Eksplozija jedne supernove vjerojatno je potaknula

poruka: 33
|
čitano: 10.797
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Eksplozija jedne supernove vjerojatno je potaknula".
8 godina
offline
Eksplozija jedne supernove vjerojatno je potaknula

Sad bi još bilo dobro identificirati supernovu krivu za izumiranje, točnije njezine ostatke. 

 
3 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Eksplozija jedne supernove vjerojatno je potak
Valjda mi nećemo dozivjeti neku super novu.Koliko sam upoznat ni 1000 svjetlosni godina nam nije sigurno, u koliko taj neki izboj te energije nije usmjeren prema našem sunčevom sustavu ili zemlji.
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Eksplozija jedne supernove vjerojatno je potaknula

Nasamariti nekoga naSamarijem :)

Treba se ploditi i množiti. Pametniji često imaju malo ili ništa djece, i tako doprinose ostvarenju scenarija filma Idiocracy (negativna selekcija).

Idi i radi nešto korisno!
 
6 0 hvala 0
15 godina
offline
Eksplozija jedne supernove vjerojatno je potaknula

ima nekakva supernova u kolakovoj 14. ak to bubne, mnijem da nema opasnosti za dinosaure. 

 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
5 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Eksplozija jedne supernove vjerojatno je potak
Keso kaže...

Nasamariti nekoga naSamarijem :)

Treba se ploditi i množiti. Pametniji često imaju malo ili ništa djece, i tako doprinose ostvarenju scenarija filma Idiocracy (negativna selekcija).

 

Nema to veze sa urođenom inteligencijom...to je do nivoa razvijenosti drzave, kao i ekonomskog statusa pojedinca

13 godina
offline
Re: Eksplozija jedne supernove vjerojatno je potak
"trenutačno najomraženiji oblik života na planetu, ako se Homo sapiense pita"

Ako bi se pitalo sve ostale vrste, odgovor bi vjerojatno bio "Homo sapiens"
Obalo suncana, ti moj si cijeli svijet
 
10 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Eksplozija jedne supernove vjerojatno je potak
Jedini oblik života na zemlji koji se može oduprijeti svim tim silama koje su uzrok velikim izumiranjma je homo sapiens...stoga svi ti ljudi koji pljuju po svojoj vrsti su smeche...homo sapiens ima tu moć da s jedne strane uzrokuje izumiranje vrsta ali i s druge strane može te vrste sačuvati kako od samog sebe tako i od puno jačih sila.

Jedan od najboljih članaka koje sam do dćsada pročitao na bug.hr pa i šire...ovaj članak bi trebalo pokazati svim ovima od sedmog razreda osnovne škole....srednje
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
7 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Eksplozija jedne supernove vjerojatno je potak
Keso:

Pametniji imaju prednost da dulje i bolje žive, njihova djeca dobivaju bolje poslove i tako se krug nastavlja. Ono što nas danas muči kao klimatske promjene, neravnopravnost, ratovi i slično je posljedica djelovanja pametnih a ne amorfnih, “glupih” masa. Problem je što oni nisu dovoljno pametni da predvide posljedice svojih izuma tako da smo mi u svemu tome - zajedno. Štoviše, društveni konstrukti kao što je nasljeđivanje daju neopravdanu prednost pametnima čija djeca najčešće nisu toliko napredna ali zadržavaju utjecaj i moć koju su stekli njihovi roditelji i dugoročno usporavaju napredak društva.
Ja rekoh
13 godina
offline
Re: Eksplozija jedne supernove vjerojatno je potak

Upitno je cak i moze li se HS oduprijeti svim tim silama... jednostavno smo prekratko tu da bi znali. Nitko ne pljuje po svojoj vrsti, ovo je bila sala s kritickim osvrtom na ono sta je HS uradio dosada po pitanju drugih vrsta. Nazivat kolege s foruma smecem nije pristojno, ako nista drugo.

 

Slazem se. Jako dobar clanak!

Obalo suncana, ti moj si cijeli svijet
16 godina
offline
Eksplozija jedne supernove vjerojatno je potaknula

Baš lijepa priča, ali zasad nema dokaza.

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Moj PC  
1 1 hvala 0
12 godina
offline
Re: Eksplozija jedne supernove vjerojatno je potak
Na youtubeu sam gledao emisiju na tu temu. Na osnovu fosila u Argentini, došli su do zaključka da se radilo o neutronskoj zvijezdi i gama zračenju.
vicious
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Eksplozija jedne supernove vjerojatno je potaknula

Jako dobar i poučan tekst.

Moj PC  
3 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Eksplozija jedne supernove vjerojatno je potak
Antonic kaže...
"trenutačno najomraženiji oblik života na planetu, ako se Homo sapiense pita"

Ako bi se pitalo sve ostale vrste, odgovor bi vjerojatno bio "Homo sapiens"

 zahvaljujući svojoj sebičnosti opstali smo i stvorili civilizaciju ...  našoj sklonosti devastaciji i prilagođavanju okoline samo sebi,zanemarujući potrebe drugih svejedno bili to neke druge vrste živih bića ili neki drugi Homo Sapiensi

Prilagodljivi smo u svojoj oholosti i siguran sam da će bilo koju globalnu katastrofu naša vrsta preživjeti,uvijek će se nači neka elita koja će sačuvati svoje guzice !

waaagh ;
12 godina
offline
Re: Eksplozija jedne supernove vjerojatno je potak
Pa baš i ne. Dokaz je trenutno stanje. Dovoljan je jedan viruščić i puf, ode elita ko i bogeci
Dery:Dobaci meni tvog delidera pa da vidiš kako mu cijena raste kao platini.Kad ga ja uštelim to će postat pravi i7 , ostavi se ocanja i plug and play-a, nije to za te.Ja sam izbrusio vještine na amdu
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Eksplozija jedne supernove vjerojatno je potak
Koji je ultimativni cilj biološke evolucije...nastanak života koji je svjestan svog postojanja i samim time svoje prolaznosti i kraja.

Takav život učinit će sve da opstane...takav život je evolucijski odgovor na nemilosrdni svemir

Međutim takav život u glavi je dobio nuspojave koje bi mogle dovesti da samog sebe sjebe:(
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Eksplozija jedne supernove vjerojatno je potak
Cilj evolucije? Koji je cilj broja π?
Prirodne pojave nemaju cilj.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Eksplozija jedne supernove vjerojatno je potak
Warhamer:

Svako živo biće je takvo.
Ja rekoh
16 godina
offline
Eksplozija jedne supernove vjerojatno je potaknula

supernove su imale gender reveal i, jebiga, zemlja nastradala.

 

nego, meni je zanimljiva (ali pobijena) teorija da se mass extinction dogadja regularno kako suncev sustav prolazi kroz "rep" mlijecne staze (SS se krece sinusoidno, i svaki par milijuna godina ulazi u podrucje sa malo vise smeca/kamenja/asteroida/cegagod).

zapravo bilo bi super da je to istina, mozda bi se tad malo vise otisnuli prema nebu i razvoju ozbiljnog space tech-a, a ne se samo mlatit oko jebene nafte i izmisljenih religijskih likova/dogadjaja 

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Poruka je uređivana zadnji put pon 14.9.2020 15:11 (nixass).
Moj PC  
3 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Eksplozija jedne supernove vjerojatno je potak
HCMAA kaže...
Koji je ultimativni cilj biološke evolucije...nastanak života koji je svjestan svog postojanja i samim time svoje prolaznosti i kraja.

Takav život učinit će sve da opstane...takav život je evolucijski odgovor na nemilosrdni svemir

Međutim takav život u glavi je dobio nuspojave koje bi mogle dovesti da samog sebe sjebe:(

 Ukoliko se reproduciraš, nema kraja..Život se nastavlja..

Otuda i tolika potreba za "reprodukcijom", sex..

 

Sve oko čovjeka, u konačnici, se može svesti pod dva nazivnika, sex i smrt..Ne postoji ništa izvan toga..

Sve što radimo, mislimo, "živimo", svodi se pod ta dva pojma..

 

Stvari su vrlo jednostavne, ostalo su mentalne tlapnje, smisao i svrha života..

16 godina
neaktivan
offline
Re: Eksplozija jedne supernove vjerojatno je potak
Ne postoji potreba za reprodukcijom. Kad se od milijuna različitih spojeva kreirao jedan koji je imao svojstvo da se replicira nastao je logičan slijed - i njegovi 'potomci' su imali to isto svojstvo. Raznim mutacijama su neki potomci gubili to svojstvo, i za njih priča završava, a neki se usložnjavali i pri tom ga zadržavali. I tako se kroz par milijardi godina stvorila cijela plejada međusobno prilično različitih spojeva (DNA) koja imaju zajedničko to jedno svojstvo.

Dakle ta 'potreba' je samo ekspresija zapisa DNA kad se nađe u povoljnoj okolini. Mali dio tog zapisa je kod koji pokrene stvaranje muških i ženskih hormona, koji u tijelu izgrađenom po drugim dijelovima zapisa te iste DNA proizvedu ponašanje koje dovede do parenja. Potreba koju mi subjetktivno osjećamo je kemijska manipulacija koju izvodi DNA, ali ne zato što ona tako želi (ili ima 'potrebu'), nego jer se po logici stvari ona DNA koja to ima u sebi reproducirala, a ona koja nema nije.

Za reprodukcijom nema nikakve potrebe, ali kad se jednom dogodi ima tendenciju nastavljati se dokle može, to je njeno inherentno svojstvo, a ne rezultat nečije potrebe.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
6 godina
offline
Re: Eksplozija jedne supernove vjerojatno je potak
:)
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
3 0 hvala 0
7 godina
offline
Eksplozija jedne supernove vjerojatno je potaknula

Kad smo već kod toga, kak se zvala ona igra kaj smo ju igrali prije nekih 20-ak godina, sjećam se da de počinjalo kao jednostanični organizam,  pa dalje napredovalo kroz evoluciju?

 

Kruha i igala...
 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Eksplozija jedne supernove vjerojatno je potak
#fer-de-lance
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
7 godina
offline
Re: Eksplozija jedne supernove vjerojatno je potak

To je to !!!

Hvala kolega !!!

 

Kruha i igala...
8 godina
offline
Eksplozija jedne supernove vjerojatno je potaknula

Ovo što piše Visak (u zadnjem postu) je odgovor na filozofsko, a ne znanstveno pitanje. Riječ je naime o fundamentalnom pitanju novovjeke filozofije, o odnosu subjekta i objekta. Ne može se sve svesti na objekt, na objektivno (kako to čini Visak) jer iza toga se krije dosta plitki redukcionizam. Svaka pojava ima svoju objektivnu, ali i subjektivnu stranu. Ne možemo reći da je O.K. nekoga udariti čekićem po glavi, jer je njegov vrisak samo fiziološka reakcija na podražaj. 

 
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Eksplozija jedne supernove vjerojatno je potak
danen kaže...

Ovo što piše Visak (u zadnjem postu) je odgovor na filozofsko, a ne znanstveno pitanje. 

 O kojem pitanju govorimo? Ako pričamo o 'potrebi' za reprodukcijom ona objektivno ne postoji. Da, postoji subjektivno, kao što postoji i strah od Babaroge, iako Babaroga objektivno ne postoji.

 

Ne vidim što bi u toj tvrdnji bilo 'filozofsko, ali ne i znanstveno'. Ako nešto objektivno ne postoji onda upravo znanstveno ne postoji, a filozofski se može raspredati da postoji kao subjektivan dojam.

 

danen kaže...

Ne može se sve svesti na objekt, na objektivno (kako to čini Visak) jer iza toga se krije dosta plitki redukcionizam. 

 Nešto ćemo proglasiti plitkim da bi oslabili sugovornikovu poziciju? Problem je što ova rečenica ne funkcionira ako se redukcionizam ne proglasi plitkim. A ako ne funkcionira bez subjektivnog epiteta onda ne funkcionira uopće.

 

'On je dosadno pedantan'. Izbaci 'dosadno' i dobiješ poželjnog zaposlenika. Tako i redukcionizam nije sam po sebi problematičan, pa ga treba na silu takvim prikazati.

 

danen kaže...

Svaka pojava ima svoju objektivnu, ali i subjektivnu stranu. Ne možemo reći da je O.K. nekoga udariti čekićem po glavi, jer je njegov vrisak samo fiziološka reakcija na podražaj. 

 Kako smo odjednom od promatranja objektivne stvarnosti došli do projekcije tih zaključaka na međuljudske odnose? Ovo je onaj logički troskok koji vjernici naprave kad kažu da bi čovjek koji se ne boji boga trebao bez problema ubijati.

 

To što život nema neki viši smisao, što smo samo obični biokemijski strojevi, što po svemu sudeći uopće nemamo slobodu odlučivanja, sve to nimalo ne mijenja da postoji naša subjektivna samosvjest, da svi težimo ugodi i da nam najviše odgovara društveno ponašanje koje maksimizira ugodu za sve samosvjesne jedinke, iz čega proizlaze moral i zakoni (a ne iz besmisla postojanja).

 

Rasprave 'što je fundamentalna istina o svijetu' i 'kako ćemo realno živjeti' nisu spojene posude i većina ljudi ih može paralelno voditi bez da postanu Mengele.

 

 

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
Poruka je uređivana zadnji put pon 14.9.2020 23:57 (Visak).
8 godina
offline
Eksplozija jedne supernove vjerojatno je potaknula

Umjesto da sa mnom raspravljate o tako dubokim temama, koje su obilježile cijelu novovjekovnu filozofiju, bilo bi Vam pametnije da pročitate što o svrhovitosti kaže Kant u "Kritici rasudne moći" (Kritik der Urtheilskraft). Uostalom i Jacques Monod, moderni biolog i materijalist jasno kaže (Sučajnost i nužnost): "Možemo reći da se ta (živa) bića razlikuju od svih ostalih struktura svih postojećih sistema u svemiru svojstvom kome ćemo dati ime svhovitost (teleonomija)". Inače, filozofija se ne uči tako da se raspravlja po forumima (ili u birtiji) nego da se čitaju filozofske knjige, koje su - razumije se - napisali pravi filozofi - Platon, Aristotel, Descartes, Spinoza Kant, Hegel i njima slični veliki umovi. No za to treba utrošiti malo više energije - zar ne? 

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Eksplozija jedne supernove vjerojatno je potak
Nisam ni sumnjao da ćemo ubrzo doći do preporuka za čitanje Kanta i Hegela, to je vaš standardni uzmak.

No filozofija nije egzaktna znanost, pa ma koliko ti filozofi bili pametni i učeni za svoje vrijeme, njihove misli nisu konačna istina, niti se mogu koristiti kao argument u raspravi. Bez daljnjega da ih je korisno čitati, ali onaj tko ne može formulirati i argumentirati vlastitu misao, nego samo citira tuđe i poziva se na njihov autoritet i vlastitu načitanost, nije puno naučio od njih.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
8 godina
offline
Eksplozija jedne supernove vjerojatno je potaknula

Ima ljudi koji su pametni za sva vremena, a ima i onih koji to nisu, bez obzira u kojem vremenu živjeli. Filozofija ne može zastarjeti, jer kako kaže Hegel, filozofija je jedna, a filozofski pravci su samo njezini aspekti, bez kojih se cjelina filozofije ne može razumjeti (kao što se kinematika ne može razumjeti bez dinamike). No vratimo se na bitno. Ima pitanja, kako znanstvenih tako i fiozofskih, koje se ne mogu tek tako riješiti. Jedno od takvih pitanja je pitanje objekta i subjekta, "subjektivne" i "objektivne" istine, kojim su se bavili najveći umovi od srednjeg vijeka naovamo, a i još se o tome naveliko filozofira. Pa kako onda očekivati da će Visak+Danen na to naći konačni odgovor? No bez obzira na pristup i filozofski sustav, stalno se provlači jedna misao, a to je da je ljudsko mišljenje (um) integralan, tj. da se ne može misliti bez subjekta, niti se može misliti bez objekta, nego subjekt i objekt čine organsku, nerazvojnu cjelinu. Spinoza je to izrekao formulom "Deus sive natura", Kant podjelom spoznaje na apriorne forme (apsolutni subjekt) i stvar po sebi (apsolutni objekt), Hegel je pak gledao spoznaju kao razvojni proces, Marx kao povijesnu praksu. Na to se uglavnom i svodi moje sudjelovanje u ovoj nazovi filozofskoj raspravi. Ne možemo sasvim odbaciti subjektivno, jer onda bi se naša misao i spoznaja pretvorila u ništa. Prema tome, svrhovitost nije izbačena iz filozofije i znanosti, nego je protumačena, bolje promišljena. Stvar je samo pristupa i perkspektive kako ćemo gledati na neku prirodnu pojavu, kauzalno ili teleološki. Uzmimo primjerice temeljni prirodni zakon koji kazuje da potencijalna energija teži minimumu. Je li on dobar? Po Visku očito nije jer uvodi svhovitost u prirodne pojave (sve teži minimumu energije), tj. izvodi prirodni zakon iz budućeg (telos) stanja sustava.  Kako sad to? Kako je moguće da se na takvom (teleološkom) zakonu temelji cijela fizika? Sve u svemu to su  teška pitanja, pa ako bih se s njima htio više pozabaviti napisao bih o tome knjigu ili barem članak. A ovako...? Vade retro, Satanas! Opet sam se dao navući na tanak led, no ipak se nadam da će nekog čitatelja ovaj moj članak navesti da počne čitati ozbiljna filozofska djela - jer to je jedini put u filozofiju. Ostalo je trokeljanje. 

 
2 0 hvala 1
6 godina
offline
Re: Eksplozija jedne supernove vjerojatno je potak
kužim ja kolegu Viska...jerbo i ja tako razmišljam...cili ovaj svemir je u biti za k*rac...ali eto evolucijska mogućnost da budemo svjesni vlastitog postojanja ima VISOKU CIJENU...koju tako lako ne možemo probaviti pa utjehu tražiš u slatkim lažim...za nas ostale koji imaju alergiju na slatko...tu je Kemija:)
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
2 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice