Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri na n

poruka: 152
|
čitano: 23.813
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri na n".
13 godina
offline
Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri na n

Ozbiljno su uzdrmali tržište, ponovo.

Moj PC  
19 0 hvala 0
13 godina
offline
Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri na n

i preko očekivanja ... M1 je valjda A14 bionic sa višim taktom i možda još ponečim otključanim ... čekamo da ovo objasne.

 

ako su skokovi u performansama ovakvi , vj u odnosu na baseline air / mini / 13 pro uz duplo trajanje baterije stvar je prilično impresivna.

 

koliko kužim ram je od sad dio Soc-a pa nema više jednostavnog apgrejda. sva tri računala imaju valjda isti čip, razlika može biti u taktu koji ne navode i u broju otključanih jezgri ...

 

u svakom slučaju ovo su strojevi za early adapters, win neće radit, većina non apple aplikacija tek dogodine, dakle sad kroz rozetu2, powerPC na intel all over again.. :)

 

summa summarum, apple opet pokazuje koliko je inteligentna i kompletna firma.

 
15 0 hvala 0
5 godina
offline
Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri na n

Svi su napali Intel. AMD ima odlične procesore, a i Apple ih napušta. Bit će zanimljivo.

 
12 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
To je konačno to - jako računalo s pasivnim hladnjakom.

Prelazim na Apple, a buku, krik i bijes ostavljam overklokerima, graditeljima vodenog hlađenja, analizatorima benchmarka termalnih pasti i srodnim entuzijastima.
Moj PC  
31 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
Definitvno je za early adopters ali da je impresivno, je.
Moj PC  
5 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
bitkovac kaže...

Svi su napali Intel. AMD ima odlične procesore, a i Apple ih napušta. Bit će zanimljivo.

 ako intel ovako nastavi - neće bit zanimljivo, dogodit će se ista stvar ko pred 10 godina, samo umjesto bad boy intela, sada će to biti amd. 

yippee ki-yay
8 godina
offline
Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri na n

Može li ARM procesor biti jednako dobar kao X86 procesor kod gamera ? Mislim na Desktop području ?  

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri na n

Ne pratim apple, ali ovo je jako impresivno. Imam staro PC desktop računalo i nadam se da će izići iMac sa bionic procesorom, došlo je i vrime da se promijeni i mobitel nakon 4 godine korištenja Note 8, a i jedan air macbook nebi loše doša... Prije negoli hejt krene, radim na platformi

Moj PC  
5 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
grzzi kaže...
koliko kužim ram je od sad dio Soc-a pa nema više jednostavnog apgrejda.

 

Koliko vidim na webu za narudžbu nude opcije za nadogradnju dodatnog RAM-a.

13 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
makopos kaže...
grzzi kaže...
koliko kužim ram je od sad dio Soc-a pa nema više jednostavnog apgrejda.

 

Koliko vidim na webu za narudžbu nude opcije za nadogradnju dodatnog RAM-a.

 da, vidim da nude 8 ili 16, za razliku od intel modela gdje i dalje nude i 32Gb. Moguće da imaju dva setupa Soc-a ... vidjet ćemo kad još malo poobjasne taj unified memory setup.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
Prve brojke su impresivne, a najzanimljivije je da enty level uređaje svrstava uz bok najjačim modelima konkurenata. Ovi svi uredjaji koji su dobili upgrade su do sada bili “igračke”, a kao sto sam očekivao MBP 16 nije ni dobio upgrade još i kad se on desi to će tek biti dar-mar. 20 sati baterije LOL
The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
Moj PC  
3 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
Early adopters - i da i ne. Navodno već par godina koriste Apple Silicon čipove interno, sad su odlučili da su spremni za masovnu upotrebu.
The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
5 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
Ako se pokazu dobri i bez problema u praksi, eto meni novog Mac Minia
 
3 0 hvala 0
13 godina
offline
Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri na n
Pa da, ovo je super za ultra tanka prijenosna računala i dobru bateriju. Vjerujem da su i performanse jako dobre.
Ali opet mislim da su za barem Pro modele trebali ostati na x86. Ili napraviti suradnju sa AMD jer novi ZEN 3 u mobile verziji bi mogao biti powerhouse.
8 ZEN 3 jezgri će definitivno otpuhati M1. Ali Apple želi biti neovisan od drugih, uspjelo im kod iPhonea, pa možda mogu i kod računala.
Fanless Air mi se jako sviđa.
Moj PC  
6 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
zuper kaže...
Pa da, ovo je super za ultra tanka prijenosna računala i dobru bateriju. Vjerujem da su i performanse jako dobre.
Ali opet mislim da su za barem Pro modele trebali ostati na x86. Ili napraviti suradnju sa AMD jer novi ZEN 3 u mobile verziji bi mogao biti powerhouse.
8 ZEN 3 jezgri će definitivno otpuhati M1. Ali Apple želi biti neovisan od drugih, uspjelo im kod iPhonea, pa možda mogu i kod računala.
Fanless Air mi se jako sviđa.

 u ovom trenutku je poanta u performance per watt za laptope. Tu se x86 ne može nositi sa ARM arhitekturom. Osim toga ovo je za apple daleko jeftinije dugoročno, jedna platforma za sve uređaje.

kad dođe do desktopa i pro modela gdje potrošnja struje nije toliko bitna, očekujem drugačija rješenja od applea, vj uparivanje još više ovih M jezgri...

15 godina
offline
Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri na n

Mene samo zanima da li su ugradili svoju verziju Intelovog IME-a ili AMD-ovog PSP-a

 

Ako nisu, biti ce jako zanimljiv FOSS-u.

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
 
1 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri na n

jel to Intel drugi put na aparatima?

Svaka akcija ima svoju reakciju.
Poruka je uređivana zadnji put čet 12.11.2020 12:15 (Igor150).
Moj PC  
6 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
Hm, nisam siguran tko će koga otpuhati. Gledao sam leakove testova i ovaj procesor na entry level MBP je po performansama jači od i9 na MBP 16. Ako je to istinito onda...
A sto se tiče “jačih” i desktop procesora siguran sam da razlog zašto su prvo prebacili entry level konfiguracije je taj da još rade na procesorima sa vise jezgri i većom snagom. No, ako su sa ovime dostigli i9 možemo samo sanjati sto će donijeti sa “ozbiljnijim” modelima.
The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
15 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
T700 kaže...

Može li ARM procesor biti jednako dobar kao X86 procesor kod gamera ? Mislim na Desktop području ?  

 Pa buduci da iPad Pro GPU gura 2K teksture, mogao bi ovaj M1 octa-core GPU gurat neki solidan 1080p OpenGL/Unity po meni

14 godina
offline
Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri na n

Brutalno.. sad treba vidjeti jel to stvarno tako mocno.

Sa prvim ajfonom su razbili trziste mobilnih uređaja i pogled na mobitel... sad sa ovim bit ce zanimljivo gledati kako ce intel se snaci sa daljnjim razvojem... definitivno apple ima hardver i softver u svojim rukama, a to je golema prednost. Iako sve  to je toliko mocno da se pitas cemu vise, osim nekih uber-turbo 3D modeliranja u 4k, 8k..... pa da tolike snage treba

 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri na n

Najzanimljivije u ovoj prici mi je da MB Air ima isti proc kao i entry MBP...ne kuzim zasto onda dati $200-300 vise na MBP? Za Touchbar, bolje zvucnike, malo jacu batku valjda...

 

Dogada se slicna stvar kao i iPhone 12 i iPhone 12 Pro.

 

 
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
southy kaže...
Early adopters - i da i ne. Navodno već par godina koriste Apple Silicon čipove interno, sad su odlučili da su spremni za masovnu upotrebu.

 Ha Early adopters vise u smislu softvera.

 

Tesko mi je vidjet da ce Adobe alati (konkretnije Renderer za Premiere), Visual Studio/Code i sl. stvari raditi out-of-the-box bez problema (makar za devse ima clang compiler koji podrzava Arm)

6 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri

"

To je konačno to - jako računalo s pasivnim hladnjakom.

Prelazim na Apple, a buku, krik i bijes ostavljam overklokerima, graditeljima vodenog hlađenja, analizatorima benchmarka termalnih pasti i srodnim entuzijastima."


Ovo je najbolji komentar 

Poruka je uređivana zadnji put uto 10.11.2020 22:08 (mihaelamj).
15 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
Mitch kaže...

Najzanimljivije u ovoj prici mi je da MB Air ima isti proc kao i entry MBP...ne kuzim zasto onda dati $200-300 vise na MBP? Za Touchbar, bolje zvucnike, malo jacu batku valjda...

 

Dogada se slicna stvar kao i iPhone 12 i iPhone 12 Pro.

 

 S obzirom da je Air bez hlađenja, a pro ima ventilator - vjerojatno je razlika u brzini procesora, pa bi pro trebao biti jači.

 

U svakom slučaju, mene osobno Air jako privlači ako ove performanse budu zbilja ovakve kako opisuju, sa brutalno jakom baterijom, i onda još to sve nečujno! Sada imam neki asus laptop koji ima slabašni i3 7th gen procesor, i ventilator stalno radi i kad praktički ništa na njemu ne radim.

 

Još kad se uzme da će moći vrtiti iphone/ipad aplikacije, mac će napokon imati i neke igre za igrati Samo me zanima na koji način misle riješiti touch kontrole, tojest dali će touch kontrole se konfigurirati na tipkovnicu?

Stoja
8 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
Kakva tipkovnica? Valjda miš.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
Koliko sam vidio na predstavljanju macOS 11 verzije za M1 bi trebalo moći prebaciti jednostavnim recompileom tako da mislim da većih čekanja na prilagodbu ne bi trebalo biti. Svi važniji proizvođači softvera ionako su uključeni još od alfa verzija.
The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
15 godina
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
Stoja kaže...
Mitch kaže...

Najzanimljivije u ovoj prici mi je da MB Air ima isti proc kao i entry MBP...ne kuzim zasto onda dati $200-300 vise na MBP? Za Touchbar, bolje zvucnike, malo jacu batku valjda...

 

Dogada se slicna stvar kao i iPhone 12 i iPhone 12 Pro.

 

 S obzirom da je Air bez hlađenja, a pro ima ventilator - vjerojatno je razlika u brzini procesora, pa bi pro trebao biti jači.

 

U svakom slučaju, mene osobno Air jako privlači ako ove performanse budu zbilja ovakve kako opisuju, sa brutalno jakom baterijom, i onda još to sve nečujno! Sada imam neki asus laptop koji ima slabašni i3 7th gen procesor, i ventilator stalno radi i kad praktički ništa na njemu ne radim.

 

Još kad se uzme da će moći vrtiti iphone/ipad aplikacije, mac će napokon imati i neke igre za igrati Samo me zanima na koji način misle riješiti touch kontrole, tojest dali će touch kontrole se konfigurirati na tipkovnicu?

 Ma ova prezentacija je prakticki izbacila citav segment trzista u Chromebuucima, transformerima i sl.

 

Air (a i Pro logicno) je prakticki pravi enterprise laptop za $999. 18-20h web browsanja, gura 4k i 5k i 32:9 5k preko USB4, 8k video, multitasking orijentiran s toliko jezgara, na ramu se ne stedi, jako brz SSD...

 

Uzmes si PS5 i ovaj laptop...prodes za $1499, a iducih 4 god si vise nego miran...ne sjecam se da si se tako pokrio za te pare (u odnosu na placu) prije

15 godina
online
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
Mitch kaže...

Najzanimljivije u ovoj prici mi je da MB Air ima isti proc kao i entry MBP...ne kuzim zasto onda dati $200-300 vise na MBP? Za Touchbar, bolje zvucnike, malo jacu batku valjda...

 

Dogada se slicna stvar kao i iPhone 12 i iPhone 12 Pro.

 Ni meni ovo nije jasno, u zadnje vrijeme poklapaju sami sebi trzista.

 

Ali, kako je baterija najbitnija, rekao bih da je prosjecna US studentica koja ne zeli chromebook nasla savrsen laptop za cijeli dan rada.

 

Kod nas je vecini i Air jos uvijek preskupa investicija za seminar na filozofskom.

 

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
16 godina
neaktivan
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
Ono sto vidim na storeu je da Air ima 7-core GPU, a Pro 8-core GPU. Vjerujem da će frekvencija na Pro biti ipak visa radi aktivnog hladnjaka, jedva čekam prve službene benchmarke
The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
12 godina
odjavljen
offline
Re: Apple predstavio svoj prvi ARM procesor i tri
Ne znam za vas dečki, al kad je 🍏 u pitanju - ne vjerujem dok ekipa koja ima volje i keša ne istestira
 
5 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice