Deset članica EU: Da bismo pobijedili u borbi za k

poruka: 63
|
čitano: 13.469
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Deset članica EU: Da bismo pobijedili u borbi za k".
16 godina
offline
Deset članica EU: Da bismo pobijedili u borbi za k

da smo mi pametni, al nismo

napravili bi 2-3 nuklearke i prodavali struju drugima

Al, ipak naši političari se brinu da ne dođe do toga .. dugi prstiči na djelu

 

 
32 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Deset članica EU: Da bismo pobijedili u borbi
Podržavam apsolutno.
Moj PC  
14 0 hvala 0
15 godina
offline
Deset članica EU: Da bismo pobijedili u borbi za k

Strucnjaci im to vec govore vec vise od 20 godina.

Srecom su prestali slusat zelene ekstremiste koji su neobrazovani i svega se boje.

 
17 0 hvala 0
13 godina
offline
Deset članica EU: Da bismo pobijedili u borbi za k

Sunce je izgubilo sjaj, rijeke presušuju, a i vjetar nekako slabije puše, mora da je to zbog premalog poticaja za obnovljive izvore energije.

 

EU nije uspila pogasit ni postojeće nuklearke, a već uviđa kako nedostaje (čiste) energije ...čekaj ,  čiste?

 

Kako misle sad ponovno izlobirat ono (nuklearka = čista energija) što su godinama lobirali kontra (nuklearka = nečista energija)?

 

Moj PC  
3 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Deset članica EU: Da bismo pobijedili u borbi
A kojim novcem smo to mogli raditi?
15 godina
offline
Re: Deset članica EU: Da bismo pobijedili u borbi
@Gallu
Pare nisu problem, para nema... :)
15 godina
offline
Re: Deset članica EU: Da bismo pobijedili u borbi
dadoremix kaže...

da smo mi pametni, al nismo

napravili bi 2-3 nuklearke i prodavali struju drugima

Al, ipak naši političari se brinu da ne dođe do toga .. dugi prstiči na djelu

 

 Al ti garantiram, da bi se skupilo vise prosvjednika nego protiv bilo cega ikada u ovoj zemlji...jer smo takvi...

6 godina
offline
Deset članica EU: Da bismo pobijedili u borbi za k

Nuklearke same po sebi su relativno čiste, problem je, pridobivanje urana, nihova sigurnost i najveći problem zbrinjavanje nuklearnog otpada koje je skupo, zahtjevno i najveći problem NITKO ga ne želi blizu sebe. Evo bi koji ste za, bili pristali na to da se blizu vas skladišti nukelarni otpad, 100% nebi i tako jeb... razmišlja večina. Ako se nađe način sigurnog zbrinjavanja nuklearnog otpada, ako se ulože velike pare u samu sigurnost nukelarnih elektrana da se nebi dogodio Černobil ali Fokušima  po meni nitko nebi napravio niti jednu vjetrenjaču za pridobivanje struje, ali nažalost nismo niti blizu tome.... tako da po meni treba se okrenit suncu koje je "malo" veča nuklearka koja nam šalje enormne količine energije ali smo mi još uvijek nesposobnih ukrotit je i riješit se fosilnih goriva jednom i zauvijek.

Moj PC  
7 9 hvala 0
16 godina
offline
Re: Deset članica EU: Da bismo pobijedili u borbi
dadoremix kaže...

da smo mi pametni, al nismo

napravili bi 2-3 nuklearke i prodavali struju drugima

Al, ipak naši političari se brinu da ne dođe do toga .. dugi prstiči na djelu

 

 'ajdmo ij napraviti... nema veze kaj je cijela država na trusnom području...ili?

10 godina
neaktivan
offline
Deset članica EU: Da bismo pobijedili u borbi za k

Fukushima je prekretnica, to se dogodilo u tehnoloski razvijenoj, odgovornoj i pedantnoj drzavi. 

Nismo mi ovako šlampavi, korumpirani i lijeni za nuklearku. 

 

Ne moze se spalionica otpada napravit blizu Zagreba jer je nitko ne zeli, ali zato nuklearke, bar tri cemo izgradit, kako neko rece.

 

O cijeni svega toga necu ni pricat. 

Nama je vrh napravit plinsku elektranu. I to je pitanje.

Tražilica: https://www.startpage.com/ Poruke: https://signal.org/install/ E-pošta: https://protonmail.com/
 
8 1 hvala 0
6 godina
offline
Re: Deset članica EU: Da bismo pobijedili u borbi
Tu su blizu i Krško i Paks. Moderne nuklearke imaju sigurnosne programe za slučajeve nepogode.

Svi iz rukava izvlače Fukushimu koja je definicija ekstremnog slučaja.

Nuklearna energija je trenutno najbolja opcija.
12 godina
odjavljen
offline
Deset članica EU: Da bismo pobijedili u borbi za k

Nije to tako kako si napisao. Nema tu više urana, tehnologije se razvija. Skadištenje isto nije tako veliki problem, Finska ima jako veliko skladište za nuklearni otpad koji je siguran i jednom kada se zatvori nema više "curenja" radiacije. Zato su i izgradili novu nuklearku i skladište za istu, te napravili sliku Zemlje gdje je najbolje izgraditi podzemna postrojenja za skladištenje nuklearnog otpada. 

 

Drugo, nitko ne govori da trebamo koristiti nuklearke zauvijek, trebamo ih SADA, da smanjimo grijanje Zemlje dok ne razvijemo tehnologiju za dobivanje energije iz obnovljivih izvora i u potpunosti zatvorimo nuklearne elektrane. Ako nisi primjetio trenutno nemamo mogučnosti za efikasno iskorištavanje obnoviljivih izvora energije, a bez nuklearnih elektrana struje će biti "skuplja nego život". 

 

Prelaskom na struju, trebamo nuklearne elektrane i obnoviti cijelu električnu mrežu jer ćemo imati velike ispadanje sistema svako malo. Bez nuklearki mjesečna rata za struju će biti veća nego tvoja plaća, ljudi će umirati od gladi jer će hrana biti preskupa jer za proizvodnju koristi električnu energiju. Ako već zagovaraš prelazak sada na obnovljive izvore energije, kako misliš riješiti glad i nestašicu hrane koja će nastati?

 

EDIT: 

offtopic

 

pa da se dozvoli razvitak genetskog inženjeringa, neki znanstvenici smatraju da bi mogli promjeniti DNK ljudi tako da kože proizvodi zaštitu od radijacije (jednim dijelom je i sad prisutno u koži) i u potpunosti riješiti taj problem, ali se ljudi boje što bi se sve moglo napraviti

 

EDIT2: 

ne znam zašto svi mislite da se nuklearke grade gdje netko želi. Pa provede se istraživanje i napravi se ondje gdje je najpogodnije, a nove nuklearke mogu izdržati i urušavanje objekta pri ćemu bi reaktor ostao izoliran i ne bi došlo do curenja radijacije

Poruka je uređivana zadnji put pon 11.10.2021 23:02 (formula1live).
 
4 6 hvala 0
13 godina
offline
Deset članica EU: Da bismo pobijedili u borbi za k

Nuklearna energije je opasna, filmovi su to zbog raznih lobija rasplamsali toliko da nitko ne želi ni čuti za nju. Ali ako se pogledaju troškovi energetskih obnovljivih izvora energija i nuklearne, odmah se vidi da je nuklearna najjeftinija i najčistija, a kao što je netko napisao sada su napokon riješili i sigurno odlaganje otpada.

 
9 1 hvala 0
16 godina
offline
Deset članica EU: Da bismo pobijedili u borbi za k

Na FER-u postoji mapa bivše države s planom izgradnje nuklearki. NE Krško je bila, naravno, prva u nizu. Da su izgrađene ostale, (bivša) država bi bila u potpunosti energetski neovisna. No, realno, ionako je bila. Valja reći da je NE Krško u vrijeme izgradnje bila state of the art, što pokazuje i time da joj se produljio rok ekspotacije. A gradili smo ju mi, ne izvanzemaljci.

 
17 0 hvala 1
2 godine
neaktivan
offline
Deset članica EU: Da bismo pobijedili u borbi za k

 

"Zelena" energija trenutno nije zelena.  

  

Nuklearke može ali samo ako se ugrade nevjerojatno dobri sigurnosni mehanizmi koji bi mehanički gotovo neomogućili da osoba, grupa osoba, vojni napad ili prirodna katastrofa u kratkom roku naprave ogromnu prirodnu katastrofu. Znači da, ali sa puno, puno planiranja i manji broj većih elektrana da se smanji statistička šansa da nešto pođe po krivu.

Poruka je uređivana zadnji put uto 12.10.2021 3:19 (Ribnjak2048).
 
1 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Deset članica EU: Da bismo pobijedili u borbi
Glavni “problem” nuklearki je taj sto su trenutno u opticaju uglavnom nuklearke iz 60ih i 70ih i na temelju tehnologije iz tog razdoblja sudimo cijelu tehnologiju. Kao da sudimo sve aute po Stojadinima i Yugima. Manje vise zbog predrasuda su ulaganja u nuklearnu tehnologiju spala i zato nema nekih velikih pomaka. Sto se otpada tice, cak se razmislja o reaktorima koji bi mogli raditi na potrosenom gorivu pa bi otpad iz tih reaktora imao vrijeme poluraspada od 30ak godina u odnosu na poluraspad koji se mjeri u desecima tisuca godina iz danasnjih reaktora.

Zatim sto se cijene tice postoje modularni reaktori koji bi trebali visestruko smanjiti troskove izgradnje. Puno je toga na pomolu, ali najveci je problem su predrasude ljudi.
 
15 0 hvala 0
2 godine
online
Re: Deset članica EU: Da bismo pobijedili u borbi
Aldo kaže...

  'ajdmo ij napraviti... nema veze kaj je cijela država na trusnom području...ili?

 mislim da sam negdje davno pročitao da su još u Yugi htjeli praviti nuklearku na rijeci Dravi, negdje oko u istočnoj Slavoniji 20-ak km od Osijeka...

tamo nije trustno područje.

Najteže je u životu sirovini dokazati da je sekundarna ! MININGOM PROTIV DROGE !
13 godina
offline
Re: Deset članica EU: Da bismo pobijedili u borbi
Zaporožac kaže...
Aldo kaže...

  'ajdmo ij napraviti... nema veze kaj je cijela država na trusnom području...ili?

 mislim da sam negdje davno pročitao da su još u Yugi htjeli praviti nuklearku na rijeci Dravi, negdje oko u istočnoj Slavoniji 20-ak km od Osijeka...

tamo nije trustno područje.

 Koliko znam, za moguću gradnju NE se spominjao Dalj ili njegova okolica.

15 godina
offline
Deset članica EU: Da bismo pobijedili u borbi za k

Samo ću ostaviti ovo ovdje:

Thorium-based nuclear power - Wikipedia

 
5 0 hvala 0
8 godina
offline
Deset članica EU: Da bismo pobijedili u borbi za k

nuklearke nisu problem kao ni auti,

 

problem je gorivo koje treba za jedno i drugo

 

što mislite do kuda mogu nabiti cijenu tom gorivu?

 

što mislite kako se dolazi do tog goriva i koliko je to "čisto"?

 

što mislite što nuklearke rade sa radioaktivnim plinovitim produktima fisije koji nastaju tijekom normalnog rada?

 

naravno da sam za nuklearke

 

evo malo MOX-a na kruh, dobar tek

 
4 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Deset članica EU: Da bismo pobijedili u borbi
nikonja kaže...

Nuklearke same po sebi su relativno čiste, problem je, pridobivanje urana, nihova sigurnost i najveći problem zbrinjavanje nuklearnog otpada koje je skupo, zahtjevno i najveći problem NITKO ga ne želi blizu sebe. Evo bi koji ste za, bili pristali na to da se blizu vas skladišti nukelarni otpad, 100% nebi i tako jeb... razmišlja večina. Ako se nađe način sigurnog zbrinjavanja nuklearnog otpada, ako se ulože velike pare u samu sigurnost nukelarnih elektrana da se nebi dogodio Černobil ali Fokušima  po meni nitko nebi napravio niti jednu vjetrenjaču za pridobivanje struje, ali nažalost nismo niti blizu tome.... tako da po meni treba se okrenit suncu koje je "malo" veča nuklearka koja nam šalje enormne količine energije ali smo mi još uvijek nesposobnih ukrotit je i riješit se fosilnih goriva jednom i zauvijek.

 

Ovo si dobro napisao, svi (dobro, ne svi ali velika većina) bi sumanuto trošili električnu energiju ali bogme nitko ne bi htio odlagalište nuklearnog otpada u svojoj blizini. 

15 godina
online
Re: Deset članica EU: Da bismo pobijedili u borbi
Inovator kaže...

Valja reći da je NE Krško u vrijeme izgradnje bila state of the art, što pokazuje i time da joj se produljio rok ekspotacije. A gradili smo ju mi, ne izvanzemaljci.

 Ne "mi" već naši stari koje su educirali njihovi stari koji su bili pravilno školovani. Tko danas u državi ima znanje za napraviti takvo što? Eno jedna jedina najobičnija žičara kakvih imaju po Austrijskim i Talijanskim skijalištima na desetke je kod nas malte ne nacionalni projekt. Tko je išta vrijedio je otišao van a nekako sumnjam da će ga domoljublje vratiti nazad da ovdje (g)radi...

15 godina
offline
Re: Deset članica EU: Da bismo pobijedili u borbi
Aldo kaže...
dadoremix kaže...

da smo mi pametni, al nismo

napravili bi 2-3 nuklearke i prodavali struju drugima

Al, ipak naši političari se brinu da ne dođe do toga .. dugi prstiči na djelu

 

 'ajdmo ij napraviti... nema veze kaj je cijela država na trusnom području...ili?

 Japanac ovo čita i smije ti se u facu.

Ko drugom jamu kopa trećom šlajdra!
3 godine
offline
Re: Deset članica EU: Da bismo pobijedili u borbi
Inovator kaže...

Na FER-u postoji mapa bivše države s planom izgradnje nuklearki. NE Krško je bila, naravno, prva u nizu. Da su izgrađene ostale, (bivša) država bi bila u potpunosti energetski neovisna. No, realno, ionako je bila. Valja reći da je NE Krško u vrijeme izgradnje bila state of the art, što pokazuje i time da joj se produljio rok ekspotacije. A gradili smo ju mi, ne izvanzemaljci.

 

Gradili su je Amerikanci.

3 godine
protjeran
offline
Re: Deset članica EU: Da bismo pobijedili u borbi
dadoremix kaže...

da smo mi pametni, al nismo

napravili bi 2-3 nuklearke i prodavali struju drugima 

 

SFRJ je u planu imala izgradnju 23 NE do 2025.

 

dadoremix kaže...

Al, ipak naši političari se brinu da ne dođe do toga .. dugi prstiči na djelu

 

FNE i VE su iznimno lukrativan biznis:

 

Muljaža sa strujom: Kako u vjetar ode 21 milijarda naših kuna

 

Mućke s vjetroelektranama 'teške' sedam milijardi kuna: je li bivši ministar pogodovao privatnim investitorima?

 

HEP dobiva obavezu otkupa obnovljive energije za milijardu kuna, novci će odlaziti u džepove stranih privatnika

 

Velika prijevara sa solarnim pločama - građani ostali bez 100 milijuna eura

 

Ekskluziv: Za mega aferu namještanja poslova prodaje struje na kraju je, pazite, optužen samo službenik u pošti

 

Izgubili ste se u aferi Vjetroelektrane? Pročitajte odgovore na sva pitanja koja su ostala visjeti u zraku

 

Gallu kaže...
A kojim novcem smo to mogli raditi?

 

Onim novcem koji je potrošen na sve ostalo, uključujući FNE i SE, zbrajaj gore u linkovima milijarde.

 

Inace, volimo se ugledati na Njemacku i puno je spominjemo, pa mozemo vidjeti da Njemacka ima i njima samima neshvatljivu energetsku politiku... Da je Njemacka ulozila 580 milijardi dolara u nuklearke, umjesto u obnovljive izvore energije, vec bi dobivala 100% svoje energije za struju i transport iz cistih izvora s nula emisija. Zbog raznih kvazi "eko" lobija oni gase NE (nuklearne elektrane), koje proizvode potpuno cistu energiju, forsiraju OIE (obnovljive izvore energije), ali forsiraju samo VE (vjetroelektrane) i FNE (solare), dok im HE (hidroelektrane) ne valjaju (OK, nemaju toliko uvjeta za njih kao npr. HR)... To je tim istim "eko" lobijima prljavo, a u medjuvremenu ti isti OIE u vidu FNE i VE im ne pruzaju dovoljan izvor energije, pa je zbog toga, ovisno o izvoru podataka jos uvijek oko 40% energije dobiveno iz prljavih TE (termoelektrana). 

 Te iste 2016. su instalirali 11% vise VE, da bi te iste godine proizveli 2% manje energije dobivenih od tih istih VE, zato sto je te godine bilo manje vjetra... Jedino sto su dobili je otprilike dva puta skuplja struja od Francuza koji oko 75% energije dobivaju iz NE koje proizvode potpuno cistu energiju... Njemacka energetska politika se bez problema rijesi sa NE, gdje jednim udarcem ubiju dvije muhe, energetsku ovisnost i pitanje ekologije. Pored toga, Njemacka urana ima, jedno vrijeme je bila treca po proizvodnji urana na svijetu, tvrtka SAG/SDAG Wismut je bila jaka po tom pitanju.

U svojim nastojanjima da sa VE i FNE smanje emisije stetnih plinova, oni su ih povecali, a prema svemu sudeci povecati ce ih vise nego sto je to bilo u zadnjih 30 godina, usprkos najskupljoj struji na svijetu i "ekoloski-zelenoj" energiji.

 

Relativno nedavno je u Njemackoj tri puta u zadnji tren sprijecen raspad mreze (blackout) zbog kratkotrajno nedovoljnih kapaciteta za vrsnu potrosnju u mrezi.

 

Jedva cekam da pogase sve NE i TE elektrane. Inace, blackouti su sprijeceni kupovinom vrsne struje iz susjednih zemalja po cijeni od 37856€/MWh, normalna cijena u normalnim uvjetima je oko 10€/MWh. Platit ce naravno potrosaci, Njemacka vec sada ima najskuplju struju, ne samo u Europskoj uniji, nego najskuplju struju na cijelom svijetu.

 

Za kraj prilazem jedan odlican clanak - Kratki spoj u prijelazu energije.

 

nikonja kaže...

Nuklearke same po sebi su relativno čiste, problem je, pridobivanje urana, nihova sigurnost i najveći problem zbrinjavanje nuklearnog otpada koje je skupo, zahtjevno i najveći problem NITKO ga ne želi blizu sebe. Evo bi koji ste za, bili pristali na to da se blizu vas skladišti nukelarni otpad, 100% nebi i tako jeb... razmišlja večina. Ako se nađe način sigurnog zbrinjavanja nuklearnog otpada, ako se ulože velike pare u samu sigurnost nukelarnih elektrana da se nebi dogodio Černobil ali Fokušima  po meni nitko nebi napravio niti jednu vjetrenjaču za pridobivanje struje, ali nažalost nismo niti blizu tome.... tako da po meni treba se okrenit suncu koje je "malo" veča nuklearka koja nam šalje enormne količine energije ali smo mi još uvijek nesposobnih ukrotit je i riješit se fosilnih goriva jednom i zauvijek.

 

Nuklearni/radioaktivni otpad, on se slucaju NE reciklira i koristi sve dok se ne dodje do HLW otpada... Malo istrazite pojmove radioactive waste i nuclear fuel cycle... S time da postoje nove torijske NE, koje imaju vise prednosti prema konvencionalnim NE, ukljucujuci i manje otpada, istrazite - thorium-based nuclear power i thorium fuel cycle...

 

Inace, kod nas radioaktivni otpad (ne iz NE) zna zavrsiti i na Jakuševcu:

 

Radioaktivni otpad završio na Jakuševcu: Radnici “Čistoće” ne znajući vozali opasni otpad iz zagrebačke bolnice

 

texas.bug kaže...

Fukushima je prekretnica, to se dogodilo u tehnoloski razvijenoj, odgovornoj i pedantnoj drzavi. 

 

Prouci malo bolje zasto su se najpoznatije nesrece dogodile, a sve tri su imale veze sa ljudskim greskama, USA - ljudska pogreska koja je uzrokovala kvar i uz to los dizajn hladjenja, Rusija, ljudska pogreska u kombinaciji sa losim dizajnom reaktora i Japan, ljudska pohlepa, odnosno zelja za ustedom, nepostivanje planova izgradnje (gradnja 10 metara iznad zemlje umjesto planiranih 30 metara upravo zbog tsunamija), ignoriranje prve poplave 1991., ignoriranje studija iz 2000., 2004., i 2008.

 

Pored toga, NE su medju najsigurnijim izvorima energije, s time da kod novijih PBMR (pebble-bed) reaktora ne moze doci do meltdowna.

 

Inovator kaže...

Na FER-u postoji mapa bivše države s planom izgradnje nuklearki. NE Krško je bila, naravno, prva u nizu. Da su izgrađene ostale, (bivša) država bi bila u potpunosti energetski neovisna. No, realno, ionako je bila. Valja reći da je NE Krško u vrijeme izgradnje bila state of the art, što pokazuje i time da joj se produljio rok ekspotacije. A gradili smo ju mi, ne izvanzemaljci.

 

Srecom HR ima odlicno podneblje za HE, tako da od njiho dobivamo vise o 60% energije:

 

https://www.hep.hr/elektra/trziste-elektricne-energije/izvori-elektricne-energije/1553

 

Takodjer, mora se napomenuti da je Vrdoljak velike HE proglasio da nisu OIE.

 

https://files.hrote.hr/files/PDF/RJP/GI_2020_HROTE_Struktura%20ukupne%20preostale%20el%20en%20za%202020.pdf

 

Sto se tu mozemo zapitati? Ostatak do nase pune potrosnje smo kupili na trzistu?

 

Pazi sad, sluzbeno objasnjenje zasto se HE ne racunaju u obnovljive - njihova akumulaciona jezera su izvor metana.

 

Evo dokumenta Ministarstva gospodarstva koji eksplicitno tvrdi da su obnovljivi izvori jedino male HE:

 

http://oie.mingorp.hr/UserDocsImages/OIE%20Tekst.pdf

 

Da citiram:

 

Još jedna uobičajena podjela je po instaliranoj snazi na male i velike hidroelektrane pri čemu su male najčešće definirane do snage od 10 MW. U Hrvatskoj je također definirana podjela na velike i male hidroelektrane s time da su male hidroelektrane prema zakonu poticani izvor energije, a poticaj se očituje kroz zakonski regulirane otkupne cijene električne energije iz takvih hidroelektrana.

 

Mozemo jos malo blejati u ovo gore jer smo blesava stoka i najbolje je kad nas sisaju za "naknadu za poticanje obnovljivih izvora energije".

 

To što su naše najveće HE zapravo protočne i veličina jezera im je zanemariva, koga to briga, kako bi se onda prao novac na "obnovljivim", FNE i VE i slicnim budalaštinama i muljažama...

 

Pa sad da se vratimo na pocetno pitanje - zasto ne i velike? E pa zato jer je Hrvatska zemlja kriminala i ako ukljucimo SVE HE - iducih milijun godina nema potreba za "umjetnim" obnovljivim sranjima.

 

P.S. Za Krško su glavni projektanti bili Gilbert Associates/WorleyParsons, a glavni izvođač i dobavljač opreme bio je Westinghouse.

 

Današnje stanje je takvo da su Pelješki most projektirali Slovenci, a gradili Kinezi, s novcem iz EU fondova.

 

 

Zaporožac kaže...

 mislim da sam negdje davno pročitao da su još u Yugi htjeli praviti nuklearku na rijeci Dravi, negdje oko u istočnoj Slavoniji 20-ak km od Osijeka...

tamo nije trustno područje.

 

Bilo je više planova, jedan od poznatijih je Nuklearna elektrana Prevlaka (Rugvica), na Savi, trebao je biti isti reaktor kao u NE Krško.

 

Ili recimo NE Vir. Priča sa Virom ide ovako, sedamdesetih i osamdesetih, kada su vlasti bivše države na Viru htjele graditi nuklearnu elektranu. Ideja je umalo provedena u djelo, stanovnici su se već pripremali za put u Španjolsku gdje su se trebali iz prve ruke uvjeriti kako nuklearka nije ništa strašno, obilaskom naselja u blizini španjolskih elektrana u kojima žive sasvim zdravi ljudi. Virane su čak uvjeravali kako će im nuklearka biti od iznimne koristi jer će se zbog nje temperatura mora povisiti za oko jedan stupanj, što će, pak, uzrokovati veću količinu ribe u otočkom akvatoriju. Do tada je s kopna i na kopno Virane vozio lokalni brod, no da bi nuklearka mogla biti izgrađena, donesena je odluka o gradnji mosta, koji je i danas u funkciji. Kada je most sagrađen, vidjelo se da je odluka o nuklearki stvarnost i da će se zbilja graditi, što je dovelo do drastičnog pada cijena zemljišta i nekretnina. Mnogi su građani to iskoristili kako bi jeftino kupili zemljište za vikendice, a kako bi se "obranili" od elektrane, počela je masovna bespravna gradnja. I to je početak priče o virskom urbanističkom i prostornom kaosu koji se prelio i u 21. stoljeće. Suočeni s takvim otporom lokalne zajednice, projektanti su zabrinuto shvatili gorku virsku istinu, za gradnju nuklearke potrebna je golema površina, a gotovo sva zemljišta na otoku Viru još su od davnina, kako to već priliči otocima, u vlasništvu otočana. Stoga je gotovo nemoguća misija bila natjerati baš sve da prodaju svoju zemlju, pogotovo kada su parcele već dobrim dijelom rasprodane. Od gradnje elektrane se odustalo, a Vir se okrenuo turizmu, postavši 2015. jedna od pet najposjećenijih destinacija u Hrvatskoj...

 

3 godine
offline
Re: Deset članica EU: Da bismo pobijedili u borbi

Kada se muja u tako relativnim sustavima kao što su FN i vjetroelektrane, zamisli kako bi se tek muljalo kod složenih sustava kao što su NE. Nije da bi vladajući preko noći krenuli biti sveci kad bi se izgradila NE.

Nuklerne elektrane imaju dosta nedoumica što se tiče njihove budućnosti. Vidi da je i Rosatom malo smanjio doživljaj.

A koliko i god torijeske elektrane lijepo zvučale, nema ih. Pitanje je koliko su financijski isplative.

Mi imamo vode za pokrivanje 100% naših potreba za strujom. Resurs koji je naš i koji bi apsolutno trebali iskoristiti. Graditi RHE i tu i tamo vjetar i solare sa odgovarajućim spremnicima energije. Ali treba i ulagati u mrežu.

14 godina
offline
Re: Deset članica EU: Da bismo pobijedili u borbi
Aldo kaže...
dadoremix kaže...

da smo mi pametni, al nismo

napravili bi 2-3 nuklearke i prodavali struju drugima

Al, ipak naši političari se brinu da ne dođe do toga .. dugi prstiči na djelu

 

 'ajdmo ij napraviti... nema veze kaj je cijela država na trusnom području...ili?

 Pa i Japan je na trusnom području i to puuuno trusnijem nego naše pa ima nuklearke. Je, Fukušima je otišla Bogu na istinu, ali kod nas nema šansi da dođe nekakav cunami i sjebe elektranu. Švabe pogasili nuklearke ali kako mi se čini morati će ih ponovo aktivirati, zatvoriti termoelektrane na ugljen. A ako jednog lijepog dana naprave torijevke i fuzijske elektrane otpada će biti minimalno i moći će se sigurno zbrinuti jer neće biti opasan desetke tisuća godina nego 200 - 300, što je ipak lakše kontrolirati.

dolazim odmah - Godot
3 godine
protjeran
offline
Re: Deset članica EU: Da bismo pobijedili u borbi
Gallu kaže...

Kada se muja u tako relativnim sustavima kao što su FN i vjetroelektrane, zamisli kako bi se tek muljalo kod složenih sustava kao što su NE. Nije da bi vladajući preko noći krenuli biti sveci kad bi se izgradila NE.

 

Svuda se mulja, to nije upitno, ali OIE su izvrsna prilika za podvalit nešto "novo"...

 

Gallu kaže...

Nuklerne elektrane imaju dosta nedoumica što se tiče njihove budućnosti. Vidi da je i Rosatom malo smanjio doživljaj.

 

Kako god, grade se  (najviše Kina), a glede samih NE, evo iz najnovijeg izvješća:

 

Nuclear thus remains the dispatchable low-carbon technology with the lowest expected costs in 2025. Only large hydro reservoirs can provide a similar contribution at comparable costs but remain highly dependent on the natural endowments of individual countries. Compared to fossil fuel-based generation, nuclear plants are expected to be more affordable than coal-fired plants. While gas-based combined-cycle gas turbines (CCGTs) are competitive in some regions, their LCOE very much depend on the prices for natural gas and carbon emissions in individual regions. Electricity produced from nuclear long-term operation (LTO) by lifetime extension is highly competitive and remains not only the least cost option for low-carbon generation - when compared to building new power plants - but for all power generation across the board.

 

https://www.iea.org/reports/projected-costs-of-generating-electricity-2020

 

Gallu kaže...

A koliko i god torijeske elektrane lijepo zvučale, nema ih. Pitanje je koliko su financijski isplative.

 

Kinezi će biti prvi sa komercijalnim:

 

https://www.livescience.com/china-creates-new-thorium-reactor.html

 

Inače, nije to nikakva nova tehnologija, MSRE reaktor je radio 15.000 sati od 1965. do 1969., a Glenn T. Seaborg je pred javno pred AEC-om (United States Atomic Energy Commission) izjavio: "Thorium-based reactor had been successfully developed and tested". Dogodilo se to da je 1973. USA vlada odustala od torijskih reaktora i svu "koncentraciju" prebacila uranij. A zašto je uranij bio zgodan, jer je jedan od nusprodukata nekih tipova uranijskih reaktora bio plutonij. Dakle, kroz civilnu upotrebu dobivao se iznimno skupi materijal za ultimativno nuklearno naoružanje, koje su i SSSR i SAD gomilali u ogromnim količinama...

 

Gallu kaže...

Mi imamo vode za pokrivanje 100% naših potreba za strujom. Resurs koji je naš i koji bi apsolutno trebali iskoristiti. Graditi RHE i tu i tamo vjetar i solare sa odgovarajućim spremnicima energije. Ali treba i ulagati u mrežu.

 

Krško 2 koje Slovenci namjeravaju raditi (mi smo izjavili da smo zainteresirani) također je zgodna opcija.

 

Što se mreže tiče, tu treba jako puno ulaganja, da karikiram, naši još uvijek nisu u stanju pokrečiti ono što su Franjo Josip i Tito napravili...

Poruka je uređivana zadnji put uto 12.10.2021 10:34 (Monachus monachus).
3 godine
offline
Re: Deset članica EU: Da bismo pobijedili u borbi
učo kaže...
Aldo kaže...
dadoremix kaže...

da smo mi pametni, al nismo

napravili bi 2-3 nuklearke i prodavali struju drugima

Al, ipak naši političari se brinu da ne dođe do toga .. dugi prstiči na djelu

 

 'ajdmo ij napraviti... nema veze kaj je cijela država na trusnom području...ili?

 Švabe pogasili nuklearke ali kako mi se čini morati će ih ponovo aktivirati, zatvoriti termoelektrane na ugljen.

 

da su bili razumni to bi napravili odmah.

14 godina
offline
Re: Deset članica EU: Da bismo pobijedili u borbi
Zaporožac kaže...
Aldo kaže...

  'ajdmo ij napraviti... nema veze kaj je cijela država na trusnom području...ili?

 mislim da sam negdje davno pročitao da su još u Yugi htjeli praviti nuklearku na rijeci Dravi, negdje oko u istočnoj Slavoniji 20-ak km od Osijeka...

tamo nije trustno područje.

 Točno, a bilo je u planu sagraditi nešto malo nizvodno Osijeka hidroelektranu na Dravi, neznam zašto je taj projekt stao. Nuklearka je trebala biti na Dunavu kod Dalja.

dolazim odmah - Godot
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice