Dominacija kineskih kompanija u top 10 proizvođača

poruka: 49
|
čitano: 10.536
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Dominacija kineskih kompanija u top 10 proizvođača".
16 godina
offline
Re: Dominacija kineskih kompanija u top 10 proizvo
Zechina kaže...

Deset puta si napisao "Andorid" i svak druga rečenica ti je nepismena.

Rugala se sova sjenici... Pogledaj vlastite rečenice i svoju nepismenost, pa onda omalovažavaj druge.

Zechina kaže...

Ti si svakako inženjer i znalac.

Za razliku od tebe, tj od tvog ega, i uber inženjer. To što tu i tamo neku riječ ne napišem štreberski savršeno, u tvojoj maloj glavi znači da sam glup.
To što ne koristim hrvatski jezik po mjesec-dva, jer dugi niz godina živim i radim u Njemačkoj nema nikakve veze.

 

Zechina kaže...

Da, znam nešto inženjera koji su bili u Kini, pod to ne računam prekupce kontejnera čega-li-god koji dođu u megaselo koje proizvodi samo wc školjke ili neki drugi JEDAN proizvod, pa onda naši prekupci kažu da je to sve jadno, kopija Zapada i nemaš izbora.
Još prije 20 godina mi je inženjer iz Ericssona pričao kako to izgleda: imaš luksuzne dućane s vrhunskom tehnologijom za koje ni ne znamo (bio je u višemilijunskom gradu za kojeg nismo ni čuli, ni on prije nego li je bio tamo). Bio je fasciniran kvalitetom njihovih televizora (!), nepoznate marke - za interno tržište (inače najveće na svijetu). Pitao je domaćina zašto to ne izvoze u Europu. Ovaj mu je rekao otprilike "bez ljutnje, ali vi želite kupovati jeftino kinesko smeće, pa vam mi i prodajemo jeftino kinesko smeće.".

Ajda sad sebe pitaj koji su to vrhunski televizori i tehnologija bili 2001? LCD-ovi su dolazili na kapaljku po cijenama ispod 5000$ proizvodnja plazme se tek pokrenula, a 80% su bili CRT-ovi.
I u to doba 60% kineza si nije još nije moglo priušiti običan CRT televizor. (i sad prije nego ideš kenjati, pogledaj kolike su prosječne plaće u Kini bile početkom milenija)
Niti sam ne kužiš koliko neozbiljan ispadaš s ovom konstatacijom, a posebice primjerom.

Ja sam proveo 3 mjeseca u ljeto 2015. godine i 2 mjeseca 2018. godine u Shenzhenu i Guangzhou u pregovorima i dogovorima za proizvodnju warehouse pristupa i smart senzora. Gradovi izvrsni, moderni, sve je novo, ima i puno zelenila, luksuznih trgovina ima svugdje, kao i zapadnjačkih fast food restorana (to me najviše iznenadilo). Doslovno business dijelovi tier 3 gradova izgledaju kao da su iz budućnosti. Kad šećeš imaš "wow osjećaj"...

No kad pričaš s ljudima koji žive tamo, kad se opuste i kad su unutar svojeg stana, reći će ti isto što čuješ od bilo kojeg Hrvata. Da je to sve lijepa fasada, prvenstveno namjenjeno za bogate, jer većina njih si ne može priuštiti kupovati u takvim trgovinama ili živjeti u nekoj blizini centra grada. S druge strane reći će ti kako imaju problema sa infrastrukturom (nemaju pitke vode), kako imaju po 3-4 uređaja za pročišćavanje zraka u stanu, kako imaju problema sa doktorima, kako jednom mjesečno odlaze u Hong Kong kupiti dobar dio potrepština (imaju sreće da su blizu), jer su se uvjerili u nepostojeću kontrolu kvalitetu Kineskih proizvođača hrane. Kako njihovi prijatelji koji nisu te sreće da su inženjeri, rade za 1200-1800 RMB, što je u stvari realna plaća preko 70% radnika Kine. No CCP će reć da to nije istina, već 8000 RMB.
Doslovno kolega s posla se oženio kineskinom, Vivian (starci joj dali zapadnjačko ime), i sama kaže da malo drugačije gleda Kinu od kad se preselila u Njemačku, posebice kad može sama svoj mozak upotrijebiti da vidi i drugu stranu, koja je u Kini cenzurirana i blokirana od strane CCP-a.

Kina je napredovala ekonomski, ali način na koji to radi im se polako vraća i kao takav ne može opstati. Ljudima su omogučili bolje živote, ali koliko su ekonomski bolji, toliko su realno lošiji. Zagađenje je nepojmljivo za naše prilike, cenzura, zataškavanja i prijetnje su nezamislive (radi se u rukavicama, da ti unište život, ne da te odvedu na streljanje). Lažiranje podataka gdje god se stigne (brdo ljudi umre u poplavama, oni objave 60 mrtvih, a par tisuća ljudi na WeChat-u traže svoje nestale nakon 3-4 dana).

Zechina kaže...

Istina je da su Ameri uspjeli gadno i  kvarno zaribati Huawei; no eto HarmonyOS 2 ima desetke miljuna konzumenata, a već sad pruža npr smart home iskustvo kakvo "Andorid" wear OS i "Andorid" smart TV valjda nikad neće imati.

Npr: Midea Group planira svu svoju bijelu tehniku i ostale kućne uređaje upogoniti s HongMeng (Harmony) OSom:

https://www.gizmochina.com/tag/midea/

A ti ćeš "na Zapadu" koristiti samo ovo:
https://www.sancta-domenica.hr/midea

Moćni Phillips kaska za Xiaomi smart home "andorid" riješenjima, a pitanje je trena kad će i Xiaomi, pod pritiskom Amera, za svoja smart home riješenja početi koristiti i Harmnoy OS.

Smart control (prvenstveno za pogone i skladišta) je najveći dio mog posla trenutno, tako da nemoj niti trudite se pisati gluposti o tome.
Xiaomi je firma koju cijenim, jer nije glumila najpametniju firmu na svijetu, da mora izmislit toplu vodu (kao Huawei), nego pametno zaključila da uzme sve dobro od hardware-a sa tržišta (svjetskog) i upakira u dobar dizajn i plasira po pristupačnim cijenama. No s druge strane njihov software je loš.
Uzmi Mi Home aplikaciju, i posloži malo i vidjet ćeš koliko je to loše, koliko puta se senzor okine, hub očita, ali aplikacija ne, koliko stvari su softwareski zaključali na China server (bilo koji oblik automatizacije) i kako samim time postanu beskorisni kad ti svako malo veza sa China serverom pukne.
Philips s druge strane ne radi smart home rješenja, već se drži onoga što ih zanima, Hue rasvijeta i par senzora vezanih uz to i kad se složi radi bez problema.
Ako baš hoćeš neki ok smart home za kuću, uzmi Bosch, no tu je problem, preskupo, pa iako će radit uvijek za razliku od Xiaomi sistema (iliti Aqara jer svi su senzori njihovi), Xiaomi je jeftinij i time "bolji".
Dodatni minus Bosch-a je da im aplikacija "izgleda ružno". Ali uvijek radi.

U konačnici uz Home Assistent "Huawei Andorid" nema nikakvog smisla.

A da samo završim sa jednom (od puno sličnih anegdota), koje smo imali sa Kineskim software inženjerima. (ovo mi je fresh iz 2018)
Dogovovali samo kupovinu preko 25000 kontrola pristupa od nekoliko firmi u Shenzenu, sve su klonirani CDVI sistemi. Naravno jeftiniji su pa se prvo za njih zanimali.
I trebalo je izmjeniti kontrolu pristupa tako da više ljudi može na više skladišta ulazit u određene zone. Znači jednostavni zahvat (iako je software po defaultu to trebao podržavat), i dam ruku u vatru da bi 99% ljudi sa Bug foruma shvatilo i znalo to napravi.
Developeri od partnera su prvo lutali da nije tako jednostavno riješiti, ali da budu, i nakon 2 tjedna sredili. Pogledamo kako radi i zbilja radi, no onda ideš vidjeti detaljnije i u bazi najednom imaš user, user(1), user(2)... Za svaki warehouse za usera koji ima pristup se kreira zasebno, i naravno onda ih moraš ručno povezivati ili i po 10 puta definirati za istog usera grupna prava... To je njima riješenje.
Naravno na CDVI jedinici koju smo uzeli za test to radilo normalno, ima svoju bazu i preko nje definiraš skladišta zone i sve logično radi.

Mogu još sličnih 40-50 anegdota opisati (od freelancera do drugih Kineskih firmi)...

P.S. Samo za informaciju imao sam iPhoneX, a prije i poslije Sony i Xiaomi mobitele, tako da tvoje prejudikcije i ipredrasude o nekom "jabučaru" su jadni kao i ti sam

To live is to suffer, to survive is to find some meaning in the suffering. Friedrich Nietzsche
Poruka je uređivana zadnji put pon 2.8.2021 12:43 (gkelekov).
16 godina
offline
Re: Dominacija kineskih kompanija u top 10 proizvo
Envy kaže...

 Jesi li znao? Kina proizvede. 600.000 elektro inženjera - godišnje!

Jesi li znao? Hrvatska proizvede 2000 diplomiranih ekonomista - godišnje!
Jel to znači da nam ekonomski cvjetaju ruže?

Također pričao sam samo i jedino o software-u i kvaliteti njihovih inženjera u tom području.

To live is to suffer, to survive is to find some meaning in the suffering. Friedrich Nietzsche
14 godina
offline
Re: Dominacija kineskih kompanija u top 10 proizvo
gkelekov kaže...
Envy kaže...

 Jesi li znao? Kina proizvede. 600.000 elektro inženjera - godišnje!

Jesi li znao? Hrvatska proizvede 2000 diplomiranih ekonomista - godišnje!
Jel to znači da nam ekonomski cvjetaju ruže?

Također pričao sam samo i jedino o software-u i kvaliteti njihovih inženjera u tom području.

 gle Šumski Čovječe, usrao si motku...

 

Ako i Kinezi ne briljiraju u softveru, možda je stvar kulture...

 

znaš li na Booleanovu algebru nije mogao napisati nitko istočnije od njemačkog govornog područja - kulturološki uvjetovano ?

Ju je je? Je ju je!
16 godina
neaktivan
offline
Re: Dominacija kineskih kompanija u top 10 proizvo
Zechina kaže...

 

Ma ukratko samo me smeta manipulacija i predrasude. Rubni slučajevi tu često dolaze do izražaja, a to su često i iPhone i Kina, anomalije u odnosu na ono kako stvari uobičajeno funkcioniraju. To me fascinira. Ali ih većina ljudi mjeri po onome kako znaju i umiju - krivo, i onda me to nervira.
Žao mi je zbog iPhonea i tog ekosustava, malo fali da bude kralj među platformama... i uvijek mi je to korak naprijed - korak nazad. Npr prelazak na ARM mi je briljantan i hrabar potez.
O Kini ne bi previše, svima je jasno da nevjerojatno dobro funkcionira u mnogim stvarima u odnosu na sustave kakve znamo. I onda, umjesto da spoznamo kako i zašto tako dobro funkcionira, idemo linijom manjeg otpora i - opet mjerimo po onome što (ne) znamo a osporavamo evidentnu uspješnost.

Toliko sam u zadnjih par godina naučio o Kini, a i dalje znam premalo...

 

> svi ti proizvođači nebi imali previše uspjeha izvan Kine bez Androida. 
Da, to je točno - ako gledaš da je postojeći svijet "izvan Kine". Kina je jedan ogroman svijet za sebe.

Nije toliko korak naprijed - nazad nego je stvar da otkako su izborili svoju poziciju nemaju potrebu gurati neke stvari kao prvi na tržištu i prepuštaju drugima da se afirmiraju na takav način. Drugo je to da nije isto biti agilan na tržištu kad prodaješ par milijuna ili preko 100 milijuna uređaja jer ti kreativnost počinje sputavati supply chain management. Možda je to razlog što sam već u godinama, no odgovara mi ovaj tempo izdavanja noviteta i preferiram stabilnost, a ne da svaka nova verzija ima 100 funkcionalnosti od kojih ti 98 ne treba, a kroz 2 generacije ih 95 odbace ili postanu clutter na uređaju.

 

Što se tiče Kine slažem se da svi mi premalo znamo o tome, no činjenica je da IT tehnologiju najviše koriste za ograničavanje i kontrolu privatnih sloboda i vjerojatno bi drugačije na to gledao da živiš tamo i da zbog toga jer si na forumu nešto komentirao što nisi trebao imaš npr. nepovoljniji tretman kod dobivanja kredita ili neke druge maluse. No, ako te to veseli, "just go ahead".

 

https://www.wired.co.uk/article/china-social-credit-system-explained

https://www.businessinsider.com/china-social-credit-system-punishments-and-rewards-explained-2018-4

 

Kina je ogroman svijet i tržište za sebe, no sudjelovanje nije nimalo slično drugim tržištima i zato kao firma sa zapada ili moraš pristati na njihove uvjete ili si izgnan, dok s druge strane firme koje nikad ne bi uspjele na otvorenom tržištu imaju sve benefite. Fishing in a barrel, rekli bi neki

 

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
8 godina
offline
Re: Dominacija kineskih kompanija u top 10 proizvo
gkelekov kaže...

Philips s druge strane ne radi smart home rješenja, već se drži onoga što ih zanima, Hue rasvijeta i par senzora vezanih uz to i kad se složi radi bez problema.
Ako baš hoćeš neki ok smart home za kuću, uzmi Bosch, no tu je problem, preskupo, pa iako će radit uvijek za razliku od Xiaomi sistema (iliti Aqara jer svi su senzori njihovi), Xiaomi je jeftinij i time "bolji".
Dodatni minus Bosch-a je da im aplikacija "izgleda ružno". Ali uvijek radi.

U konačnici uz Home Assistent "Huawei Andorid" nema nikakvog smisla.

 

^ Ne da mi se o ostalome jer bi tako mogli do preksutra. Kina je preveliki entitet da bi ga se moglo gledati kroz subjektivni rakurs; situacija je od grada do grada drugačija; stanje se mjenja skoro svakodnevno - ukupno uglavnom nabolje. Da, i ja poznam inženjera koji je oženio Kineskinju (nije ova), poznam i neke druge Kineze i Kineskinje i ne želim uvoditi privatne detalje.

Softver, direktno je kompleksniji problem uopće, jer, dok ne razviju dovoljno Mandarinski ... štogod, prisiljeni su na improvizacije i to traje predugo. Dok je god softveraš na Zapadu plaćen po količini a tek onda po efikasnosti (uglavnom pravilo), softver će globalno biti loš -  a Kinezi su osuđeni pratiti isto i multiplicirati greške (to je neko moje apstraktno, generalizirano mišljenje). No softver nije jedino stablo po kojem treba mjeriti kinesku šumu; proizvode i razne vrste teh. hardvera - ono što je kolega Envy naveo, inžinjere stvaraju u desetinama tisuća godišnje i zakonom velikih brojeva ovdje mora doći do iznimne kvalitete. Naveo sam primjer za Mars jer je znan i očigledan, ima ih gomile. To nikako nije copy&paste Zapada.
Ukupno zadovoljstvo i povjerenje u vladu stanovništva: to je meritorno, ali će se ovdje uvijek reći da su to falsificirani podaci. Problemi pak nezadovoljstva koje si naveo su, baš kako si naveo, identični u Hr i univerzalni praktički svakoj zemlji svijeta. Ne tvrdim da su identični itd, već o globalnom sindromu nezadovoljstva životom (rad dok ne crkneš, da još jednom generaliziram.).


Imam Bosch doma, etažno wifi inteligentno grijanje... estetika me ne brine, ali funkcionalnost itekako. Nema bitnih grešaka već gluposti, da ne nabrajam. Defaultne postavke su sulude; uporabne pretpostavke su rađene prema tko zna kojem modelu, neke funkcije nedostaju a druge postojeće su bezz. itd
Nepotrebno komplicirana metoda upogonjavanja je baš takva kakvom sam je opisao, a tek me zanima kako ću to uspjeti upariti sa Zigbee / Tuya smart home standardom... bez hakiranja - dodavanja Raspberry Pi "routera" ("Tuya smart gateway").

p.s.

Phillips radi svoj smart home (Hue), gura se uz Samsung; kao i Ikea, Lidl, naravno Bosch itd. I svaki gura svoju varijatnu podkompatibilnosti - situacija poput 80-tih prošlog tisućljeća.

12 godina
offline
Dominacija kineskih kompanija u top 10 proizvođača

Ono kad se Hrvati(ili čak Europljani) rugaju Kinezima na inženjerstvu i programerstvu 

 

Kineska filozofija je "svaka roba ima svog kupca". Tako imamo od škart robe do najnaprednijih mrežnih sustava, svemirskog programa...

Kinez je prihvatio Android zbog ogromne korisničke baze. Ne zato jer ne mogu napraviti bolje. Čak bi i google da danas krene od nule napravio nešto bolje. S druge strane imamo Microsoftov primjer kako završava kvalitetan proizvod koji nema korisničku bazu.

Jedini razlog zašto su neki naši stručljaci u kontaktu s kineskim amaterima je to što je to kineska verzija njih samih i Kina je procijenila da su zreli za suradnju.

 
5 0 hvala 0
14 godina
online
Dominacija kineskih kompanija u top 10 proizvođača

Mene samo zanima od ovih što ljube zapad do bola i da su jedino oni (mi - pošto i ja živim na zapadu) inovativni, pošteni, dobri i sve naj naj. Nećemo uopće pričati kako je demokratski zapad došao do svojeg bogatstva (kolonijalizam i ostale divne stari), šta su novo naseljeni europljani napravili na kontinentu Sjeverne i Južne Amerike, Azija (Indija), Australije i Afrike domicilnom stanovništvu od porobljavanja do totalnog istrebljenja većine domorodačkog stanovništva i to kroz stoljeća i to se smatra ok, to je bio razvoj društva i ekonomije, zapravo smo mi Europljani njima svima "pomagali". A sada vlada velika zabrinutost zapadnog ("razvijenog") svijeta za interne probleme (kojih naravno ima) u Kini. Pa tko smo mi da u nekoga upiremo prst i pametujemo šta je ispravno i moralno, a stoljećima smo ubijali i pustošili resurse tuđih zemalja za "dobrobit" Europe, tko smo mi da djelimo etičke smijernice i pametujemo drugima, a temelji naših (Europskih) država krvavi od stotina istrebljenih naroda i milijuna porobljenih. Stvarno smo smiješni šta si dopuštamo.

 

Nadalje, da se vratimo na temu i tech kompanije. Koje je vaše obrazloženje što Huawei i dalje ne može koristiti Google aplikacije i što je i dalje na ban listi, a nemaju apsolutno nikakve dokaze o špijuniranju putem njihove tehnologije, šta da je obratno, da li bi se isto slagali, gdje je tu demokracija i pravda ili se ipak radi o spašavanju gospodarstva SAD-a koje je definitivno u silaznoj putanji kojega će Kina blago rečeno pregaziti sa vremenom.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Dominacija kineskih kompanija u top 10 proizvo
MasterOfDisaster kaže...

 

 

Nadalje, da se vratimo na temu i tech kompanije. Koje je vaše obrazloženje što Huawei i dalje ne može koristiti Google aplikacije i što je i dalje na ban listi, a nemaju apsolutno nikakve dokaze o špijuniranju putem njihove tehnologije, šta da je obratno, da li bi se isto slagali, gdje je tu demokracija i pravda ili se ipak radi o spašavanju gospodarstva SAD-a koje je definitivno u silaznoj putanji kojega će Kina blago rečeno pregaziti sa vremenom.

 Da je obratno, a ima dosta takvih primjera, onda ne bi dobili objašnjenje.

Znači da je razlika u dosljednosti. Kinezi za svoje političke odluke nikad nisu davali objašnjenje niti to objašnjenje itko od njih očekuje. Amerikanci su, zbog svog tobožnjeg zalaganja za otvoreno tržište, prisiljeni davati lažna objašnjenja. U konačnici isti qrac. Ne preferiram ni jedne ni druge, da mogu birati tko će nas porobiti za idućih 1000 godina izabrao bi Amerikance.

14 godina
online
Re: Dominacija kineskih kompanija u top 10 proizvo
BlueMax kaže...
MasterOfDisaster kaže...

 

 

Nadalje, da se vratimo na temu i tech kompanije. Koje je vaše obrazloženje što Huawei i dalje ne može koristiti Google aplikacije i što je i dalje na ban listi, a nemaju apsolutno nikakve dokaze o špijuniranju putem njihove tehnologije, šta da je obratno, da li bi se isto slagali, gdje je tu demokracija i pravda ili se ipak radi o spašavanju gospodarstva SAD-a koje je definitivno u silaznoj putanji kojega će Kina blago rečeno pregaziti sa vremenom.

 Da je obratno, a ima dosta takvih primjera, onda ne bi dobili objašnjenje.

Znači da je razlika u dosljednosti. Kinezi za svoje političke odluke nikad nisu davali objašnjenje niti to objašnjenje itko od njih očekuje. Amerikanci su, zbog svog tobožnjeg zalaganja za otvoreno tržište, prisiljeni davati lažna objašnjenja. U konačnici isti qrac. Ne preferiram ni jedne ni druge, da mogu birati tko će nas porobiti za idućih 1000 godina izabrao bi Amerikance.

A kao SAD je dao objašnjenje za Huawei, koliko ja znam nije, barem nikakvo suvislo. Nažalost smo došli do situacije da biramo manje zlo, a i jedno i drugo (SAD i Kina) su zla, budimo realni. SAD je samo malo suptilniji, ali jednako mari za svoje građane i ostale građane ove planete, a to je da su oni samo konzumenti njihovih sranja i proizvoda, te da su svi zamjenjivi i potrošni.

15 godina
offline
Re: Dominacija kineskih kompanija u top 10 proizvo
MasterOfDisaster kaže...
* * *

* ** Nažalost smo došli do situacije da biramo manje zlo, a i jedno i drugo (SAD i Kina) su zla, budimo realni. * * *

Budumo realni - kakvo crno zlo? Koristim Windows+Linux+Cisco+Microsoft+Google iz SAD-a i iz KIne sve ostalo Readmi telefone + Xiaomi skutere i peškire + neke ultimativne survivor ruksake ruksake.

Ja zadovoljan! 

A ti.. moraš birati manje zlo (iako su to dobra), koje manje zlo???

7 godina
offline
Dominacija kineskih kompanija u top 10 proizvođača

Meanwhile, in Russia: https://en.wikipedia.org/wiki/Elbrus-8S

 Čekam dan kad ću kupiti ruski proc da traje kao Lada, a to je vječno! 

 

Navodno povratak 3Dfx Interactive-a nakon skoro 20 godina: https://www.techspot.com/news/90631-3dfx-tweet-suggests-company-making-return-but-almost.html

 

Hoax ili ne, bilo bi lijepo imati još konkurencije na tržištu 

I want to believe
Poruka je uređivana zadnji put uto 3.8.2021 15:30 (Brki1994).
Moj PC  
0 0 hvala 0
2 godine
neaktivan
offline
Re: Dominacija kineskih kompanija u top 10 proizvo
jel bih mogao zamoliti moderatora ovog foruma da izbaci ovog zecinu? samo zagadjuje medijski prostor svojim prokineskim nebulozama, ili jos bolje, skupimo svi za avio kartu u jednom smjeru za peking i nek tamo ke…nja po zapadu (citaj i HR)…nadam se da budu mu kinezi dali odgovarajici posao njegovoj inteligenciji, obrazovanju i iskustvu
 
0 1 hvala 0
2 godine
neaktivan
offline
Re: Dominacija kineskih kompanija u top 10 proizvo
jel bih mogao zamoliti moderatora ovog foruma da izbaci ovog zecinu? samo zagadjuje medijski prostor svojim prokineskim nebulozama, ili jos bolje, skupimo svi za avio kartu u jednom smjeru za peking i nek tamo ke…nja po zapadu (citaj i HR)…nadam se da budu mu kinezi dali odgovarajici posao njegovoj inteligenciji, obrazovanju i iskustvu
 
1 1 hvala 0
2 godine
neaktivan
offline
Re: Dominacija kineskih kompanija u top 10 proizvo
Zecicu- preporucam da odperjas u kinu, fakat si naporan do bola sa tom svojom pro-kina propagandom, ozeni si nekog kineza, ili kineskinju, ili budi singl, ali budi tamo sretan jer ovdje si (na kvarnom i zaostalom zapadu!) ocito nesretan... ja bi ma tvom mjestu odavno vec programiral u wuhanu…
Poruka je uređivana zadnji put uto 3.8.2021 17:02 (steron).
7 godina
online
Re: Dominacija kineskih kompanija u top 10 proizvo
MasterOfDisaster kaže...

A kao SAD je dao objašnjenje za Huawei, koliko ja znam nije, barem nikakvo suvislo. Nažalost smo došli do situacije da biramo manje zlo, a i jedno i drugo (SAD i Kina) su zla, budimo realni. SAD je samo malo suptilniji, ali jednako mari za svoje građane i ostale građane ove planete, a to je da su oni samo konzumenti njihovih sranja i proizvoda, te da su svi zamjenjivi i potrošni.

 Ja biram ovo treće kaj je kolega rekao:

 

Brki1994 kaže...

Meanwhile, in Russia: https://en.wikipedia.org/wiki/Elbrus-8S

 Čekam dan kad ću kupiti ruski proc da traje kao Lada, a to je vječno! 

 

Navodno povratak 3Dfx Interactive-a nakon skoro 20 godina: https://www.techspot.com/news/90631-3dfx-tweet-suggests-company-making-return-but-almost.html

 

Hoax ili ne, bilo bi lijepo imati još konkurencije na tržištu 

 Count me in, squat+adidas+blyat+vodka+neuromonoakh feofan+garage54, I'm in...

 

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put uto 3.8.2021 20:09 (fer-de-lance).
8 godina
offline
Dominacija kineskih kompanija u top 10 proizvođača

Čuj ovo, mangup napravio profil samo da bi ukazao štovanje prema mom liku i djelu... impresioniran sam.

Još će ispast da žicam novce preko njega :D

 

Jesi li ti cijepljen majstore? RBA ili samo od pameti?

Piše se nerast a ne steron,  steron i ja tebe, aj bok

 
0 0 hvala 0
2 godine
neaktivan
offline
Re: Dominacija kineskih kompanija u top 10 proizvo
bolesni covjece… od kud toliko energije za ken….jati? pa ti si cudo…
a ak si umisljas da sam delal fake profil samo radi tebe… jos ti vise zavidim na toj bolestini, pa ti si najsretniji kinez, pardon coek u HR
8 godina
offline
Re: Dominacija kineskih kompanija u top 10 proizvo

Samo ti nastavi trolati i nećeš još dugo odje biti...

Jel te smeta i naslov ove teme, "Dominacija kineskih kompanija u top 10 proizvođača"?
Hajde  sad zamoli uredništvo da stera urednika jer propagira Kinu. 

拜拜

2 godine
neaktivan
offline
Re: Dominacija kineskih kompanija u top 10 proizvo
covjek je gore vrlo argumentirano objasnil modus operandi kineskih firmi, partije, drzave… samo se mogu s njime sloziti jer sam i sam imal posla sa njima, cim dalje
od njih, moj penez ne buju vidli
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice