Apple planira za dvije godine izbaciti Intelove pr

poruka: 27
|
čitano: 8.527
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Apple planira za dvije godine izbaciti Intelove pr".
15 godina
neaktivan
offline
Apple planira za dvije godine izbaciti Intelove pr

Ja sam protiv ovog, ali ja sam čangrizavi starac šta ja znam 

Apple je samo vendor PC računala.
Moj PC  
1 2 hvala 0
15 godina
offline
Re: Apple planira za dvije godine izbaciti Intelov
masterripper kaže...

Ja sam protiv ovog, ali ja sam čangrizavi starac šta ja znam 

 Zasto?  Apple ima love,u buducnosti iproizvodi nece imat ovaj 'mitski moment' koji imaju danas, morat ce i vjerojatno vec rade na dugorocnom preustroju kompanije, mozda za 10 godina postanu konkurencija intelu...

10 godina
offline
Re: Apple planira za dvije godine izbaciti Intelov
Ako se ovo desi zaboravite na Hackintosh.
Moj PC  
7 0 hvala 0
12 godina
offline
Apple planira za dvije godine izbaciti Intelove pr

Još razmišljam koju bi iOS aplikaciju volio imati na Macu...

 
1 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Apple planira za dvije godine izbaciti Intelove pr

Intel je mali miš prema Appleu, a AMD komarac. Logična odluka, ionako im leži previše keša po računima.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Apple planira za dvije godine izbaciti Intelov
Chico12 kaže...
Ako se ovo desi zaboravite na Hackintosh.

-nekad je the mac bio the PC.. za grafiku-video.. za soft adobea, danas je to običan PC, dok apple ime plan što.. napraviti tablet?

-ili će biti x86 ili neće.. ako neće, tad je zbog ponude softa nepotreban, kao još jedan android tablet. Tj ono što se na nečemu (i PCju) radi je bitno, soft-app-korištenje, ne nagrižena jabuka kao logo. Apple si hračka na hlače, mada pokušava biti the frajer. .. i naravno, vjerojatnije da se ja varam, jer oni su stručnjaci, oni stvarno znaju (bez sarkazma).. no što im je plan? Koja to app je bitna ako nisu više the-mac (ono što je on nekad radio).. ili će samo the-mac biti dovoljno za uspjeh mada ne radi ništa korisnog? Možda. Tad će pcx86 biti jedini hackintosh.. kao što to već +desetljeće je (na kojem će se nešto ekšli raditi).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Apple planira za dvije godine izbaciti Intelove pr

One ring to rule them all, one ring to find them, one ring to bring them all and in the darkness bind them!

 

He, he, pa ti sad reci da nije tako !

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Apple planira za dvije godine izbaciti Intelov
ihush kaže...
Chico12 kaže...
Ako se ovo desi zaboravite na Hackintosh.

-nekad je the mac bio the PC.. za grafiku-video.. za soft adobea, danas je to običan PC, dok apple ime plan što.. napraviti tablet?

-ili će biti x86 ili neće.. ako neće, tad je zbog ponude softa nepotreban, kao još jedan android tablet. Tj ono što se na nečemu (i PCju) radi je bitno, soft-app-korištenje, ne nagrižena jabuka kao logo. Apple si hračka na hlače, mada pokušava biti the frajer. .. i naravno, vjerojatnije da se ja varam, jer oni su stručnjaci, oni stvarno znaju (bez sarkazma).. no što im je plan? Koja to app je bitna ako nisu više the-mac (ono što je on nekad radio).. ili će samo the-mac biti dovoljno za uspjeh mada ne radi ništa korisnog? Možda. Tad će pcx86 biti jedini hackintosh.. kao što to već +desetljeće je (na kojem će se nešto ekšli raditi).

 Zašto ovakvo razmišljanje? Nije X86 sveto pismo. Sve aplikacije koje se danas vrte na X86 lako je portati na neku novu arhitekturu a Apple se time oslobađa utega backward compatibility-ja. Ta kompatibilnost unatrag, koliko god bila dobra za krajnje korisnike, usporava razvoj softwarea i hardwarea.

Apple ima svoju bazu kupaca kojima danas bez problema uspijeva prodati "istu stvar" u drugom pakovanju. Ne sumnjam da će "nešto drugačije" još bolje prodavati. Možda i mene dobiju natrag, ko zna.

15 godina
offline
Re: Apple planira za dvije godine izbaciti Intelov

-isti odgovor, zašto takvo razmišljanje.. :)

portanje s a na b.. je moguće. Ništa više. Imaš li svoju platformu (pogotovo zatvorenu) i ostatak HWa.. npr za video montažu? Jedino što ga drži je licenca koju ne dozvoljava na win-lin za kodek.. i tad oni kojima to treba koriste mac, mada sve ostalo imaju na win-lin i moguće je složiti daleko jači pc-workstation .. može funkcionirati kao npr sony-pleyka.. no da su to napravili prije 15g.. ovako sad je sve na win, adobe, blackmagic.. dok za neku novu platformu to tek treba napraviti. Interes, broj korisnika, zarada.. ne samo želja applea. Narvno, njemu nije cilj da netko koristi konkurentne alate-appse.. i imat će svoj zatvoreni eko sustav, no hoće li to biti the mac ili će to biti kutija koju nitko ne treba (povezivanje npr iphonea je najmanje važno u takvim poslovima, nema veze s tim tipom taskova-potreba.. uopće ciljana skupina).

 

ok, ciljana skupina, umjesto dosadašnje će biti kao chromeova (book), juzeri, surferi, tablet+mobitel.. ne programiranje, rad, video i sl. .. i vjerojatno će i dalje zarađivati milijarde, dok im mac odjel zapravo u njihovim mjerilima zarađuje za kikiriki.. i željeli su ga već prije 5g ugasiti.. To mi je čak logičnije nego od maca raditi konzolu-tablet. Docking za iphone.

 

što će to nuditi takv budući mac na nekoj novoj platformi (nekad PPC, pa intel x86).. recimo neka linux-andorid-unix mješavina, kao što je i do sad OSX.. no platofrma je nešto više. Platforma je sve od BIOSa, (mbo, cpu, ram, hdd, mreža..) i ako to ostane isto, što se promijenilo, a ako promjene, zašto bi itko na tome radio (jer nije sad mac 'jedini'..) npr hoće li koristiti ati-nvidia gpu? Ako hoće, što je nova platforma? Novi socket za drugi cpu koji radi isto? Bezvezarija. Samo način kako zatvoriti sistem, sve potčinjeno onom što zarađuje a to je iphone.. i to je ok, no nema veze s PCjem/MACom..

 

Sve je soft, na svakom računalu (karikiramo, može biti i parno-vodeno..) od Touringa, je sve moguće-jednako.. ako postoje resursi, raspoloživ hw i soft. Tko će od tog što napraviti, apple? Ne zanima ga.. zanima ga jedino novac-iphone, ne PC jer je to vrijeme prošlo (i oni to znaju, zato imaju novac.. npr usporedba sa zlatnim dobom HW-PCja, vemil-hgspot.. i danas). Prodaju uslugu, prodaju kao sony licencu.. a juzeri samo koriste, ne stvaraju na radnom stroju, to će raditi netko drugi, juzeri su samo konzumenti u takvom poslovnom cilju. Legitimno, ali nema veze s PCjem pa ni platformom, kao što je to sporedno kad kažeš pleyka (konzola), upališ i igraš se...

To je put, tranzicija maca u tablet.. bolje da ga po starom planu ugase (ali tad bi im neke licence 'iscurile'..). Novi chromebook.. -tužno :))

 

kompatibilnost? backward?.. x86? Smiješno.. cilj je prodati konzolu-tablet-mob.. naplatiti, naplaćivati usluge. Nevažna kompatibilnost, da je tad bi ostanak na x86 bio izbor. Suprotno od onog što se desilo s USB konektorima nakon EU direktive.. možeš sad smisliti neko novi usb konektor, nekompatibilan s ničim.. i istovremeno adapter koji će eliminirati fizičku nekompatibilnost, tad pitanje, čemu služi takav 'novi' konektor? .. ne korisniku, nego vlasniku (standarda, način kontrole, licenca itd..). Platforma je pri tome najsporednija stvar. Razlike između platformi su umjetne, rješive.. no postoje kao zaštita interesa vlasnika i zato su tu. Soft može sve,... kao što (na početku kažeš..) sve se može npr portati.. Može se (ali nije to cilj, jer tad ne bi izmišljali 'toplu vodu' ili novi usb konektor.. figurativno).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Re: Apple planira za dvije godine izbaciti Intelov
Možda je cijela ova priča nategnuta - za razliku od mobitela i tableta, računala se prodaju u znatno manjem broju primjeraka tako da tu vjerojatno nema prostora za troškove razvoja drugog (trećeg SoC-a). Možda naprave jeftini laptop na sadašnjem soc-u iz ipada, tu je najveći volumen. Vlastiti cpu za radnu stanicu nema smisla nikako bez obzira na bilo kaj. Možda prelazak na ibm-ove zvijeri
Ja rekoh
16 godina
offline
Apple planira za dvije godine izbaciti Intelove pr

Nije mi jasno kako ce postici jedinicnu proizvodnu cijenu koju ima Intel

 
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Apple planira za dvije godine izbaciti Intelove pr

Jedva cekam, mozda kanta napokon proradi.. na 16GB RAM-a i i5 CPU sve se vuce dok radim svakodnevne stvari (2 editora, browser s 15 tabova, email klijent, mock tool, 2 IM klijenta i slicno.. nista prezahtjevno, tipicni radni dan developera).

Why so serious???
 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Apple planira za dvije godine izbaciti Intelov

Ugasiš procese koji rudare u pozadini pa će računalo prodisati :)

12 godina
offline
Re: Apple planira za dvije godine izbaciti Intelov
ihush kaže...

-isti odgovor, zašto takvo razmišljanje.. :)

.....

 ovo je bilo zajebano za pročitati. Odgovoriti će biti još zajebanije.

 

- Mislim da u Appleu nisu toliko glupi da od Mac-a naprave veliki iOS uređaj. Jedina poveznica s iPhoneom bi mogla biti da se na Mac OS-u mogu vrtjeti iOS aplikacije. Nativno ili preko emulatora - nebitno.

 

Apple je prije par godina okupio vrhunski tim inženjera i bacio se na stvaranje procesora. Vrlo brzo napravili su procesor čiji IPC konkurencija može samo sanjati. Bitna stvar je da su ga napravili u ograničenjima koje daje ARM arhitektura. Nisu mogli napraviti nešto potpuno novo već su morali održati kompatibilnost s ranijim iPhoneima i iPadima.

Sad Apple ima taj tim inženjera i što da radi s njima? Da naprave još bolji ARM procesor za mobitele? Čemu to? I ovaj kojeg sad imaju je daleko iznad realnih potreba platforme i konkurencije. Imaju najboljeg, još bolji je besmislen.

Da tim inženjerima daju otkaz?

Ako Apple uspije proizvesti workstation procesor toliko bolji od konkurencije onda će to biti nova era u računarstvu. Izdavači softwarea će se tući za ekskluzivne ugovore s njima. A vrhunski hardware+software će i kupci odmah prihvatiti.

 

U Appleu su svjesni toga da, bez obzira na golemi profit koji ostvaruju, udio njihovog "ekosustava" na mobilnim platformama konstantno opada. U desktop/workstation segmentu su samo jedan od mnogih klonova i kupce dobivaju uglavnom među šminkerima. I tu bilježe pad. Nitko se ne može natjecati s kinezima a Apple to želi. A nisu toliko ludi da igraju njihovu igru.

 

Ja odavno već nisam ljubitelj Applea. Toliko da ne bi koristio iPhone ni da mi ga netko pokloni. Macbookove smatram dobrim ali i sve lošijim laptopima u odnosu na konkurenciju. iMac (u biti općenito AIO koncept) nikad više. Oni meni nemaju što ponuditi.

A bio bi sretan da imaju i vijest o tome kako razvijaju desktop procesor mi zvuči optimistično kao što mi je pesimistično zvučalo kad su prešli na x86 i bio sam u pravu.

12 godina
protjeran
offline
Apple planira za dvije godine izbaciti Intelove pr

Ajme jadan Intel, napušta ga Apple, AMD uzima debelo "svoj" dio! pa ovo je propast živalp

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Apple planira za dvije godine izbaciti Intelov
Ja mislim da se prevelika važnost daje njihovom velikom uspjehu u području razvoja mobilnih procesora. Ti uređaji su bili na dnu, zaboravljeni, siročad kojoj je trebalo malo volje i podosta novca da odrastu. Nema u hardveru nikakvih čudesa koja bi apple mogao izvući - ta oni su samo dizajneri koji rade s gotovim kockicama. Čuda se mogu očekivati od znanstvenika, istraživača i firmi koje doista proizvde odnosno istražuju nove mogućnosti. Obzirom na to, mislim da apple nema nikakve šanse preskočiti intel ili amd u bilo kojem pogledu, a još manje su blesavi potrošiti silan novac u razvoj nečega što troše u par milijuna komada ukupno, podijeljeno na 5-7 modela ovisno o segmentu. Višak inženjera se standardno rješava preraspodjelom ili dijeljem otkaza bez da itko trepne.

Ono što mislim da mofu razvijati je AI i specifične akceleratore koji bi možda mogli postati kategorija za sebe u vidu gotovog rješenja za automobile i slično, ali to je nešto sasvim drugo u odnosu na procesore opće namjene koji su toliko usavršeni da se zadnjih 15 godina napredak mjeri jednoznamenkastim postotcima
Ja rekoh
12 godina
offline
Re: Apple planira za dvije godine izbaciti Intelov
Feudalac kaže...
Ja mislim da se prevelika važnost daje njihovom velikom uspjehu u području razvoja mobilnih procesora. Ti uređaji su bili na dnu, zaboravljeni, siročad kojoj je trebalo malo volje i podosta novca da odrastu. Nema u hardveru nikakvih čudesa koja bi apple mogao izvući - ta oni su samo dizajneri koji rade s gotovim kockicama. Čuda se mogu očekivati od znanstvenika, istraživača i firmi koje doista proizvde odnosno istražuju nove mogućnosti. Obzirom na to, mislim da apple nema nikakve šanse preskočiti intel ili amd u bilo kojem pogledu, a još manje su blesavi potrošiti silan novac u razvoj nečega što troše u par milijuna komada ukupno, podijeljeno na 5-7 modela ovisno o segmentu. Višak inženjera se standardno rješava preraspodjelom ili dijeljem otkaza bez da itko trepne.

Ono što mislim da mofu razvijati je AI i specifične akceleratore koji bi možda mogli postati kategorija za sebe u vidu gotovog rješenja za automobile i slično, ali to je nešto sasvim drugo u odnosu na procesore opće namjene koji su toliko usavršeni da se zadnjih 15 godina napredak mjeri jednoznamenkastim postotcima

 Ovo boldano je točno kad se radi o mobilnim procesorima. Cilj je bio napraviti što bolji ARM procesor. Tu je riječ "ARM" već jedno veliko ograničenje. Intel i AMD se natječu ko će napraviti bolji x86 procesor. Dakle riječ "x86" je ograničenje. Ako Apple želi napraviti najbolji procesor - ograničenja nema. Ni u arhitekturi ni u postojećem softwareu koji na tom procesoru mora raditi, niti u hardwareu koji mora biti podržan.

Znanstvenici i istraživači će donijeti novu tehnologiju, nove materijale... Inženjeri mogu s današnjom tehnologijom i današnjim materijalima napraviti nešto bolje. Nitko me ne može uvjeriti da se, kad bi se krenulo od nule, s današnjom tehnologijom ne mogu napraviti bolji procesori od ovih koji su, uz sve smjernice kojih se moraju držati, danas prisutni. 

 

Drugo boldano: Apple mora trošiti novac. 

Poruka je uređivana zadnji put uto 3.4.2018 20:48 (BlueMax).
14 godina
offline
Re: Apple planira za dvije godine izbaciti Intelov
Chico12 kaže...
Ako se ovo desi zaboravite na Hackintosh.

 

 

16 godina
offline
Re: Apple planira za dvije godine izbaciti Intelov
Bas me zanima koliko patenti budu prekrsili i koliko godina budu na sudu sa Intelom. Na kraju dana budu napravili procesor koji daje duplo bolje performanse, a za godinu dvije budu si sami radili graficke.
13 godina
neaktivan
offline
Apple planira za dvije godine izbaciti Intelove pr

Ha, Apple ce kupit Intel, asimilirat ga i na njegove proizvode naljepiti jabuku.. tako ce se rjesit intelovih procesora.  :-)

 

Prijelazak sa PPC na Intel arhitekturu takodjer nije bio bez trenja, za one koji su to zaboravili.

Mene kao korisnika, ne zanima sto je ispod haube. Bitno mi je da stvar radi, i HW i SW i da se ne lomim previse oko detalja.

 

Ono sto mi se ne svidja, a sto vecina proizvodjaca, a pogotovo Apple, rade je customer lock-in.

Ukoliko bi potez da se izbaci Intel bio dio strategije customer lock-ina, onda taj potez ne bih podrzao (tj. kupio njihove uredjaje).

 

Da trebam Windowse na mom Mac-u (a ne trebam ih), to sada na ovoj arhitekturi ne bi bio problem, kao kupac imam tu slobodu instalirati sto hocu/trebam - da li je to sad smisleno, to je drugo pitanje.. no imam "slobodu izbora".

 

Ukoliko Apple razvije neku turbo super duper novu arhitekturu koja ce rasturit x86 (dakle, ne imati par prednosti, vec u svim detaljima bit bolja od postojece) onda smo na novom polju igre.. pretpostavljam da ce Apple postati novi Intel.

 

Izbaciti Intel samo zato da se izbaci Intel mi nema puno smisla, no kao ideja ili prijetnja, ima smisla u procesu pregovora za cijene procesora - sve dok Intel nema konkurenciju ili strah da ce izgubiti dio posla nema niti razloga da bude popustljiviji u pregovorima.

Tako da ove vijesti promatram u tom svijetlu.

 

 

 

 

 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Apple planira za dvije godine izbaciti Intelov

Apple ima know how jer su kupili onu Izraelsku firmu koja im radi ARM procesore. Oni rade procesore s manje jezgri na manjem taktu s boljim performansama nego drugi proizvodaci i to samo zato jer rade u skladu sa programerima. Pojednostavljeno onak jako pretjerano pojednostavljeno njihov ARM procesor je ASIC za njihov iOS. Tak budu napravili i ovaj procesor koji bude konkurencija Intelu, radil bude 200% bolje sa instrukcijama i ono kaj njima treba u njihovom OS-u nego sa Intelom jer bude procesor napravljen savrseno optimiziran za njihove radnje.

Vec vidim 24 sata rada na notebooku na jednom punjenju baterije.

Poruka je uređivana zadnji put sri 4.4.2018 8:49 (NEW_MAN).
13 godina
offline
Apple planira za dvije godine izbaciti Intelove pr

doesn't make sense... nekako mi se čini da je projekt vezan za neki procesor za air/iPad laptop hibrid. 

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Apple planira za dvije godine izbaciti Intelov
Kaj se tiče ARM-a, Apple rastura jer si može priuštiti, ključna riječ priuštiti veći čip (veći čip veći trošak). Problem performansi ima dva rješenja - frekvencija ili paralelizam. Oni su odmah išli na široku arhitekturu, držali su se relativno niže rezolucije ekrana, dio problema nadoknadili ultra brzom flash memorijom čiji kontoler je integriran u SoCu. Nakon pet generacija proizvod je vrlo fino tuniran i radi dobro. Međutim, cijena toga je veličina čipa koji je sad velik koliko i intelovi stolni procesori. Velim, mogli bi poslužiti za koji slabiji model laptopa, uz veći tdp, više jezgri i veće frekvencije to bi moglo biti sasvim dobro rješenje. Laptopi su im ionako naprodavaniji segment računala.
Ja rekoh
8 godina
offline
Re: Apple planira za dvije godine izbaciti Intelov
x86 ili RISC ili bilo kaj drugo - to više nije pitanje koje se postavlja. Bilo je kada je dekoder imao 15mm2, sada je to irelevantno, L1, 2 i 3 cash memorija, prefetch, OoO logika troše tolike resurse da je dekoder potpuno sporedna stvar pa tako i instrukcijski set. Bitno je što se može obaviti u hardveru u što manjem broju ciklusa, tu su svi preživjeli jako visoko. Onda dolazi problem koordinacije niti odnosno jezgri, koherencija itd kaj košta snage i prostora daleko više nego same izvršne jedinice osim FPU-a. Na kraju, ovo posljednje, hranjenje zvijeri je problem, IBM-ov Power9 je recimo dva i pol puta brži u 4 SMT-u nego inače, u prijevodu, CPU 60% vremena čeka podatke. I to je glavni problem koji se ne može riješiti jeftino iz kojeg god kuta napadali. Gigaherzi su također ograničeni dok se netko ne odluči odbaciti silicij. Kao što je netko već napisao, ovo je vrlo vjerojatno pušteno da se intel malo omekša obzirom da ih sad drže za jajca i po pitanju modema za kravu muzaru zvanu iphone
Ja rekoh
12 godina
offline
Apple planira za dvije godine izbaciti Intelove pr

Ako i naprave procesor puno bolji od Intelovih X86 , još uvijek bi Intel mogao biti konkurentan - cijenom...  Kao sad što imaju odnos AMD i Intel.

Stari X86 igrači bi se održali na jeftinijoj masovnosti a Apple bi držao npr. 10-15% tržišta sa , bubam odoka, duplo skupljim procesorima... Moja pretpostavka...

Nisam ja ništa prčko.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Apple planira za dvije godine izbaciti Intelov

Iskreno meni ovo nije baš jasno. Radim na miniju iz 2012 4 browsera sa nebojano tabova i7, ssd, 8gb, IDE, n terminala, n editora, sto sranja koje ne zatvram jer mi se neda, numbers, preview, i sve skupa kuva jako fluidno i uredno. Doduse nisam update na sierru napravio. A opet imam macbook 2016 i na njemu radim sve što si napravio na ntu i sve leti a smeće od m procesora.

vatrom
16 godina
neaktivan
offline
Re: Apple planira za dvije godine izbaciti Intelov

A ne znam dali to igra ikakvu ulogu, ali updatean sam na zadnju verziju MacOS-a. Ma generalno, imam i linux machinu koja je hardwareski znacajno slabija a ugodnija za rad. Nemam pojma sto se s macom dogadja, jedino sto sam siguran je da se nista ne minea 

Why so serious???
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice