Budućnost plastičnih masa koje se jednostavnom des

poruka: 7
|
čitano: 4.794
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Budućnost plastičnih masa koje se jednostavnom des".
12 godina
offline
Budućnost plastičnih masa koje se jednostavnom des

Zvuči lijepo - koriste se jeftine kiseline, niska temperatura, visoka iskoristivost čak i u miješanom plastičnom otpadu. Padaju li vam na pamet potencijalni nedostaci poput:

- eventualnih štetnih nusprodukata

- limitiranog broja koliko se puta može postupak ponoviti prije no što sirovina degradira ispod razine iskoristivosti (kako što se događa kod reciklaže papira)

- što se događa s ostalim polimerima koji se nađu u istom kotlu za depolimerizaciju (izađu li van u stanju da se mogu reciklirati na njima primjeren način ili postaju neupotrebljivi otpad)

Moj PC  
4 0 hvala 0
8 godina
offline
Budućnost plastičnih masa koje se jednostavnom des

Teško je na sva ta pitanja odgovoriti, jer ovdje se radi samo o jednom, i to prvom, znanstvenom radu, ne o razrađenom tehnološkom postupku. U radu ne piše ništa o sudbini drugih polimera, no temperatura reakcije i destilacije je preniska  da dođe do njihova taljenja, osim taljenja PE, pa drugi polimeri ostaju nepromijenjenji. Dodana kiselina se ne troški, služi samo kao katalizator, pa bi se nakon depomimerizacije PDXL može regenirirati (isprati, ekstrahirati) iz smjese. Tako bih ja to na prvi pogled vidim. No osnovna ideja čitavog postupka je da se napravi čitav niz polimera na bazi cikličkih acetala i da oni zamijene sve druge polimere. Otvara se dakle područje jedne nove tehnologije polimera, a što će na kraju od svega toga biti, vidjet ćemo. 

 
5 0 hvala 4
16 godina
neaktivan
offline
Budućnost plastičnih masa koje se jednostavnom des

Ne samo platnene vrećice i cekeri. Moja baka je koristila mrežicu kao i mnogi drugi jer je vrlo praktična, čvrsta a kada je ne koristite stane u džep. Čudi me da se više nigdje ne mogu kupiti mrežice koje su mnogo bolje od plastičnih vrećica.

 
7 0 hvala 0
8 godina
offline
Budućnost plastičnih masa koje se jednostavnom des

Vidi, vidi - i ja se toga sjećam. Evo prilike za male obrtnike. Mrežica bi se mogla isplesti od biljnog vlakna, pa bi se - kad bi propala - mogla baciti u kontejner za papir. Inače, takvih je proizvoda nekoć bilo na pretek. Kupovali su se "kod slijepaca" u Oktogonu, naime od proizvođača koje je zapošljavao slijepe radnike. Zašto tako nešto ne obnoviti: briga za prirodni okoliš + briga za osobe s invaliditetom = jeftin proizvod + profit? 

 
3 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Budućnost plastičnih masa koje se jednostavnom
Na mrežicu je teško staviti logo a i vidi se što je kupljeno. Vrečica je marketing.
 
4 0 hvala 0
15 godina
online
Budućnost plastičnih masa koje se jednostavnom des

Problem je da dokle god su plastične mase jeftinije za proizvesti iz nafte neg iz reciklaže, dotle će tržište koristiti te iz nafte a ne reciklirane

 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Budućnost plastičnih masa koje se jednostavnom
žaki kaže...

Ne samo platnene vrećice i cekeri. Moja baka je koristila mrežicu kao i mnogi drugi jer je vrlo praktična, čvrsta a kada je ne koristite stane u džep. Čudi me da se više nigdje ne mogu kupiti mrežice koje su mnogo bolje od plastičnih vrećica.

Ovdje ima popriličan izbor...

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice