Besplatan roaming u EU produžuje se na još 10 godi

poruka: 24
|
čitano: 8.459
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Besplatan roaming u EU produžuje se na još 10 godi".
13 godina
offline
Besplatan roaming u EU produžuje se na još 10 godi

Jedna od rijetkih stvari sa opipljivom koristi.

gramatika bljak
Moj PC  
13 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Besplatan roaming u EU produžuje se na još 10 godi

Jel netko skuzio da od 2021. nema vise besplatnih SMS-ova prema drugim zemljama?

Prije je bilo ako imas 1000 besplatnih SMS-ova u paketu,

mozes ih poslati bilo gdje - a od ove godine to nije tako.

 

I ja sam se iznenadio, al sta je tu je. Netko ce reci "pa koristi whatsup/viber/messenger itd",

al stvar je da SMS radi i kad je signal minimum, dok IM ne mozes ni pokrenuti kako spada,

kad je brzina jedva Edge, osobito kad je signal minimalac.

 

A SMS ima i report da je SMS stigao na drugu stranu, sto je oduvjek bila korisna stvar (vecina danas to ima iskljuceno,

no mi dinosauri se tog jos sjecamo, i to je najkorisnija stvar) - makar osoba s druge strane ne procitala poruku,

znas da joj je mobitel ukljucen i da je SMS stigao. Dok ne dodje izvjesce, znaci ili nema signala ili je mob iskljucen/neispravan.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher... Cyberpunk for PCMR
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Besplatan roaming u EU produžuje se na još 10

Možeš još uvijek, kao i raditi pozive u druge zemlje EU, a da ti se koriste minute iz tarife. Ali ima jedna caka, moraš izaći iz matične države u neku drugu državu EU jer se u suprotnom poziv naplaćuje kao internacionalni.

 

Primjer;

— ako s hrvatskim brojem iz RH zoveš Njemačku, poziv se naplaćuje kao internacionalni

— ako s hrvatskim brojem odeš u Sloveniju i zoveš Njemačku, za poziv se koriste minute iz tarife

 

Ovdje najviše profitiraju ljudi u neposrednoj blizini Slovenije i Mađarske. Jednostavno se spoje na mrežu iz susjedne države i razgovaraju besplatno prema drugim EU državama. 🙂

5 godina
offline
Besplatan roaming u EU produžuje se na još 10 godi

Nema veze u kojoj je zemlji (na koju baznu stanicu) spojen broj kojeg zoves, nego ciju mrezu koristi (npr od nejmackog oepratera ili hrvatskog).

 

Dakle ako zoves iz HR broj koji je kod njemackog operatera, tebi se naplacuje medunarodni poziv. Bez obzira je li taj broj sada u Njemackoj, Londonu, Indiji, ili Hrvatskoj. 

 

Bez obzira jesi li ti u HR ili Njemackoj. Naravno, ako si izvan EU, placas roaming to sto si TI u roamingu, ali to nema veze s odredisnim brojem.Kad zoves inozemni broj, to je medunarodni poziv i naplacuje se kao takav (obicno dosta vise nego domaci pozivi i ne idu minute iz tarife)

 

Ako zoves broj koji je na nekoj HR mrezi (npr tele2 HR), tebe ne zanima je li covjek koji se javlja na mobitel u tom trenutku u HR, Njemackoj ili Indiji. Tebi se naplacuje poziv prema tele2 kako bi se naplacivao prema bilo kojem drugom tele2 broju u HR. 

 

Opet, ako si ti u Indiji  (izvan EU), naplacuje ti se roaming jer si TI u roamingu. Ako je taj broj u Indiji, njemu se vjerojatno (ovisno o NJEGOVOJ tarifi) naplacuju dolazni pozivi itd. Ali to nema veze za tebe. Ti kad zoves HR broj, naplacuje se iz tvoje tarife. 

 
1 4 hvala 0
12 godina
offline
Besplatan roaming u EU produžuje se na još 10 godi

Jos jedan primjer izvrsne ideje, ali manjkave izvedbe. Ovo je prava stvar koja je trebala biti uvedena trajno, a ne na 2 godine pa jos 10 pa jos xy. Takoder su trebali zabraniti posebne tarife poziva prema brojevima unutar EU, a izvan maticne zemlje kako bi se izbjegao paradoks da je poziv na strani broj jeftiniji iz inozemstva no iz maticne zemlje. No zasto bi bilo jednostavno kada moze biti komplicirano...

Moj PC  
4 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Besplatan roaming u EU produžuje se na još 10
encoding kaže...

Nema veze u kojoj je zemlji (na koju baznu stanicu) spojen broj kojeg zoves, nego ciju mrezu koristi (npr od nejmackog oepratera ili hrvatskog).

 

Dakle ako zoves iz HR broj koji je kod njemackog operatera, tebi se naplacuje medunarodni poziv. Bez obzira je li taj broj sada u Njemackoj, Londonu, Indiji, ili Hrvatskoj. 

 

Bez obzira jesi li ti u HR ili Njemackoj. Naravno, ako si izvan EU, placas roaming to sto si TI u roamingu, ali to nema veze s odredisnim brojem.Kad zoves inozemni broj, to je medunarodni poziv i naplacuje se kao takav (obicno dosta vise nego domaci pozivi i ne idu minute iz tarife)

 

Ako zoves broj koji je na nekoj HR mrezi (npr tele2 HR), tebe ne zanima je li covjek koji se javlja na mobitel u tom trenutku u HR, Njemackoj ili Indiji. Tebi se naplacuje poziv prema tele2 kako bi se naplacivao prema bilo kojem drugom tele2 broju u HR. 

 

Opet, ako si ti u Indiji  (izvan EU), naplacuje ti se roaming jer si TI u roamingu. Ako je taj broj u Indiji, njemu se vjerojatno (ovisno o NJEGOVOJ tarifi) naplacuju dolazni pozivi itd. Ali to nema veze za tebe. Ti kad zoves HR broj, naplacuje se iz tvoje tarife. 

Ovaj dio nije točan.

Kako je kolega iznad rekao je točno...ako iz matične zemlje svog operatera (dok si spojen na baznu stanicu u matičnoj zemlji svog operatera) zoveš inozemni broj TO je međunarodni poziv i tako se naplaćuje. Ako si u roamingu i zoveš bilo koji broj iz zemlje unutar EU onda je to isto međunarodni poziv (doh) ali s obzirom da si ti u roamingu onda ti se naplaćuje kao tvoj lokalni poziv doma, tj kao da odrađuješ poziv unutar matične zemlje svog operatera.

Dakle ako imaš hr broj i zoveš iz HR u Poljsku - međunarodni poziv s cijenom, koliko, oko 2.5 kn ja mislim, nisam više siguran, akoimaš HR broj, ali si u Sloveniji, i spojen na slovensku mrežu i zoveš broj u Poljskoj - plaćaš isto kao da si u HR i zoveš neki drugi HR broj, dakle najvjerojatnije imaš neku normalnu tarifu pa trošiš minute iz nje.

To je 100% sigurno, isprobano u praksi brdo puta i tako to funkcionira od 2017te godine bez greške, jednako za pozive i za mobilne podatke.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Besplatan roaming u EU produžuje se na još 10
kerum kaže...

Jos jedan primjer izvrsne ideje, ali manjkave izvedbe. Ovo je prava stvar koja je trebala biti uvedena trajno, a ne na 2 godine pa jos 10 pa jos xy. Takoder su trebali zabraniti posebne tarife poziva prema brojevima unutar EU, a izvan maticne zemlje kako bi se izbjegao paradoks da je poziv na strani broj jeftiniji iz inozemstva no iz maticne zemlje. No zasto bi bilo jednostavno kada moze biti komplicirano...

Pa nisu to posebne tarife...to je ta odredba, kad si u roamingu što god da zoveš (unutar EU) naplata ti je ista kao da uspostavljaš lokalni poziv unutar države svog matičnog operatera. Ako bi to zabranili to bi onda bila posebna tarifa. I to bi onda bilo dodatno kompliciranje, ovako kad si u roamingu unutar EU trošiš svoje minute iz paketa, ili lokalne minute i MB ili kako god to želiš nazvati. Ne može jednostavnije.

6 godina
offline
Besplatan roaming u EU produžuje se na još 10 godi

Pošto nemogu nigdje naći, dali netko od vas zna dali to još uvijek važi i za V.Britaniju jer sam negdje čitao kao da važi do kraja ove godine ali ubij me ne nađem više!

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Besplatan roaming u EU produžuje se na još 10 godi

Tko god da zeli razgovarati prema inozemstvu bilo gdje u svijetu, koristite Viber Out opciju, nadoplatis nesto sitno i pricas koliko te volja i uopce se ne zamaras sa roamingom... 

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Besplatan roaming u EU produžuje se na još 10 godi

ponuda se cini dosta dobra... 

 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Besplatan roaming u EU produžuje se na još 10
miki1981 kaže...
encoding kaže...

,,. 

Ovaj dio nije točan.

Kako je kolega iznad rekao je točno...ako iz matične zemlje svog operatera (dok si spojen na baznu stanicu u matičnoj zemlji svog operatera) zoveš inozemni broj TO je međunarodni poziv i tako se naplaćuje. Ako si u roamingu i zoveš bilo koji broj iz zemlje unutar EU onda je to isto međunarodni poziv (doh) ali s obzirom da si ti u roamingu onda ti se naplaćuje kao tvoj lokalni poziv doma, tj kao da odrađuješ poziv unutar matične zemlje svog operatera.

Dakle ako imaš hr broj i zoveš iz HR u Poljsku - međunarodni poziv s cijenom, koliko, oko 2.5 kn ja mislim, nisam više siguran, akoimaš HR broj, ali si u Sloveniji, i spojen na slovensku mrežu i zoveš broj u Poljskoj - plaćaš isto kao da si u HR i zoveš neki drugi HR broj, dakle najvjerojatnije imaš neku normalnu tarifu pa trošiš minute iz nje.

To je 100% sigurno, isprobano u praksi brdo puta i tako to funkcionira od 2017te godine bez greške, jednako za pozive i za mobilne podatke.

 Nisam to znao... znaci medjunarodni poziv (skoro) ne postoji ako si u roamingu EU, prema drugim EU brojevima

12 godina
offline
Re: Besplatan roaming u EU produžuje se na još 10
miki1981 kaže...
kerum kaže...

Jos jedan primjer izvrsne ideje, ali manjkave izvedbe. Ovo je prava stvar koja je trebala biti uvedena trajno, a ne na 2 godine pa jos 10 pa jos xy. Takoder su trebali zabraniti posebne tarife poziva prema brojevima unutar EU, a izvan maticne zemlje kako bi se izbjegao paradoks da je poziv na strani broj jeftiniji iz inozemstva no iz maticne zemlje. No zasto bi bilo jednostavno kada moze biti komplicirano...

Pa nisu to posebne tarife...to je ta odredba, kad si u roamingu što god da zoveš (unutar EU) naplata ti je ista kao da uspostavljaš lokalni poziv unutar države svog matičnog operatera. Ako bi to zabranili to bi onda bila posebna tarifa. I to bi onda bilo dodatno kompliciranje, ovako kad si u roamingu unutar EU trošiš svoje minute iz paketa, ili lokalne minute i MB ili kako god to želiš nazvati. Ne može jednostavnije.

Mislio sam na broj koji nije iz maticne zemlje (npr. HR) ali je ipak u EU (npr. DE), dakle nije van EU (npr. JP). Odnosno da su trebali odrediti da je operaterima zabranjeno naplacivati posebne tarfe za pozive prema bilo kojem broju koji je registtriran unutar EU. Jbg, zakomplicirao se tijek misli 

15 godina
offline
Re: Besplatan roaming u EU produžuje se na još 10
encoding kaže...
miki1981 kaže...
encoding kaže...

,,. 

Ovaj dio nije točan.

Kako je kolega iznad rekao je točno...ako iz matične zemlje svog operatera (dok si spojen na baznu stanicu u matičnoj zemlji svog operatera) zoveš inozemni broj TO je međunarodni poziv i tako se naplaćuje. Ako si u roamingu i zoveš bilo koji broj iz zemlje unutar EU onda je to isto međunarodni poziv (doh) ali s obzirom da si ti u roamingu onda ti se naplaćuje kao tvoj lokalni poziv doma, tj kao da odrađuješ poziv unutar matične zemlje svog operatera.

Dakle ako imaš hr broj i zoveš iz HR u Poljsku - međunarodni poziv s cijenom, koliko, oko 2.5 kn ja mislim, nisam više siguran, akoimaš HR broj, ali si u Sloveniji, i spojen na slovensku mrežu i zoveš broj u Poljskoj - plaćaš isto kao da si u HR i zoveš neki drugi HR broj, dakle najvjerojatnije imaš neku normalnu tarifu pa trošiš minute iz nje.

To je 100% sigurno, isprobano u praksi brdo puta i tako to funkcionira od 2017te godine bez greške, jednako za pozive i za mobilne podatke.

 Nisam to znao... znaci medjunarodni poziv (skoro) ne postoji ako si u roamingu EU, prema drugim EU brojevima

 Tako je. Ja to nisam vjerovaonkad sam citao prvi put kad su uveli pravila. Ali je. 100 posto. Bolje biti u roamingu nego doma.

Jedna mala zackoljica. Sad sam u roamingu 2 mjeseca i 3 dana. I operateri obavjestavaju da sam u zadnja 4 mjeseca vise u roamingu nego doma inprema tome primjenjuju fair use. Dakle ne kazu nakon 3 ili 4 mjeseca nego prosjek u 4 mjeseca o to i po internet prometu i po vremenu provedenom. 

Primjer ne spajam se s jednim brojem uopce na internet. Samo ako hocu pogledati app mozda od operatera da sam auto ulogiran. I kaze u zadnja 123 dana vise od 50 posto ste potrosili prometa u roamingu i sad vam naplacijemo. Dakle doma sam potrosio u 2 mjeseca 1 kilobajt i u roamingu druga dva mjeseca jedan kilobajt i sad je to vise od 50 posto u roamingu i naplacujemooo.

13 godina
offline
Re: Besplatan roaming u EU produžuje se na još 10
encoding kaže...
miki1981 kaže...
encoding kaže...

,,. 

Ovaj dio nije točan.

Kako je kolega iznad rekao je točno...ako iz matične zemlje svog operatera (dok si spojen na baznu stanicu u matičnoj zemlji svog operatera) zoveš inozemni broj TO je međunarodni poziv i tako se naplaćuje. Ako si u roamingu i zoveš bilo koji broj iz zemlje unutar EU onda je to isto međunarodni poziv (doh) ali s obzirom da si ti u roamingu onda ti se naplaćuje kao tvoj lokalni poziv doma, tj kao da odrađuješ poziv unutar matične zemlje svog operatera.

Dakle ako imaš hr broj i zoveš iz HR u Poljsku - međunarodni poziv s cijenom, koliko, oko 2.5 kn ja mislim, nisam više siguran, akoimaš HR broj, ali si u Sloveniji, i spojen na slovensku mrežu i zoveš broj u Poljskoj - plaćaš isto kao da si u HR i zoveš neki drugi HR broj, dakle najvjerojatnije imaš neku normalnu tarifu pa trošiš minute iz nje.

To je 100% sigurno, isprobano u praksi brdo puta i tako to funkcionira od 2017te godine bez greške, jednako za pozive i za mobilne podatke.

 Nisam to znao... znaci medjunarodni poziv (skoro) ne postoji ako si u roamingu EU, prema drugim EU brojevima

Zato kažem da tu najviše profitiraju ljudi koji žive uz granicu sa Slovenijom i Mađarskom. Ako trebaju obavit poziv prema EU, samo na popisu mreža odaberu Slovensku/Mađarsku mrežu i mogu razgovarati bez ikakve nadoplate.

 

Kad razgovor završe, samo na popisu odaberu svoju mrežu ili da uređaj odabere automatski i to je to.

15 godina
offline
Re: Besplatan roaming u EU produžuje se na još 10
kerum kaže...

Jos jedan primjer izvrsne ideje, ali manjkave izvedbe. Ovo je prava stvar koja je trebala biti uvedena trajno, a ne na 2 godine pa jos 10 pa jos xy. Takoder su trebali zabraniti posebne tarife poziva prema brojevima unutar EU, a izvan maticne zemlje kako bi se izbjegao paradoks da je poziv na strani broj jeftiniji iz inozemstva no iz maticne zemlje. No zasto bi bilo jednostavno kada moze biti komplicirano...

Sve te nelogičnosti su maslo telekom lobia.

Zbog njih se odugovlačilo i sa pokretanjem inicijative. Ova roaming inicijativa bila još 2012/13 na usvajanju ali su telekomi to odgađali godinama.

Poruka je uređivana zadnji put čet 25.2.2021 10:05 (JackIsBack).
3 godine
offline
Re: Besplatan roaming u EU produžuje se na još 10

Kakve veze ima viber s roamingom? Pomješao si kruške i kukuruze. Viber je koristan kad si doma i nisi u roamingu da obavljas međunarodne razgovore. Kad si izvan HR treba ti roaming da bi imao internet i koristio viber, uz to možeš zvati cijelu EU bez troška što ne možeš od kuće.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Besplatan roaming u EU produžuje se na još 10
=XFX=PlayHard kaže...

Tko god da zeli razgovarati prema inozemstvu bilo gdje u svijetu, koristite Viber Out opciju, nadoplatis nesto sitno i pricas koliko te volja i uopce se ne zamaras sa roamingom... 

 Ma ja Viber pozive izbjegavam kad je god moguće, ne samo Viber nego sve te pozive preko neta. Često su ljudi na drugoj strani na lošoj vezi, slab wifi, loš mobilni net, pa malo prekida, pa se gubi...ili sam ja u nekom djelu gdje je signal loš...tako da generalno ako me netko zove na viber ja prekinem pa ga nazovem na mob.

Koristim samo kad znam da ću imati dulji inozemni poziv ili tako nešto, ali i tad ako mi počne štekat radije prekinem i zovem običnim pozivom nego da me nervira loš signal s bilo koje strane.

Ali inače se slažem da je to super stvar što se troškova tiče u akvim slučajevima, pogotovo prema brojevima izvan EU.

13 godina
offline
Besplatan roaming u EU produžuje se na još 10 godi

Viber nisam probao za pozive, ali WhatsApp je najgori. Ajde, kvaliteta poziva je u redu, sugovornika se dobro čuje, ali kašnjenje je ogromno. Sugovornik nešto kaže, ti ćeš to čuti tek nakon sekundu dvije, pa često dođe do toga da govorite u isto vrijeme.

 
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Besplatan roaming u EU produžuje se na još 10
Whatsapp je užasan za pozive jer je ogroman lag. Ali Signal... Ljudi moji bolje nego standardni poziv od A1.
 
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Besplatan roaming u EU produžuje se na još 10
Pozdrav. Imam jedno pitanje. Uskoro idem na odmor u Španjolsku. I zanima me dal mogu tamo koristiti movitel normalno bez dodatnih troskova? Znaci poruke, pozivi i internet podatke?
Moj PC  
2 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Besplatan roaming u EU produžuje se na još 10
Endymon kaže...
Pozdrav. Imam jedno pitanje. Uskoro idem na odmor u Španjolsku. I zanima me dal mogu tamo koristiti movitel normalno bez dodatnih troskova? Znaci poruke, pozivi i internet podatke?

  Prije sada već 3 godine, sam normalno koristio svoj broj u Belgiji, Španjolskoj, i Češkoj, i na putovanju doma Francuskoj i Luksemburbu i Italiji...

Ništa se dodatno nije naplatilo u romingu , sve je bilo unutar tarife koju sam tada imao "smart 4GB"...

 

Samo me zajebala Švicarska, e tamo sam sve šta sam imao na računu potrošio :) 

 

lp...

Poruka je uređivana zadnji put pon 31.7.2023 20:29 (opetzajebancija).
11 godina
offline
Re: Besplatan roaming u EU produžuje se na još 10
Znaci kada mi dodje poruka o roamingu, to mogu slobodno zanemariti?
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Besplatan roaming u EU produžuje se na još 10
opetzajebancija kaže...

Samo me zajebala Švicarska, e tamo sam sve šta sam imao na računu potrošio :) 

 Zvao ja kolegu s foruma koji je u švici, rekoh to je Europa, kad ono Švicarska ne spada pod EEA zemlje te me koštalo dodatnih €9 troška za 10 minuta razgovora. Nema veze, platio i ajmo dalje 

LOL: Crobrother
13 godina
offline
Re: Besplatan roaming u EU produžuje se na još 10
Endymon kaže...
Znaci kada mi dodje poruka o roamingu, to mogu slobodno zanemariti?

Zanemariti što? Pa sve što ti dođe su dvije poruke. U prvoj te obavještava kako ti se za sve koriste jedinice iz tarife. Onda ti dolazi i druga poruka u kojoj te se obavještava da ne zoveš brojeve s posebnim tarifama jer se oni još više naplaćuju (npr. 060 brojevi).

 
 

Najbrži kaže...
opetzajebancija kaže...

Samo me zajebala Švicarska, e tamo sam sve šta sam imao na računu potrošio :) 

 Zvao ja kolegu s foruma koji je u švici, rekoh to je Europa, kad ono Švicarska ne spada pod EEA zemlje te me koštalo dodatnih €9 troška za 10 minuta razgovora. Nema veze, platio i ajmo dalje 

Evo, ja sam isto sad mislio da je Švicarska u EEA kad ono, nije. Ima jedna dobra stranica, zove se Prepaid Data SIM Card Wiki i tamo je sve objašnjeno i za roaming po zemljama i za kupovinu kartica od lokalnih operatera, skupa s cijenama.

 

Svakako pogledati prije odlaska van EU.

Poruka je uređivana zadnji put uto 1.8.2023 9:49 (Marko :D).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice