Apple već počeo proizvoditi nasljednika čipa M1

poruka: 26
|
čitano: 7.889
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Apple već počeo proizvoditi nasljednika čipa M1".
9 godina
offline
Apple već počeo proizvoditi nasljednika čipa M1

@autor

 

"...a Mac Pro nekad tijekom sljedeće godine."

 

Ovo je pogrešna riječ, nekad označava prošlost ili opetovanu radnju kroz određeni vremenski period (Nekad značenje, definicija i primjeri ::: Jezikoslovac.com rječnik).

Za iskazivanje neodređenosti vremenskog perioda izlaska Mc Pro računala bolje je napisati negdje jer je to uobičajeni stil u hrvatskom jeziku.

 

Sorry, nije da solim pamet ali gledam kako ljudi u zadnje vrijem pišu pa ostanem ponekad zaprepašten kad niti negaciju ne znaju napisati pa imaš oglase gdje se prodaje nešto "ne raspakirano" ili "ne korišteno" ili u novinama osvane naslov gdje piše da je umro "51 čovjek".

 
17 0 hvala 0
15 godina
offline
Apple već počeo proizvoditi nasljednika čipa M1

.. zapravo, ne, tj sama riječ je višak-nepotrebna, jer rečenica apsolutno točno-dovoljno funkcionira i bez te riječi nekad-negdje i time ima prednost (bez viška) tj pravilo jednostavnosti-kratkoće-čitljivosti osim kad bi se željelo precizirati što u ovom slučaju nije slučaj, tj negdje i sl. su magloviti time ne pridonose preciznosti-razumijevanju ili loša stilska figura koja se recimo radi u domaćoj zadaći kad učenik mora ispuniti kvotu-stranicu brojem riječi.. a to rade i 'novinari' čak i kad su običan translator :)

 

edit: primjer

.. a Mac Pro nekad tijekom sljedeće godine.

 

edit:2 .. ili kad već ne pričamo o chipu-m-nešto.. koji će doći (kad dođe) možemo o želji raznih izdavača da nekako 'monetiziraju' digitalna strujanja online.. i tako im nije problem kao pravim proffesionalcima iskazati želju za naplatom nekog (loše traslatorskog) sadržaja koji copypestaju, dok im je izuzetan problem imati neke vijesti, činjenice, lexičku preciznost ili barem unutar it-struke kad su kao bug-it-časopis nego je rezultat gori nego u mila-glorija-kulinarki.. nimalo profesionalno, tj zašto ne krenu od tog da ono što pišu ima ili nema odgovarajuću vrijednost, tj sadržaj, pisanje a manje brige oko tog da oni to naprosto žele kao što dijete želi bicikl od djedmraza.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 28.4.2021 12:50 (ihush).
 
8 0 hvala 0
13 godina
offline
Apple već počeo proizvoditi nasljednika čipa M1

Obzirom nas prije svega očekuje WWDC tijekom lipnja, ne sumnjam u realizaciju istog, a pogotovu u iMac računalu, i to minimalne dijagonale 30', ako ne i veće! 
Ako bi mogli debatirati o imenu, prije pikiram na M1X, ali barem 50% većih mogućnosti! 

ATJ Lučko
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Apple već počeo proizvoditi nasljednika čipa M1

autor


Dodajte "Like" za clanak i "Dislike" da mozemo davati feedback
Recimo ovaj clanak je odlican :D

Poruka je uređivana zadnji put sri 28.4.2021 17:40 (vickokill).
 
2 1 hvala 0
3 godine
offline
Apple već počeo proizvoditi nasljednika čipa M1

Apple prska po Intelu i AMD-u

 
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Apple već počeo proizvoditi nasljednika čipa M
Ne vjerujem da će na WWDC-u biti predstavljeni MacBook Pro-ovi, prije da će biti zaseban event. iMac, moguće 32”, ali sigurno ne manje od 30” očekujem krajem godine. Što se tiče procesora u prijašnjim najavama se spominjao 12-core CPU, a sad se priča o 20-core tako da pretpostavljam da su prebacili fokus sa 8 na 16 performance jezgri. Ostaje pitanje da li je to i nova arhitektura sa 256-bitnom sabirnicom ili ostaje na 128. Jedini pitanje ostaje da li će samo pregaziti Intel ili ga totalno razguziti
The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
15 godina
offline
Apple već počeo proizvoditi nasljednika čipa M1

Mislim da mi je došlo vrijeme za prelazak na Mac.

 
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Apple već počeo proizvoditi nasljednika čipa M
southy kaže...
Ne vjerujem da će na WWDC-u biti predstavljeni MacBook Pro-ovi, prije da će biti zaseban event. iMac, moguće 32”, ali sigurno ne manje od 30” očekujem krajem godine. Što se tiče procesora u prijašnjim najavama se spominjao 12-core CPU, a sad se priča o 20-core tako da pretpostavljam da su prebacili fokus sa 8 na 16 performance jezgri. Ostaje pitanje da li je to i nova arhitektura sa 256-bitnom sabirnicom ili ostaje na 128. Jedini pitanje ostaje da li će samo pregaziti Intel ili ga totalno razguziti

U slučaju ovogodišnjeg WWDC očekujem prije svega očekujem predstavljanja kako novog iOS 15, a onda i Pro aplikacija koje će moći se skidati na gadgete koji imaju M1 chip i 16GB RAM memorije! 
MBP od 16' sa "M1X/M2" chipom i iMac koji će biti owerkill za kompletno AIO računala očekujem u najavi najesen, tamo početkom rujna, a nabavku moguće prije nove godine ili u siječnju iduće godine! 

Laca kaže...

Mislim da mi je došlo vrijeme za prelazak na Mac.

Obzirom već osam godina imam iPad Air, vrijeme je za iPad Pro, pa sam se prednaručio za jedan 12.9 1TB interne memorije! 
Ukoliko stigne i ove godine, između MBP 16' i iMac računala, poslije "snage" iPad računala, meni više odgovaraju mogućnosti iMac "juabuke"! 
A koji vama točno odgovara onda najviše cijenjeni kolega ?! 

ATJ Lučko
15 godina
offline
Re: Apple već počeo proizvoditi nasljednika čipa M
ATJLučko kaže...

A koji vama točno odgovara onda najviše cijenjeni kolega ?! 

 

Ne znam još. Mislim se između MBP 14, ako ga uopće izbace, i MBP 16. Vjerojatno se ne bi ni prebacivao da nemam više od 120K fotografija većinom snimane u raw formatu koje trebam prebaciti u .jpg, a za to koristim Adobe PS batch processing. 

Dual boot mi ide na živce, tako da Mac mi se čini kao logičan izbor. 

 

Složio sam si računalo prije 5 mjeseci, a prilikom slaganja sam mislio i na to da bi mogao nekad nešto i zaigrati na njemu, ali ispada da me to uopće ne zanima.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Apple već počeo proizvoditi nasljednika čipa M
Ako je vjerovati glasinama, a uglavnom su se pokazale točnima 14-ica će izaći. Mislim da bi ti za procesiranje fotki i M1 MacMini bio vise nego dobar, a nakon sto sam tražio dobar i isplativ monitor za novi Air mislim da je i novi iMac zapravo isplativ.
The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
13 godina
offline
Re: Apple već počeo proizvoditi nasljednika čipa M

vise cekanja uz beach ball na ekranu nego sto sam na windowsima imao zadnjih 5 godina. Ima potencijala, baterija, bez ventilatora, brz u nekim stvarima, ali nije bas dovrseno kako treba.

13 godina
offline
Re: Apple već počeo proizvoditi nasljednika čipa M
Thinker kaže...

@autor

 

"...a Mac Pro nekad tijekom sljedeće godine."

 

Ovo je pogrešna riječ, nekad označava prošlost ili opetovanu radnju kroz određeni vremenski period (Nekad značenje, definicija i primjeri ::: Jezikoslovac.com rječnik).

Za iskazivanje neodređenosti vremenskog perioda izlaska Mc Pro računala bolje je napisati negdje jer je to uobičajeni stil u hrvatskom jeziku.

 

Sorry, nije da solim pamet ali gledam kako ljudi u zadnje vrijem pišu pa ostanem ponekad zaprepašten kad niti negaciju ne znaju napisati pa imaš oglase gdje se prodaje nešto "ne raspakirano" ili "ne korišteno" ili u novinama osvane naslov gdje piše da je umro "51 čovjek".

 Po novom su ti gramaticki i pravopisno ispravni clanci u premium inacici :) 
Nisam ti ja kriv sto si uzeo paket imenom "đaba" :)

You have to be odd to be number one
9 godina
offline
Re: Apple već počeo proizvoditi nasljednika čipa M
Top Bugovac kaže...

 Po novom su ti gramaticki i pravopisno ispravni clanci u premium inacici :) 
Nisam ti ja kriv sto si uzeo paket imenom "đaba" :)

 

Bug te mazo, skoro sam se upiškio od smijeha, vidim da je 24sata postao uzor.  

13 godina
offline
Apple već počeo proizvoditi nasljednika čipa M1

prelazak na ARM je bio pun pogodak ... Mac sales su 70% up ... ne znam jel to ikad u povijesti tvrtke bio slučaj, osim u prvih par godina...

 

54% godišnji rast za tvrtku broj 1 od 2+ bilijuna tržišne vrijednosti... šteta za svih koji su mogli kupit dionice, a nisu.

 

 

 
1 0 hvala 0
8 godina
online
Re: Apple već počeo proizvoditi nasljednika čipa M
Neflix kaže...

Apple prska po Intelu i AMD-u

 Ne bih se složio, ima prednost u proizvodnom procesu, da je i AMD na 5nm sa Zen4 bio bi konkurentan. Kao i Intel koji će možda outsourcati neku proizvodnju na TSMC.

13 godina
offline
Re: Apple već počeo proizvoditi nasljednika čipa M
EricCartman kaže...
Neflix kaže...

Apple prska po Intelu i AMD-u

 Ne bih se složio, ima prednost u proizvodnom procesu, da je i AMD na 5nm sa Zen4 bio bi konkurentan. Kao i Intel koji će možda outsourcati neku proizvodnju na TSMC.

Neka me netko ispravi ako sam mašio, ali koliko sam ja upoznat,  je kupio taj TSMC?! 
Stoga ne vidim mogućnosti outsorcanja, pogotovu ne nekoga kao Intel! 

ATJ Lučko
5 godina
neaktivan
offline
Re: Apple već počeo proizvoditi nasljednika čipa M
ATJLučko kaže...
EricCartman kaže...
Neflix kaže...

Apple prska po Intelu i AMD-u

 Ne bih se složio, ima prednost u proizvodnom procesu, da je i AMD na 5nm sa Zen4 bio bi konkurentan. Kao i Intel koji će možda outsourcati neku proizvodnju na TSMC.

Neka me netko ispravi ako sam mašio, ali koliko sam ja upoznat,  je kupio taj TSMC?! 
Stoga ne vidim mogućnosti outsorcanja, pogotovu ne nekoga kao Intel! 

 nije kupio, niti planira kupiti bilo kakav "foundry"

 

preskupa rabota sa prevelikim rizikom i niskim marginama, a to nije apple poslovni model

www.youtube.com/TerabitTV
16 godina
offline
Re: Apple već počeo proizvoditi nasljednika čipa M
ATJLučko kaže...
EricCartman kaže...
Neflix kaže...

Apple prska po Intelu i AMD-u

 Ne bih se složio, ima prednost u proizvodnom procesu, da je i AMD na 5nm sa Zen4 bio bi konkurentan. Kao i Intel koji će možda outsourcati neku proizvodnju na TSMC.

Neka me netko ispravi ako sam mašio, ali koliko sam ja upoznat,  je kupio taj TSMC?! 
Stoga ne vidim mogućnosti outsorcanja, pogotovu ne nekoga kao Intel! 

TSMC je vjerojatno strateski najbitnija tajvanska firma, nikakva prodaja se tu nece dogodit.

Jedino kaj je Apple napravio jest rezervirao veliki dio proizvodnje za svoje potrebe.

Saćemi Bill Gayts ćitat muesli preko ugrađženog ćipa
16 godina
offline
Re: Apple već počeo proizvoditi nasljednika čipa M
EricCartman kaže...

 Ne bih se složio, ima prednost u proizvodnom procesu, da je i AMD na 5nm sa Zen4 bio bi konkurentan. Kao i Intel koji će možda outsourcati neku proizvodnju na TSMC.

Da TSMC 5nm je presudan, i to prvenstveno za M1 potrošnju energije.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/komentari-clanaka-bughr/osvanuli-prvi-benchmark-rezultati-appleovog-proces/278825.aspx?page=2&jumpto=6248055&sort=asc&view=flat

 

Ali i Zen 3/7nm je itekako konkurentan, dakle aktualna Mobile 5000 serija. Realno u praksi, laptope sa različitim OS i hardverskim dizajn verzijama nije baš moguče lako ili precizno uspoređivat.

 

Nema tu puno mudrolije, M1 ima znatno viši IPC pa ako aplikacija koristi manje CPU jezgri(ne više od 4-6)eto M1 je brži.Lightroom Classic je taj primjer, u odnosu na tipičan rendering ili Cinebench R23.Dolnji video, kad je zaposleno više CPU jezgri M1 i Ryzen 5000 Mobile kucaju na oko 3.2ghz.M1 nema Singlecore boost, a Ryzen 5000 Mobile 4.6ghz ima samo kad se koristi jedna CPU jezgra.Dakle ako aplikacija nagazi četri CPU jezgre, Ryzen 5000 Mobile ima samo 3.3ghz vs M1 na 3.2ghz.

 

 

 

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put pet 30.4.2021 14:32 (rambox).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Apple već počeo proizvoditi nasljednika čipa M
EricCartman kaže...
Neflix kaže...

Apple prska po Intelu i AMD-u

 Ne bih se složio, ima prednost u proizvodnom procesu, da je i AMD na 5nm sa Zen4 bio bi konkurentan. Kao i Intel koji će možda outsourcati neku proizvodnju na TSMC.

Nisam siguran da li sam dobro shvatio tvoju poantu, no Intel ne može outsourcati svoju proizvodnju i tako dobiti tehnološki know-how za 5nm. A gotovo sam siguran da neće ništa outsourcati jer su nedavno otvorili novu proizvodnu lokaciju prilikom čega su se čak indirektno ponudili Appleu (unatoč svom ovom prepucavanju) da se dio proizvodnje M1 (i novijih generacija) SoC-a radi kod njih. A što se TSMC-a tiče, nije ih Apple kupio (koliko znam), ali je zakupio proizvodne kapacitete za naredni period tako da tu tako skoro teško može netko primirisati, bar što se tiče ozbiljnijih količina.

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
14 godina
offline
Apple već počeo proizvoditi nasljednika čipa M1

ma jaki su mi ovi sljedbenici applea rade par mjeseci da bi mogli kupiti neki njihov preskupi i precijenjeni hardver i još se vesele kad apple masno zarađuje na njima

nije važno sudjelovati važno je pobijediti
Moj PC  
0 2 hvala 0
12 godina
offline
Re: Apple već počeo proizvoditi nasljednika čipa M
blackalbum kaže...

ma jaki su mi ovi sljedbenici applea rade par mjeseci da bi mogli kupiti neki njihov preskupi i precijenjeni hardver i još se vesele kad apple masno zarađuje na njima

 Što se kaže "Promašio si ceo fudbal".

Nađi mi laptop za 9500kn u hrvatskoj koji ima barem jednake performanse kao Macbook Air uz isto trajanje baterije i veličinu. 

[URL=http://www.neobux.com/?r=Kelster][IMG]http://images.neobux.com/imagens/banner9.gif[/IMG][/URL]
12 godina
offline
Re: Apple već počeo proizvoditi nasljednika čipa M
sailor1111 kaže...

vise cekanja uz beach ball na ekranu nego sto sam na windowsima imao zadnjih 5 godina. Ima potencijala, baterija, bez ventilatora, brz u nekim stvarima, ali nije bas dovrseno kako treba.

U kojim use caseovima ti se to događa? Baš me zanima. 
Meni radi više manje savršeno, jedini problem imam sa Visual Studiom koji je skoro pa neupotrebljiv, ostalo sve tip top. 

16 godina
neaktivan
offline
Re: Apple već počeo proizvoditi nasljednika čipa M
Ma pusti lika, očito trola, vjerojatno nije ni na slikama vidio M1.
Koji Visual Studio ti ne radi? Ja sam za probu instalirao zadnju verziju Standard da isprobam, na testnom projektu mi radi relativno ok, no mislim da sporije nego na Intelu sto me previše i ne čudi jer nije optimiran. Vise me zapravo muče aplikacije koje su bazirane na Electron shellu i rade ništa posebno brže nego na Intelu (npr. Teams).
The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
16 godina
neaktivan
offline
Re: Apple već počeo proizvoditi nasljednika čipa M
Imaš pravo, bolje je biti fan Intela koji to radi iz vlastite dobrote i čak je radi toga uložio dodane napore u razvoj tehnologije novih generacija procesora 🙄
Apple je relativno skup ako ga usporediš sa laptopima srednje klase, no ako gledaš nešto sto bi trebalo biti u istom rangu sad već lagano postaje best buy. Problem je jedino sto se cijene kad dodje do nas pretvaraju po tečaju 1$ = 10 kn
The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
12 godina
offline
Re: Apple već počeo proizvoditi nasljednika čipa M
southy kaže...
Ma pusti lika, očito trola, vjerojatno nije ni na slikama vidio M1.
Koji Visual Studio ti ne radi? Ja sam za probu instalirao zadnju verziju Standard da isprobam, na testnom projektu mi radi relativno ok, no mislim da sporije nego na Intelu sto me previše i ne čudi jer nije optimiran. Vise me zapravo muče aplikacije koje su bazirane na Electron shellu i rade ništa posebno brže nego na Intelu (npr. Teams).

Visual Studio Community 2019. Mogu pokrenuti projekt (asp.net core web api i mvc web app),  ali debuggiranje ne radi, iako to je već poznata stvar. Jako često mi se crasha, npr. morao sam ga prisilno gasiti ako želim dodati novi fajl kroz VS u projekt. Ne mogu pokrenuti projekt kroz VS, nego samo kroz terminal. Tako da sam u biti odustao od korištenja Visual Studia, no zato mi nije bio ni namjenjen ovaj laptop. Ako već i trebam nešto hitno obaviti, u VS Code-u nakucam kod, a projekt se pokreće bez beda kroz terminal sa dotnet run ili dotnet watch run.

 

Osim toga sam sa svim appovima baš dosta zadovoljan. Iako se čeka još dosta toga da dođe nativno, ne znam što Facebook čeka sa Messengerom i Whatsappom. 

 

I da, za surfanje sam počeo povremeno koristiti Safari jer radi brutalno brzo i baterija traje vječno!

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice