AV1 – kodek budućnosti za 8K na YouTubeu?

poruka: 10
|
čitano: 5.708
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "AV1 – kodek budućnosti za 8K na YouTubeu?".
6 godina
offline
AV1 – kodek budućnosti za 8K na YouTubeu?

Meni je največa debilnost da toliko ulagaju u video kodeke a još uvijek ne omogučuju više kanalni zvuk iz nekog razloga ???

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: AV1 – kodek budućnosti za 8K na YouTubeu?

kako ne? npr aac .. tj video kodek nema veze s audiom, dok kako ćeš ga složiti (snimiti-mixati..) ovisi o tebi i alatu, npr 5.1-dvd itd.

-sasvim nešto drugo je npr kontejner kao avi-mkv.. u koji možeš utrpati bilo što (uobičajeno video+audio+sub.. ali može i ostalo usporedivo s npr zip-rar arhivom ili folderom..).

dok je treća stvar player ili smisao-potreba za višekanalnim zvukom.. tj što misliš da je npr h264-h265.. ili zašto, pa to je kompresor, stisne file od x-GB na manje, na recimo x-MB, dok bi audio višekanalni tad bio veći od videa.. tj ako je nepotreban tad samo zauzima mjesto odnosno suprotno smislu jačeg kompresora koji nam da manji file ili isti file s većim postavkama kao rezolucija.. tj 2-4-8k itd.

za usporedbu, audio cd, sirovi wave za 74 minute zauzme 650MB.. što je recimo dovoljno za stari divx-film s mp3 audiom, dok današnji kompresori za video idu dalje, audio stoji na npr mp3 razini ili aac ili flac-negubitni itd.. odnosno, ne smanjuje se proporcionalno s videom, odnosno ako ga smanjiš tad imaš loš nekvalitetan audio i tad je to loš rezultat.. to bi bilo nešto kao 'zato'.. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
6 godina
offline
Re: AV1 – kodek budućnosti za 8K na YouTubeu?

Mislim da ne se nismo razumili, razumim ja sve kontejnere i način kako sve to funkcionira, i logično je da jubitub prelazi na novi codec jer iskreno nema ni smisla da koriste stari koji je zasnovan na x264 dok postoji HEVC codec ali eto nije đaba.

Čudno mi je da nisu več davno sve prebacili na novi codec i uštedjeli cca 30% prostora na diskovima, što u njihovom slučaju je part tisuća terabajta sigurno.

 

Mene samo smeta zašto je jubitub ukinio potporu za 5.1 zvuk(ili bilo kakav višekanalni) a imaš tisuće filmova koji postoji samo zbog toga gore.

 

Samo primjer, testirajte vaš HD Surround sound - ali zaborave napisat da  jubitub podupire samo stereo!!!!

 

 

 

15 godina
offline
Re: AV1 – kodek budućnosti za 8K na YouTubeu?
nikonja kaže...

Meni je največa debilnost da toliko ulagaju u video kodeke a još uvijek ne omogučuju više kanalni zvuk iz nekog razloga ???

Kolega moj dobri ti je poprilično dobro odgovorio. (prvih par rečenica mi je ukrao misli).. dakle audio sadržaj je jedno a video drugo i sve to ide u kontejner koji se zove .mkv. ili mp4.
Promjeni neki film koji si skinuo i koji je .mkv u .mp4 bez problema će ti raditi.

Dajle ako skineš sa .torrenta neki Dolby Atmos film koji ima 9.2 ili ne znam ni ja koliko kanala, a ne sviđa ti se što je film 10-bitni, 4K nego hoćeš Dolby Atmos zvuk na 1080p filmu imaš specijalizirane programe koji će ti zvuk izvući a video zamjeniti sa onim koji ti želiš pa opet sve to uklopiti u .mkv kontejner.

Inače pravo pitanje je da li je AV1 – kodek budućnosti za 8K na YouTubeu? AV1 je otvoreni standard a HEVC nije.. sad pitanje je bolje koliko firme vole otvorene standarde a kolikone vole. Možda (možda će 50/50) bi i You tube volio zatvoriti nešto svojim standardom.. ali onda ti cijela jedan Brand (ajmo reći da je to Philips) pada u vodu ako ne možeš da to-i-to gledaš na YT.
Pa onda ako ne može ti taj Brand TV-a podržati YT, zašto kupovati uopće takav tv. Ili kupiš takav TV a sam YT zna da ne možeš gledati time ti ne može ni reklame servirati:
Generalno XY pitanja.

Svi televizori skoro iz 2020. podržavaju AV1.

Ali na pitanje je li AV1 kodek budućnosti za 8K na YT? Odgov je - ne zna nitko a ne znaju ni ljudi iz YT.



default ffmpeg preset cpu-used=1
cpu-used=1



Inače u Photoshopu (nije vezano za video) imaš jako puno filtera kada odeš na (c) vidiš ovako da iza tog-i-tog filtera stoji firma koja pravi bagere.. ono kod tebe ?!?!
Jednostavno imaju patent i na neki način ne daju ga.

15 godina
offline
Re: AV1 – kodek budućnosti za 8K na YouTubeu?
nikonja kaže...

Mislim da ne se nismo razumili, razumim ja sve kontejnere i način kako sve to funkcionira, i logično je da jubitub prelazi na novi codec jer iskreno nema ni smisla da koriste stari koji je zasnovan na x264 dok postoji HEVC codec ali eto nije đaba.

Čudno mi je da nisu več davno sve prebacili na novi codec i uštedjeli cca 30% prostora na diskovima, što u njihovom slučaju je part tisuća terabajta sigurno.

 

Mene samo smeta zašto je jubitub ukinio potporu za 5.1 zvuk(ili bilo kakav višekanalni) a imaš tisuće filmova koji postoji samo zbog toga gore.

 

Samo primjer, testirajte vaš HD Surround sound - ali zaborave napisat da  jubitub podupire samo stereo!!!!

 

 

 

You tube se jako brzo na neki način adaptira tržištu.. bio je kada je imao više kanalni zvuk pa nema više.
Pa ogranićenje na X minuta na sada 10 sati (lupam).
Imaš sada YouTube Premium.. valjda platiš nešto... ne znam.. još nisam isprobao.
Pa onda 8K@60
Pa u jeko lockdowna YT smanji bitstream....

... tko će ga znati.. Zato ovdje većini Google polako počinje biti jedna od najomraženija firma. 

Da ne idem u offtopic ali ja od cromiranog Edga više ne koristim Chrome a nikime ga ne instaliram a niti preporučujem. Što neće pogriješiti definitivno.. ali eto.

Don't be evil.... yeah.. malo sutra.

15 godina
online
AV1 – kodek budućnosti za 8K na YouTubeu?

Samo da se nadovezem....

 

Ukidanje flata... G Suite, nema vise unlimited fotografija. Ocekujemo uskoro smanjenje free prostora na 10 GB i uvodenje "retention" politike.......  gade mi se sve vise i vise, da ne govorim o cenzurama i monetizaciji, bljak!!! Unistili su jedan dio i onog malo dobrog interneta sto je nekoc bio.....

Whenever there's light, there are shadows. We, who were changed by being bathed in the light only once... will spend our future in a world without light.
Poruka je uređivana zadnji put čet 3.12.2020 23:23 (lovac82).
Moj PC  
3 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: AV1 – kodek budućnosti za 8K na YouTubeu?
Envy kaže...

Svi televizori skoro iz 2020. podržavaju AV1.


 

To bi bilo dobro kada bi bilo tako no na žalost nije. U ukupnom broju novih 2020. televizora vrlo je mali broj onih koji imaju ugrađen AV1 hardware, većinom samo top modeli pojedinih brandova, a kod nekih i određeni tv-i srednje klase.

 

Svakako najveći kuriozitet i rekao bih promašaj je recimo ovogodišnji sonyjev lcd top model 75/85ZH8 koji unatoč činjenici da je 8K tv, nema podršku za usluge 8K Znači netko je dao cca 5000 eura kolika je cijena 75ZH8 a neće moći gledati npr youtube 8K sadržaj bez obzira koliko malo ga bilo S druge strane neki tv srednje klase, doduše 4K kao lg nano imaju AV1 hw pa mogu to već sada koristiti. Ostali teškaši poput 4K/8K LG OLED-a i samsungovih 8K qled lcd-a imaju AV1 hw.

 

2021. će sigurno biti puno više modela s AV1, bolje je pričekat s kupnjom ako stvarno nije hitno:)

Poruka je uređivana zadnji put ned 6.12.2020 17:16 (Flagship).
16 godina
offline
Re: AV1 – kodek budućnosti za 8K na YouTubeu?
Envy kaže...


Svi televizori skoro iz 2020. podržavaju AV1.

Ali na pitanje je li AV1 kodek budućnosti za 8K na YT? Odgov je - ne zna nitko a ne znaju ni ljudi iz YT.



default ffmpeg preset cpu-used=1
cpu-used=1



Inače u Photoshopu (nije vezano za video) imaš jako puno filtera kada odeš na (c) vidiš ovako da iza tog-i-tog filtera stoji firma koja pravi bagere.. ono kod tebe ?!?!
Jednostavno imaju patent i na neki način ne daju ga.

Ne niti blizu, večina jeftinijih TV modela(brend je nebitan) i dalje nema žute podrške. Eto recimo LG 2020 modeli najeftinije UN 8000 serije, ili samo preimenovani stari modeli 7000 UM/UN 2019 serije ili godišta.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/televizori/koji-televizor-kupiti-vodic-odabir/48433.aspx?page=1072&jumpto=6207198&sort=asc&view=flat

 

https://www.flatpanelshd.com/lg_un80_2020.php

 

Za žuto treba ti hardverska podrška, ili hardverska akceleracija tek onda to radi kak treba i bez ikakvih problema.

 

LG Nano TV modeli 2020, da oni imaju AV1 hardversku podršku i to zato jer koriste noviji ARM SoC sa hardverskom AV1 akceleracijom.

 

https://www.lg.com/uk/tvs/lg-65nano906na

AMD,........is that Epyc or what?
15 godina
offline
Re: AV1 – kodek budućnosti za 8K na YouTubeu?
Flagship kaže...
Envy kaže...

Svi televizori skoro iz 2020. podržavaju AV1.


 

To bi bilo dobro kada bi bilo tako no na žalost nije. U ukupnom broju novih 2020. televizora vrlo je mali broj onih koji imaju ugrađen AV1 hardware, većinom samo top modeli pojedinih brandova, a kod nekih i određeni tv-i srednje klase.

 

Svakako najveći kuriozitet i rekao bih promašaj je recimo ovogodišnji sonyjev lcd top model 75/85ZH8 koji unatoč činjenici da je 8K tv, nema podršku za usluge 8K Znači netko je dao cca 5000 eura kolika je cijena 75ZH8 a neće moći gledati npr youtube 8K sadržaj bez obzira koliko malo ga bilo S druge strane neki tv srednje klase, doduše 4K kao lg nano imaju AV1 hw pa mogu to već sada koristiti. Ostali teškaši poput 4K/8K LG OLED-a i samsungovih 8K qled lcd-a imaju AV1 hw.

 

2021. će sigurno biti puno više modela s AV1, bolje je pričekat s kupnjom ako stvarno nije hitno:)

 

rambox kaže...
Envy kaže...


Svi televizori skoro iz 2020. podržavaju AV1.

Ali na pitanje je li AV1 kodek budućnosti za 8K na YT? Odgov je - ne zna nitko a ne znaju ni ljudi iz YT.



default ffmpeg preset cpu-used=1
cpu-used=1



Inače u Photoshopu (nije vezano za video) imaš jako puno filtera kada odeš na (c) vidiš ovako da iza tog-i-tog filtera stoji firma koja pravi bagere.. ono kod tebe ?!?!
Jednostavno imaju patent i na neki način ne daju ga.

Ne niti blizu, večina jeftinijih TV modela(brend je nebitan) i dalje nema žute podrške. Eto recimo LG 2020 modeli najeftinije UN 8000 serije, ili samo preimenovani stari modeli 7000 UM/UN 2019 serije ili godišta.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/televizori/koji-televizor-kupiti-vodic-odabir/48433.aspx?page=1072&jumpto=6207198&sort=asc&view=flat

 

https://www.flatpanelshd.com/lg_un80_2020.php

 

Za žuto treba ti hardverska podrška, ili hardverska akceleracija tek onda to radi kak treba i bez ikakvih problema.

 

LG Nano TV modeli 2020, da oni imaju AV1 hardversku podršku i to zato jer koriste noviji ARM SoC sa hardverskom AV1 akceleracijom.

 

https://www.lg.com/uk/tvs/lg-65nano906na


Da vam napišem kao za djecu 4. osnovne. Rekao sam skoro svi.... ok.. i ako nije skoro.

Pitanje je bilo da li  je AV1 – kodek budućnosti za 8K na YouTubeu? Odgovrio sam. Nitko ne zna. Ovo zeleno je bitno, tvoje žuto nije. Ovdje je kraj rasrprave a dalje možemo sa likovnim odgojem nastaviti.

Ovogodišnji model.. koji nje ništa drugo do preimenovani prošlogodišnji model..WTF rambox?

5.0000€, Top Model, 8K rezolucija, Youtube i na kraju LCD u ostoj rečenici.... odo se upucati... bezveze razvlačite raspravu. Odogovrio sam na pitanje gdje ni sam novinar nije i to je to... idemo dalje.

5 godina
offline
Re: AV1 – kodek budućnosti za 8K na YouTubeu?
Envy kaže...
...

 

Ono što si napisao nije niti za 1. osnovne

 

Drugi put, prije nego se upucaš, napiši točno a ne proizvoljno i netočno, guglaj ako već ne znaš.

 

 

 

 

 

 

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice