Beta testeri otkrili brzine i ping Starlinkove šir

poruka: 33
|
čitano: 9.024
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Beta testeri otkrili brzine i ping Starlinkove šir".
16 godina
offline
Beta testeri otkrili brzine i ping Starlinkove šir

kilavo je to... jako kilavo

Moj PC  
0 18 hvala 0
16 godina
offline
Beta testeri otkrili brzine i ping Starlinkove šir

kilavo je to... jako kilavo

Moj PC  
0 11 hvala 0
5 godina
offline
Re: Beta testeri otkrili brzine i ping Starlinkove
Aldo kaže...

kilavo je to... jako kilavo

 Koliko ljudi u Hr ima ovakvu vezu?

Koliko ih u USA ima ovakvu vezu?

Poruka je uređivana zadnji put ned 16.8.2020 8:47 (Posmatrač).
10 godina
online
Beta testeri otkrili brzine i ping Starlinkove šir

Za početak odličan rezultat.

Samomrzeći hrvat
Moj PC  
15 0 hvala 0
3 godine
odjavljen
offline
Beta testeri otkrili brzine i ping Starlinkove šir

Odličan start za nas na selu.

 
4 0 hvala 1
13 godina
offline
Beta testeri otkrili brzine i ping Starlinkove šir

Kod Starlinka treba imati na umu da isti nije namijenjen za korištenje u urbanim već u ruralnim područjima.

Poruka je uređivana zadnji put ned 16.8.2020 10:49 (Marko :D).
 
8 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Beta testeri otkrili brzine i ping Starlinkove šir

Znaju li se cijene? Jer većina ljudi koji žive u zabačenim predjelima je siromašnija od onih u gradovima, a opet ako cijene budu povoljnije od gradskih i ovi u gradovima će se prebaciti i zagušiti vezu.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Beta testeri otkrili brzine i ping Starlinkove šir

koju snagu mora imati antena da ti upload dobaci do satelita?

znam da se nekad koristio satelitski internet, ali je download isao putem satelita, ali upload putem modema..

Poruka je uređivana zadnji put ned 16.8.2020 12:07 (digitall).
Moj PC  
2 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Beta testeri otkrili brzine i ping Starlinkove
roc1 kaže...

Odličan start za nas na selu.

 Ond su i gradovi kod nas sela...dobio sam od optike novi ugovor...kao nova tehnologija pristupa...40kn skuplje...međutim i dosada sam imao ugovor na 20Mbps A nikad nisam imao više od 15Mbps...i sad u novom i stoji mi i dalje tih 20Mbps ali kao "besplatno" mogu uključiti 60Mbps

 

Odem na stranice od A1...upišem provjeru dostupnosti i izbaci mi max 20Mbps...znači do dolaska 5G ja sam osuđen na 15Mbps...A već u dućanima dostupne 8K televizije

 

Što je najgore meni bi bilo sasvim dovoljno da imam tih minimalnih 25Mbps da mogu gledati 4K Youtube:)...ovako samo 2560*1440 mogu

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
7 godina
online
Re: Beta testeri otkrili brzine i ping Starlinkove
digitall kaže...

koju snagu mora imati antena da ti upload dobaci do satelita?

znam da se nekad koristio satelitski internet, ali je download isao putem satelita, ali upload putem modema..

 Odokativno malo jače od mobitela, računaj do 20 W (moja procjena), jer su antene jako usmjerene i imaju aktivno praćenje.

A power budget je praktički isti kao kod mobilnih mreža, tak da ne bi trebala biti neke velike snage na zemaljnkom terminalu.

Evo jedna analiza na temelju PR informacija:

https://www.linkedin.com/pulse/quick-analysis-starlink-link-budget-potential-emf-david-witkowski

 

Kruha i igala...
15 godina
odjavljen
offline
Beta testeri otkrili brzine i ping Starlinkove šir

Istina, trenutno je malo satelita, ali je još manje korisnika. Glavno pitanje je koliko će se dobro mreža skalirati.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
 
0 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: Beta testeri otkrili brzine i ping Starlinkove
HCMAA kaže...
roc1 kaže...

Odličan start za nas na selu.

 Ond su i gradovi kod nas sela...dobio sam od optike novi ugovor...kao nova tehnologija pristupa...40kn skuplje...međutim i dosada sam imao ugovor na 20Mbps A nikad nisam imao više od 15Mbps...i sad u novom i stoji mi i dalje tih 20Mbps ali kao "besplatno" mogu uključiti 60Mbps

 

Odem na stranice od A1...upišem provjeru dostupnosti i izbaci mi max 20Mbps...znači do dolaska 5G ja sam osuđen na 15Mbps...A već u dućanima dostupne 8K televizije

 

Što je najgore meni bi bilo sasvim dovoljno da imam tih minimalnih 25Mbps da mogu gledati 4K Youtube:)...ovako samo 2560*1440 mogu

 mislim da su prije 5 godina u Tcomu uveli ono za 10 kn dobiješ 30mbita i do dana današnjega plaćaš isto kao netko što ima 30mbita,a ti na 10 i boli ih kita samo roknuli rutere da hvata mobilni net i eto vam stabilnih 2-25mbita i svi sretni 

8 godina
offline
Re: Beta testeri otkrili brzine i ping Starlinkove
Kad si bedast, da prostiš. Odi na vražji HT i uživaj u 50 mbita full, od 0-24. Znam o čemu pričam. Susjed i ja, cca 30 metara udaljenosti, on ne može dobiti više od 4 mbita na vipu. Tmbile slično, ide mi preko 150 mbita, on ima 20-30 u najboljem slučaju.
Ja rekoh
8 godina
offline
Re: Beta testeri otkrili brzine i ping Starlinkove
Mobitel je max 2W tako da to nije malo više nego red veličine više.
Ja rekoh
8 godina
online
Beta testeri otkrili brzine i ping Starlinkove šir

Ovaj Musk sve čega se prihvati pretvara u zlato.... PayPal, SpaceX, Starlink, Tesla, Neuralink, Boring company... stvarno ima nos gdje uložit pare & 16h dnevno svoga vremena 

Moj PC  
1 0 hvala 0
7 godina
online
Re: Beta testeri otkrili brzine i ping Starlinkove
Feudalac kaže...
Mobitel je max 2W tako da to nije malo više nego red veličine više.

I da i ne, par decibela sim-tam.

To i je glavni problem kod radiovalova, za mali dobitak treba uložiti jako puno energije, tak da red veličine brojeva kad prebaciš u odnos u decibelima ne donosi baš puno.

 

Kruha i igala...
10 godina
offline
Re: Beta testeri otkrili brzine i ping Starlinkove
HCMAA kaže...

 Ond su i gradovi kod nas sela....

 Znam da je blesavo pitanje, al jesi probao nosat ruter od sobe do sobe? 

Mi smo imali na teletini cijelo vrijeme 10-15Mbps i nikak dobit više. Govorila sam ovom svom lumenu skoro godinu dana da trebamo odnjet ruter negdje gdje ga možemo usmjerit prema drugom odašiljaču i ništa. Čak je i antenice radio(i hvalio se po vorumu našem svagdašnjem njima) dok nismo kupaonu išli renovirat pa sam odvukla ruter u kuhinju i postavila ga na staklenku sa kraš expressom. Zuum brzina preko 100Mbps i cijelo vrijeme je dobra. Kad se najviše ljudi spoji onda je oko 70Mbps(prije bi vikendom imali jedva 5-10). Jedino kaj je sad problem doć do kraš expressa, al jbg moraju se znat prioriteti. 

Hoy te he vuelto a recordar. Venias hacia mi, te oia sonreir. Hoy me dio por llorar. Me di cuenta que sin ti jamas sere feliz.
14 godina
offline
Beta testeri otkrili brzine i ping Starlinkove šir

Šta će biti u budućnosti? Za 20 godina? Hoće li moći povećavati brzine ili će nebo biti smetlište dial up modema?

 
1 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Beta testeri otkrili brzine i ping Starlinkove
Optima je u igri...preko bakra...nemam velikog izbora...t-shljam iz principa neću...ustvari na njemu smo bili dok se nismo prije 14 godina prebacili na optimu i flat-rate:)...A1 sam mislio kad ono isto kao optima...stoga do daljnjeg smo na Optimi...dok bude torrent-a...meni je i ovih 15Mbps taman...ali eto od viška glava ne boli
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
11 godina
offline
Beta testeri otkrili brzine i ping Starlinkove šir

T-com od 2010. do 2019. ima ugovoreno preko žice do 5 mbit/s. I kad bio kraj zadnjeg ugovora sam htio veću brzinu bez obzira na cijenu i kažu mi nemaju infrastrukturu da mi povećaju i ponude mi hibridbox koji sam i uzeo ali i to je žešće sranje samo 100gb dobijem do 30mbit/s ali to većinom bude brzina oko 15mbit/s i to sa vanjskim antenama koje sam dobio od njih jer sam se žalio kad je jedno vrijeme brzina bila oko 2-3 mbit/s a mobitel odmah pored rutera hvata oko 28mbit. Imam nekih 1.5 km do odašiljača.

 

Ali nije mi jasno, trenutno grad radi projek aglomeracije gdje mijenjaju sustave vodovoda, kanalizacije i plina i doslovno stružu po žicama telefona i da sad HT nije mogao uć u taj projekt i postavit novu mrežu?

 

Susjed uzeo A1 i bez vanjske antene ima oko 80 mbit down, tako da sad i ja čekam kraj ugovora da se mogu prebacit.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Beta testeri otkrili brzine i ping Starlinkove šir

Iskreno, jako ugodno sam iznenadjen brzinama. Ovo je fenomenalno! Iako je ping mrvicu losiji, Musk je rekao da ga planiraju spustiti do 15ms. 

Nisam siguran da su ljudi svjesni sto brzine od 50-60 Mbps znace za sve zabacene dijelove svijeta koji mogu samo sanjati pristup internetu, ako velika vecina Europe jos uvijek moze samo sanjati ove brzine. Recimo cesto putujem u Njemacku i iznenadili bi se koliko oni imaju kriminalno los internet na puno lokacija, do te mjere da imate osjecaj kao da ste u najzabacenijim dijelovima svijeta. Zato sto se Nijemci boje odasaljica jer kao utjecu im na zdravlje. Ovo je prilika i za mnoge u Europi zeljnih pristojne brzinje, a kamoli ne svijeta i nerazvijenih zemalja. Mislim da je potencijalni prihod od Starlinka daleko veci od procijenjenih 30 milijardi usd. 

 
5 0 hvala 0
14 godina
offline
Beta testeri otkrili brzine i ping Starlinkove šir

Zanimljivo kako su riješili upload sa satelitima u niskoj orbiti i fiksnom antenom. Očito da antena ne mora biti usmjerena i da signal ne mora biti baš jak. Možda bi ubuduće mogli napraviti antenu kao AESA radar, gdje će više segmenata antene komunicirati sa raznim satelitima u isto vrijeme i višestruko povećati brzinu.

Your dad always said that one day Del Boy would reach the top. Then again, he always said Millwall would win the cup.
 
0 0 hvala 0
7 godina
online
Re: Beta testeri otkrili brzine i ping Starlinkove

Fora je u tome da je antena zapravo konkavni tanjur sastavljen od hrpe malih antena od kojih svaka drugdje cilja,  a elektronika onda šalta izlaz na najpogodniju antenu/e.

Na taj način se dobije array antena s ogromnim gainom, a bez komplikacije s motorima i sustavom praćenja (koji bi ionak bili prespori u reakciji).

 

Kruha i igala...
10 godina
offline
Re: Beta testeri otkrili brzine i ping Starlinkove
HCMAA kaže...
Optima je u igri...preko bakra...nemam velikog izbora...t-shljam iz principa neću...ustvari na njemu smo bili dok se nismo prije 14 godina prebacili na optimu i flat-rate:)...A1 sam mislio kad ono isto kao optima...stoga do daljnjeg smo na Optimi...dok bude torrent-a...meni je i ovih 15Mbps taman...ali eto od viška glava ne boli

 aha sorry onda sam krivo skužila. Skužila sam da već imaš A1. Da, 15Mbps može biti dovoljno kad imaš nezahtjevnog korisnika. Kod nas jedan gleda stream, drugi skida i onda jednostavno kad se još na trećem kompu uključi npr yt(a meni je stalno uključen ko pozadinska buka) 15Mbps nije bilo dovoljno. Sad nemamo nikakvih problema više, makar i da brzina padne na pedesetak također bi bilo dovoljno.

Hoy te he vuelto a recordar. Venias hacia mi, te oia sonreir. Hoy me dio por llorar. Me di cuenta que sin ti jamas sere feliz.
10 godina
offline
Re: Beta testeri otkrili brzine i ping Starlinkove
Aldo kaže...

kilavo je to... jako kilavo

 Pa ono, za nekoga tko zivi u gradu je kilavo, posto ima pristup optici i brzinama 500Mbps, al evo iz mog primjera kao pomorca, ono na sredini atlantika imat takvu brzu interneta i to za mizernu lovu je cisto drugacija prica.

Satelitski internet mislim da je 4/1 Mbps i u najboljem slucaju oko 600ms ping, i 50GB paket u kojem se bandwith dijeli na sluzbeni dio ili oficijelni mailovi i sinhronizacija softwarea za planned maintenance, te na 30-ak ljudi na brodu (preko geostacionarnih satelita) i kojemu je trenutno cijena oko 50 000$ godisnje... 

 

Ako nitko drugi oko 1.8 milijuna pomoraca ce Elonu Musku bit jako jako jako zahvalno.

 

Sa druge strane ruralna podrucja gdje je telekomima neprofitabilno razviti kak spada infrastrukturu ce isto profitirati sa brzinom interneta.

3 godine
odjavljen
offline
Beta testeri otkrili brzine i ping Starlinkove šir

Da pomorcima i ljudima u ruralnim dijelovima će biti odlično. Ali znam da ni u nekim većim gradovima kod nas stanje nije bolje. Npr, u Splitu u samome centru jedan dio zgrada ima max 10Mbits.... sramota u 2020.

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Beta testeri otkrili brzine i ping Starlinkove
tom_bombadill kaže...
Aldo kaže...

kilavo je to... jako kilavo

 Pa ono, za nekoga tko zivi u gradu je kilavo, posto ima pristup optici i brzinama 500Mbps, al evo iz mog primjera kao pomorca, ono na sredini atlantika imat takvu brzu interneta i to za mizernu lovu je cisto drugacija prica.

Satelitski internet mislim da je 4/1 Mbps i u najboljem slucaju oko 600ms ping, i 50GB paket u kojem se bandwith dijeli na sluzbeni dio ili oficijelni mailovi i sinhronizacija softwarea za planned maintenance, te na 30-ak ljudi na brodu (preko geostacionarnih satelita) i kojemu je trenutno cijena oko 50 000$ godisnje... 

 

Ako nitko drugi oko 1.8 milijuna pomoraca ce Elonu Musku bit jako jako jako zahvalno.

 

Sa druge strane ruralna podrucja gdje je telekomima neprofitabilno razviti kak spada infrastrukturu ce isto profitirati sa brzinom interneta.

 sve 5, ali gledaj na to dugorocno, za 10-20 godina, to će biti samo "dial-up modemi na nebu"

16 godina
offline
Re: Beta testeri otkrili brzine i ping Starlinkove
Podrzavam sve koji ce "velikima" pokazati zube (iako ni Musk nije bas malen).
U kc-kz zupaniji vec godinama radi firma koja se zove Pro-ping, pokazali zube monopolistima i sad im ide bolje nego ikad. Ja sam u slicnoj situaciji ko i vecina gdje mi je jedina opcija t-com. Zovu me neki dan da li zelim magentu za 330kn na mjesec, pitam koja brzina interneta jer mi je to samo vazno... 10 megabita dl kaze. Pro ping mi je namontirao antenu na krov (mali tanjur od cambiuma), 4km zracne linije link - 50/5 (sigurno bi moglo i vise ali to im je najbrzi wifi paket). Evo vec godinu dana radi fantasticno.
Ono kaj je najsmijesnije da sad taj isti Pro-ping je povukel svoju optiku po cijelom kraju i prebacuju lagano ljude na nju, a uskoro i mene (zivim skoro u sumi).
Dosta je monopolisticke tiranije velikih. Zivjeli mali!
Moj PC  
3 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Beta testeri otkrili brzine i ping Starlinkove
Aldo kaže...

 sve 5, ali gledaj na to dugorocno, za 10-20 godina, to će biti samo "dial-up modemi na nebu"

 Pricas kao da sutra staju s razvojem i slanjem dodatnih satelita i da je to to.

14 godina
offline
Re: Beta testeri otkrili brzine i ping Starlinkove
Aldo kaže...
tom_bombadill kaže...
Aldo kaže...

kilavo je to... jako kilavo

 Pa ono, za nekoga tko zivi u gradu je kilavo, posto ima pristup optici i brzinama 500Mbps, al evo iz mog primjera kao pomorca, ono na sredini atlantika imat takvu brzu interneta i to za mizernu lovu je cisto drugacija prica.

Satelitski internet mislim da je 4/1 Mbps i u najboljem slucaju oko 600ms ping, i 50GB paket u kojem se bandwith dijeli na sluzbeni dio ili oficijelni mailovi i sinhronizacija softwarea za planned maintenance, te na 30-ak ljudi na brodu (preko geostacionarnih satelita) i kojemu je trenutno cijena oko 50 000$ godisnje... 

 

Ako nitko drugi oko 1.8 milijuna pomoraca ce Elonu Musku bit jako jako jako zahvalno.

 

Sa druge strane ruralna podrucja gdje je telekomima neprofitabilno razviti kak spada infrastrukturu ce isto profitirati sa brzinom interneta.

 sve 5, ali gledaj na to dugorocno, za 10-20 godina, to će biti samo "dial-up modemi na nebu"

 Ti hoces rec da ce se za 10-20 godina razviti infrastruktura u primjerice Africi, Juznoj Americi, Aziji i sl. Kao sto covjek gore kaze pomorci i ostali ce i za 20 godina imati koristi od ovoga, a nije da ce tehnologija biti staticna svih 20 godina i da se nece dogadjati nista novo po pitanju napretka. Sigurno kroz 15-20 godina mozemo ocekivati povecanje brzine od nekoliko puta... 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice