Crne rupe izgubile svoju intimu

poruka: 46
|
čitano: 11.837
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Crne rupe izgubile svoju intimu".
14 godina
offline
Crne rupe izgubile svoju intimu

Vrlo informativno i zanimljivo, kao i inače. Ipak, i dalje mi nije jasno kako smo uspjeli snimiti objekt na takvoj udaljenosti i s tolikim 'smetnjama' na putu. 

Najfascinantnije je da je ta slika stara 50 mil svjetlosnih godina. Tko zna čega ima tamo sada. Možda je rupetina ("košarkaška lopta") već pojela svoju galaktiku ("Zemaljska kugla").

 

Mislim da ću ponovno odgledati film Interstellar. Odmah mi se moji problemi na poslu čine trivijalnima.

Poruka je uređivana zadnji put sub 13.4.2019 12:04 (BarbaVeli).
 
1 0 hvala 0
5 godina
protjeran
offline
Re: Crne rupe izgubile svoju intimu
Napokon Dario (već sam se zabrinuo da je suradnja prekinuta)!
Pis on ju, tu :P
Moj PC  
14 0 hvala 0
16 godina
offline
Crne rupe izgubile svoju intimu

fascinantne su crne rupe ali i zastrasujuce. bas me zanima koja je buducnost svemira, dali ce postat groblje crni rupa?

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Crne rupe izgubile svoju intimu
BarbaVeli kaže...
Možda je rupetina ("košarkaška lopta") već pojela svoju galaktiku ("Zemaljska kugla").

imo. ne ide to tako, ostatak galaksije veselo kruži oko crne rupe, osim onog materijala koji ima nesreću iz ko zna kojeg razloga biti usmjeren baš prema njoj

 

ono što se događa oko crne rupe više manje se zna, zna se i dosta toga unutar horizonta događaja, ono što se ne zna je singularnost unutar nje, mjesto, točka (doslovce) mase 6,5 milijardi sunaca, kakoto?

ima li kakvog mehanizma da ta sva masa, materijal ne završi u jednodimenzionalnoj (u stvari točka nema ni jednu dimenziju) točki, ili se možda umjesto toga otvara portal u drugi svemir ili šta?

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put sub 13.4.2019 14:44 (Louis Pluto).
14 godina
offline
Re: Crne rupe izgubile svoju intimu
Možda se sada pojavi i neka sekta koja će se diviti crnim rupama kao dokazu pakla. Ono što je vatrica u kršćanskome paklu, to je masa kod njih.
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Crne rupe izgubile svoju intimu
ludizao kaže...

Masa se zna, ali zna li se promjer same crne rupe, u odnosu na promjer Sunca? 

 po ajnštajnovoj teoriji relativnosti, promjer ne postoji, sva masa je u točki...

 

...podsjeća na subatomsku česticu, ima spin, masu, očito reagira gravitacijski... ima li naboj, reagira li na kakvu drugu fundamentalnu silu...

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put sub 13.4.2019 15:06 (Louis Pluto).
 
4 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Crne rupe izgubile svoju intimu
Louis Pluto kaže...
ludizao kaže...

Masa se zna, ali zna li se promjer same crne rupe, u odnosu na promjer Sunca? 

 po ajnštajnovoj teoriji relativnosti, promjer ne postoji, sva masa je u točki...

 

...podsjeća na subatomsku česticu, ima spin, masu, očito reagira gravitacijski... ima li naboj, reagira li na kakvu drugu fundamentalnu silu...

 mislin da kolega misli na horizont ne singularnost.

7 godina
offline
Re: Crne rupe izgubile svoju intimu
dabar_solta_V2 kaže...

 mislin da kolega misli na horizont ne singularnost.

   pa to mu piše u tekstu... nije vrag da ni članak nije pročitao...

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put sub 13.4.2019 15:37 (Louis Pluto).
12 godina
odjavljen
offline
Re: Crne rupe izgubile svoju intimu
Dario, da li postoji šansa da se u skorije vrijeme (cca 10 godina) poveća osjetljivost teleskopa? 🤔
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Crne rupe izgubile svoju intimu
Louis Pluto kaže...

ono što se događa oko crne rupe više manje se zna, zna se i dosta toga unutar horizonta događaja, ono što se ne zna je singularnost unutar nje, mjesto, točka (doslovce) mase 6,5 milijardi sunaca, kakoto?

 Materija izvan crne rupe je ogromnim dijelom prazan prostor. Jezgra atoma je sićušna u odnosu na veličinu samog atoma (omeđenog elektronskim omotačem). A onda je tu i razmak među atomima. Ako skršiš atome i poslažeš 'kuglice' jednu do druge možeš dobiti enormnu gustoću materije.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
7 godina
offline
Re: Crne rupe izgubile svoju intimu
loncaric kaže...

fascinantne su crne rupe ali i zastrasujuce. bas me zanima koja je buducnost svemira, dali ce postat groblje crni rupa?

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
14 godina
offline
Re: Crne rupe izgubile svoju intimu
Dex.pwn kaže...
Dario, da li postoji šansa da se u skorije vrijeme (cca 10 godina) poveća osjetljivost teleskopa? 🤔

 James Webb, novi teleskop koji ce zamijeniti Hubble! Ima daleko bolju rezoluciju i moze vidjeti veci spektar svjetlosti, kao i izolirati onaj spektar koji ne treba puno bolje od Hubblea. Lansira se 2021. Moci ce vidjeti kroz zvjezdanu prasinu, kroz plinove i sve ostalo, a najbolje od svega sto cemo s daleko vecom rezolucijom moci gledati vlastiti solarni sustav i promatrati planete u detaljima koji do sad nisu bili moguci. 

7 godina
offline
Re: Crne rupe izgubile svoju intimu
Visak kaže...
Louis Pluto kaže...

ono što se događa oko crne rupe više manje se zna, zna se i dosta toga unutar horizonta događaja, ono što se ne zna je singularnost unutar nje, mjesto, točka (doslovce) mase 6,5 milijardi sunaca, kakoto?

 Materija izvan crne rupe je ogromnim dijelom prazan prostor. Jezgra atoma je sićušna u odnosu na veličinu samog atoma (omeđenog elektronskim omotačem). A onda je tu i razmak među atomima. Ako skršiš atome i poslažeš 'kuglice' jednu do druge možeš dobiti enormnu gustoću materije.

imo ...to ti ide do neutronske zvijezde, koja postoji radi paulijevog principa isključenja (gdje dva fermiona ne mogu zauzimati isto kvantno stanje) i uspijeva degeneracijskim tlakom neutrona ne skršiti se dalje u crnu rupu, ukoliko je masa zvijezde veća od... (ne znam točan broj) tada gravitacija nadjača degeneracijski tlak neutrona i sve ode u vražju mater, uključujući i fiziku (nama znanu)

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put sub 13.4.2019 17:36 (Louis Pluto).
7 godina
offline
Re: Crne rupe izgubile svoju intimu
=XFX=PlayHard kaže...
Dex.pwn kaže...
Dario, da li postoji šansa da se u skorije vrijeme (cca 10 godina) poveća osjetljivost teleskopa? 🤔

 James Webb, novi teleskop koji ce zamijeniti Hubble! Ima daleko bolju rezoluciju i moze vidjeti veci spektar svjetlosti, kao i izolirati onaj spektar koji ne treba puno bolje od Hubblea. Lansira se 2021. Moci ce vidjeti kroz zvjezdanu prasinu, kroz plinove i sve ostalo, a najbolje od svega sto cemo s daleko vecom rezolucijom moci gledati vlastiti solarni sustav i promatrati planete u detaljima koji do sad nisu bili moguci. 

imo, james webb će motriti u infra redu što baš i nije povoljno za EH... nevezano ima ih još koji dolaze i to vrlo skoro, European Extremely Large Telescope (first light 2025), Giant Magellan Telescope (first light 2024), Thirty Meter Telescope (first light ∼ 2027) i Large Synoptic Survey Telescope (first light 2020)... sve u svemu bit će zanimljivo

 

double post, sorry

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put sub 13.4.2019 18:04 (Louis Pluto).
7 godina
offline
Re: Crne rupe izgubile svoju intimu
ludizao kaže...

 

Zapravo, mislio sam na promjer. Nekako mi je neshvatljivo da "točka" može imati tako ogromnu masu. Poznata mi je informacija, ali mozak ju odbija prihvatiti pa i dalje razmišljam u okvirima "normalnog" poimanja. 

 a kad staviš svu masu i energiju svemira u istu točku dobiješ singularitet prije big banga, još mind blownije...

 

 

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put sub 13.4.2019 19:53 (Louis Pluto).
 
5 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Crne rupe izgubile svoju intimu

Još jedan fin dokumentarac...

 

 

... depresiv...

 

 

(p) & (c) Dario
8 godina
offline
Re: Crne rupe izgubile svoju intimu
Louis Pluto kaže...
ludizao kaže...

 

Zapravo, mislio sam na promjer. Nekako mi je neshvatljivo da "točka" može imati tako ogromnu masu. Poznata mi je informacija, ali mozak ju odbija prihvatiti pa i dalje razmišljam u okvirima "normalnog" poimanja. 

 a kad staviš svu masu i energiju svemira u istu točku dobiješ singularitet prije big banga, još mind blownije...

 

Ja nemam problema s tim da to uberem, ali imam s nečim drugim: mozak mi odbija prihvatiti da toliko nezamislivo privlačna sila ne usisa ali baš sve u sebe. I opet, jasno mi je da se svemir širi i da djeluju druge, gravitacijske itd sile itd. Jasno mi je da, čak i da doista crne rupe mogu usisati sve oko sebe, sam proces bi trajao milijunima godina, ali opet mi je to preapstraktno i uznemirujuće. Kao da imaš upaljeni usisavač, samo je dovoljno daleko pa te se ne dotikava (dok te ne dohvati).

 

Nisam se bavio time, pretpostavljam da privlačna sila crne rupe eksponencijalno pada s udaljenošću, kao što je to često i inače slučaj (obrnuto proporcionalno npr s gravitacijskim ubrzanjem ovdje).

Kako ide dalje, zaboravih, kad se crna rupa "preždere", prevori se u patuljka, supernovu, što li?

Zanimljivo stajalište:
U teoriji, ukupna konstelacija "ravnoteže" (točnije stanja) sila u svemiru mogla bi se odrediti i kao "balance of the power" između pojedinih crnih rupa (sve ovisi od gledišta, ishodišta). No, to previše liči na komentar gore - crna rupa (odn. više njih) kao "pakao".

7 godina
offline
Re: Crne rupe izgubile svoju intimu
ludizao kaže...

 

Zapravo, mislio sam na promjer. Nekako mi je neshvatljivo da "točka" može imati tako ogromnu masu. Poznata mi je informacija, ali mozak ju odbija prihvatiti pa i dalje razmišljam u okvirima "normalnog" poimanja. 

crne rupe su mi zanimljiva tema baš radi toga šta ih ne mogu svatit, ne sjecam se di al negdi san ćita meni zanimljivo ali najvjerovatnije krivo objašnjenje, da je horizont 2d a singularnost 1d, i onda da se materija slaže u jednu dimenziju u singularnosti a pošto ima jednu dimenziju onda može bit na istom mjestu beskonaćno slojeva ili tako nešto.

Moj PC  
1 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Crne rupe izgubile svoju intimu
Zechina kaže...

 

Ja nemam problema s tim da to uberem, ali imam s nečim drugim: mozak mi odbija prihvatiti da toliko nezamislivo privlačna sila ne usisa ali baš sve u sebe. I opet, jasno mi je da se svemir širi i da djeluju druge, gravitacijske itd sile itd. Jasno mi je da, čak i da doista crne rupe mogu usisati sve oko sebe, sam proces bi trajao milijunima godina, ali opet mi je to preapstraktno i uznemirujuće. Kao da imaš upaljeni usisavač, samo je dovoljno daleko pa te se ne dotikava (dok te ne dohvati).

 

Nisam se bavio time, pretpostavljam da privlačna sila crne rupe eksponencijalno pada s udaljenošću, kao što je to često i inače slučaj (obrnuto proporcionalno npr s gravitacijskim ubrzanjem ovdje).

Kako ide dalje, zaboravih, kad se crna rupa "preždere", prevori se u patuljka, supernovu, što li?

Zanimljivo stajalište:
U teoriji, ukupna konstelacija "ravnoteže" (točnije stanja) sila u svemiru mogla bi se odrediti i kao "balance of the power" između pojedinih crnih rupa (sve ovisi od gledišta, ishodišta). No, to previše liči na komentar gore - crna rupa (odn. više njih) kao "pakao".

 gledaj to na drugi način, pravilniji ajnštajnovskiji... nitko nikoga ne privlači već se prostor (i vrijeme) savija, stajala na istom mjestu velika zvijezda ili crna rupa isto ti je ukoliko imaju istu masu, da umjesto sunca stoji crna rupa iste mase kao i sunce zemlja bi se samo nastavila vrtiti kao i do sada...

 

najveće zvijezde velike mase kad potroše gorivo (fuziju lakših atoma u teže) eksplodiraju (supernova) i kolabiraju u crnu rupu, nešto malo manje masivne kolabiraju u neutronske zvijezde, još manje u bijelog patuljka...

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put sub 13.4.2019 22:08 (Louis Pluto).
12 godina
odjavljen
offline
Re: Crne rupe izgubile svoju intimu
Kako nešto može postojat a da nije u tri dimenzije
15 godina
odjavljen
offline
Crne rupe izgubile svoju intimu
Meni je isto glupo što jedan toliko značajan astronomski objekt, poput prve snimljene crne rupe, ima samo generičko ime M87, a ne i neko semantički značajnije i mislim da bi tu crnu rupu trebalo nazvati nekim normalnim imenom.

S obzirom da se nalazi u zviježđu Djevice, moj prijedlog je Marijina rupa.
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
 
28 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Crne rupe izgubile svoju intimu
MrBlc kaže...
Meni je isto glupo što jedan toliko značajan astronomski objekt, poput prve snimljene crne rupe, ima samo generičko ime M87, a ne i neko semantički značajnije i mislim da bi tu crnu rupu trebalo nazvati nekim normalnim imenom.

S obzirom da se nalazi u zviježđu Djevice, moj prijedlog je Marijina rupa.

 m70 primjerice

 

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put ned 14.4.2019 14:56 (Louis Pluto).
8 godina
odjavljen
offline
Re: Crne rupe izgubile svoju intimu
MrBlc kaže...
Meni je isto glupo što jedan toliko značajan astronomski objekt, poput prve snimljene crne rupe, ima samo generičko ime M87, a ne i neko semantički značajnije i mislim da bi tu crnu rupu trebalo nazvati nekim normalnim imenom.

S obzirom da se nalazi u zviježđu Djevice, moj prijedlog je Marijina rupa.

  

7 godina
offline
Re: Crne rupe izgubile svoju intimu
dabar_solta_V2 kaže...

crne rupe su mi zanimljiva tema baš radi toga šta ih ne mogu svatit, ne sjecam se di al negdi san ćita meni zanimljivo ali najvjerovatnije krivo objašnjenje, da je horizont 2d a singularnost 1d, i onda da se materija slaže u jednu dimenziju u singularnosti a pošto ima jednu dimenziju onda može bit na istom mjestu beskonaćno slojeva ili tako nešto.

 holografski event horizont, jesi li to mislio?

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put sub 13.4.2019 22:46 (Louis Pluto).
15 godina
neaktivan
offline
Crne rupe izgubile svoju intimu

A sto ako je nastanak crne rupe ustvari Big Bang? Ima li sanse kakve?

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
odjavljen
offline
Re: Crne rupe izgubile svoju intimu
Zechina kaže...


Kako ide dalje, zaboravih, kad se crna rupa "preždere", prevori se u patuljka, supernovu, što li?


 Crna rupa nema gornju granicu rasta, dakle "jede" sve dok ima što jesti i raste, no i "evaporira" (Hawking radiation). Zvijezde se pretvaraju u patuljke nakon što potroše svo "gorivo", a supernova je smrt veoma masivnih zvijezda. Također, valja napomenuti da su supernove "sudbina" veoma malog broja zvijezda, većina njih će se pretvoriti u spomenute patuljke (edit: bijeli pa crni, hvala kolegi Louis Pluto :) ). To će biti i od našeg sunca. :)


Poruka je uređivana zadnji put sub 13.4.2019 23:16 (footballer).
7 godina
offline
Re: Crne rupe izgubile svoju intimu
infernoxcro kaže...

A sto ako je nastanak crne rupe ustvari Big Bang? Ima li sanse kakve?

 pa čini mi se da ima prema Lee Smolinu i njegovom cosmological natural selection

 

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
7 godina
offline
Re: Crne rupe izgubile svoju intimu
footballer kaže...

 Crna rupa nema gornju granicu rasta, dakle "jede" sve dok ima što jesti i raste, no i "evaporira" (Hawking radiation). Zvijezde se pretvaraju u patuljke nakon što potroše svo "gorivo", a supernova je smrt veoma masivnih zvijezda. Također, valja napomenuti da su supernove "sudbina" veoma malog broja zvijezda, većina njih će se pretvoriti u spomenute patuljke (crveni pa bijeli). To će biti i od našeg sunca. :)

mislim da si pogriješio, red dwarf je normalna main sequence star, ona nastaje direktnim kolapsom oblaka vodika etc. u zvijezdu, znači nije leš veće zvijezde, kad potroši svoje gorivo pretvorit će se u bijelog patuljka

 

bijeli patuljak vremenom, hlađenjem prelazi u crnog, nisam siguran

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put sub 13.4.2019 23:14 (Louis Pluto).
13 godina
odjavljen
offline
Re: Crne rupe izgubile svoju intimu
Louis Pluto kaže...
footballer kaže...

 Crna rupa nema gornju granicu rasta, dakle "jede" sve dok ima što jesti i raste, no i "evaporira" (Hawking radiation). Zvijezde se pretvaraju u patuljke nakon što potroše svo "gorivo", a supernova je smrt veoma masivnih zvijezda. Također, valja napomenuti da su supernove "sudbina" veoma malog broja zvijezda, većina njih će se pretvoriti u spomenute patuljke (crveni pa bijeli). To će biti i od našeg sunca. :)

mislim da si pogriješio, red dwarf je normalna main sequence star, ona nastaje direktnim kolapsom oblaka vodika etc. u zvijezdu, znači nije leš veće zvijezde, kad potroši svoje gorivo pretvorit će se u bijelog patuljka

 Pardon, ja sam zajebao da, htio sam napisati bijeli pa crni patuljci, ne crveni pa bijeli, hvala na ispravku :)

6 godina
neaktivan
offline
Re: Crne rupe izgubile svoju intimu
Louis Pluto kaže...

 gledaj to na drugi način, pravilniji ajnštajnovskiji... nitko nikoga ne privlači već se prostor (i vrijeme) savija, stajala na istom mjestu velika zvijezda ili crna rupa isto ti je ukoliko imaju istu masu, da umjesto sunca stoji crna rupa iste mase kao i sunce zemlja bi se samo nastavila vrtiti kao i do sada...

 

najveće zvijezde velike mase kad potroše gorivo (fuziju lakših atoma u teže) eksplodiraju (supernova) i kolabiraju u crnu rupu, nešto malo manje masivne kolabiraju u neutronske zvijezde, još manje u bijelog patuljka...

 

Da. Po mojem ograničenom znanju crnih rupa, rekao bih da nije bitna masa nego gustoća mase. Mogu postojati mikro crne rupe, koje ispare za jako kratko vrijeme a mogu postojati i supermasivne crne rupe sa milijunima masa Sunca. Bitno je da je ta masa stisnuta u relativno mali volumen tako da brzina oslobađanja bude veća od brzine svjetlosti. Evo dobrog članka https://en.wikipedia.org/wiki/Schwarzschild_radius . Da bi od Zemlje napravili crnu rupu morali bi ju stisnuti u prostor manji od 9mm. Volio bih vidjeti eksperiment u kojem bi napravili malu crnu rupu i vidjeli kako se ponaša.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice