D-Link DWR-920 - Internet uvijek i svugdje

poruka: 4
|
čitano: 4.229
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "D-Link DWR-920 - Internet uvijek i svugdje".
10 godina
offline
D-Link DWR-920 - Internet uvijek i svugdje

Meni je to preskupo, bilo bi mi prihvatljiva cijena od oko 300kn, ali ocigledno kad i kod operatera ne mozes dobiti puno jeftinije (mislim da je kod A1 400kn najjeftiniji) ocigledno proizvodjaci drze cijene. Ovo pisem s obzirom da svi mobiteli cak i oni od 800 kn mogu izigravati hot spot (a da ne govorim neki stari funkcionalni mobitel) a u njemu ima sigurno puno skupljih stvari od 4G modema, ali naravno kod njih je slaba tocka baterija tj. treba bi biti stalno na punjacu za tu svrhu i koliko onda ukupno izdrzi taj uredjaj.

 
1 0 hvala 0
D-Link DWR-920 - Internet uvijek i svugdje

Ako je samo potreban hot-spot (ili nekakva vrsta wifi extendera), to ima Windows 10 ugrađen u sebi. Potreban je samo laptop i onda odabrati "mobile hotspot" u onom akcijskom panelu dolje desno kad klikneš na onaj kvadratić. Ja ga koristim i radi sjajno, na TV-u direktno s rutera brzina 4 megabita, a kad se spoji na mobile hotspot od laptopa onda je brzina 23 megabita.

 

 

Za 4G internet mi nije posve jasno, naime naši operateri već daju svoje uređaje zajedno s karticom; stvarno me zanima da li se kartica može koristiti na 3rd party uređajima, ili je zaključana na one od operatera. Ista stvar kao i s ruterima, imaš ruter koji dobiješ od operatera, nativno ti novi ruter neće raditi osim ako ga ne znaš konfigurirati, ali potrebne postavke vjerojatno nećeš dobiti od operatera.

Moj PC  
0 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: D-Link DWR-920 - Internet uvijek i svugdje
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

..

Za 4G internet mi nije posve jasno, naime naši operateri već daju svoje uređaje zajedno s karticom; stvarno me zanima da li se kartica može koristiti na 3rd party uređajima, ili je zaključana na one od operatera. Ista stvar kao i s ruterima, imaš ruter koji dobiješ od operatera, nativno ti novi ruter neće raditi osim ako ga ne znaš konfigurirati, ali potrebne postavke vjerojatno nećeš dobiti od operatera.

 -zato je na nivou eu bila pokrenuta (zamrla..) inicijativa o ukidanju ogrnaičenja (jednako kao zaključavanje mobitela na mrežu operatera..) tj ideja da se bilo koji router/modem/uređaj može jednako korisititi.. ali to nije baš jednostavno.

-npr problem su operateri i njihovi modeli uređaja koji mogu biti identični originalnom-proizvođačevom ali mogu biti i osakaćeni + rebrendani-zaključani itd. i često ne služe ničemu drugom osim za tog operatera-liniju + u pravilu se dobiju ugovorom i sve je divno-krasno.. osim, što je operater nabio cijenu, jer ne postoji identičan-usporediv model na tržištu a time ni tržišna cijena, tj operater ekskluzivno drži model i lupi mu cijenu npr 1000kn mada bi možda na tržištu bio 500 ili 300kn.. tj možda se isti-originalni može kupiti, ali zbog zaključanosti sustava tj podataka je beskoristan + nepotreban jer se od operatera dobije.

... pa gdje je tad problem? problem je u slučaju raskida, tj računa se navedena cijena kao dio ugovorne obveze, kao poklon-trošak.. tad nije svejedno jel cijena napuhana-netržišna ili ralna, a to je recimo nužno vratiti-platiti prilikom raskida ugovora ili promjene operatera. Time se operater osigura da korisnik neće samo tako raskinuti, dok recimo oštećenje i sl. naplati višestruko od stvarne cijene.

-uspoređujući sa zaključanim mobitelima stvar bi bila relativno jednostavna.. ali nije, jer modem ipak ima ovisnost o drugoj strani, operater-centrala, kontrola jer oni su tad šef-admin i imaju pristup uređaju npr za rekonfiguraciju, update itd. .. ili kad se nešto važno promjeni korisnik dobije novi-zamjenu, tj kao za iptv i ostale stvari, operater mora imati mogućnost kontrole plaćenih paketa-usluga, npr tel-internet-iptv.. i time nisu svi uređaji u jednakoj poziciji odnosno svi modemi, itd itd..

-zato se (uz pandemiju, brexit, ostalo..) stalo, tj nema prave ideje kako to riješiti, dok se npr mobilni roaming ili usb punjači relativno lako riješilo, + telekomi su veliki-jaki, drže više država mada formalno nisu monopol recimo kod nas je duopol itd.. dok je nacionalno glavni tcom koji drži pola eu-usa-uk.. itd. + da ne uvodimo i kineski 5g u priču o lte koja započinje u to vrijeme kad se pokušalo s izmjenama.. vrlo moguć razlog zašto je sve stalo. Možda uskoro ponovo nešto krene (jer tcom i kod nas širi 5g..) možda se smisli način kako pomiriti potrebe operatera za legitimno-potrebnom kontrolom uređaja i tržišno realne cijene-mogućnosti tj izbora korsinika koji može uzeti po želji bolji-jači.. itd.

 

edit: .. ili o temi :)

.. da, 600kn zvuči normalno-očekivano, ipak previše, normalna granica bi bila 300-400kn s padom na 200kn. No trgovac nema razloga snižavati cijenu jer se referira na cijene operatera tj sličnih uređaja na tržištu.

-obrnuto, ako znamo da je pdv 25% tad država uzme 125kn, marža.. znači da je nabavna cijena ispod 300kn dok je prava nabavna recimo 100kn ali treba naručiti količinu od proizvođača što radi telekom dok mali trgovac za naše tržište ne radi tj nema šanse prodati recimo 100.000 komada u razumnom roku (godinu) mada će operater u tom periodu ugovoriti toliki broj korisnika i uvaliti im svoj-skuplji uređaj pod ugovornu kao poklon ili na rate itd..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 13.11.2020 11:10 (ihush).
4 godine
offline
Re: D-Link DWR-920 - Internet uvijek i svugdje
10alex kaže...

Meni je to preskupo, bilo bi mi prihvatljiva cijena od oko 300kn, ali ocigledno kad i kod operatera ne mozes dobiti puno jeftinije (mislim da je kod A1 400kn najjeftiniji) ocigledno proizvodjaci drze cijene. Ovo pisem s obzirom da svi mobiteli cak i oni od 800 kn mogu izigravati hot spot (a da ne govorim neki stari funkcionalni mobitel) a u njemu ima sigurno puno skupljih stvari od 4G modema, ali naravno kod njih je slaba tocka baterija tj. treba bi biti stalno na punjacu za tu svrhu i koliko onda ukupno izdrzi taj uredjaj.

Uređaji ovo tipa od oko 300 kuna su jeftini uređaji. Prijenosni džepni, a koji nešto vrijede, koštaju puno više. I stolni (na struju) koji su bitno bolji koštaju i po 200 dolara ili EUR-a. Ovaj je uređaj opisan u najnovijem broju BUG-a i baš me je razočarao. Mobitel je ok rješenje za jednoga, ali ga ne bih koristio kao hotspot za više osoba jer to baterija ne bi izdržala.

 

 

ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

 

Za 4G internet mi nije posve jasno, naime naši operateri već daju svoje uređaje zajedno s karticom; stvarno me zanima da li se kartica može koristiti na 3rd party uređajima, ili je zaključana na one od operatera. 

 O tome može li se kartica seliti, piše ti detaljno u temama o neograničenom internetu na Tele2 i A1 flatboxu. To je vječna tema o kojoj netko pita ponovno to isto pitanje svaka 2-3 dana.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice