Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri na n

poruka: 152
|
čitano: 23.812
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri na n".
13 godina
offline
Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri na n

 gates nije spasio apple ... nastavak office podrške je bio bitan boost za apple i obavezan anti trust potez za MS. Novac koji su uložili u apple je bio sitniš i za jedne i za druge. Apple je spasio Jobs.

 
1 2 hvala 0
15 godina
offline
Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri na n

Utjecaj platforme se ne mjeri samo na udjelu, vec se kaznjava i potencijal za iskoristavanje pozicije.

 

I ne tvrdim da sam ja u moralnom pravu, ili da je Appleov proizvod los ili da Appleov dizajn nema utjecaja na trziste.

 

Google trenutno litigira 10 milijardi eura kazni od strane EU regulative. Ali to nije samo 10 milijardi - vec i sav gubitak koji nastane ako im se zabrani praksa koja im je do sada donijela profit.

 

Google je dobio 4.5 milijardi eura kazne jer je gurao svoje browser na Android platformi, a time se slijedio presedan kojeg je US regulator donio na temelju MSa.

 

Postoje presude za monopol u kojem su kaznjeni drzatelji i manje od 50% trzista i manje od 50% zarade. Postoje presude i za presutan ili pasivan oligopol, pa da se i takvim praksama ogranicava konkurencija.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/United_States_v._Paramount_Pictures,_Inc.

 

Ovo je landmark presuda za vertikalne integracije. 5 studija, 17% trzista, 45% zarade.

 

Znaci - ne sudi se jer je netko vlasnik necega - nego jer imaju unosnu platformu kojom mogu sprijeciti nezavisnu trecu stranu da posluje na toj platformi. Nitko nije branio ni individuama da sami osnivaju studia i kina, ali se na vrijeme sprijecilo da se uspostavi nepremostivi monopol.

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
Poruka je uređivana zadnji put čet 12.11.2020 16:01 (wyks).
Moj PC  
0 1 hvala 0
13 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
wyks kaže...

Utjecaj platforme se ne mjeri samo na udjelu, vec se kaznjava i potencijal za iskoristavanje pozicije.

 

I ne tvrdim da sam ja u moralnom pravu, ili da je Appleov proizvod los ili da Appleov dizajn nema utjecaja na trziste.

 

Google trenutno litigira 10 milijardi eura kazni od strane EU regulative. Ali to nije samo 10 milijardi - vec i sav gubitak koji nastane ako im se zabrani praksa koja im je do sada donijela profit.

 

Google je dobio 4.5 milijardi eura kazne jer je gurao svoje browser na Android platformi, a time se slijedio presedan kojeg je US regulator donio na temelju MSa.

 

Postoje presude za monopol u kojem su kaznjeni drzatelji i manje od 50% trzista i manje od 50% zarade. Postoje presude i za presutan ili pasivan oligopol, pa da se i takvim praksama ogranicava konkurencija.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/United_States_v._Paramount_Pictures,_Inc.

 

Ovo je landmark presuda za vertikalne integracije. 5 studija, 17% trzista, 45% zarade.

 

Znaci - ne sudi se jer je netko vlasnik necega - nego jer imaju unosnu platformu kojom mogu sprijeciti nezavisnu trecu stranu da posluje na toj platformi. Nitko nije branio ni individuama da sami osnivaju studia i kina, ali se na vrijeme sprijecilo da se uspostavi nepremostivi monopol.

 onda je svaka druga kompanija u usa monopol ... netflix, amazon ... you name it.

15 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
wyks kaže...

..., a App store je dosao tek nakon sto su svi vazniji developeri odbili Jobsovu ideju da rade web-browser aplikacije za iPhone. Nista tu genijalno nije bilo. SDK je dosao punih godinu dana nakon izbacivanja iPhonea.

 

 

I ne treba zaboravit da je prije AppStore-a 'saurik' napravio Cydia-u, online trgovinu jailbreak-aih aplikacija.

15 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
grzzi kaže...

 onda je svaka druga kompanija u usa monopol ... netflix, amazon ... you name it.

 Pa da.

 

Od MSa nije bilo vecih anti-trust tuzbi.

 

A anti-trust nije uspostavljen kao iskljuciva regulacija vlasti, vec kao instrument kojima i same kompanije mogu osigurati svoje polozaje na trzistu.

Googleu slijedi poplava tuzbi ne samo u EU vec i u USA, Amazonu takodjer.

 

BTW 150 milijuna nije tad bio sitnis, a nije ni nedavno bio sitnis. Amazon je svjesno izgubio 200 milijuna dolara kako bi sprijecio konkurenciju pri prodaji pelena i djecijih potrepstina.

 

 

 

 

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
5 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
nekinik kaže...
Pa skuplji su i dovoljno jaki. Ako bi u budućnosti riješili OS, dovoljna ti je npr. bežična tipkovnica da se spojiš na taj jaki telefon i monitor. A bežičnu tipkovnicu ne možeš naplatiti 699$ zar ne.

 Jesi siguran? Apple je to...

3 godine
protjeran
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
Posmatrač kaže...
nekinik kaže...
Pa skuplji su i dovoljno jaki. Ako bi u budućnosti riješili OS, dovoljna ti je npr. bežična tipkovnica da se spojiš na taj jaki telefon i monitor. A bežičnu tipkovnicu ne možeš naplatiti 699$ zar ne.

 Jesi siguran? Apple je to...

 Znači telefon (džepno računalo) s univerzalnim OS-om će se spojiti na TV/monitor putem nekog wireless HDMI-a, a onda nastupa potpuno 'revolucionarna' bluetooth tipkovnica iKeyboard za samo 699,99$. Dobro, nećemo pretjerivati. Mada bi neki i to progutali. Možda.

 

Podsjeća na priču o tinti za printere, koja se prodaje za 59,95$ a proizvodnja košta 0,23$. Mislim da će ići na veći broj uređaja u koje će ugrađivati jače ili slabije SoC-ove. Svi će biti isti, samo će nekima biti isljučen određen broj jezgri, zbog greške u proizvodnji.

Poruka je uređivana zadnji put čet 12.11.2020 17:10 (nekinik).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri

Graf je napravljen u stilu "no pun intended" pa si misli na što se odnosi. Plus, nisam baš kod njih na prezentacijama ikad viđao da se referenciraju na nekoga konkretnog jer im ne žele raditi reklamu. A i realno, većina prodanih računala nije i9 tako da je statistički točno.

 

Ljudi koji obitavaju na ovakvim forumima vjerojatno neće biti glavni kupci, ali vidim da se dosta ljudi zagrijalo jer ne razmišljaju svi na način kao ti - većini je dobar proizvod bitniji od zadojenosti. I te priče da se "ozbiljni korisnici" neće zainteresirati si možeš staviti za šešir, zar ti misliš da si neki napredni korisnik jer prćkaš po laptopu? Ozbiljni korisnici gledaju na laptop kao na sredstvo koje ti omogućava da obaviš posao. Mislim, u redu je da tebe to zabavlja, ali to ne znači da si ti nešto "ozbiljniji korisnik" nego samo pozer i wannabe influencer, ali za drugu publiku

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
13 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
wyks kaže...
grzzi kaže...

 onda je svaka druga kompanija u usa monopol ... netflix, amazon ... you name it.

 Pa da.

 

Od MSa nije bilo vecih anti-trust tuzbi.

 

A anti-trust nije uspostavljen kao iskljuciva regulacija vlasti, vec kao instrument kojima i same kompanije mogu osigurati svoje polozaje na trzistu.

Googleu slijedi poplava tuzbi ne samo u EU vec i u USA, Amazonu takodjer.

 

BTW 150 milijuna nije tad bio sitnis, a nije ni nedavno bio sitnis. Amazon je svjesno izgubio 200 milijuna dolara kako bi sprijecio konkurenciju pri prodaji pelena i djecijih potrepstina.

 

 

 

 

 ako mi ti posudiš 150 k kuna da me spasiš, a ja u sljedećih 6 mj spalim još 2 milijuna kuna u minus ... i nastavim raditi ... jel me tih 150 tisuća moglo spasiti? teško ...


13 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
nekinik kaže...

 Znači telefon (džepno računalo) s univerzalnim OS-om će se spojiti na TV/monitor putem nekog wireless HDMI-a, a onda nastupa potpuno 'revolucionarna' bluetooth tipkovnica iKeyboard za samo 699,99$. Dobro, nećemo pretjerivati. Mada bi neki i to progutali. Možda.

 

 

 te šeme sa samsungom i androidom sam vidio, ne znam jel tko to koristi ozbiljno...

 

ja mislim da će se već apple M2 i A15 bitnije razlikovati nego A14 i A14x aka M1 ... procesori za laptop, a pogotovo za desktop će se dizajnirati sa puno više slobode što se tiče potrošnje.

10 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
Mislim da je PC World to najbolje napisao:

https://www.pcworld.com/article/3596814/no-the-new-macbook-air-is-not-faster-than-98-of-pc-laptops.html

Da se razumijemo i dalje mislim da je ARM skora budućnost za većinu laptopa.
Nadglednik dina
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
Entry Point kaže...
Mislim da je PC World to najbolje napisao:

https://www.pcworld.com/article/3596814/no-the-new-macbook-air-is-not-faster-than-98-of-pc-laptops.html

Da se razumijemo i dalje mislim da je ARM skora budućnost za većinu laptopa.

 ako se dobro sjećam, usporedba sa pc laptopima se bazirala na "sličnom form faktoru" ili nešto tako ... tako nešto je izrekla žemska na prezi. znam da sam isto komentirao kakav je ovo marketing bs ali vj nisu lagali, kod applea svaku moraš uzet sa zrnom soli i dobro sa svih strana pregledat.

 

pcworld nije ništa krivo rekao, čak su prilično defanzivni. ja uopće ne očekujem nikakav spektakl od performansi real world dok god ne krenu native aplikacije... samo to što su pozicionirali arm air i mac book ispod intelovih koji se još prodaju isto nešto govori.

Poruka je uređivana zadnji put čet 12.11.2020 20:58 (grzzi).
9 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
grzzi kaže...

 te šeme sa samsungom i androidom sam vidio, ne znam jel tko to koristi ozbiljno...

 

 

 ima ljudi, pogotovo studenata kojima je to sasvim dovoljno, internet, dokumenti, editiranje slika/videa.. a s linuxom na njemu mozes prakticki sve

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 12.11.2020 22:55 (digitall).
16 godina
offline
Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri na n

Nadam se da će GPU dio biti dovoljno jak da natjera AMD da se konačno maknu

sa Vege na Navi u integriranoj grafici

Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri na n

Gdje se najpovoljnije mogu kupiti Apple proizvodi,primjerice novi Mac mini sa M1 SoC, kod nas je 6699 kn sto je apsolutno previše.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
vlatko kaže...

Gdje se najpovoljnije mogu kupiti Apple proizvodi,primjerice novi Mac mini sa M1 SoC, kod nas je 6699 kn sto je apsolutno previše.

Mozes se hebat kad nemas ovlastenu distribuciju plus PDV je 25% na sve cijene od Applea....

 

Pogledaj iPhone 12 Pro Max...u HR je 12000 kn, a Note 20 Ultra koji je u Americi skuplji je 9499...

 

 

15 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri

usa i norveška... ostatak je skuplji, vjerojatno uk pa ostatak svijeta.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
vlatko kaže...

Gdje se najpovoljnije mogu kupiti Apple proizvodi,primjerice novi Mac mini sa M1 SoC, kod nas je 6699 kn sto je apsolutno previše.

 

U USA je $699, formiranje cijena po tečaju 10kn za 1 USD je normalno i za sav ostali hardver...mislim da je (za Apple) ovo čak i povoljno

5 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
vlatko kaže...

Gdje se najpovoljnije mogu kupiti Apple proizvodi,primjerice novi Mac mini sa M1 SoC, kod nas je 6699 kn sto je apsolutno previše.

Ako ti se da do Austrije, osnovna konfa je 750 eura.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri

A koja trgovina u Austriji, mislis na Mediamarkt?imam tamo frenda,nije problem.

5 godina
offline
Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri na n

Gledam cijene na apple.at

 

EDIT: vidim da ga ima i u Mediamarktu po 799 eura

 

https://www.mediamarkt.at/de/search.html?query=mac%20mini&t=1605777465969

Poruka je uređivana zadnji put čet 19.11.2020 10:19 (BigD_Cro).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
segregator kaže...
vlatko kaže...

Gdje se najpovoljnije mogu kupiti Apple proizvodi,primjerice novi Mac mini sa M1 SoC, kod nas je 6699 kn sto je apsolutno previše.

 

U USA je $699, formiranje cijena po tečaju 10kn za 1 USD je normalno i za sav ostali hardver...mislim da je (za Apple) ovo čak i povoljno

 

Ćisto sumnjam da uvoznici formiraju tečaj strane valute po svom vlastitom nahođenju, prije će biti da to rade nacionalne banke država u kojim ti uvoznici posluju.

A razlika u cijeni uređaja u SAD i u nekoj od država EU uzrokovana je,ne odokativnim tečajem zatupnika, nego činjinicom da se ti uređaji ne mogu samo magično teleportirati iz zemlje u kojoj su proizedeni, nego treba platiti neke transportne troškove, a uz to i sva potrebna davanja državi, i dodati neku svoju maržu, jer nitko ne radi za kiki-riki... nakupi se toga.

 

Ono što često zbunjuje kupce u EU je činjenica da su USA cijene sve redom bez poreza, a ne pomaže ni to što je u USA drugačiji porezni sustav, jer nemaju PDV nego, od države do države tzv. sales tax koji varira od 0 do par postotaka (većinom od 4% do 6%).

16 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
maxym kaže...
segregator kaže...
vlatko kaže...

Gdje se najpovoljnije mogu kupiti Apple proizvodi,primjerice novi Mac mini sa M1 SoC, kod nas je 6699 kn sto je apsolutno previše.

 

U USA je $699, formiranje cijena po tečaju 10kn za 1 USD je normalno i za sav ostali hardver...mislim da je (za Apple) ovo čak i povoljno

 

Ćisto sumnjam da uvoznici formiraju tečaj strane valute po svom vlastitom nahođenju, prije će biti da to rade nacionalne banke država u kojim ti uvoznici posluju.

A razlika u cijeni uređaja u SAD i u nekoj od država EU uzrokovana je,ne odokativnim tečajem zatupnika, nego činjinicom da se ti uređaji ne mogu samo magično teleportirati iz zemlje u kojoj su proizedeni, nego treba platiti neke transportne troškove, a uz to i sva potrebna davanja državi, i dodati neku svoju maržu, jer nitko ne radi za kiki-riki... nakupi se toga.

 

Ono što često zbunjuje kupce u EU je činjenica da su USA cijene sve redom bez poreza, a ne pomaže ni to što je u USA drugačiji porezni sustav, jer nemaju PDV nego, od države do države tzv. sales tax koji varira od 0 do par postotaka (većinom od 4% do 6%).

 

Ko je spominjao formiranje tečaja? ja sam spominjao formiranje CIJENA po tečaju 10kn za $1...to naravno nije nikakav SLUŽBENI tečaj, nego odokativno kad vidiš cijenu nečega u USA $500, možeš biti prilično siguran da će dotični

komad hardvera kod nas koštati 5000kn (iz razloga koje si naveo, a koji su valjda očigledni svakome iznad IQ 80)

Poruka je uređivana zadnji put čet 19.11.2020 12:12 (segregator).
16 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
BigD_Cro kaže...

Gledam cijene na apple.at

 

EDIT: vidim da ga ima i u Mediamarktu po 799 eura

 

https://www.mediamarkt.at/de/search.html?query=mac%20mini&t=1605777465969

 

Umanjeno za njihov porez, pa uvećano za naš i taman se dođe na cijenu kod nas

15 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
segregator kaže...

 

Umanjeno za njihov porez, pa uvećano za naš i taman se dođe na cijenu kod nas

 

Dva puta sam narucivao iz EU robu (istina prije dvije godine zadnji puta) koja je bila preko 1000 eura, i nikada mi nije bio preracunavat porez.

Ono sto sam platio na web shopu to je bilo to.

 

Da li su neka nova pravila na snazi?

 

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
13 godina
offline
Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri na n

nema duplog oporezivanja ... platiš koliko piše.

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
grzzi kaže...

nema duplog oporezivanja ... platiš koliko piše.

 igzekli, zato me i cudi ovo sto je kolega izned napisao.

 

 

***edit***

 

Sad sam skuzio da niti ja nisam napisao na sto tocno mislim.

 

Htio sam reci, sto nas sprijecava da narucimo robu iz EU po povoljnijim cijenama?

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
Poruka je uređivana zadnji put čet 19.11.2020 12:48 (syncmaster245b).
15 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
syncmaster245b kaže...

 

Htio sam reci, sto nas sprijecava da narucimo robu iz EU po povoljnijim cijenama?

 Ništa Ono što je jedan kolega gore primjetio da ako se može kod nas uzeti na firmu pa se oduzme PDV, cijena dođe dosta sličnom ovim trgovinama u EU, pa se onda i ne isplati uzimati iz vana. Baš gledam macbookpro, bez PDV-a dođe 9,134.25kn. Skupo, ali kad gledam razliku u perfomansama i bateriji naspram Dell XPS-a kojeg imam (i koštao 15k) i koliko još uvijek imam nekih glupih problema sa njime koji se ne bi smjeli događati na tako premium uređaju...ozbiljno razmišljam prebacit se na macbook

Stoja
16 godina
offline
Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri na n

Meni unazad par godina sve što izvana naručim, u startu obračuna naš porez. naravno, ako se koriste

usluge koje naručuju u Njemačku, pa onda od tamo već plaćeno šalju u hr onda se plati njemački porez.

 

Ako se naručuje direktno na moju adresu u hr, plaćam hrvatski PDV

 

Npr, narudžba od prije točno 3 godine sa engleskog amazona

 

Order Summary

Item(s) Subtotal:
£241.65
Postage & Packing:
£8.98
Total Before VAT:
£250.63
VAT:
£62.66
Total:
£313.29
Promotion Applied:
-£25.84
Grand Total:
£287.45
Porez 25%, iako je UK porez 20%
Poruka je uređivana zadnji put čet 19.11.2020 14:28 (segregator).
Moj PC  
2 0 hvala 0
13 godina
offline
Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri na n

pa da, ako shop ima slanje u određenu državu i promet preko neke cifre, ne znam sad napamet, ali nije jako velika, onda odmah obračunava pdv po državi gdje šalje. Krajnja cijena je najčešće ista, a onda obračunavaju pdv različito.

 


za mediamarkt ne znam kako su registrirani, gdje ... trebalo bi se regat pa vidit.

https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/shopping/vat/index_hr.htm

 
1 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice