Čist zrak i smanjenje prometa spasili su 20.000 ži

poruka: 70
|
čitano: 15.345
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Čist zrak i smanjenje prometa spasili su 20.000 ži".
8 godina
offline
Čist zrak i smanjenje prometa spasili su 20.000 ži

Doc, hvala na članku ali daj, molim te, prije postanja napravi bulšit ček. Total smrti u prometu, za EU, u godini dana, je 25 tisuća, dvije tisuće mjesečno. Ako to prepolovimo, dolazimo do tisuću spašenih, dakle za red veličine manje. Ostalo mi se neda provjeravati i vjerojatno je potpuna izmišljotina jer ne zvuči nimalo uvjerljivo. 

 

Teza članka je odlična, osobno vjerujem u pobiljšanje obzirom da je nebo plavo, mogu vidjeti do kraja horizonta, Indijci po prvi put vide vrh Himalaje i tako redom. To je stvarno dobra stvar u ovom kaosu i po meni je treba itekako iskoristiti. Međutim, ako običan internetski šupak poput mene može naći grešku od PUTA 10, onda sve postaje kontraproduktivno. 

 

Srdačan pozdrav

Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put sub 2.5.2020 16:37 (Feudalac).
Moj PC  
15 4 hvala 2
15 godina
offline
Čist zrak i smanjenje prometa spasili su 20.000 ži

Vodeća autorica analize, Lauri Myllyvirta, kaže da je pad onečišćenja zraka u značajnoj mjeri smanjiopritisak na zdravstvene usluge i pokazao koliko kakvoća zraka može doprinijeti poboljšanju općeg zdravstvenog stanja populacije.

 

Naravno to nema veze sa su citave bolnice bile ispraznjene, redoviti pregledi otkazivani, pa cak i izlasci hitne pomoci su kasnili radi nedostatka zastitne opreme  (iako u clanku tvrde suprotno, tada bi molio objasnjenje zasto hitna nije izasla na vrijeme, kad je vec smanjen pritisak na zdravstvene usluge)

 

Ne, kakvoca zraka je apsolutno zasluzna.

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
Poruka je uređivana zadnji put sub 2.5.2020 16:53 (syncmaster245b).
 
14 2 hvala 1
14 godina
offline
Re: Čist zrak i smanjenje prometa spasili su 20.00
Feudalac kaže...

Doc, hvala na članku ali daj, molim te, prije postanja napravi bulšit ček. Total smrti u prometu, za EU, u godini dana, je 25 tisuća, dvije tisuće mjesečno. Ako to prepolovimo, dolazimo do tisuću spašenih, dakle za red veličine manje. Ostalo mi se neda provjeravati i vjerojatno je potpuna izmišljotina jer ne zvuči nimalo uvjerljivo. 

 

Teza članka je odlična, osobno vjerujem u pobiljšanje obzirom da je nebo plavo, mogu vidjeti do kraja horizonta, Indijci po prvi put vide vrh Himalaje i tako redom. To je stvarno dobra stvar u ovom kaosu i po meni je treba itekako iskoristiti. Međutim, ako običan internetski šupak poput mene može naći grešku od PUTA 10, onda sve postaje kontraproduktivno. 

 

Srdačan pozdrav

 
Jel ti citas sa razumjevanjem ili kaj tocno? Znaci, da promet je 25.000+ smrti u godini (totalno), ali ovdje se ne pise samo o prometu, nego i o kvaliteti zraka i koliko ljudi umre radi toga.

https://energyandcleanair.org/wp/wp-content/uploads/2020/04/CREA-Europe-COVID-impacts.pdf

Ovdje specificno pise bas za "Covid impacts". Imas quote unutra: "(95% confidence interval: 7,000 - 21,000)" 

Isto tako ovdje imas statistiku za koliko ljudi umre u EU + world radi zagadenje zraka

 

https://www.eurekalert.org/pub_releases/2019-03/esoc-apc030819.php

 

Uglavnom, mislim da je zbilja ironija da pozivas nekoga na "prije postanja napravi bulšit ček"  - ako sam isto ne napravis!

14 godina
offline
Re: Čist zrak i smanjenje prometa spasili su 20.00
syncmaster245b kaže...

Vodeća autorica analize, Lauri Myllyvirta, kaže da je pad onečišćenja zraka u značajnoj mjeri smanjiopritisak na zdravstvene usluge i pokazao koliko kakvoća zraka može doprinijeti poboljšanju općeg zdravstvenog stanja populacije.

 

Naravno to nema veze sa su citave bolnice bile ispraznjene, redoviti pregledi otkazivani, pa cak i izlasci hitne pomoci su kasnili radi nedostatka zastitne opreme .

 

Ne, kakvoca zraka je apsolutno zasluzna.

 
Ja imam alergijsku astmu, u Zagrebu je zrak subjektivno kroz moje iskustvo puno bolji za disanje nego inace (osim kada je dosao onaj glupi pjesak na pocetku lock down-a). Nisam uopce koristio lijekove od pocetka svega ovoga.

Siguran sam da je puno ljudi najebalo jer nisu mogli imati svoje preglede / operacije / terapije etc, medjutim ljudi opcenito previse ne razmisljaju o tome koliko je zrak zapravo zagadjen i koliko to generalno lose utjece na nase zdravlje.

Vi svi disete los zrak kao i ja, jedino je problem sto moje organizam na to reagira vec sada, ali na vecinu vas ne, medjutim isto smece svi disemo i svi cemo placati za to u zdravlju down the road.

Poruka je uređivana zadnji put sub 2.5.2020 16:56 (Nemon).
15 godina
offline
Re: Čist zrak i smanjenje prometa spasili su 20.00
Nemon kaže...

 
Ja imam alergijsku astmu, u Zagrebu je zrak subjektivno kroz moje iskustvo puno bolji za disanje nego inace (osim kada je dosao onaj glupi pjesak na pocetku lock down-a). Nisam uopce koristio lijekove od pocetka svega ovoga.

Siguran sam da je puno ljudi najebalo jer nisu mogli imati svoje preglede / operacije / terapije etc, medjutim ljudi opcenito previse ne razmisljaju o tome koliko je zrak zapravo zagadje i koliko to generalno lose utjece na nase zdravlje.

 

Ma uopce ne sporim da kvaliteta zraka nije najbolja i da svakako bi mogla bitri bolja, medjutim kada se stavlja u kontekst kako moramo biti zahvalni radi corona lockdowna, meni sada ovo zvuci kao "damage control" jer eto sve uvjereniji sam da na kraju godine ukupan broj preminulih najvjerojatnije nece odstupati od prosjeka prijasnjih godina, a izgleda da ta mogucnost cini se vjerojatnom i onima koji su najavljivali "dooms day" do prije 15tak dana.

 

Uostalom, nije da nas je sad iznenadila cinjenica kako losa kvaliteta zraka utice na zdravlje.

Ljudi vec godinama dokazano imaju zdravstvene probleme radi zagadjenja zraka, ali nikome nije palo na pamet poduzeti neke konkretne mjere.

 

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
14 godina
offline
Re: Čist zrak i smanjenje prometa spasili su 20.00
syncmaster245b kaže...
Nemon kaže...

 
Ja imam alergijsku astmu, u Zagrebu je zrak subjektivno kroz moje iskustvo puno bolji za disanje nego inace (osim kada je dosao onaj glupi pjesak na pocetku lock down-a). Nisam uopce koristio lijekove od pocetka svega ovoga.

Siguran sam da je puno ljudi najebalo jer nisu mogli imati svoje preglede / operacije / terapije etc, medjutim ljudi opcenito previse ne razmisljaju o tome koliko je zrak zapravo zagadje i koliko to generalno lose utjece na nase zdravlje.

 

Ma uopce ne sporim da kvaliteta zraka nije najbolja i da svakako bi mogla bitri bolja, medjutim kada se stavlja u kontekst kako moramo biti zahvalni radi corona lockdowna, meni sada ovo zvuci kao "damage control" jer eto sve uvjereniji sam da na kraju godine ukupan broj preminulih najvjerojatnije nece odstupati od prosjeka prijasnjih godina, a izgleda da ta mogucnost cini se vjerojatnom i onima koji su najavljivali "dooms day" do prije 15tak dana.

 

Uostalom, nije da nas je sad iznenadila cinjenica kako losa kvaliteta zraka utice na zdravlje.

Ljudi vec godinama dokazano imaju zdravstvene probleme radi zagadjenja zraka, ali nikome nije palo na pamet poduzeti neke konkretne mjere.

 

 

Kada kazes: "sve uvjereniji sam da na kraju godine ukupan broj preminulih najvjerojatnije nece odstupati od prosjeka prijasnjih godina" 

Mislis na Hrvatsku ili sto tocno? Vec imamo dovoljno podatka da znamo da COVID-19 nema nikakve veze sa gripom i slicnim glupostima, pogledaj samo ovaj graf za NY:

https://www.nytimes.com/interactive/2020/04/10/upshot/coronavirus-deaths-new-york-city.html

Za referencu imas i Sep 11 2001 godinu - pa sam donesi zakljucke.

Pogledao sam u numbers za Svedsku (jer imaju drugaciji pristup svemu ovome, pa je dobro usporediti numbers).

https://www.folkhalsomyndigheten.se/publicerat-material/publikationsarkiv/i/influenza-in-sweden/?pub=63511#63512

Influenza in Sweden - Season 2018–2019 - Total Deaths 505

Znaci za citavu sezovu su imali 505 mrtvih, a sada imaju 2600+ za mjesec i pol dana.

Da ne bude zabune, ja sam osobno protiv full lock down, smatram da smo svi mogli kopirati Taiwan i nauciti iz njihovog iskustva, medjutim ove gluposti da je COVID-19 bezveze i "no big deal" su za sada totalne glupost, jer data koji sada imamo pokazuje da je OGROMNA razlika izmedju gripe i COVID-19

Ako netko ima "alternativne" podatke koji pokazuju suprotno, I am open to change my mind.




15 godina
odjavljen
offline
Re: Čist zrak i smanjenje prometa spasili su 20.00
Nemon kaže...

 
Jel ti citas sa razumjevanjem ili kaj tocno? Znaci, da promet je 25.000+ smrti u godini (totalno), ali ovdje se ne pise samo o prometu, nego i o kvaliteti zraka i koliko ljudi umre radi toga.

A je li ti čitaš sa razumijevanjem:

 

što u konačnici iznosi oko 10.000 spašenih života u prometu samo tijekom 30 dana trajanja lockdowna u Europi. Pribrojimo li na tih 10.000 „prometnih“ preživljavanja još i onu procjenu o 11.000 života spašenih manjim zagađenjem zraka...

 

To je citat iz članka. Znači, ovih 10 000 smrti se odnosi isključivo na promet. Konkretna greška je što se ovih 9 smrti na 100 000 stanovnika odnosi na godinu, a ne na mjesec, kako piše u članku. *




Općenito, što se zagađenja tiče, vjerujem da ima veliki efekt, međutim, iako članak uredno primjećuje da bolesti koje su posljedica zagađenja predstavljaju veći rizik za smrt od korone, istovremeno uspijeva zanemariti tu istu činjenicu kad se gleda broj umrlih / spašenih - nekima od njih je jedina promjena službeni uzrok smrti, upravo zato što te bolesti povećavaju rizik komplikacija od korone. Na tragu tog možemo i primijetiti da suicidalni ljudi rjeđe umiru od raka.

 

Također, većina smrti uzrokovanih onećištenjem je rezultat dugogodišnjeg izlaganja i par mjeseci neće napraviti veliku razliku. 

 

Isto se može primjetiti i za broj hospitalizacija - od onoga što je syncmaster već primijetio u vezi dostupnosti hitne, pa do činjenice da ljudi nisu riskirali odlazak na hitnu (ali i općenito liječniku) zbog simptoma zbog kojih bi inače išli, što zbog konfuznih poruka, što zbog strah, pogotovo oni koji su u rizičnijim skupinama.

 

 

Općenito, što se tiče zagađenja i prometa, i jedno i drugo traži balans između smrtnosti, odnosno štete po zdravlje s jedne strane, te komfora i ekonomskog i tehnološkog napretka s druge strane. Možda ovaj lockdown pomogne da preispitamo trenutno postignuti balans, ali suprotni ekstrem kojeg je uzrokovao definitivno nije dugoročno održiva alternativa.

 

 

 

Inače, da ne bude zabune, ja sam prvi bio za oprez i preventivu, još dok je Doc smirivao ljude po Facebooku uspoređujući koronu s gripom, međutim, to može biti prva reakcija, ali prioritet mora biti analiza učinka donesenih mjera i ukidanje onih koje donose veliku ekonomsku štetu za mali epidemiološki učinak sve dok druge mjere sa suprotnim omjerom štete i učinka mogu držati stvar pod kontrolom.

 

 

* edit: da potvrdim tvrdnju iz gornjeg dijela posta:

Europa sa svojih 470.000.000 stanovnika i padom cestovnog prometa (i cestovnih smrti), koja također registrira pad prometa za preko 50%, daje rezultate od 4.5 smrti na 100.000 stanovnika u mjesec dana 2020

 

Wikipedia daje pregledne podatke: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_traffic-related_death_rate 

 

i tu jasno piše da je 9 smrti godišnje na 100 000 stanovnika:



 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
Poruka je uređivana zadnji put sub 2.5.2020 17:42 (MrBlc).
15 godina
offline
Re: Čist zrak i smanjenje prometa spasili su 20.00
Nemon kaže...

Pogledao sam u numbers za Svedsku (jer imaju drugaciji pristup svemu ovome, pa je dobro usporediti numbers).

https://www.folkhalsomyndigheten.se/publicerat-material/publikationsarkiv/i/influenza-in-sweden/?pub=63511#63512

Influenza in Sweden - Season 2018–2019 - Total Deaths 505

Znaci za citavu sezovu su imali 505 mrtvih, a sada imaju 2600+ za mjesec i pol dana.

Da ne bude zabune, ja sam osobno protiv full lock down, smatram da smo svi mogli kopirati Taiwan i nauciti iz njihovog iskustva, medjutim ove gluposti da je COVID-19 bezveze i "no big deal" su za sada totalne glupost, jer data koji sada imamo pokazuje da je OGROMNA razlika izmedju gripe i COVID-19

Ako netko ima "alternativne" podatke koji pokazuju suprotno, I am open to change my mind.

 A ti onda pogledaj "numbers" za Hrvatsku u toj istoj sezoni, gdje je sluzbeno bilo preminulih radi gripe 111, a procijenjenih ~500, jer eto do ove godine nismo odredjivali koji tip virusa je bio u pitanju, nije bilo medijske panike, a ni vecina ljudi nije odlazila u bolnice radi sumnje na gripu.

Do ove godine, hospitalizirani koji bi preminuli radi respiratornih komplikacija, a imali su vec neko drugo postojece stanje, najcesce smo pripisivali upali pluca, bez da smo trazili sto je uzrok, odnosno tip virusa koji bio odgovoran nakon kojega bi uslijedila upala pluca, a koja ih je na kraju gurnula preko ruba.

 

Takodjer ova brojka u RH od ~3000 zarazenih mozete okaciti macku o rep.

Ukoliko uzmemo smrtnost od 0.5% od Corone (koja je iznimno konzervativna prema nekim kolegama ovdje) u RH imamo/imali zasigurno oko ~90 000 zarazenih.

 

Gdje su ti ljudi?

Kuci i sute o tome ako sumnjaju da bi mogli biti zarazeni, jer osim sto ce ih zatvoriti u izolaciju 30 dana, jos ce biti izlozeni osudama svojih prvih susjeda.

 

Prokleti Kafka i njegov "Proces"

 

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
Poruka je uređivana zadnji put sub 2.5.2020 17:56 (syncmaster245b).
14 godina
online
Čist zrak i smanjenje prometa spasili su 20.000 ži

Računica za promet se odnosi na Europu, a ne na EU, i podaci koje je Doc dao su prilično točni. 9 poginulih na 100.000, Europa ima oko 740 milijuna stanovnika. To je oko 66.000 godišnje, dijeljeno 12 mjeseci je 5.550 mjesečno, lockdown traje gotovo 2 mjeseca, tu je tih 11.100. Sad, promet jest pao oko 50%, ali ostali su voziti većinom profesionalci, dakle, smrtnost je kudikamo manja od 50%. 

Poruka je uređivana zadnji put sub 2.5.2020 17:49 (Punti).
 
4 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Čist zrak i smanjenje prometa spasili su 20.00
syncmaster245b kaže...
Nemon kaže...

Pogledao sam u numbers za Svedsku (jer imaju drugaciji pristup svemu ovome, pa je dobro usporediti numbers).

https://www.folkhalsomyndigheten.se/publicerat-material/publikationsarkiv/i/influenza-in-sweden/?pub=63511#63512

Influenza in Sweden - Season 2018–2019 - Total Deaths 505

Znaci za citavu sezovu su imali 505 mrtvih, a sada imaju 2600+ za mjesec i pol dana.

Da ne bude zabune, ja sam osobno protiv full lock down, smatram da smo svi mogli kopirati Taiwan i nauciti iz njihovog iskustva, medjutim ove gluposti da je COVID-19 bezveze i "no big deal" su za sada totalne glupost, jer data koji sada imamo pokazuje da je OGROMNA razlika izmedju gripe i COVID-19

Ako netko ima "alternativne" podatke koji pokazuju suprotno, I am open to change my mind.

 A ti onda pogledaj "numbers" za Hrvatsku u toj istoj sezoni, gdje je sluzbeno bilo preminulih radi gripe 111, a procijenjenih ~500, jer eto do ove godine nismo odredjivali koji tip virusa je bio u pitanju, nije bilo medijske panike, a ni vecina ljudi nije odlazila u bolnice radi sumnje na gripu.

Do ove godine, hospitalizirani koji bi preminuli radi respiratornih komplikacija, a imali su vec neko drugo postojece stanje, najcesce smo pripisivali upali pluca, bez da smo trazili sto je uzrok, odnosno tip virusa koji bio odgovoran nakon kojega bi uslijedila upala pluca, a koja ih je na kraju gurnula preko ruba.

 

Takodjer ova brojka u RH od ~3000 zarazenih mozete okaciti macku o rep.

Ukoliko uzmemo smrtnost od 0.5% od Corone (koja je iznimno konzervativna prema nekim kolegama ovdje) u RH imamo/imali zasigurno oko ~90 000 zarazenih.

 

Gdje su ti ljudi?

Kuci i sute o tome ako sumnjaju da bi mogli biti zarazeni, jer osim sto ce ih zatvoriti u izolaciju 30 dana, jos ce biti izlozeni osudama svojih prvih susjeda.

 

Prokleti Kafka i njegov "Proces"

 

 

Ajmo za Hrvatsku pricati za nekih 2-3 godine, jerbo "sposobnost" u Hrvatskoj je takva kakve je, i donositi bilo kakve zakljucke na temelju podataka je jako tesko.

Zasto Svedska nije dobar primjer? Dosta su transparentni sa svojim podacima, kako sada tako i za flu 2018-2019. Pogledao sam i druge zemlje koje imaju veci broji COVID-19 smrti, gotovo svuda je broj mrtvih za vrijeme sezonskih gripa bio puno manji.

Uglavnom ne razumijem tu logiku i opcenitu zelju da MORAMO dokazati da je COVID-19 isto kao i gripa, a imamo dosta sada podataka koji pokazuju da to nije slucaj.

Ponavljam. Svedska 2018-2019 sezona gripe 505 mrtvih - COVID-19 (Znaci sve smrti su u 2020 godini za sada) - je 2600

Matematika je sljedeca 2600 / 505 = 5.15 puta vise nego gripa.

Kako vrijeme ide, moguce je i da taj broj u Svedskoj dodje i do 5000 mrtvih.

6 godina
offline
Re: Čist zrak i smanjenje prometa spasili su 20.00
Jedno glupo pitanje: da li je ove godine bilo obične gripe i ako nije, gdje se sakrila? Hvala.
 
1 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Čist zrak i smanjenje prometa spasili su 20.00
Punti kaže...

Računica za promet se odnosi na Europu, a ne na EU, i podaci koje je Doc dao su prilično točni. 9 poginulih na 100.000, Europa ima oko 740 milijuna stanovnika. To je oko 66.000 godišnje, dijeljeno 12 mjeseci je 5.550 mjesečno, lockdown traje gotovo 2 mjeseca, tu je tih 11.100. Sad, promet jest pao oko 50%, ali ostali su voziti većinom profesionalci, dakle, smrtnost je kudikamo manja od 50%. 

I dalje imaš dvije greške

 

što u konačnici iznosi oko 10.000 spašenih života u prometu samo tijekom 30 dana trajanja lockdowna u Europi.

 

Znači, Doc kaže da je 10 000 života u 30 dana, a ne čitavog trajanja lockdowna, znači, nema množenja s dva. Drugo, pretpostavka o padu smrtnosti većem od 50% je samo pretpostavka - možda većinom jesu profesionalni vozači u pitanju, ali računaj da se radi o profesionalnim vozačima koji su sad pod posebnim pritiskom zbog karantene, mnogi tjednima već spavaju u kamionu, nisu vidjeli obitelj... U osnovi, ako nemamo dokaza da je broj smrti u odnosu na gustoću prometa opao, to daje 2 750 spriječenih smrti mjesečno u prometu, umjesto 10 000 kako Doc tvrdi u članku.


S druge strane, Doc piše:

 

Europa sa svojih 470.000.000 stanovnika

 

Što je ili jako nezgodan tipfeler ili indikacija da tu piše ipak o EU. 

 

 

Ako piše o EU, onda onih 9 smrti na 100 000 stanovnika nije točan podatak jer je u EU manja smrtnost od Europskog prosjeka, a ako piše o čitavoj Europi, onda je iz netočnih podataka dobio još netočnije rezultate. Također, pitanje je da li je za čitavu Europu primjenjiv podataka o padu prometa...

 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
Poruka je uređivana zadnji put sub 2.5.2020 18:29 (MrBlc).
15 godina
offline
Re: Čist zrak i smanjenje prometa spasili su 20.00
Nemon kaže...

 

 

Ajmo za Hrvatsku pricati za nekih 2-3 godine, jerbo "sposobnost" u Hrvatskoj je takva kakve je, i donositi bilo kakve zakljucke na temelju podataka je jako tesko.

Zasto Svedska nije dobar primjer? Dosta su transparentni sa svojim podacima, kako sada tako i za flu 2018-2019. Pogledao sam i druge zemlje koje imaju veci broji COVID-19 smrti, gotovo svuda je broj mrtvih za vrijeme sezonskih gripa bio puno manji.

Uglavnom ne razumijem tu logiku i opcenitu zelju da MORAMO dokazati da je COVID-19 isto kao i gripa, a imamo dosta sada podataka koji pokazuju da to nije slucaj.

Ponavljam. Svedska 2018-2019 sezona gripe 505 mrtvih - COVID-19 (Znaci sve smrti su u 2020 godini za sada) - je 2600

Matematika je sljedeca 2600 / 505 = 5.15 puta vise nego gripa.

Kako vrijeme ide, moguce je i da taj broj u Svedskoj dodje i do 5000 mrtvih.

 

Nazalost, nemam kristalnu kuglu niti mogu tvrditi sto ce biti.

Ono sto tvrdim, a s obzirom da se sada hrpa stvari pripisuje Coroni, (npr. prvi su u Italiji javno rekli da ne prave razliku od preminulih zbog Corone i sa coronom), nemoguce je biti pametan, ali jednako tako opravdano je sumnjati da li je sve bas tako kako nam se servira.

 

I zato po neznam koji puta kazem, kada podvucemo crtu na kraju godine, vidjeti cemo da li ce se Corona pandemija isticati. Sudeci prema brojkama u MSM-u to je gotovo pa neosporno.

 

S druge strane, kad smo vec na "damage controlu" evo ti sto se desava sa gripom ove godine.

 

Nemojmo zaboraviti da do sada nikada nismo provjeravali koji tip virusa je bio u pitanju. Uostalom i cak prema MSM-u u 80% slucajeva nemoguce je primjetit razliku izmedju gripe i Covida-19, jer jednostavno to je postotak ljudi koji imaju nikakve ili blage simptome.

 

Jos jednom, sukladno mom omiljenom citatu Marka Porcija Katona Starijeg, na kraju godine, kad podvucemo crtu cemo znati pravo stanje.

 

 

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
15 godina
offline
Re: Čist zrak i smanjenje prometa spasili su 20.00
najdix kaže...
Jedno glupo pitanje: da li je ove godine bilo obične gripe i ako nije, gdje se sakrila? Hvala.

 

Evo taman stavio link kao odgovor kolegi.

 

http://novilist.hr/Vijesti/Svijet/Mjere-protiv-Covida-19-u-Europi-suzbile-gripu

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
9 godina
neaktivan
offline
Čist zrak i smanjenje prometa spasili su 20.000 ži

Evo opet iste rasprave, potpuno nevjerojatno. 

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
Moj PC  
7 1 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: Čist zrak i smanjenje prometa spasili su 20.00
JozoBozo121 kaže...

Evo opet iste rasprave, potpuno nevjerojatno. 

 To je zbog nedostatka moderature na ovom forumu.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
Poruka je uređivana zadnji put sub 2.5.2020 18:47 (Jakovp).
6 godina
offline
Re: Čist zrak i smanjenje prometa spasili su 20.00
Feudalac kaže...

Doc, hvala na članku ali daj, molim te, prije postanja napravi bulšit ček.

 Hvala tebi na opažanju i ukazivanju na grešku.

Ispravljeno je:
Europa ima 750M stanovnika.
Prosjek prometnih nesreća u godini dana je 9 na 100.000 stanovnika - dakle oko 5.600 mjesečno.
Smanjenje smrtnosti u prometu za 50% značilo bi 2.800 smrti manje u 30 dana.

Ukupno: 11.000 "spašenih" čistim zrakom + 2.800 "spašenih" u prometu = 13.800 u mjesec dana u Europi.

Ili jesmo, ili nismo! Ili ono treće...
8 godina
offline
Čist zrak i smanjenje prometa spasili su 20.000 ži

Ima još nešto: u SAD pogine 3000 ljudi zbog utapanja u kadi. Koliki bi bio benefit da se ljudi ne kupaju? Ne samo manje mrtvih, nego ušteda u energiji i materijalu (grijanje vode + proizvodnja sapuna). Koliko li bi tek bilo manje CO2 u zraku.... 

 
9 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Čist zrak i smanjenje prometa spasili su 20.00
danen kaže...

Ima još nešto: u SAD pogine 3000 ljudi zbog utapanja u kadi (...)

 Neka se tuširaju.

Ili jesmo, ili nismo! Ili ono treće...
16 godina
offline
Čist zrak i smanjenje prometa spasili su 20.000 ži

Ništa nismo spasili i pričekajmo malo podatke o mrtvima zbog popularnog 'lockdowna'.

 

Koliko je ono otkazano operacija, cijepljenja, onkoloških pregleda, itd. Koliko ih od straha nije ni došlo na Hitnu/bolnicu ili koliko ih je preko telefona dobilo savjet da ostanu doma, jer im nije 'ništa' ili doktori nisu od straha išli po pacijente do zadnjeg trenutka?

 

 

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Moj PC  
5 2 hvala 0
6 godina
offline
Re: Čist zrak i smanjenje prometa spasili su 20.00
memulica kaže...

 

Koliko je ono otkazano operacija, cijepljenja, onkoloških pregleda, itd. Koliko ih od straha nije ni došlo na Hitnu/bolnicu ili koliko ih je preko telefona dobilo savjet da ostanu doma, jer im nije 'ništa' ili doktori nisu od straha išli po pacijente do zadnjeg trenutka?

 

 

Daj, sav sam u iščekivanju, reci već jednom! Daj podatke, brojke, primjere...
Koliko???

Ili jesmo, ili nismo! Ili ono treće...
16 godina
offline
Čist zrak i smanjenje prometa spasili su 20.000 ži

Pričekajmo doktore, jer tek ide revizija COVID-19 smrti i onda brojanje.

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Moj PC  
1 5 hvala 0
16 godina
offline
Čist zrak i smanjenje prometa spasili su 20.000 ži

Npr. što doktor ima reć na ove članke i izjave:

 

http://www.novilist.hr/Vijesti/Svijet/Neke-su-smrti-manje-vazne-Zbog-epidemije-ce-samo-u-Britaniji-od-karcinoma-umrijeti-18-tisuca-ljudi-vise

Zbog nametnutih restrikcija uslijed epidemije koronavirusa, u Velikoj Britaniji bi u idućih godinu dana od raka moglo umrijeti 18 tisuća osoba više nego u prethodnom razdoblju, zbog manje testiranja, dijagnoza i odgođenog  liječenja, stoji u istraživanju objavljenom u srijedu.

 

https://www.24sata.hr/lifestyle/onkolozi-porucili-ljudima-da-idu-na-redovite-preglede-i-kontrole-687626

U Hrvatskoj svake godine oko 24.000 ljudi dobije dijagnozu karcinoma, a oko 11.000 ljudi umire od zloćudnih bolesti. Na mjesečnoj bazi imamo oko 2.000 novootkrivenih slučajeva raka. Bojim se da će zbog korona virusa smrtnost sad biti puno veća - upozorio je prof. dr. sc. Eduard Vrdoljak, predsjednik Hrvatskog onkološkog društva HLZ-a, predstojnik Klinike za onkologiju i radioterapiju KBC-a Split i predsjednik Povjerenstva za izradu Nacionalnog plana protiv raka.

 

Da ne pričamo o famoznim listama čekanja kod nas, a koje su sad resetirane i sam Bog zna kad će ko doć na red.

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Poruka je uređivana zadnji put sub 2.5.2020 20:03 (memulica).
Moj PC  
5 5 hvala 1
15 godina
offline
Čist zrak i smanjenje prometa spasili su 20.000 ži

dabogda "hriza" potrajala što dulje da se priroda oporavi. ovoliko dobra za oporafuck nije dosad "polučila" ni jedna rezolucija ili 'letrif'kacija antamobila ili štoveć. koji će nam q stanovništvo (svih biologija) ako nema uvjeta za život. živjelo prirodno uravnoteženje rodnog nam svijeta kao živog organizma (s evidentnim obrambenim sustavom protiv štetočina). 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put sub 2.5.2020 20:58 (Ajar).
Moj PC  
10 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Čist zrak i smanjenje prometa spasili su 20.00
jos uvijek se prica o toj najblazoj prehladici u povijesti i buducnosti covjecanstva?
pa do kad..
Moj PC  
2 1 hvala 0
11 godina
offline
Čist zrak i smanjenje prometa spasili su 20.000 ži

Koliko je ljudi izvršilo samoubojstvo, a koliko će ih tek izvršit samoubojstvo jer su popizdili čitajući na društvenim mrežama koliko je ljudi umrlo od korone, koliko je spašeno zbog korone, koliko će ih umrijeti zbog korone i koliko ih neće umrijeti poradi korone?

42
Poruka je uređivana zadnji put sub 2.5.2020 20:19 (markoBT).
 
4 2 hvala 0
6 godina
offline
Re: Čist zrak i smanjenje prometa spasili su 20.00
memulica kaže...

Npr. što doktor ima reć na ove članke i izjave...

 

Doktor ima reć da u tim člancima i izjavama za sada nema aktualiziranih podataka, činjenica i dokaza, nego su posrijedi nagađanja ("moglo bi..."), pretpostavke i osobni strahovi ("bojim se da će...").
A ako ćemo se zaigrati pa pretpostavljati - pretpostavit ću da brojke umrlih zbog epidemioloških restrikcija NEĆE biti veće od broja onih čiji životi su tim restrikcijama spašeni.
Vratimo se ovdje nagodinu, pa usporedimo statistike.

Ili jesmo, ili nismo! Ili ono treće...
6 godina
offline
Re: Čist zrak i smanjenje prometa spasili su 20.00
Nikad mi nisu bile jasne procjene tipa od pusenja umire toliko i toliko ljudi, od zagadenog zraka toliko, od lose hrane toliko...kad se to sve poprilicno ispreplice. Sto se tice korone, neki nikad zadovoljni. Da se nije poduzelo nista, onda bi se pitalo a zasto smo jedini kreteni na svijetu koji nisu poduzeli nista. Sad kad se poduzelo, sad ne valja jer bi svi spasavali gospodarstvo tako da sjednu na pivu u prvi kafic. Kao da nase gospodarstvo ovisi o nas 4 milijuna bijednika. Napokon da se ispred gospodarskog rasta stavio zivot. Bas me zanima kako bi bilo da je obrnuto
 
9 0 hvala 0
5 godina
protjeran
offline
Re: Čist zrak i smanjenje prometa spasili su 20.00
Još da SARS-NCoV2 sredi kapitalizam i na konju smo. Planeta će mu biti zahvalna (iako nju, generalno, boli kua - milijun godina tamo-vamo i sve će biti kao da nas nikada nije ni bilo).
Pis on ju, tu :P
Poruka je uređivana zadnji put sub 2.5.2020 21:32 (Antiseptik).
Moj PC  
2 1 hvala 0
13 godina
offline
Re: Čist zrak i smanjenje prometa spasili su 20.00
pa vas cijeli clanak se isto svodi na nagadjanja..
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice