Banke moraju postati inteligentne ili će ostati be

poruka: 32
|
čitano: 11.223
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Banke moraju postati inteligentne ili će ostati be".
5 godina
offline
Banke moraju postati inteligentne ili će ostati be

Otac vampir u ponoć prvi put izveo sina u život. Lete sat, lete dva sata, onda otac reče:
– Sine, da li vidiš one svjetlosti?
– Vidim, tata!
– E, ovde započinjemo gozbu.
– Krajnje je vrijeme, jedva letim od gladi.
– Ovdje ćemo sletjeti i posisati malo krvi. Zatim letimo u drugo, zatim u treće…
– Tata, a što se ne bismo napili u prvom pa otišli na spavanje?
– Koliko puta te moram učiti da mi nismo bankari, već samo vampiri!

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
12 0 hvala 0
14 godina
offline
Banke moraju postati inteligentne ili će ostati be

Virtualni asistent, AI, biometrija, sve je to gomila govana. Bi li autor teksta promijenio banku zbog face-recognitiona, ili zbog niže kamate na kredit, manjih troškova na godišnjoj bazi i sličnoga? 

Moj PC  
16 0 hvala 1
15 godina
neaktivan
offline
Banke moraju postati inteligentne ili će ostati be

Ja u članku vidim samo Huawei ovo, Huawei ono. Ali lijepo da se i promo članci mogu komentirati

Why so serious?
 
20 0 hvala 0
4 godine
offline
Banke moraju postati inteligentne ili će ostati be

Ključno je imati nešto na računu. Sve je ostalo je samo navlačenje ljudi na usluge koje im ne trebaju.

 
3 0 hvala 0
14 godina
offline
Banke moraju postati inteligentne ili će ostati be

Neka hvala...bolje da oglupe... jer sto su pametnije mi vise moramo sami napravit i jos nam naplate i to sve sto sami radimo a nedaj boze da oni nesta moraju... i tolko su naknada izmislili da je to strasno.... znaci stay dumb banko!!!

VenAtoR#2231
Moj PC  
5 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Banke moraju postati inteligentne ili će ostat
Ovo je toliko besramno napisano da stvarno ne razumijem kako ne piše "sponzorirani članak" ili je dotični novinar stvarno izgubio apsolutno svaki dodir s realnošću. Savjetujem mu da ga da nekom bliskom čije mišljenje cijeni, pa da čuje reakciju.
Poruka je uređivana zadnji put uto 2.6.2020 0:26 (ivaninho).
 
3 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: Banke moraju postati inteligentne ili će ostat
Cesc kaže...

Ja u članku vidim samo Huawei ovo, Huawei ono. Ali lijepo da se i promo članci mogu komentirati

to ti se zove Petric članak, čitaš dok ne dođeš do riječi Apple/Huawei/A1/ i onda ugasiš uređaj kojeg koristiš  

13 godina
offline
Banke moraju postati inteligentne ili će ostati be

Bez obzira, radilo se o bilo kojoj banci, Huaweiu, petom desetom, još smo mi dosta daleko od pune implementacije 

Spominje se između neki paketi usluga, prepoznavanja, gdje baš i ne vidim svrhu dok ja recimo ulazim ili u pekaru uzeti burek i jogurt, ili kod Tomića BMW M8 GrandCoupe, a da mi kartica nije ukradena! 

Ovo mi je nekako siva od sivljih nota mogućnosti koje će proširiti mogućnosti prevara, bez obzira koliko bankarski sektor ulagao u "budućnost i sigurnost", pitanje za koga na kraju balade?! 

 

Zbog čega ljudi nebi opet dobivali novce na ruke, zbog čega uopće postoje banke?! 

Ima ona serija kada glavnom liku banka nudi kredit, jer je pouzdan komintent, tako nekako, pa onda isti komentira i analizira priču, i dokazuje neosnovanu potrebu da uzima iz bilo kojeg razloga kredit. 

Koliko uopće banke zarade godišnje samim postojanjem jednog računa ?! 

ATJ Lučko
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Banke moraju postati inteligentne ili će ostati be

Novac na ruke?! Negdje sam procitao da u svijetu postoji samo oko 10% fizickog novca, sve ostalo je virtualno. ;-)

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Banke moraju postati inteligentne ili će ostat
ATJLučko kaže...

Bez obzira, radilo se o bilo kojoj banci, Huaweiu, petom desetom, još smo mi dosta daleko od pune implementacije 

Spominje se između neki paketi usluga, prepoznavanja, gdje baš i ne vidim svrhu dok ja recimo ulazim ili u pekaru uzeti burek i jogurt, ili kod Tomića BMW M8 GrandCoupe, a da mi kartica nije ukradena! 

Ovo mi je nekako siva od sivljih nota mogućnosti koje će proširiti mogućnosti prevara, bez obzira koliko bankarski sektor ulagao u "budućnost i sigurnost", pitanje za koga na kraju balade?! 

 

Zbog čega ljudi nebi opet dobivali novce na ruke, zbog čega uopće postoje banke?! 

Ima ona serija kada glavnom liku banka nudi kredit, jer je pouzdan komintent, tako nekako, pa onda isti komentira i analizira priču, i dokazuje neosnovanu potrebu da uzima iz bilo kojeg razloga kredit. 

Koliko uopće banke zarade godišnje samim postojanjem jednog računa ?! 

 -pitanje je postavljeno na pogrešan način :) tj nema odgovra 'za jedan račun'.. nego na masi velikih brojeva.

-banka uzima proviziju-trošak, po svakoj tranakciji.. nekad je platni promet išao korz SDK.. i tad novokomponirana ekipa vlastodržaca što u neznanju što u kriminalnim namjerama prebacuju to na banke, saniraju poreznim novcem i prodaju-poklanjaju stranim vlasnicima.. a banka je kao burza, kao mjenjačnica, kao kockarnica.. sve su to 'banke' i rade na istom principu velikih brojeva tj provizije.

-standardna provizija je 3%.. pa, kad uzmeš sve tranakcije, nakupi se.

-nije važan jedan pojedini račun, kao što ugostitelj kojeg uhvate s jednim 'fiskalnim' računom kaže da ne bi on krao 10kn.. točno :) no nakupi se.

-svaki račun koji platiš, režije.. 1-2kune, svaki pos-ugovor. Odavno kredit nije primarni-stabilni izvor prihoda nego platni promet, tj imaš poslovne-kreditne banke koje rade samo to, imaš burze koje posluju dionicama, imaš centralne banke koje reemitiraju kredite-fondove.. svaki od njih zaradi svoj dio kolača u svojoj skali.

-najzgodniji je primjer burza, tj burzi kao instituciji je bitno samo da postoji promet (a time i provizija), ne dali neka dionica pada ili raste tj ako ti nešto posjeduješ tad želiš da ta vrijednost raste, dok ako kupuješ želiš da pada, odnosno dionicom uvjek jedna strana zaradi koliko je druga izgubila tj ukupno je isto.. osim provizije koju uzme banka-burza-posrednik i neovisno koliko netko u tome zaradi-izgubi, oni zarade proviziju i samo im je broj transakcija bitan tj volumen-masa transakcija tj zato grafikoni ''moraju'' ići gore-dolje kao pila jer da su ravna crta tad nema koupoprodaje, nema provizije i tad banke gube promet tj zaradu dok ostatak privrede živi stabilno. Banka treba nestabilnost tj tad se kupuje-prodaje a milijarde su u pitanju pa se nakupi na masi.

-hr recimo milion domaćinstava, svaki mjesec platiš račune, dvadesetak.. po 1-2kune, recimo godišnje 500kn samo provizije za uslugu transkcije + trošak kartice cca 250kn itd.. možemo zaokružiti po domaćinstvu 1000kn naplaćenog 'troška' (ne kamata i sl.) prometa. To je milijarda kuna prihoga godišnje, sasvim dobar posao za hr gabarite pri čemu je trošak zapravo nula..

 

tj dok se sve obavljalo na šalteru, to je bio trošak za banku, radno mjesto, prostor, osiguranje, manipulativni troškovi, papiri-formulari.. sve to je u ebankingu postalo virtualno, nestao trošak, dok nešto struje-računala pokrju sami npr POSovi pa je ostalo recimo đabe. Tj logika, elementarna matematika kaže, da bi račun preko ebankinga trebao biti bez te naknade 1-2kune.. jer im klijent tako štedi, novac-trošak-radno mjesto.. no oni i to naplate klijentu, jednako kao da iste račune plaćaš na šalteru kad troše sturju-radnika-papire..

 

-sigurnost? Tek kad im trošak pljačke pređe trošak isplativosti ulaganja u sigurnost, tek tad im je isplativo osigurati.. do tad im je prihvatljivo npr bankomat na nekom tamnom-mračnom mjestu kojeg opljačkaju-raznesu jednom godišnje..

-sigurnost klijenta? boli ih kiki.. tj prvo se prave mutavi mada su oni ti koji su odgovorni za novac, ali 'polako'.. pa dok istraga završi, dok klijent dokaže da nije potrošio novac.. i ponašaju se kao da novac nije u banci tj kao da je u tvom džepu. Opet prihvatljiv trošak, samo šteta što zakoni nisu jasniji tj što se ne govori u dnevniku da klijenti znaju svoja prava tj tko je odgovoran u slučaju pljačke.. a to je banka, no država ovisi o banci koja drži kasicu + u slučaju masovnih pljački kao 2014te je problem jer se čitav sustav može urušiti (kao što su englezi prihvaćali falsificirane funte u ww2.. znali su ali im je stabilnost funte bila važnija od troška-gubitka). Ništa se ne mijenja, tisućama godina su pravila ista.. nije im važna sigurnost za klijenta nego za sebe i njihove prihode, dok će naravno kao svaki dobar trgovac naplaćivati svima koliko god mogu, čak i kad im ebankingom štediš na trošku, naplate ti i to..

 

tj, digitalizacija, globalizacija.. sveti gral bankinga, tj nisu više ogranićeni na prenašanje poluga zlata, na rizik putovanja broja po karibima, na pad nekog diktatora u africi ili južnoj americi.. tj sve je postalo globalno-viralno a time i imuno na potrese, ratove, kugu, sreću.. ostao je čist biz-novac-provizija, globalno 3% nevažno na koji način, tj kako se 'proizvod' banke nazove. Npr već godinama vidimo kuknjavu i krokodilske suze (pa laicima čak nije jasno kako opstaju) uz negativne ili niske-nula kamatne stope.. tj što kad je kamata na kredit = nula ili 1-2%? Plaćali smo nedavno kredite 6-15% i ovo nam je sad povoljno-jeftino, no laički razumijemo da banka tad ne zarađuje koliko je prije zarađivala. Zarađuje.. jer nije više kamata na kredit osnovni izvor prihoda nego sav promet a to je ogromno..

tj država uzme 25% pdv i to je ogroman novac.. ako kod transakcije banka uzme 3%.. zvuči malo ali je i dalje ogromno, .. a država posluje kreditiranjem od banke, pa joj banka na posuđeno uzme još par postotaka, pa uzme za poslovne pos-ove, pa uzme za kredite.. i tako se banka popne do recimo 10% prometa države dok državi ostane recimo 15% (to su sad ofrlje-iz rukava cifre, simbolične) .. no neki postotak između 3-10 vjerojatno .. i tek za suporedbu koliko je to novca, ostatak se financira zdravstvo, školstvo, vojska, sve.. i da, naravno, bolnice duguju dobavljačima, koji da bi poslovali uzmu kredit od banke, koji koa trošak uračunaju u cijenu lijeka, što na kraju plati država... tj država i kad ima novac, zbog interesa bankarskog lobija napravi taj 'kreditni' trik tj trošak, i time plati banci kamatu..

-npr bio je pokušaj prodaje podravke, kupnja novcem podravke.. no uhvaćeno na vrijeme. Kako ide ta shema? Ide tako da je direktor, osoba koja odlučuje, netko tko nije vlansik, nije njegovo pa da ga brine stvarna vrijednost + korupcija tj način kako da u jednom mandatu-fotelje zaradi za čitav život dovoljno.. takav direktor koji ima ovlasti, mogućnost-zloupotrebu, podravkin novac stavi na račun neke banke, prebaci na račun npr za investicije, pa u nekom poslovnom planu odboru predloži novu investiciju i povoljan kredit banke uz sponzoriranje države, eu fondova i sl. no preskoči dio da podravka već ima novac, višak.. i tad tim novcem kroz par banaka kreditiraš sam sebe uz par milijardi viška-kamata. Tako su planirali kupiti podravku podravčinim novcem + zadužiti i čak prikazati kao u minusu, jer tad po ekonomski-tržišnim pravilima vrijednost-cijena prilikom kupnje ide dolje pa s manje novca kupiš istu stvar.. naravno, ako firmi ukradeš x-kuna, firma za toliko manje vrijedi i ako je kupuješ dan nakon krađe upravo za toliko ćeš se cjenkati + platiš tim ukradenim novcem i bonus glumiš spasitelja-domoljuba-investitora koji uskače kad je kriza itd..

 

-a sve to rade banke, tj nužni dio u tome, računi, transakcije, provizije.. i ogroman novac koji se tako zaradi a negdje ga se mora potrošiti-izvuči.

-tad ili imaš krizu ili izmisliš krizu, imaš hakere ili nešto treće.. no nekim čudom novac nestane, dok se bankari časte bonusima i voze jahtama po karibima.. kao nekad pirati, no tad je bilo jasnije tko je što.

 

-sigurnost? sigurno je samo da su banke institucije koje znaju kako.. a etika, zakoni, sve to je nevažno kad se brojke popnu na trilijarde dollara. Male države kao mi tad ne može ništa, jer veliki-jaki to rade jednako kao što je radio alcapone, no on je kriminalac, ovi su pošteni :)

-kuna po kuna.. to je moto bankarstva i globalizacijm je to omogućeno dok u povijesti nije bilo baš tako, rizik nula pa čak i kad neki novac nestane države-eu sanira.. tj nije novac nestao, nego tisuće jahtaša vidimo po jadranu i ostalim morima kako plove.. tu je taj novac samo je promijenio džep.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Re: Banke moraju postati inteligentne ili će ostat

@ihush, mislim da reklama/članak ne targetira isključivo banke prisutne na HR tržištu. Stoga, tvoj komenar o naknadama nema previše smisla. Ja u svojoj banci (izvan RH) plaćam godišnje 200kn korištenje debitne kartice i to je to, nema drugih troškova. Platio ja jedan ili 401 račun, fee je nula. Imam internet bankarstvo, mobilno i ostale korisne điđe tipa gdje dozvoljavam korištenje kartice, a gdje ne, itd...

 

U HR mi je Zaba uzimala 60kn mjesečno za sve te pizdarije, ali su mi "oprostili" naknade kod plaćanja računa. Kako lijepo je to bilo od njih....

 

Banke u Hrvatskoj deru, jer ljudi imaju love ko dreka i nitko se ne buni. Za usporedbu, kolega u Crnoj Gori plaća tekući+devizni račun €1.9/mjesec skupa sa svim điđama.

 

Također ne stoji da je trošak naplaćenih transakcija nula iz razloga što je netko morao napraviti sustav i netko ga održava. To košta. Obzirom da banka NE naručuje takav sustav u svakoj zemlji gdje je prisutna posebno, nego na jednom mjestu, njima taj trošak u neku ruku "fiksan", ali ga kod prebacivanja na korisnike u vidu naknada deru maksimalno koliko ide u pojedinoj državi.

 

Tako isti drek u HR košta 60kn (s time da se ne sjećam uključuje li to devizni račun), u CG je to €1.9, a kod mene u Skandinaviji je preračunato u kune, oko 17kn/mjesec.

Zašto Hrvati plaćaju puno? Zato jer mogu i žele.

15 godina
offline
Banke moraju postati inteligentne ili će ostati be

Pretpostavimo hipotetsku malu državu koja ima sumarno 10 000 000 novčanih jedinica (neka bude $)

Neka 1000 građana dignu kredit po 1000$, dakle 1 000 000 $

Neka ga nakon godinu dana vrate po zbirnoj kamati od 10%, dakle vrate po 1100$ što je 1 100 000$

 

Pitanje: Koliko ta država (gdje računam i banke) sumarno ima novca?

-Ako i dalje ima onih 10 000 000, banke su bogatije za 100 000, a građani za isti iznos siromašniji.

-Ako ima 10 100 000, onda je "neko" izmislio 100 000$, i devalvirao vrijednost novca.

 

Mislim da je u stvarnim državama, odmak od stvarnog (papirnog, onog sa pokrićem u zlatu ili čimeveć) novca i prlazak na "digitalni" novac upravo s ciljem da se veoma lako može stvarati nepostojeći novac, koji se kreira na mnoge načine, a jedan je stalna zaduženost građana gdje se kamata generira bez prestanka iz naćih tekučih račun na kojima je večina u konstantnom minusu.

 

Znam da je ovo samo simplificirani i karikirani prikaz stvarnosti, no može poslužiti kao dobra baza za početno razumijevanje monetarnog sistema.

 

Zato, banke, fckyrslf

morrisoN
Poruka je uređivana zadnji put uto 2.6.2020 11:41 (morrisoN).
 
2 1 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Banke moraju postati inteligentne ili će ostat

Ako novac gledaš kao imovinu, onda je to tako, međutim, novac nije imovina, već valuta - sredstvo plaćanja.

 

Ako se dogovorimo da ja tebi izorem zemlju i da to vrijedi 100 kg krumpira, ali tebi će krumpiri roditi tek na jesen, pa se dogovorimo da ćeš mi na jesen dati 110 kg krumpira (100 kg za zemlju, a 10 kg zbog toga što sam pričekao s naplatom) da li si ti za ovih 10 kg siromašniji, a ja bogatiji, ili je tih 10 kg netko izmislio i tako umanjio vrijednost krumpira?

Ni jedno ni drugo - tih 10 kg vrijednost moje usluge počeka naplate, ja sam svojim čekanjem i preuzimanjem rizika da ti nećeš imati dovoljno krumpira zaradio tih 10 kg, ali ti si ih potrošio za platiti uslugu zbog koje si uopće mogao i uložiti u biznis s krumpirima.

 

U tvojoj hipotetskoj situaciji, tih 100 000$ nije izmišljeno, već je to naknada za uslugu. Taj novac nije ni nastao ni nestao, novac cirkulira. Ako se mi gore, umjesto za krumpire, pogodimo za novac, pa ti ja izorem zemlju za 500 kn, ti digneš kredit na koji ćeš platiti 50 kn kamate, ja na jesem kupim 100 kg krumpira sa svojih 500 kn, ti od toga vratiš dio kredita. Kasnije bankar od svoje zarade kupi 10 kg krumpira za 50 kn, ti s tih 50 kuna vratiš i preostali dio kredita, na kraju si ti opet ostao bez 110 kg krumpira za trošak oranja zemlje, samo sam ja dobio 100 kg krumpira za svoju uslugu, a bankar 10 kg krumpira za svoju uslugu. Da je tebi krumpir propao, banka se ne bi mogla naplatiti od tebe, a za bih imao svojih 500 kn s kojima bih krumpir mogao kupiti kod nekog drugog. S druge strane, da sam ja bankar koji u fušu i ore, imali bismo identičnu situaciju kao i ona u kojoj smo se dogovorili da mi krumpirima platiš i uslugu oranja i uslugu počeka.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
offline
Banke moraju postati inteligentne ili će ostati be

banka je čovjekov prirodni neprijatelj. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
7 1 hvala 0
14 godina
offline
Re: Banke moraju postati inteligentne ili će ostat
Aj da si i ti nes pametno napisao 🤣...

Mislim da je prije par ili dosta godina bila u novinama neka nasa ako se nevaram cak i sudkinja koja se tuzila/sporila nekako s drzavom jer je zahrjevala isplatu place na ruke da nemora davat banci sto ima racun "odrzavanje" i tako to... Neznam kako je zavrsila al mislim da nema sanse da je dobila... Iako mislim da bi trebali imat pravo da biras kako da te isplate naravno... Al nikad to necemo imat zbog zarada banaka, i sad u ovo doba pogotovo zbog pracenja tijeka novca....
VenAtoR#2231
Moj PC  
0 1 hvala 0
14 godina
offline
Re: Banke moraju postati inteligentne ili će ostat
jocommb kaže...
Aj da si i ti nes pametno napisao 🤣...

Mislim da je prije par ili dosta godina bila u novinama neka nasa ako se nevaram cak i sudkinja koja se tuzila/sporila nekako s drzavom jer je zahrjevala isplatu place na ruke da nemora davat banci sto ima racun "odrzavanje" i tako to... Neznam kako je zavrsila al mislim da nema sanse da je dobila... Iako mislim da bi trebali imat pravo da biras kako da te isplate naravno... Al nikad to necemo imat zbog zarada banaka, i sad u ovo doba pogotovo zbog pracenja tijeka novca....

 Mislim da ti možeš u RH inzistirati na isplati plaće u gotovini i to ti poslodavac mora omogućiti. Naravno da će te na prvu svi odjebati, jer je to dadatni posao koji netko mora odraditi, jer si ti "poseban".

10 godina
offline
Banke moraju postati inteligentne ili će ostati be

Sutkinja je Zorka Čačić Zagrajski.

Naravno da je izgubila spor, jer se pravilnikom o porezu na dohodak sva primanja imaju isplatiti isključivo na bankovni račun..Predviđene su i kazne za kršenje pravila..

 

Ne treba valjda pojašnjavati kako se došlo do ovoga i zašto je to tako u zakonu, jel'..

 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Banke moraju postati inteligentne ili će ostat
morrisoN kaže...
Neka ga nakon godinu dana vrate po zbirnoj kamati od 10%, dakle vrate po 1100$ što je 1 100 000$
-Ako ima 10 100 000, onda je "neko" izmislio 100 000$, i devalvirao vrijednost novca.

 Ako je grah na pijaci jucer bio DVA'CET kuna po kili da sutra je TRI'CET jel to baba sa pijace izmislila 10 kuna?

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
15 godina
offline
Re: Banke moraju postati inteligentne ili će ostat
MrBlc kaže...

Ako novac gledaš kao imovinu, onda je to tako, međutim, novac nije imovina, već valuta - sredstvo plaćanja.

 

Ako se dogovorimo da ja tebi izorem zemlju i da to vrijedi 100 kg krumpira, ali tebi će krumpiri roditi tek na jesen, pa se dogovorimo da ćeš mi na jesen dati 110 kg krumpira (100 kg za zemlju, a 10 kg zbog toga što sam pričekao s naplatom) da li si ti za ovih 10 kg siromašniji, a ja bogatiji, ili je tih 10 kg netko izmislio i tako umanjio vrijednost krumpira?

Ni jedno ni drugo - tih 10 kg vrijednost moje usluge počeka naplate, ja sam svojim čekanjem i preuzimanjem rizika da ti nećeš imati dovoljno krumpira zaradio tih 10 kg, ali ti si ih potrošio za platiti uslugu zbog koje si uopće mogao i uložiti u biznis s krumpirima.

 

U tvojoj hipotetskoj situaciji, tih 100 000$ nije izmišljeno, već je to naknada za uslugu. Taj novac nije ni nastao ni nestao, novac cirkulira. Ako se mi gore, umjesto za krumpire, pogodimo za novac, pa ti ja izorem zemlju za 500 kn, ti digneš kredit na koji ćeš platiti 50 kn kamate, ja na jesem kupim 100 kg krumpira sa svojih 500 kn, ti od toga vratiš dio kredita. Kasnije bankar od svoje zarade kupi 10 kg krumpira za 50 kn, ti s tih 50 kuna vratiš i preostali dio kredita, na kraju si ti opet ostao bez 110 kg krumpira za trošak oranja zemlje, samo sam ja dobio 100 kg krumpira za svoju uslugu, a bankar 10 kg krumpira za svoju uslugu. Da je tebi krumpir propao, banka se ne bi mogla naplatiti od tebe, a za bih imao svojih 500 kn s kojima bih krumpir mogao kupiti kod nekog drugog. S druge strane, da sam ja bankar koji u fušu i ore, imali bismo identičnu situaciju kao i ona u kojoj smo se dogovorili da mi krumpirima platiš i uslugu oranja i uslugu počeka.

Donekle su u pravu, ali malo krivo gledaš na stvari. Uzmi bilo koju novčanicu i pogledaj dobro šta na njoj piše.

Suština je da je novčanica potvrda kojom guverner narodne banke (država) garantuje donosiocu isplatu nazivne vrijednosti u zlatu ( ili bilo kojoj drugoj vrednoti). Emisiju gotovine radi država u onoj količini u kojoj ima pokriće za nju. To se desilo npr u Hrvatskoj onog momenta kad je uvela svoju valutu. Količina gotovine je u tom momentu, recimo, bila realna. Onog momenta kad su uveli obavezu da ne možemo plaću primati u gotovini, nego da sve mora ići putem tekućih računa, sve je došlo pod kontrolu banaka. Kamata koja se generiše zbog minusa na tekućim računima (npr.) je fiktivni novac. Njeg država nikad nije emitovala u vidu novčanica. Sveukupna količina novca (u elektronskoj formi) stalno raste i nije pod kontrolom države.

O tome sam ja ovdje govorio.

Ukupna količina novca koja je u opticaju je daleko veća od stvarnog pokrića u svim vrijednostima koje jedna država ima (uključujući i građane, a ne samo državu kao instituciju). Tom količinom novca manipulišu banke.

morrisoN
15 godina
offline
Re: Banke moraju postati inteligentne ili će ostat
wyks kaže...
morrisoN kaže...
Neka ga nakon godinu dana vrate po zbirnoj kamati od 10%, dakle vrate po 1100$ što je 1 100 000$
-Ako ima 10 100 000, onda je "neko" izmislio 100 000$, i devalvirao vrijednost novca.

 Ako je grah na pijaci jucer bio DVA'CET kuna po kili da sutra je TRI'CET jel to baba sa pijace izmislila 10 kuna?

 Ne, nego je baba shvatila da se omjer vrijednosti graha i kune promijenio jer je kuna devalvirala iz razloga koje sam naveo u prethodna dva posta.

 

edit: kad malo po malo svi shvate da se vrijednost onog što imaju promijenila u odnosu na kunu, pa svi poskupe svoje proizvode za jedan red vrijednosti (10 puta). tada državi dođe iz dupeta u glavu i oni shvate da je kuna devalvirala 10 puta, pa (kao što je ex YU radila štampa krupnije novčanice, povećava plate, povećava emisije novca.... Kao krajnja mjera te jadne utrke brišu se po jedna, dvije ili tri nule jer je glupo platiti kilo graha 30 000 000 kn (a mi stariji se sjećamo i milijardi dinara u ex YU)... e to se zove hiperinflacija.

morrisoN
Poruka je uređivana zadnji put uto 2.6.2020 14:49 (morrisoN).
15 godina
offline
Re: Banke moraju postati inteligentne ili će ostat
morrisoN kaže...

Ne, nego je baba shvatila da se omjer vrijednosti graha i kune promijenio jer je kuna devalvirala iz razloga koje sam naveo u prethodna dva posta.

 E a od kud je doslo onih 100 000 kuna od kamata? Je li banka sama sebi dala novac ili si ti radio pa si taj novac potrosio na kamate umjesto na pretplatu na PornHub?

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
3 godine
neaktivan
offline
Re: Banke moraju postati inteligentne ili će ostat
Hahaha
15 godina
odjavljen
offline
Re: Banke moraju postati inteligentne ili će ostat
morrisoN kaže...

Donekle su u pravu, ali malo krivo gledaš na stvari. Uzmi bilo koju novčanicu i pogledaj dobro šta na njoj piše.

Suština je da je novčanica potvrda kojom guverner narodne banke (država) garantuje donosiocu isplatu nazivne vrijednosti u zlatu ( ili bilo kojoj drugoj vrednoti). Emisiju gotovine radi država u onoj količini u kojoj ima pokriće za nju.

Ne piše ništa, ne znam u kojoj državi živiš i što na tvojoj novčanici piše, ali na kunama ne piše u čemu ima pokriće, samo ovjeru da je izdaje narodna banka.

 

morrisoN kaže...

Onog momenta kad su uveli obavezu da ne možemo plaću primati u gotovini, nego da sve mora ići putem tekućih računa, sve je došlo pod kontrolu banaka. Kamata koja se generiše zbog minusa na tekućim računima (npr.) je fiktivni novac. Njeg država nikad nije emitovala u vidu novčanica. Sveukupna količina novca (u elektronskoj formi) stalno raste i nije pod kontrolom države.

O tome sam ja ovdje govorio.

Ukupna količina novca koja je u opticaju je daleko veća od stvarnog pokrića u svim vrijednostima koje jedna država ima (uključujući i građane, a ne samo državu kao instituciju). Tom količinom novca manipulišu banke.

Taj fiktivni novac nije ništa drugo nego dug - ti si digao kredit i dužan si banci, a ja sam položio ušteđevinu i banka je dužna meni. To nije novac u optjecaju, to su knjigovodstvene cifre.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
offline
Re: Banke moraju postati inteligentne ili će ostat
wyks kaže...
morrisoN kaže...

Ne, nego je baba shvatila da se omjer vrijednosti graha i kune promijenio jer je kuna devalvirala iz razloga koje sam naveo u prethodna dva posta.

 E a od kud je doslo onih 100 000 kuna od kamata? Je li banka sama sebi dala novac ili si ti radio pa si taj novac potrosio na kamate umjesto na pretplatu na PornHub?

 jbg, do tebe ne dopire ono što ja pokušavam reći... nije ovdje priča o pojedincu, meni, tebi, nekoj babi, niti pokušavam zagovarati društvo bez kamate, jer je ono nemoguće.

Pokušavam reći ono što novac jeste - ili bi trebao biti. Zamjensko sredstvo plaćanja da ne bismo mijenjali robu za robu jer je nepraktično.

  • -Ko je novac pustio u promet? Države.
  • -Ko bi trebao kontrolisati koliko je novca u prometu? Države.
  • -Zašto? Zato jer su ga one pustile u promet i jer garantuju da on ima vrijednost.
  • -Koliko novca bi trebalo biti u prometu? Samo onoliko koliko emituje država jer samo on ima stvarnu vrijednost.
  • -Šta kad se javi potreba za više novca? Ta potreba će se javiti tek kad postoji stvorena nova vrijednost. Država će emitovati novu količinu novca.
  • -Kakvo je stvarno stanje na terenu? Potpuno drugačije od onog kakvo bi trebalo biti i kakvo sam naveo u gornjim redovima jer privatne banke generišu viška novca kroz kamatu, a koji nema pokrića. Ne postoji kao papirni niti bilo koji drugi vid novca, a u sumi novca koji postoji u zbiru svih računa građana i pravnih subjekata, taj novac postoji.... Suma se konstantno uvećava, te stvarna vrijednost novca devalvira.
morrisoN
14 godina
moderator
offline
Re: Banke moraju postati inteligentne ili će ostat
ivaninho kaže...
Ovo je toliko besramno napisano da stvarno ne razumijem kako ne piše "sponzorirani članak" ili je dotični novinar stvarno izgubio apsolutno svaki dodir s realnošću. Savjetujem mu da ga da nekom bliskom čije mišljenje cijeni, pa da čuje reakciju.

 

Članak je od početka lijepo označen kao "Promo" i nitko ne skriva da je riječ o članku kojeg sponzorira Huawei Enterprise. No, s druge strane, članak je kvalitetan i zanimljiv te smo stoga i ostavili otvorene komentare, kao i u prethodnim člancima u seriji.

Vinko Krištić | BUG Marketing
Poruka je uređivana zadnji put uto 2.6.2020 15:06 (vincimus).
8 godina
offline
Banke moraju postati inteligentne ili će ostati be

protiv banki pizde najviše oni koji pozajmljuju(krediti) novac od istih,i uglavnom pozajmljeni novac  spiskaju na gluposti pa ga godinama vračaju a da više nemaju one ''stvari'' na koja su taj novac spiskali

 

Riješiti stambeno pitanje ili pokrenuti posao su stvari radi kojih se uzimaju krediti a za ostalo strpljenje i racionalnost,dok možeš(mladost) radiš i po dva posla i sve OK !

waaagh ;
 
7 1 hvala 0
15 godina
offline
Banke moraju postati inteligentne ili će ostati be

Huawei VR banke uskoro i kod nas, jedne naocale po banki, ne treba vise stajat za pultom, samo u redu.

Linux, Arch Linux.
Poruka je uređivana zadnji put uto 2.6.2020 19:29 (Ante).
 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Banke moraju postati inteligentne ili će ostat
ihush kaže...

svasta si napisao i donekle se slazem, ali ako si barem malo u it-u onda ti je jasno da digitalne transakcije ne mogu biti besplatne ni u nekom paralelnom svemiru.

tj. mogu ali da se trosak nadoknaduje drugim prihodima.

izrada i odrzavanje sustava koji mora biti otporan na sve vanjske i unutrasnje utjecaje, vjerojatno najjaca sigurnost, backupi, svakodnevno pracenje svih digitalnih prijetnji, vjerojatno ugovori s vise internet providera, ups-ovi, generatori, itd.. sve mora biti dostupno 24/7 realno to su milijuni godisnje, pogotovo ako se placaju licence za razno razne baze i servere i tko zna sta sve..

 

e sad jel moze to jeftinije ili ne, vjerojatno moze, jebiga svi naravno deru gdje stignu, tko voli nek izvoli, kapitalizam kazu...

a o zaradi jebiga.. tako su jos davno postavljeni temelji da drzave i firme trebaju kredite.. tko ce te kredite dati..

warhammer kaže...

protiv banki pizde najviše oni koji pozajmljuju(krediti) novac od istih,i uglavnom pozajmljeni novac  spiskaju na gluposti pa ga godinama vračaju a da više nemaju one ''stvari'' na koja su taj novac spiskali

 

Riješiti stambeno pitanje ili pokrenuti posao su stvari radi kojih se uzimaju krediti a za ostalo strpljenje i racionalnost,dok možeš(mladost) radiš i po dva posla i sve OK !

upravo to.

kako ces pokrenuti posao ako nema kredita, kako ces kupiti kucu ako nema kredita.. skuplji auto, itd.. netko i moze, ali tih 1% su manjima s nasljedstvom i sl.

u najobicnijem slucaju kako ces kupiti perilicu za rublje (koja ti je upravo crkla u najgorem mogucem trenutku) na 12 rata.. 

 

ja bi radije novce drzao u banci ili nekoj slicnoj ustanovi koja ce mi lovu osigurati od krade, cuvati ga na visestruko sigurnijem mjestu nego sto ja mogu, dati mi dostupnost novca bilo gdje da ne moram nositi 20000 na more ili na drugi kontinent i sl gluposti koje ne mogu ni zamisliti u danasnje vrijeme..

ali eto ima nas svakakvih, netko bi htio sve na ruke, pa se po potrebi kod kamatara zaduzivati, ili brinuti tko ce ga opljackati sutra jer novce drzi pod jastukom..

ja radije brinem o drugim stvarima i tu brigu prebacim banci za tridesetak kn mjesecno.. naravno da bi i ja volio da je to sve free.. ali realno nemoguce..

svi bi mi nesto daba, jer realno ne gledas sto sve stoji iza toga, i sve ti je skupo..

 

ja bi takoder htio besplatno telefoniranje i internet jer tamo vise nema one tete koja prespaja kablove! naravno, jer ne vidim troskove telekom providera, odzavanja i placanja svega toga, sto drugim firmama, sto drzavi, itd.

 

jocommb

sto se tice zakona o uplati place i doprinosa preko racuna, kad malo bolje razmislis dobro je da je donesen takav zakon zbog razno raznih govana od poslodavaca koji su osim na stetu drzave (sto i nije neka steta :) ) radili i na stetu radnika.

i ja sam bio jedan od onih kojem je receno da je prijavljen a nisam bio.. miroviski nula bodova.. pa onda kao dobra placa na ruke, a prijava na minimalac.. a ti sve to skupa nemas pojma.. radili su doslovno sto su htjeli.. pa ti misli hoce ti jadna mirovina biti jos jadnija.. ima i sad raznih malverzacija ali takvih puuuno manje.. tako da je to jedan od rijetkih zakona za pohvaliti.

 

jebiga to je moje razmisljanje, tj. da je sad bolje nego sto je bilo.. al eto, netko bi radije radio protuuslugu za uslugu, cijepao metar drva za deset jaja i sl. transakcije

Poruka je uređivana zadnji put uto 2.6.2020 20:46 (digitall).
8 godina
online
Banke moraju postati inteligentne ili će ostati be

Bit će novih otkaza zbog primjene AI-a.

 

A bit će i ovoga:

Moj PC  
2 0 hvala 0
5 godina
offline
Banke moraju postati inteligentne ili će ostati be
Najjače mi je kad sam pitao korisničku podršku gdje da u aplikaciji promijenim PIN pa oni počeli kako se to ne može, nije podržano, ali da mogu poništiti karticu, zatražiti novu kroz 3 tjedna pa će mi novi random PIN biti generiran i poslan na kućnu adresu....

U međuvremenu kod druge banke (da ne imenujem sad) uredno se može promijeniti PIN svake kartice izravno u aplikaciji

A ni ta druga nije imala opciju dok jedna treća, inozemna banka bez poslovnice, kako se ono zove, nešto kao Revolucija, Revolucionarno... nije došla u HR i prva ponudila sve preko mobitela... Otad se sve može preko aplikacije (za one koji hoće)
 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice