Dune (2021)

poruka: 82
|
čitano: 17.737
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Dune (2021)".
8 godina
neaktivan
offline
Dune (2021)

Osvrt filmskog kritičara koji ne zna riječ scenarij se prestaje čitati kod prve "skripte".

 
9 3 hvala 0
8 godina
offline
Dune (2021)

Pogledao. Neloše, ali dosadnjikavo. Prvi film je imao daleko bolju glumačku postavu.

Moj PC  
12 8 hvala 0
14 godina
offline
Dune (2021)

Lynchova verzija je na trenutke prepuna preglumljavanja i djeluje kao parodija. Ovo je daleko bolji film. Jedini problem je št se mora čekati dvije godine na nastavak.

Moj PC  
17 8 hvala 0
10 godina
offline
Dune (2021)

Fantastičan film i odmah se vidi da je redatelj isti koji je radio i Blade Runner-a koji je isto tako fantastičan audio i vizualno.

Nadglednik dina
Moj PC  
20 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: Dune (2021)
forumaš kaže...

Lynchova verzija je na trenutke prepuna preglumljavanja i djeluje kao parodija.

 Kako kome. Meni više smeta recikliranje filmova jer jer nema novih ideja. Rijetko koji remake je jednako dobar ili bolji od originala.

10 godina
offline
Dune (2021)

Remake? Ajde dobro.  Tko je čitao knjigu/knjige vjerojatno jako dobro zna koja je ekranizacija bliže književnom predlošku, osobito atmosferom. Stelan u ovom filmu, kao barun, je u rangu sa Brandovim pukovnikom Kurtzem iz Apokalipse. Svaka scena s njim je malo remek djelo.

مرګ ژوبله
 
16 2 hvala 0
10 godina
offline
Re: Dune (2021)
zelenapaprika kaže...
forumaš kaže...

Lynchova verzija je na trenutke prepuna preglumljavanja i djeluje kao parodija.

 Kako kome. Meni više smeta recikliranje filmova jer jer nema novih ideja. Rijetko koji remake je jednako dobar ili bolji od originala.

 Ne bih rekao da se radi o recikliranju filma, vec o ekranizaciji knjige, koja zasluzuje da ta ekranizacija bude na nivou.

14 godina
offline
Dune (2021)

Moj PC  
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: Dune (2021)
thebatman kaže...
zelenapaprika kaže...
forumaš kaže...

Lynchova verzija je na trenutke prepuna preglumljavanja i djeluje kao parodija.

 Kako kome. Meni više smeta recikliranje filmova jer jer nema novih ideja. Rijetko koji remake je jednako dobar ili bolji od originala.

 Ne bih rekao da se radi o recikliranju filma, vec o ekranizaciji knjige, koja zasluzuje da ta ekranizacija bude na nivou.

 Ukusi su različiti. Meni nije ništa falilo Lynchovoj varijanti. Ovo je recikliranje. Kao i jučerašnji Ben Hur na Novoj TV.

4 godine
offline
Re: Dune (2021)
Super64 kaže...

Remake? Ajde dobro.  Tko je čitao knjigu/knjige vjerojatno jako dobro zna koja je ekranizacija bliže književnom predlošku, osobito atmosferom. Stelan u ovom filmu, kao barun, je u rangu sa Brandovim pukovnikom Kurtzem iz Apokalipse. Svaka scena s njim je malo remek djelo.

 Remek djelo?  Bojim se da je ovo generacijska rasprava.

14 godina
offline
Re: Dune (2021)
Oba sam filma gledao u kinu (Lynch verzija) i ne vidim tu problem generacija. Definitivno je Apokalipsa imala pozitivan utjecaj na ovaj film.
Moj PC  
3 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Dune (2021)
Dupli
Poruka je uređivana zadnji put ned 31.10.2021 9:55 (forumaš).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Dune (2021)
Mozda napokon dobijemo i igru u dune svijetu.. a film cu pogledati danas
be Cool
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Dune (2021)
Dune 2 je pokrenuo cijeli novi žanr u gameing industriji.
16 godina
offline
Re: Dune (2021)
Nema ovo veze sa generacijskom raspravom. Stari Dune nije baš neka ekranizacija samih knjiga, te je dosta više inspirirana i vremenom, tj. više je naslonjena na umjetnost.

Ovaj novi Dune je izniman, odaje čast jednoj od najboljih SF knjiga svih vremena. Naravno da se i ovdje vidi utjecaj vremena u kojem živimo, ali je ipak dosta vjernija ekranizacija od prvog filma.
4 godine
offline
Re: Dune (2021)
forumaš kaže...
Oba sam filma gledao u kinu (Lynch verzija) i ne vidim tu problem generacija. Definitivno je Apokalipsa imala pozitivan utjecaj na ovaj film.

 Ja vidim problem generacija. Jer je Lynch film snimio 1984., prije 37 godina (knjiga je napisana 1965.), kada dio forumaša nije bio niti rođen i tada je bio omiljen kod dijela ljudi bliskim SF-u. Neki nisu voljeli Lyncha, pa a priori nisu voljeni ni film. Nemam više novinarsku recenziju nove Dine (Jutarnji list? Studio petkom?) u kojoj je lijepo pisalo da je ovo film za nove generacije. I to jest tako. Ne znam zašto je to teško prihvatiti.

4 godine
offline
Re: Dune (2021)
HAL kaže...
Nema ovo veze sa generacijskom raspravom.

 Već sam pojasnio u drugoj poruci. Nema smisla nebrojeno puta ponavljati isto. I baš me zanima tko je od prisutnih forumaša pročitao sve dijelove koje je napisao Herbert.

Poruka je uređivana zadnji put ned 31.10.2021 10:28 (zelenapaprika).
16 godina
offline
Dune (2021)

Pogledao, a sto reci, talibani sa macevima i nozevima u svemiru u buducnosti zajedno sa pjescanim crvima koji izgledaju kao identicna replika prosjecnog dlakavog supka. 

Ne znam hocu li gledati nastavak jer nisam obozavatelj ni talibana ni svemirsko-pjescanih dlakavih supaka.

 
2 24 hvala 0
16 godina
offline
Re: Dune (2021)
Jesam i dosta knjiga koje pisao njegov sin.

I dalje ne razumijem kako je ovaj film baš za ovu, novu generaciju, kada je sam po sebi puno vjerniji knjigama… Ali ok, nostalgija je opaka stvar i često mijenja realnost prošlog vremena.
15 godina
offline
Re: Dune (2021)
@Hal
Po meni ovaj film definitivno nije za nove generacije već za stare SF prdonje koji su fanovi Dune pisane verzije, u taj tabor i sam spadam.
Da je film bezveze reći će samo neuk čovjek, da ti se ne sviđa ovisi o ukusima ali da je dosad najvjernije prenio knjigu na film je 1/1.
Da li je mogao bolje ili drugačije možemo raspravljati, ali meni je odličan. Kao prvo radi polaganog tempa, vizualne prezentacije i manjka detaljnjog prikaza tehnologije (tipa kokpiti su dočarani sa 2-3 kruga sa nekim bluranim ekranom limenim spikerfonom, letjelice izgledau kao šlauf i kinder jaje ali se super uklapa u mindset 50tih i 60tih)
Inače, kada ista stvar se ponovila kao i sa BladeRunnerom 2049 kada je film završio i svjetla u kinu su se upalila. Hrpa zbunjenih mlađih lica, ali po meni je to pozitivno. Mislim da sam i sam imao takav izraz pred hrpu godinam kada sam ko klinac pogledao Ridleyevog B.Runnera :)
Poruka je uređivana zadnji put ned 31.10.2021 11:38 (mrfloyd).
15 godina
offline
Dune (2021)

(domaća zadaća, ihush verzija: dina je lijepa ali već ima dečka)

 

odrednice:

- mali pustinjski miš velikih znojnih ušiju (poljski i češki miševi imaju male uši)

- rudari kripto-govna pustinjskih suhoglista, s kojim pogon nekog genijatora von holtzmanna savija prostor a mornari i skiperi idu ča navigat (računaju gps koordinate, da se netko ne zaleti u kakav sunac majkin dok put putuje, a žao mu)

- eksterijeri (razglednice): vadi u jordanu, pustinja u saudijskoj arabiji i norveška obala

- interijeri: mađarska

- foksterijeri: nema (ima mops)

- spice girls pod burkama su glavne kuharice

- 20000 godina od danas (± parsto sim-tam), iako se ima antigravitacija, nekakvi vretenco-kopteri s kokpitom vijetnamskog bella-a (huey)

- videospot za glazbu hansa zimmera (za frendove "zimmer frei"), kojom dominira žensko zavijanje

- mesija nije sin uglednog lokalnog hadezeovca nego svizac mubarak (grizac tokamak?, niknak zabatak?, uglavnom, na hebrejskom "prečac", na rvackom "šortkat"), 300 iz "this is sparta!" kao sardaukaronjski tjelesni zdrug kajzera und koniga šadam-paše spletkaroša, koji bi se samo šorali, i šaj hulud, kojeg štuje i od njeg strahuje organizacija al fremenida, a zbog prije spomenutog dreka ("mješavina začina" za kuhinju suvremene domaćice), veličine i apetita

- leteće injekcije cijepe kad se najmanje nadaš, ako se ne sakriješ

 

pouka:

ljudotinje su strojevima dale misliti. sve je bilo smart. i iot. pa je dara prevršila meru. onda je bio sveti rat slugu (butlerian jihad) protiv terminatora 2, 3, 4 i 5. dobili smo ih s 1:0 (u produžecima). povjerenstvo za "naprdak tehnologije" zabranilo je strojeve koji misle ("ti š meni mislit, ___ ti nanu tostersku) pa se svi kolju besplatnim kompletima nožova (kao u azijskim filmovima). Petric je ostao bez pametnog telefona, Vrbanus bez pametnih tapeta a marketingaški prodavači muda pod bubrege bez posla

 

zaključak:

shit happens on arrakis. naziva se melanž ili spajs. svi se urokaju s tim i ponovo shit happens, samo opsežnije.

 

špojler:

paul ("paja" ili "paško" - regionalno) the drugi postaje megacar svemira, umjesto ramba amadeusa. a sve se vrti oko jedenja govana ("začin"). dobar tek. 

 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put ned 31.10.2021 18:42 (Ajar).
Moj PC  
7 11 hvala 1
Dune (2021)

Pozdrav,

 

ja sam ga pogledao prije koji tjedan, moram reći da mi je i dalje prva verzija bolja jer je ne znam, "tmurnija", ljudi su "čudniji" u original verziji. Ali daleko da je ovaj film išta drugo osim sjajan! Jako sam se zabavio i nije mi žao što sam ga gledao (prava vizualna poslastica, to je falilo originalu), i na kraju ostavlja dojam da ne možeš dočekati slijedeći nastavak. Imao sam doduše na momente feeling da gledam Star Wars, baš me podsjetilo u nekim manjim segmentima. Ali i valjda je ta priča vezana za 3 strane (good guys, bad guys, misterious guys) bila dosta popularna u prošlosti jer se nalazi i u drugim filmovima, čak i u nekim kaubojskim.

 

Eh osvrt na tekst

- "when you take a life, you take your own" - moram priznati da nisam uopće shvatio što se htjelo s time reći.

 

- Snovi Paula su mi bili samo snovi, i nimalo shvatljivi. Ma ne volim gledati film 4 puta samo kako bih shvatio nešto dublje. Nisam shvatio, OK, go on, dan mi je prekratak.

 

Volio bih da se divovski crvi više pokazuju, baš su bili spektakularni ono sitno minuta što su se vidjeli, ne viđaju se tako često u filmovima i mislim da je to jedna od najupečatljivijih scena filma.

 

Onaj dio kad Paul gurne ruku u kutiju, te kad ona mala strelica leti, to je daleko, daleko bolje bilo u originalu (puno bolja atmosfera se stvorila). Ovdje 2 scene nisu bile ništa posebno.

 

 

Lijepi pozdrav.

 

 

Moj PC  
3 1 hvala 0
4 godine
offline
Re: Dune (2021)
HAL kaže...
Jesam i dosta knjiga koje pisao njegov sin.

I dalje ne razumijem kako je ovaj film baš za ovu, novu generaciju, kada je sam po sebi puno vjerniji knjigama… Ali ok, nostalgija je opaka stvar i često mijenja realnost prošlog vremena.

 Ako ti tako kažeš, onda mora biti istina. Nedaj nikome da ima svoje mišljenje! Nikad!

16 godina
offline
Re: Dune (2021)
Pa ti prenosiš mišljenje iz jutarnjeg i objektivno si u krivu, film ti se može svidjeti ili ne svidjeti, to je normalno.

Ali ako kažeš da je stari film puno vjernije prenio totalnu atmosferu izvornog materijala, onda mi je to neshvatljivo. Pogotovo kad se ide sa pričom da je film samo nešto za današnje generacije.
16 godina
offline
Re: Dune (2021)
Pa 100% se slažem i isto tvrdim. Stari film je bio ok, ali previše artsy za moj ukus i kad pogledaš te neke starije filmove sa odmakom, lakše je vidjeti sve što ti se ne sviđa.
12 godina
online
Re: Dune (2021)
Super64 kaže...

Remake? Ajde dobro.  Tko je čitao knjigu/knjige vjerojatno jako dobro zna koja je ekranizacija bliže književnom predlošku, osobito atmosferom. Stelan u ovom filmu, kao barun, je u rangu sa Brandovim pukovnikom Kurtzem iz Apokalipse. Svaka scena s njim je malo remek djelo.

 Evo ja. Više puta. Koji klinac Marlon Brando ima sa Vladimirom (unikatnim likom) ? Gdje su heart plugovi ? Ajde atmosfera, ok, ali ovom filmu fali duša.

 

Solidan, ne fantastičan...

 

Ona Zendaya kao Chani je krinđ na kubik.  

Dery:Dobaci meni tvog delidera pa da vidiš kako mu cijena raste kao platini.Kad ga ja uštelim to će postat pravi i7 , ostavi se ocanja i plug and play-a, nije to za te.Ja sam izbrusio vještine na amdu
Poruka je uređivana zadnji put ned 31.10.2021 13:01 (DarthMarkus).
15 godina
offline
Re: Dune (2021)
DarthMarkus kaže...

 Evo ja. Više puta. Koji klinac Marlon Brando ima sa Vladimirom (unikatnim likom) ? Gdje su heart plugovi ? Ajde atmosfera, ok, ali ovom filmu fali duša.

 

Solidan, ne fantastičan...

 

Ona Zendaya kao Chani je krinđ na kubik.  

Nema ti heart plugova u knjizi ;) 

K
14 godina
offline
Dune (2021)

OK, pametnjakovići, a tko je od vas pročitao knjige ?!?!?

 

što se tiče vašeg mišljenja, nema problema (vrhunski američki filozof kasnog 20. stoljeća, inspektor Harry Callahan je to krasno sažeo: mišljenje je poput šupka, svatko ga ima!), zbilja svatko ima što reći...

 

ali prosim lepo, posipano s cukorekom, samo ako ste pogledali oba filma i..... pročitali knjige...

 

da prisnažim citatom Sibeliusa:

 

Ne pridajte puno značenja riječima kritičara. Zapamtite, ne postoji kip podignut u čast jednoga od njih....

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
2 2 hvala 1
7 godina
offline
Re: Dune (2021)
Ja spadam u tabor koji je citao knjigu, koji voli i Lynchevu adaptaciju i ovaj novi film.

Lyncheva adaptacija nakon prvog gledanja me privukla vizualno, kako sam bio klinjo onda je bilo vidjeti ogromne crve kako pojedu sve zlikovce zakon. Sto se radnje tice nisam nista onda skuzio, kao ni otac s kojim sam gledao film. Nakon citanja knjige su neke stvari sjele na svoje mjesto. Da ne idem previse u offtopic s tom verzijom, kostimi su bili zakon u toj adaptaciji kao i soundtrack kojeg su radili Toto i Brian Eno.

Sto se nove adaptacije tice, s uzitkom sam je pogledao u Imaxu. Pogledao sam je i drugi put na kompu, ali to nije to, sami zvucni efekti su vrlo dobro izvedeni sto je tesko u kuci reproducirati. Ono sto mi nije najbolje sjelo su boje u scenama koje se odvijaju na Caladanu (planetu obitelji Atreides). Prema knjizi Caladan je poput raja tako da su te scene IMHO trebale biti dosta vedrije, a ne onako tmurne. Kad smo kod boja, iako preferiram Lynchevu narancastiju boju Arrakisa cisto jer mi to vise prilici nekom vanzemaljskom krajoliku, scene na Arrakisu u novoj verziji su mi dobro sjele, ponajvise kako je prikazan “zacin”. Zatim letjelice i vozila odlicno izgledaju. Sto se tice komentara kako kokpit izgleda u orinokopteru, a proslo je vise od 10000 godina se da objasniti s Butlerijanskim jihadom kada su unisteni i zabranjeni svi strojevi koji imaju ikakve veze s AI-jem i veliki dio racunala opcenito. Koncept gdje neke letjelice imaju balone mi je bio cudan na prvu, ali opet se nekako uklopio u sveukupni izgled. U ovoj ekranizaciji kostimi su takodjer vrlo dobro dizajnirani (za razliku od uzasa u mini seriji), oklop Atreidesa izgleda odlicno, uniforme takodjer. Harkonneni su takodjer vrlo dobro prikazani i dizajn kostima i cjelokupnog izgleda dobro prikaziva njihovu narav. Takodjer, svidja mi se i dizajn reda Bene Gesserit koji opet u jednu ruku ostavlja slicni dojam kao i u Lynchevoj adaptaciji. Ono sto je za mene bio “easter egg” je scena gdje se letjelica spusta u palacu Harkonnena. Dizajn palace je ocigledno inspiriran grafikama H.R. Gigera koje je radio za nikad snimljenu Jodorowskyjevu verziju.
Soundtrack se dobro uklapa u film i zajedno s filmom stvara vrlo dobru cjelinu, ali za razliku od soundtracka Lynchevog filma koji je dobar album sam po sebi, nista me ne privlaci da idem poslusati Zimmerov soundtrack. Iako ovo nije nikakva zamjerka.
Ono sto me zanima u nastavku je tko ce biti car, tko ce biti Feyd i kako ce izgledati navigatori. U intervjuima, koliko sam polovio, u nastavku ce se opisati Mentati (ljudska racunala) i jos neke “nepoznanice”. Jedino 2023. se cini malo daleko i nadam se da ce odmah moci snimiti i Dune Messiah tako da zatvori triologiju.
A dok drugi dio ne izadje zanima me kakva ce biti serija o redu Bene Gesserit koja bi trebala izaci krajem iduce godine. Sto se serija tice u Dune svemiru, mislim da bi ekranizacija radnje koja se dogadja oko Butlerijanskog Jihada bila potencijalno vrlo isplativa jer je dosta jednostavnija u odnosu na npr. kada Leto 2. postane novi car na 3500 godina i samim time pristupacnija siroj publici.
 
11 0 hvala 3
15 godina
online
Dune (2021)

Ja sam odmah posle gledanja ove nove ekranizacije pogledao staru Lynchovu i imao sam osjećaj kao da gledam Flash Gordona.

Ono, zabavno, ali vidi se da ga je vrijeme pregazilo plus što ima previše "pjesničkih sloboda". Još sam gledao extended verziju, ali i to je prekratko i vidi se da je dosta materijala izbačeno u montaži.

 

Inače još kao klinac sam bio fasciniran Dinom i bio mi je baš mističan film, a posebno mi je u sjećanju ostalo da je to bio posljednji film koji sam gledao na TV u podrumu tokom granatiranja.

Nedugo posle je nestalo struje koja više nije dolazila, pa onda i kuće i svega ostalog. Počeo je rat i u BiH.

 
9 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice