Apple priprema vlastite ARM procesore s čak do 32

poruka: 62
|
čitano: 11.668
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Apple priprema vlastite ARM procesore s čak do 32 ".
11 godina
protjeran
offline
Re: Apple priprema vlastite ARM procesore s čak do

Bunim se što zamagljuju stvarnost,zašto odma nisu izbacili sa 30-40 jezgri pa pomeli večinu tog kad su tako pametni možda što bi taj trošio kao i ostali, ali cijena kod njih je 3x veča za kako si naveo entry level a kamoli za nešto bolje tako da neznam tko naplačuje suho zlato, imaju i desktop verziju čemu je onda uspoređivat sa prijenosnicima,a za taj novac kupim vrhunski pc a ovdje dobim entry level, toliko o cijeni.

Nadam se da če ostali krenut tim stopama pa ponudit neko jeftinije riješenje,nije im valjda neka nauka nakalemit brdo jezgri.

Poruka je uređivana zadnji put sri 9.12.2020 0:52 (zelja55).
16 godina
offline
Re: Apple priprema vlastite ARM procesore s čak do
W2000 kaže...

 naša skupa računala zapravo više ne vrijede - ništa .. kao što sad shvaćaju korisnici Apple PRO Workstation hardvera .. 

 

 No dobro, ove identične revolucionarne priče sam čitao pri pojavi prvog, pa drugog ipada. "profesionalci" se kleli u prednosti i performanse ipada u "profi poslu" otvarnja slika, skiciranja prstom i fidlanja audio aplikacija koje su emulirale neke instrumente. Neću lagt, izgledalo je aktraktivno i brzo, ali eto ubrzo su se ljudi na kraju vratili svojim klasičnim alatima. 
Ajmo realno zaključiti da je arm vrhunski za PRIJENOSNI i kompakt AiO segment. I vjerujem da je to super za 90% korisnika koji surfaju, mailaju, officeaju, zoomaju, gledaju filmove i slike. 
Ali dajte ljudi, pa nas 90% ovdje kupuje "skupa računala" za - gaming, da se ne lažemo. Industrija igara i hardvera za njih će se teško sad prebacivati i na to... kao što se nije ni na dosadašnje Apple OS inačice- kako ćeš uopće na zatvoreni apple hardverski arm sistem nabiti rtx3090 ?
Ili ćete me uvjeriti da ove mobitelske arm gpu jezgre u rade bolje od dedicated flagshipa nvidie i amd-a?
U odnosu na x86, arm proc sigurno jest optimiziraniji, to je vidio svatko tko je vrtio H265 na najjeftinijem novijem tabletu na kojem baterija dok ekran prikazuje u full brightness i rezi, radi satima i tablet uopće ne grije.
Pa, vidjet ćemo. Apple je i sa intel procesorima i bacično PC hardverom imao prilično uzak krug programa koji su se za njega portali, tako da osobno sumnjam da će sad doći do nekog tektonskog poremećaja u pro upotrebi.

Poruka je uređivana zadnji put sri 9.12.2020 6:06 (overhaul).
12 godina
offline
Re: Apple priprema vlastite ARM procesore s čak do
overhaul kaže...
W2000 kaže...

 naša skupa računala zapravo više ne vrijede - ništa .. kao što sad shvaćaju korisnici Apple PRO Workstation hardvera .. 

 

 No dobro, ove identične revolucionarne priče sam čitao pri pojavi prvog, pa drugog ipada. "profesionalci" se kleli u prednosti i performanse ipada u "profi poslu" otvarnja slika, skiciranja prstom i fidlanja audio aplikacija koje su emulirale neke instrumente. Neću lagt, izgledalo je aktraktivno i brzo, ali eto ubrzo su se ljudi na kraju vratili svojim klasičnim alatima. 
Ajmo realno zaključiti da je arm vrhunski za PRIJENOSNI i kompakt AiO segment. I vjerujem da je to super za 90% korisnika koji surfaju, mailaju, officeaju, zoomaju, gledaju filmove i slike. 
Ali dajte ljudi, pa nas 90% ovdje kupuje "skupa računala" za - gaming, da se ne lažemo. Industrija igara i hardvera za njih će se teško sad prebacivati i na to... kao što se nije ni na dosadašnje Apple OS inačice- kako ćeš uopće na zatvoreni apple hardverski arm sistem nabiti rtx3090 ?
Ili ćete me uvjeriti da ove mobitelske arm gpu jezgre u rade bolje od dedicated flagshipa nvidie i amd-a?
U odnosu na x86, arm proc sigurno jest optimiziraniji, to je vidio svatko tko je vrtio H265 na najjeftinijem novijem tabletu na kojem baterija dok ekran prikazuje u full brightness i rezi, radi satima i tablet uopće ne grije.
Pa, vidjet ćemo. Apple je i sa intel procesorima i bacično PC hardverom imao prilično uzak krug programa koji su se za njega portali, tako da osobno sumnjam da će sad doći do nekog tektonskog poremećaja u pro upotrebi.

U svezi GPU-a, teško mi je povjerovati da su odjednom napravili tako moćnu stvar, možda se varam, ako jesu odlično za sve nas.

Malo me ta priča podsjeća na XGI Volari, na papiru je izgledalo odlično

10 godina
offline
Apple priprema vlastite ARM procesore s čak do 32

I za ovo bi bilo super da se počne masovnije koristiti:

 

https://www.eetimes.com/micro-magic-risc-v-core-claims-to-beat-apple-m1-and-arm-cortex-a9/

 

Podaci o potrošnji su nevjerojatni ako su istiniti.

Nadglednik dina
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Apple priprema vlastite ARM procesore s čak do
mGT kaže...

 Kada se bude testirao isti software na jednom i drugom onda možemo govoriti o stvarnim performansama.

sta? pa normalno da se testira isti softver. sta ti mislis da na jednom vrte ne znam, cinebench na drugo vrte bs player i onda zakljucuju da je jedan procesor bolji od drugog? 

 

overhaul mac nikada nije bio platforma za prosjecnog hrvatskog kucnog korisnika koji tipka po forumima i gleda YT, nije o tome ovdje rijec.

 

govorimo o performansama u prakticnom radu, u profesionalnom radu, a non stop se povlaci konstatacija "za te novce kupim jeben desktop gaming stroj" ili "za 3 puta manje love kupim windows notebook za web, multimediju i slicno" , sto je tocno i nitko ne tvrdi suprotno

 

ili u slucaju mac pro racunala za posao, "za te pare slozim radnu stanicu koja je duplo brza sa threadreaperom" sto je takoder tocno

 

sa izlaskom M1 platforme to vise nije tako, vec suprotno, M1 mac mini ili air kostaju 1000 dolara, mac pro sa 192GB memorije 15000 dolara, AMD TR sa isto toliko memorije i slicnom konfiguracijom nvidia 2080 i slicne kartice, takoder je skuplji, pa samo proc je skoro 1000 dolara, a novi Mac Mini i Air ih sibaju samo tako, ne samo u CPU nego i GPU obradi.

 

bilo da si solo igrac bilo da si firma, gledas kako sto vise smanjiti troskove, ubrzati obavljanje posla i obaviti ga sto vise u sto kracem vremenu, jer je vrijeme doslovno novac. 

 

primjer iz prakse iz firme u kojoj radim. 12 ljudi koji se bave grafickom i video obradom na desktop radnim stanicama Intel i AMD HEDT od 10 do 16 jezgrenim masinama sa 128GB memorije i bla bla, rade 24/7 racunala, te 2 Mac racunala.

 

uz jos neke in house softvere koristi se iskljucivo Adobe paket i Final Cut Pro na 2 Mac racunala, sa obradom ogromnih datotekama, sto videa sto grafike

 

kada kupimo radnu stanicu, gledas koliko je kostala, koliko ce trebati vremena da je u pogonu i vrati ulozene novce i kada pocinje generirati zaradu uz troskove odrzavanja i vijek trajanja, normalne ROI i TCO kalkulacije kao kod svakog ulaganja u poslovanju

 

i onda pogledas testove ovih cuda za 1000 dolara gdje to jedno malo sranje koje cucla 5W struje i ima 16gb memorije, exporta 10-BIT 4:2:2 video trajanja 5 minuta, za cca 3 minute,  dok Mac Pro od 15000 dolara sa 192GB memorije, Xenon procesorom i AMD Radeon Pro Vega II grafickom to odradi za 8 minuta

 

ili uzmi transkodiranje Canon HEVC 10-bit 4:2:2, 30 min 4K video, M1 treba 13 minuta, a Mac Pro 30 minuta

 

da ne govorimo o samom procesu rada u timelineu, koji je smooth, nema preskakanja frejmova, za ovakvo racunalo to je stvarno fascinantno

 

da li treba ista vise reci? mislim da je svakome jasno koje su ovo ogromne razlike u performansama, cijeni i svemu sto ti padne na pamet.

 

jedino gdje ga Mac pro rastura je RED RAW 4k i 8k export, ocekujem da ce se i to promjeniti izlaskom iMac i Mac Pro masina baziranima sa jacim ARM procesorima

 

ovo je prva generacija, ovo je prvi puta da je ARM dostupan masama, ovo je stvarno odlicna stvar za sve koji "rade na racunalima" i zive od svoga rada na racunalu, od "one man show" firmi do velikih korporacija.

 

ako transkoding radi ovako jebeno dobro, siguran sam da i kompajliranje u recimo, mathematica 12 compiler, i slicnim stvarima ili rendanje, ce davati slicne rezultate, ljudi moji nemate pojma koliko je to super za one koji se bave takvim stvarima

 

na zalost nisam nasao testove rederinga i kompajlera, za sada

 

 

jeftine radne stanice, koje trose malo struje, kompaktne su, prijenosne i obavljaju zadatke 2,3,4,5 puta brze od 10 puta skupljih

 

apsolutni win za korisnika

13 godina
offline
Re: Apple priprema vlastite ARM procesore s čak do
kobe38 kaže...
mGT kaže...
kobe38 kaže...
zelja55 kaže...
mGT kaže...
3dfx kaže...

pogledajte bilo koju usporedbu, bilo koje testiranje M1 vs Intel vs AMD, to je jednostavno nenadjebivo koliko je taj SoC mocan, tih hladan i sve ostalo sto ti treba za rad

 

onaj mac mini, i macbook air sa baznom speckom su bolji, brze obavljaju posao, tisi su i hladniji od istih racunala na bazi intela ukljucujuci Mac Pro, a i negdje sam naletio na usporedbu sa Threadripperom

 

nevjerovatno, i da jeftiniji su takoder i to dosta 

 

toliko su dobri da ozbiljno razmisljamo u firmi, cijelokupno osvjezenje svih desktopa za sve zaposlnike, koji su 10, 12 i 16 core racunala intel/amd bazirana, jer ovo je jeftinije i brze obavlja poslao i to ponekad 3-5 puta brze

 

nevjerovatno da

 Kada se bude testirao isti software na jednom i drugom onda možemo govoriti o stvarnim performansama.

 testirali sa anemičnim mini i9 laptopom koji ima 6 jezgri koje rade na 1ghz možda ni toliko ako se pregrijava,pa svaki arm brži od tog kina😂

 upravo testirao doma otvranje raw-a u photoshopu, imam stari i7 coffe lake s sata krljavim ssd-om naspram m1 perfomasne skoro pa identicne, fanboyevi se ne gase o nekakvim abnormalnim perfomansam a usporeduju to s upitnim konfiguracijama ili nedaj boze s starijim macovima

 Vrijeme će pokazati, kada dojde software nativno pisan za ARM/MAC.

PS je pokretan prek Rosette ?

Adobe Photoshop 2021 (v22) - Rosetta 2, Big Sur, frend mi poslao video da pogledam kako brzo otvara, uglavnom na macu 8+ kod mene 10s, s tim da nisam provjeravao podatke koliko im je ssd brz za razliku od mog sata 5+godisnjaka od 500mb/r_100mb/w

 kroz rosettu je penality radi virtualizacije barem 30%

M1 kao entry level soc je odličan posao... kako će dalje se razvijati stvar vidjet ćemo, ali nekako ne sumnjam da su napravili dobar potez i da će u najmanju ruku imat top performanse, sa manjom cijenom po apple u konačnici. svaki čip mogu sad customizirati i peglati kako njima odgovara i to popratiti sa softom i OSom. Vertikalna integracija do kraja. UI će bit brutalno brz. Sljedećih 5-10 godina peglaj po armu, a za dalje vj već imaju plan B C i D.  Jobs je ionako davno rekao da je svake tehnologije 10 ak godina dosta, a nakon 5 već treba znat di si za dalje. 

16 godina
neaktivan
offline
Re: Apple priprema vlastite ARM procesore s čak do
zelja55 kaže...

Bunim se što zamagljuju stvarnost,zašto odma nisu izbacili sa 30-40 jezgri pa pomeli večinu tog kad su tako pametni možda što bi taj trošio kao i ostali, ali cijena kod njih je 3x veča za kako si naveo entry level a kamoli za nešto bolje tako da neznam tko naplačuje suho zlato, imaju i desktop verziju čemu je onda uspoređivat sa prijenosnicima,a za taj novac kupim vrhunski pc a ovdje dobim entry level, toliko o cijeni.

Nadam se da če ostali krenut tim stopama pa ponudit neko jeftinije riješenje,nije im valjda neka nauka nakalemit brdo jezgri.

"Zamagljuju stvarnost"

 

Pa koliko vidim po članku 32 jezgre su u planu, no ti ako si isto tako pametan valjda ti je jasno da kad krećeš masovno s novim proizvodom neideš od gore prema dolje, razvijaš ga postepeno i nitko neće izdati prije procesor sa 32 jezgre, a onda sa 8. Razmisli malo prije nego te fanatizam ponese. Shvaćam da ne voliš Apple i tu sad nije uopće to pitanje, nitko te ni ne traži da ga voliš. Ovdje govorimo o industry impactu koji je svakako nezanemariv pa će i tvoj vrhunski pc koji ćeš kupiti biti jeftiniji. A nekim ljudima koji većinu posla odrade na putu puno znači da ultra laki laptop može to sa lakoćom odraditi. Od svega valjda da možeš shvatiti da je logično da ultra laki laptop bez aktivnog hlađenja nije usporediv sa desktopom kojeg si nakrcao napajanjem od 750 W i kad ga pališ dobivaš osjećaj da ti u sobi uzlijeće avion.

Ono što je Apple napravio je entry level procesor kojim su zamijenili smeća tipa m3 i m5 tj. mobilni i3 i i5, a postigli su performanse top mobilnih procesora i7 i 19 uz povećanje autonomije za barem duplo. Osim što Intel gubi tržište od cca 20 mil uređaja godišnje i to ne entry level procesora ovime se definitivno pokreće trend i ARM će uskoro zavladati desktopima. To znači da će trenutni precijenjeni rastrošni procesori koji se ne mogu tako lako skalirati uskoro biti povijest, a ako se brzo ne prilagodi isto tako i Intel. Kako god bilo, godine njihovog blagostanja su pri kraju.

Osim desktopa, ARM bi mogao imati i značajan utjecaj na tržište servera, iako već postoje brojni klasteri sa ARM procesorima mislim da će to dodatno zaživjeti zahvaljujući skalabilnosti tih procesora i niskoj potrošnji

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
12 godina
offline
Re: Apple priprema vlastite ARM procesore s čak do
3dfx kaže...
mGT kaže...

 Kada se bude testirao isti software na jednom i drugom onda možemo govoriti o stvarnim performansama.

sta? pa normalno da se testira isti softver. sta ti mislis da na jednom vrte ne znam, cinebench na drugo vrte bs player i onda zakljucuju da je jedan procesor bolji od drugog? 

 

overhaul mac nikada nije bio platforma za prosjecnog hrvatskog kucnog korisnika koji tipka po forumima i gleda YT, nije o tome ovdje rijec.

 

govorimo o performansama u prakticnom radu, u profesionalnom radu, a non stop se povlaci konstatacija "za te novce kupim jeben desktop gaming stroj" ili "za 3 puta manje love kupim windows notebook za web, multimediju i slicno" , sto je tocno i nitko ne tvrdi suprotno

 

ili u slucaju mac pro racunala za posao, "za te pare slozim radnu stanicu koja je duplo brza sa threadreaperom" sto je takoder tocno

 

sa izlaskom M1 platforme to vise nije tako, vec suprotno, M1 mac mini ili air kostaju 1000 dolara, mac pro sa 192GB memorije 15000 dolara, AMD TR sa isto toliko memorije i slicnom konfiguracijom nvidia 2080 i slicne kartice, takoder je skuplji, pa samo proc je skoro 1000 dolara, a novi Mac Mini i Air ih sibaju samo tako, ne samo u CPU nego i GPU obradi.

 

bilo da si solo igrac bilo da si firma, gledas kako sto vise smanjiti troskove, ubrzati obavljanje posla i obaviti ga sto vise u sto kracem vremenu, jer je vrijeme doslovno novac. 

 

primjer iz prakse iz firme u kojoj radim. 12 ljudi koji se bave grafickom i video obradom na desktop radnim stanicama Intel i AMD HEDT od 10 do 16 jezgrenim masinama sa 128GB memorije i bla bla, rade 24/7 racunala, te 2 Mac racunala.

 

uz jos neke in house softvere koristi se iskljucivo Adobe paket i Final Cut Pro na 2 Mac racunala, sa obradom ogromnih datotekama, sto videa sto grafike

 

kada kupimo radnu stanicu, gledas koliko je kostala, koliko ce trebati vremena da je u pogonu i vrati ulozene novce i kada pocinje generirati zaradu uz troskove odrzavanja i vijek trajanja, normalne ROI i TCO kalkulacije kao kod svakog ulaganja u poslovanju

 

i onda pogledas testove ovih cuda za 1000 dolara gdje to jedno malo sranje koje cucla 5W struje i ima 16gb memorije, exporta 10-BIT 4:2:2 video trajanja 5 minuta, za cca 3 minute,  dok Mac Pro od 15000 dolara sa 192GB memorije, Xenon procesorom i AMD Radeon Pro Vega II grafickom to odradi za 8 minuta

 

ili uzmi transkodiranje Canon HEVC 10-bit 4:2:2, 30 min 4K video, M1 treba 13 minuta, a Mac Pro 30 minuta

 

da ne govorimo o samom procesu rada u timelineu, koji je smooth, nema preskakanja frejmova, za ovakvo racunalo to je stvarno fascinantno

 

da li treba ista vise reci? mislim da je svakome jasno koje su ovo ogromne razlike u performansama, cijeni i svemu sto ti padne na pamet.

 

jedino gdje ga Mac pro rastura je RED RAW 4k i 8k export, ocekujem da ce se i to promjeniti izlaskom iMac i Mac Pro masina baziranima sa jacim ARM procesorima

 

ovo je prva generacija, ovo je prvi puta da je ARM dostupan masama, ovo je stvarno odlicna stvar za sve koji "rade na racunalima" i zive od svoga rada na racunalu, od "one man show" firmi do velikih korporacija.

 

ako transkoding radi ovako jebeno dobro, siguran sam da i kompajliranje u recimo, mathematica 12 compiler, i slicnim stvarima ili rendanje, ce davati slicne rezultate, ljudi moji nemate pojma koliko je to super za one koji se bave takvim stvarima

 

na zalost nisam nasao testove rederinga i kompajlera, za sada

 

 

jeftine radne stanice, koje trose malo struje, kompaktne su, prijenosne i obavljaju zadatke 2,3,4,5 puta brze od 10 puta skupljih

 

apsolutni win za korisnika

Nisi me shvatio, možda sam se krivo izrazio .

Bench-ovi su za sada pod Rosettom, a kada appovi budu pisani za Mac ARM tu bude vjerojatno veća razlika.

Ja se ne bunim protiv performansi, to može samo biti dobro za nas end usere.

 

 

 

11 godina
protjeran
offline
Apple priprema vlastite ARM procesore s čak do 32

malo ste u oblacima za to kino ili čitate bajke ali i ja mogu napisat da je moj mobitel jači od sve i jednog pca koji postoji ćak i radnih stanica

Poruka je uređivana zadnji put sri 9.12.2020 11:31 (zelja55).
 
0 1 hvala 0
10 godina
offline
Re: Apple priprema vlastite ARM procesore s čak do
southy kaže...

Osim što Intel gubi tržište od cca 20 mil uređaja godišnje i to ne entry level procesora ovime se definitivno pokreće trend i ARM će uskoro zavladati desktopima. To znači da će trenutni precijenjeni rastrošni procesori koji se ne mogu tako lako skalirati uskoro biti povijest, a ako se brzo ne prilagodi isto tako i Intel. Kako god bilo, godine njihovog blagostanja su pri kraju.

Osim desktopa, ARM bi mogao imati i značajan utjecaj na tržište servera, iako već postoje brojni klasteri sa ARM procesorima mislim da će to dodatno zaživjeti zahvaljujući skalabilnosti tih procesora i niskoj potrošnji

 Mislim da ekipa ne shvaća business model i ulogu Intel-a i AMD-a. Oni su prvenstveno proizvođači čipova orijenitrani na OEM-e. Dakle oni moraju zadovoljiti ogromno tržište od najslabijih računala do superračunala. Kad rade za OEM-e automatski nema neke zarade, margine su niske. Dok Apple isključivo radi proizvode sa visokom marginom zarade pa posljedično imaju više novaca za "bacanje" nego intel. Zbog toga se Apple može fokusirati na izradu samo jednog čipa i dati ogromne novce TSMC-u da izradi 5nm process (bez kojeg M1 ne bi bio ni približno uspješan). 

Intel i AMD ne mogu to financijski odraditi, ali nemojte se zavaravati da ne znaju napraviti procesore tipa M1. Znaju i mogu.

 

Sad samo ostaje pitanje kako će reagirati u budućnosti. Dok samo Apple ima M1, još uvijek mogu raditi po svome, jer Apple-e ne zauzima toliko tržišta. Problem će za njih nastati kad će i drugi OEM-ovi htjeti ARM arhitekturu.

Nadglednik dina
Poruka je uređivana zadnji put sri 9.12.2020 11:38 (Entry Point).
8 godina
online
Apple priprema vlastite ARM procesore s čak do 32

Što se tiče AMD-ovog Ryzena, on ima dosta sličnosti sa ARM procesorima, zato mu i jeste jezgra mala i efikasna, možda AMD-u neće biti teško preći na ARM.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Apple priprema vlastite ARM procesore s čak do
Entry Point kaže...

Mislim da ekipa ne shvaća business model i ulogu Intel-a i AMD-a. Oni su prvenstveno proizvođači čipova orijenitrani na OEM-e. Dakle oni moraju zadovoljiti ogromno tržište od najslabijih računala do superračunala. Kad rade za OEM-e automatski nema neke zarade, margine su niske. Dok Apple isključivo radi proizvode sa visokom marginom zarade pa posljedično imaju više novaca za "bacanje" nego intel. Zbog toga se Apple može fokusirati na izradu samo jednog čipa i dati ogromne novce TSMC-u da izradi 5nm process (bez kojeg M1 ne bi bio ni približno uspješan). 

Intel i AMD ne mogu to financijski odraditi, ali nemojte se zavaravati da ne znaju napraviti procesore tipa M1. Znaju i mogu.

 

Sad samo ostaje pitanje kako će reagirati u budućnosti. Dok samo Apple ima M1, još uvijek mogu raditi po svome, jer Apple-e ne zauzima toliko tržišta. Problem će za njih nastati kad će i drugi OEM-ovi htjeti ARM arhitekturu.

Problem za Intel i AMD je da je Apple pokrenuo trend i vjerujem da će i ostali krenuti slijediti to. Nije problem da li oni mogu napraviti to ili ne, nego je to da oni s tim nisu krenuli u komercijalizaciju jer očito nisu vjerovali da mogu to progurati. Prema nekoj logici bi oni trebali biti sposobniji razviti taj čip prije Applea, a ne zavaravaj se, to što ima novaca ne znači da ga Apple baca. S druge strane, ne mislim da Intel zarađuje siću kod OEM-a tipa Apple. Po meni je to problem nedostatka vizije i primjene (ipak Apple sam sebi kreira prostor gdje će se ti procesori primjenjivati, dok Intel i AMD moraju surađivati s nekime).

Nisam dovoljno stručan na tom području i arhitektura računala se u značajnoj mjeri promijenila od perioda kad sam to učio, no koliko sam shvatio po člancima na netu Apple je postigao posebno dobre rezultate u dijelu koji se odnosi na uparivanje samog ARM chipa sa ostalim komponentama te kod skaliranja gdje višejezgreni procesori imaju skoro linearno poboljšanje performansi - nešto što npr. Qualcomm nije ni približno dobro odradio.

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
12 godina
offline
Re: Apple priprema vlastite ARM procesore s čak do
@EricCartman
Dobri jesu, ali efikasni nisu, TDP oko 100W.
10 godina
offline
Re: Apple priprema vlastite ARM procesore s čak do
southy kaže...

Problem za Intel i AMD je da je Apple pokrenuo trend i vjerujem da će i ostali krenuti slijediti to. Nije problem da li oni mogu napraviti to ili ne, nego je to da oni s tim nisu krenuli u komercijalizaciju jer očito nisu vjerovali da mogu to progurati. Prema nekoj logici bi oni trebali biti sposobniji razviti taj čip prije Applea, a ne zavaravaj se, to što ima novaca ne znači da ga Apple baca. S druge strane, ne mislim da Intel zarađuje siću kod OEM-a tipa Apple. Po meni je to problem nedostatka vizije i primjene (ipak Apple sam sebi kreira prostor gdje će se ti procesori primjenjivati, dok Intel i AMD moraju surađivati s nekime).

Nisam dovoljno stručan na tom području i arhitektura računala se u značajnoj mjeri promijenila od perioda kad sam to učio, no koliko sam shvatio po člancima na netu Apple je postigao posebno dobre rezultate u dijelu koji se odnosi na uparivanje samog ARM chipa sa ostalim komponentama te kod skaliranja gdje višejezgreni procesori imaju skoro linearno poboljšanje performansi - nešto što npr. Qualcomm nije ni približno dobro odradio.

 Apple je napravio odličan posao i nadam se pokrenuo trend za ostale. Intel je div koji se ne može samo tako prebaciti na R&D ARM čipova preko noći, njega treba potjerati tržište odnosno OEM-i. Nadam se da će uskoro tako i biti za Intel, AMD, Samsung i ostale, jer konkurencija je uvijek dobra.

 

Ja osobno jedva čekam da svoj linux vrtim na nekom odličnom ARM laptopu usporedivim sa M1 ili što god budućnost donese. Imam Macbook pro, ali jednostavno mi OS i cijeli ekosistem ne odgovara. Jbg, to je do osobnih preferenca.

Nadglednik dina
16 godina
neaktivan
offline
Re: Apple priprema vlastite ARM procesore s čak do
Entry Point kaže...

Apple je napravio odličan posao i nadam se pokrenuo trend za ostale. Intel je div koji se ne može samo tako prebaciti na R&D ARM čipova preko noći, njega treba potjerati tržište odnosno OEM-i. Nadam se da će uskoro tako i biti za Intel, AMD, Samsung i ostale, jer konkurencija je uvijek dobra.

 

Ja osobno jedva čekam da svoj linux vrtim na nekom odličnom ARM laptopu usporedivim sa M1 ili što god budućnost donese. Imam Macbook pro, ali jednostavno mi OS i cijeli ekosistem ne odgovara. Jbg, to je do osobnih preferenca.

Ja koristim MBP i većinu posla radim na Windowsima (nažalost) jer je takav tip aplikacija, koristim Paralles za virtualizaciju i radi jako dobro. Sljedeće godine imam velika očekivanja jer se nadam da će Parallels naći način da virtualizira Windowse sa ne prevelikim gubitkom performansi, a ako će se MBP performanse skalirati bar polulinearno u odnosu na M1 čip nemam previše o čemu razmišljati, osim o tome da mi možda ne treba MBP 16 nego 13 ili 14 koji bi trebao izaći.

Mislim da je pitanje vremena kad će netko omogućiti direktan boot na Linux na M1 macovima, jedino bi to moglo biti u koliziji sa garancijom.

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
14 godina
offline
Re: Apple priprema vlastite ARM procesore s čak do
zelja55 kaže...

Bunim se što zamagljuju stvarnost,zašto odma nisu izbacili sa 30-40 jezgri pa pomeli večinu tog kad su tako pametni možda što bi taj trošio kao i ostali, ali cijena kod njih je 3x veča za kako si naveo entry level a kamoli za nešto bolje tako da neznam tko naplačuje suho zlato, imaju i desktop verziju čemu je onda uspoređivat sa prijenosnicima,a za taj novac kupim vrhunski pc a ovdje dobim entry level, toliko o cijeni.

Nadam se da če ostali krenut tim stopama pa ponudit neko jeftinije riješenje,nije im valjda neka nauka nakalemit brdo jezgri.

 

Mislim da nemas pojma o cemu pricas, sa M1 su razvalili sa performansama po potrosenoj snazi... i to hebeno ... 3dfx ti je fino objasnio

 

a zasto nisu odmah izvacili 32,64.... jezgre? Pa zato sta znaju sta rade, svake godine izbacis amazing jos par jezggri i beres $$$ a zasto? Pa zato jer mogu :), dok se drugi snađu da ih prate, oni ce napravit biznis samo takav... gledaj samo ... da mi je netko 2007. Kad su izbacili prvi iPhone rekao da ce nokia propasti, samo bi se nasmijao, a mislim i 99% drugih... mislio sam da ce se samo presloziti i pratiti ih, ali eto vidio si sta se desilo.. vrag zna sta ce biti sa 5-10 godina sa danasnjim gigantima

 

i sa iPhonom su razvalili nokiu i klasicne mobitele... ali se konkurencija relativno brzo prilagodila i napravila sve slicno na androidu jer su radili isto sve ispocetka... bit ce zanimljivo vidjeti kako se win svijet se prilagoditi, a da bude unazad kompatibilan... appleu se hebe dali ce biti kompatibilan, redom su izbacivali od konektora, raznih opcija.. koje fale u pocetku, ali oni se ne obaziru

Poruka je uređivana zadnji put sri 9.12.2020 20:18 (bus).
8 godina
online
Re: Apple priprema vlastite ARM procesore s čak do
Volos kaže...
@EricCartman
Dobri jesu, ali efikasni nisu, TDP oko 100W.

 Na ultrabookovima idu 8 jezgreni u 15W sa 1.8GHz base clock SMT, 2GHz bez SMT

12 godina
offline
Re: Apple priprema vlastite ARM procesore s čak do
Da, u pravu si, zaboravio sam za taj segment 😅
5 godina
offline
Re: Apple priprema vlastite ARM procesore s čak do
southy kaže...
Što se tiče mobilnih procesora sa entry level modelom su dostigli top modele Intela i AMD sa neusporedivo manjom potrošnjom i autonomijom 15-20 sati. Zanimljivo će biti kad izdaju MBP 16, kakve će performanse biti u usporedbi sa ostalim. Ne kužim samo Apple hejtere sto se bune, pa to će pokrenuti Intel i AMD da naprave iskorak pa bi svima trebalo biti bolje.

 Jebote pa stvarno niste normalni. Cim se uputi bilo sta sto nije superlativ prema appleu odmah si hejter.....

Ako su oni koji nisu hejteri loveri zapitaj se za psihologiju ljudi koji vole obozavaju ili su zaljubeljni u komad potrosacke elektronike.... Siguran sam da postoji dijagnoza za to....

Poruka je uređivana zadnji put čet 10.12.2020 8:03 (Posmatrač).
15 godina
offline
Re: Apple priprema vlastite ARM procesore s čak do
Entry Point kaže...

I za ovo bi bilo super da se počne masovnije koristiti:

 

https://www.eetimes.com/micro-magic-risc-v-core-claims-to-beat-apple-m1-and-arm-cortex-a9/

 

Podaci o potrošnji su nevjerojatni ako su istiniti.

 Zaboravio si najbitnije: RISC-V arhitektura koja je open-source, nema licenci

16 godina
offline
Re: Apple priprema vlastite ARM procesore s čak do
EricCartman kaže...

 Na ultrabookovima idu 8 jezgreni u 15W sa 1.8GHz base clock SMT, 2GHz bez SMT

To je okviran TDP dakle žuto, ali u praksi potrošnja struje za M1 može potegnut čak do 30W.

 

Dalje se nema kaj napisat, 5nm je ipak presudan+dolnji linkovi.Usporedba sa AMD i Intel procesorima nema baš puno smisla, i to zato jer M1 poslove odrađuje na drukčiji način.

 

https://www.extremetech.com/computing/318020-flaw-current-measurements-x86-versus-apple-m1-performance#disqus_thread

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/komentari-clanaka-bughr/osvanuli-prvi-benchmark-rezultati-appleovog-proces/278825.aspx?page=2&jumpto=6248055&sort=asc&view=flat

AMD,........is that Epyc or what?
16 godina
neaktivan
offline
Re: Apple priprema vlastite ARM procesore s čak do
Mislim da si ti zapravo malo bolestan na spomen imena Apple. Ne znam koji su uzroci, no psihijatrija pomaze takvim pacijentima. Ono sto je sukus posta je da M1 bez hlađenja parira top mobilnim Intel procesorima i da će korisnici od toga imati koristi jer će se Intel morati trgnuti iz svoje hibernacije. Iskreno me bili briga sto misle frustrirani pacijenti kao ti, no nemoj mi imputirati svoje lude teorije.
The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
10 godina
offline
Re: Apple priprema vlastite ARM procesore s čak do
Razmišljam da kupim MacBook air M1. Mislim da je to sad najbolji money for value trenutno.
Nadglednik dina
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Apple priprema vlastite ARM procesore s čak do
Entry Point kaže...
Razmišljam da kupim MacBook air M1. Mislim da je to sad najbolji money for value trenutno.

 i ja se razmišljam ... iako volio bih vidjeti što će učiniti sa form faktorom na proljeće. Očekujem novi macbook pro 14 i 16 ili 17. Kako će iskoristiti prostor obzirom imaju mogućnosti minjaturizacije... mini led ekran, manji bezeli, možda još tanji i lakši... i M1X sa vj 12performance jezgri + 4 štedjive + 16 GPU. 

Poruka je uređivana zadnji put pet 11.12.2020 13:51 (grzzi).
16 godina
neaktivan
offline
Apple priprema vlastite ARM procesore s čak do 32

Sretno vam bilo sa kupovinom, osim što su pojavili vrlo kratki period više ih ne nalazim nigdje kod na na zalihi (ni M1 Air ni MBP) iako se na nekim web shopovima može "kupiti" uz rok isporuke 40-50 dana

 

Zato svi koji imaju Apple u prodaji imaju na zalihi Air sa Intel procesorom, a model 2017 (bez retina ekrana) je na akciji za 5999

 

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
Moj PC  
0 0 hvala 1
13 godina
offline
Re: Apple priprema vlastite ARM procesore s čak do
southy kaže...

Sretno vam bilo sa kupovinom, osim što su pojavili vrlo kratki period više ih ne nalazim nigdje kod na na zalihi (ni M1 Air ni MBP) iako se na nekim web shopovima može "kupiti" uz rok isporuke 40-50 dana

 

Zato svi koji imaju Apple u prodaji imaju na zalihi Air sa Intel procesorom, a model 2017 (bez retina ekrana) je na akciji za 5999

 

 a bilo je i za očekivati. ja sam stavio na prodaju stari macbook pro 13 pa ću kao dodat za M1, imam kupce ali nema novog stroja :D sve u svemu ni ne žuri mi se previše... mislim da nova platforma zaslužuje i novi dizajn, a M1X bi mogao donjet još minimalno 50% bolje performanse.

3 godine
offline
Apple priprema vlastite ARM procesore s čak do 32

Kako nema, u istoru imaju i air i pro i mini na lageru

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Apple priprema vlastite ARM procesore s čak do
grzzi kaže...

a bilo je i za očekivati. ja sam stavio na prodaju stari macbook pro 13 pa ću kao dodat za M1, imam kupce ali nema novog stroja :D sve u svemu ni ne žuri mi se previše... mislim da nova platforma zaslužuje i novi dizajn, a M1X bi mogao donjet još minimalno 50% bolje performanse.

Da, ovaj M1X (ili kako će već zvati) bi mogao donijeti i puno veće ubrzanje i diverzifikaciju modela ako je suditi prema nekim člancima na netu, no ne mislim ga čekati jer me sad interesira Air koji mi za putovanje i "po doma" ne treba biti ništa jači. Tu bi mi jedino bio zanimljiviji model 12" kad bi ga ponovo "oživjeli", no ne vidim naznake da bi se to moglo desiti.

 

Što se tiče Pro linije tu čekam 16-icu, do onda će se valjda i riješiti pitanje virtualizacije Windowsa jer su mi (nažalost) neophodni u svakodnevnom radu. Ako ne riješe onda se možda odlučim da neki polovni Intel MBP 16 jer bi im mogla pasti cijena

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
16 godina
neaktivan
offline
Re: Apple priprema vlastite ARM procesore s čak do
RoronoaZoro kaže...

Kako nema, u istoru imaju i air i pro i mini na lageru

Takav lager mogu i ja imati u roku par dana, u neograničenoj količini. Svi ovi webshopovi uredno zaprimaju narudžbe i naplate ih, a dobit ćeš kad im stigne na lager jer rijetki imaju vlasiti lager. Bilo bi bar fer da imaju predviđeni rok isporuke navedeni, a ne da te ovako navlače. Interesirao sam se za Air i usput MBP 13 i trenutno nisam naišao na nekog proizvođača u HR koji ga ima na lageru, a do Božića bi trebala doći bar jedna isporuka, ali nitko ne zna ili ne želi reći koliko. Uglavnom, vjerujem da ako ga sad naručiš da ćeš ga dobiti najkasnije do 31.01.2021.

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
16 godina
offline
Apple priprema vlastite ARM procesore s čak do 32

Kad smo kod toga, stvarno nisam u toku; ali kako rade konzole? Dali bi njima odgovarao ARm za hardver, dali je teško prilagoditi OS i igre za to?
Mislim, plejka radi na nekoj derivaciji freeBSD, koji je nešto kao linux? A xbox pretpostavljam windowsi, samo neznam kakvi i kako?

3dfx kaže... 

overhaul mac nikada nije bio platforma za prosjecnog hrvatskog kucnog korisnika koji tipka po forumima i gleda YT, nije o tome ovdje rijec.

sa izlaskom M1 platforme to vise nije tako, vec suprotno, M1 mac mini ili air kostaju 1000 dolara, mac pro sa 192GB memorije 15000 dolara, AMD TR sa isto toliko memorije i slicnom konfiguracijom nvidia 2080 i slicne kartice, takoder je skuplji, pa samo proc je skoro 1000 dolara, a novi Mac Mini i Air ih sibaju samo tako, ne samo u CPU nego i GPU obradi.

 

jeftine radne stanice, koje trose malo struje, kompaktne su, prijenosne i obavljaju zadatke 2,3,4,5 puta brze od 10 puta skupljih

 

apsolutni win za korisnika

 Ma i dalje ja znam 90% korisnika macova (uglavnom prijenosnika) koji ih koriste samo za uredsku korespodenciju i nešto malo dizajn. Jedino imac i powermac ajde ljudi kao fol kupili za kreativnu proizvodnju sadržaja.
Ovo što ti spominješ, "video obrada" ovakvog tipa, transkodiranje cutovi... odavno nije neki napor za rad, najviše pojede arhiviranje i priprema sirovina, a za to su i tako diskovi, a ne arm... meni npr. treba cuda za simulacije, i kešira upravo mi 30 gb usred rada, a firme koje rade rješenja za moj posao (npr. 

) su uglavnom timovi od jednog, dva čovjeka za koje nisam siguran kako bi s prebacili ako ne postoji velika kompatibilnost sa njihovim prijašnjim rješenjaima. Adobe paket i final cut pro su ipak onako, svadba-youtube klasa glede video obrade. Naravno, imamo ih i ovdje, ali ekipa koja radi samo video se ne buni ni na 5 godina starim hp Z vrkstejšnima. Tu leži i drugi dio problema; imamo skupih i neophodnih hardverskih dodataka i softvera (glupi avid, i digidesign za koji neću ni proučavati zašto je tako jer nije moja specijalnost) koji ne rade kako spada ni na drugim workstationima, ni win10, a kako bi radili sa armom, vjerojatno nikako. Čak i ja imam tu hardvera kojemu su podmuklo proizvođači (3d connexion, wacom) ukinuli drivere za imalo stariju periferiju. Kao da je koštao kikiriki, a ne preko 500 eura komad. No dobro, da ne kiselim grožđe unaprijed - vidjet ćemo. 

Poruka je uređivana zadnji put pet 11.12.2020 20:16 (overhaul).
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice