Do alkohola - elektrolizom zraka!

poruka: 12
|
čitano: 4.659
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Do alkohola - elektrolizom zraka!".
14 godina
offline
Do alkohola - elektrolizom zraka!

Sjajan članak. Pitam se, ne bi li se tom metodom mogao čistiti zrak od viška CO2, dobivati korisna sirovina koja se može pretvoriti u svašta korisnoga, pa i u gorivo, te bi se možda na taj način mogli rješavati trenutnog viška "zelene" energije i skladištiti je kao tekuće gorivo.

dolazim odmah - Godot
Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Do alkohola - elektrolizom zraka!

uz mrf'cu drugačiji metabolizam, svaki put bih samo od disanja napuhao 5 promila. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Do alkohola - elektrolizom zraka!

Da dogovorim "uči": ta je tehnologija upravo tome namijenjena, čišćenju zraka od CO2. Kemijska tehnologija uvijek ide za tim da otpad pretvori u sirovinu. 

 
5 0 hvala 2
16 godina
offline
Do alkohola - elektrolizom zraka!

sjajan clanak, a i vijest je super, samo da ne bude kao s onim momkom od prije par godina koji je otkrio nacin detektiranja najopakijih vrsta tumora - nanotehnologijom, decko se zvao Jack Andraka.

 

I bome me zbunila nomenklatura "mA cm-2" - gustoca? struja po povrsini. kakav -2? negativni kvadrat?

onda se raskrmeljim i skontam da je minus u eksponentu - nazivnik razlomka. lool. danas sam sporiji...

 

profsore, lolo, pa jel tesko pisati struja/kvadratnoj povrsini? jedan SLES? :-)

no i dalje me zanima sto je to tocno "gustoca napona" ;-)

 

  

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Do alkohola - elektrolizom zraka!
učo kaže...

Sjajan članak. Pitam se, ne bi li se tom metodom mogao čistiti zrak od viška CO2, dobivati korisna sirovina koja se može pretvoriti u svašta korisnoga, pa i u gorivo, te bi se možda na taj način mogli rješavati trenutnog viška "zelene" energije i skladištiti je kao tekuće gorivo.

 

bas to, prva misao je da su ovo u biti katalizatori ciji je nusproizvod - 'kokol.

odnosno, drito auti, brodovi isl. na "zrak". - pogotovo brodovi, jer ti gore najgore/najkaljavije njesra kao gorivo danas.

 

mada ljudi uvijek misle da drvo raste samo od sunca i vode - a sva celuloza je cista organska kemija, samo C :-) mozda nam usfali i staklenickih plinova u buducnosti...

 

 

16 godina
offline
Re: Do alkohola - elektrolizom zraka!
Ajar kaže...

uz mrf'cu drugačiji metabolizam, svaki put bih samo od disanja napuhao 5 promila. 

 a za suljpa ni da ne pominjemo :-)

16 godina
offline
Re: Do alkohola - elektrolizom zraka!
A godinama su prstom pokazivali na Sheksa...
Poruka je uređivana zadnji put sub 16.5.2020 13:14 (Inovator).
 
2 0 hvala 0
8 godina
offline
Do alkohola - elektrolizom zraka!

Naravno, mA/cm2 je gustoća struje, a ne gustoća napona, omaklo mi se, no samo na jednom mjestu. Tješim se da  je to potvrda da se moji članci pažljivo čitaju i da oni koji ih čitaju nisu neznalice. 

 
6 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Do alkohola - elektrolizom zraka!
danen kaže...

Naravno, mA/cm2 je gustoća struje, a ne gustoća napona, omaklo mi se, no samo na jednom mjestu. Tješim se da  je to potvrda da se moji članci pažljivo čitaju i da oni koji ih čitaju nisu neznalice. 

 cijenjeni profesore - priznati omasku je znak velicine. danas cista rijetkost, pogotovo u najezdi prenapuhanih ega koji nas bombardiraju odasvuda, ponajvise s tv ekrana. i naravno da je moja opaska bila vise shala, jer sam primijetio i da je bugov forum zatrovan losim trendom - skakanja u oci i niskim udarcima pa se pocestopitam reagiram li i ja kad tako nisko - ad hominem. isprike za sve ranije grijehe (napose ono s njemackim :-) ponese covjeka pjesma.

 

a cinjenica jest da sam bas neznalica - pogotovo u kemiji, koja me uvijek fascinirala pa se neizmjerno crpim zanimljivostima bas iz vasih clanaka. u osnovnoj sam imao azdaju koju je znala rusiti *osnovce* zbog "neznanja", napravivsi od kemije bauk. srecom pa me u srednjoj zapala jedna mlada profesorica, frisko s faksa koja je nama klincima pobudila interes npr. tako sto bi nas zamolila da donesemo ambalaze medikamenata i onda bi na osnovu imena crtali molekule i sve bi postalo savrseno jasno. problem je uvijek u onome koji znanje donosi i tko ti na zalost, moze zgaditi i najmiliju zanimaciju. zato me uzasno zulja mediokrizija nastavnog kadra, ljudi koji opcenito rade - sto vec rade - ofrlje. cime god se bavio u zivotu, nastoj biti izvrstan - ili promijeni profesiju. nesto kao "glagoljica u kemiji" ;-)

 

ono sto me najvise smeta jest, da vash, opet ponavljam - zanimljiv clanak, koji pise o fantasticnom otkricu koje je kamen temeljac nase buducnosti - usudio bih se reci doslovce kraj zagonetke o alkemiji - u bugovom forumu ne dobije gotov nikakav odaziv. tamo gdje se treba mucnuti glavom ili se malo pogledati preko ruba tanjura "informatickih idiota", jako se ospe diskusija i trolasta sljedba.

 

jako je osvjezavajuce procitati nesto drugacije, pogotovo kad se radi o ovakom otkricu. isto vrijedi i za vase ostale clanke, i van bugovog okvira. mene ste kupili ;-)

15 godina
offline
Do alkohola - elektrolizom zraka!

ček malo: elektroliza zraka? dakle, ak me (čak i trijeznog) strefi munja, umro sam od trovanja alkoholom, ne? 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
4 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Do alkohola - elektrolizom zraka!
Ajar kaže...

ček malo: elektroliza zraka? dakle, ak me (čak i trijeznog) strefi munja, umro sam od trovanja alkoholom, ne? 

 Pa bolje to nego od struje

dolazim odmah - Godot
14 godina
offline
Re: Do alkohola - elektrolizom zraka!
Inovator kaže...
A godinama su prstom pokazivali na Sheksa...

 A on samo elektrolizira zrak

dolazim odmah - Godot
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice