Čipovi nisu jedini problem, sve se teže nabavlja i

poruka: 23
|
čitano: 5.545
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Čipovi nisu jedini problem, sve se teže nabavlja i".
15 godina
offline
Čipovi nisu jedini problem, sve se teže nabavlja i

5g je isto problem.

 
2 2 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Čipovi nisu jedini problem, sve se teže nabavlja i

Znači, materijala koji su se prije bacali u komunalno smeće, a sad se izdvajaju za ponovno korištenja, nam nekako uspijeva nedostajati!?

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
 
4 0 hvala 0
3 godine
offline
Čipovi nisu jedini problem, sve se teže nabavlja i

2022. Čipovi i karton više nisu jedini problem, sve se teže nabavlja i hrana

 

Build Back Better!

 
6 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Čipovi nisu jedini problem, sve se teže nabavl
Kolaps kapitalizma
Moj PC  
2 2 hvala 0
6 godina
offline
Re: Čipovi nisu jedini problem, sve se teže nabavl
prije dvije godine nije ništa bio problem...sad odjednom kolaps...sad odjednom wc školjka ne može s proizvodne trake izaći jer nedostaju poluvodiči

kako je vrli zapadni kapitalizam sebi pucao u glavu...radi neizmjerne pohlepe i smanjenja troškova...hajdemo proizvodnju prebaciti 10000km od nas

slijedeća vijest...nedostaje morske vode...u Dalmaciji nestašica kamenja.


Ali jedne stvari nikad neće nedostajati...GLUPOST JE NEOGRANIČENA

Kako je kineski komunizam zajebao umišljeni zapadni kapitalizam

umjesto da Europa gradi tvornice poluvodiča...oni su ulagali vrijeme i pare u rasprave oko veličine i izgleda mrkve
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
24 1 hvala 0
15 godina
offline
Čipovi nisu jedini problem, sve se teže nabavlja i

a da se ne govori o tome kako je skoro pa nemoguće pronaći koliko-toliko normalnu ženu, makar i samo za rekreaciju, a da nije već bogato i sretno udana ili ima kriterije ili tako nešto nedostupno 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put uto 26.10.2021 8:48 (Ajar).
Moj PC  
32 1 hvala 0
7 godina
offline
Čipovi nisu jedini problem, sve se teže nabavlja i

Upoznam sam u recikliranje elektorničkog otpada kao u sport (nikako ), ali često vidim hrpu elektroničkog otpada (stara računala, daljinski upravljači, mobiteli) i mislim si zar nije moguće to sve učiniti "reusable" ili silicij gubi učinkovitost s vremenom?

I want to believe
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Čipovi nisu jedini problem, sve se teže nabavl
Da imam para, uložio bih u ovu industriju.
Da imam volje, energije i vremena, pokrenuo bih posao s ambalažom.

Budući da nemam ništa od toga, zaboravljam na vijest čim pošaljem ovaj post i nastavljam tražiti smisao života.
 
3 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Čipovi nisu jedini problem, sve se teže nabavl

nije problem u siliciju, 25% zemljine kore je silicij. problem su tehnoloski procesi

3 godine
offline
Re: Čipovi nisu jedini problem, sve se teže nabavl
zhUPer_C18 kaže...
Kolaps kapitalizma

 Ahah, "kapitalizam" u kojem država neograničeno printa novac, sustavno uništava malo i srednje poduzetništvo, te naređuje tvrtkama kome treba dati otkaz. Takav "kapitalizam" je imao i Staljin, ali tad se zvao planska ekonomija. S tim da si tad lako mogao završiti i u zatvoru ako si nešto gadno zaribao, a danas... što si nesposobniji, to si podobniji.

4 godine
offline
Re: Čipovi nisu jedini problem, sve se teže nabavl
Brki1994 kaže...

Upoznam sam u recikliranje elektorničkog otpada kao u sport (nikako ), ali često vidim hrpu elektroničkog otpada (stara računala, daljinski upravljači, mobiteli) i mislim si zar nije moguće to sve učiniti "reusable" ili silicij gubi učinkovitost s vremenom?

 Puno takvih proizvoda traju desetljećima, ali su ljudi podložni utjecajima reklama, prijatelja, poznanika i rodbine kupuju nemilice novu elektroniku, premda im i stara dobro funkcionira. I to je nemoguće promijeniti. Ako se nestašica čipova pojača, takvi će i dalje kupovati nemilice i bit će spremni platiti još više samo da imaju novo i nepotrebno. Nema to veze sa silicijem, ali ima s ljudskom psihom.

 

4 godine
offline
Re: Čipovi nisu jedini problem, sve se teže nabavl
BarbaVeli kaže...
Da imam para, uložio bih u ovu industriju.
Da imam volje, energije i vremena, pokrenuo bih posao s ambalažom.

 U zapadnom dijelu Zagreba postoje ostaci tvornice Grafokarton, koja se bavila proizvodnjom kartonske ambalaže, kao što kaže naziv. U bivšoj državi radili su minimalno u 2 smjene i po potrebi su imali i 3. smjenu noću, kada je to trebalo jer je posla bilo. U novoj državi su propali. Kako i zašto, ne znam.

 

I eto, grad Zagreb je kupio njihove nekretnine (http://www1.zagreb.hr/zagreb/slglasnik.nsf/7ffe63e8e69827b5c1257e1900276647/8764ba506181feacc12584380043d945?OpenDocument), a pokojnik je sanjao o tome da tramvajem spoji Črnomerec i Remizu tako da zabetonira črnomerečki potok i iskoristi dio zemljišta te tvornice.

 

Jedna velika tvornica koja je dobro poslovala i sada bi itekako imala posla, otišla je...

4 godine
offline
Re: Čipovi nisu jedini problem, sve se teže nabavl
BroccDaRock kaže...
zhUPer_C18 kaže...
Kolaps kapitalizma

 Ahah, "kapitalizam" u kojem država neograničeno printa novac, sustavno uništava malo i srednje poduzetništvo, te naređuje tvrtkama kome treba dati otkaz.

 A zato je kod nas 66-70% poduzetnika naslonjeno na državu. Zanimljivo. Protiv su države, a žive od nje jer tržište ne poznaju.

12 godina
offline
Čipovi nisu jedini problem, sve se teže nabavlja i

Crypto je kriv! Koliko se samo ambalaze potrosi na silne grafulje za minanje...

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Čipovi nisu jedini problem, sve se teže nabavl
zelenapaprika kaže...

 Puno takvih proizvoda traju desetljećima, ali su ljudi podložni utjecajima reklama, prijatelja, poznanika i rodbine kupuju nemilice novu elektroniku, premda im i stara dobro funkcionira. I to je nemoguće promijeniti. Ako se nestašica čipova pojača, takvi će i dalje kupovati nemilice i bit će spremni platiti još više samo da imaju novo i nepotrebno. Nema to veze sa silicijem, ali ima s ljudskom psihom.

Nije to samo ljudska psiha - za stare komponente više nemaš drivere za noviji OS, stariji OS ne možeš legalno aktivirati (a prosječni korisnik ne zna instalirati Linux), novije web stranice rade sve gore na starijim mobitelima i računalima, mnogi uređaji se kvare jer su projektirani da izdrže garantni rok...

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
3 godine
offline
Re: Čipovi nisu jedini problem, sve se teže nabavl
zelenapaprika kaže...

 A zato je kod nas 66-70% poduzetnika naslonjeno na državu. Zanimljivo. Protiv su države, a žive od nje jer tržište ne poznaju.

 Je, država ti prvo zabrani raditi, nakon par mjeseci preživljavanja ti isplate neku siću kao "potporu" i poslije te optuže da si "naslonjen na državu". Prava tržišna ekonomija :)

7 godina
offline
Re: Čipovi nisu jedini problem, sve se teže nabavl
MrBlc kaže...
zelenapaprika kaže...

 Puno takvih proizvoda traju desetljećima, ali su ljudi podložni utjecajima reklama, prijatelja, poznanika i rodbine kupuju nemilice novu elektroniku, premda im i stara dobro funkcionira. I to je nemoguće promijeniti. Ako se nestašica čipova pojača, takvi će i dalje kupovati nemilice i bit će spremni platiti još više samo da imaju novo i nepotrebno. Nema to veze sa silicijem, ali ima s ljudskom psihom.

Nije to samo ljudska psiha - za stare komponente više nemaš drivere za noviji OS, stariji OS ne možeš legalno aktivirati (a prosječni korisnik ne zna instalirati Linux), novije web stranice rade sve gore na starijim mobitelima i računalima, mnogi uređaji se kvare jer su projektirani da izdrže garantni rok...

 

Tehnologija ide naprijed, ali kao što vidimo s Windowsom 11, planned obsolence radi više štete nego koristi za mnoge korisnike. 

 

Pokušaj otvoriti You tube na onim AMD-ovim užasima s početka 2010. (E2 serija procesora) pa ćeš se iznenaditi koliko je to loše (niti ne otvara video). 

 

Dijelom je pitanje tehnike, ali i ljudska psiha tome doprinosi (kupnaj novog mobitela svaku godinu-dvije).

I want to believe
4 godine
offline
Re: Čipovi nisu jedini problem, sve se teže nabavl
MrBlc kaže...
zelenapaprika kaže...

 Puno takvih proizvoda traju desetljećima, ali su ljudi podložni utjecajima reklama, prijatelja, poznanika i rodbine kupuju nemilice novu elektroniku, premda im i stara dobro funkcionira. I to je nemoguće promijeniti. Ako se nestašica čipova pojača, takvi će i dalje kupovati nemilice i bit će spremni platiti još više samo da imaju novo i nepotrebno. Nema to veze sa silicijem, ali ima s ljudskom psihom.

Nije to samo ljudska psiha - za stare komponente više nemaš drivere za noviji OS, stariji OS ne možeš legalno aktivirati (a prosječni korisnik ne zna instalirati Linux), novije web stranice rade sve gore na starijim mobitelima i računalima, mnogi uređaji se kvare jer su projektirani da izdrže garantni rok...

 Čuj, ovaj PC na kojem radim star je 10 godina. Matična, procesor, grafička i dva keksa RAM-a. 10 godina. HDD-u sam dodao SSD na kojem radim sve, a HDD služi za pohranu, i na 2 keksa 8 GB RAM-a dodao sam još dva keksa s 8 GB da bude 16 GB RAM-a. Driveri? Problemi? Baš nikakvi. Garantni rok? Pa to je ancient history za moje komponente (osim SSD-a). PC kupljen s legalnim Windowsima 7 (plaćeno cca 1300 kuna), nadograđeno besplatno na Windowse 10 i mogao bih forsirati i Windowse 11, ali mi trenutno Windowsi 10 rade toliko dobro, da mi se ne da prelaziti na Windows 11 koje imam na službenom laptopu, pa sam ujedno utažio znatiželju kako izgledaju i kako rade.

 

Da, novije Web stranice znaju biti takve. Zato ne koristim Chrome, nego Firefox i Edge. Chrome jako opterećuje procesor i ždere memoriju. Za sve ostalo što radim, ovakav PC je još uvijek dovoljan. Jasno, planiram kupiti nešto novije, ali vidim da su neke komponente još uvijek teže dobavljive. A i čekam CES ili neki sličan sajam da vidim što će ponuditi Intel u 12. generaciji procesora.

4 godine
offline
Re: Čipovi nisu jedini problem, sve se teže nabavl
Brki1994 kaže...

 

Pokušaj otvoriti You tube na onim AMD-ovim užasima s početka 2010. (E2 serija procesora) pa ćeš se iznenaditi koliko je to loše (niti ne otvara video). 

 Moja starina od CPU-u: "The Intel Core i7-2600 was a desktop processor with 4 cores, launched in January 2011."

 

Slika 1 - Ed Sheeran - HD koncert

Slika 2 - Ed Sheeran - 4K koncert

 

Opterećenje procesora: samo početni spike kod 4K, ostalo nije vrijedno spomena.

11 godina
online
Re: Čipovi nisu jedini problem, sve se teže nabavl
zelenapaprika kaže...
Brki1994 kaže...

 

Pokušaj otvoriti You tube na onim AMD-ovim užasima s početka 2010. (E2 serija procesora) pa ćeš se iznenaditi koliko je to loše (niti ne otvara video). 

 Moja starina od CPU-u: "The Intel Core i7-2600...

 auh, fantastični sandy bridge s osam threadova i notebook govanca s dvije jezgre i dva threada koja spominje brki su neusporediva

naravno da ti proc radi normalno, meni i sadašnji 6/12 moderni i5 ne ostavlja ništa bolji dojam od prijašnjeg 4/4 haswella starog skoro osam godina

ajde, dosta brže otpakira rar, nema trzuckanja u cpu zahtjevnim igrama i to je otprilike to, rar otpakiravam rijetko, trzanje sam doživljavao rijetko i zapravo sam išao na future proof da sam miran duže vrijeme

eventualno da igram neke mp zahtjevne pucačine i tražim visoki fps, vjerojatno bi puno više vidio razliku, ovako mhm

2 godine
offline
Re: Čipovi nisu jedini problem, sve se teže nabavl
zelenapaprika kaže...
 Chrome jako opterećuje procesor i ždere memoriju. 

ne znam, ne znam i ne znam zašto vam se to događa...

 

kad dođem kući s posla otvorit ću dvadesetak tabova, you tube ili što već treba da vam pokažem da kod mene Chrome ne ždere ni cPU ni memoriju..

samo recite što da otvorim pa ću skrinšotati.

nisam imao problema s chrome-om ni na Sandy i5 2500K.. s 16 Gb memorije...

na pojedinim stranicama sam osjetio zapinjanje, ali samo kad sam imao 8 Gb mem. čim sam nadogradio na 16 GB i taj problem je nestao.

 

na poslu nam je Chrome "obavezan", a vozimo All in one računala intel i3-322o 3.3 GHz s 4 GB ram memorije i chrome se otvara kao i poslovne apk, malo sporije no ništa posebno problematično.

win 10 Enterprise.

Najteže je u životu sirovini dokazati da je sekundarna !
4 godine
offline
Re: Čipovi nisu jedini problem, sve se teže nabavl
Zaporožac kaže...
zelenapaprika kaže...
 Chrome jako opterećuje procesor i ždere memoriju. 

ne znam, ne znam i ne znam zašto vam se to događa...

 

kad dođem kući s posla otvorit ću dvadesetak tabova, you tube ili što već treba da vam pokažem da kod mene Chrome ne ždere ni cPU ni memoriju..

samo recite što da otvorim pa ću skrinšotati.

nisam imao problema s chrome-om ni na Sandy i5 2500K.. s 16 Gb memorije...

na pojedinim stranicama sam osjetio zapinjanje, ali samo kad sam imao 8 Gb mem. čim sam nadogradio na 16 GB i taj problem je nestao.

 

na poslu nam je Chrome "obavezan", a vozimo All in one računala intel i3-322o 3.3 GHz s 4 GB ram memorije i chrome se otvara kao i poslovne apk, malo sporije no ništa posebno problematično.

win 10 Enterprise.

Nemam više od 2-3 otvorena taba. Od ekstenzija imam ad-blockere i screenshot alate jer su mi potrebni. I tako u sva tri browsera: Firefoxu, Edgeu i Chromeu. I jedino Chrome radi probleme.

 

Postoje savjeti kako to ublažiti:

https://www.technipages.com/fix-google-chrome-high-cpu-and-memory-usage-on-pc

 

https://www.drivereasy.com/knowledge/chrome-high-cpu-usage-solved/

 

i još poneki savjet koji ide u istom smjeru.

 

 

2 godine
offline
Re: Čipovi nisu jedini problem, sve se teže nabavl
zelenapaprika kaže...

 

https://www.drivereasy.com/knowledge/chrome-high-cpu-usage-solved/

 

i još poneki savjet koji ide u istom smjeru.

 

 

 da, to je pokazatelj da nije problem u Chrome pregledniku...

 

*Free up drive space
*Disable unnecessary extensions
*Reset Chrome settings to default
*Update your device drivers
*Uninstall Chrome, delete its installation folder and reinstall Chrome

 

imam i ja nekih desetak ekstenzija..

Najteže je u životu sirovini dokazati da je sekundarna !
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice