Dokumenti na USB sticku kao shortcuti

poruka: 8
|
čitano: 4.352
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Dokumenti na USB sticku kao shortcuti".
15 godina
offline
Dokumenti na USB sticku kao shortcuti

Uglavnom, vaših dokumenata koji su se nalazili na tom USB sticku vjerojatno više nema

 

Ma nece bas biti tako.

 

Otvoriti command prompt kao admin, prebaciti se na USB disk (recimo da je u sistemu oznacen kao F:), i upisati:

 

f:

 

attrib -h -s -r -a *.*

 

I fajlovi ce se pojaviti.

 

Ili jos jednostavnije, ugurati stick u bilo koji Linux stroj pa usput i pobrisati autorun scriptu i sam folder sa virusom i kopirati svoje fajlove (Fajlovi su normalno vidljivi )

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
Poruka je uređivana zadnji put sub 9.11.2019 20:24 (syncmaster245b).
 
7 1 hvala 1
15 godina
offline
Re: Dokumenti na USB sticku kao shortcuti

-tipično linuxoidno razmišljanje (tipkanjem do rješenja) ... u doba GUIja, opcije filemanagera, show hidden (identično kao i na linuxu, tj to je uobičajena opcija, ne os specific). Tad filemanager prikazije sve.

-promjena atributa nije poželjna, ili ako se već želi biti guru, može isto u cmd-u, dir /a bez promjene atributa, tj taj switch izlistava neovisno o atributu tj all-hidden/sys itd.

-pobrisati autorun skriptu? .. odavno autorun ne može ništa, disebliran + antivirus dok je brisanje nekog filea opet stvar koja je na svim osevima ista i nema nekog 'razloga' za linux ako podrazumijevamo da je juzer windoziran.. :) odnosno ako je tu virus..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Dokumenti na USB sticku kao shortcuti
ihush kaže...

-tipično linuxoidno razmišljanje (tipkanjem do rješenja) ... u doba GUIja, opcije filemanagera, show hidden (identično kao i na linuxu, tj to je uobičajena opcija, ne os specific). Tad filemanager prikazije sve.

-promjena atributa nije poželjna, ili ako se već želi biti guru, može isto u cmd-u, dir /a bez promjene atributa, tj taj switch izlistava neovisno o atributu tj all-hidden/sys itd.

-pobrisati autorun skriptu? .. odavno autorun ne može ništa, disebliran + antivirus dok je brisanje nekog filea opet stvar koja je na svim osevima ista i nema nekog 'razloga' za linux ako podrazumijevamo da je juzer windoziran.. :) odnosno ako je tu virus..

 

Posve nebitno, nepotrebno i nadasve neupuceno.

 

U GUI-ju kliktanjem na show/hidden ti nece vratiti vidljivost fajlova.

dir /a ce ti mozda izlistati fajlove, ali ih nece uciniti vidljim exploreru.

Autorun skripta je dio tog virusa kao i folder na kojeg skripta upucuje, ne moras je pobrisati, ali ces uvijek biti potencijalni rasadnik nekom jadniku koji ima autorun upaljen a ti mu doneses neke slike/prezetaciju.dokumente..., elem, brisanje je minimalno stvar informaticke kulture.

 

Jedini nacin bez upotrebe 3rd party programa je otipkati tih 20-tak karaktera u command promptu.

 

Doduse uvijek moze se poslusati savjet iz ovog teksta i proglasiti fajlove nestalima zauvijek.

 

 

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
Poruka je uređivana zadnji put ned 10.11.2019 11:58 (syncmaster245b).
15 godina
offline
Re: Dokumenti na USB sticku kao shortcuti
syncmaster245b kaže...
..

 

Posve nebitno, nepotrebno i nadasve neupuceno.

 

U GUI-ju kliktanjem na show/hidden ti nece vratiti vidljivost fajlova.

 

..

 

 

 kul. ili možda pitanje a što misliš da si napravio natipkavanjem atributa -h itd..? Ona lijepo je nešto znati, pomoći drugima ili prenjeti znanje, ali nije lijepo uvrijeđeno vrijeđati, prihvati i nextaj :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Dokumenti na USB sticku kao shortcuti
ihush kaže...
syncmaster245b kaže...
..

 

Posve nebitno, nepotrebno i nadasve neupuceno.

 

U GUI-ju kliktanjem na show/hidden ti nece vratiti vidljivost fajlova.

 

..

 

 

 kul. ili možda pitanje a što misliš da si napravio natipkavanjem atributa -h itd..? Ona lijepo je nešto znati, pomoći drugima ili prenjeti znanje, ali nije lijepo uvrijeđeno vrijeđati, prihvati i nextaj :)

 Ne lupetam iz guzice, nego iz iskustva.

 

U firmi svako toliko mi netko dodje i zaplace zbog shortcuta i jedini nacin na koji ovo rijesim u 30tak sekundi je ono sto sam napisao.

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
15 godina
offline
Re: Dokumenti na USB sticku kao shortcuti

-prvo.. uvrijeđen, zbog čega? -negdje kažem-pišem da tipkaš iz guzice? Kažem li da tvoj način ne daje rezultat? Kažem da je to u gui doba za obične juzere nepotrebno (+ rizik, jer juzer poželi biti haker..). dir /a  će izlistati sve, kao što će i svaki file manager prikazivati onako kako je podešen, sortirati abecedom ili grupiranjem, prikazivati hidden-sys i sl. ovisno o postavkama. Postavke služe tome da ih juzer podesi po potrebi, nisu neki tajni hack.. razlika je samo što win-filemanager defaultno ne prikazuje, dok npr NC prikazuje skrivene i sl. Sad prosječna linux distra defaultno filemanager ne prikazuje hidden .nešto.. i ako želiš, klikneš-promjeniš, tad prikazuje.

-promjena atributa, propertiesa i sl je ipak nešto drugo, + mogućnost ali i rizik, npr vlasništvo nad fileom, share i sl. a to ima čak više veze s FSom nego s OSom (npr mala-VELIKA slova i ograničenja FATa vs ntfs-ext + propertiesi i meta oznake.

 

-stikić, služi prijenosu dokumentata, s računala na računalo (ovaj primjer iz texta..) i moguć virus ili falsepositive + svaka skripta može biti proglašena malwareom ili bllokirana kao što te opcije ima i sam MSO (onemogućeni makroi).. kad ljudi prenose word.doc-exclelice ili xml-podatke (banka-porez..) tad je to recimo često. AV tad npr zaključa file, promjeni atribute koje ti u cmdu vratiš nazad.. no jel to virus ili samo postavka računala, greška, pa i vađenje stikića bez saferemovea.. više razloga i recimo da je promjena atributa za stikić fileove ok, no ako isto to napravi na C: sys-win disku, što tad? S razlogom pod win10 admin nije pravi admin, ograničen.. tj manju štetu može napraviti prosječan juzer. Napredan zna kako, početnik bolje da ne zna.

-ako je npr file dobio oznaku readonly tad ga ne možeš saveati, možeš saveas.. no jel to neko spašavanje? Što ako je virus? što ako je kvar i time rizik da izgubiš dokument (za kojeg početnik u pravilu nema backup..) itd..

-filemanager može prikazati skriveno, tad ako je potrebno upravo tako se može vidjeti sadržaj i ''spašeni'' dokument, a tek kad znamo što se desilo, tad trebamo u idući korak, kao što nakon pregleda doktora dobiješ terapiju, ne prije.

 

btw, ima dovoljno juzera koji na stikić iskopiraju shortcute umjesto dokumneta.. što tad? :) itd.

-ako je nešto uvredljivo, netočno i sl., prijavi ili napomeni, ispravit ću :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Dokumenti na USB sticku kao shortcuti
ihush kaže...

-prvo.. uvrijeđen, zbog čega? -negdje kažem-pišem da tipkaš iz guzice? Kažem li da tvoj način ne daje rezultat? Kažem da je to u gui doba za obične juzere nepotrebno (+ rizik, jer juzer poželi biti haker..). dir /a  će izlistati sve, kao što će i svaki file manager prikazivati onako kako je podešen, sortirati abecedom ili grupiranjem, prikazivati hidden-sys i sl. ovisno o postavkama. Postavke služe tome da ih juzer podesi po potrebi, nisu neki tajni hack.. razlika je samo što win-filemanager defaultno ne prikazuje, dok npr NC prikazuje skrivene i sl. Sad prosječna linux distra defaultno filemanager ne prikazuje hidden .nešto.. i ako želiš, klikneš-promjeniš, tad prikazuje.

-promjena atributa, propertiesa i sl je ipak nešto drugo, + mogućnost ali i rizik, npr vlasništvo nad fileom, share i sl. a to ima čak više veze s FSom nego s OSom (npr mala-VELIKA slova i ograničenja FATa vs ntfs-ext + propertiesi i meta oznake.

 

-stikić, služi prijenosu dokumentata, s računala na računalo (ovaj primjer iz texta..) i moguć virus ili falsepositive + svaka skripta može biti proglašena malwareom ili bllokirana kao što te opcije ima i sam MSO (onemogućeni makroi).. kad ljudi prenose word.doc-exclelice ili xml-podatke (banka-porez..) tad je to recimo često. AV tad npr zaključa file, promjeni atribute koje ti u cmdu vratiš nazad.. no jel to virus ili samo postavka računala, greška, pa i vađenje stikića bez saferemovea.. više razloga i recimo da je promjena atributa za stikić fileove ok, no ako isto to napravi na C: sys-win disku, što tad? S razlogom pod win10 admin nije pravi admin, ograničen.. tj manju štetu može napraviti prosječan juzer. Napredan zna kako, početnik bolje da ne zna.

-ako je npr file dobio oznaku readonly tad ga ne možeš saveati, možeš saveas.. no jel to neko spašavanje? Što ako je virus? što ako je kvar i time rizik da izgubiš dokument (za kojeg početnik u pravilu nema backup..) itd..

-filemanager može prikazati skriveno, tad ako je potrebno upravo tako se može vidjeti sadržaj i ''spašeni'' dokument, a tek kad znamo što se desilo, tad trebamo u idući korak, kao što nakon pregleda doktora dobiješ terapiju, ne prije.

 

btw, ima dovoljno juzera koji na stikić iskopiraju shortcute umjesto dokumneta.. što tad? :) itd.

-ako je nešto uvredljivo, netočno i sl., prijavi ili napomeni, ispravit ću :)

 

Neznam zasto inzistiras na nekoj mojoj uvrijedjenosti? Ne kuzim niti gdje sam se to trebao osjetiti uvrijedjenim u tvojim upisima?

 

Napisao si svoj prvi upis koji se moze okarakaterizirati kao samo kao "eto pisem nesto tek toliko da napisem", dakle nepotreban upis i jos ktome neinformiran. Ispravio sam te i nisam imao namjeru dalje diskutirati, no iz nekog razloga sada natezes mak na konac i opet nista novo ne kazes ovom zidu teksta (mislim koliko moras malo misliti o svom sugovorniku na BUG forumu da osjetis potrebu objasnjavati mi za sto USB stick sluzi).

 

Kvaliteta kolega, ne kvantitet

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
15 godina
odjavljen
offline
Dokumenti na USB sticku kao shortcuti

Stari stickovi su imali write protect. Današnji nemaju, ali za korištenje sticka za nošenje, primjerice dokumenata na print u kopirnicu (što je jedan od češćih rasadnika), najbolja opcija je korištenje card readera i SD kartice koja ima write protect. Mana je što bi eventualno neki napredniji virus koji inficira drivere mogao ignorirati write protect (jer je on zapravo samo podatak kojeg driver koristi), ali takvi virusi nisu baš česti.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice