Appleov virtualni WWDC: pratite uživo od 19 sati

poruka: 58
|
čitano: 14.662
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Appleov virtualni WWDC: pratite uživo od 19 sati".
15 godina
offline
Appleov virtualni WWDC: pratite uživo od 19 sati

Bit ce zanimljivo s ARM procesorima. Otvorili bi dobar segment trzista kad bi iOS appove stavili na mac, a Mac Air ponudili s duplom autonomijom po cijeni iPad Proa.

 

Medutim ne vjerujem da ce probat stavit high end spin na ARM vec nuditi uz postojece Intele i i9

 
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Appleov virtualni WWDC: pratite uživo od 19 sa
Kraj hackintosha, eto.

Eto sta se desi kad Intel us€re :P
Salim se, ideja prelaska Maca na appleov vlastiti SoC je vjerovatno rođena sa prvim A4 procesorom.

U biti i prije je ta ideja nastala, kada je Steve Jobs citirao Alana Kaya 2007.g.
pr0n lesbians Y U NO EXIST IRL?! ლ(ಠ益ಠლ)
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Appleov virtualni WWDC: pratite uživo od 19 sa
Wow. Sa novim procesorima i stvarima koje su omogućili opet su dva koraka ispred Windows računala. Final Cut Pro djeluje nevjerojatno fuidno.
Ono sto me zanima je kakva će biti diverzifikacija procesora i kako će pristupiti hardverskim pitanjima. Naime, sve iPhonei, svi iPadi koriste procesore po generacijama i defakto je jedan chipset za sve uredjaje iste generacije (izuzev low-end uredjaja koji dobe procesor starije generacije). Sto to znaci na npr. liniji laptopa? Da li će MBP 13, 16, Air imati isti chipset? Sto to uopće znaci za MacPro, pretpostavljam ubuduće budući da će vjerojatno najduže zadržati Intelove procesore.
Pitanje virtualizacije mi se također nameće kao korisniku koji dio aplikacija mora (ne svojom voljom) vrtjeti na Windowsima. Kako će funkcionirati Windows na Parallesima na AxZ chipovima?
Zanimljiva vremena nas čekaju
The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
Moj PC  
2 3 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Appleov virtualni WWDC: pratite uživo od 19 sa
Borio sam se hackintoshem nekad davno prije nego sam odlučio popustiti i to je bilo vrlo frustrirajuće iskustvo tako da za time neću žaliti nimalo. No, umjesto hackintosha na Intel platformi možda se otvori opcija korištenja “hackintosha” na iPadu? Kako je sad hardverski to ista platforma samo je pitanje kad će se pojaviti port macOS-a na iPad
The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
12 godina
offline
Appleov virtualni WWDC: pratite uživo od 19 sati

Iako sam rekao "nikad više Mac" uvijek sam u podsvijesti imao to da "možda ipak jednog dana opet budu svoji a ne skuplja verzija PC-ja".

Ako postignu bod više u Cinebenchu od PC-ja jednake cijene, eto me nazad.

 
2 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Appleov virtualni WWDC: pratite uživo od 19 sa
BlueMax kaže...

Iako sam rekao "nikad više Mac" uvijek sam u podsvijesti imao to da "možda ipak jednog dana opet budu svoji a ne skuplja verzija PC-ja".

Ako postignu bod više u Cinebenchu od PC-ja jednake cijene, eto me nazad.

 Trebat ce dosta godina dok se neki bench standardizira za ARM i x86, tako da ocekujem da ce Apple koristit one koji njima pasu, a Intel druge...

 

Vjerujem da ce prilagodba aplikacija za Mac biti prilicno lagodna za Apple...ocito imaju kompajler spreman u Xcode, ali me zanima kako ce to utjecat na iPhone/iPad...da li ce blokirat kompajliranje za A14 koji nije u Macu nego u iPhoneu itd.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Appleov virtualni WWDC: pratite uživo od 19 sa
A sto to je bitan Cinebench? Zanimljivo će biti kad se usporedi Final Cut Pro na Apple silikonu sa Intel ekvivalentom po cijeni, a da ne govorim o usporedbi sa Premiereom. Zanimljivo je da ciljaju desktop performanse uz potrošnju energije laptopa, zanima me koliko će to ostvariti.
Mislim da oni imaju predodžbu jer navodno već 5 godina interno koriste desktop na Apple silicon platformi, no zanima me koliko je medijski hype, a koliko stvarnost. No, mislim da je ovo najbolje sto se desilo računalima u vise od desetljeća
The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
12 godina
neaktivan
offline
Appleov virtualni WWDC: pratite uživo od 19 sati

Jupi, iphone postaje smartphone, dobija wigdets :)

 
4 5 hvala 1
13 godina
offline
Appleov virtualni WWDC: pratite uživo od 19 sati

jedino logično je da i ostatak industrije ide sa intela i x86 na ARM...

 

inače će ostat visiti. Apple može teoretski ponuditi laptop sa duplo baterije i duplo snage za istu lovu u svakom segmentu. Na desktopu gdje treba snage može slično natrpat A14 ili čega već x10 za istu lovu i imat x XY performanse. ( A13 je u mnogočemu blizu i9, a nije uopće dizajniran za desktop ( termalni zahtjevi ) i vjerojatno je daleko od top frekvencija na kojima bi mogao radit...

 

ugl, jako pametan potez.

Poruka je uređivana zadnji put pon 22.6.2020 23:01 (grzzi).
 
0 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Appleov virtualni WWDC: pratite uživo od 19 sati

Apple procesor 

 
2 19 hvala 1
13 godina
offline
Re: Appleov virtualni WWDC: pratite uživo od 19 sa
neampojma kaže...

Apple procesor 

 pa da. još tamo od A4 to su sve više custom dizajnirani procesori na ARM licenciranom instrukcijskom setu. Neko vrijeme su koristili više manje off the shelf ARM referentni dizajn + PowerVR GPU, odavno to više nije slučaj ni sa CPU ni sa GPU... a osim A serije imaju još 4-5 vrsta procesora i SOCova na ARMu... ( S, T, W, H, U ... )

12 godina
offline
Re: Appleov virtualni WWDC: pratite uživo od 19 sa
Mitch kaže...
BlueMax kaže...

Iako sam rekao "nikad više Mac" uvijek sam u podsvijesti imao to da "možda ipak jednog dana opet budu svoji a ne skuplja verzija PC-ja".

Ako postignu bod više u Cinebenchu od PC-ja jednake cijene, eto me nazad.

 Trebat ce dosta godina dok se neki bench standardizira za ARM i x86, tako da ocekujem da ce Apple koristit one koji njima pasu, a Intel druge...

 

Vjerujem da ce prilagodba aplikacija za Mac biti prilicno lagodna za Apple...ocito imaju kompajler spreman u Xcode, ali me zanima kako ce to utjecat na iPhone/iPad...da li ce blokirat kompajliranje za A14 koji nije u Macu nego u iPhoneu itd.

 Cinebench je nekima samo benchmark dok je meni mjerilo svega, jer je C4D aplikacija u kojoj dosta radim i skoro* sve renderiram. Vjerujem da će izdavači aplikacija pravovremeno izdati svoje Apple/ARM verzije jer im je to u interesu, pogotovo jer je arhitektura jedna od rijetkih struka u kojoj nisu svi odustali od Applea.

Mobiteli me uopće ne zanimaju jer su to samo mobiteli.

 

Sad da objasnim ovu zvjezdicu * na "skoro". Ovdje bi se mogao pojaviti problem jer sve više ljudi (pa i ja polako) u arhitekturi i 3D modelingu koristi GPU based rendere (Lumion, Octane, Enscape...) a dosta je i onih koji su iz čistih CPU rendera prešli u CPU/GPU rendere (Maxwell, Blender, Vray...). Nekako mi je lakše povjerovati da će Apple uspješno parirati Intelu i AMD-u nego AMD-u i Nvidiji. Živi bili pa vidjeli. Možda stvarno naprave nešto dobro a možda se do kraja profiliraju kao igračke za šminkere i Facebook.

 

P.S. Uvijek mogu kupiti Nvidiu ako im tu zapne :)

Poruka je uređivana zadnji put pon 22.6.2020 23:53 (BlueMax).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Appleov virtualni WWDC: pratite uživo od 19 sa
grzzi kaže...

jedino logično je da i ostatak industrije ide sa intela i x86 na ARM...

 

inače će ostat visiti. Apple može teoretski ponuditi laptop sa duplo baterije i duplo snage za istu lovu u svakom segmentu. Na desktopu gdje treba snage može slično natrpat A14 ili čega već x10 za istu lovu i imat x XY performanse. ( A13 je u mnogočemu blizu i9, a nije uopće dizajniran za desktop ( termalni zahtjevi ) i vjerojatno je daleko od top frekvencija na kojima bi mogao radit...

 

ugl, jako pametan potez.

 Jel surface Pro dolazio s ARM procesorom? Kakvi su mu rezultati bili u odnosu na x64?

10 godina
offline
Re: Appleov virtualni WWDC: pratite uživo od 19 sa
Jeste, samo što je sa Qualcommovim cipom. Ne mozes ih porediti, Apple je daleko ispred Qualcomma što se tice brzine cipova. I nije se nesto pokazao sa windowsima na surface pro (intel je bio daleko ispred).
Poruka je uređivana zadnji put uto 23.6.2020 8:43 (Chico12).
13 godina
offline
Re: Appleov virtualni WWDC: pratite uživo od 19 sa

apple A serija je par godina ispred ostalih uradaka jer si mogu dozvoliti skupi ( veliki ) čip. Cortex X1 ide u tom smjeru ali je pitanje hoće li ga proizvođači smartphone-a na androidu prihvatiti radi cijene i potrošnje baterije. Međutim više je nego dovoljan za dobar laptop. https://www.extremetech.com/computing/310963-arm-goes-for-broke-with-high-performance-cortex-x1-cpu-core

Poruka je uređivana zadnji put uto 23.6.2020 10:27 (grzzi).
6 godina
protjeran
offline
Re: Appleov virtualni WWDC: pratite uživo od 19 sa
Dead kaže...
neampojma kaže...

Apple procesor 

 Ako je Snapdragon Qualcommov ARM procesor onda je Apple Silicon Appleov ARM procesor. Što je tu čudno? Kao što imamo Mercedesov diesel motor i Fordov diesel motor. Ali znamo zbog čega je takav komentar. 

 a šta znači ovo podcrtano? 

 
0 19 hvala 0
14 godina
offline
Appleov virtualni WWDC: pratite uživo od 19 sati

Integracija OSa i aplikacija koje će raditi na kompu, mobitelu i tabletu.. hm, u tom segmentu definitivno android i windowsi dolaze pred zid, a ovi si otvaraju jedna komplet novi segment ... bit će zanimljivo kako će ekipa odgovoriti tj. iskopirati njihovo rješenje 

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Appleov virtualni WWDC: pratite uživo od 19 sa
neampojma kaže...

 a šta znači ovo podcrtano? 

Prema tebi onda npr. Renault koji se sklapa u Sloveniji nije Renault i trebao bi se zvati Revoz?

 

Btw, dobar ti je nick na forumu, zvuči uvjerljivo

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
6 godina
protjeran
offline
Re: Appleov virtualni WWDC: pratite uživo od 19 sa
southy kaže...
neampojma kaže...

 a šta znači ovo podcrtano? 

Prema tebi onda npr. Renault koji se sklapa u Sloveniji nije Renault i trebao bi se zvati Revoz?

 

Btw, dobar ti je nick na forumu, zvuči uvjerljivo

 ako staviš u renault bmw-ov motor, on se zove renaultov motor? 

12 godina
offline
Appleov virtualni WWDC: pratite uživo od 19 sati

nema kaj, stvarno znaju napraviti dobar show i bez publike, produkcija bez premca.

ios polako dorađuju i kopiraju android, pa napokon neće bit homescreena nabacanog sa svim i svačim i skrolanja u nedogled. 

 

arm macbook definitivno najzanimljiviji od svega, baš me zanima kako će to izgledati u odnosu na x86. ako tu uspiju zbrikat nabildani soc koji može bez lagga i brzo pogonit os i osigurat klasično korištenje laptopa, mislim da bi mogli izbacit jeftinu air verziju (pandan iphoneu se) i onda dalje zarađivat na uslugama.

 

 

čini mi se da se gui vraća u rane 2000. sa transparencijom i uporabom sjena u ikonama da se postigne 3d... valjda će i ms popratit i maknut ovaj ružni metro stil, pa vratit ponešto vizualija od viste.

 

Halo Bing! Kako bratac?
 
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Appleov virtualni WWDC: pratite uživo od 19 sa
neampojma kaže...
Dead kaže...
neampojma kaže...

Apple procesor 

 Ako je Snapdragon Qualcommov ARM procesor onda je Apple Silicon Appleov ARM procesor. Što je tu čudno? Kao što imamo Mercedesov diesel motor i Fordov diesel motor. Ali znamo zbog čega je takav komentar. 

 a šta znači ovo podcrtano? 

 Jel to pokušavaš reći kako ne postoji ni AMD procesor? Jer isti taj TSMC proizvodi i sve 7nm AMD procesore. A ako proizvođač nije mjerilo, nego intelektualno vlasništvo, opet AMD procesor ne postoji jer radi procesore s licencama IBM-a, Intela i ko zna koga još.

16 godina
offline
Re: Appleov virtualni WWDC: pratite uživo od 19 sa
neampojma kaže...

Apple procesor 

 

Ne znam uopce sta je smijesno , ali valjda svaki magarac ima svoje veselje. 

13 godina
offline
Re: Appleov virtualni WWDC: pratite uživo od 19 sa
neampojma kaže...
southy kaže...
neampojma kaže...

 a šta znači ovo podcrtano? 

Prema tebi onda npr. Renault koji se sklapa u Sloveniji nije Renault i trebao bi se zvati Revoz?

 

Btw, dobar ti je nick na forumu, zvuči uvjerljivo

 ako staviš u renault bmw-ov motor, on se zove renaultov motor? 

 Aha, a iPhone je Foxconov proizvod?

očito nemaš pojima. onda procesore ne rade ni nVidia, ni Amd ni tko zna koliko još tvrtki... apple godinama ulaže u razvoj svojih rješenja, u tom smislu su kupili više tvrtki koje se bave razvojem i dizajnom procesora. ARM platforma i referentni dizajn su logično rješenje, a za isti imaju free licencing deal obzirom je apple bio jedan od osnivača i vlasnika ARM holdinga još u doba osnivanja istog sa Acornom. TSMC je proizvođač. Ponekad i Samsung. Intel je propustio svoju priliku unazad 15ak godina.

Poruka je uređivana zadnji put uto 23.6.2020 12:02 (grzzi).
6 godina
protjeran
offline
Re: Appleov virtualni WWDC: pratite uživo od 19 sa
BlueMax kaže...
neampojma kaže...
Dead kaže...
neampojma kaže...

Apple procesor 

 Ako je Snapdragon Qualcommov ARM procesor onda je Apple Silicon Appleov ARM procesor. Što je tu čudno? Kao što imamo Mercedesov diesel motor i Fordov diesel motor. Ali znamo zbog čega je takav komentar. 

 a šta znači ovo podcrtano? 

 Jel to pokušavaš reći kako ne postoji ni AMD procesor? Jer isti taj TSMC proizvodi i sve 7nm AMD procesore. A ako proizvođač nije mjerilo, nego intelektualno vlasništvo, opet AMD procesor ne postoji jer radi procesore s licencama IBM-a, Intela i ko zna koga još.

 ja samo kažem da procesor nije isto što i Soc  

13 godina
offline
Re: Appleov virtualni WWDC: pratite uživo od 19 sa
neampojma kaže...
BlueMax kaže...
neampojma kaže...
Dead kaže...
neampojma kaže...

Apple procesor 

 Ako je Snapdragon Qualcommov ARM procesor onda je Apple Silicon Appleov ARM procesor. Što je tu čudno? Kao što imamo Mercedesov diesel motor i Fordov diesel motor. Ali znamo zbog čega je takav komentar. 

 a šta znači ovo podcrtano? 

 Jel to pokušavaš reći kako ne postoji ni AMD procesor? Jer isti taj TSMC proizvodi i sve 7nm AMD procesore. A ako proizvođač nije mjerilo, nego intelektualno vlasništvo, opet AMD procesor ne postoji jer radi procesore s licencama IBM-a, Intela i ko zna koga još.

 ja samo kažem da procesor nije isto što i Soc  

 A12, i A13 su Soc. 

6 godina
protjeran
offline
Re: Appleov virtualni WWDC: pratite uživo od 19 sa
grzzi kaže...
neampojma kaže...
BlueMax kaže...
neampojma kaže...
Dead kaže...
neampojma kaže...

Apple procesor 

 Ako je Snapdragon Qualcommov ARM procesor onda je Apple Silicon Appleov ARM procesor. Što je tu čudno? Kao što imamo Mercedesov diesel motor i Fordov diesel motor. Ali znamo zbog čega je takav komentar. 

 a šta znači ovo podcrtano? 

 Jel to pokušavaš reći kako ne postoji ni AMD procesor? Jer isti taj TSMC proizvodi i sve 7nm AMD procesore. A ako proizvođač nije mjerilo, nego intelektualno vlasništvo, opet AMD procesor ne postoji jer radi procesore s licencama IBM-a, Intela i ko zna koga još.

 ja samo kažem da procesor nije isto što i Soc  

 A12, i A13 su Soc. 

 i od čega se sastoji Soc?

15 godina
online
Re: Appleov virtualni WWDC: pratite uživo od 19 sa
neampojma kaže...
southy kaže...
neampojma kaže...

 a šta znači ovo podcrtano? 

Prema tebi onda npr. Renault koji se sklapa u Sloveniji nije Renault i trebao bi se zvati Revoz?

 

Btw, dobar ti je nick na forumu, zvuči uvjerljivo

 ako staviš u renault bmw-ov motor, on se zove renaultov motor? 

 

Ako u Renault staviš BMW-ov motor, taj motor je i dalje BMW-ov, a ne Renault-ov.

 

Ali, ako BMW-ova tvornica proizvede motor po Renault-ovim specifikacijama, onda to nije BMW-ov, nego Renault-ov motor, bez obzira u koji automobil će biti stavljen.

 

Tebi očito nije poznata povijest razvoja ARM arhitekture (koja seže još od sredine 80-ih godina prošlog stoljeća, i Acorn-ovog čuvenog RISC Machine), niti na koji način se razvijaju procesori bazirani na ARM arhitekturi. Konkretno, svi Apple procesori, iako su bazirani na ARM arhitekturi, razvijeni su od strane Apple-ovog razvojnog tima, na isti način kao što su svi Qualcomm-ovi ARM procesori razvijeni od strane Qualcomma-, ili Exynos procesori od stane Samsunga, i njihovo su intelektulano vlasništvo.

 

Tko konkretno proizvodi te procesore, sasvim je nebitno.

 

Po tvojoj logici, većina Apple mobitela bi se trebala zvati Foxconn, jer se sastavljaju u pogonima Foxconn-a.

Poruka je uređivana zadnji put uto 23.6.2020 12:32 (maxym).
13 godina
offline
Re: Appleov virtualni WWDC: pratite uživo od 19 sa
neampojma kaže...
grzzi kaže...
neampojma kaže...
BlueMax kaže...
neampojma kaže...
Dead kaže...
neampojma kaže...

Apple procesor 

 Ako je Snapdragon Qualcommov ARM procesor onda je Apple Silicon Appleov ARM procesor. Što je tu čudno? Kao što imamo Mercedesov diesel motor i Fordov diesel motor. Ali znamo zbog čega je takav komentar. 

 a šta znači ovo podcrtano? 

 Jel to pokušavaš reći kako ne postoji ni AMD procesor? Jer isti taj TSMC proizvodi i sve 7nm AMD procesore. A ako proizvođač nije mjerilo, nego intelektualno vlasništvo, opet AMD procesor ne postoji jer radi procesore s licencama IBM-a, Intela i ko zna koga još.

 ja samo kažem da procesor nije isto što i Soc  

 A12, i A13 su Soc. 

 i od čega se sastoji Soc?

 nitko ne kuži šta želiš reći?. ima par godina da apple koristi i vlastiti gpu, neural network chip i još gomilu kontrolera i čipova u jednom komadu silikona koji se zove A12, A12x, A12z, A13 itd ...

https://www.anandtech.com/show/14892/the-apple-iphone-11-pro-and-max-review/2


Poruka je uređivana zadnji put uto 23.6.2020 12:28 (grzzi).
6 godina
protjeran
offline
Re: Appleov virtualni WWDC: pratite uživo od 19 sa
grzzi kaže...
neampojma kaže...
grzzi kaže...
neampojma kaže...
BlueMax kaže...
neampojma kaže...
Dead kaže...
neampojma kaže...

Apple procesor 

 Ako je Snapdragon Qualcommov ARM procesor onda je Apple Silicon Appleov ARM procesor. Što je tu čudno? Kao što imamo Mercedesov diesel motor i Fordov diesel motor. Ali znamo zbog čega je takav komentar. 

 a šta znači ovo podcrtano? 

 Jel to pokušavaš reći kako ne postoji ni AMD procesor? Jer isti taj TSMC proizvodi i sve 7nm AMD procesore. A ako proizvođač nije mjerilo, nego intelektualno vlasništvo, opet AMD procesor ne postoji jer radi procesore s licencama IBM-a, Intela i ko zna koga još.

 ja samo kažem da procesor nije isto što i Soc  

 A12, i A13 su Soc. 

 i od čega se sastoji Soc?

 nitko ne kuži šta želiš reći?. ima par godina da apple koristi i vlastiti gpu, neural network chip i još gomilu kontrolera i čipova u jednom komadu silikona koji se zove A12, A12x, A12z, A13 itd ...

https://www.anandtech.com/show/14892/the-apple-iphone-11-pro-and-max-review/2


 od čega se sastoji ovaj CPU dio?

13 godina
offline
Re: Appleov virtualni WWDC: pratite uživo od 19 sa
neampojma kaže...

 ja samo kažem da procesor nije isto što i Soc  

 A12, i A13 su Soc. 

 i od čega se sastoji Soc?

 nitko ne kuži šta želiš reći?. ima par godina da apple koristi i vlastiti gpu, neural network chip i još gomilu kontrolera i čipova u jednom komadu silikona koji se zove A12, A12x, A12z, A13 itd ...

https://www.anandtech.com/show/14892/the-apple-iphone-11-pro-and-max-review/2


 od čega se sastoji ovaj CPU dio?

 ako želiš reći da je u CPU dijelu ARMov procesor, nije. 

arhitektura, specifikacija ako hoćeš i instrukcijski set je jedno, mikroarhitektura procesora je drugo. 

Poruka je uređivana zadnji put uto 23.6.2020 13:06 (grzzi).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice