Budućnost SpaceX-a ovisi o Starshipu. Jesu li stva

poruka: 19
|
čitano: 4.334
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Budućnost SpaceX-a ovisi o Starshipu. Jesu li stva".
9 godina
offline
Budućnost SpaceX-a ovisi o Starshipu. Jesu li stva

Nema bankrota, Elon zeza postene radnike.

 
4 4 hvala 0
15 godina
offline
Budućnost SpaceX-a ovisi o Starshipu. Jesu li stva

Elon Musk bi kao "biznismen" trebao da surađuje sa Rusijom. Jednostavna receptura koja donosi vrhunski rezultat. Osim ako nije politika u pitanju, a ovdje ne može biti politika, jer odavno je NASA "posuđivala" SSSR rakete!

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Budućnost SpaceX-a ovisi o Starshipu. Jesu li stva

jednostavna kapitalisticka matematika, kad se ima dobiti onda se isplacuju miliuni ili miliarde bonusa, iduci mjesec ako se nema prometa i dobiti proglasava se bankrot i to je to... to je kapitalizam...

 

 

Ne slušaj nikoga, ostani svoj
Moj PC  
4 1 hvala 0
5 godina
offline
Re: Budućnost SpaceX-a ovisi o Starshipu. Jesu li
Robert_84 kaže...

jednostavna kapitalisticka matematika, kad se ima dobiti onda se isplacuju miliuni ili miliarde bonusa, iduci mjesec ako se nema prometa i dobiti proglasava se bankrot i to je to... to je kapitalizam...

 

 

 to je o.o. u d.o.o 

15 godina
neaktivan
offline
Re: Budućnost SpaceX-a ovisi o Starshipu. Jesu li
Envy kaže...

Elon Musk bi kao "biznismen" trebao da surađuje sa Rusijom. Jednostavna receptura koja donosi vrhunski rezultat. Osim ako nije politika u pitanju, a ovdje ne može biti politika, jer odavno je NASA "posuđivala" SSSR rakete!

 SAD i Rusija nisu znali šta su to rakete dok nisu saznali od njemačkih znanstvenika. A da surađuju, to bi ojačalo diktaturu u Rusiji i ruske mogućnosti na štetu američkih, pogotovo sa aspekta utrke u tehnologiji i stalne opasnosti od međusobnog sukoba. Mada Kina prijeti i jednima i drugima. To ostaje vjerovatno kao zadnji i očajnički potez. Elon ionako može privući vrhunske znanstvenike iz cijelog svijeta. A inače bi možda postao okružen KGB-om i da u toj priči bude sve više Putina, a sve manje Elona. Slično kao kad neko probleme rješava "prijateljstvom" s mafijom.

8 godina
offline
Re: Budućnost SpaceX-a ovisi o Starshipu. Jesu li
Pa da, zli Putin. Tako se meni pojavio nepozvan u Sberbanci na potpisivanju kredita, a znam ga sresti i na Lukoilu.
Njegove poruke na Telegramu necu ni spominjati.
16 godina
online
Re: Budućnost SpaceX-a ovisi o Starshipu. Jesu li
Bude drzava uskocila sa nekim ugovorom od par milijardi i bude se pokrilo.
14 godina
offline
Re: Budućnost SpaceX-a ovisi o Starshipu. Jesu li
Mad-Max-X kaže...
Envy kaže...

Elon Musk bi kao "biznismen" trebao da surađuje sa Rusijom. Jednostavna receptura koja donosi vrhunski rezultat. Osim ako nije politika u pitanju, a ovdje ne može biti politika, jer odavno je NASA "posuđivala" SSSR rakete!

 SAD i Rusija nisu znali šta su to rakete dok nisu saznali od njemačkih znanstvenika. A da surađuju, to bi ojačalo diktaturu u Rusiji i ruske mogućnosti na štetu američkih, pogotovo sa aspekta utrke u tehnologiji i stalne opasnosti od međusobnog sukoba. Mada Kina prijeti i jednima i drugima. To ostaje vjerovatno kao zadnji i očajnički potez. Elon ionako može privući vrhunske znanstvenike iz cijelog svijeta. A inače bi možda postao okružen KGB-om i da u toj priči bude sve više Putina, a sve manje Elona. Slično kao kad neko probleme rješava "prijateljstvom" s mafijom.

 o da, svemogući Werner..

 

A Ciolkovski nije proračunao prvi sve kozmičke brzine, Koroljov je bio kovački šegrt najviše, a Goddard je jedino izmislio novi recept za rum-punč...

Ju je je? Je ju je!
16 godina
odjavljen
offline
Re: Budućnost SpaceX-a ovisi o Starshipu. Jesu li
Stric_Jura kaže...
 

A Ciolkovski nije proračunao prvi sve kozmičke brzine

 

Mislio sam da je Ciolkovski zasluzan samo za "zakon Ciolkovskog", nisam znao da je izracunao i kozmicke brzine...

Freak Show Inc.
2 godine
neaktivan
offline
Budućnost SpaceX-a ovisi o Starshipu. Jesu li stva

Ocemo skupljat donacije?  Ili neki crowd found za elona jadan da ne završi ko beskućnik ispod nekog mosta u los Angelesu samo sa kartonskom kutijom

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Budućnost SpaceX-a ovisi o Starshipu. Jesu li

Ja dam jednu konzervu Podravkinih špek-fileka, da renesansni ćovijek Elon ne bude gladan...

 

Ju je je? Je ju je!
8 godina
online
Budućnost SpaceX-a ovisi o Starshipu. Jesu li stva

Pa Elon i jeste originalno prišao Rusima, tražio ih suradnju sa njihovom tehnologijom Soyuz rakete, na što su ga otkantali. Pa je krenuo sa from-scratch Falconima.

 

Da Starship i Raptor propadnu, bila bi nemjerljiva šteta za čovječanstvo, ali lik prži novac sa krajnim ciljem da te grdosije, veće od Saturna V, lete svaka 2 tjedna. Mogao je i umjerenije planirati...

 

No svejedno je svjetlosnim godinama daleko od NASA-inog SLS-a, de-facto jedinog mu konkurenta u toj super-teškoj kategoriji.

Moj PC  
3 0 hvala 1
11 godina
offline
Re: Budućnost SpaceX-a ovisi o Starshipu. Jesu li

EricCartman

 

Zašto misliš da je svjetlosnim godinama daleko od SLS-a? Prema trenutnim najavama bi Super Heavy (Booster + Starship), mogao dostići zemljinu orbitu prije SLS-a (SH ne prije 01.2022.; SLS (Artemis 1) ne prije 02.2022.), a sudeći po dinamici razvoja nekako mi se čini i da će prije sletjeti na mjesec. Naravno, uz pretpostavku da se sve odvija kao do sada bez nekih značajnijih razvojnih i financijskih prepreka. 

 

3. stupanj SLS-a, letjelica Orion (nosač tereta i ljudi), je imao testni let u zemljinu orbitu sad već davne 2014. godine da bi tek sada u 2. mjesecu (2022.) mogao potencijalno dostići orbitu mjeseca. Ako će ići tom dinamikom, za pretpostaviti je da bi se i trenutno predviđeni rok slijetanja na mjesec (2024.) mogao odgoditi, pogotovo ako se političarima smisli drastično smanjiti financiranje i podršku programu.

Kod SpaceX-a nema izravne ovisnosti o politici i birokraciji te mogu "slobodno" (zavisno o financijama i FAA-u za testove) odlučivati o tijeku razvoja programa, a dosad je taj razvoj bio vrlo brz, odnosno nešto što kod NASA-e traje 8 godina, kod SpaceX-a je 2-3 godine. Tako da bi se po NASA-inim standardima razvoja moglo reći da je Super Heavy svjetlosnim godinama daleko, ali po SpaceX-ovim je to tu negdje, a čak mislim da im je u planu i da budu prvi na mjesecu.

 

I još treba uzeti u obzir potencijalni neuspjeh prvog leta. Niti SLS niti Super Heavy nisu još letjeli u potpunoj konfiguraciji pa uspješnost prvog leta nije 100 %. Doduše, SLS ima (puno) veću vjerojatnost uspjeha od Super Heavy-a jer je tehnologija temeljena na onoj iz Shuttle-a i više-manje je gotov krajnji proizvod, dok je Super Heavy "prototype" i u potpunosti nešto drugo s obzirom da su 1. i 2. stupanj zamišljeni kao ponovno upotrebljive letjelice/rakete (znanstvena fantastika za SLS).

No, pitanje je koliko bi neuspjeh utjecao na rokove. SpaceX skoro već sada ima spreman sljedeći Booster i pola Starship-a, a SLS-u je "jedan" kvar na ventilu (znam da je i to vrlo značajno za takve projekte, ali figurativno rečeno...) uzrokovao zastoj od 3 mjeseca između dva "static fire-a", dok SpaceX u 3-4 mjeseca je testirao 4 iteracije Starshipa (SN8, SN9, SN10, SN11), znači obavljenih +10 "static fire-a".

8 godina
online
Re: Budućnost SpaceX-a ovisi o Starshipu. Jesu li
kiwi_91 kaže...

EricCartman

 

Zašto misliš da je svjetlosnim godinama daleko od SLS-a? Prema trenutnim najavama bi Super Heavy (Booster + Starship), mogao dostići zemljinu orbitu prije SLS-a (SH ne prije 01.2022.; SLS (Artemis 1) ne prije 02.2022.), a sudeći po dinamici razvoja nekako mi se čini i da će prije sletjeti na mjesec. Naravno, uz pretpostavku da se sve odvija kao do sada bez nekih značajnijih razvojnih i financijskih prepreka. 

 

3. stupanj SLS-a, letjelica Orion (nosač tereta i ljudi), je imao testni let u zemljinu orbitu sad već davne 2014. godine da bi tek sada u 2. mjesecu (2022.) mogao potencijalno dostići orbitu mjeseca. Ako će ići tom dinamikom, za pretpostaviti je da bi se i trenutno predviđeni rok slijetanja na mjesec (2024.) mogao odgoditi, pogotovo ako se političarima smisli drastično smanjiti financiranje i podršku programu.

Kod SpaceX-a nema izravne ovisnosti o politici i birokraciji te mogu "slobodno" (zavisno o financijama i FAA-u za testove) odlučivati o tijeku razvoja programa, a dosad je taj razvoj bio vrlo brz, odnosno nešto što kod NASA-e traje 8 godina, kod SpaceX-a je 2-3 godine. Tako da bi se po NASA-inim standardima razvoja moglo reći da je Super Heavy svjetlosnim godinama daleko, ali po SpaceX-ovim je to tu negdje, a čak mislim da im je u planu i da budu prvi na mjesecu.

 

I još treba uzeti u obzir potencijalni neuspjeh prvog leta. Niti SLS niti Super Heavy nisu još letjeli u potpunoj konfiguraciji pa uspješnost prvog leta nije 100 %. Doduše, SLS ima (puno) veću vjerojatnost uspjeha od Super Heavy-a jer je tehnologija temeljena na onoj iz Shuttle-a i više-manje je gotov krajnji proizvod, dok je Super Heavy "prototype" i u potpunosti nešto drugo s obzirom da su 1. i 2. stupanj zamišljeni kao ponovno upotrebljive letjelice/rakete (znanstvena fantastika za SLS).

No, pitanje je koliko bi neuspjeh utjecao na rokove. SpaceX skoro već sada ima spreman sljedeći Booster i pola Starship-a, a SLS-u je "jedan" kvar na ventilu (znam da je i to vrlo značajno za takve projekte, ali figurativno rečeno...) uzrokovao zastoj od 3 mjeseca između dva "static fire-a", dok SpaceX u 3-4 mjeseca je testirao 4 iteracije Starshipa (SN8, SN9, SN10, SN11), znači obavljenih +10 "static fire-a".

 Ma mislim da je SpaceX svjetlosnim godinama daleko od SLS-a, ali u plusu, ispred SLS-a. 

A da ne spominjem da SLS nije reusabilan, pa mu business case tj value pada drastično, ukoliko Starship bude uspješan, a nema većeg razloga da neće doći barem do Mjeseca.

15 godina
offline
Re: Budućnost SpaceX-a ovisi o Starshipu. Jesu li
Mad-Max-X kaže...
Envy kaže...

Elon Musk bi kao "biznismen" trebao da surađuje sa Rusijom. Jednostavna receptura koja donosi vrhunski rezultat. Osim ako nije politika u pitanju, a ovdje ne može biti politika, jer odavno je NASA "posuđivala" SSSR rakete!

 SAD i Rusija nisu znali šta su to rakete dok nisu saznali od njemačkih znanstvenika. A da surađuju, to bi ojačalo diktaturu u Rusiji i ruske mogućnosti na štetu američkih, pogotovo sa aspekta utrke u tehnologiji i stalne opasnosti od međusobnog sukoba. Mada Kina prijeti i jednima i drugima. To ostaje vjerovatno kao zadnji i očajnički potez. Elon ionako može privući vrhunske znanstvenike iz cijelog svijeta. A inače bi možda postao okružen KGB-om i da u toj priči bude sve više Putina, a sve manje Elona. Slično kao kad neko probleme rješava "prijateljstvom" s mafijom.

Ja sam samo htio reći da u prošlosti je bio period kada je NASA ili koja več US američka savezna agencija koristila Ruske rakete. Ništa manje ni više.

A i prošlosti što je radio onaj hitlerovac i imao superiorne rakete - ne bih.

Elonu Musku tko zna što je u glavi. Kupiti za par miliona/milijardi najboljeg fizičara - njemu nije problem. Sad što se dešava sa raketama i u ovoj 2021. godini ne može normalno poletiti i zaustaviti se - meni nije jasno. Ispada da su ljudu 60-tim bili pametniji.

Ovo je nešto u najmanju ruku čudno! Baš "čudno", ni manje ni više.

Elon Musk fura svoj fazon i mi mu samo možemo papuče okrenuti.

13 godina
offline
Budućnost SpaceX-a ovisi o Starshipu. Jesu li stva

Ne kontam iskreno ova naslađivanja sa ev. bankrotom space x-a i komentare o kapitalizmu ala katarina. Musk radi jako uzbudljive stvari, i bitne za čovječanstvo. Čak ako netko misli da nije bitno da čovjek postane interplanetarna vrsta, ne može se poreći dimenzija uzbudljivog, nepoznatog i sf tehnologije. 

 
4 0 hvala 0
2 godine
neaktivan
offline
Budućnost SpaceX-a ovisi o Starshipu. Jesu li stva

Jedan je veliki problem sa kapitalizmom što velike ribe jedu male a u zadnje vrijeme je toliko izražena socijalna razlika da je pitanje vremena kad će to sve puknut...  

Baš zbog spekulanata i raznih gluposti di se pale pare umjesto da se investira u normalan život. 

Ameri bi na mars a Amerika izgleda ko prosjak što gura kolica sa limenkama nemogu ni svoju državu sredit a išli bi negdi...  Svatko ko je prošao los Angeles New York miami i vidio taj jad bijedu siromaštvo a to je kao država kojoj svi težimo neka hvala dobra je meni hrvatska iako musk je malo bolji od hdz a. 

 
0 0 hvala 0
8 godina
online
Budućnost SpaceX-a ovisi o Starshipu. Jesu li stva

Još jedna meni lijepa prednost Starshipa, u njega bi stao, lupam odokativno, jedno 5x veći svemirski teleskop od JWST-a.

Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Budućnost SpaceX-a ovisi o Starshipu. Jesu li stva
  • Koliko ja vidim iz slike kinezi su najbolji po količini tereta (140t sa 93m raketom), Sve američke su dulje a nose manje tereta (izuzev StartShip-a).
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice