Amstrad (Schneider) CPC 464

poruka: 22
|
čitano: 5.720
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Amstrad (Schneider) CPC 464".
15 godina
odjavljen
offline
Amstrad (Schneider) CPC 464

Postoji i verzija Amstrad CPC 472 za španjolsko tržište. Zanimljiva priča:

 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
 
2 0 hvala 0
13 godina
offline
Amstrad (Schneider) CPC 464

Ja sam imao verziju Schneider CPC 464 sa zelenim monitorom.

To su bili dani igrali smo dan i noć škola 0 bodova.

P.S. Postojao je nekakav uređaj (kutija) da se može spojiti na TV, ali se bio skup.

Poruka je uređivana zadnji put čet 3.6.2021 13:21 (hummer0).
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Amstrad (Schneider) CPC 464
hummer0 kaže...

P.S. Postojao je nekakav uređaj (kutija) da se može spojiti na TV, ali se bio skup.

 Imao/imam, "kutija" je bila O.K. ali je imala manu; poslije 30-tak minuta korištenja bi se zblesala zbog pregrijavanja 

4 godine
offline
Amstrad (Schneider) CPC 464

Sirotinjo, moj prvi je bio CPC 6128... 😎

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Amstrad (Schneider) CPC 464

Frend je imao Amstrada, na žalost nije bio prevelik izbor igrica, i grafika je malo trzala (mislim da nije imao sprite-ove kao C-64)

 

Od svega, meni je najfascinantnija priča o uspjehu Alana Sugara.  Krenuo je u super zasićeno tržište (UK), gdje su već vladali Sinclair, Acorn (BBC mikro) i Commodore. Bio je zadnji koji se uključio u trku i uspio se probiti. Nevjerojatno.

 
2 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: Amstrad (Schneider) CPC 464

Nije bio loš izbor igara, sad ne znam jesu li i na starije modele poput CPC 464 išle diskete, ali ja sam imao kutiju veličine kutija za cipele skoro punu disketa. Imena se ne sjećam, imao sam oko 5-6 godina, ali bila je nekakva Ninja, Space invaders, nogomet... 😊

 

Najveće zlo je bio priručnik na Njemačkom, mislim da ga još uvijek negdje imam pohranjenog. 😁

14 godina
offline
Amstrad (Schneider) CPC 464

znači imao si Schneidera, a ne Amstrada

 

Igrice nisu trzale, jer je Z80 gazio 6510...

 

one wireframe 3D igre (Elite) su rokale, a onih kvazi 3D izometrijskih je bilo na tone...

 

e da, Pirates! su bile napisane u Basicu i dolazile su na dvostranoj disketi...

Ju je je? Je ju je!
Poruka je uređivana zadnji put pet 4.6.2021 11:43 (Stric_Jura).
Moj PC  
4 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Amstrad (Schneider) CPC 464
Eric Prydz kaže...

Sirotinjo, moj prvi je bio CPC 6128... 😎

 Haha. I moj takodjer. Nije bio los no nakon nekog vremena bi otisla disketna jedinica i doslo bi do problema sa citanjem, a pronaci zamjensku bilo je pia. Znam da sam ga dobrano izuljao sa elite, jer se snimala pozicija.

Inace bilo je stvarno puno igara, ali nije bio nesto popularan kod nas pa ih je bilo teze za nabaviti. No bio je jedan i u Zagrebu tko ih je dilao i slao postom.

4 godine
offline
Re: Amstrad (Schneider) CPC 464
Stric_Jura kaže...

znači imao si Schneidera, a ne Amstrada

 

 

Jel to nije isti đavo?

14 godina
offline
Amstrad (Schneider) CPC 464

pa jezik manuala veli da nije 

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: Amstrad (Schneider) CPC 464
Na njemu sam napisoa/prepisao prve linije koda. Tada nisam ni znao da se to zove programiranje. :-))
https://www.youtube.com/channel/UCgos5WloYoxCvCeUIi47ZxQ
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Amstrad (Schneider) CPC 464

Meni je to bilo suviše skupo, ja sam imao Spectrum.

 
0 0 hvala 0
Amstrad (Schneider) CPC 464

Ja sam igrao Saboteur-a, Head over Heels, i Barbariana na Amstradu, ali naravno na zelenom monitoru. 

 

 

pcw03.gif (551×475) (headoverheels2.com)

 

 

ahh ... bolje od seksa.

Moj PC  
2 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Amstrad (Schneider) CPC 464
Ja sam bio siroti Commodoraš, ali prijateljica iz razreda je dobila 6128 s monitorom u boji i uvijek me zvala da igramo Bombera i Bruce Lee-ja i još bi mi dala da joj diram sise.
Nisam imao Amstrada a imam lijepe uspomene na njega 😁
14 godina
offline
Re: Amstrad (Schneider) CPC 464
BlueMax kaže...
Ja sam bio siroti Commodoraš, ali prijateljica iz razreda je dobila 6128 s monitorom u boji i uvijek me zvala da igramo Bombera i Bruce Lee-ja i još bi mi dala da joj diram sise.
Nisam imao Amstrada a imam lijepe uspomene na njega 😁

 Eto tople priče da se ljudi ne trebaju dijeliti po ničemu, a kamoli po tehnici...

Ju je je? Je ju je!
8 godina
offline
Re: Amstrad (Schneider) CPC 464
Stric_Jura kaže...

Igrice nisu trzale, jer je Z80 gazio 6510...

 Z80 je "gazio" 6510 samo po bazičnoj frekvi, po svemu ostalom je bio inferioran. Čak i njegovih par formalno duplo većih registara je bilo polufunkcionalno za iskoristiti:

Čim bi probao raditi zahtjevniji scroll, reaktivne switchati grafiku, da ne kažem "emulirati" spritove ili simulirati pravi zvuk poput C64 (SID) na Amstrad/Sinclair "zujalici", performanse bi padale 15-30% od nazivnoga.

Za razliku od C64, kod kojeg si u asm mogao iskoristiti apsolutno svaki bit (registara) u svakom od time-framea.

U stvari, prošle godine je ekipa iznova portala ovo što si spomenuo, "2,5D" - izometrijske Knight Lore itd (sve isti vektorski pseudo 3D engine, nativni I optimiziran za Z80), igre su bitno brže od Spectrumovih i većine verzija za Amstrada (ne naravno i od CPC6128, ali C128 verzija jest IIRC).

U biti, od Z80 8-bitnika /do 64Kb,  samo su MSX kompovi hardverski parirali C64, ali su propali zbog međusobne nekompatibilnosti.

"Gole" vektorske igre: spomenuta Elite (Mercenary...), grafičke avanture (Quill & Illustrator, GAC) i Freescape 3D engine (aka 3D construction kit) igre su bile BRŽE na Z80.

Ali NE i bolje: Elite je na Spectrumu okljaštrena (džaba ti brzina), dok su Freescape igrice grafički katastrofa. Driller itd, sam usporedi.

14 godina
offline
Amstrad (Schneider) CPC 464

ma ti si MACovac u duši, priznaj...

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Amstrad (Schneider) CPC 464

Sjajan prikaz starih računala.Predlažem vam da predstavite jedan od prvih laptopa na svijetu: Radio Shack TRS-80 Model 100. Proizveden je 1983 u japanskoj tvornici Kyocera, a prodavao se kao Radio Shack u SAD i Kanadi, NEC u Japanu i Olivetti u Italiji. Kupio sam ga 1983 i koristio svakodnevno punih 5 godina dok nisam nabavio Apple 2C.

Imao je u romu ugrađen Microsoft softver kojeg je pisao osobno Bill Gates. Tu je bio text procesor, baza podataka, program za komunikaciju koji je koristio ugrađeni modem od 300 bauda. Ekran mu je bio za 8 redaka od po 40 znakova. Danas to izgleda malo, ali za novinske članke nije predstavljalo problem. Povezivao se sa telefonom pomocu navlaka na telefonsku slušalicu. Sve je radilo sjajno osim snimanja datoteka na kazetofon. Ponekad je trebalo dva ili tri puta ponavljati snimanje da ono uspije. Za novinara to je bio idealan alat u to vrijeme, a kompjuter je radio na 4 AA baterije punih 10 do 15 sati. Tada je koštao 1.100 dolara.

 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Amstrad (Schneider) CPC 464
hummer0 kaže...

Ja sam imao verziju Schneider CPC 464 sa zelenim monitorom.

To su bili dani igrali smo dan i noć škola 0 bodova.

 I ja sam imao ovaj :D

12 godina
offline
Amstrad (Schneider) CPC 464

Schneider CPC 464 sa zelenim monitorom, naknadno kupio i vanjsku disketnu jedinicu.

Kad se pojavio CPC6128, prodao 464 (i nikad ga prezalio) i kupio 6128 koji i danas cuvam :).

 

Od igara, najvise su se vrtile Dizzy, Sorcery, Chuckie Egg, Grand Prix, Spindizzy i Super Mario Bros.

 

EDIT:

 

E da... Igrice su nekad pustali i na kraju programa Radio Velike Gorice pa se i tu skidalo :)

Poruka je uređivana zadnji put pon 14.6.2021 18:12 (tutanjkamen).
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Amstrad (Schneider) CPC 464
Stric_Jura kaže...

Igrice nisu trzale, jer je Z80 gazio 6510...

 

onih kvazi 3D izometrijskih je bilo na tone...

 

https://forum.bug.hr/forum/post/komentari-clanaka-bughr/sinclair-zx-spectrum-48k/6375608.aspx

https://csdb.dk/release/?id=169589

This is I believe the first, full Z80 to 6502 conversion of Knight Lore and includes all of the features from the original Spectrum game (plus a few more!)

The performance of the game is very good and in line with the other 8 bit versions released in the 80’s and faster than some of them…For example, compared to the Amstrad version this version is faster in all the screens I tested (busy and non-busy). 

14 godina
offline
Re: Amstrad (Schneider) CPC 464
Zechina kaže...
Stric_Jura kaže...

Igrice nisu trzale, jer je Z80 gazio 6510...

 

onih kvazi 3D izometrijskih je bilo na tone...

 

https://forum.bug.hr/forum/post/komentari-clanaka-bughr/sinclair-zx-spectrum-48k/6375608.aspx

https://csdb.dk/release/?id=169589

This is I believe the first, full Z80 to 6502 conversion of Knight Lore and includes all of the features from the original Spectrum game (plus a few more!)

The performance of the game is very good and in line with the other 8 bit versions released in the 80’s and faster than some of them…For example, compared to the Amstrad version this version is faster in all the screens I tested (busy and non-busy). 

 laž, najeo se tih danskih keksića s užeglim maslacem...

Ju je je? Je ju je!
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice