Do 2030. godine europska proizvodnja čipova mora s

poruka: 24
|
čitano: 5.403
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Do 2030. godine europska proizvodnja čipova mora s".
5 godina
offline
Do 2030. godine europska proizvodnja čipova mora s

Dobro je. Prestali su mjeriti veličinu krastavaca u teglama.

 
7 0 hvala 0
15 godina
offline
Do 2030. godine europska proizvodnja čipova mora s

.. papir trpi sve i pa i birokraciju tj 'plan' povećanja proizvodnje, osim što tom planu nedostaje par osnovnih uvjeta no to je nevažno... pečat-papir i to je to...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
8 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Do 2030. godine europska proizvodnja čipova mo

Stvari koje su do sada bile problem su,

-skupa radna snaga - što sa trenutnim poskupljenjima u aziji više nije tako velik problem,

- manjko subvencija za inicijativu ulaganja u taj sektor - što sada bome guraju na velika vrata

- Supply chain je funkcionirao - sada je totalni kaos, i svako prvo grabi sebi i plača enormne iznose samo da dobiju robu (primjer, prije krize je moja firma plačala kontenjer iz Kine cca 1300 eur, sada je cijena oko 15.000 i onda ga čekaš bar mjesec dana za utovar)

 

EU i USA su već prije par godina vidile da je ovisnost o Kineskoj proizvodnji potencionalno veliki problem, što se u Corona krizi i pokazalo kao istinito, tako da se sada sa "obe strane bare" događaju velike promjene i sigurno je da će se proizvodnja elektronike polako prebacivati iz KIne u EU i USA.

Isitna je da birokratski dio EU nije poznat po brzini, ali isto tako kad se nešto konačno i odluče onda gaze sve ispred sebe.... tako da se nadam da če konačno ulaganja u taj sektor poskočiti i u EU, jer kasnimo...

16 godina
neaktivan
offline
Do 2030. godine europska proizvodnja čipova mora s

Znači ipak to slobodno tržište ne funkcionira kako je reklamirano, nego je potrebna državna intervencija?

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
4 0 hvala 0
3 godine
offline
Do 2030. godine europska proizvodnja čipova mora s

Nakon debakla s petljanjem EU komisije u zdravstvo, slijedi petljanje u poluvodiče. Dakle, možemo očekivati da će graf. kartice uskoro koštati 10k €.

Ruhe im Puff
 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Do 2030. godine europska proizvodnja čipova mora s

eto za hrvatsku zgode za popunajavanje ionako pretjeranih proizvodnih kapaciteta i dobru zaradu  (no što je RIZ - poluvodiči nekad radio ... uf!)

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
2 0 hvala 0
Re: Do 2030. godine europska proizvodnja čipova mo
BroccDaRock kaže...

 Dakle, možemo očekivati da će graf. kartice uskoro koštati 10k €.

 Oh? Zar se očekuje pojeftinjenje?

The planet broke before the Guard did!
15 godina
offline
Re: Do 2030. godine europska proizvodnja čipova mo
imsonotgonnatellyoumyname kaže...
BroccDaRock kaže...

 Dakle, možemo očekivati da će graf. kartice uskoro koštati 10k €.

 Oh? Zar se očekuje pojeftinjenje?

 -naravno, poskupljenje.. jer se ulaže-investira a to je već trošak-povećanje pa mora i poskupljenje, kao i to da će tad više ljudi-djelatnika morati biti zaposleno na poslovima etiketiranja-rebrendanja proizvođača madeinkina u eu.. a to je dodatni trošak itd, pa ako se planira x4 povećanje to je u konačnici s pdvom efektivno cca x8 poskupljenje da bi svi bili siti uz vuka a ovca nešto fali no to je tako tj možda je i ovca sita ili ovisi kako je prebrojavamo važno da je ovca (jedna) živa-zdrava i na broju, ne ostale koje plate ceh, kao ona legendarna ovca-dolly .. ostale su sporedne - a ta i nije prava ovca nego nešto fejk :)

 

+ važno, za bilo koju formulu-predviđanja u ITju, po murphyju je to uvjek x2 .. tj duplo od nečega, binarna grana koja nas vodi 1-2-4-8 kao višekratnici pa kad netko nabada-predviđa bilo što tad se barata s tim znamenkama u ITju.. a nema posebnog razloga da se to ne odnosi na cijenu, tj kao pravilo vrijedi pa bi za izuzetak morali imati jaki dokaz-kontraargument.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 24.1.2022 11:34 (ihush).
2 godine
protjeran
offline
Re: Do 2030. godine europska proizvodnja čipova mo
Nikad nije ni funkcioniralo tako. Samo naivni misle da je slobodno trziste slobodno.
Poruka je uređivana zadnji put pon 24.1.2022 12:52 (kirat).
3 godine
odjavljen
offline
Re: Do 2030. godine europska proizvodnja čipova mo
BroccDaRock kaže...

Nakon debakla s petljanjem EU komisije u zdravstvo, slijedi petljanje u poluvodiče. Dakle, možemo očekivati da će graf. kartice uskoro koštati 10k €.

 Odes u Rusiju, tamo su graficke besplatne.

14 godina
neaktivan
offline
Do 2030. godine europska proizvodnja čipova mora s

Evo prestati ćemo proizvoditi mandarine i prebacit ćemo se na proizvodnju čipova. :)

 
1 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Do 2030. godine europska proizvodnja čipova mo
2030. u Hrvatskoj očekujem 5,5 milijuna stanovnika
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Do 2030. godine europska proizvodnja čipova mora s

Dok oni sve to pokrenu tržište će se stabilizirati i opet će biti jeftinije kupovati čipove iz kine nego evropske. A onda će se opet trošiti proračunski novac na spašavanje evropskih tvornica čipova.

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Do 2030. godine europska proizvodnja čipova mo
dejo6 kaže...

Dok oni sve to pokrenu tržište će se stabilizirati i opet će biti jeftinije kupovati čipove iz kine nego evropske. A onda će se opet trošiti proračunski novac na spašavanje evropskih tvornica čipova.

 Pa da, ako ti je nešto strateški bitno, ako pola industrije stane kad Kinezi zavrnu pipu, onda trošiš proračunski novac da osiguraš da toga uvijek imaš.

Upravo tome proračunski novac i služi, a ne za gradnju crkvi i stadiona.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
offline
Re: Do 2030. godine europska proizvodnja čipova mo

A tek budaletina od kineza koji su prvi bacali proračunske pare na tvornice čipova...

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
16 godina
offline
Do 2030. godine europska proizvodnja čipova mora s

Smijali su se Trumpastičnom, a sad ga doslovno citiraju:

 

Make Europe Great Again!

 

 

 

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Poruka je uređivana zadnji put pon 24.1.2022 16:48 (memulica).
Moj PC  
4 1 hvala 1
16 godina
offline
Re: Do 2030. godine europska proizvodnja čipova mo
memulica kaže...

Smijali su se Trumpastičnom, a sad ga doslovno citiraju:

 

Make Europe Great Again!

 

 

 

 Trump je dobro vidio kamo sve to vodi...

16 godina
neaktivan
offline
Re: Do 2030. godine europska proizvodnja čipova mo
Aldo kaže...
memulica kaže...

Smijali su se Trumpastičnom, a sad ga doslovno citiraju:

 

Make Europe Great Again!

 

 

 

 Trump je dobro vidio kamo sve to vodi...

 Šališ se?

 

Trump je glupan bez ikakve vizije. Igrao na kartu nacionalizma, jer je vidio da to desničari puše. On sam je nabavljao robu iz Kine (čuvene MAGA kape, Trump kravate...), a i Ivanka ima tamo svoje pogone. 

 

Svi vide kamo to vodi, ali problem kapitalizma je da se prinosi isplaćuju na temelju ovogodišnjih rezultata, a ne na temelju toga gdje će ekonomija biti za deset godina. Zato i imamo problem sa zabranom duhana, oružja, olovnog benzina, klimatskim promjenama... Sve to ruši menadžerske bonuse i cijenu dionica, a one su uvijek bitnije od toga kamo sve to vodi.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
16 godina
offline
Do 2030. godine europska proizvodnja čipova mora s

Šta misliš da ova bagra od eurobirokrata, a koja neskriveno zastupa interese krupnog kapitala, bolja od Trumpastičnog? Mora da se šališ. Šališe se, jel da!?

 

 

 

Usput u samom tekstu se vidi da od toga nema ništa, jer u ovoj citiranoj rečenici se krije sav jad i bijeda ocvale Europe.

 

Europa je već sada značajan svjetski igrač u istraživanju i razvoju čipova, a istodobno je i vrlo dobro pozicionirana kada je riječ o materijalima i opremi za izgradnju velikih tvornica čipova.

 

Na svakoj j*benoj listi koja broji rezerve/proizvodnju rijetkih minerala ili oksida nema Europe ni u tragovima. Dakle lažu ti u oči po tko zna koji put i opet će te prevesti žedne preko vode po tko zna koji put.

Kako vam se više da biti ovce i naivno blejati za neofeudalce?

 

I da, sad možeš naručiti kapu iz Bangladeša u prigodnoj plavoj boji sa zlatnim zvjezdicama i ponosno je stavit na glavu.

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Moj PC  
1 0 hvala 0
3 godine
odjavljen
offline
Re: Do 2030. godine europska proizvodnja čipova mo
memulica kaže...

Šta misliš da ova bagra od eurobirokrata, a koja neskriveno zastupa interese krupnog kapitala, bolja od Trumpastičnog? Mora da se šališ. Šališe se, jel da!?

 

 

 

Usput u samom tekstu se vidi da od toga nema ništa, jer u ovoj citiranoj rečenici se krije sav jad i bijeda ocvale Europe.

 

Europa je već sada značajan svjetski igrač u istraživanju i razvoju čipova, a istodobno je i vrlo dobro pozicionirana kada je riječ o materijalima i opremi za izgradnju velikih tvornica čipova.

 

Na svakoj j*benoj listi koja broji rezerve/proizvodnju rijetkih minerala ili oksida nema Europe ni u tragovima. Dakle lažu ti u oči po tko zna koji put i opet će te prevesti žedne preko vode po tko zna koji put.

Kako vam se više da biti ovce i naivno blejati za neofeudalce?

 

I da, sad možeš naručiti kapu iz Bangladeša u prigodnoj plavoj boji sa zlatnim zvjezdicama i ponosno je stavit na glavu.

Glavni igrac za izradu litografske i eUV opreme za cipove je u Europi, ASML. Ne znam zasto mrzis kontinent na kojem zivis. Rijetki minerali uopce nisu rijetki (bez obzira na ima), vec ekstrakcija istih ima negativan utjecaj na okolis. Deposita ima dovoljno u Europi.

Glavno da ti imas spremnu subaru da je izvadis u pogodnom trenutku.

14 godina
protjeran
offline
Re: Do 2030. godine europska proizvodnja čipova mo
veliki pero kaže...
memulica kaže...

Šta misliš da ova bagra od eurobirokrata, a koja neskriveno zastupa interese krupnog kapitala, bolja od Trumpastičnog? Mora da se šališ. Šališe se, jel da!?

 

 

 

Usput u samom tekstu se vidi da od toga nema ništa, jer u ovoj citiranoj rečenici se krije sav jad i bijeda ocvale Europe.

 

Europa je već sada značajan svjetski igrač u istraživanju i razvoju čipova, a istodobno je i vrlo dobro pozicionirana kada je riječ o materijalima i opremi za izgradnju velikih tvornica čipova.

 

Na svakoj j*benoj listi koja broji rezerve/proizvodnju rijetkih minerala ili oksida nema Europe ni u tragovima. Dakle lažu ti u oči po tko zna koji put i opet će te prevesti žedne preko vode po tko zna koji put.

Kako vam se više da biti ovce i naivno blejati za neofeudalce?

 

I da, sad možeš naručiti kapu iz Bangladeša u prigodnoj plavoj boji sa zlatnim zvjezdicama i ponosno je stavit na glavu.

Glavni igrac za izradu litografske i eUV opreme za cipove je u Europi, ASML. Ne znam zasto mrzis kontinent na kojem zivis. Rijetki minerali uopce nisu rijetki (bez obzira na ima), vec ekstrakcija istih ima negativan utjecaj na okolis. Deposita ima dovoljno u Europi.

Glavno da ti imas spremnu subaru da je izvadis u pogodnom trenutku.

Ma ne mrzi on kontinent na kojem zivi, memulica je frustriran i zapravo mrzi samo sebe...

 

16 godina
offline
Re: Do 2030. godine europska proizvodnja čipova mo
veliki pero kaže...

Glavni igrac za izradu litografske i eUV opreme za cipove je u Europi, ASML. Ne znam zasto mrzis kontinent na kojem zivis. Rijetki minerali uopce nisu rijetki (bez obzira na ima), vec ekstrakcija istih ima negativan utjecaj na okolis. Deposita ima dovoljno u Europi.

Glavno da ti imas spremnu subaru da je izvadis u pogodnom trenutku.

Ne mrzim ja nikoga, već samo primjećujem neke stvari.

 

Eto sad npr. primjećujem da ti misliš kako će veliki dobavljač postati veliki proizvođač jednostavnim potezom pera.

 

Tu si na istoj liniji kao i ovi drugovi iz EU komiteta. Ono lijepo se drugovi sastanu, popiju kaficu, odredi se prema redu&rasporedu što tko ima napraviti u slijedećoj petoljetki i doviđenja. I ne, ne moraš meni objašnjavati o razrijeđenim mineralima. To sam nekad davno naučio na kemiji.

 

Doduše ipak malo razmišljaš i svojom glavom, pa si odlično primjetio da to i nisu baš neka čista posla. Eto meni se to nikako ne uklapa sa Velikim Zelenim Planom. Mislim tamo stoji, između ostalog i ovo:

 

fresh air, clean water, healthy soil and biodiversity,healthy and affordable food,cleaner energy and cutting-edge clean technological innovation.

 

 

 

 

 

 

 

 

Usput jedina kapa koju sam nosio je ona s hrvatskim grbom, a tko voli šubare nek ih nosi dok poštuje običaje i pravila naše zemlje.

 

 

 

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
3 godine
odjavljen
offline
Re: Do 2030. godine europska proizvodnja čipova mo
memulica kaže...
veliki pero kaže...

Glavni igrac za izradu litografske i eUV opreme za cipove je u Europi, ASML. Ne znam zasto mrzis kontinent na kojem zivis. Rijetki minerali uopce nisu rijetki (bez obzira na ima), vec ekstrakcija istih ima negativan utjecaj na okolis. Deposita ima dovoljno u Europi.

Glavno da ti imas spremnu subaru da je izvadis u pogodnom trenutku.

Ne mrzim ja nikoga, već samo primjećujem neke stvari.

 

Eto sad npr. primjećujem da ti misliš kako će veliki dobavljač postati veliki proizvođač jednostavnim potezom pera.

 

Tu si na istoj liniji kao i ovi drugovi iz EU komiteta. Ono lijepo se drugovi sastanu, popiju kaficu, odredi se prema redu&rasporedu što tko ima napraviti u slijedećoj petoljetki i doviđenja. I ne, ne moraš meni objašnjavati o razrijeđenim mineralima. To sam nekad davno naučio na kemiji.

 

Doduše ipak malo razmišljaš i svojom glavom, pa si odlično primjetio da to i nisu baš neka čista posla. Eto meni se to nikako ne uklapa sa Velikim Zelenim Planom. Mislim tamo stoji, između ostalog i ovo:

 

fresh air, clean water, healthy soil and biodiversity,healthy and affordable food,cleaner energy and cutting-edge clean technological innovation.

 

 

 

 

 

 

 

 

Usput jedina kapa koju sam nosio je ona s hrvatskim grbom, a tko voli šubare nek ih nosi dok poštuje običaje i pravila naše zemlje.

 

 

 

 Ozbiljan odgovor od memulice, ne sluti na dobro 

Velike promjene ne dolaze preko noci, za izradu tvornica potrebne su miljarde, a pandemija je pokazala da strateske resurse i priozvodnju moras imati lokalno jer cim izbije sranje svatko je za sebe. Nije EU parlament neka homogona tvorevina, za donosenje ovakvih i slicnih odluka, ima dosta borbe i trebaju nekad godine da se ostvare. Cesto pricam sa ljudima (tehnickim birokratima) koji rade na raznim tehnoloskim i medijskim projektima.

Postoji veliki zeleni plan i postoji realnost, zato istrazuju tehnologije za ekstrakciju rijetkih minerala koje su cisce i plus se radi na altenrativnim materijalima. Ako ti se ne svidja kako se stvari odradjuju u EU, zaposli se u parlamentu ili nekoj EU instituciji i uradi nesto.

16 godina
offline
Re: Do 2030. godine europska proizvodnja čipova mo
veliki pero kaže...

 Ozbiljan odgovor od memulice, ne sluti na dobro 

 Jbga uvijek ja započnem ozbiljno, ali kad su sugovornici većinom neozbiljni i na kraju dobiju ono što ih ide.

Velike promjene ne dolaze preko noci, za izradu tvornica potrebne su miljarde, a pandemija je pokazala da strateske resurse i priozvodnju moras imati lokalno jer cim izbije sranje svatko je za sebe. Nije EU parlament neka homogona tvorevina, za donosenje ovakvih i slicnih odluka, ima dosta borbe i trebaju nekad godine da se ostvare. Cesto pricam sa ljudima (tehnickim birokratima) koji rade na raznim tehnoloskim i medijskim projektima.

EU je prvo napravio tvz. samoubistvo iz zasjede premještajući proizvodnju svega i svačega (većinom teške industrije) izvan granica EU i onda su sami sebe pohvalili kako su smanjili zagađenje zraka, očistili rijeke i mora, pa još i kratkoročno dobro profitirali. Ono tekao je med i mlijeko u potocima, ali te rimske orgije&bakanalije su sad došle na naplatu.

 

Sad bi opet po starom dobrom EU običaju se j*bali, ali da im ne uđe. Toga nema, a bogami nema ni čistog i ekološki prihvatljivog prosijavanja rijetkih minerala ili dobivanje ostalih resursa, a efikasne pohrane energije još i manje. I to ne sad ili za koju godinu ili deset, nego nema od toga ništa dugoročno. Mislim mi pričamo o tehnologijama koje se rastežu još tamo iz 19. stoljeća, a sad je 21. Moš' mislit kako smo inovativni.

 

Ono lagati sam sebe o nekakvim čudesnim 'deus ex machine' događajima je u najmanje ruku tragikomično. Zadnje što smo po pitanju energije napravili je tehnologija kontrolirane fisije za koju smo mislili da će zamjeniti fosilna goriva. Otad čamimo čekajući ima preko 70 godina, a ta predskazana čudesna mana još nije pala s neba.

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice