Država daje 95 milijuna kuna poticaja za obnovljiv

poruka: 45
|
čitano: 14.331
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Država daje 95 milijuna kuna poticaja za obnovljiv".
15 godina
offline
Država daje 95 milijuna kuna poticaja za obnovljiv

Hep ods je usko grlo.

 
2 0 hvala 0
9 godina
protjeran
offline
Država daje 95 milijuna kuna poticaja za obnovljiv

Bez obzira na sve moguće probleme pri potpunoj realizaciji ovog projekta, solarni paneli su jedna od pozitivnijih vijesti ove godine.

Moj PC  
3 0 hvala 0
14 godina
offline
Država daje 95 milijuna kuna poticaja za obnovljiv

A di će ih stavit na dotrajale krovove? Iovako je dosta njih bez krova nad glavom od potresa i nevremena.

 
3 0 hvala 0
10 godina
offline
Država daje 95 milijuna kuna poticaja za obnovljiv

S 128k kuna poticaja može se izgraditi vrlo dobra solarna elektrana s baterijskim sustavom. Dakle gotovo potpuna neovisnost o HEP-u osim u zimskim mjesecima. To je ogromna ušteda.

Nadglednik dina
Poruka je uređivana zadnji put čet 29.9.2022 10:17 (Entry Point).
Moj PC  
8 0 hvala 2
14 godina
offline
Re: Država daje 95 milijuna kuna poticaja za obnov
Memphis kaže...

A di će ih stavit na dotrajale krovove? Iovako je dosta njih bez krova nad glavom od potresa i nevremena.

 A jbga, onaj tko ima normalne krovove ima priliku iskoristiti pametno te krovove. Ostali, niš ili sredite krovove, potkrovlja.. pa na dalje..

14 godina
offline
Re: Država daje 95 milijuna kuna poticaja za obnov
Entry Point kaže...

S 128k kuna poticaja može se izgraditi vrlo dobra solarna elektrana s baterijskim sustavom. Dakle gotovo potpuna neovisnost o HEP-u osim u zimskim mjesecima. To je ogromna ušteda.

 

Čuj svašta se može napisati. Neznam kako su došli do 128k kn poticaja.. to da se na trepavice postaviš neznam od kuda.

Računaj da jedan 10 kW sustav koji je za gro kućanstava prevelik, znači da će većina ići na manje sisteme 4-6 kW.

Jedan takav 10 kW sistem koji godišnje proizvede 13-15.000 kWh te dođe manje od 100k kn, i neka ti maknu sav porez, a neće jer je PDV maknut samo na solarne panele, ne i ostale radove, montažnu opremu to je nekih 20k kn uštede... gdje je ostalih 108k ???? stvarno nemam pojma. Možda netko zna?

Poruka je uređivana zadnji put čet 29.9.2022 10:30 (bus).
16 godina
offline
Re: Država daje 95 milijuna kuna poticaja za obnov
Ne znam zasto ovo uvjetovanje s energetskim razredima, kako veze to ima sa solarima uopce
 
1 0 hvala 0
9 godina
offline
Država daje 95 milijuna kuna poticaja za obnovljiv

 

slušam neki dan na radiju u emisiji HRTa, bio je jedan čovjek koji se bavi solarnim panelima 15 godina, ima firmu za to ugrađivanje i sve. Uglavnom, rekao je da će s obzirom na našu klimu ti novi kolektori i generatori/baterije šta već je, prikupljati energije koje će premašiti potrebe kućanstva. U normalnom sustavu bi to bilo odlično jel, samo što kod nas čim pređeš svoju potrošnju i u nekakvom si energetskom suficitu, naš genijalni HEP te automatski prebacuje u kategoriju proizvođač ili trgovac ili nešto tako, odmah se primjenjuju druge tarife i takse i koješta i na kraju završiš posran. Financijski jel. Nisam sve uspio čuti detaljno koliko sam htio jer me je dijete malo gnjavilo dok smo se vozili, ali shvatio sam bit. Čovjek je rekao da se nada da će se to što prije izmjeniti jer je sumanuto.

Moj PC  
10 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Država daje 95 milijuna kuna poticaja za obnov

Tak ti je svugdje u svijetu, ne samo kod nas.

Da ti daju punu cijenu koju inače platiš za kWh onda bi normalni komercijalni proizvođači bili u neravnopravnom položaju.

Jer njima plate normalnu tržišnu cijenu, a onda na toj još ide PDV i onda zasebno trošarine i mrežarina.

Sad recimo ti imaš solare, struja je kunu, i ti bi sad višak isto htio prodati za kunu, što znači da onda moraju drugom kupcu naplatiti više.

Tak je inače bilo, dok su solarcima plaćali čak više od tržišne cijene, pa smo na kraju svi nadrapali jer sad svatko daje 10 lipa/kWh za financiranje solara.

 

E da, pa oni više nemaju to poticanje solarne proizvodnje većom otkupnom cijenom, zakaj onda uopće plaćamo taj namet kad solarcima plaćaju tržišnu cijenu ???

 

pan y agujas
9 godina
offline
Re: Država daje 95 milijuna kuna poticaja za obnov
fer-de-lance kaže...

Tak ti je svugdje u svijetu, ne samo kod nas.

Da ti daju punu cijenu koju inače platiš za kWh onda bi normalni komercijalni proizvođači bili u neravnopravnom položaju.

Jer njima plate normalnu tržišnu cijenu, a onda na toj još ide PDV i onda zasebno trošarine i mrežarina.

Sad recimo ti imaš solare, struja je kunu, i ti bi sad višak isto htio prodati za kunu, što znači da onda moraju drugom kupcu naplatiti više.

Tak je inače bilo, dok su solarcima plaćali čak više od tržišne cijene, pa smo na kraju svi nadrapali jer sad svatko daje 10 lipa/kWh za financiranje solara.

 

E da, pa oni više nemaju to poticanje solarne proizvodnje većom otkupnom cijenom, zakaj onda uopće plaćamo taj namet kad solarcima plaćaju tržišnu cijenu ???

 

 

Vidi ja se stvarno u tu tematiku ne razumijem previše, ali ako meni u kućanstvu ostane neki višak, pa ne može me se stavljati u istu skupinu s nekim tko proizvodi puno veće količine energije, kojemu je to djelatnost i time se bavi.

 

Sad npr pređe tvoje kućne potrebe i ostane višak u nekoj vrijednosti 200 kn. Pa ne može me se za 200 kn trpati u isti koš s nekim tko proizvede za 2 milijuna, jel tako? E sad bitno je pitanje koliko se viška proizvede, to stvarno ja ne znam, ali se sjećam tog čovjeka na radiju da je baš rekao da ako pređete za 1 lipu automatski upadate u tu kategoriju.

7 godina
offline
Re: Država daje 95 milijuna kuna poticaja za obnov

Je, ali onda bi svi ugradili solare, i došli bi u situaciju da praktički nitko onda više ne plaća mrežarinu i PDV, i od kud bi se onda financirala mreža?

To kaj si ti rekao je poticajna cijena, i to je dugoročno neodrživo, jer kad isti čovjek kupuje i prodaje struju, a dobije više za prodanu nego kaj plati kupljenu je čista propast za operatera, jer on od one koju tebi proda mora dati dio državi, a od otkupljene mora opet dati isti dio državi i prodati dalje za manje samo da ne bi morao drjgom kupcu naplatiti više.

Pa makar proizveo samo 1 Wh viška.

 

pan y agujas
Poruka je uređivana zadnji put čet 29.9.2022 12:01 (fer-de-lance).
14 godina
online
Re: Država daje 95 milijuna kuna poticaja za obnov
Cansee kaže...
fer-de-lance kaže...

Tak ti je svugdje u svijetu, ne samo kod nas.

Da ti daju punu cijenu koju inače platiš za kWh onda bi normalni komercijalni proizvođači bili u neravnopravnom položaju.

Jer njima plate normalnu tržišnu cijenu, a onda na toj još ide PDV i onda zasebno trošarine i mrežarina.

Sad recimo ti imaš solare, struja je kunu, i ti bi sad višak isto htio prodati za kunu, što znači da onda moraju drugom kupcu naplatiti više.

Tak je inače bilo, dok su solarcima plaćali čak više od tržišne cijene, pa smo na kraju svi nadrapali jer sad svatko daje 10 lipa/kWh za financiranje solara.

 

E da, pa oni više nemaju to poticanje solarne proizvodnje većom otkupnom cijenom, zakaj onda uopće plaćamo taj namet kad solarcima plaćaju tržišnu cijenu ???

 

 

Vidi ja se stvarno u tu tematiku ne razumijem previše, ali ako meni u kućanstvu ostane neki višak, pa ne može me se stavljati u istu skupinu s nekim tko proizvodi puno veće količine energije, kojemu je to djelatnost i time se bavi.

 

Sad npr pređe tvoje kućne potrebe i ostane višak u nekoj vrijednosti 200 kn. Pa ne može me se za 200 kn trpati u isti koš s nekim tko proizvede za 2 milijuna, jel tako? E sad bitno je pitanje koliko se viška proizvede, to stvarno ja ne znam, ali se sjećam tog čovjeka na radiju da je baš rekao da ako pređete za 1 lipu automatski upadate u tu kategoriju.

 Problem je što svi solari proizvode el.en u isto vrijeme, odnosno ne proizvode također u isto vrijeme. A struja je zajebana jer nema "cisterni" gdje će skladištiti taj višak ili iz kojih će pumpati kada je u mreži manjak pa imamo zajebanu situaciju. 

 

Zamislimo da svi ugrade solare koji pokrivaju 80% njihovih dnevnih potreba u isto vrijeme. To znači da HEP mora preko dana smanjiti proizvodnju za 80% kućanstava (ili prodati višak), a preko noći osigurati struju za sve - odnosno povećati proizvodnju (ili otkupiti od treće strane). To su ogromni poremećaji u mreži.

 

Pametnije bi bilo, kod ovako large scale investicija u proizvodnji El.EN. sve direktno odrađivati preko centralnog sustava u vlasništvu države. Neka solari budu besplatni i neka svima smanje račun za struju ukoliko dođe do viškova za izvoz. Isti krac potrošio ja 10.000€ na elektranu pa šparao na računima 7-10 godina do isplativosti ili potrošio HEP pa da onda po nekom strateškom planu vode računa o tome gdje će s viškovima i odakle će pokrivati manjkove - pa da svima, a tako i meni, s vremenom smanjuju (ili ne povećavaju) račune. Što će nam solari ako će zbog toga smanjivati nuklearku?

 

Poanta je dakle u diversifikaciji. Osnova mora biti nuklearna energija (idealno bi bilo imati 3 nuklearke i pokrivati barem 45% potreba) zbog stabilnosti sustava - ostatak se može diversificirati kroz HE, plin, solare i vjetar itd. Ali dovoljno smo mala država da se može relativno lako napraviti nacionalni plan "obnovljivosti" pa da se ne dogodi da bogatuni na moru plaćaju račune 5 kn mjesečno i da se plaše viškova, a u sjevernijim dijelovima gdje se solari ne isplate (u istoj mjeri) da ljudi skapavaju zbog 4 cifrenih računa. A svi skupa plaćali nuklearke i dalekovode. Nema nikakvog smisla da netko zbog uloženih 10.000€ maltene 25 (odnosno 15-17) godina ne plaća struju jer živi u kući na suncu, a da svi ostali koji žive recimo u zgradama, plaćaju jednake poreze itd, a koji su također uložili milijarde u HEP ostaju zakinuti. Ako imamo potencijal za 100.000 solara po 10.000€ pa eto, dignimo milijardu eura kredita i ugradimo 100.000 solara tamo gdje je najbolja isplativost i smanjimo račune svima. Fuck it, ugradimo i 500.000 solara jer koga boli kurac za 5 milijardi eura. Mirovinci su krcati parama pa nek pola plate fondovi i neka dio zarade ide za penzije babama koje nemaju 300€ penzije.

 

Eto, propišimo zakonom da na svim krovovima sa koeficijentom isplativosti moraju biti solari i da će ih ugraditi hep. Taa daa - nemamo više problem "kamo sa 5 kn viška" i nema potrebe ugrađivati slabije solare da bi se izbjegli viškovi.

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
16 godina
offline
Re: Država daje 95 milijuna kuna poticaja za obnov
Cansee kaže...

 Vidi ja se stvarno u tu tematiku ne razumijem previše, ali ako meni u kućanstvu ostane neki višak, pa ne može me se stavljati u istu skupinu s nekim tko proizvodi puno veće količine energije, kojemu je to djelatnost i time se bavi.

 

Sad npr pređe tvoje kućne potrebe i ostane višak u nekoj vrijednosti 200 kn. Pa ne može me se za 200 kn trpati u isti koš s nekim tko proizvede za 2 milijuna, jel tako? E sad bitno je pitanje koliko se viška proizvede, to stvarno ja ne znam, ali se sjećam tog čovjeka na radiju da je baš rekao da ako pređete za 1 lipu automatski upadate u tu kategoriju.

 

 Po meni je najveći problem datum obračuna, kad se izračuna koliko si proizveo u odnosu na potrošeno, a to je Nova Godina 1.1.

Znači najveću proizvodnju imaš od 5. do 10. mjeseca, i na kraju to možeš iskoristiti samo za dva mjeseca grijanja 11. i 12.. A prvi mjesec ponovno krećeš od nule, i najvjerojatnije nećeš moći pokriti potrošnju s proizvodnjom u 1. i 2. mjesecu i tu struju plaćaš.

Meni bi logičnije bilo da je obračun 1.4. ili tako nešto, pa onda sve što si viška proizveo od 5 do 10 mjeseca (i što uhvatiš sunca u 11 i 12), možeš koristiti za grijenja cijelu zimu.

 

16 godina
moderator
offline
Re: Država daje 95 milijuna kuna poticaja za obnov
ivan dragi kaže...

Pametnije bi bilo, kod ovako large scale investicija u proizvodnji El.EN. sve direktno odrađivati preko centralnog sustava u vlasništvu države. Neka solari budu besplatni i neka svima smanje račun za struju ukoliko dođe do viškova za izvoz. Isti krac potrošio ja 10.000€ na elektranu pa šparao na računima 7-10 godina do isplativosti ili potrošio HEP pa da onda po nekom strateškom planu vode računa o tome gdje će s viškovima i odakle će pokrivati manjkove - pa da svima, a tako i meni, s vremenom smanjuju (ili ne povećavaju) račune. Što će nam solari ako će zbog toga smanjivati nuklearku?

 

Točno, ali to je ideološko pitanje i to ova država sigurno neće napraviti.

This space for rent!
16 godina
offline
Država daje 95 milijuna kuna poticaja za obnovljiv

Vec su adz-ovce podjelile pare medusobno...

 
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Država daje 95 milijuna kuna poticaja za obnov
fer-de-lance kaže...

Je, ali onda bi svi ugradili solare, i došli bi u situaciju da praktički nitko onda više ne plaća mrežarinu i PDV, i od kud bi se onda financirala mreža?

To kaj si ti rekao je poticajna cijena, i to je dugoročno neodrživo, jer kad isti čovjek kupuje i prodaje struju, a dobije više za prodanu nego kaj plati kupljenu je čista propast za operatera, jer on od one koju tebi proda mora dati dio državi, a od otkupljene mora opet dati isti dio državi i prodati dalje za manje samo da ne bi morao drjgom kupcu naplatiti više.

Pa makar proizveo samo 1 Wh viška.

 

 A sto se nebi donio zakon da HEP visak proizvedene energije besplatno preuzme i naplati korisniku samo pausal ako je proizveo vise od potrosenog? To govorim na zato sto ima puno kuca koje sluze za odmor te njihovi krovovi ostaju neiskoristeni, a da ne kazemo da je suludo gasiti proizvodnju da ne postanes proizvodjac i tako bacas moguce proizvedenu energiju u vjetar, umjesto da se negdje iskoristi i na kraju HEP zaradi na njoj.

12 godina
online
Re: Država daje 95 milijuna kuna poticaja za obnov
Drago kaže...
ivan dragi kaže...

Pametnije bi bilo, kod ovako large scale investicija u proizvodnji El.EN. sve direktno odrađivati preko centralnog sustava u vlasništvu države. Neka solari budu besplatni i neka svima smanje račun za struju ukoliko dođe do viškova za izvoz. Isti krac potrošio ja 10.000€ na elektranu pa šparao na računima 7-10 godina do isplativosti ili potrošio HEP pa da onda po nekom strateškom planu vode računa o tome gdje će s viškovima i odakle će pokrivati manjkove - pa da svima, a tako i meni, s vremenom smanjuju (ili ne povećavaju) račune. Što će nam solari ako će zbog toga smanjivati nuklearku?

 

Točno, ali to je ideološko pitanje i to ova država sigurno neće napraviti.

 Ne, to je čisti SF.

 

Pazi - besplatno - vlasništvo države - smanjenje računa i ADZ.

 

Dragi sanjari, neka malo...

 

Citirajući Eko Josipu Rimac : "Kad zapuše, tebi pare idu." Diš' bolje...

Dery:Dobaci meni tvog delidera pa da vidiš kako mu cijena raste kao platini.Kad ga ja uštelim to će postat pravi i7 , ostavi se ocanja i plug and play-a, nije to za te.Ja sam izbrusio vještine na amdu
Poruka je uređivana zadnji put čet 29.9.2022 15:16 (DarthMarkus).
16 godina
offline
Re: Država daje 95 milijuna kuna poticaja za obnov
ivan dragi kaže...
 Problem je što svi solari proizvode el.en u isto vrijeme, odnosno ne proizvode također u isto vrijeme. A struja je zajebana jer nema "cisterni" gdje će skladištiti taj višak ili iz kojih će pumpati kada je u mreži manjak pa imamo zajebanu situaciju. 

  tu si u krivu... već se sad koriste "cisterne" i struja se skladišti i prepumpava. Jedan od primjera je prepumpavanje vode natrag u jezera, a za to imamo idealnu konfiguraciju terena u državi...

7 godina
offline
Re: Država daje 95 milijuna kuna poticaja za obnov
simej kaže...

 A sto se nebi donio zakon da HEP visak proizvedene energije besplatno preuzme i naplati korisniku samo pausal ako je proizveo vise od potrosenog? To govorim na zato sto ima puno kuca koje sluze za odmor te njihovi krovovi ostaju neiskoristeni, a da ne kazemo da je suludo gasiti proizvodnju da ne postanes proizvodjac i tako bacas moguce proizvedenu energiju u vjetar, umjesto da se negdje iskoristi i na kraju HEP zaradi na njoj.

U nekoj uređenoj državi da...

Kod nas zaboravi.

 

pan y agujas
15 godina
online
Država daje 95 milijuna kuna poticaja za obnovljiv

Kod nas u BiH ERS ima ponudu za instaliranje fotonaponskih sistema snage 3-7 kW na privatne kuće.

Ponuda je otprilike ovakva:

Oni sve instaliraju i odrade, veličina sistema se određuje prema prosječnoj potrošnji domaćinstva u posljednjih godinu dana.

Otplaćuje se tako da u periodu od 8-10 godina plaćaš svoj prosječni mjesečni račun koji si imao do sada minus 10% i posle toga je sva oprema tvoja.

Znači ako je domaćinstvo imalo prosječni mjesečni račun u iznosu od 50 EUR u narednom periodu od 8-10 godina plaćaš 45 EUR, a posle toga kada se sistem otplati plaćaš samo razliku između proizvedene i potrošene energije.

U periodu otplate smiješ trošiti do 20% više od prosječne potrošnje bez dodatne naplate, iznad toga se doplaćuje po trenutnim cijenama.

Papirologija je maksimalno pojednostavljena i svi papiri se mogu nabaviti za jedan dan.

Održavanje sistema u periodu otplate je njihovo.

 

Po meni je ovo odlična ponuda jer ako ništa drugo znaš da nećeš imati povećanje računa za struju u narednih 8-10 godina, a električna energija sigurno neće biti jeftinija u budućnosti već samo skuplja.

 

Plan im je da opreme 50000 domaćinstava, ja ću ovih dana otići da se prijavim pa ćemo vidjeti šta će biti od toga.

Ne vidim nekakav razlog da ne iskoristim ovu ponudu, struju ću i tako trošiti, račun može biti samo veći u budućnosti tako da je ovo praktično zamrzavanje cijene el energije u dužem narednom periodu uz moguću besplatnu ili skoro besplatnu el. energiju posle otplaćivanja sistema.

 
4 0 hvala 1
14 godina
offline
Re: Država daje 95 milijuna kuna poticaja za obnov
fer-de-lance kaže...

Je, ali onda bi svi ugradili solare, i došli bi u situaciju da praktički nitko onda više ne plaća mrežarinu i PDV, i od kud bi se onda financirala mreža?

To kaj si ti rekao je poticajna cijena, i to je dugoročno neodrživo, jer kad isti čovjek kupuje i prodaje struju, a dobije više za prodanu nego kaj plati kupljenu je čista propast za operatera, jer on od one koju tebi proda mora dati dio državi, a od otkupljene mora opet dati isti dio državi i prodati dalje za manje samo da ne bi morao drjgom kupcu naplatiti više.

Pa makar proizveo samo 1 Wh viška.

 

Nebi svi stavili solare, jer je to nemoguce, kuce mogu, ali brojne zgrade i visestambene kuce nemogu se pokriti. Plus sto ni kuce sve nemaju pogodne krovove.

 

Ali da, debilna je opcija da ako na godisnjoj osnovi proizvedes vise nemozes se toga udreci recimo da ostanes u sustavu samoopskrbe.. to samo bu.ale mogu donjeti takav pravilnik.

ista situacija sa energetskim certifikatom za solare? Koji kre.en je to smislio da mi je znati, da nam obrazlozi razlog?? Ok za fasadu, prozore, mozda za grijanje tople vode, ali za proizvodnju struje nema veze sa mozgom. Ali to smo navikli kod ekipe koja donosi zakone da nemaju bas neki kvocijent inteligencije.

14 godina
offline
Re: Država daje 95 milijuna kuna poticaja za obnov
ivan dragi kaže...
Cansee kaže...
fer-de-lance kaže...

Tak ti je svugdje u svijetu, ne samo kod nas.

Da ti daju punu cijenu koju inače platiš za kWh onda bi normalni komercijalni proizvođači bili u neravnopravnom položaju.

Jer njima plate normalnu tržišnu cijenu, a onda na toj još ide PDV i onda zasebno trošarine i mrežarina.

Sad recimo ti imaš solare, struja je kunu, i ti bi sad višak isto htio prodati za kunu, što znači da onda moraju drugom kupcu naplatiti više.

Tak je inače bilo, dok su solarcima plaćali čak više od tržišne cijene, pa smo na kraju svi nadrapali jer sad svatko daje 10 lipa/kWh za financiranje solara.

 

E da, pa oni više nemaju to poticanje solarne proizvodnje većom otkupnom cijenom, zakaj onda uopće plaćamo taj namet kad solarcima plaćaju tržišnu cijenu ???

 

 

Vidi ja se stvarno u tu tematiku ne razumijem previše, ali ako meni u kućanstvu ostane neki višak, pa ne može me se stavljati u istu skupinu s nekim tko proizvodi puno veće količine energije, kojemu je to djelatnost i time se bavi.

 

Sad npr pređe tvoje kućne potrebe i ostane višak u nekoj vrijednosti 200 kn. Pa ne može me se za 200 kn trpati u isti koš s nekim tko proizvede za 2 milijuna, jel tako? E sad bitno je pitanje koliko se viška proizvede, to stvarno ja ne znam, ali se sjećam tog čovjeka na radiju da je baš rekao da ako pređete za 1 lipu automatski upadate u tu kategoriju.

 Problem je što svi solari proizvode el.en u isto vrijeme, odnosno ne proizvode također u isto vrijeme. A struja je zajebana jer nema "cisterni" gdje će skladištiti taj višak ili iz kojih će pumpati kada je u mreži manjak pa imamo zajebanu situaciju. 

 

Zamislimo da svi ugrade solare koji pokrivaju 80% njihovih dnevnih potreba u isto vrijeme. To znači da HEP mora preko dana smanjiti proizvodnju za 80% kućanstava (ili prodati višak), a preko noći osigurati struju za sve - odnosno povećati proizvodnju (ili otkupiti od treće strane). To su ogromni poremećaji u mreži.

 

Pametnije bi bilo, kod ovako large scale investicija u proizvodnji El.EN. sve direktno odrađivati preko centralnog sustava u vlasništvu države. Neka solari budu besplatni i neka svima smanje račun za struju ukoliko dođe do viškova za izvoz. Isti krac potrošio ja 10.000€ na elektranu pa šparao na računima 7-10 godina do isplativosti ili potrošio HEP pa da onda po nekom strateškom planu vode računa o tome gdje će s viškovima i odakle će pokrivati manjkove - pa da svima, a tako i meni, s vremenom smanjuju (ili ne povećavaju) račune. Što će nam solari ako će zbog toga smanjivati nuklearku?

 

Poanta je dakle u diversifikaciji. Osnova mora biti nuklearna energija (idealno bi bilo imati 3 nuklearke i pokrivati barem 45% potreba) zbog stabilnosti sustava - ostatak se može diversificirati kroz HE, plin, solare i vjetar itd. Ali dovoljno smo mala država da se može relativno lako napraviti nacionalni plan "obnovljivosti" pa da se ne dogodi da bogatuni na moru plaćaju račune 5 kn mjesečno i da se plaše viškova, a u sjevernijim dijelovima gdje se solari ne isplate (u istoj mjeri) da ljudi skapavaju zbog 4 cifrenih računa. A svi skupa plaćali nuklearke i dalekovode. Nema nikakvog smisla da netko zbog uloženih 10.000€ maltene 25 (odnosno 15-17) godina ne plaća struju jer živi u kući na suncu, a da svi ostali koji žive recimo u zgradama, plaćaju jednake poreze itd, a koji su također uložili milijarde u HEP ostaju zakinuti. Ako imamo potencijal za 100.000 solara po 10.000€ pa eto, dignimo milijardu eura kredita i ugradimo 100.000 solara tamo gdje je najbolja isplativost i smanjimo račune svima. Fuck it, ugradimo i 500.000 solara jer koga boli kurac za 5 milijardi eura. Mirovinci su krcati parama pa nek pola plate fondovi i neka dio zarade ide za penzije babama koje nemaju 300€ penzije.

 

Eto, propišimo zakonom da na svim krovovima sa koeficijentom isplativosti moraju biti solari i da će ih ugraditi hep. Taa daa - nemamo više problem "kamo sa 5 kn viška" i nema potrebe ugrađivati slabije solare da bi se izbjegli viškovi.

 Nisi u pravu. Niti bi na komplet podrucju bio stalno sunce a niti ti poremecaju nebi bas bili takvi.

 

tesko da bi svi ili velika vecina i stavila solare, jer nema uvijeta za to. Poanta bi bilo samo da se manje trosi drugi izvor u datom trenutku. Ako imas visak sa solara samo vratis vodu u jezero na reverzibinoj hidrocentrali. 

15 godina
offline
Država daje 95 milijuna kuna poticaja za obnovljiv

Vjerujem da mogu govoriti u množini kada u u pitanju problemi sa zakonskom nedorečenosti suvlasničkih zajednica u stambenim zgradama. Naime, zahvaljujući nekakvom univerzalnom tumačenju vlasništva ukoliko se među suvlasnicima ne pronađe ugovorom određena osoba koja će po posvetiti znatan dio svog vremena i resursa na poslove za koje možda nije ni educirana ni zdravstveno sposobna, održavatelj nije dužan obavljati održavanje osim onog zakonski nužnog. U praksi ne obavlja ni to osim nekih unaprijed ugovorenih usluga poput pregleda vatrogasnih aparata dok za dimnjak ili gromobran uvijek može reći da se nešto pokvarilo naknadno. Doduše treba krivotvoriti izvješće o pregledu, ali mislim da im to nije problem. Da ne skrećem više od teme neki efikasniji način upravljanja zgradama je nužan za veći udio obnovljive energije. Trebalo bi također definirati ključeve raspodjele zajedničkih resursa i maknuti nekakvo volonterstvo ili bolje rečeno oportunizam u nečemu što je sasvim ozbiljan biznis. Glavni dakle pokretač unaprijeđenja, to bi mu trebala biti obveza bi trebao biti održavatelj ili profesionalna osoba koji moraju stvari rješavati sistemski i predlagati rješenja koja su izvediva kako tehnički tako i financijski.

One - You lock the target Two - You bait the line Three- You slowly spread the net And four - You catch the man
Moj PC  
0 0 hvala 0
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Država daje 95 milijuna kuna poticaja za obnov
Poznanik stavlja solare na krov. Jedna od stavki koju ljudi zaborave je kuverta koju treba dat HEPu da se podmaže proces. Bez kuverte zahtjev je bez maziva, visoko trenje i traje pola godine, godinu za papire.
Ne vjerujem da će se to nešto promijeniti.
 
2 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Država daje 95 milijuna kuna poticaja za obnov
Tko može neka si ugradi panele za grijanje vode. Sustav je jeftiniji, dugotrajniji, povrat investicije je brži i radi opću korist jer manje opterećuje EE mrežu od milijardu fragmentiranih PV elektranica.
 
2 0 hvala 0
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Država daje 95 milijuna kuna poticaja za obnov
Topla voda ti treba zimi. Kako ćeš dobit toplu vodu zimi?
14 godina
offline
Re: Država daje 95 milijuna kuna poticaja za obnov
Gallu kaže...
Tko može neka si ugradi panele za grijanje vode. Sustav je jeftiniji, dugotrajniji, povrat investicije je brži i radi opću korist jer manje opterećuje EE mrežu od milijardu fragmentiranih PV elektranica.

 Topla voda je mozda bila intersantna pred 10 godina, sad su definitivno solari, pa ugrijes i vodu između ostalog. Povrat 6-7 godina

3 godine
offline
Re: Država daje 95 milijuna kuna poticaja za obnov
Eo meni paneli prošle godine za vrijeme sunčanih zimskih dana davali prosječno 50ak stupnjeva (Rijeka).
I ne grijem samo toplu vodu, nego cijelu kuću tako. Sve mi je na struju. Računi za struju su mi u zimskom periodu dolazili 300tinjak kn...
Poruka je uređivana zadnji put čet 29.9.2022 21:32 (Gallu).
14 godina
online
Re: Država daje 95 milijuna kuna poticaja za obnov
bus kaže...
ivan dragi kaže...
Cansee kaže...
fer-de-lance kaže...

Tak ti je svugdje u svijetu, ne samo kod nas.

Da ti daju punu cijenu koju inače platiš za kWh onda bi normalni komercijalni proizvođači bili u neravnopravnom položaju.

Jer njima plate normalnu tržišnu cijenu, a onda na toj još ide PDV i onda zasebno trošarine i mrežarina.

Sad recimo ti imaš solare, struja je kunu, i ti bi sad višak isto htio prodati za kunu, što znači da onda moraju drugom kupcu naplatiti više.

Tak je inače bilo, dok su solarcima plaćali čak više od tržišne cijene, pa smo na kraju svi nadrapali jer sad svatko daje 10 lipa/kWh za financiranje solara.

 

E da, pa oni više nemaju to poticanje solarne proizvodnje većom otkupnom cijenom, zakaj onda uopće plaćamo taj namet kad solarcima plaćaju tržišnu cijenu ???

 

 

Vidi ja se stvarno u tu tematiku ne razumijem previše, ali ako meni u kućanstvu ostane neki višak, pa ne može me se stavljati u istu skupinu s nekim tko proizvodi puno veće količine energije, kojemu je to djelatnost i time se bavi.

 

Sad npr pređe tvoje kućne potrebe i ostane višak u nekoj vrijednosti 200 kn. Pa ne može me se za 200 kn trpati u isti koš s nekim tko proizvede za 2 milijuna, jel tako? E sad bitno je pitanje koliko se viška proizvede, to stvarno ja ne znam, ali se sjećam tog čovjeka na radiju da je baš rekao da ako pređete za 1 lipu automatski upadate u tu kategoriju.

 Problem je što svi solari proizvode el.en u isto vrijeme, odnosno ne proizvode također u isto vrijeme. A struja je zajebana jer nema "cisterni" gdje će skladištiti taj višak ili iz kojih će pumpati kada je u mreži manjak pa imamo zajebanu situaciju. 

 

Zamislimo da svi ugrade solare koji pokrivaju 80% njihovih dnevnih potreba u isto vrijeme. To znači da HEP mora preko dana smanjiti proizvodnju za 80% kućanstava (ili prodati višak), a preko noći osigurati struju za sve - odnosno povećati proizvodnju (ili otkupiti od treće strane). To su ogromni poremećaji u mreži.

 

Pametnije bi bilo, kod ovako large scale investicija u proizvodnji El.EN. sve direktno odrađivati preko centralnog sustava u vlasništvu države. Neka solari budu besplatni i neka svima smanje račun za struju ukoliko dođe do viškova za izvoz. Isti krac potrošio ja 10.000€ na elektranu pa šparao na računima 7-10 godina do isplativosti ili potrošio HEP pa da onda po nekom strateškom planu vode računa o tome gdje će s viškovima i odakle će pokrivati manjkove - pa da svima, a tako i meni, s vremenom smanjuju (ili ne povećavaju) račune. Što će nam solari ako će zbog toga smanjivati nuklearku?

 

Poanta je dakle u diversifikaciji. Osnova mora biti nuklearna energija (idealno bi bilo imati 3 nuklearke i pokrivati barem 45% potreba) zbog stabilnosti sustava - ostatak se može diversificirati kroz HE, plin, solare i vjetar itd. Ali dovoljno smo mala država da se može relativno lako napraviti nacionalni plan "obnovljivosti" pa da se ne dogodi da bogatuni na moru plaćaju račune 5 kn mjesečno i da se plaše viškova, a u sjevernijim dijelovima gdje se solari ne isplate (u istoj mjeri) da ljudi skapavaju zbog 4 cifrenih računa. A svi skupa plaćali nuklearke i dalekovode. Nema nikakvog smisla da netko zbog uloženih 10.000€ maltene 25 (odnosno 15-17) godina ne plaća struju jer živi u kući na suncu, a da svi ostali koji žive recimo u zgradama, plaćaju jednake poreze itd, a koji su također uložili milijarde u HEP ostaju zakinuti. Ako imamo potencijal za 100.000 solara po 10.000€ pa eto, dignimo milijardu eura kredita i ugradimo 100.000 solara tamo gdje je najbolja isplativost i smanjimo račune svima. Fuck it, ugradimo i 500.000 solara jer koga boli kurac za 5 milijardi eura. Mirovinci su krcati parama pa nek pola plate fondovi i neka dio zarade ide za penzije babama koje nemaju 300€ penzije.

 

Eto, propišimo zakonom da na svim krovovima sa koeficijentom isplativosti moraju biti solari i da će ih ugraditi hep. Taa daa - nemamo više problem "kamo sa 5 kn viška" i nema potrebe ugrađivati slabije solare da bi se izbjegli viškovi.

 Nisi u pravu. Niti bi na komplet podrucju bio stalno sunce a niti ti poremecaju nebi bas bili takvi.

 

tesko da bi svi ili velika vecina i stavila solare, jer nema uvijeta za to. Poanta bi bilo samo da se manje trosi drugi izvor u datom trenutku. Ako imas visak sa solara samo vratis vodu u jezero na reverzibinoj hidrocentrali. 

Pričate o akumulacijama kao da svako selo ima stanicu gdje donesu hidrofore da pumpaju preko noći pa da si preko dana pune Tesle.

 

Imam tu na 45km od kuće 2 stanice i dole je jedna iznad Obrovca na Zrmanji. To su 3. Dok se napravi četvrta i dok razmjestite šišmiše i bubamare moja mala će se upisivati na fakultet, sad je u jaslicama.. A kad to i izgradite i platite, gubitci su 20-30% pa pumpajte. 

 

Kad sljedeću sezonu budete gledali turiste kako se sunčaju u vilama s bazenima za 500€/noć dok im se Tesle pune na onim modernim punjačima, a vaš novac pod haubom Tesli i na krovovima tih vila i u bazenu, možda vam dođe iz guz'ce uglavu. 

 

Bit će za par godina tema ovdje na forumu "Gdje pumpat vodu" i opet zbog diskusije oko "veličine pumpe" nitko neće razmišljat o tome da se voda pumpa zato što ste nama na moru dali novac i da na tome fino zarađujemo jer se od struje napravio luksuz. A ja ću nešto napisati u stilu pametovanja kako sam bio uber pametan kao Musk jer sam investovo, pa ko vas jebe šta nemate 150 kvadrata krova na moru i državne poticaje. Sad ću šparat možda 100-120€, moram još vidit, neka kilovat poskupi, šparat ću i 500€. Što više to bolje. Meni. A znamo da je definicija bogatstva "ja imam, a drugi nemaju" pa smo po defoltu u ideološkom problemu, a ne tehničkom.

 

Al eto, mislite što hoćete. Ja vidim da se na energiji bogate ljudi koji imaju dovoljno sredstava za dobre izolacije i efikasne sustave (solari, dizalice topline itd). Što je energija skuplja, to oni više zarađuju (tj, manje troše od ostalih pa dođe na isto). I kad to nije dovoljno, sad umjesto 100.000kn + pdv solari će me koštati nekih 50 hiljada. Mislim, meni dobro. Ali radije bi da se ta zarada podjeli - na sve - nego da si jedni trpaju lovu u džep dok se drugi griju sa tri deke na krevetu, i k tome plaćaju ukupnu energiju (struja, grijanje, kuhanje na plin itd) možda i pet puta više jer nemaju ni izolacije ni stolarije ni efikasne sustave grijanja i hlađenja.

 

Nije dakle tema koliki kapacitet pumpe treba ugraditi u nekakav upitno potreban akumulacioni sustav već zašto javni novac nije u funkciji sufinanciranja osnovnih potreba, a ne nečijeg luksuza.

 

Vodu primjerice plaćamo komunalno bez obzira odakle crpili vodu. Tako plaćamo i škole, bolnice, ceste.. bez obzira gdje se fizički nalaze. Pa zašto onda struju, grijanje i hlađenje (i izolacije jer je efikasnije štedjeti na već proizvedenoj energiji nego graditi nove elektrane) - ne stavimo u istu kategoriju osnovnih potreba i mirna Bosna - svima jednako il' nikako. Ali bumo vidli koliko će se solara na moru ugraditi u slijedećih pet godina i koliko će investitori na tome zgrnit love.

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
3 godine
offline
Re: Država daje 95 milijuna kuna poticaja za obnov
Imamo veliki hidroenergetski potencijal i lakše, brže, zdravije i jeftinije je malo po malo raditi RHE nego investirati u NE. Ionako se neće desiti da sunce i vjetar preko noći skoče na 50% proizvodnje struje.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice