Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri na n

poruka: 152
|
čitano: 23.825
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri na n".
12 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
grzzi kaže...
Umbel kaže...
U kojem benchu?

 https://www.anandtech.com/show/16226/apple-silicon-m1-a14-deep-dive/5

po svemu što do sad imamo na raspolaganju za usporedbu ... cross platform benchevi nisu pouzdani pa treba sačekati real world testiranja ali usporedbe sa arm dizajnom od pred 3-4 godine i svakako ne drže vodu. Poanta je da je usporedba raspberija sa x86 laptopima i mini desktopom jednako tako besmislena.

 Ovo nije benchmark nego copy paste reklame.

Čekamo ARM verziju Cinema 4D, Blendera, POV ray...

12 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
grzzi kaže...

ova slika govori sve što treba znati o apple vs intel priči

Whilst in the past 5 years Intel has managed to increase their best single-thread performance by about 28%, Apple has managed to improve their designs by 198%, or 2.98x (let’s call it 3x) the performance of the Apple A9 of late 2015.

Apple’s performance trajectory and unquestioned execution over these years is what has made Apple Silicon a reality today. Anybody looking at the absurdness of that graph will realise that there simply was no other choice but for Apple to ditch Intel and x86 in favour of their own in-house microarchitecture – staying par for the course would have meant stagnation and worse consumer products.

 Opet spin. Ja bi u slijedećih godinu dana svoj rezultat na 100 metara mogao popraviti 50%. Može li to Usain Bolt?

13 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
BlueMax kaže...
grzzi kaže...

ova slika govori sve što treba znati o apple vs intel priči

Whilst in the past 5 years Intel has managed to increase their best single-thread performance by about 28%, Apple has managed to improve their designs by 198%, or 2.98x (let’s call it 3x) the performance of the Apple A9 of late 2015.

Apple’s performance trajectory and unquestioned execution over these years is what has made Apple Silicon a reality today. Anybody looking at the absurdness of that graph will realise that there simply was no other choice but for Apple to ditch Intel and x86 in favour of their own in-house microarchitecture – staying par for the course would have meant stagnation and worse consumer products.

 Opet spin. Ja bi u slijedećih godinu dana svoj rezultat na 100 metara mogao popraviti 50%. Može li to Usain Bolt?

 da, sad odjednom su valjda dosegli limit? baš kad su sustigli x86 koji tavori tu već godinama ... možda neće rasti istim tempom, ali očito platforma i pristup imaju potencijal, a ekipa koja dizajnira je na dobrom tragu.

Poruka je uređivana zadnji put sri 11.11.2020 16:05 (grzzi).
13 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
BlueMax kaže...
grzzi kaže...
Umbel kaže...
U kojem benchu?

 https://www.anandtech.com/show/16226/apple-silicon-m1-a14-deep-dive/5

po svemu što do sad imamo na raspolaganju za usporedbu ... cross platform benchevi nisu pouzdani pa treba sačekati real world testiranja ali usporedbe sa arm dizajnom od pred 3-4 godine i svakako ne drže vodu. Poanta je da je usporedba raspberija sa x86 laptopima i mini desktopom jednako tako besmislena.

 Ovo nije benchmark nego copy paste reklame.

Čekamo ARM verziju Cinema 4D, Blendera, POV ray...

 čekamo da ... al za cp reklame, pročitaj par članaka prije https://www.anandtech.com/show/16226/apple-silicon-m1-a14-deep-dive/2

11 godina
protjeran
offline
Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri na n

da nisu škrti kao što jesu mogli su i ozbiljniju stvar izbacit 40-50 jezgri i bio bi konkurencija ovako nekim dvojezgrenim pc-ima a mogli su i ovako

https://venturebeat.com/2020/03/03/ampere-altra-is-the-first-80-core-arm-based-server-processor/amp/

 
0 1 hvala 0
13 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
nesto slicno je za ocekivati u buducem mac prou.
3 godine
protjeran
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
Vjerojatno će broj jezgri povećavati sa svakom iteracijom, a one jezgre koje ne rade će isključiti i koristiti za telefone ili slabije verzije računala (da se ne baci, tako radi i Intel). Ako odmah izbace sve, šta će onda kasnije :-). Evo baš je i Mediatek izbacio 6nm MT8195 za vrhunske Chromebookove. Kad bi još došao neki dobar OS za stolna računala koji bi se stopio s Androidom po uzoru na Apple, a možda Google radi na tome..
13 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
footballer kaže...

Nikad neću skužit ekipu koja pili po onom "Macbook nije za ozbiljan rad." Nego za kakav je rad? Imao sam 3 mjeseca Windows laptop i povraćalo mi se koliko laptop šteka na zadatcima koje je moj MBP s upola slabijim procesorom mljeo. Dao ga sestri i vratio se na Mac, i nikad više ne diram Windowse. Pa samo zbog Preview aplikacije biram Mac prije Windowsa. Tolika hrpa ljudi radi i živi od rada na Macu, a netko na nekom forumući spominje kako to ne valja, kako je to ovako, kako je to onako lmao

 

Što se tiče tinkeringa, nakon 14 godina rada oko desktopa, ne da mi se više. Ne da mi se više provesti cijelo popodne da dignem clock CPU-a za 0.2GHz i da mi se igre vrte za nevjerojatnih 4fps-a više, ne da mi se 5 dana razmještavati RAM-ove po slotovima da se upali, posuđivati MBO/CPU/PSU od frenda jer eto komp pišti i ne pali se a sinoć vrtio GTA V na 60fps-a. Jednostavno, nisam više besposleni klinac i sad mi vrijeme koje provodim van posla, a bome posla imam sve više, vrijedi beskonačno više nego prije, i s tim u vidu sam spreman dati više novaca za nešto što će raditi kad to trebam da radi, a pustiti me na miru kad želim da me pusti na miru. Eto danas sam malo uhvatio vremena zaletit se na forum jer sam načuo da su predstavili M1, pa da vidim o čemu se radi. Djeluje kao super stvar, ali mi kao ostatku ljudi, ovi grafovi ne znače baš previše, pogotovo ovo "Latest PC chip" ili "Most popular laptop in the class". Svejedno ću ga uzeti, ali budem preskočio prvu generaciju. 

Dobar flame zlata vrijedi.   (EDIT: znalo se dogodit da je puno više ljudi podivljalo nakon mojih podje***anja)

 

Reakcija je u svakom slučaju bila zanimljiva. Svjestan sam apsolutno da puno programerskih firmi, dizajnera, video i audio producenata itd. itd. koriste Macbook/iMac il nešto drugo.

 

Nemam ni ja vremena više kao prije, igre uopće ne stignem igrati, a iz 2500k nejde više ni atom snage nažalost.

 

Al i dalje smatram da je zatvoreni sustav (koliko god on bio dobar), politika kompanije vezana uz popravljanje i nadogradnju znatno lošija naspram PC/Windows strane.

 

 

It s just cornflakes...
Poruka je uređivana zadnji put sri 11.11.2020 18:09 (Qudek).
14 godina
offline
Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri na n

A to je OK, ti smatras da je zatvoren sistem losiji, ja mislim da je bolji za moje potrebe, radio i na PC i na macu, nema sanse se vratit na win vise kad se naucis na bolje

 
2 0 hvala 0
4 godine
neaktivan
offline
Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri na n

 

nisak korisnik maca, ali su mi uvjerljivo najdraze izjave poput 4-5-17 (400-500-1700%) puta bolje performanse u odnosu na  pc... ))

 

 
1 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
bus kaže...

A to je OK, ti smatras da je zatvoren sistem losiji, ja mislim da je bolji za moje potrebe, radio i na PC i na macu, nema sanse se vratit na win vise kad se naucis na bolje

Ta tema čiji je veći je već odavno passe.

Svatko ima drugačije potrebe i očekivanja i svaki od tih OS-eva ima svoje prednosti i mane.

 

Koristim jedan i drugi OS već preko 20 godina i kod nekih stvari su mi Windowsi draži kod nekih MacOS.

 

Nego da se vratim na vijest, meni je ovo napokon super vijest iz Applea. Nakon godina stagniranja i tapkanja u mraku eto napokon jednog ozbiljnog pomaka i evolucije.

Novi SoC, duplo duže trajanje baterije. 

 

Sutra nam stiže i Big Sur. 

13 godina
odjavljen
offline
Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri na n

Hardverski je Mac zatvoren sustav naspram PC-a ali ne bih se nužno složio da je Windows, kao software, pretjerano otvoren. Možda se može nešto postavki promjeniti koje nisu dostupne na MacOSu ali načelno su to opet postavke koje više imaju veze s nepotrebnim tinkeranjem nego sa svakodnevnim radom. 

 

Što se tiče nadogradnji i popravaka, niti jedan kompjuter mi nije trajao duže nego MBP, čak sam prošao 2 različita kompjutera dok sam imao MBP, i još uvijek je jedino on koristan i ne šteka od njih 3. Došao je sa Snow Leopardom čini mi se, a sad je preko Patchera na Mojave, s tim da ide i na Catalinu, ali mi se nije dalo previše prtljati oko 64bit stvari. Tako da je support što se tiče softwarea na mjerljivo boljoj razini nego Windows. A popravci? Nisam ih nikad trebao, radi kao nov svaki dan od kad ga upalim do kad ga ugasim. Ubacio sam ssd u njega i još je bolji. Kao što sam spomenuo, spreman sam dati određenu svotu novca za "it just works" kao i za popravke koje možda zatrebam, ali eto, nikad ih još nisam trebao. 

 
3 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
BlueMax kaže...

 Koji se to ozbiljni posao ne može raditi na Mac-u?

 

Vjerovatno ih ima preko nekoliko, ja recimo ne mogu zamislit da radim svoj posao (projektiranje u niskogradnji/hidrotehnici) na Jabuci. Većina softvera nema verziju za Apple, a ako čak i ima ona ju rjeđe unapređuje i sl.

Generalno što se tiče građevinske struke, Mac sam viđao samo u arhitektonskim biroima ili kod direktora/menadžera gdje služi za mailove.

Da nije takva situacija sigurno bi i ja probao kakav je Mac.

8 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
southy kaže...
Koliko sam vidio na predstavljanju macOS 11 verzije za M1 bi trebalo moći prebaciti jednostavnim recompileom tako da mislim da većih čekanja na prilagodbu ne bi trebalo biti. Svi važniji proizvođači softvera ionako su uključeni još od alfa verzija.

Ovo je točno ako je sav kod tvoj. Ako koristiš neki 3rd party lib (a koriste ga 99% developera) a taj lib nema ARM verziju, zaboravi. Dokle god netko ne porta to na ARM, tvoja app ili dio featurea neće raditi. Zato je Adobe odgodio PS na 2021... Ogromna količina koda u PSu se odnosi na podršku za razne formate a to su uglavnom 3rd party rješenja.

 

Sw na kojem ja radim će zauvijek biti na x86 a dio se izvršava pod 32bit - zašto? SDKovi od glupavih OEMa i ostalih partnera su u najboljem slučaju pisani za Win7, nešto AnyCPU, nešto 32bit only. Koristimo ActiveX kontrole, to ti dovoljno govori... Takav softver nema teoretske šanse da bude portan na ARM.

15 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
Tako je, medutim ovo ce napokon natjerati vise developera na ARM kompatibilan kod
16 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
Nuclear_Phoenix kaže...
southy kaže...
Koliko sam vidio na predstavljanju macOS 11 verzije za M1 bi trebalo moći prebaciti jednostavnim recompileom tako da mislim da većih čekanja na prilagodbu ne bi trebalo biti. Svi važniji proizvođači softvera ionako su uključeni još od alfa verzija.

Ovo je točno ako je sav kod tvoj. Ako koristiš neki 3rd party lib (a koriste ga 99% developera) a taj lib nema ARM verziju, zaboravi. Dokle god netko ne porta to na ARM, tvoja app ili dio featurea neće raditi. Zato je Adobe odgodio PS na 2021... Ogromna količina koda u PSu se odnosi na podršku za razne formate a to su uglavnom 3rd party rješenja.

 

Sw na kojem ja radim će zauvijek biti na x86 a dio se izvršava pod 32bit - zašto? SDKovi od glupavih OEMa i ostalih partnera su u najboljem slučaju pisani za Win7, nešto AnyCPU, nešto 32bit only. Koristimo ActiveX kontrole, to ti dovoljno govori... Takav softver nema teoretske šanse da bude portan na ARM.

 

zato sam i napisao u prethodnom upisu da je ovo dobra stvar, da se malo oslobodimo legacy koda, i optimizirano

krenemo u budućnost od nule (odnosno skoro od nule)

5 godina
offline
Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri na n

Vidim da su dostupni u Austriji. MacMini s 512 Gb SSD i 16 Gb RAM 1259 eura.

Poruka je uređivana zadnji put čet 12.11.2020 10:31 (BigD_Cro).
 
1 0 hvala 0
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
BigD_Cro kaže...

Vidim da su dostupni u Austriji. MacMini s 512 Gb SSD i 16 Gb RAM 1259 eura.

 

 

To je oko 10,000kn? Za malu škatulicu, koja bi trebala biti najjeftiniji od 3 predstavljena modela. OK, i dalje ću Apple proizvode gledati isključivo na prezentacijama.

 

15 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
BlueMax kaže...
grzzi kaže...

ova slika govori sve što treba znati o apple vs intel priči

Whilst in the past 5 years Intel has managed to increase their best single-thread performance by about 28%, Apple has managed to improve their designs by 198%, or 2.98x (let’s call it 3x) the performance of the Apple A9 of late 2015.

Apple’s performance trajectory and unquestioned execution over these years is what has made Apple Silicon a reality today. Anybody looking at the absurdness of that graph will realise that there simply was no other choice but for Apple to ditch Intel and x86 in favour of their own in-house microarchitecture – staying par for the course would have meant stagnation and worse consumer products.

 Opet spin. Ja bi u slijedećih godinu dana svoj rezultat na 100 metara mogao popraviti 50%. Može li to Usain Bolt?

 

Jesi li ti uopće pogledao grafikon?!

 

Da, ti bi svakako u slijedečih pet godina mogao popraviti svoj rezultat za 50%, jer su tvoji rezultati daleko ispod rezultata Usaina Bolt-a, ali, ako malo bolje pogledaš grafikon, vidjti ćeš da je Apple bio duplo sporiji od Intela u 2015. godini, da bi ga za samo 5 godina dostigao.

 

Tvoja priča o spinu bi držala vodu da su rezultati Applea još uvijek daleko ispod Intela (kao što to trčiš znatno sporije od Usaina Bolta, i teško je vjerovati da bi ikad mogao dostići njegovu brzin), ali iz grafikona je jasno da je Apple već dostigao Intela i da je rast performansi kontinuirano znantno brži od rasta Intelovih performansi.

Poruka je uređivana zadnji put čet 12.11.2020 11:58 (maxym).
3 godine
protjeran
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
Sličan uspjeh imaju i drugi fabless proizvođači (točnije reći projektanti, jer oni ne proizvode) SoC-ova u odnosu na Intel. Apple tu nije nikakva iznimka. Možda malo predvodi u single core performance zbog bolje optimiranog OS-a, ali i drugi su tu za petama s nižim cijenama. Samo fali slično prihvaćen OS, tj. "Android za desktop". Google je davno najavljivao spajanje Chrome OS i Androida, ali s OS-ovima je to izgleda uvijek nepredvidivo.

Edit: S obzirom na porast snage SoC-ova mislim da će poput Apple-a i Android nužno konvergirati s laptop OS-om te da će biti jedan OS za telefone, tablete i laptope jer je razlika samo u načinu unosa podataka. Pravi desktopi će vjerojatno postati rijetkost. Windows za ARM smo imali pa je propao, zato su prognoze vezane za OS nezahvalne. A i Google raspolaže s milijardama i milijardama pa ima gomile ugašenih projekata.
Poruka je uređivana zadnji put čet 12.11.2020 11:37 (nekinik).
12 godina
offline
Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri na n

ma od tog gugla ne želim više nikakve usluge ni appove, iako je realno nemoguće ne koristit nešto od njih. i to samo zato je kaj god pokrenu - ugase kroz nekoliko godina, drljaju i mrljaju bez ikakve veze i povezanosti. evo već sada imaju koliko chat aplikacija? koliko su ih ugasili?

 

kad bi se ms toga uhvatio da popularizira windows 10 za arm, barem za kućne korisnike, kakav laptop pod njihovim brendom, surface ili kaj već furaju za kućne korisnike za pola ili 2/3 cijene ovog macbook aira, već bi se nešto pomaklo

yippee ki-yay
 
2 0 hvala 0
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
Apachy kaže...

ma od tog gugla ne želim više nikakve usluge ni appove, iako je realno nemoguće ne koristit nešto od njih. i to samo zato je kaj god pokrenu - ugase kroz nekoliko godina, drljaju i mrljaju bez ikakve veze i povezanosti. evo već sada imaju koliko chat aplikacija? koliko su ih ugasili?

 

kad bi se ms toga uhvatio da popularizira windows 10 za arm, barem za kućne korisnike, kakav laptop pod njihovim brendom, surface ili kaj već furaju za kućne korisnike za pola ili 2/3 cijene ovog macbook aira, već bi se nešto pomaklo

 

Pričaš li o planetarno uspješnom i popularnom projektu Stadia, buhuahahaha? 

12 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
maxym kaže...

 

Jesi li ti uopće pogledao grafikon?!

 

Da, ti bi svakako u slijedečih pet godina mogao popraviti svoj rezultat za 50%, jer su tvoji rezultati daleko ispod rezultata Usaina Bolt-a, ali, ako malo bolje pogledaš grafikon, vidjti ćeš da je Apple bio dupllo sporiji od Intela u 2015. godini, da bi ga za samo 5 godina dostigao.

 

Tvoja priča o spinu bi držala vodu da su rezultati Applea još uvijek daleko ispod Intela (kao što to trčiš znatno sporije od Usaina Bolta, i teško je vjerovati da bi ikad mogao dostići njegovu brzin), ali iz grafikona je jasno da je Apple već dostigao Intela i da je rast performansi kontinuirano znantno brži od rasta Intelovih performansi.

 Ja to ne osporavam. ARM arhitektura ima veći potencijal napretka ali i tu će doći do usporavanja, tj. već je došlo. Pogledaj rast A10 vs A11 vs A12... Osim toga različita tržišta su u pitanju. Konkurencija u desktop segmentu je godinama bila nikakva pa je Intel napredak davao na kapaljku tj. generacijske skokove od 5%. Svaka generacija Qualcommovih procesora sustiže Appleov prethodni tako da oni moraju ići brzo naprijed. Znači kakav god Apple ima skok u performansama takav ima i Qualcomm, Samsung, Huawei...

Apple je ovdje prvi, no ako se sjetimo Microsoftove izjave prilikom predstavljanja Windowsa 10 kako su to zadnji Windowsi, te njihovog angažmana vezanog uz Linux te uvrštavanja Linuxa u Windowse, jasno je kako i tamo pušu neki novi vjetrovi. Problem je uteg backward compatibility-ja koji je MS-u puno veći nego Appleu iako ni Apple nije u mogućnosti napraviti rez nego lagano uvođenje.

15 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri

BlueMax 

 

Sve to stoji, ali prema tonu tvog prethodnog odgovora, dalo bi se zaključiti da Apple tako brzo napreduje samo zato što je bitno sporiji od Intela (pa ima više prostora za napredak), a to se iz grafikona baš i ne da zaključiti, čak i ako se radi o različitim arhitekturama.

5 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

 

 

To je oko 10,000kn? Za malu škatulicu, koja bi trebala biti najjeftiniji od 3 predstavljena modela. OK, i dalje ću Apple proizvode gledati isključivo na prezentacijama.

 

 

Računaj si da je kod nas Mac Mini s i5 8. generacije, 16 Gb memorije i 512 diskom 13000 Kn. Ovajnovi bi trebao biti mrvicu jeftiniji.

12 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
maxym kaže...

BlueMax 

 

Sve to stoji, ali prema tonu tvog prethodnog odgovora, dalo bi se zaključiti da Apple tako brzo napreduje samo zato što je bitno sporiji od Intela (pa ima više prostora za napredak), a to se iz grafikona baš i ne da zaključiti, čak i ako se radi o različitim arhitekturama.

 Ne Apple nego ARM, Apple je samo predvodnik. ARM je u 10 godina prešao put od procesora u veš mašini do superračunala. X86 je odumiruća platforma, više zbog energetske neefikasnosti nego zbog ograničenja u performansama. Već 4-5 godina ne možeš kupiti procesor iz više srednje klase da ga možeš ohladiti hladnjakom manjim od 1kg.

16 godina
offline
Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri na n

Mislim da je svima jasno da je Apple MORAO prijeći na ARM s desktopima. Da, Intel/AMD su skupi i ne nudi neku bog zna kako naprednu tehnologiju, koju je Apple već sam i dostigao i prestigao. PC tržište stagnira već godinama i nema nikakve dinamike rasta u budućnosti. Sve to stoji no smatram da je najbitniji razlog prelaska je zapravo Apple-ov ekosistem koji su razvili s Apple Watch-om, iPhone-om, iPad-om te svim drugim što imaju u svojoj ponudi. Osim što Apple korisnici žele, je započeti raditi na jednom uređaju a nastaviti na drugom i koristiti treći za nadopunu istog rada. Da bi to bilo moguće moraju imati iste App-s i dijeljenje map i datoteka. Znamo da je činjenica da je upravo taj App Store jednom davno spasio Apple od propasti i sam je razlog uz iTunes zašto je iPhone postao planetarno popularan. Apple valjda polaže nade da će sada spasiti i Desktop/PC tržište od ponora. Apple ima milijune aplikacija koje će odjednom biti dostupne svim MacOS korisnicima - KAKO samo Briljantno. Pa ne trebaju se više niti reklamirati, PRODAVAT će se sam od sebe.

Koliko se vi tu godinama svađali Apple vs Android vs MS ili vs bilo što, ovo je jedan od bolji poteza Apple-a i mogao bi podosta promjeniti tržišnu utakmicu u svoju korist. Drugi razlog za prelaz je što Google gradi svoju CromeBook platformu (koja još uvijek nije zrela a ne zna se hoće li ikad i biti), Microsoft prelazi na online Cloud OS (u narednih 3-4 godine), Office (već je zaživio i odličan je), tako da je Apple primoran napravi ovaj iskorak da ostane konkurentan. Dosjetili su se App preview koji na brz način otvori aplikaciju za osnovno korištenje te će vaš novi MacOS imati nevjerojatnu snagu i brzinu, valjda se do sad svi slažemo - pouzdan i dugovječan Hardware te pregršt aplikacija koji ni Google ni Microsoft ne mogu ponuditi u jednom sigurnom i organiziranom, posloženom okruženju gdje se aplikacije instantno otvaraju i koje vas ne koštaju reda veličine polovnog vozila da ih koristite već vrijednosti bureka ili dva (prevedeno na hrvatski). Te iste aplikacije ne usporavaju i blate vaš PC i te se konstantno nadopunjuju i samostalno ažuriraju. U pozadini svega ovoga, šuška se (možda ne toliko u medijima) da Apple intenzivno radi na izradi višekorisničke (multiple user accounts) upotrebe istih uređaja, što bi zasigurno išlo u prilog činjenici da će u dogledno vrijeme i oni biti spremni na skok u naš svagdašnji CLOUD.

 

 

Apple (4): Microsoft (2): Google (1)

 

Iskreno ja jedva čekam da se pojavi MacBook Pro s FaceID-em i Touch screenom.

 

p.s. Možda ovo natjera i Google da napravi nešto pametno.. pa se Androidovci neće srditi na svoje stanje.. WIN-WIN 

e.......
 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
AlterA kaže...

Mislim da je svima jasno da je Apple MORAO prijeći na ARM s desktopima.

Morao u smislu zarade. Nitko drugi nema interesa od tolike vertikalne integracije, jer je MS vec platio ogromne kazne zbog pokusaja vec kontrole platforme, dok Google ceka ista kazna od EU.

 

Appleu se iz nekog razloga gleda kroz prste, iako u cjelokupnoj kompaniji ne postoji nijedna poveznica sa third-party, jer MS ima PC proizvodjace, kao i Google proizvodjace mobitela.

 

AlterA kaže...

Da, Intel/AMD su skupi i ne nudi neku bog zna kako naprednu tehnologiju, koju je Apple već sam i dostigao i prestigao. PC tržište stagnira već godinama i nema nikakve dinamike rasta u budućnosti.

Ne stagnira trziste, vec se normaliziraju potrebe i produktivnost. Racunalo je prije 20 godina cesto bilo prejako i preskupo za posao koji se obavljao na istome, dok je danas velikoj vecini ljudi potrebna tek "digitalna pisaca masina", bez ikakvih dodatnih mogucnosti. Samim time nema potrebe kupiti desktop koji pokriva sve potrebe, vec je dovoljan i M1 procesor koji izdrzi cijeli dan.

 

Isto vidis kod automobila - stagnira trziste sedana - jer ljudi zele i SUV i mali gradski autic.

 

AlterA kaže...

Znamo da je činjenica da je upravo taj App Store jednom davno spasio Apple od propasti i sam je razlog uz iTunes zašto je iPhone postao planetarno popularan. Apple valjda polaže nade da će sada spasiti i Desktop/PC tržište od ponora. Apple ima milijune aplikacija koje će odjednom biti dostupne svim MacOS korisnicima - KAKO samo Briljantno. Pa ne trebaju se više niti reklamirati, PRODAVAT će se sam od sebe.

Gates je spasio Apple da se sprijeci jos koja tuzba, a App store je dosao tek nakon sto su svi vazniji developeri odbili Jobsovu ideju da rade web-browser aplikacije za iPhone. Nista tu genijalno nije bilo. SDK je dosao punih godinu dana nakon izbacivanja iPhonea.

 

BTW - MS je zbog iste prakse kaznjen, pa nije tu nista briljantno - osim da se MS zaustavilo na vrijeme, a da danas ne vrijede isti presedani.

AlterA kaže...

 

Koliko se vi tu godinama svađali Apple vs Android vs MS ili vs bilo što, ovo je jedan od bolji poteza Apple-a i mogao bi podosta promjeniti tržišnu utakmicu u svoju korist. Drugi razlog za prelaz je što Google gradi svoju CromeBook platformu (koja još uvijek nije zrela a ne zna se hoće li ikad i biti), Microsoft prelazi na online Cloud OS (u narednih 3-4 godine), Office (već je zaživio i odličan je), tako da je Apple primoran napravi ovaj iskorak da ostane konkurentan.

Google i MS su ili tuzeni ili pred tuzbama za iskoristavanje vlastite platforme, dok se Appleu to iz nekog razloga tolerira. Ne moze se raditi roadmap - ako se litigira za nekoliko milijardi eura kazne.

 

Apple ne samo da ima najveci profit margin, vec ima i najbolju legalnu praksu u kojoj je u poziciji da u potpunosti vertikalno integrira sve platforme. Google i MS imaju liability da ili dobiju tuzbe EU/USA ili da ih tuze partneri ako ponude harver koji je cjenovno ili harverski nadmocniji od njihovih proizvoda.

 

AlterA kaže...
Dosjetili su se App preview koji na brz način otvori aplikaciju za osnovno korištenje te će vaš novi MacOS imati nevjerojatnu snagu i brzinu, valjda se do sad svi slažemo - pouzdan i dugovječan Hardware te pregršt aplikacija koji ni Google ni Microsoft ne mogu ponuditi u jednom sigurnom i organiziranom, posloženom okruženju gdje se aplikacije instantno otvaraju i koje vas ne koštaju reda veličine polovnog vozila da ih koristite već vrijednosti bureka ili dva (prevedeno na hrvatski). Te iste aplikacije ne usporavaju i blate vaš PC i te se konstantno nadopunjuju i samostalno ažuriraju. U pozadini svega ovoga, šuška se (možda ne toliko u medijima) da Apple intenzivno radi na izradi višekorisničke (multiple user accounts) upotrebe istih uređaja, što bi zasigurno išlo u prilog činjenici da će u dogledno vrijeme i oni biti spremni na skok u naš svagdašnji CLOUD.

Potrazi posao u Apple marketingu.

 

Opet - MS ne smije, a u dogledno vrijeme ne moze ni Google, jer su tuzeni da vec previse iskoristavaju platformu i da ju kontroliraju na stetu korisnika i partnera.

 

Bude li Spotify pobjedio u svojoj tuzbi protiv Applea, i oni ce morati popustiti.

 

AlterA kaže...
Iskreno ja jedva čekam da se pojavi MacBook Pro s FaceID-em i Touch screenom.

Ovo je smijesno, ako gledamo sto si napisao ranije kako ni MS ni Google ne nude cjelokupan proizvod.

 

MS nudi Hello funkciju i 2u1 uredjaje koji su sasvim solidni, ili jako dobri.

 

A Apple bi si tu kanibalizirao trziste, jer onda ili Air ili iPad Pro ne bi imali smisla.

Bude li iPadPro sa tipkovnicom jednako produktivan ako Air, ili ako Air bude mobilan i imao TS ekran kao Ipad, jedan od ta dva uredjaja nema mjesta na trzistu.

 

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
13 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
wyks kaže...
AlterA kaže...

Mislim da je svima jasno da je Apple MORAO prijeći na ARM s desktopima.

Morao u smislu zarade. Nitko drugi nema interesa od tolike vertikalne integracije, jer je MS vec platio ogromne kazne zbog pokusaja vec kontrole platforme, dok Google ceka ista kazna od EU.

 

Appleu se iz nekog razloga gleda kroz prste, iako u cjelokupnoj kompaniji ne postoji nijedna poveznica sa third-party, jer MS ima PC proizvodjace, kao i Google proizvodjace mobitela.

 

...

 

 apple ne može biti monopolist sa 10% udjela na pc i na mobilnom tržištu. Apple utječe na tržište jer je u mogućnosti prvi primjeniti svoju ideju na svoj kontroliran dio tržišta, koju onda ako je dobra najčešće moraju prihvatiti i konkurencija. To je međutim drugačije od monopola gdje proizvođač procesora, developer etc moraju razvijati nešto za apple / iOS / MacOS ... ne moraju. postoji još 90% tržišta gdje mogu ponuditi svoje proizvode ako im se ne sviđaju apple uvjeti.

apple ov utjecaj je golem i najčešće pozitivan, što je vidljivo i na primjeru učmalog x86 razvoja, što ti nazivaš normalizacijiom... apple je vidio da može unaprijediti arm generički dizajn, pa je vidio da je njihov arm dizajn potencijalno zamijena za ovisnost o intelu/amd-u pa su pokazali da mogu napraviti sami konkurentan procesor ... i tek sad će MS ov surface program naići na razumijevanje, jer će dellovi i asusi izgledati jadno pa će se okrenut arm platformi i arm aplikacijama.

16 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri

Ne, ne tražim posao u marketingu - ne kužim tvoju teoriju da se moje mišljenje okarakterizira na jednom otprilike nebitnom u svjetskim razmjerima forumu, jedne dosta nebitne teme, i tek mizerni, jedan od 100 priloženih postova može okarakterizirati kao marketinški.

Ne radi se o sudskim tužbama već o napretku. Pa zar ti misliš da je MS godinama potisnut sudskim tužbama nerazvijan svoj proizvod.. (koliko vam je ta kazna - "par miliuna" - sića). O čemu ti pričaš. Njihov Office app store je bolji i integriraniji od Windows app stora koji je veliki promašaj. Prekasno su se sjetili napravit nešto korisno.

I MS i Google su sustavno istjerali svaku konkurenciju na marginu, kao što je i Apple ili kao što će i Apple. Ja ne kupujem MS, Apple i Google proizvode zato što su pošteni i lojalni svojim kupcima..pa to je valjda svima jasno.. Apple gura svoju fanboy grupu a MS i Google Hateboy... ista stvar marketinški gledano, svejedno gutaš njihovu priču. Ako ćemo iskreno što me najviše ljuti, MS i Google su prodali svim špijunskim agencijama tvoje i moje informacije i otvaraju Backdoor na svačiji zahtjev. Istini za volju Android je toliko šupalj, kako je MS Windows nekada bio, da ga svaki Jure i Štef može hakirati s malo (crnih) skripti i znanja. Toliko o lojalnosti tih giganta i njihovoj dobronamjernosti.

Imam doma i Surface pro (dva -"ma daj molim te" - u jedan) i Mac Book pro i zamisli koristim oba. (imam i pletoru drugih uređaja da ne misliš sad da sam neki MS, Google, Apple fanboy. Pričam realno da je njegova funkcionalnost u tablet načinu rada porazna u odnosu na iPad. Ako ćemo dalje na istu temu, baterija mu je loša, ekran nije najbolji, ugodnost rada na toj tipkovnici na razini tapkanja u mulju, s DRUGE STRANE Apple je hardverski bolje rješen osim tog nesretnog hladnjaka -  kad ga tjeram na naj - a to je često, OS mu je zastario i ne toliko intuitivan, nedostatak aplikacija za profesionalan rad i hobi koje su uobičajene na MS-u. Evo TI me sad bum ponovno tužil ali ja nemam problema s nijednom platformom i moje iskustvo 25+ godina u IT industriji je sažeto u moje mišljenje i doista ne znam da je Gates je spasio Apple - koga briga sto je pokojni stevo rekao biliju i kada. Ja sam dao svoj osvrt i analizirao budućnost a ne povijest drugog svjetskog rata (nadam se da je taj konačno završilo, jer se u medijima još uvijek žustro spominje pa nisam siguran).. 

 

Mislim da nema brige, imamo najbolje povjesničare na svijetu, pa će mi netko već razjasniti moju kakve ovo sve veze ima s kaubojima i indijancima..

e.......
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice