Bitcoin od svojeg vrhunca izgubio 50% vrijednosti

poruka: 86
|
čitano: 16.455
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Bitcoin od svojeg vrhunca izgubio 50% vrijednosti".
15 godina
offline
Re: Bitcoin od svojeg vrhunca izgubio 50% vrijedno

Prvo, super si pametan kad ti tvrdis da Bitcoin nije i nema namjeru bit novac, a na službenoj stranici piše da je to novac.

 

Drugo, Cathie Wood?

 

Cathie Wood čiji je Ark pao 75-80% i dalje pada?

 

Ark koji da nema Tesle bi pao još gore?

 

Ark u čijem portfelju samo jedna dionica ima pozitivan rast i to od 10%, dok ih je pola roknulo i 75%, a najgora i 95%?

 

Bacanjem novčića bi statistički bio u većem plusu.

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
9 godina
online
Re: Bitcoin od svojeg vrhunca izgubio 50% vrijedno
wyks kaže...

Prvo, super si pametan kad ti tvrdis da Bitcoin nije i nema namjeru bit novac, a na službenoj stranici piše da je to novac.

 

Drugo, Cathie Wood?

 

Cathie Wood čiji je Ark pao 75-80% i dalje pada?

 

Ark koji da nema Tesle bi pao još gore?

 

Ark u čijem portfelju samo jedna dionica ima pozitivan rast i to od 10%, dok ih je pola roknulo i 75%, a najgora i 95%?

 

Bacanjem novčića bi statistički bio u većem plusu.

 To sto ti nisi vrsan trejdanju ne znaci da nema onih koji zive od toga. Jucer sam rekao da je odlican trenutak za kupnju:

Matic od jucer od danas +15%. Na £10,000 to nije neka lova od £1500, ali je bilo lagano za pokupit.

 

15 godina
offline
Re: Bitcoin od svojeg vrhunca izgubio 50% vrijedno
pravi_covijek kaže...
To sto ti nisi vrsan trejdanju ne znaci da nema onih koji zive od toga. Jucer sam rekao da je odlican trenutak za kupnju:

 

Matic od jucer od danas +15%. Na £10,000 to nije neka lova od £1500, ali je bilo lagano za pokupit.

 Ja sam trejdo prekjučer i jučer pa danas ne moram. I to nećeš nikad pogodit nego baš LIDO koji je sa 2 ošo na 3,5 pa sam zaradio više nego ti.

 

Mi u sindikatu imamo 4. dnevno radno vrijeme, ne moramo porobljavat filipince da nam razmnožavaju čimpokomone.

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
9 godina
online
Re: Bitcoin od svojeg vrhunca izgubio 50% vrijedno
wyks kaže...
pravi_covijek kaže...
To sto ti nisi vrsan trejdanju ne znaci da nema onih koji zive od toga. Jucer sam rekao da je odlican trenutak za kupnju:

 

Matic od jucer od danas +15%. Na £10,000 to nije neka lova od £1500, ali je bilo lagano za pokupit.

 Ja sam trejdo prekjučer i jučer pa danas ne moram. I to nećeš nikad pogodit nego baš LIDO koji je sa 2 ošo na 3,5 pa sam zaradio više nego ti.

 

Mi u sindikatu imamo 4. dnevno radno vrijeme, ne moramo porobljavat filipince da nam razmnožavaju čimpokomone.

 Neka si zaradio, nekad ubodes vise nekad manje. Ne mozes uhvatiti na dnu, ali ako radis analize sa svijecama mozes otprilike pogoditi profit.

Sto se tice filipinaca oni se bore kao lavovi da dobiju to radno mjesto, i najbolja je stvar sto zaposlis jednog da nadgleda ove ostale, tako da ne moras nista da radis, a lova kapa svaki mjesec. 

12 godina
neaktivan
offline
Bitcoin od svojeg vrhunca izgubio 50% vrijednosti

Zanimljiv podatak, za one koje brine kripto kao valuta.

 

AMC CEO Reveals the Total of Crypto Payments Made in Q1

Digital assets like Bitcoin, Ether, Bitcoin Cash, Litecoin, Dogecoin, and Shiba Inu formed about 35% of AMC’s online payments during Q1 2022.

 

Oko 35% kripto online uplata nije zanemariv postotak i znači da postoji interes i mogućnost.

 

https://cryptopotato.com/amc-ceo-reveals-the-total-of-crypto-payments-made-in-q1/

 

 

Inače cijeli ovaj trenutni pad ima veze i sa Terra Lunom i njenim UST (terra stable coin) koja je braneći njegovu stabilnost uzdrmala tržište nakon što je krenuo 280mil.$ "napad". Ovo u biti i nije loše jer će se sada regulativa stablecoina samo ubrzati.

Luna je u zadnjih 7 dana izgubila 70% vrijednosti, pa tko vjeruje u budućnost tog projekta eto mu prilike. 

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Bitcoin od svojeg vrhunca izgubio 50% vrijedno
ivan dragi kaže...
loky4i4 kaže...
BlueMax kaže...

 Jel ti ovo ozbiljno postaš? A vidi podjele na grafikonu 

🤦‍♂️ lol hvataš se za graf, a ne gledaš cijene

 Šta te nije wyks  na ovu temu već diskvalificirao? I velikog Peru i onog covijeka, pa i mzopg... i taj vaš rainbow graf..

 

Ponavljate teze o kriptu, nftu kroz valjda 867 tema na forumu i u svakoj baljezgate jedne te iste gluposti.

 

 

 ne znam ne komentiram baš nešto na ove teme, jebo te graf, pogledaj cijene od halvinga do halvinga 

12 godina
neaktivan
offline
Bitcoin od svojeg vrhunca izgubio 50% vrijednosti

Kad smo kod grafova evo jedan zanimljivi i zabavni prikaz koliko puta je BTC preminuo. Spoiler alert! 447 

 

https://99bitcoins.com/bitcoin-obituaries/

 
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Bitcoin od svojeg vrhunca izgubio 50% vrijedno
pravi_covijek kaže...
wyks kaže...
pravi_covijek kaže...
To sto ti nisi vrsan trejdanju ne znaci da nema onih koji zive od toga. Jucer sam rekao da je odlican trenutak za kupnju:

 

Matic od jucer od danas +15%. Na £10,000 to nije neka lova od £1500, ali je bilo lagano za pokupit.

 Ja sam trejdo prekjučer i jučer pa danas ne moram. I to nećeš nikad pogodit nego baš LIDO koji je sa 2 ošo na 3,5 pa sam zaradio više nego ti.

 

Mi u sindikatu imamo 4. dnevno radno vrijeme, ne moramo porobljavat filipince da nam razmnožavaju čimpokomone.

 Neka si zaradio

 Aaaa evo i ovoga bistrića

 

Svi koji su kupili na 60K, koji njima mozes dat savjet? Koliko će porast Bitcoin kroz 7 sljedecih dana? Rofl.

 

Inače, naslov teme je debilan. Bitcoin nije nikad, pa ni na vrhuncu vrijedio ništa jer nitko nigdje nije obvezao ikoga da mjenja bitcoin za ikakvu protuvrijednost već je trenutno manje debila koji trampe svojih 30.000 za tu glupost nadajući se da će za 7 dana doć druga budala koja će trampiti za 35.000. Da ste kupili armaturnu mrežu lrije 3 godine, učetverostručili bi "vrijednost". Činjenica.

 

O logičnom paradoksu iskazivanja jednog pojma "vrijednosti" drugim je pak druga tema. Bitcoin i dalje vrijedi 1 bitcoin. Ili ipak ne vrijedi? Fiat? Novac? Valuta? Vrijednost? Ono kad želiš biti decentraliziran centralizacijom.

 

Tko u afektu krene razmišljati u smjeru ovih bankrotiranih država (Salvador), imajte na umu da se trampilo koječim u raznim djelovima svijeta i da bi vjerojatno bolje prošli da im je službena valuta bila gedora. Naravno, najveću vrijednost imala bi gedora 13.

 

Imajte također na umu da su 20 godina imali dolar pa su svejedno bankrotirali. Kako je to moguće? Hmm, i zašto je onda bitcoin sranje?

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
15 godina
offline
Bitcoin od svojeg vrhunca izgubio 50% vrijednosti

Bitcoinova prava vrijednost je da je ekipici koja je gledala Big Short i Margin Call pa su se uzjogunili oko tiranije tiranizaciijskih banaka koje tiraniziraju malog ćovijeka i koja uz mali maki sa kap mlijeka sere po Mamiću pokazala da su ustvari ljubomorni što se oni toga nisu sjetili.

 

U biti nije poštena usporedba.

 

Ekipa koja je izmislila CDS/O je bila pametna, ali ih je ekipa poput naših bitkojnasa iz teme pokopala jer su preglupo zaronili grlom u jagode ko goveda u djetelinu.

Vi ste ekipa koja je dovela krizu 2008.

 

Ovaj pravi čovjek je baš pravi čovjek.

U jednoj te temi uvjerava da je smart contract rješenje za probleme malog ćovijeka.

Danas govori kako je unajmio stražara da robove ne mora bičevati sam.

 

Ne znam kako je itko mislio da u sustavu bez intrizicne vrijednosti može zaraditi osim ako netko drugi ne izgubi. Pa onda shvatiš da je takva osoba ili debil kojem Gary Vee prodaje sigma grind set a ovaj mu slurpa ape i sav juice, ili je moralna nakaza zbog kojih i imamo financijske krize svako malo. Kao što smo je imali na penny stocks, wall street, dot com, hipoteke i cds, to je sve ista ekipa kao i ova đubrad koja misli da je zaradila, a ispod trejdanih coinova stotine postova ekipe koja je izgubila sve jer je Coinbase zabranio prodaju u datom trenutku.

 

Mzopg je poseban slučaj.

 

Čovjek diktira sve vrijednosti dionica redom a baš omaši spomenuti da je Coinbase u gubicima i da mu je samo jučer dionica roknula 12%.

 

mzopg kaže...
Inače cijeli ovaj trenutni pad ima veze i sa Terra Lunom i njenim UST (terra stable coin) koja je braneći njegovu stabilnost uzdrmala tržište nakon što je krenuo 280mil.$ "napad". Ovo u biti i nije loše jer će se sada regulativa stablecoina samo ubrzati.

Luna je u zadnjih 7 dana izgubila 70% vrijednosti, pa tko vjeruje u budućnost tog projekta eto mu prilike. 

Znaš koji je bio najveći problem Ponzija?

 

U to vrijeme nije imao "peg".

 

Tko misli da će se stablecoin zaozbiljno regulirati je u najmanju ruku optimistična budala, a jedini način na koji će se to ikada dogoditi je da se netko od velikih igrača toliko uvali, pa da ga se bailouta i nepredviđenim potezom i postane reguliran. Naravno da to nije bila originalna zamisao.

 

Jednom kad Tether dođe u situaciju Lune, bit će zanimljivo.

 

Likvidnost je zajebana stvar - Ponzi agrees.

 

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
Poruka je uređivana zadnji put sri 11.5.2022 10:19 (wyks).
Moj PC  
3 2 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Bitcoin od svojeg vrhunca izgubio 50% vrijednosti

Kupuje se i dalje.

 

Na kraju se zbraja rezultat, vidjet cemo tko ce plakati a tko ce se smijati.

 

:D

 
1 1 hvala 0
2 godine
offline
Bitcoin od svojeg vrhunca izgubio 50% vrijednosti

Ja samo znam da se  je krajem 2013 jedan bitkonj prodavao po 230 $

Tko je onda imao keša npr 30 tisoć € i hrabrosti, zamopouzdanja, nije morao do danas uopće kupovati grafičke ili npr.. Antminer T19.

 

Novčano bogatstvo si je mogao priskrbiti i s 10 tisoć eurića... pa i sa 5 tisoć... u sljedećih nekoliko godina.

 

Sad me to ne zanima, jer je oprema skupa, struja sve skuplja,a bitkonj skup da bi zaradio neku veću svotu.

 

Logika 1 bitcoin je i dalje jedan bitcoin je logična kao i jedna kuna je i dalje jedna kuna...

Du bist eines meiner kleinen Schweinchen !
Poruka je uređivana zadnji put sri 11.5.2022 14:51 (Zaporožac).
 
0 1 hvala 0
6 godina
offline
Re: Bitcoin od svojeg vrhunca izgubio 50% vrijedno
29500$ trenutno...mnogi će na ovoj cijeni popušiti...možda u psihijatriju završiti ili sa zgrade flop:(...oni koji kupe se smijati i tako u krug

prije 5 mjeseci jestivo ulje je bilo 11kn...sad to isto 17kn... znači da je bilo znati...pa kupiti 10000 litara i više

to su sve MUĆKE...prvih mjeseci pandemije barrel nafte u jednom trenutku ispod 10$...to je bilo samo prije 2 godine...a sad 10 puta više
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Bitcoin od svojeg vrhunca izgubio 50% vrijedno
Najniže vrijednosti Bitcoina kroz godine:

2012 - $4
2013 - $13
2014 - $300
2015 - $190
2016 - $360
2017 - $780
2018 - $3,200
2019 - $3,400
2020 - $3,800
2021 - $28,700

I u svim tim godinama se pričalo isto kad god bi došao pad vrijednosti "aha to je kraj Bitcoina". Dakle ljudi su se nekad rugali kad je Bitcoin bio 300 dolara zbog "pada" a danas se rugaju kad dođe ispod 30.000 dolara. Tako da, treba to malo gledati iz šire perspektive. Za par godina će vjerojatno biti ruganje ako padne ispod 100.000 dolara
Blaugrana al vent, un crit valent, tenim un nom, el sap tothom, BARCA! BARCA! BARCA!
Poruka je uređivana zadnji put sri 11.5.2022 15:32 (antimadridista).
Moj PC  
6 1 hvala 1
12 godina
offline
Bitcoin od svojeg vrhunca izgubio 50% vrijednosti

Koliko to oscilir, nevjerojatno...

 

Prije dva sata je bilo blizu 32k$.

Koji je sad razlog tako naglom padu? Znam da je FED povisio kamate pa je to uzrokovalo pad sa cca 40k na 33k, no ovo zadnja dva dana ide gore-dole nonstop

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Bitcoin od svojeg vrhunca izgubio 50% vrijedno
antimadridista kaže...
Najniže vrijednosti Bitcoina kroz godine:

2012 - $4
2013 - $13
2014 - $300
2015 - $190
2016 - $360
2017 - $780
2018 - $3,200
2019 - $3,400
2020 - $3,800
2021 - $28,700

2022 - $29,045

 

(ne drzim nikom stangu, samo malo potpunija informacija, a jos nismo ni na sredini godine)

gurtna giržtna gužni žnorda gižnu žertir gžerdu žinar gurdaž žarpar ženar žednu žena
12 godina
neaktivan
offline
Re: Bitcoin od svojeg vrhunca izgubio 50% vrijedno
Zaporožac kaže...

Ja samo znam da se  je krajem 2013 jedan bitkonj prodavao po 230 $

Tko je onda imao keša npr 30 tisoć € i hrabrosti, zamopouzdanja, nije morao do danas uopće kupovati grafičke ili npr.. Antminer T19.

 

Novčano bogatstvo si je mogao priskrbiti i s 10 tisoć eurića... pa i sa 5 tisoć... u sljedećih nekoliko godina.

 

Sad me to ne zanima, jer je oprema skupa, struja sve skuplja,a bitkonj skup da bi zaradio neku veću svotu.

 

Logika 1 bitcoin je i dalje jedan bitcoin je logična kao i jedna kuna je i dalje jedna kuna...

 Da je netko stavio i 1k$ i prodao kad je bio oko 60k$ imao bi oko 260k$ dobiti. Ali lako je to sada pričati, većina bi vjerojatno prodala kad bi već imali 50% dobiti, a možda i izgubili jer bi prodali na prvoj korekciji kad bi ih uhvatila panika.

 

Zanimljivije je ovo, možda ljudima i prihvatljivije i sigurnije.

 

Što je pametnije? Isplativije?

Odlučili ste krenuti u poduzetničke vode, nekakav mali biznis, recimo trgovina na malo. Početno ulaganje cca 100k$, kupovina manjeg poslovnog prostora cca 40-50m2, opremanje (inventar i sve ostalo što je potrebno za rad), početni lager, osigurana plaća za djelatnike za prvih godinu dana i sva druga davanja. Recimo da to taj iznos pokrije, mada je na knap, ali neka bude.

 

S druge strane vaš prijatelj je odlučio kupiti dionice, ne voli rizik pa ide na velike provjerene firme i uzme Apple ili Microsoft. Uloži 100k$.

 

Nakon 10 godina, ovaj koji je uložio u Apple ili Microsoft ili oboje (još bolje) ima na računu 1.000.000$, znači da je početni kapital povećao za 10 puta. Poreza nema jer je držao preko dvije godine. Znači čistih 900.000$ dobiti.

To je 90k$ godišnje ili 7.5k$ mjesečno. U tih 10 godina teoretski prstom nije trebao mrdnuti i imao je slobodnog vremena koliko želi jer nije niti imao potrebu raditi.

 

Ovaj koji je krenuo u poduzetničke vode da bi postigao iste rezultate mora godišnje ostvariti dobiti u iznosu od 90k$, što je preko 50kkn čiste dobiti svaki mjesec, za malu firmu to nije lako postići. Da sad ne računam u detalje jer bi mi odnijelo puno vremena. Uz to će biti 24h glavom u tom poslu, imati će nekoliko radnika na plaći i pameti. Stres će mu često biti na maksimumu.

 

Koje su uostalom šanse da će njegovo poduzeće u najmanju ruku biti jednako uspješno kao jedan Apple ili Microsoft? Što je uopće rizičnije, kupiti udio u velikoj korporaciji koja vrti milijarde ili testirati vlastitu sposobnost?

 

Disclaimer: nikada ne bi savjetovao držanje svih jaja u istoj košari pa tako i ulaganje cijele investicije u jednu dionicu/kripto. Bez obzira na napisano postoje ljudi koji imaju ambicije i želje samostalno nešto ostvariti i postići i navedeno ne isključuje to, dapače poduzetništvo treba poticati, ali treba biti i svjestan rizika i težine posla i izbiti iz glave da je rizičnije kupiti dionicu provklasne trvtke nego krenuti u poduzetništvo.

 

tutanjkamen kaže...

Koliko to oscilir, nevjerojatno...

 

Prije dva sata je bilo blizu 32k$.

Koji je sad razlog tako naglom padu? Znam da je FED povisio kamate pa je to uzrokovalo pad sa cca 40k na 33k, no ovo zadnja dva dana ide gore-dole nonstop

Totalno ludilo danas na burzi, ne mogu uopće pratiti koliko se brzo sve preokreće.

 

Luna je posebna priča, upala je u samodestruktivnu petlju i trgovci sada to koriste kako bi izvukli što veći profit. Tko zna kako njihov algoritam funkcionira i odnos Terre i Lune znati će o čemu pišem.

 

Osobno sam je planirao kupiti već po 15$, ali sam odustao noćas jer mi se nije sviđalo kretanje, a i nije imalo smisla kupovati prije pada ispod 1$ kad je postalo očito da ništa od Kwonovog plana i najave.

Zato sam je jutros uzeo po 0.85$ i zatvorio maloprije na 4.7$, ludih 450% dobiti u par sati. Visokorizičnih, ali isplatilo se, 5k$ je sada 27.5k$. 

Reinvestirao sam ponovno 5k$ kad je pala na 4.5$ i sada to neka stoji, zabavno je pratiti, ako ode na nulu opet ostaje fini plus od 22.5k$.

S druge strane ako probiju barijeru lako može otići nazad na 25-30$ u 24h, što je novih +500% dobiti.

 

 

EDIT: zaboravio prokomentirati dionice

 

Coinbase, Roblox, Palantir svi su objavili lošije rezultate od očekivanja i nagrada je pretjerana reakcija tržišta i pad od preko 20% kroz 24-48h.

 

Coinbase od prošlogodišnjeg IPOa ima pad od preko 80%, samo danas -23%. Razlog su loši rezultati, EPS umjesto očekivanog 0.001 je negativan -1.98, a prihodi umjesto 1.5mlrd$ su 1.17mlrd$. Dionica koju su kupovali kao ludi kad je bila na 200-250$ sada se može kupiti po 55$. Rizična, vezana uz kripto valute, ali i s velikim potencijalom kada krene crypto bull run. Osobno ću uložiti oko 2% portfolija u nju.

 

Roblox dionica nakon zadnjih rezultata pala je na 21.65$, ATH joj je bio 141$. Promašili su očekivanja kod zadnje objave rezultata za oko 20%, nije toliko strašno s obzirom na cijelu situaciju na tržištu, ali od growth dionica se uvijek očekuje konstantni rast. Imaju dobra partnerstva, Hasbro, Sony, McLaren... Opet rizično, ali na duži period moguće isplativa investicija. Danas su +14%.

 

Palantir, firma s velikim potencijalom, strateškim partnerstvima, sada se može kupiti za malo više od 7$ po dionici. Ne tako davno bila je na 35$. Sada su se očekivanja smanjila i cijena je došla u zonu velike isplativosti. Revenue su kod zadnjih rezultata premašili za 3mil.$ dok je EPS pao na 0.02 sa očekivanih 0.0362.

 

Eto možda će nekome biti zanimljivo za upustiti se u investiranje. Samo pametno, ulagati samo ono bez čega možete na duži period od min. 5 god., a poželjno je i 7-10 god. Put do prvog milijuna je pun prepreka i padova i to je normalno. Uz to će uvijek biti ekipe koja će najavljivati apokalipsu, uvijek ih je bilo, još od kad je Buffett kupio prvu dionicu kao klinac. 

Poruka je uređivana zadnji put sri 11.5.2022 17:06 (mzopg).
16 godina
online
Re: Bitcoin od svojeg vrhunca izgubio 50% vrijedno
mzopg kaže...

...

Mene više iznenađuju ljudske reakcije na ove padove i poraste vrijednosti nečega.

Investiranje je s jedne strane iznimno kompleksno, a s druge iznimno jednostavno.

Ukoliko se osnovna funkcionalnost i potencijal nečega nije promijenio, a cijena je pala 50% onda znači da to možeš sada kupiti 50% povoljnije.

 

Recimo da "mnogo voljena" Nutella koja košta 25kn sada odjednom u trgovini bude 12kn, i da se u njenom sastavu ništa nije promijenilo, da li će je kupci zaobiči ili će je kupiti i biti sretni što su ulovili akciju? ...

 Osim što se crypto ne maže na hleb. 

 

Tegla Nutelle sadrži toliko-i-toliko grama Nutelle. Ako je cena pala duplo, a sastav i količina su ostali isti, onda je to povoljna kupovina. Nasuprot tome, crypto "novčić" predstavlja određenu vrednost i ako mu je cena duplo pala, to znači da se prepolovila upravo ta vrednost koju predstavlja. Dobra je kupovina ako imaš kristalnu kuglu i znaš da će porasti.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
12 godina
neaktivan
offline
Re: Bitcoin od svojeg vrhunca izgubio 50% vrijedno
Ivan(4) kaže...
mzopg kaže...

...

Mene više iznenađuju ljudske reakcije na ove padove i poraste vrijednosti nečega.

Investiranje je s jedne strane iznimno kompleksno, a s druge iznimno jednostavno.

Ukoliko se osnovna funkcionalnost i potencijal nečega nije promijenio, a cijena je pala 50% onda znači da to možeš sada kupiti 50% povoljnije.

 

Recimo da "mnogo voljena" Nutella koja košta 25kn sada odjednom u trgovini bude 12kn, i da se u njenom sastavu ništa nije promijenilo, da li će je kupci zaobiči ili će je kupiti i biti sretni što su ulovili akciju? ...

 Osim što se crypto ne maže na hleb. 

 

Tegla Nutelle sadrži toliko-i-toliko grama Nutelle. Ako je cena pala duplo, a sastav i količina su ostali isti, onda je to povoljna kupovina. Nasuprot tome, crypto "novčić" predstavlja određenu vrednost i ako mu je cena duplo pala, to znači da se prepolovila upravo ta vrednost koju predstavlja. Dobra je kupovina ako imaš kristalnu kuglu i znaš da će porasti.

Ne slažem se, kripto novčići su ekvivalent dionicama (u većini slučajeva), ali iz razumljivih razloga su deklarirani kao valute. Njihova vrijednost je prvenstveno vezana uz software koji zastupaju, a ne uz omjer coin/USD. Ukoliko im padne vrijednost u pola onda je i MC tog softwarea duplo manji.

 

Na hleb ne mažeš ni windowse pa imaju svoju vrijednost isto je i sa blockchain/crypto projektima, software koji nešto obavlja, a na kupcu je vidjeti ima li to smisla i logike ili je prodavanje magle.

Poruka je uređivana zadnji put sri 11.5.2022 18:34 (mzopg).
14 godina
offline
Re: Bitcoin od svojeg vrhunca izgubio 50% vrijedno
ivan dragi kaže...

 Aaaa evo i ovoga bistrića

 

Svi koji su kupili na 60K, koji njima mozes dat savjet? Koliko će porast Bitcoin kroz 7 sljedecih dana? Rofl.

 koji savjet možeš dati nekome tko je kupio netflixove dionice na 700$ ? garantiraš da će se vratiti kroz 7 dana ? Rofl.

Poruka je uređivana zadnji put sri 11.5.2022 18:49 (loky4i4).
5 godina
offline
Re: Bitcoin od svojeg vrhunca izgubio 50% vrijedno
wyks kaže...

Prvo, super si pametan kad ti tvrdis da Bitcoin nije i nema namjeru bit novac, a na službenoj stranici piše da je to novac.

 

Drugo, Cathie Wood?

 

Cathie Wood čiji je Ark pao 75-80% i dalje pada?

 

Ark koji da nema Tesle bi pao još gore?

 

Ark u čijem portfelju samo jedna dionica ima pozitivan rast i to od 10%, dok ih je pola roknulo i 75%, a najgora i 95%?

 

Bacanjem novčića bi statistički bio u većem plusu.

 Reci da se salis... 

 

15 godina
online
Bitcoin od svojeg vrhunca izgubio 50% vrijednosti

mzopg 

 

Vidim i procitam tvoje postove oko tih ulaganja , interesantni su. U BTC (coin) fajtove ne ulazim i postujem misljenja i lijevih i desnihi vjerujem da svako treba razmislit za sebe i na kraju donijet odluku za sebe o tome hoce/nece.

 

Nego, zanimalo bi me, gdi se kupuju dionice o kojima pricas? Mogu guglat,uvijek,naravno ali neko iskustvo i preporuka iz prve ruke vjerujem da vise vrijedi.

I jos jedno pitanje, kupis dionice na nekoj od tih web platformi za trgovinu, kak ih cuvas 3-5-7-10god?

Naime, ja sam po takvih stvarima...hrcak. Ono, skladistim pa se sokiram kad se sjetim pogledat kaj sam skupil.

Da li je to neka online stranica tipa libertex,etoro pa ona neka 500 (reklama se stalno vrti al mi atm mozak zablokiral), moze valjda i coinbase, binance?

Ono, moze i neki mali uvod u tak nekaj? Ili,ako sam dobro shvatio, ti si vec godinama u tome, pa takve stvari za tebe odradjuju neke brokerske kuce koje se time bave?

 

Hvala 

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Bitcoin od svojeg vrhunca izgubio 50% vrijedno
danko99 kaže...

Neznam kad bi bilo pravo vrijeme za kupnju,možda pričekat još jači dump.

Ali definitivno treba napunit "torbe" i čekat sljedeči jači bullrun.

Moglo bi potrajat koju godinu,ali isplatit če se sigurno.

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 11.5.2022 21:09 (Mosha).
14 godina
offline
Re: Bitcoin od svojeg vrhunca izgubio 50% vrijedno
loky4i4 kaže...
ivan dragi kaže...

 Aaaa evo i ovoga bistrića

 

Svi koji su kupili na 60K, koji njima mozes dat savjet? Koliko će porast Bitcoin kroz 7 sljedecih dana? Rofl.

 koji savjet možeš dati nekome tko je kupio netflixove dionice na 700$ ? garantiraš da će se vratiti kroz 7 dana ? Rofl.

 Sa takvim predznanjem možemo komotno komentirat i fuziju. Ma šta kakvi znanstvenici, oni nemaju pojma, ja bi napravio fuzijski reaktor prekjučer u vlastitom podrumu sa 1% tog novca. Beskonacna struja.

 

Što zapravo i nije baš toliko komplicirano pa mi je komentar tulav ali who cares, rang diskusije je dovoljno nisko.

 

No ajd, zaboravimo na trenutak razliku između dionica, valute, novca, bitkoina.. gdje si rođo vidio da ja klepećem o nekakvim preporukama? Doslovce se sprdam sa ovima - vama šta gataju iz bačenog frizbija pa se kunu u rast "vrijednosti" jer do sad je raslo pa šta ne bi i dalje pa ushitno zaključuju kako treba "kupit dip", buy low, sell high i te fore. Posralo jednog od milijun, mora da je ekonomski virtuoz. Ali horoskop funkcionira, nemas Ivane pojma.

 

Da rainbow chart. Majko bozja. Prosječni bicikl bez pomocnih kotača malo je kompliciraniji stroj od reaktora, šaraf, svjetlo, željezo, to je tu negdje. Tu smo negdje.

 

Da je bitkoin fuzijski reaktor, taj reaktor ne bi radio nista, krao bi struju od susjeda i lampicama signalizirao bip bop. Al netto struja koja izlazi je uvijek u plusu pa mora da radi. To sto krades od susjeda nije bitno, anonimno je, koga briga.

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
16 godina
online
Re: Bitcoin od svojeg vrhunca izgubio 50% vrijedno
mzopg kaže...

Ne slažem se, kripto novčići su ekvivalent dionicama (u većini slučajeva), ali iz razumljivih razloga su deklarirani kao valute. Njihova vrijednost je prvenstveno vezana uz software koji zastupaju, a ne uz omjer coin/USD. Ukoliko im padne vrijednost u pola onda je i MC tog softwarea duplo manji.

 

Na hleb ne mažeš ni windowse pa imaju svoju vrijednost isto je i sa blockchain/crypto projektima, software koji nešto obavlja, a na kupcu je vidjeti ima li to smisla i logike ili je prodavanje magle.

 Blockchain nešto obavlja, da, ne kažem da je sam koncept blockchaina bez veze, no treba razdvojiti pojam blockchaina i kriptovalute. Jedna "kriptojedinica" (BTC, ETH, štagod) vredi toliko za koliko se može razmeniti i to je to. Nutelu mažem na hleb, Windows mi pomaže da mi komp stigne dalje od POST ekrana, i time sam po sebi ima upotrebnu vrednost. Takođe i blockchain sam po sebi ima upotrebnu vrednost. Kriptovalute nemaju upotrebnu vrednost mimo toga da se razmene za nešto drugo i vrede toliko koliki je tečaj (slično klasičnom novcu - jedina razlika je što je kod transakcija metoda obezbeđivanja poverenja drugačija). Ili ja nešto propuštam, ali zaista ne vidim šta dobijem ako kupim 1BTC, osim što imam 1BTC. Ok, možemo to posmatrati kao da sam ja vlasnik jedne deonice Centralne banke bitcoina, ali ta jedna deonica nit donosi dividendu, nit postajem deo nekakve "skupštine akcionara", niti uz nju dobijam bilo kakvu uslugu. Naprotiv, ukoliko želim bilo šta učiniti sa svojim BTC, transakcija koja se bude sprovodila će imati svoju cenu, isto kao što bi mi neka banka naplatila SWIFT nalog.

 

Kapiram da neki projekti pokušavaju da ponude nekakvu dodatnu vrednost, ali opet nisam sasvim ubeđen. Npr Loopring ima neke zanimljive ideje, mada se i to manje više svodi na "naša 'banka' će nuditi efikasnije izvođenje transakcija uz niže provizije", plus neka priča o NFT-jevima i potencijalna saradnja sa GameStopom koja nikako da se materijalizuje.

 

Može se reći da je kod kripta pozitivna stvar to što je "fiskalna politika" hardkodirana u sam sistem, te je inflacija krajnje ograničena i kontrolisana, dok se kod klasičnih valuta na duži rok ništa ne zna, ali ni to samo po sebi ne znači previše. U doba SSSR-a, tokom nekoliko decenija, praktično nije postojala inflacija (i cene su bile tako stabilne da su često bile fizički ugravirane na proizvode), pa opet rublja nije nikome bila interesantna kao sredstvo za štednju (osim građanima SSSR-a koji nisu imali mnogo izbora). U slučaju sovjetske rublje, barem je iza nje stajala država koja je obezbeđivala da se, makar na njenoj teritoriji, odgovarajući iznos u rubljama uvek mogao razmeniti za odgovarajuću količinu robe ili usluga (mada je pod Gorbijem postalo čupavo); kod kripta to ne postoji, projekat za koji opadne interesovanje propada i vrednost se gubi.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
12 godina
neaktivan
offline
Re: Bitcoin od svojeg vrhunca izgubio 50% vrijedno
smajlee kaže...

mzopg 

 

Vidim i procitam tvoje postove oko tih ulaganja , interesantni su. U BTC (coin) fajtove ne ulazim i postujem misljenja i lijevih i desnihi vjerujem da svako treba razmislit za sebe i na kraju donijet odluku za sebe o tome hoce/nece.

 

Nego, zanimalo bi me, gdi se kupuju dionice o kojima pricas? Mogu guglat,uvijek,naravno ali neko iskustvo i preporuka iz prve ruke vjerujem da vise vrijedi.

I jos jedno pitanje, kupis dionice na nekoj od tih web platformi za trgovinu, kak ih cuvas 3-5-7-10god?

Naime, ja sam po takvih stvarima...hrcak. Ono, skladistim pa se sokiram kad se sjetim pogledat kaj sam skupil.

Da li je to neka online stranica tipa libertex,etoro pa ona neka 500 (reklama se stalno vrti al mi atm mozak zablokiral), moze valjda i coinbase, binance?

Ono, moze i neki mali uvod u tak nekaj? Ili,ako sam dobro shvatio, ti si vec godinama u tome, pa takve stvari za tebe odradjuju neke brokerske kuce koje se time bave?

 

Hvala 

Hvala kolega, trudim se biti koristan i konstruktivan.

 

Za dionice, ako si početnik bi ti preporučio eToro. Sučelje im je odlično, pouzdani su, regulirani i osigurani. Imaju i copyportfolio opciju gdje možeš kopirati popularne investitore što ti je super opcija ako nemaš vremena pratiti dionice. Pogledaš listu investitora, njihove rezultate, povijest, portfolio i kad odabereš samo uložiš novac i sve što on radi se primjenjuje i na tvoju investiciju. Tamo ima ljudi kojima je to posao i prate 24h dnevno burze i zašto bi onda ti gubio vrijeme na to. Naravno uvijek uz to možeš i sam uložiti u neku dionicu ukoliko je baš želiš imati u svom portfelju.

 

Po pitanju držanja dionica, u načelu imaš trejdere i investitore, ovi prvi često kupuju i prodaju neki čak i na dnevnoj bazi, dok drugi kupuju dugoročno i drže dok dionica ne postigne očekivanu cijenu ili dok ne dođe do ozbiljne promjene u poslovanju kompanije. Osobno više investiram, prvenstveno jer je trejdanje posao i zahtijeva konstantno praćenje i to zna biti jako stresno, posebno ako trejdaš kripto kojim se trguje 24h dnevno bez pauze, dok burze imaju svoje radno vrijeme. Imaju i pre-market i after-market trgovanje van radnog vremena, ali to ti ne treba biti bitno za početak.

 

Moji planovi idu od 5 do 7 godina, to je nekakav period u kojem se može ostvariti dobar rezultat.

 

Pazi samo na porezne obveze, ukoliko trejdaš onda ćeš morati obračunati porez na kapitalnu dobit za prethodnu godinu, naravno ukoliko si u plusu, za minus ih nije briga. 

Ukoliko držiš dionicu ili kripto preko dvije godine onda nema poreza.

 

eToro je reguliran tako da ćeš morati proći kroz njihove provjere od verifikacije do izjave o porijeklu novca koji si investirao, tražiti će te točno objašnjenje i potvrdu odakle ti novci. Ne znam imaju li nekakav limit kada to rade, a kada ne, ali ja sam im kroz prvih par mjeseci korištenja sve morao dokumentirati, ali radi se o šesteroznamenkastim ciframa pa možda i to ima veze. U svakom slučaju budi spreman i na to.

 

Osnovna pravila su ne ulaži sve u istu dionicu/kripto, naravno ne treba ni pretjerivati pa ih kupiti stotine, računaj da imaš portfelj u koji ćeš moći na mjesečnoj bazi ubrizgati dodatne novce, posebno ukoliko dođe do pada onda "moraš" graditi svoju poziciju i otvoriti nove pozicije. Ukoliko imaš previše dionica nećeš ih moći sve pokrivati, ako ih opet imaš premalo 1-2-3 onda si više izložen riziku. Isto tako neka budu iz različitih sektora, da ti nisu sve recimo iz IT sektora pa kad on krene loše sve će padati identično. I za kraj uvijek imaj zalihu novaca sa strane spremnu za investiranje kad su teška vremena na burzi, barem 20% ostaviš sa strane. Odmah da ti kažem da sam ja sve ovo zeznuo kad sam krenuo s investiranjem i vremenom sam shvatio da sve ima svoje cikluse i da je najgore kupovati kad je euforija, a najbolje kad je panika. Od tada sam dosta naučio, a i dalje jako malo znam.

 

Zadnjih godinu i pol je situacija jako zeznuta, sve je drastično palo i sada je blizu predkorona panike, znači idealno za krenuti sa ulaganjem, otvore se prve male pozicije koje će ti biti putokazi za dalje, moguće je da za mjesec dana te pozicije budu 20-30% u minusu, jer trenutno vlada strah, od inflacije, rata, manjka sirovina, vodi se borba za prevlast između SADa i Kine i zato treba biti oprezan.

 

Za kripto Binance, imaju najbolje uvjete i mogućnosti. Kripto možeš stejkati, gotovo svaki i imaš godišnje prihode od 7-8% pa do 30% za TOP novčiće, a za manje poznate i po 100-150%, ali tu je i veći rizik. Imaš i napredne DeFi opcije, ali to je ipak za iskusnije trejdere i investitore drugi će na tome uglavnom gubiti novce. Stejkanje je jednostavno i obavi se u dva tri klika. Isplata je dnevna u kripto valuti koju si "oročio".

 

Pitaj ako te još što zanima.  

 

 

12 godina
neaktivan
offline
Re: Bitcoin od svojeg vrhunca izgubio 50% vrijedno
Ivan(4) kaže...
mzopg kaže...

Ne slažem se, kripto novčići su ekvivalent dionicama (u većini slučajeva), ali iz razumljivih razloga su deklarirani kao valute. Njihova vrijednost je prvenstveno vezana uz software koji zastupaju, a ne uz omjer coin/USD. Ukoliko im padne vrijednost u pola onda je i MC tog softwarea duplo manji.

 

Na hleb ne mažeš ni windowse pa imaju svoju vrijednost isto je i sa blockchain/crypto projektima, software koji nešto obavlja, a na kupcu je vidjeti ima li to smisla i logike ili je prodavanje magle.

 Blockchain nešto obavlja, da, ne kažem da je sam koncept blockchaina bez veze, no treba razdvojiti pojam blockchaina i kriptovalute. Jedna "kriptojedinica" (BTC, ETH, štagod) vredi toliko za koliko se može razmeniti i to je to. Nutelu mažem na hleb, Windows mi pomaže da mi komp stigne dalje od POST ekrana, i time sam po sebi ima upotrebnu vrednost. Takođe i blockchain sam po sebi ima upotrebnu vrednost. Kriptovalute nemaju upotrebnu vrednost mimo toga da se razmene za nešto drugo i vrede toliko koliki je tečaj (slično klasičnom novcu - jedina razlika je što je kod transakcija metoda obezbeđivanja poverenja drugačija). Ili ja nešto propuštam, ali zaista ne vidim šta dobijem ako kupim 1BTC, osim što imam 1BTC. Ok, možemo to posmatrati kao da sam ja vlasnik jedne deonice Centralne banke bitcoina, ali ta jedna deonica nit donosi dividendu, nit postajem deo nekakve "skupštine akcionara", niti uz nju dobijam bilo kakvu uslugu. Naprotiv, ukoliko želim bilo šta učiniti sa svojim BTC, transakcija koja se bude sprovodila će imati svoju cenu, isto kao što bi mi neka banka naplatila SWIFT nalog.

 

Kapiram da neki projekti pokušavaju da ponude nekakvu dodatnu vrednost, ali opet nisam sasvim ubeđen. Npr Loopring ima neke zanimljive ideje, mada se i to manje više svodi na "naša 'banka' će nuditi efikasnije izvođenje transakcija uz niže provizije", plus neka priča o NFT-jevima i potencijalna saradnja sa GameStopom koja nikako da se materijalizuje.

 

Može se reći da je kod kripta pozitivna stvar to što je "fiskalna politika" hardkodirana u sam sistem, te je inflacija krajnje ograničena i kontrolisana, dok se kod klasičnih valuta na duži rok ništa ne zna, ali ni to samo po sebi ne znači previše. U doba SSSR-a, tokom nekoliko decenija, praktično nije postojala inflacija (i cene su bile tako stabilne da su često bile fizički ugravirane na proizvode), pa opet rublja nije nikome bila interesantna kao sredstvo za štednju (osim građanima SSSR-a koji nisu imali mnogo izbora). U slučaju sovjetske rublje, barem je iza nje stajala država koja je obezbeđivala da se, makar na njenoj teritoriji, odgovarajući iznos u rubljama uvek mogao razmeniti za odgovarajuću količinu robe ili usluga (mada je pod Gorbijem postalo čupavo); kod kripta to ne postoji, projekat za koji opadne interesovanje propada i vrednost se gubi.

Vrijednost kriptovalute je vezana uz projekt, obično njen blockchain, ali bolje je reći software, jednako kao što je dionica vezana uz kompaniju, to što ona ima trenutnu tržišnu vrijednost je druga stvar, ali ono po čemu ti određuješ njenu vrijednost nije po snazi njene valute već po softwareu koji je vezan uz nju.

 

Cijela poanta ovih crypto projekata je da u bliskoj budućnosti imaju uporabnu vrijednost. Nije ni internet imao uporabnu vrijednost prije 40 godina, ali je imao potencijal i mogućnosti.

 

Windowse sam spomenuo jer ima kolega koji smatraju ako nešto ne možeš fizički opipati da to nema vrijednost, zato sam uzeo kao primjer nešto virtualno, ali mogao sam spomenuti i .com domenu ili nešto treće. Poanta je da ako nešto ne shvaćamo ili ne možemo opipati da to ne znači da nema vrijednost. Ne možemo ni glazbu koju slušamo opipati pa opet ona ima iznimnu vrijednost. Ali da sad ne lutam predaleko...

 

Ne donose ni sve dionice dividendu, što više većina ih ne donosi. Kod većine kripto projekata si dio "skupštine". Kod PoS sistema imaš opciju štednje uz kamatu. Kupovinom kripta ti si postao gorivo za taj stroj, investitor koji omogućuje projektu daljnji razvoj, sudionik u odlukama, sudionik u verificiranju transakcija i na kraju imaš valutu s kojom možeš trgovati, "oročiti" je, posuditi je... Teoretski imaš više nego kad kupiš dionicu neke tvrtke.

 

E sad jesu li to samo zanimljive ideje ili nisu je bitno pitanje, ali svaki investitor bi trebao znati u što ulaže. Ja ti samo mogu reći da iza mnogih kriptovaluta stoje kao investitori i partneri velike korporacije i da je to sve samo magla i besmisleno teško bi im njihovi stručnjaci i CFOi dozvolili ulaganje u takve stvari.

 

Imaš Polkadot projekt u koji je investirao solidne novce Deutche Telekom.

IOTA koja je uz partnerstva sa VW i Porscheom odabrana i od strane EUa za izgradnju EU blockchain usluga (https://finance.yahoo.com/news/iota-chosen-eu-empower-european-122309094.html)

Ripple (XRP) koji je povezao već veliki broj država za međugranične transakcije.

Polygon koji je prije par dana sklopio partnerstvo sa Metom, Instagram i Facebook će koristiti njihovu crypto platformu.

Sandbox koji ima impresivnu listu partnera za svoj metaverse, Ubisoft, Adidas, Warner music group, Gucci, HSBC, Atari, pa čak i Štrumpfovi, glazbenici već dogovaraju svoje koncerte i rezerviraju termine  (https://www.animocabrands.com/the-sandbox-announces-multiple-hong-kong-partnerships-to-create-mega-city-in-the-metaverse)

Tezos partnerstvo sa Misfits, Red Bull racing, Manchester United (https://www.financemagnates.com/cryptocurrency/news/tezos-partners-with-misfits-gaming-group/)

 

Valjda će biti nešto od svega toga. 

14 godina
offline
Re: Bitcoin od svojeg vrhunca izgubio 50% vrijedno
mzopg kaže...
Ivan(4) kaže...
mzopg kaže...

Ne slažem se, kripto novčići su ekvivalent dionicama (u većini slučajeva), ali iz razumljivih razloga su deklarirani kao valute. Njihova vrijednost je prvenstveno vezana uz software koji zastupaju, a ne uz omjer coin/USD. Ukoliko im padne vrijednost u pola onda je i MC tog softwarea duplo manji.

 

Na hleb ne mažeš ni windowse pa imaju svoju vrijednost isto je i sa blockchain/crypto projektima, software koji nešto obavlja, a na kupcu je vidjeti ima li to smisla i logike ili je prodavanje magle.

 Blockchain nešto obavlja, da, ne kažem da je sam koncept blockchaina bez veze, no treba razdvojiti pojam blockchaina i kriptovalute. Jedna "kriptojedinica" (BTC, ETH, štagod) vredi toliko za koliko se može razmeniti i to je to. Nutelu mažem na hleb, Windows mi pomaže da mi komp stigne dalje od POST ekrana, i time sam po sebi ima upotrebnu vrednost. Takođe i blockchain sam po sebi ima upotrebnu vrednost. Kriptovalute nemaju upotrebnu vrednost mimo toga da se razmene za nešto drugo i vrede toliko koliki je tečaj (slično klasičnom novcu - jedina razlika je što je kod transakcija metoda obezbeđivanja poverenja drugačija). Ili ja nešto propuštam, ali zaista ne vidim šta dobijem ako kupim 1BTC, osim što imam 1BTC. Ok, možemo to posmatrati kao da sam ja vlasnik jedne deonice Centralne banke bitcoina, ali ta jedna deonica nit donosi dividendu, nit postajem deo nekakve "skupštine akcionara", niti uz nju dobijam bilo kakvu uslugu. Naprotiv, ukoliko želim bilo šta učiniti sa svojim BTC, transakcija koja se bude sprovodila će imati svoju cenu, isto kao što bi mi neka banka naplatila SWIFT nalog.

 

Kapiram da neki projekti pokušavaju da ponude nekakvu dodatnu vrednost, ali opet nisam sasvim ubeđen. Npr Loopring ima neke zanimljive ideje, mada se i to manje više svodi na "naša 'banka' će nuditi efikasnije izvođenje transakcija uz niže provizije", plus neka priča o NFT-jevima i potencijalna saradnja sa GameStopom koja nikako da se materijalizuje.

 

Može se reći da je kod kripta pozitivna stvar to što je "fiskalna politika" hardkodirana u sam sistem, te je inflacija krajnje ograničena i kontrolisana, dok se kod klasičnih valuta na duži rok ništa ne zna, ali ni to samo po sebi ne znači previše. U doba SSSR-a, tokom nekoliko decenija, praktično nije postojala inflacija (i cene su bile tako stabilne da su često bile fizički ugravirane na proizvode), pa opet rublja nije nikome bila interesantna kao sredstvo za štednju (osim građanima SSSR-a koji nisu imali mnogo izbora). U slučaju sovjetske rublje, barem je iza nje stajala država koja je obezbeđivala da se, makar na njenoj teritoriji, odgovarajući iznos u rubljama uvek mogao razmeniti za odgovarajuću količinu robe ili usluga (mada je pod Gorbijem postalo čupavo); kod kripta to ne postoji, projekat za koji opadne interesovanje propada i vrednost se gubi.

Vrijednost kriptovalute je vezana uz projekt, obično njen blockchain, ali bolje je reći software, jednako kao što je dionica vezana uz kompaniju, to što ona ima trenutnu tržišnu vrijednost je druga stvar, ali ono po čemu ti određuješ njenu vrijednost nije po snazi njene valute već po softwareu koji je vezan uz nju.

 

Cijela poanta ovih crypto projekata je da u bliskoj budućnosti imaju uporabnu vrijednost. Nije ni internet imao uporabnu vrijednost prije 40 godina, ali je imao potencijal i mogućnosti.

 

Windowse sam spomenuo jer ima kolega koji smatraju ako nešto ne možeš fizički opipati da to nema vrijednost, zato sam uzeo kao primjer nešto virtualno, ali mogao sam spomenuti i .com domenu ili nešto treće. Poanta je da ako nešto ne shvaćamo ili ne možemo opipati da to ne znači da nema vrijednost. Ne možemo ni glazbu koju slušamo opipati pa opet ona ima iznimnu vrijednost. Ali da sad ne lutam predaleko...

 

Ne donose ni sve dionice dividendu, što više većina ih ne donosi. Kod većine kripto projekata si dio "skupštine". Kod PoS sistema imaš opciju štednje uz kamatu. Kupovinom kripta ti si postao gorivo za taj stroj, investitor koji omogućuje projektu daljnji razvoj, sudionik u odlukama, sudionik u verificiranju transakcija i na kraju imaš valutu s kojom možeš trgovati, "oročiti" je, posuditi je... Teoretski imaš više nego kad kupiš dionicu neke tvrtke.

 

E sad jesu li to samo zanimljive ideje ili nisu je bitno pitanje, ali svaki investitor bi trebao znati u što ulaže. Ja ti samo mogu reći da iza mnogih kriptovaluta stoje kao investitori i partneri velike korporacije i da je to sve samo magla i besmisleno teško bi im njihovi stručnjaci i CFOi dozvolili ulaganje u takve stvari.

 

Imaš Polkadot projekt u koji je investirao solidne novce Deutche Telekom.

IOTA koja je uz partnerstva sa VW i Porscheom odabrana i od strane EUa za izgradnju EU blockchain usluga (https://finance.yahoo.com/news/iota-chosen-eu-empower-european-122309094.html)

Ripple (XRP) koji je povezao već veliki broj država za međugranične transakcije.

Polygon koji je prije par dana sklopio partnerstvo sa Metom, Instagram i Facebook će koristiti njihovu crypto platformu.

Sandbox koji ima impresivnu listu partnera za svoj metaverse, Ubisoft, Adidas, Warner music group, Gucci, HSBC, Atari, pa čak i Štrumpfovi, glazbenici već dogovaraju svoje koncerte i rezerviraju termine  (https://www.animocabrands.com/the-sandbox-announces-multiple-hong-kong-partnerships-to-create-mega-city-in-the-metaverse)

Tezos partnerstvo sa Misfits, Red Bull racing, Manchester United (https://www.financemagnates.com/cryptocurrency/news/tezos-partners-with-misfits-gaming-group/)

 

Valjda će biti nešto od svega toga. 

 Dijeliš savjete ljudima o horoskopu, pardon, kriptu, a osnovni pojmovi ti nisu jasni.

 

Objasni ljudima razliku između vrijednosti i "vrijednosti". Što je vrijednost? Odakle bitcoinu ta "vrijednost"? Tether? Ifinex? Struja? Stablecoin?

 

****

 

Ulaganjem u kripto ulazite u financijsku šemu sa NADOM da će netko nakon vas kupovati po većoj CIJENI nešto što nikad ne bi imalo nikakvu VRIJEDNOST da niste na to odlučili potrošiti svoj NOVAC (koliko vrijedi doge coin a koliko shit coin, a koliko deset tisuća ostalih kripto "valuta"), niti će imati ikakvu VRIJEDNOST osim u obliku one VRIJEDNOSTI koju budala nakon vas odluči baciti na kripto. Npr dolare. Eure. Vozilo. Uz neciju proviziju naravno.

 

Zato i postoje razlike između pojmova "dionica" "valuta" itd. Brkanje "skoro kao dionica" "slično kao dionica" je upravo to - brkanje pojmova da bi prodali maglu. I žarulja i svijeća svijetle ali nisu ni slične ni skoro iste. Nije sve što svijetli žarulja, niti je sve što možete "trejdati" dionica. To što netko u nekom vremenu prihvaća Simpa bonove za gole slike ne znači da time simpa bon postaje "valuta", a ni "dionica" taman napravili sto aplikacija sa UIem u kojima možeš trgovati "impulsima".

 

"Kupujete ideju", "teoretski imaš", "može biti vrijedno" su "možda ces dobit na lotu, a mozda i neces" gluposti kojima se ekipa redovito služi dok uvjeravaju budale oko sebe. Pogledajte si videe na YT od ekipe koja je u kripto uložila milijune. Ili gatare na ezo tv. "Ful sam pametan, kupujte dok ne uduplam pa bum vam prodal i onda uložil u nešto vrijedno, npr dolare".

 

Sav žargon oko krupta je apsolutno nebitan i samo služi kao magla, distrakcija.

 

Ljudi nisu budale, vecina naseg novca je "virtualna", nit ga vidimo nit ga cujemo, platis karticom ili online i puf.. To sto je kripto neopipljiv ne znaci da je "neshvatljiv".

 

Uzmite si 10 kamencica, još bolje - imaginarnih - i trejdajte međusobno dok jedan kamencic ne dostigne 1.000.000€. Viola. Milioneri svi redom. No kada jedina VRIJEDNOST određenog "entiteta" proizlazi iz novih investitora - to se zove Ponzi. Zadnji će najebat kad ne bude mogao UNOVCITI od nikoga tu svoju imaginarnu vrijednost. "Sigurna zarada, pogledajte rainbow chart". A užas je što vecina svjesno kupuje da bi "anonimno" sjebali onog nakon sebe i usicarili koji dolar.

 

Bitcoin je stoga još gori. A I ne postoje regule, garancije, piši kući propalo. Madoff je bar dobio 150 godina zatvora, a dobar dio novca se vratio.

 

Sudjelujete u igri tko je veca budala. Kripto (trgovanje) treba zabranit.

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
16 godina
online
Re: Bitcoin od svojeg vrhunca izgubio 50% vrijedno
mzopg kaže...

Vrijednost kriptovalute je vezana uz projekt, obično njen blockchain, ali bolje je reći software, jednako kao što je dionica vezana uz kompaniju, to što ona ima trenutnu tržišnu vrijednost je druga stvar, ali ono po čemu ti određuješ njenu vrijednost nije po snazi njene valute već po softwareu koji je vezan uz nju.

 

Cijela poanta ovih crypto projekata je da u bliskoj budućnosti imaju uporabnu vrijednost. Nije ni internet imao uporabnu vrijednost prije 40 godina, ali je imao potencijal i mogućnosti.

 

Windowse sam spomenuo jer ima kolega koji smatraju ako nešto ne možeš fizički opipati da to nema vrijednost, zato sam uzeo kao primjer nešto virtualno, ali mogao sam spomenuti i .com domenu ili nešto treće. Poanta je da ako nešto ne shvaćamo ili ne možemo opipati da to ne znači da nema vrijednost. Ne možemo ni glazbu koju slušamo opipati pa opet ona ima iznimnu vrijednost. Ali da sad ne lutam predaleko...

 

Ne donose ni sve dionice dividendu, što više većina ih ne donosi. Kod većine kripto projekata si dio "skupštine". Kod PoS sistema imaš opciju štednje uz kamatu. Kupovinom kripta ti si postao gorivo za taj stroj, investitor koji omogućuje projektu daljnji razvoj, sudionik u odlukama, sudionik u verificiranju transakcija i na kraju imaš valutu s kojom možeš trgovati, "oročiti" je, posuditi je... Teoretski imaš više nego kad kupiš dionicu neke tvrtke.

 

E sad jesu li to samo zanimljive ideje ili nisu je bitno pitanje, ali svaki investitor bi trebao znati u što ulaže. Ja ti samo mogu reći da iza mnogih kriptovaluta stoje kao investitori i partneri velike korporacije i da je to sve samo magla i besmisleno teško bi im njihovi stručnjaci i CFOi dozvolili ulaganje u takve stvari.

 

Imaš Polkadot projekt u koji je investirao solidne novce Deutche Telekom.

IOTA koja je uz partnerstva sa VW i Porscheom odabrana i od strane EUa za izgradnju EU blockchain usluga (https://finance.yahoo.com/news/iota-chosen-eu-empower-european-122309094.html)

Ripple (XRP) koji je povezao već veliki broj država za međugranične transakcije.

Polygon koji je prije par dana sklopio partnerstvo sa Metom, Instagram i Facebook će koristiti njihovu crypto platformu.

Sandbox koji ima impresivnu listu partnera za svoj metaverse, Ubisoft, Adidas, Warner music group, Gucci, HSBC, Atari, pa čak i Štrumpfovi, glazbenici već dogovaraju svoje koncerte i rezerviraju termine  (https://www.animocabrands.com/the-sandbox-announces-multiple-hong-kong-partnerships-to-create-mega-city-in-the-metaverse)

Tezos partnerstvo sa Misfits, Red Bull racing, Manchester United (https://www.financemagnates.com/cryptocurrency/news/tezos-partners-with-misfits-gaming-group/)

 

Valjda će biti nešto od svega toga. 

 Mislim da nalaziš krive primere. Internet je itekako imao primenu od svog nastanka, jer je stvoren da bi rešio realan problem. Istina je doduše da smo mu u međuvremenu pronašli nove primene, no tvorci interneta su apsolutno znali zašto to rade.

 

Jasno mi je da ljudi rade interesantne stvari na blockchainu, od kojih mnoge nemaju puno veze sa kriptovalutama. Sa druge strane, čini se da su sve te lepe stvari najnebitnije upravo ljudima koji su u crypto svetu, jer samo tako BTC može biti apsolutni kralj kriptovaluta. Kada bi se zaista gledalo sve ono o čemu se priča kada se iznose vrline kriptovaluta i to kako bi trebalo da funkcionišu, bitcoin bi trebalo da je među najneprivlačnijima (rasipni PoW, spore i skupe transakcije, mreža i valuta koje su decentralizovane na način da mrežu čine profesionalni rudari sa skupom specijalizovanom opremom, pri čemu šačica poolova proizvodi ogromnu većinu hashratea, a i najveći deo ukupne mase bitcoina se nalazi u rukama relativno malog broja ljudi...).

 

Vezano za Sandbox, čini mi se da se tu više radi o NFT-jevima? To je tek koncept čiju primenu definitivno nismo do kraja osmislili. Nedavno je "Mona Lisa digitalnog sveta" (NFT prvog tweeta Jacka Dorseya) išla pod čekić. Ispalo je da je od prethodnog puta hype toliko splasnuo da je izgubila preko 99% vrednosti. Opet, konceptualno, NFT-jevi deluju zanimljivo. U praksi, ljudi kupuju one ružne sličice majmuna, u skladu sa onim čuvenim business planom iz crtića:

  1. Kupi NFT-jeve
  2. ???
  3. Profit!
WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
13 godina
offline
Bitcoin od svojeg vrhunca izgubio 50% vrijednosti

sada se kupuje!

not financial advise

 
0 0 hvala 0
2 godine
offline
Re: Bitcoin od svojeg vrhunca izgubio 50% vrijedno
Ivan(4) kaže...

 

Tegla Nutelle sadrži toliko-i-toliko grama Nutelle. Ako je cena pala duplo, a sastav i količina su ostali isti, onda je to povoljna kupovina. Nasuprot tome, crypto "novčić" predstavlja određenu vrednost i ako mu je cena duplo pala, to znači da se prepolovila upravo ta vrednost koju predstavlja. Dobra je kupovina ako imaš kristalnu kuglu i znaš da će porasti.

 uvijek netko puši...

ako si ti kupio teglu Nutelle u pola cijene, izgubio je novce proizvođač jer je evidentno da se Nutella slabije prodavala, pa su joj snizili cijenu...

kupovina za tebe je povoljna, za proizvođača prodaja nije, i tako je u skoro svakoj ekonomskoj računici...

 

ponavljam, tko je kupio 2013 bitcoina za 10t $, a unovčio ih kad je bitcoin bio 60t $, taj je "zaradio" hrpu novaca..

da, promijenio je tu; što neki zovu nepostojeću vrijednost u postojeću..

izračunaj koliko je taj mogao kupiti Nutelle  za dolare ostvarene prodajom bitcoina za ako hoćeš... opipljivi papirnati novac....

 

da si 2012 kupio Nutelle za 100 dolara imao bi sraćku, a da si kupio bitcoin, krajem prošle godine bi imao hrpu novaca.

 

 

stotine svjetskih firmi prodaje robu za bitcoine pa mi nije jasno što to ljudima nije jasno...

Du bist eines meiner kleinen Schweinchen !
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice