Apple kreće u borbu s neovlaštenim serviserima

poruka: 47
|
čitano: 13.007
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Apple kreće u borbu s neovlaštenim serviserima".
7 godina
protjeran
offline
Apple kreće u borbu s neovlaštenim serviserima

Ne znam kako ce im proci - jer to je monopol i protuzakonito.

 

Taman je proslo neko vrijeme o zakonu koji zabranjuje nalijepnice "VOID" od proizvodjaca,

jer svaki kupac svoj hardware ima pravo otvoriti i ocistiti (elektronika, dakle konzole, BluRay playeri, laptopi, PC-i itd),

pa smo dosli do toga da ako i otvoris - imas neispravan uredjaj, makar nista ne dirao osim ispuhao ventilatore.

 

No posto je to Apple, vjerovatno ce to ameri presutiti i reci da je to "za dobribit ljudi". Apple ce nas osloboditi od losih servisa.

Zato pazite kako drzite svoj laptop, da ga nebi krivo drzali, jer jamstvo tad ne vrijedi, ali servis se moze uredno naplatiti.

Moj PC  
27 0 hvala 0
15 godina
offline
Apple kreće u borbu s neovlaštenim serviserima

to je u redu. zaštoi bi vlasnici plaćali upola manje kad mogu triput više?! a sve isti q. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
22 0 hvala 0
13 godina
offline
Apple kreće u borbu s neovlaštenim serviserima

Točno ovo je glavna stvar zašto Apple nevalja...

Moj PC  
16 1 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Apple kreće u borbu s neovlaštenim serviserima
Čitatelj kaže...

pa smo dosli do toga da ako i otvoris - imas neispravan uredjaj, makar nista ne dirao osim ispuhao ventilatore.

Pitanje je. Ako se stvarno radi o tome da će se zaključati ako se otvori, onda to pod prodajom neće proći. Može proći eventulno ako te uređaje ne prodaju, već iznajmljuju.

 

S druge strane, ako se zaključavanje dogodi kada se detektira promjena nekog dijela ili pojava greške na nekoj sabirnici zaduženoj za sigurnost ili dijagnostiku, onda će im to proći (nije da opravdavam).

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
neaktivan
offline
Apple kreće u borbu s neovlaštenim serviserima

Kao i sav software i ovaj če završiti na Pirat Bay-u zajedno sa crakom kad tad 😂😂😂😂😂

 
4 2 hvala 0
11 godina
offline
Apple kreće u borbu s neovlaštenim serviserima

Ovo su razlozi zasto postoje FSF i ostali slicni pokreti, kupis komad hardwarea i umjesto da ti sa njime raspolazes kako tebi odgovara, tebe bivsi vlasnik (prodavac) tjera da prihvacas njegova pravila igre i van garantnog roka.

 

Takva vrsta zastite ima smisla u slucaju uredjaja pod garancijom, proizvodjac ima mehanizam da utvrdi da je uredjaj neovlasteno servisiran pa samim time nece uvaziti garanciju, to je uredu, stiti sebe.... ali da se mehanizam koristi kako bi se uredjaj ucinio neupotrebljivim nema nikakvog smisla a price o zastiti korisnika su, naravno, bullshit :)

 

Apple je prvo potjerao vizionara i gotovo su propali, sada im je vizionara otela sudbina i cini mi se, slicno ce zavrsiti....

 

 
4 0 hvala 0
15 godina
offline
Apple kreće u borbu s neovlaštenim serviserima

Poruka je uređivana zadnji put pon 8.10.2018 11:18 (nkdz).
Moj PC  
13 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Apple kreće u borbu s neovlaštenim serviserima
Iato i za iphone, više ne mozea zamjenit sam bateriju ili neku tipku koja je otkazala.

Bas mi se sviđa što Xiaomi postoji kao i PC di imas slobodu kupiti dio i zamjeniti sam. A youtube kao tutorial da vidis sto te sve očekuje i kako zaljepiti.
 
4 0 hvala 0
8 godina
offline
Apple kreće u borbu s neovlaštenim serviserima

Nešto mi nije jasno i zaista ne trolam, nego sam iskreno znatiželjan. Može li mi netko objasniti zašto ljudi kupuju MAC računala, kad Apple očito mrzi svoje mušterije i za iste novce se može složiti puno snažnije računalo?

Twitch-Duxcro
Moj PC  
22 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Apple kreće u borbu s neovlaštenim serviserima
Nekako sumnjam da ce biti tako, Apple se pokazao dosta rigidan po pitanju enkripcije.

Ovo rjesenje mi je prihvatljivo jedino za trajanja jamstva i provjere je li racunalo "dirano" od strane neovlastenog servisa. Ali, po isteku jamstva nema Apple sto odredjivati kako i gdje cu ja servisirati SVOJE racunalo.
14 godina
offline
Re: Apple kreće u borbu s neovlaštenim serviserima
DuxCro kaže...

Nešto mi nije jasno i zaista ne trolam, nego sam iskreno znatiželjan. Može li mi netko objasniti zašto ljudi kupuju MAC računala, kad Apple očito mrzi svoje mušterije i za iste novce se može složiti puno snažnije računalo?

 
Odgovoro je najcesci "Zato sto je lakse" ili "Ne rusi se" ili i ili.... iskreno morat cu se prebaciti na mac laptop barem 30 dana da vidim to iz njihove perspektive, jer ovako mi samo izgledaju da su brainwashed ili mi neznaju to dovoljno objasniti. 

16 godina
offline
Re: Apple kreće u borbu s neovlaštenim serviserima
MrBlc kaže...
Čitatelj kaže...

pa smo dosli do toga da ako i otvoris - imas neispravan uredjaj, makar nista ne dirao osim ispuhao ventilatore.

Pitanje je. Ako se stvarno radi o tome da će se zaključati ako se otvori, onda to pod prodajom neće proći. Može proći eventulno ako te uređaje ne prodaju, već iznajmljuju.

 

S druge strane, ako se zaključavanje dogodi kada se detektira promjena nekog dijela ili pojava greške na nekoj sabirnici zaduženoj za sigurnost ili dijagnostiku, onda će im to proći (nije da opravdavam).

 Pa sve upravo ide prema tom modelu iznajmljivanja... sve postaje usluga

12 godina
neaktivan
offline
Apple kreće u borbu s neovlaštenim serviserima

oni će se borit protiv što je lakše nego "ovlastiti" neovlaštene...

Svaka akcija ima svoju reakciju.
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Apple kreće u borbu s neovlaštenim serviserima
Šupačka posla...
Moj PC  
4 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Apple kreće u borbu s neovlaštenim serviserima
DuxCro kaže...

Nešto mi nije jasno i zaista ne trolam, nego sam iskreno znatiželjan. Može li mi netko objasniti zašto ljudi kupuju MAC računala, kad Apple očito mrzi svoje mušterije i za iste novce se može složiti puno snažnije računalo?

 Imam ja jedan odgovor, nije jedini ali je jedan od odgovora...

 

Nekad davno prijateljica kupila laptop, trebao joj je uglavnom za internet.... i trazili mi najbolje ponude i kupili nesto prikladno u ono vrijeme, windowsi, naravno :D

Sve je bilo ok dok joj frendica nije uzela Apple laptop. Tada su krenule price kako je ono bolje, brze, kako je sve dostupno, da ne treba uciti kako nesto raditi jer je sve prirodno...

 

Polako dolazilo vrijeme za novo racunalo i kupi si ona Macbook Air, platila podosta, sretna ushicena, na firmu pa je ustedijela :P

Sretno koristi to svoje cudo tehnike ali cudom, sta god treba napraviti, treba pomoc, kako di sta :D I prodje godina i mjesec dana i to cudo krepa, ne pali se :D

 

Garancija? Kako da ne, 1 godina ako je kupljeno preko poduzeca....

Popravak? Moze da, nova maticna ploca :D 50% cijene uredjaja ak ne i vise....

 

i tako... vole dok ne izgore :D

11 godina
offline
Re: Apple kreće u borbu s neovlaštenim serviserima
Aldo kaže...
MrBlc kaže...
Čitatelj kaže...

pa smo dosli do toga da ako i otvoris - imas neispravan uredjaj, makar nista ne dirao osim ispuhao ventilatore.

Pitanje je. Ako se stvarno radi o tome da će se zaključati ako se otvori, onda to pod prodajom neće proći. Može proći eventulno ako te uređaje ne prodaju, već iznajmljuju.

 

S druge strane, ako se zaključavanje dogodi kada se detektira promjena nekog dijela ili pojava greške na nekoj sabirnici zaduženoj za sigurnost ili dijagnostiku, onda će im to proći (nije da opravdavam).

 Pa sve upravo ide prema tom modelu iznajmljivanja... sve postaje usluga

 Ako je tako, neka bude ali zasto onda trebam kupiti proizvod a ne unajmiti uslugu? pa kada krepa samo dobijem zamjenski ili kada mi se vise ne koristi, vratim i raskinem ugovor.

Ne mozes nesto prodati a onda tretirati to kao uslugu, nije, to je proizvod u mom vlasnistvu i moram moci koristiti usluge lokalnih elektronicara posto sam apple ne zeli servisirati uredjaje nego mjenjati maticne ploce zbog kondenzatora? mozda samo mrtve zaljepljene baterije?

 

usluga je jedno a kupnja proizvoda drugo i ne mogu i ne smiju biti mjesanje... inace dolazimo do apsurdnih situacija.

Ja sam vlasnik onog sto sam kupio i moram imati mogucnost s time raspolagati kako ja mislim da je najbolje, u okvirima zakona a ne nekog appleovog "pravilnika o radu".

14 godina
protjeran
offline
Re: Apple kreće u borbu s neovlaštenim serviserima
DuxCro kaže...

Nešto mi nije jasno i zaista ne trolam, nego sam iskreno znatiželjan. Može li mi netko objasniti zašto ljudi kupuju MAC računala, kad Apple očito mrzi svoje mušterije i za iste novce se može složiti puno snažnije računalo?

A zasto neki muskarci placaju nekim zenama  da ih sutaju nogom u jaja? Svak kupuje ono sta ga uzbudjuje....

12 godina
offline
Re: Apple kreće u borbu s neovlaštenim serviserima
DuxCro kaže...

Nešto mi nije jasno i zaista ne trolam, nego sam iskreno znatiželjan. Može li mi netko objasniti zašto ljudi kupuju MAC računala, kad Apple očito mrzi svoje mušterije i za iste novce se može složiti puno snažnije računalo?

Izmedu ostalog:

1. https://www.bug.hr/operacijski-sustavi/backup-october-2018-update-molitva-6163

2. dobijes ga besplatno od poslodavca ili amortiziras kroz porez (u DE, ne u vukojebini)

Nemon kaže...
DuxCro kaže...

Nešto mi nije jasno i zaista ne trolam, nego sam iskreno znatiželjan. Može li mi netko objasniti zašto ljudi kupuju MAC računala, kad Apple očito mrzi svoje mušterije i za iste novce se može složiti puno snažnije računalo?

 
Odgovoro je najcesci "Zato sto je lakse" ili "Ne rusi se" ili i ili.... iskreno morat cu se prebaciti na mac laptop barem 30 dana da vidim to iz njihove perspektive, jer ovako mi samo izgledaju da su brainwashed ili mi neznaju to dovoljno objasniti. 

IMHO 30 dana nije dovoljno jer ces trebati vise od toga da nadvladas frustracije radi razlicitog nacina funkcioniranja. Ja sam dobio priliku prijeci na mac preko firme i prvih mjesec dana sam si cupao kosu jer ne radi kao Windows, a iDioti po mac forumima su samo mantrali "this is superior, get used to it". Gori su od ekipe "Linux is not Windows". Zaboli me sto dezurna ovca bleji, nepostojanje split screena nikada nece biti superiorno rjesenje. Na kraju sam 80% stvari uspio rijesiti ili naci workaround, ali 20% sam morao prihvatiti kao jedinu opciju iako su neucinkovitije u odnosu na Win ili Linux.

 

 

Lista od svega par problema koje sam iskusio na pocetku (ima ih barem 2x toliko):

  1. Read-only access to NTFS USB drives WORKAROUND: use exFAT formatted USB drives
  2. No split screen SOLVED: use BetterTouchTool app
  3. No right click new document SOLVED: use BetterTouchTool app
  4. Close button clears browser session & only minimizes application WORKAROUND: use command Q
  5. The menu bar (left-hand side) is detached from the application window SOLUTION: get used to it
  6. The menu bar (right-hand side) is not customizable SOLUTION: get used to it
  7. Native mail app marks e-mail automatically as read WORKAROUND: use Outlook
  8. Outlook doesn’t show sent items in conversation view WORKAROUND: click on show all messages in this conversation
  9. The second click on the app in the dock does not minimize it WORKAROUND: use option-click or command H
  10. No MS Access or MS Visio for macOS SOLUTION: send spam to M$
  11. Finder cannot see Android phone WORKAROUND: use Android File Transfer app
Poruka je uređivana zadnji put pon 8.10.2018 14:05 (kerum).
10 godina
neaktivan
offline
Apple kreće u borbu s neovlaštenim serviserima

Bug bi trebao pokrenut novu rubriku moda i lifestyle da u njoj ubuduce pise o proizvodima applea 

Sigurna trazilica: https://www.startpage.com/ Sigurna e-posta: https://protonmail.com/
 
10 0 hvala 1
14 godina
protjeran
offline
Apple kreće u borbu s neovlaštenim serviserima

Apple je utjelovljenje svega lošeg u svijetu, ja to ponavljam godinama...! Nije da su drugi proizvođači sveci, daleko od toga, svi oni gledaju da "ožene" kupce, ali Apple je najgori ološ.

 

To mi nikad nebu jasno - Apple tretira svoje kupce baš ko stoku, a oni se i dalje vraćaju po još (ali kad ih se naziva "sheeple" nađu se uvredjeni i iznenadjeni)!

Trust me, I'm a Jedi!
Poruka je uređivana zadnji put pon 8.10.2018 15:52 (ITman).
Moj PC  
11 0 hvala 0
7 godina
offline
Apple kreće u borbu s neovlaštenim serviserima

nažalost kad se sitim bilo kojeg posla sa domacim ovlastenim servisima za bilo šta donekle i razumno.

Poruka je uređivana zadnji put pon 8.10.2018 15:58 (dabar_solta_V2).
Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Apple kreće u borbu s neovlaštenim serviserima
Pokušaju li ovo stvarno primijeniti i izvan garancije mogli bi imati milijunske tužbe. Jer, kako je već spomenuto: ljudi su kupili i mogu sa svojim računalom što god hoće.
Meni ovo izgleda kao ispipavanje terena u smjeru najma računala umjesto prodaje. Recimo sklapaš ugovor na 3 godine uz obvezu redovnog skupog servisiranja u ovlaštenom servisu. Nakon 3 godine vraćaš računalo i sklapaš novi ugovor pa dobiješ i novo računalo. I tako u krug. Zavezan si za rogove, a oni imaju konstantan stream prihoda. I računica je recimo umjesto 2000 USD jednokratno kroz 3 godine im platiš npr. 2600 USD za najam i još 400 za redovni servis. I svi sretni 😁
Life is jazz. Play it cool.
Poruka je uređivana zadnji put pon 8.10.2018 21:12 (Macumba).
Moj PC  
5 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Apple kreće u borbu s neovlaštenim serviserima
DuxCro kaže...

Nešto mi nije jasno i zaista ne trolam, nego sam iskreno znatiželjan. Može li mi netko objasniti zašto ljudi kupuju MAC računala, kad Apple očito mrzi svoje mušterije i za iste novce se može složiti puno snažnije računalo?

 Ukupna prodaja MAC računala je mizerna naspram količine prodaje PC-a, tako da ti ratovi MAC - PC po forumima je više zabave radi, (ovo pišem sa PC-a i gledam kraj sebe iMac).

 

Prva skupina su obični korisnici kojima se sviđa dizajn, jednostavnost upotrebe ili što već. To su ljudi nekakve zapadne srednje klase kojima to nije takav značajan trošak, a o ukusima se ne raspravlja. Moje mišljene je da nema puno smisla kupovati MAC za surfanje i pisanje kakvih dokumenata, ali ako živiš u zemlji gdje ti to nije nekakav trošak zašto ne.

 

Druga skupina su profesionalci ili firme koji koriste MAC za nekakav rad, ne nužno informatičari. Oni gledaju na to kao poslovni trošak i nije im nekakva stavka u ukupnim troškovima, Apple ima jako dobru podršku ako se plati dodatno a tvrtkama se to isplati.

 

Skupine koje nekako najviše kupuju MAC su:

1. Programeri. Ako se netko hoće upustiti u razvoj mobilnih aplikacija za Apple mobilne platforme nema druge opcije ne zato jer je to zavjera Appla nego zato što svi ti uređaji rade na zajedničkom ekosustavu. Ako se to hoće raditi profesionalno troškovi ulaganja za one man show razvoj minimum početnog ulaganja je cca 15000 eura za početak uz rast do 30000 eura ili više u prve dvije godine, do finalnog proizvoda. Naravno može se balkanski štediti, ali onad bolje da se netko i ne bavi s tim poslom. Dobra aplikacija će te novce vratiti jako brzo.

 

2. Grafička industrija. E sad oni što tvrde da se to da raditi i na PC-u su u pravu ali kupovina i slaganje takvog PC-a sa egzotikom od hardvera opet košta kao i MAC, a firme su sklonije kupovati računalo koje uzvadiš iz kutije i radiš od slaganja. Uzmi u obzir ako imaš manju tiskaru koja samo u tehnici vrijedi nekoliko miliona eura oda je trošak MAC-a minoran.

 

3. Muzičari. Mac je jako dobro spojiv sa raznoraznim periferijama i katalog softvera je pozamašan. Opet cijena ostale opreme i MAC-a.

 

4. Fotografija, video, ilustratori itd. Cijena jednog iMac je minorna naspram ostale profesionalne opreme i MAC ima bolu podršku za profesionalne uređaje od PC-a.

 

Ima toga još ali jednostavno nekim firmama ili profesionalcima je MAC isplativ u ukupnim troškovima ili jednostavno ostala oprema nije spojiva sa PC-jem. Npr, neki surface-i za crtanje uopće nemaju podršku i drajvere za PC.

 

Problem je što nekada kada se kupio MAC onda je ta mašina trajala 10 godina, danas je rok trajanja puno kraći, ali ljudi kojima to treba nemaju drugog izbora jer su svi specijalizirani proizvođači davno propali, npr. Silicon Graphic. 

15 godina
odjavljen
offline
Re: Apple kreće u borbu s neovlaštenim serviserima

Svi razlozi osim prvog su ništa drugo nego legacy i inercija. Od kad je Apple prešao na x86 arhitekturu, ne radi se tu o nikakvom egzotičnom HW-u, već o uobičajenim komponentama koje se mogu kupiti u svakoj prodavaonici ili naći u gotovim kofiguracijama. Jedino gdje argument drži vodu su driveri za neke uređaje, a to je isključivo stvar ponude i potražnje.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
10 godina
neaktivan
offline
Re: Apple kreće u borbu s neovlaštenim serviserima
Mac nikad nije ni bio egzotika, tu se slažem. Jednostavno mac još uvijek ima svoju nišu. Os x i relativno standardizirani hradwer pa je lakše proizvođaču nekakvog rješenja za video studio ili nešto slično naljepiti na sve to mac jer kad korisnik promjeni računalo samo malo će twekati software dok kod pc nikad nezna s čime se bori. Mada raspravljati o mac računalima s obzirom na količinu koju prodaju nema smisla, da sada nestanu iphonovi i ipadovi i sve ostalo što nije klasično računalo Apple bi bankrotirao po kratkom postupku.
12 godina
offline
Re: Apple kreće u borbu s neovlaštenim serviserima
disk c kaže...

 Ukupna prodaja MAC računala je mizerna naspram količine prodaje PC-a, tako da ti ratovi MAC - PC po forumima je više zabave radi, (ovo pišem sa PC-a i gledam kraj sebe iMac).

 

Prva skupina su obični korisnici kojima se sviđa dizajn, jednostavnost upotrebe ili što već. To su ljudi nekakve zapadne srednje klase kojima to nije takav značajan trošak, a o ukusima se ne raspravlja. Moje mišljene je da nema puno smisla kupovati MAC za surfanje i pisanje kakvih dokumenata, ali ako živiš u zemlji gdje ti to nije nekakav trošak zašto ne.

 

Druga skupina su profesionalci ili firme koji koriste MAC za nekakav rad, ne nužno informatičari. Oni gledaju na to kao poslovni trošak i nije im nekakva stavka u ukupnim troškovima, Apple ima jako dobru podršku ako se plati dodatno a tvrtkama se to isplati.

 

Skupine koje nekako najviše kupuju MAC su:

1. Programeri. Ako se netko hoće upustiti u razvoj mobilnih aplikacija za Apple mobilne platforme nema druge opcije ne zato jer je to zavjera Appla nego zato što svi ti uređaji rade na zajedničkom ekosustavu. Ako se to hoće raditi profesionalno troškovi ulaganja za one man show razvoj minimum početnog ulaganja je cca 15000 eura za početak uz rast do 30000 eura ili više u prve dvije godine, do finalnog proizvoda. Naravno može se balkanski štediti, ali onad bolje da se netko i ne bavi s tim poslom. Dobra aplikacija će te novce vratiti jako brzo.

 

2. Grafička industrija. E sad oni što tvrde da se to da raditi i na PC-u su u pravu ali kupovina i slaganje takvog PC-a sa egzotikom od hardvera opet košta kao i MAC, a firme su sklonije kupovati računalo koje uzvadiš iz kutije i radiš od slaganja. Uzmi u obzir ako imaš manju tiskaru koja samo u tehnici vrijedi nekoliko miliona eura oda je trošak MAC-a minoran.

 

3. Muzičari. Mac je jako dobro spojiv sa raznoraznim periferijama i katalog softvera je pozamašan. Opet cijena ostale opreme i MAC-a.

 

4. Fotografija, video, ilustratori itd. Cijena jednog iMac je minorna naspram ostale profesionalne opreme i MAC ima bolu podršku za profesionalne uređaje od PC-a.

 

Ima toga još ali jednostavno nekim firmama ili profesionalcima je MAC isplativ u ukupnim troškovima ili jednostavno ostala oprema nije spojiva sa PC-jem. Npr, neki surface-i za crtanje uopće nemaju podršku i drajvere za PC.

 

Problem je što nekada kada se kupio MAC onda je ta mašina trajala 10 godina, danas je rok trajanja puno kraći, ali ljudi kojima to treba nemaju drugog izbora jer su svi specijalizirani proizvođači davno propali, npr. Silicon Graphic. 

 1. Točno. Mac je bolja opcija za iOS programiranje. Ne zato što je samo računalo ili OS bolji nego zato jer je Apple bezobrazan.

 

2. Potpuno krivo. O kakvom egzotičnom hardwareu pričaš? Sve što Mac pro ima u sebi imaju i Dell, Lenovo, Hp... radne stanice. Dakle out of the box bolje i jeftinije. O složencima nema smisla pisati jer podrška je bitna stvar tako da ozbiljnim firmama složenci nisu opcija. Totalno je nebitno koliko košta ostatak tiskare i to nije nikakvo opravdanje za kupovinu skupljeg a ne boljeg računala. Ko da kažeš "dobio sam 100 mil € na Eurojackpotu, zašto ne bi kupio Maca?". Nije pitanje "zašto ne bi" nego "zašto bi".

Svi proizvođači osim Applea konstantno prate razvoj tehnologije i unaprjeđuju svoje radne stanice dok kod Applea ako ga nisi kupio onda kad je izašao, onda kupuješ zastarjelu tehnologiju.

 

3. Opet krivo. Windows PC ima batrem jednaku ako ne i bolju podršku za periferiju. Software isto tako. O mogućnostima priključivanja velikog broja perifernih uređaja, mrežnim mogućnostima.... valjda znaš.

 

4. Krivo, važi sve kao i pod 2. Znakovito je da Adobeovi alati koji su nekad na Macu "bili doma" danas s po specifikacijama identičnim hardwareom stabilnije i brže rade pod Windowsima. Ako ćemo govoriti o jednako skupom hardwareu onda je razlika još veća.

 

Problem je što nekad kad si kupio Mac znao si da kupuješ sve ovo što si ti gore nabrojao, a danas nije tako. I to je tako od kad je Mac prešao na x86. Windowsi su tada izdali XP SP2 i stvari su se obrnule. Silicon Graphics je bio specijaliziran za 3D, Sun i njihov Solaris za servere i u vrijeme kad su drmali scenom nisu imali konkurenciju. Silicon je pojelo vrijeme i Autodesk kojeg na Macu nije bilo 20 godina (dakle pojeli su ga Windowsi), a Suna Linux (opet x86 PC).

Kao dugogodišnji i bivši korisnik Maca vrlo dobro znam koliko je to nekad bila "kad se sve zbroji" jeftinija i pametnija kupovina a koliko to danas nije. Prije si u specijaliziranim firmama često mogao vidjeti Apple, danas ga uglavnom viđam po birtijama. Zadnji Mac (iMac) kupio sam 2010 i to mi je bila poprilično promašena kupovina. I zbog problema koje sam imao s njim i zbog toga što sam masno platio monitor koji kasnije nisam mogao za ništa iskoristiti (ovo je mana svih AIO računala, ne samo iMaca). Koliko god me današnji Windowsi živcirali zbog prekrcanosti nepotrebnim stvarima i koliko mi OSX bio draži u nekim stvarima ne vidim niti jedan razlog da bi danas netko ko nije iOS programer i kome ne treba ukras u dnevnom boravku/uredu kupio Apple računalo.

 

Što se tiče laptopa, to je druga priča no čini mi se da Apple iz generacije u generaciju i na tom području proizvodi sve besmislenije uređaje.

10 godina
neaktivan
offline
Re: Apple kreće u borbu s neovlaštenim serviserima
Ne razumiješ o kakvom svijetu pričam. Neda mi se odgovarati pojedinačno ali ću ti dati primjer. Imaš tiskaru i odjel za pripremu, kupiš mac pro. Sam po sebi imaš jako računalo i ništa više. Moraš kupiti monitor koji je sposoban prikazati boju na način koji je najbliži onome što će se dobiti na papiru, to te košta skoro kao mac pro. Da bi taj monitor to prikazao moraš kupiti karticu koja ima četiri procesora na sebi za svaku boju posebno CMYK i koja će to pretvoriti u RGB i poslati na taj skupi monitor a da pritom dođe do minimalnog odstupanja u boji, ta kartica je skuplja od mac pro-a sa 8 procesora. Pusti našu selendru, svijet je otišao svojim putem. Jedna cijev za osvijetljenje koja ne mijenja spektar ispod koje se gledaju probni otisci košta oko 1200 eura, prosječna manja tiskara ih ima najmanje 30 upaljenih non stop, što misliš da se vlasnik tiskare bavi cijenom mac-proa, on ih 50 isplati u 6 mjeseci. Nemoj razmišljati konzumno.
12 godina
offline
Re: Apple kreće u borbu s neovlaštenim serviserima
disk c kaže...
Ne razumiješ o kakvom svijetu pričam. Neda mi se odgovarati pojedinačno ali ću ti dati primjer. Imaš tiskaru i odjel za pripremu, kupiš mac pro. Sam po sebi imaš jako računalo i ništa više. Moraš kupiti monitor koji je sposoban prikazati boju na način koji je najbliži onome što će se dobiti na papiru, to te košta skoro kao mac pro. Da bi taj monitor to prikazao moraš kupiti karticu koja ima četiri procesora na sebi za svaku boju posebno CMYK i koja će to pretvoriti u RGB i poslati na taj skupi monitor a da pritom dođe do minimalnog odstupanja u boji, ta kartica je skuplja od mac pro-a sa 8 procesora. Pusti našu selendru, svijet je otišao svojim putem. Jedna cijev za osvijetljenje koja ne mijenja spektar ispod koje se gledaju probni otisci košta oko 1200 eura, prosječna manja tiskara ih ima najmanje 30 upaljenih non stop, što misliš da se vlasnik tiskare bavi cijenom mac-proa, on ih 50 isplati u 6 mjeseci. Nemoj razmišljati konzumno.

 Razumijem ja što ti pišeš ali ti nisi razumio mene. Bez obzira na cijenu ostatka opreme, zašto bi za isto novca kupio slabije računalo? Mene sam software godišnje dođe više nego da za svako radno mjesto kupim Mac pro. Pa opet ne bi kupio Mac Pro nego HP Z8 jer za isto novca dobijem puno više. 

I ne znam odakle ti ideja da ja ne razumijem o kakvom svijetu ti pričaš ili da razmišljam konzumno. Nakon ovakve izjave vjerujem da ti ne razumiješ puno toga, a najmanje o financijama tvrtke.

10 godina
neaktivan
offline
Re: Apple kreće u borbu s neovlaštenim serviserima
Ma nije do tebe, nego ja malo loše reagiram jer sam svoju karijeru proveo vani pa sam alergičan kako se kod nas prevrće svaka kuna kupuju nekakva parcijalna rješenja, krpari non stop, a najviše što nitko ne razmišlja na veliko i rijetko tko iskorištava to ogromno eu tržište. Ja sam radio u svijetu gdje se kupovala najbolja oprema i nije se pitalo što košta jer se profit stvarao misleći na deset godina unaprijed, plaćalo se profesionalce izvan kompanije ako se nešto nije znalo a nije se sastančilo i izmišljala topla voda. Tako da sorry.
16 godina
offline
Re: Apple kreće u borbu s neovlaštenim serviserima

@ITman Evo samo da ti kažem da ima nas koji drugačije razmišljamo. Meni su oni utjelovljenje svega ispravnog. 20 godina već živim od informacijskih tehnologija.

vatrom
Poruka je uređivana zadnji put uto 9.10.2018 9:50 (vatrom).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice