Dassault Rafale - Francuska: Asterix i Obelix

poruka: 122
|
čitano: 36.943
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Dassault Rafale - Francuska: Asterix i Obelix".
3 godine
protjeran
offline
Dassault Rafale - Francuska: Asterix i Obelix

Prije svega pohvala na clancima, uz sitne propuste i greske koje sam vec komentirao.

 

Vjerojatno najbolji zrakoplov u ponudi, mozda po nekim tehnoloskim detaljima mrvicu zastario u odnosu na F-16 Block 70/72 (dio tehnologije iz Blocka 70/72 koristi F-35), te u odnosu na Gripen E/F (nismo trazili ponudu za njega).

 

Dakle imamo dva nova zrakoplova F-16 Block 70/72, Gripen C/D (ne proizvodi se vise, mrvicu tehnoloski zasterjeo, iako ne previse, buduci da nam se nudi MS20 verzija), te polovnih Rafalea i F-16 Baraka.

 

U svakom slucaju daleko najskuplji za ekspoataciju i iako mi je jedan od favorita i jedan od najljepsih VBA ikad proizvedenih, mislim da taj zrakoplov nije realnost za HRZ (ako uopce nesto kupujemo, jer nabavljamo zrakoplove vise od desetljeca), u prilog stavljam i kratak presjek svih (stvarnih) nabava:

 

https://i.ibb.co/82RS60h/white.jpg

 

Steta sto nije spomenut jugoslavenski projekt - Novi Avion. Naime, Rafale je utjecao na dizajn tog nazalost nikad napravljenog zrakoplova, evo link:

 

https://web.archive.org/web/20110702213204/https://www.flightglobal.com/pdfarchive/view/1990/1990%20-%200612.html

 

Kad je vec spomenut MBDA Meteor, Gripen jedini ima dvosmjerni datalink u realnom vremenu, to recimo nema niti F-35, sto je po nekim pricama Gripenu omogucilo da je jedini dosao na rep F-22, a da ga ovaj nije detektirao. No price na stranu, link vezan za datalink:

https://www.secretprojects.co.uk/threads/swedish-air-force-datalink-history-and-gripen-link-16-integration-described-by-czech-air-force-article.33880/

 
6 11 hvala 3
15 godina
neaktivan
offline
Re: Dassault Rafale - Francuska: Asterix i Obelix

odnosu na Gripen E/F (nismo trazili ponudu za njega).

Ne mozes zatraziti nesto sto druga strana ne zeli prodati ili ne moze zadovoljiti uvjete natjecaja. Poslan je RfP, Svedi su odgovorili kako su odgovorili. Ameri nam npr. nisu nudili F-35 jer nema dvosjed verziju (koju trazimo ukupno 2 komada).

 

Dakle imamo dva nova zrakoplova F-16 Block 70/72, Gripen C/D (ne proizvodi se vise, mrvicu tehnoloski zasterjeo, iako ne previse, buduci da nam se nudi MS20 verzija)

Imamo tocno 1 novi avion u ponudi i to F-16 Block 70/72 koji nude Ameri. Gripen bi se sastavio od konzerviranih zmajeva i dijelova iz skladista. Gripen C/D je tehnoloska slijepa ulica, avion koji se ne moze nadograditi na E/F standard zbog prevelikih strukturalnih razlika, eventualno elektronika i radar. Avion koji se ne proizvodi vise, niti za kojeg ce biti supporta nakon sto istekne inicijalni ugovoreni period (spominje se 10 god.). Zato Svedi pokusavaju uvaliti otvaranje centra za odrzavanje kao offset, tj. snalazite se sami i potpisujte ugovore (za iznimno malu seriju aviona) za support s onih 200 kooperanata zasebno + zasebni ugovori za naoruzanje, a mi odosmo na razvoj E/F. Logisticko samoubojstvo za HRZ, pogotovo u ovoj situaciju gdje skacemo s lovca 2. generacije na lovac 4. generacije. Jednostavno fuj.

 

Kad je vec spomenut MBDA Meteor, Gripen jedini ima dvosmjerni datalink u realnom vremenu, to recimo nema niti F-35, 

Svedi su prvi u svijetu operativno uveli digitalni dvosmjerni, enkriptirani data link 1985. s JA-37 Viggenom. Kazati da danas jedino Gripen to ima, a da ni F-35 nema (!) je smijesno.

 

Drago, steta sto nisi spomenuo letacku kacigu za Rafale (navedena je za sve ostale avione u seriji clanaka).

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 16.10.2020 16:34 (FinX).
12 godina
offline
Re: Dassault Rafale - Francuska: Asterix i Obelix
Monachus monachus kaže...

Prije svega pohvala na clancima, uz sitne propuste i greske koje sam vec komentirao.

 

Vjerojatno najbolji zrakoplov u ponudi, mozda po nekim tehnoloskim detaljima mrvicu zastario u odnosu na F-16 Block 70/72 (dio tehnologije iz Blocka 70/72 koristi F-35), te u odnosu na Gripen E/F (nismo trazili ponudu za njega).

 

 

Po kojem to konkretno detalju je zastario ???  pa taj avion je svemirski brod za svaki F-16 čak i block 70/72  - ako misliš da je zastario jer b70 ima AESA radar iz F-35 onda ću ti reći da Rafale isto ima AESU samo većeg dometa i uz to ima i IR radar tak da se "ne vidi" dok cilja za razliku od B70,, da ne pričamo da ih ne treba 5 da obave zadatak nego jedan može obaviti sve i jedan zadatak sam šta smanjuje potrebnu brojku po misiji.., i za kraj je da je B70 odličan avion ali je to ajmo reći "nachipiran" avion iz 80ih koncepcijski uz to je duplo i skuplji..

 

- o tome koliko košta sat naleta se isto da razgovarati jer košta onoliko koliko brzo dijelovi dolaze kad ih naručiš i koliko se često mjenjaju i koliko je kompleksan motor i tu je opet Rafale u prednosti jer ima modularan motor i sve dolazi iz zemlje udaljene 10x manje od Meryland-a i iz zemlje EU koje smo i mi članica a ne zemlje u kojoj isporuke i stanje pomoći ovisi o tome ko je predsjednik i kakve je volje...

 

 

15 godina
offline
Dassault Rafale - Francuska: Asterix i Obelix

poslije ove serije (fenomenalnih, nota bene ) napisa, još mi nije jasno na što se misli kad se kaže "žena-avion": cijenu održavanja? potrošnju? radar za muljaže? koristan teret koji može dotegliti s placa? ubojitost jezičine? offset paket (sumanuta rodbina)? u nju smije samo pilot ili je dvosjed? 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
32 0 hvala 1
14 godina
offline
Re: Dassault Rafale - Francuska: Asterix i Obelix
Monachus monachus kaže...

Prije svega pohvala na clancima, uz sitne propuste i greske koje sam vec komentirao.

 

Vjerojatno najbolji zrakoplov u ponudi, mozda po nekim tehnoloskim detaljima mrvicu zastario u odnosu na F-16 Block 70/72 (dio tehnologije iz Blocka 70/72 koristi F-35), te u odnosu na Gripen E/F (nismo trazili ponudu za njega).

 

 Baš si uporan :-)
Rafale je sigurno najbolji zrakoplov, ali kakva je ponuda i politička volja ne znamo. Građani će vjerojatno imati više koristi od ustupaka iz EU nego iz US pa bi i s te strane to bio za nas najbolji izbor.
Novi Avion je maštarija pojedinih generala u JNA koja nikad nije otišla dalje od 4. revizije nacrta i nedovršene dokumentacije. Realno Jugoslavija nije imala niti političke niti financijske sposobnosti za tako nešto, tehničke još možda i jest. Ako ikad sretneš Tusa pitaj ga o Novom Avionu, vjerojatno će se dobro nasmijat.
Ponuda je tražena za zrakoplov određenih specifikacija, ne određeni model. Ponuđači su dali ponude za ono što mogu i žele prodati. Grippen E/F neće bit niti dostupan još najmanje 5-6 godina dok se ne namiri RSAF.
P.S. dvosmjerni datalink ima i Rafale F3R i Block 70, a možda čak i Barak.

Poruka je uređivana zadnji put pet 16.10.2020 9:33 (jozef).
14 godina
offline
Dassault Rafale - Francuska: Asterix i Obelix

A da mi kupimo samo ove rakete dometa 100km? Sa jedne točke pokrivamo pola države. Napravimo drvenu maketu, da raketa misli da je prikačena na avion.

 
34 1 hvala 1
10 godina
neaktivan
offline
Re: Dassault Rafale - Francuska: Asterix i Obelix

Vas komentar me podsjeti na prvo predavanje iz Osnova elektrotehnike na ETF-u u Sarajevu, kada je Profesor nacrtao elektricno kolo na tabli, i objasnjava:
- imamo izvor elektricne energije
- potrosac
- i provodnike kojima povezujemo izvor sa potrosacem


(dalje nastavlja Profesor) jedino sto meni nije jasno na ovoj slici jeste... zasto je rijec potrosac... MUSKOG RODA 

sve ti znas, ali nista ne kontas
14 godina
offline
Re: Dassault Rafale - Francuska: Asterix i Obelix
Diablo86 kaže...

A da mi kupimo samo ove rakete dometa 100km? Sa jedne točke pokrivamo pola države. Napravimo drvenu maketu, da raketa misli da je prikačena na avion.

 i maketu balonom dignemo na 10-15km visine. Sviđa mi se ideja.  

U članku je krivi podatak, Meteor rakete inače imaju domet 100nm a ne 100km. 

10 godina
offline
Dassault Rafale - Francuska: Asterix i Obelix

Još jednom čestitke Dragi na odličnom članku. Ne bih se bunio da su duži i detaljniji s nekim njegovim razmišljanjima.

 

Daleko, daleko najbolji ponuđeni avion! Nije mi jasno zašto kažeš da su mu šanse male. Koliko sam saznao Rafale je najveći favorit, ispunjava sve što HRZ treba, svi drukaju za njega i cijena je u usporedbi s drugima nevjerojatno povoljna za paket! Jednostavno u istom cjenovnom rangu Izraelski F16, a posebno Gripen nemaju tu što tražiti. To je kao da mi netko za istu cijenu nudi Mercedesa, Golfa i Daciu (bez uvrede Daciji, smatram da je to jako dobar auto :) ) ali naravno izaberem Mercedesa kad već isto košta!


Uvijek mi je bilo žao što na prethodnim natječajima nije bilo Rafale tako da sam se raspametio kad sam saznao ovu vijest! Ovo bi bio preporod preporoda za HRZ! 

  

Američki je s obzirom na ponuđeno i dobiveno uz ovu ponudu neisplativ. Ekonomski ni politički.

 

Bit će RAFALE!!! 

Moj PC  
9 0 hvala 3
3 godine
protjeran
offline
Re: Dassault Rafale - Francuska: Asterix i Obelix
VooDooZg kaže...

Po kojem to konkretno detalju je zastario ???

 

 

Da li recimo ima Auto GCAS? 

 

Kad to izgooglas mozemo dalje.

 

VooDooZg kaže...

pa taj avion je svemirski brod za svaki F-16 čak i block 70/72 

 

 

To je apsolutno netocno.

 

VooDooZg kaže...

ako misliš da je zastario jer b70 ima AESA radar iz F-35 onda ću ti reći da Rafale isto ima AESU samo većeg dometa

 

 

Takodjer netocno.

 

Dapace, ne postoji nikakva garancija da je Rafaleov AESA radar bolji u svemu od npr. mehanickog Gripenovog. Rafale ima jako malu antenu (najmanju od svih 4-te generacije) i uvijek ce imati kompromitiran radar zbog toga, neovisno bio PESA ili AESA.

 

Proucite tematiku prije ovakvih izjava.

 


VooDooZg kaže...

ima i IR radar tak da se "ne vidi" dok cilja za razliku od B70 

 

 

E/F takodjer integrirani IRST, ostali podvjesno, tako da to nije neki problem.

 

Pored toga zaboravlja se da to sve nama u nasem paradnom zrakoplovstvu nije potrebno.

 


VooDooZg kaže...

da ne pričamo da ih ne treba 5 da obave zadatak nego jedan može obaviti sve i jedan zadatak sam šta smanjuje potrebnu brojku po misiji.., i za kraj je da je B70 odličan avion ali je to ajmo reći "nachipiran" avion iz 80ih koncepcijski uz to je duplo i skuplji.. 

 

 

Sad se krenulo u totalna bulaznjenja i trabunjanja, samo cu radi sprdnje pitati, da li je to dvocip ili trocip iz Golfa 1.9 TDI?

 



VooDooZg kaže...

- o tome koliko košta sat naleta se isto da razgovarati jer košta onoliko koliko brzo dijelovi dolaze kad ih naručiš i koliko se često mjenjaju i koliko je kompleksan motor i tu je opet Rafale u prednosti jer ima modularan motor i sve dolazi iz zemlje udaljene 10x manje od Meryland-a i iz zemlje EU koje smo i mi članica a ne zemlje u kojoj isporuke i stanje pomoći ovisi o tome ko je predsjednik i kakve je volje... 

 

 

Sad smo vec na dobrom tragu. 

 

Vecina ljudi je fokusirana na tehnicki dio price (radari, rakete, doleti, dometi, nosivosti...), sto je u paradnom zrakoplovstvu, koje tu i tamo obavlja AP sasvim nebitno.

 

Oni malo upuceniji i oni s iskustvom pricaju o logistici, odrzavanju i cjelozivotnom trosku, cijeni naleta kao i sustavu koji bi trebao prihvatiti, odrzavati i letiti na tim zrakoplovima (koliko god je jadan, smijesan i nadasve opasan nalet od 60 do 80 sati godisnje).

 

Sto se nabavke dijelova, ljudi i iskustva tice, tu je F-16 u dalekoj prednosti nad svima.

 

jozef kaže...

Grippen E/F neće bit niti dostupan još najmanje 5-6 godina dok se ne namiri RSAF.

 

Valjda mislis na FAB.

 

jozef kaže...

P.S. dvosmjerni datalink ima i Rafale F3R i Block 70, a možda čak i Barak.

 

Dokaz?

 

Azmo kaže...

svi drukaju za njega i cijena je u usporedbi s drugima nevjerojatno povoljna za paket! 

 

 

Nisam znao da su cijene javno poznate, prije bilo kakve prezentacije MORH-a i HRZ-a.

 

Moze malo vise detalja o tome?

 

Azmo kaže...

Bit će RAFALE!!! 

 

Sudeci po svim dosadasnjim pokusajima kupovine, koja u vise natjecaja traje vise od desetljeca, od svega na kraju nece biti nista.

Poruka je uređivana zadnji put pet 16.10.2020 10:21 (Monachus monachus).
10 godina
offline
Re: Dassault Rafale - Francuska: Asterix i Obelix
jozef kaže...
.......

Novi Avion je maštarija pojedinih generala u JNA koja nikad nije otišla dalje od 4. revizije nacrta i nedovršene dokumentacije. Realno Jugoslavija nije imala niti političke niti financijske sposobnosti za tako nešto, tehničke još možda i jest. Ako ikad sretneš Tusa pitaj ga o Novom Avionu, vjerojatno će se dobro nasmijat.
.......

 

      Što točno misliš pod ovim kada pišeš "Novi Avion"?  Zašto bi se general A.Tus na tu temu nasmijao?

Ne pitam da bi kontrirao, nego me zanima informativno?

Panzerkampfwagen.dzg-C++-USA. :-)
3 godine
protjeran
offline
Re: Dassault Rafale - Francuska: Asterix i Obelix
PzKpfw kaže...
jozef kaže...
.......

Novi Avion je maštarija pojedinih generala u JNA koja nikad nije otišla dalje od 4. revizije nacrta i nedovršene dokumentacije. Realno Jugoslavija nije imala niti političke niti financijske sposobnosti za tako nešto, tehničke još možda i jest. Ako ikad sretneš Tusa pitaj ga o Novom Avionu, vjerojatno će se dobro nasmijat.
.......

 

      Što točno misliš pod ovim kada pišeš "Novi Avion"?  Zašto bi se general A.Tus na tu temu nasmijao?

Ne pitam da bi kontrirao, nego me zanima informativno?

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Novi_Avion

15 godina
offline
Re: Dassault Rafale - Francuska: Asterix i Obelix
Sevdalija kaže...

Vas komentar me podsjeti na prvo predavanje iz Osnova elektrotehnike na ETF-u u Sarajevu, kada je Profesor nacrtao elektricno kolo na tabli, i objasnjava:
- imamo izvor elektricne energije
- potrosac
- i provodnike kojima povezujemo izvor sa potrosacem


(dalje nastavlja Profesor) jedino sto meni nije jasno na ovoj slici jeste... zasto je rijec potrosac... MUSKOG RODA 

 Jel to bio Cizi?

10 godina
protjeran
offline
Re: Dassault Rafale - Francuska: Asterix i Obelix
... bas se pitam zasto je Indija uzela 36 Rafala, na natjecaju na kojem je bio i F16 Viper nudjen... vjerojatno jer je losiji.... to se samo kod nas moze desit... Indija ima gro Su- 30mk, pa su odustali od daljnje nabave istih i okrenuli se Rafalu...
the pussification of todays youth cant handle metal of this magnitude
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Dassault Rafale - Francuska: Asterix i Obelix
Super mi je usporedba kupnje aviona s kupnjom auta jer se tu vidi način razmišljanja ljudi s ovih prostora. Nova Dacia ili rabljeni Mercedes možda oboje koštaju 15 000 eura, ali troškovi održavanja Mercdedesa su puno veći. Ali jbg, Mečka je Mečka i onda ljudi kupe auto sa 300 000km (500 000 originalnih), pa kada ne mogu plaćati održavanje, idu k lokalnim seoskim majstorima i voze se na starim cijelogodišnjim gumama jer 225 gume za felge od 18 cola ipak koštaju.

I "najslabiji" Gripen bi bio kvantni skok u odnosu na MiG-21. Možemo biti sretni ako nabavimo nekoliko BVR raketa ili navođenih bombi da ne ostane sve na raketama kratkog dometa i glupim bombama jer to imamo i na MiG-u.

Koliko je avion efikasan puno ovisi i o utreniranosti pilota. U Domovinskom ratu su naši piloti iskorištavali MiG-ove do krajnjih granica i bili su toliko precizni i efikasni da je neprijatelj pomislio da ih NATO bombarduje. To se postiže velikim naletom. Radije bi u zrakoplovstvu imao "slabiji" avion koji je jeftiniji u upotrebi pa da piloti mogu letjeti, nego na "USS Enterprise" koji leti minimalno jer je skup za održavanje.
Tko visoko leti, štedi gorivo.
 
12 2 hvala 1
10 godina
neaktivan
offline
Re: Dassault Rafale - Francuska: Asterix i Obelix
Da, legendarni Cizi :)
sve ti znas, ali nista ne kontas
12 godina
offline
Dassault Rafale - Francuska: Asterix i Obelix

kad će kakav maštrukov profesionalno-personalno-brendovski avijacijski osvrt? dajte malo čoveku da piše

yippee ki-yay
Poruka je uređivana zadnji put pet 16.10.2020 11:07 (Apachy).
 
5 1 hvala 2
14 godina
offline
Dassault Rafale - Francuska: Asterix i Obelix

Izvanredan članak Drago !

 

Što se tiče kupovine, nisam ekspert (kao neki ovdje, izgleda) nego totalni laik.

Ali i meni, laiku, je jasno da bi ovom natječaju i kupnji trebalo pristupiti totalno pragmatično - izabrati najbolji omjer cijene/naknadnog održavanja/eventualnog offseta i druge direktne/indirektne političke i ine koristi za državu.

 

Sami avion i njegove tehniče krakteristike su maltene nebitne za državu kao RH, s obzirom na njen geografski položaj, veličinu i geopolitičke okolnosti. Bilo koji avion izabrali, sa tehničke strane će ispuniti zadaću za koju je namijenjen.

 

Osobno sam mišljenja da RH treba prvenstveno djelovati lokalno, dakle EU, čija god to ponuda bila.

sig
 
6 0 hvala 1
15 godina
offline
Dassault Rafale - Francuska: Asterix i Obelix

tu je svakako i potreba za forumskom stegom: za koga navijamo, koga nas je strah i kako ćemo reagirati/opravdavati kad vlast naš novac ipak bac potroši za kramu onih bezočnih lopova tamo i "lako njima s tuđim po gloginjama lupati" i to će otplaćivati naraštaji još 2500 n.e.? 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put pet 16.10.2020 11:34 (Ajar).
Moj PC  
3 0 hvala 0
14 godina
offline
Dassault Rafale - Francuska: Asterix i Obelix

Monachus monachus kakav dokaz očekuješ? Dokaze ti ne može pružiti nitko, samo nagađanja ili hrpu pretpostavki iz javnih publikacija. U ovoj temi nitko ne može reći "100% je tako" za niti jednu tvrdnju. Osobno znam 2 osobe iz NATO zrakoplovstva i niti jedna od njih mi ne može/ne želi dati nikakvu konkretnu informaciju (nije baš da sam pitao, ali kad pričaš s njima o toj temi sve je onako - da, ne, otprilike). Stvar je i u tome da tamo vojni piloti i osoblje nisu kao kod nas plaćeni kikiriki (zato nam između ostalog u HRZ i jest takvo stanje) i nitko se ne želi odreći beneficija zbog nekakve gluposti koju bi negdje nekome rekao, a i nisu pričljivi tipovi. Zapravo jesu, ako se priča o ženama, sportu i glazbi. Ono što sigurno znam iz razgovora s njima jest da su Jane's, DW, MA i slično dobri jedino za obrisat stražnjicu i da niti mnogi "vojni analitičari" nemaju pojma, a kamo li mi koji ovdje raspravljamo.

P.S. mislio sam na Švede (RSAF), ali da i Brazilce treba uzeti u obzir - bez njihove narudžbe uopće ne bi niti bilo Grippena E/F. U svakom slučaju nema isporuka za eventualne nove kupce najmanje do 2026.

Poruka je uređivana zadnji put pet 16.10.2020 11:41 (jozef).
Moj PC  
2 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Dassault Rafale - Francuska: Asterix i Obelix
VooDooZg kaže...

 

 

Po kojem to konkretno detalju je zastario ???  pa taj avion je svemirski brod za svaki F-16 čak i block 70/72  - ako misliš da je zastario jer b70 ima AESA radar iz F-35 onda ću ti reći da Rafale isto ima AESU samo većeg dometa i uz to ima i IR radar tak da se "ne vidi" dok cilja za razliku od B70,, da ne pričamo da ih ne treba 5 da obave zadatak nego jedan može obaviti sve i jedan zadatak sam šta smanjuje potrebnu brojku po misiji.., i za kraj je da je B70 odličan avion ali je to ajmo reći "nachipiran" avion iz 80ih koncepcijski uz to je duplo i skuplji..

 

- o tome koliko košta sat naleta se isto da razgovarati jer košta onoliko koliko brzo dijelovi dolaze kad ih naručiš i koliko se često mjenjaju i koliko je kompleksan motor i tu je opet Rafale u prednosti jer ima modularan motor i sve dolazi iz zemlje udaljene 10x manje od Meryland-a i iz zemlje EU koje smo i mi članica a ne zemlje u kojoj isporuke i stanje pomoći ovisi o tome ko je predsjednik i kakve je volje...

 

 

 Mi smo članica EU sam kad trebaju pare. Da sutra EU i USA zarate mi bi bili USAše.

10 godina
neaktivan
offline
Re: Dassault Rafale - Francuska: Asterix i Obelix
Diablo86 kaže...

A da mi kupimo samo ove rakete dometa 100km? Sa jedne točke pokrivamo pola države. Napravimo drvenu maketu, da raketa misli da je prikačena na avion.

 Odlicna ideja.

Ali kad nam uđe nepoznata letjelica u zracni prostor kako ce raketa prepoznat da li je zalutala cesna koju ne treba oboriti ili je neprijateljski avion sa teroristima koji treba? 

Tražilica: https://www.startpage.com/ Poruke: https://signal.org/install/ E-pošta: https://protonmail.com/
14 godina
offline
Dassault Rafale - Francuska: Asterix i Obelix

ova usporedba nabave s nabavom "4-kotačnog extendera penisa" je simptomatično točna za Rvatistan te rukopoložene odličnike u njemu...

 

'96 u sklopu OESSova programa smanjenja naoružanja, ide se u otpis neperspektivnog oružja, kako u RH, tako i u Srbiji i R. Srpskoj...

 

pilot, član komisije, napravi  mali dokument s pozicijama ser. brojeva na zmaju zrakoplova za MiG-21, neke 3-4 pozicije za kontrolu...

 

završi on s prezentacijom, gasi projektor, kad pitanje lika (inače svećenik !!! a u vojsci, ono uniforma i sve) - pa tko će to popamtiti ?

 

pita ga pilot, nakon što ga je navlačio s dvije-tri rečenice oko aviona: a koju opremu ima nova službena Opel Vectra koju ste zadužili..

 

a ovaj krene: 1.6 100 KS, ABS, klima... ko klinac...

 

pita ga pilot: a koliko taj auto košta građane ?... e tu je ovaj stiltal...

 

inače, španjolski kapetan me pita dan-dva prije: pa što ovdje svi u vojsci imaju sl. auto? veli: ja kad primim zapovijed ili idem svojim autom a službenim - sjednem na desno sjedalo i čekam da me odveze sl. vozač......

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
1 0 hvala 0
4 godine
protjeran
offline
Dassault Rafale - Francuska: Asterix i Obelix

U pm....idemo otvoriti temu za svaki hebeni avion, otici na wiki, youtube itd i onda raspravljat koji je jaci, bolji itd...

 
3 0 hvala 0
14 godina
offline
Dassault Rafale - Francuska: Asterix i Obelix

bit svega je da radarski sustav MORHa ima problema danas, a kako i ne bi, nadzire ga se prastarom modemskom vezom....

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Dassault Rafale - Francuska: Asterix i Obelix
Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Moj PC  
1 0 hvala 1
3 godine
protjeran
offline
Re: Dassault Rafale - Francuska: Asterix i Obelix
BlueMax kaže...
VooDooZg kaže...

 

 

Po kojem to konkretno detalju je zastario ???  pa taj avion je svemirski brod za svaki F-16 čak i block 70/72  - ako misliš da je zastario jer b70 ima AESA radar iz F-35 onda ću ti reći da Rafale isto ima AESU samo većeg dometa i uz to ima i IR radar tak da se "ne vidi" dok cilja za razliku od B70,, da ne pričamo da ih ne treba 5 da obave zadatak nego jedan može obaviti sve i jedan zadatak sam šta smanjuje potrebnu brojku po misiji.., i za kraj je da je B70 odličan avion ali je to ajmo reći "nachipiran" avion iz 80ih koncepcijski uz to je duplo i skuplji..

 

- o tome koliko košta sat naleta se isto da razgovarati jer košta onoliko koliko brzo dijelovi dolaze kad ih naručiš i koliko se često mjenjaju i koliko je kompleksan motor i tu je opet Rafale u prednosti jer ima modularan motor i sve dolazi iz zemlje udaljene 10x manje od Meryland-a i iz zemlje EU koje smo i mi članica a ne zemlje u kojoj isporuke i stanje pomoći ovisi o tome ko je predsjednik i kakve je volje...

 

 

 Mi smo članica EU sam kad trebaju pare. Da sutra EU i USA zarate mi bi bili USAše.

 ne bi

8 godina
offline
Dassault Rafale - Francuska: Asterix i Obelix

Nama se nude 4 aviona

F16 block 70

F16 (očerupani Barak) i to po višoj cijeni nego prije

Gripen ( koji se ne ne proizvodi, svoj višak budu samo nadogradili sa novim dijelima iz skladišta i prodali nama)

 Rafale

 

 

Block 70 tj novi avion nam Ameri ne mogu isproučiti jer su već ugovorili sa Slovacima i Bugarima, najraniji termin je 2025 . Dali postoji kakva mogučnost sa Amerima da nam to nekako isporuče nekoliko primjeraka prije jer nam nakon 2025 naši Migovi ne smiju letjeti na papiru bez remonta. Ameri ga planiraju proizvoditi do 2030 godine, a dijelova će svakako biti budući da ga posjeduje 80 zemalja u svijetu. 

 

Gripen - to bi bilo ludo uzeti iz razloga jer je rijeć o  avionu kojeg koriste malo zemalja i k tome avion se napušta u korist E/F verzije, a neki imaju u planu gripen zamjeniti sa F35. Pa pitanje, hoće li opskrba sa dijelovima biti i dalje, recimo za 20 godina. Dali se Švedskoj isplati održavati tih 12 aviona koje bude samo Hrvatska imala ? Što ako rikne motor, gdje da nađemo drugi ? 

 

Rafale - najbolja ponuda, sposoban se obračunati sa svim postojećim avionima, Francuska ga ima u planu zadržati i barem preko 80godina.  Pa će avion doživjeti još puno modernizacija i dijelova će svakako biti. Dok god ga Francuzi imaju, imat ćemo ga i mi. 

 

Barak - zastarjeli avion, isčupana oprema, da su ostavili opremu onda bi htio ako je nema, onda nema što raditi kod nas. I još su digli cijenu da nam naplate čupanje i vračanje na izvorni oblik. 

 

 

 

 

 
2 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Dassault Rafale - Francuska: Asterix i Obelix
Najbolji avion od ponuđenih i jedini dvomotorac ALI realno preskup izbor za nas od održavanja takvog stroja kroz dulje vremensko razdoblje, potrošnje goriva, do Francuskog naoružanja koje koristi a koje je navodno osjetno skuplje od Američkog/NATO-ovog .. Zemlje koje koriste njegovog prethodnika jednomotorca Mirage 2000 također ,navodno, imaju isti problem u odnosu na f-16.
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Dassault Rafale - Francuska: Asterix i Obelix
Dok neki nas avion poleti, ta letjelica je presla preko hrvatske dva puta. Ako nam trebaju avioni samo da zavirimo u kokpit, onda su nam ovi mig 21 overkill
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice