pare, ali se i zapitaj zakaj ti isti arapi idu i u fracking.

A ako opravdavaš fracking onda se zapitaj jel se isplatilo prodat i to malo ljudskosti kaj si imao i tjerat cijeli planet u propast - zbog hrpice papira kaj ti daju.

Ali ok, bitno da si ti meni živ i zdrav, samo zarađuj, jednog dana se buš vratio u svoje selo s novim bemvejem pa budu oni videli ko je pravi dasa 

6) ne zeleni lobi nego švabe, malo brkaš, zeleni lobi su klauni potrčci tipa kod nas pernar i slični, zapitaš se kak je to prirodna selekcija tolko zakazala...

7) nek si ti njima reko !!! xoxo itd.

 

BTW, ne drže ti ti tvoji mokri snovi baš vodu, nisi ni svjestan kakva nam gospodarska propast slijedi već u ovome desetljeću, na kraju energenti ni ne budu igrali nikakvu ulogu jer ne budu ničemu ni služili...

 

 

Bilo kakav izvor energije koji traži "nadopunu" ne može zamijeniti fosilna goriva. To su "rekreativni" izvori energije.

O frackingu nema smisla objašnjavati. Tehnologija koja nije baš popularna u arabiji, već u drugim zemljama i to iz političkih razloga (ne energetskih).

Vozim caddya, 1.9. Super auto, ali nije baš da mi susjedi zavide.

Za zelene klaune i Pernara se slažemo, ali njima slični određuju i njemačku politiku. Ne samo njemačku, već i svih genijalaca koji grade ona čuda u sjevernom moru.

Kopanje nafte nema veze s moralom, to je stvarnost i tako mora biti. Puno veći novci se u mojoj branši mlate u sjevernom moru, na tim kvazi-eko vjetrenjačama, nego na nafti u saudiji. Upoznat sam sa obje strane. Kad vidiš ibje strane iz prve ruke shvatiš da je u arabiji puno zelenije.

 

Nisu mokri snovi već tužna stvarnost. Oko energenta su se uvijek vodili ratovi, pa će tako biti i u budućnosti. Ništa novo ni vrijedno čuđenja. Ipak je razumnije da ratujemo za naftu i plin, nego za ideale i božanstva. 

3 godine
offline
Re: Energetska tranzicija - ključni problem je što
Nije i nemoguće ga je riješiti...
3 godine
offline
Re: Energetska tranzicija - ključni problem je što
Po čemu kreativni? Pa vidi koji je energetski mix Norveške. Šta su oni dolaze da su obnovljivi izvori rekreativni?
15 mjeseci
offline
Energetska tranzicija - ključni problem je što tre

Nuklearne elektrane su najbolja opcija. Problem je premalo investitija u tom polju gdje se sakuplja nuklearni otpad. Da se unese vise profesionalaca i novca u riješavanje tog problema mogli bi smo imati čistu energiju.

 
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Energetska tranzicija - ključni problem je što

Postoje razni načini zbrinjavanja, ali kao što kažeš premalo je investicija. Popularnije je investirati novce poreznih obveznika u uvoz panela iz Kine, a uz to skupiti još novaca poreznih obveznika za kvazi-reciklažu tih istih panela.

Zelene su svi ignorirali dok netko nike shvatio da se na njihovim idejama da zaradit dobre novce...

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice