Amstrad CPC i MSX žive vječno, imaju brojne korisn

poruka: 26
|
čitano: 8.687
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Amstrad CPC i MSX žive vječno, imaju brojne korisn".
10 godina
neaktivan
offline
Amstrad CPC i MSX žive vječno, imaju brojne korisn

Kud na sabahu otvorih BUG, sad mi valja cijeli dan ovo iscitavati. A tek je ponedjeljak... 

sve ti znas, ali nista ne kontas
 
4 0 hvala 0
15 godina
online
Amstrad CPC i MSX žive vječno, imaju brojne korisn

But can it run Crysis? 

Šalu nastranu, zanimljiv text...taman za pročitati uz jutarnju kavu.

On the Internet you can be anything you want. It's strange that so many people choose to be stupid.
Moj PC  
5 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Amstrad CPC i MSX žive vječno, imaju brojne ko
I Commodore 128 je imao osim Mos čipa i Z80 za CP/M sistem ali autoru teksta nije palo na pamet bi li tamo spomenuti OS radio ..
 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Amstrad CPC i MSX žive vječno, imaju brojne ko
W2000 kaže...
I Commodore 128 je imao osim Mos čipa i Z80 za CP/M sistem ali autoru teksta nije palo na pamet bi li tamo spomenuti OS radio ..

 

Koja korist, ako to nije palo na pamet autoru spomenutog OS-a?

Amstrad CPC i MSX žive vječno, imaju brojne korisn

Vidim da je bazirano na FPGa ploči, ista se može nabaviti (vjerojatno ne toliko lagano) na amazonu. Nisam upućen ali prema videima kojima sam gledao, koristi se "hardware emulator" softver zvan "MiSTer"

 

Home · MiSTer-devel/Main_MiSTer Wiki (github.com)

 

 

a isti ima mogućnost emulacije jako velikog broja računala (hardverska emulacija s dobrim i lošim stranama), od Amstrada, Commodorca, Amige ( jeeeej :))) ), Orla (hrvatskog računala), itd. sve do gaming konzola starije generacije (recimo do SNESa i Neo Geo). Ali vidim da se može emulirati i stariji PC, pa su ljudi pokrenuli Windowse 3.1 ili čak Windows 95.

 

Ima jedan youtuber, "Lon Seidman" koji mi je jako drag i ovdje malo detaljnije istražuje razne jezgre za FPGa. Super je

 

 

 

 

 

 

Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Amstrad CPC i MSX žive vječno, imaju brojne korisn

Zanimljiv tekst, kao suprotnost korištenju riječi višezadaćnost...

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
protjeran
offline
Re: Amstrad CPC i MSX žive vječno, imaju brojne ko
segregator kaže...
W2000 kaže...
I Commodore 128 je imao osim Mos čipa i Z80 za CP/M sistem ali autoru teksta nije palo na pamet bi li tamo spomenuti OS radio ..

 

Koja korist, ako to nije palo na pamet autoru spomenutog OS-a?

 postoji geos za njega

14 godina
offline
Amstrad CPC i MSX žive vječno, imaju brojne korisn

kvragu, sad me kopka, bil onaj moj CPC6128 iz 1987 "kresnul"?

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
2 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Amstrad CPC i MSX žive vječno, imaju brojne ko
zelja55 kaže...
segregator kaže...
W2000 kaže...
I Commodore 128 je imao osim Mos čipa i Z80 za CP/M sistem ali autoru teksta nije palo na pamet bi li tamo spomenuti OS radio ..

 

Koja korist, ako to nije palo na pamet autoru spomenutog OS-a?

 postoji geos za njega

 

GEOS je super i, naravno, bolje radi na C128 ili sa REU ali nema veze sa Z80.
Z80 je na C128 uglavnom neupotrebljiv, jer radi kao kontroler za CP/M (koji je već tada bio zastario i polu-upotrebljiv na C128, npr Wordstar radi ali sporo i... to je to).
Dodatno, zbog... 8502 takta (hardverske kompatibilnosti sa VIC-II), Z80 na C128 radi na samo 2MHz, (2.04 točnije), dok na Amstradu radi na 4 (efektivno 3.3) - pa do 10-20MHz (eZ80).

Ontopic:  Super i informativan tekst, hvala autoru. Nisam pratio razvoj SymbOS, impresivno je. Znam da je CPC (a i MSX) scena jaka, npr DAAD adventure set je prošle (?) godine portan i na MSX (DAAD je nasljednik PAWsa koj je nasljednik Quill & Illustratora - popularni na ZX i CPC, sad dostupno na C64, MSX i još gro drugih 8-bita).

Drago, bilo bi fora da promotriš & izvjestiš što se dešava sa Sinclair QL scenom, tamo je također bio priličan revival (makar ne toliko kao sa popularnijim platformama).
Izuzetno neiskorištena (doduše i bugovita iirc) platforma, imho. Čini mi se da se Britsi tu još jako drže patenata, autorskih prava, skupe preprodaje originala... pa nema puno javno dostupnih "pirate" verzija softa, samim time ni dovoljno hobističkog reverse engineeringa, retro arheologije i rebuild projekata.
Ono, kupili davno preskupi QL pa misle da mu cijena sad porasla ko Picassu.

16 godina
moderator
offline
Re: Amstrad CPC i MSX žive vječno, imaju brojne ko
Zechina kaže...

 

Drago, bilo bi fora da promotriš & izvjestiš što se dešava sa Sinclair QL scenom, tamo je također bio priličan revival (makar ne toliko kao sa popularnijim platformama).
Izuzetno neiskorištena (doduše i bugovita iirc) platforma, imho. Čini mi se da se Britsi tu još jako drže patenata, autorskih prava, skupe preprodaje originala... pa nema puno javno dostupnih "pirate" verzija softa, samim time ni dovoljno hobističkog reverse engineeringa, retro arheologije i rebuild projekata.
Ono, kupili davno preskupi QL pa misle da mu cijena sad porasla ko Picassu.

 

 

Jedan moj frend, Vele, je imao QL kad sam ja imao Amstrada, strašno sam mu zavidio na svemu - od microdrivea do procesora. Nedavno sam pokrenuo neki emulator i dobio onaj stravični difoltni crveno-bijeli ekran kojega se uopće nisam sjećao kao takvoga.

 

Vidim da sva stara računala iz 80-tih imaju svoje entuzijaste i vrlo aktivno scenu, pa i QL. Mislio sam da u nas sve skupa 6 ljudi zna da je to postojalo.

 

 

This space for rent!
15 godina
offline
Re: Amstrad CPC i MSX žive vječno, imaju brojne ko
Zechina kaže...
..

 

GEOS je super i, naravno, bolje radi na C128 ili sa REU ali nema veze sa Z80...

Ono, kupili davno preskupi QL pa misle da mu cijena sad porasla ko Picassu.

- geos radi i na c64, lisi-II itd, a nejasno što nema veze sa z80.. tj svi cpui tog vremena imaju 'veze' jedni s drugima, reverseinženjering itd.. osim što se recimo razlikuje asembler i sl. no to je skindip-sintaxa .. prave razlike su 8-16 itd bita širina sabirnice, registra, mem.kontrolera tj adresnog prostora koji svaki cpu ima i nije identičan registru, tj tad je u pravilu bio širi-veći upravo zbog adresiranja npr diska a svaki kapacitet se može adresirati kroz odgovarajuću tablcu transakcija ali to naravno traži vrijeme-cikluse i obradu u cpu tj ovisno o ograničenju registra npr 8bitni cpu mora potrošiti dva ciklusa za učitavanje 16bitne adrese + logiku za obradu-dekodiranje itd.. no teoretski je adresni prostor neograničen, tj ograničen je realnim kapacitetima tog vremena pa je tadašnjih 2TB zapravo za to vrijeme praktički 'neograničeno'.. dok je danas recimo na x64bit ograničeno s recimo 36-40-48 bita adresnog prostora (ne 64 kako bi laik pomislio..) tj čak se ovisno o licenci osa razlikuje koliko može koristiti pa nije isto win-home ili server pa ni koji server-licenca, standard-ent.. itd.

.. upravo kao što je u textu opisano, trik koji radi symbios sa segmentiranim adresiranjem ili ograničenjem dostupnog rama (tj adresnog prostora) po tasku.. tj isti trik odavno koristi adobe recimo za aftere.. ili odgovarajuće baze-serveri itd.

 

- uz dovoljno vremena svaka cijena je moguća, jedino što će picasso tad biti opet skuplji.. no da, drže patente-licence, jer to je sveti gral biza, najvažniji 'rudnik' nepresušnog resursa, vječan (dok su odgovarajuća pravila na snazi i dok posotji 6th-fleet..).

 

-ostatak, kao retro tema.. osim nostalgije i ćakulanja nas par u temi, beskorisno, dok i stari auti mogu imati tržište-cijenu ili bilo koji geđet, npr lenonove cvikse ili elvisova gitara..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
9 godina
offline
Re: Amstrad CPC i MSX žive vječno, imaju brojne ko
Drago kaže...

  

Jedan moj frend, Vele, je imao QL kad sam ja imao Amstrada, strašno sam mu zavidio na svemu - od microdrivea do procesora. Nedavno sam pokrenuo neki emulator i dobio onaj stravični difoltni crveno-bijeli ekran kojega se uopće nisam sjećao kao takvoga.

 

Vidim da sva stara računala iz 80-tih imaju svoje entuzijaste i vrlo aktivno scenu, pa i QL. Mislio sam da u nas sve skupa 6 ljudi zna da je to postojalo.

 

 

 

Ma zna više ljudi, ali srame se to priznat. 

Bio je QL u to vrijeme respektabilna mašina, mnogima nedostižna zbog nemogućnosti nabavke iz inozemstva (po oglasima je QL bio rijetkost) ili zbog visoke cijene. Današnjoj generaciji je teško shvatit da su 8-bitna računala u svoje vrijeme bila zakon jer se PC tek probijao kao standard na tržištu, da ne spominjem da je prošlo itekako puno vremena dok je PC sustigao 8-bitna računala u pogledu zvuka i grafike u igrama. Samo za usporedbu, ako nekoga zanima, pogledajte igru Sopwith za PC da vidite kako izgleda igra iz 1984. pa usporedite sa Spectrumom ili C64 koji su bili na tržištu od 1982. i igrama koje su se vrtile na tim računalima.

 

Sopwith (video game) - Wikipedia

 

14 godina
offline
Amstrad CPC i MSX žive vječno, imaju brojne korisn

objasnjenje alternativnog seta registara izaziva susramlje. drago ne bi trebao pokusavati prevoditi tekstove koje ne razumije...

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Amstrad CPC i MSX žive vječno, imaju brojne ko
gmit kaže...

objasnjenje alternativnog seta registara izaziva susramlje. drago ne bi trebao pokusavati prevoditi tekstove koje ne razumije...

 Ozbiljno? Kako se označavajui alternativni registri na Z80, objasni mi, molim te.

 

 

This space for rent!
Re: Amstrad CPC i MSX žive vječno, imaju brojne ko
Drago kaže...
Zechina kaže...

 

Drago, bilo bi fora da promotriš & izvjestiš što se dešava sa Sinclair QL scenom, tamo je također bio priličan revival (makar ne toliko kao sa popularnijim platformama).
Izuzetno neiskorištena (doduše i bugovita iirc) platforma, imho. Čini mi se da se Britsi tu još jako drže patenata, autorskih prava, skupe preprodaje originala... pa nema puno javno dostupnih "pirate" verzija softa, samim time ni dovoljno hobističkog reverse engineeringa, retro arheologije i rebuild projekata.
Ono, kupili davno preskupi QL pa misle da mu cijena sad porasla ko Picassu.

 

 

Jedan moj frend, Vele, je imao QL kad sam ja imao Amstrada, strašno sam mu zavidio na svemu - od microdrivea do procesora. Nedavno sam pokrenuo neki emulator i dobio onaj stravični difoltni crveno-bijeli ekran kojega se uopće nisam sjećao kao takvoga.

 

Vidim da sva stara računala iz 80-tih imaju svoje entuzijaste i vrlo aktivno scenu, pa i QL. Mislio sam da u nas sve skupa 6 ljudi zna da je to postojalo.

 

 

 

A imali ste mu na čemu zaviditi ... kakva je ovo psihodelija, sad razumijem zašto je monokromatski zeleni monitor na Amstradu bio mila majka ... 

 

 

Games Software for the Sinclair QL (rwapsoftware.co.uk)

 

 

 

 

 

 

16 godina
moderator
offline
Re: Amstrad CPC i MSX žive vječno, imaju brojne ko

Je, ali microdrive je u odnosu na kazete na Amstradu SSD u odnosu na flopi disk, a MC 68008 je "16-32-bitni procesor!". Ono - da se smrzneš. I misliš "Ako se programeri toga dohvate, to će biti čudo šta se iz toga može izvući!".

 

Znači, nekakvo slatko iščekivanje.... <3

This space for rent!
14 godina
offline
Re: Amstrad CPC i MSX žive vječno, imaju brojne ko
Drago kaže...
gmit kaže...

objasnjenje alternativnog seta registara izaziva susramlje. drago ne bi trebao pokusavati prevoditi tekstove koje ne razumije...

 Ozbiljno? Kako se označavajui alternativni registri na Z80, objasni mi, molim te.

 

 

lol. dobro su oznaceni. problem je u sljedecem tekstu:

 

Iako Z80 za koji je SymbOS pisan nema mogućnost rada u zaštićenoj memoriji, što se smatra preduvjetom za višezadaćni operativni sistem, tvorcima je uspjelo napraviti to korištenjem osnovnog i  alternativnog seta registara (Z80 registri s apostrofom u imenu, dakle, registri A', B', C', D', E', H', L') za baratanje podacima u odvojenim procesima.

Kako procesor MOS 6502/6510, „vršnjak“ Ziloga Z80 nema alternativne registre, tako SymbOS nije moguće prebaciti na ovaj procesor što je i razlog zašto ne postoji verzija SymbOS-a za Atari XL ili C64

 

ne znam odakle bi uopce krenuo s objasnjavanjem kako je to lose...

 

alternativni registri samo sluze za brze hendlanje interrupata (pa tako i switchanje threadova). apsolutno nisu nikakav uvjet za implementaciju visezadacnosti na z80, odnosno za nemogucnost porta na 6502.

 

16 godina
offline
Re: Amstrad CPC i MSX žive vječno, imaju brojne ko
gmit kaže...

 

lol. dobro su oznaceni. problem je u sljedecem tekstu:

 

Iako Z80 za koji je SymbOS pisan nema mogućnost rada u zaštićenoj memoriji, što se smatra preduvjetom za višezadaćni operativni sistem, tvorcima je uspjelo napraviti to korištenjem osnovnog i  alternativnog seta registara (Z80 registri s apostrofom u imenu, dakle, registri A', B', C', D', E', H', L') za baratanje podacima u odvojenim procesima.

Kako procesor MOS 6502/6510, „vršnjak“ Ziloga Z80 nema alternativne registre, tako SymbOS nije moguće prebaciti na ovaj procesor što je i razlog zašto ne postoji verzija SymbOS-a za Atari XL ili C64

 

ne znam odakle bi uopce krenuo s objasnjavanjem kako je to lose...

 

alternativni registri samo sluze za brze hendlanje interrupata (pa tako i switchanje threadova). apsolutno nisu nikakav uvjet za implementaciju visezadacnosti na z80, odnosno za nemogucnost porta na 6502.

 

 

Nisu, ali vjerojatno ubrzavaju stvar za red veličine...drugo ograničenje, možda i važnije, je stack od samo 256 bajta na 6502,

i još uz to na statičnom mjestu u memoriji

2 godine
neaktivan
offline
Re: Amstrad CPC i MSX žive vječno, imaju brojne ko
...

A i windoze nemaju mikrokernel.

Nego hibridni.
 
0 1 hvala 0
14 godina
offline
Re: Amstrad CPC i MSX žive vječno, imaju brojne ko
segregator kaže...
gmit kaže...

 

lol. dobro su oznaceni. problem je u sljedecem tekstu:

 

Iako Z80 za koji je SymbOS pisan nema mogućnost rada u zaštićenoj memoriji, što se smatra preduvjetom za višezadaćni operativni sistem, tvorcima je uspjelo napraviti to korištenjem osnovnog i  alternativnog seta registara (Z80 registri s apostrofom u imenu, dakle, registri A', B', C', D', E', H', L') za baratanje podacima u odvojenim procesima.

Kako procesor MOS 6502/6510, „vršnjak“ Ziloga Z80 nema alternativne registre, tako SymbOS nije moguće prebaciti na ovaj procesor što je i razlog zašto ne postoji verzija SymbOS-a za Atari XL ili C64

 

ne znam odakle bi uopce krenuo s objasnjavanjem kako je to lose...

 

alternativni registri samo sluze za brze hendlanje interrupata (pa tako i switchanje threadova). apsolutno nisu nikakav uvjet za implementaciju visezadacnosti na z80, odnosno za nemogucnost porta na 6502.

 

 

Nisu, ali vjerojatno ubrzavaju stvar za red veličine...drugo ograničenje, možda i važnije, je stack od samo 256 bajta na 6502,

i još uz to na statičnom mjestu u memoriji

 

sigurno da ubrzavaju, ali na 6502 na tom polju nemas sto ubrzati jer djubre ima samo tri registra.

 

6502 sasvim sigurno ima svojih ogranicenja (iako, recimo, geos se lijepo vrti) i o njima se moze pricati, ali ono sto galic pise nema bas nikakve veze s icim...

 

16 godina
offline
Re: Amstrad CPC i MSX žive vječno, imaju brojne ko
gmit kaže...
segregator kaže...

 

 

Nisu, ali vjerojatno ubrzavaju stvar za red veličine...drugo ograničenje, možda i važnije, je stack od samo 256 bajta na 6502,

i još uz to na statičnom mjestu u memoriji

 

sigurno da ubrzavaju, ali na 6502 na tom polju nemas sto ubrzati jer djubre ima samo tri registra.

 

6502 sasvim sigurno ima svojih ogranicenja (iako, recimo, geos se lijepo vrti) i o njima se moze pricati, ali ono sto galic pise nema bas nikakve veze s icim...

 

 

Pa dobro, zero page u principu možeš računati kao dodatnih 256 registara, pošto je na 6502 većina rada sa nultom stranicom

memorije radila brže nego Z80 sa tim alternativnim, pa i pravim, registrima. Tako je i mogao sa samo 3 prava registra i na 1MHz
 konkurirati brzinom sa Z80 koji se obično vrtio na 3 do 4 MHz

14 godina
offline
Re: Amstrad CPC i MSX žive vječno, imaju brojne ko
Drago kaže...

Je, ali microdrive je u odnosu na kazete na Amstradu SSD u odnosu na flopi disk, a MC 68008 je "16-32-bitni procesor!". Ono - da se smrzneš. I misliš "Ako se programeri toga dohvate, to će biti čudo šta se iz toga može izvući!".

 

Znači, nekakvo slatko iščekivanje.... <3

 a "cassete peasant" u tebi je posljedica škrtarenja...

 

jednom se živi - odrješiš kesu i eto - 3" dvostrani floppy, 2x160 KB...

Ju je je? Je ju je!
8 godina
offline
Re: Amstrad CPC i MSX žive vječno, imaju brojne ko
Theophilus Ruy kaže...
...

A i windoze nemaju mikrokernel.

Nego hibridni.

 

Kakaš:

"a također koristi mikrokernel kao i ovaj OS pa je i koncepcijski mu nalik."

Windows hibridni kernel koristi mikrokernel, u stvari, saziđan je nanj.
Koncepcijski, Windowsi su zamišljeni upravo kao mikrokernel, jer je to bio hype tog doba.

Za razliku od Jobsa, koji je fanatično gurao mikrokernel sve od NeXTa pa do iPada i iPhonea, Gates je puno brže shvatio da čak ni npr ograničenja za 8+3 imena datoteka, ne razlikovanje velikih i malih slova (DOS+Win3.x) itd ne mogu dati dovoljno "goriva" već da za pravi mikrokernel trebaš imati - specijalno prilagođen i vrlo tipičan hardware (PC je u tom pogledu svaštara). Što je Jobs forsirao i - de facto na kraju uspio (pa makar i, dobrim dijelom, posthumno). Makar je i iOS odavno hbridni (kao i praktički svaki OS danas).
Gates je izabrao lakši (vjerojatno i mudriji) put, upregnuvši vrlo brzo različite tehnologije - kombinacijom "monolitnog" + "mikrokernela" + još štošta.

Ontopic analogija:

Razlog propasti spomenutih MSX kompova bila je upravo u - specijalno prilagođenom hardwareu, jer je Japanjerosima svojedobno bilo jeftinije i puno brže promijeniti (unaprijediti) hw nego li pisati software. Posljedično, MSX je bio perjanica 8-bitnika s hw strane, ali softver je bio nekompatibilan do razine kupovine mačka u vreći - tako da su ljudi naprosto odustali od lutrije s kupovanjem MSX kompova.

8 godina
offline
Re: Amstrad CPC i MSX žive vječno, imaju brojne ko
Drago kaže...

Je, ali microdrive je u odnosu na kazete na Amstradu SSD u odnosu na flopi disk

 

Točnije bi bilo Zip drive u odnosu na floppy - zbog nepouzdanosti istog (odn oba napredna oblika Pokemona) a vrlo izvjesnog gubitka podataka.

Dok je Sinclair konačno doradio tehnologiju (koju je poput Muska prodao na neviđeno)... prošo voz.

8 godina
offline
Re: Amstrad CPC i MSX žive vječno, imaju brojne ko
ihush kaže...
Zechina kaže...
..

 GEOS je super i, naravno, bolje radi na C128 ili sa REU ali nema veze sa Z80...

Ono, kupili davno preskupi QL pa misle da mu cijena sad porasla ko Picassu.

- geos radi i na c64, lisi-II itd, a nejasno što nema veze sa z80.. tj svi cpui tog vremena imaju 'veze' jedni s drugima, reverseinženjering itd.. osim što se recimo razlikuje asembler i sl. no to je skindip-sintaxa .. prave razlike su 8-16 itd bita širina sabirnice, registra, mem.kontrolera tj adresnog prostora koji svaki cpu ima i nije identičan registru, tj tad je u pravilu bio širi-veći upravo zbog adresiranja npr diska a svaki kapacitet se može adresirati kroz odgovarajuću tablcu transakcija ali to naravno traži vrijeme-cikluse i obradu u cpu tj ovisno o ograničenju registra npr 8bitni cpu mora potrošiti dva ciklusa za učitavanje 16bitne adrese + logiku za obradu-dekodiranje itd.. no teoretski je adresni prostor neograničen, tj ograničen je realnim kapacitetima tog vremena pa je tadašnjih 2TB zapravo za to vrijeme praktički 'neograničeno'.. dok je danas recimo na x64bit ograničeno s recimo 36-40-48 bita adresnog prostora (ne 64 kako bi laik pomislio..) tj čak se ovisno o licenci osa razlikuje koliko može koristiti pa nije isto win-home ili server pa ni koji server-licenca, standard-ent.. itd.

.. upravo kao što je u textu opisano, trik koji radi symbios sa segmentiranim adresiranjem ili ograničenjem dostupnog rama (tj adresnog prostora) po tasku.. tj isti trik odavno koristi adobe recimo za aftere.. ili odgovarajuće baze-serveri itd.

 

- uz dovoljno vremena svaka cijena je moguća, jedino što će picasso tad biti opet skuplji.. no da, drže patente-licence, jer to je sveti gral biza, najvažniji 'rudnik' nepresušnog resursa, vječan (dok su odgovarajuća pravila na snazi i dok posotji 6th-fleet..).

 

-ostatak, kao retro tema.. osim nostalgije i ćakulanja nas par u temi, beskorisno, dok i stari auti mogu imati tržište-cijenu ili bilo koji geđet, npr lenonove cvikse ili elvisova gitara..

 
Jopet ti puno blejiš a malo mlijeka daješ :D

1) geos radi i na c64, lisi-II itd,
NE. GEOS ne radi na Lisi II, nikad nije radio niti neće.
GEOS radi isključivo na MOS 6502 i kompatibilnoj braći (6502/6510/8500/8502 .... 4510/65CE02 - C65 > Mega65), zbog ultraoptimizacije prilagođene toj arhitekturi CPUa.
Znači Apple II (a ne Lisa II), Comodore 64/128, Plus/4 ... Mega65.
Snagu mu na CBM platformama daju specijalni video + interrupt kontroleri (VDC + VIC), a ne CPU (o tome niže).

PC/GEOS je OS za PC (x86) i npr Nokia Communicator (prije Symbiana). Osim vizualno i istih autora, nema veze sa 8-bitnim GEOSom.
I ne radi na Lisi, na Lisi je bila preteća MAC OSa. Koji je pak vizualno inspirirao 8-bit GEOS.

2) a nejasno što nema veze sa z80..  tj svi cpui tog vremena imaju 'veze' jedni s drugima
ponavljam: nije CPU već VDC + VIC.
Da si pratio thread, vidio bi da W2000 spočitava autoru što je

"Commodore 128 je imao osim Mos čipa i Z80 za CP/M sistem ali autoru teksta nije palo na pamet bi li tamo spomenuti OS radio .."

(a zelja55 nadovezao sa "postoji geos za njega" - vidi zadnju rečenicu)

 

...što je blesavo jer je to nemoguće, kao što sam i objasnio:

Z80@C128 je praktički, seljački "zaljepljen" na motherboard kao kontroler za CP/M.

Jedva "vidi" VIC (video kontroler), točnije VIC-II nema pojma što bi s Z80! Naime, na C64/128, VIC-II/IIe je, efektivno, "mozak" kompjutera, a ne 6510/8502 CPU!

Gregorio Naçu je to prije 5 dana lijepo objasnio:
http://c64os.com/post/flitiming1

The C64, or more accurately the C64's 6510 CPU, has an 8–bit data bus. But the VIC–II has a 12–bit data bus! It has a private 4–bit bus connecting it directly to its own dedicated color RAM chip.
...
The VIC–II controls the C64. You'd think the CPU controls the C64, but the VIC–II controls whether the CPU is allowed to run, how quickly it runs and whether or not it is allowed to access the main data and address buses. The VIC–II is designed to exert control over the CPU because it has a higher priority than the CPU. 

"Downgrade" Z80 sa 4MHz na C128 2MHz sys clock, pa opet "upgrade" na VIC-II internih 8MHz iziskuje toliko "compatibility layera" da operacija izgleda besmisleno poput Win8 / Win10s na ARMu, a C128 motherboard zasigurno nije Snapdragon 850 ili jači!

Odnosno, tvoje transakcija/ciklusi/cpu je utter bullshit:

 

3)svaki kapacitet se može adresirati kroz odgovarajuću tablcu transakcija ali to naravno traži vrijeme-cikluse i obradu u cpu

Snaga C64 (i C128) ne leži u starom, sporom CPU već "multitaskingu" VIC-II koji je kompletno programabilan, pa osim spriteova i generiranja slike, može mu se narediti da paralelno upravlja također programabilnim SIDom (muzičkim procesorom) u virtualnih synt 64 kanala, ili da reproducira digitalnu muziku (+video) na 22Khz sa standardnog floppya (Prodigy: Smack My Bitch Up  - na 7:32):


odnosno, punih 48Khz (više nego audio CD!) s inputom sa običnog cartridgea:
http://brokenbytes.blogspot.com/2018/03/a-48khz-digital-music-player-for.html


To, naprosto, ne možeš na CPC, MSX ili bilo kojem Z80 baziranom 8-bitniku jer nema VIC-II (što je "tajna" GEOS modificiranog Kernala na C64/128 - direktno upravljanje jakim VICom i, specifično za C128, 8563 VDCom).
Ali zato možeš imati SymbOS i "multiasking" (poput npr Amige) jer to moćni Zilog 80 - može (a GEOS - ne može; ali potonji ima rel. brz swap file odn. virtualnu memoriju na turbo floppyu!).

 

ihush, da te utješim: Fabrizio Caruso je prošle godine napravio "Cross-Lib" za 8-bitnike, i demonstrirao port Z80 igrica na Z80@C128. Znači, moguće je! :D

Loša vijest je: usporedi brzinu njegovih XBomber verzija na  Z80@C128, 6502@C64, Z80@Spectrum48K (!)... ;)

 

I da otkrijem bitnu tajnu: SymbOS je upravo inspiriran GEOSom - i u mnogo čemu ga nadmašuje.

2 godine
neaktivan
offline
Re: Amstrad CPC i MSX žive vječno, imaju brojne ko
Zechina kaže...
Theophilus Ruy kaže...
...

A i windoze nemaju mikrokernel.

Nego hibridni.

 

Kakaš:

"a također koristi mikrokernel kao i ovaj OS pa je i koncepcijski mu nalik."

Windows hibridni kernel koristi mikrokernel, u stvari, saziđan je nanj.
Koncepcijski, Windowsi su zamišljeni upravo kao mikrokernel, jer je to bio hype tog doba.

Za razliku od Jobsa, koji je fanatično gurao mikrokernel sve od NeXTa pa do iPada i iPhonea, Gates je puno brže shvatio da čak ni npr ograničenja za 8+3 imena datoteka, ne razlikovanje velikih i malih slova (DOS+Win3.x) itd ne mogu dati dovoljno "goriva" već da za pravi mikrokernel trebaš imati - specijalno prilagođen i vrlo tipičan hardware (PC je u tom pogledu svaštara). Što je Jobs forsirao i - de facto na kraju uspio (pa makar i, dobrim dijelom, posthumno). Makar je i iOS odavno hbridni (kao i praktički svaki OS danas).
Gates je izabrao lakši (vjerojatno i mudriji) put, upregnuvši vrlo brzo različite tehnologije - kombinacijom "monolitnog" + "mikrokernela" + još štošta.

Ontopic analogija:

Razlog propasti spomenutih MSX kompova bila je upravo u - specijalno prilagođenom hardwareu, jer je Japanjerosima svojedobno bilo jeftinije i puno brže promijeniti (unaprijediti) hw nego li pisati software. Posljedično, MSX je bio perjanica 8-bitnika s hw strane, ali softver je bio nekompatibilan do razine kupovine mačka u vreći - tako da su ljudi naprosto odustali od lutrije s kupovanjem MSX kompova.

 

 

Windowsi NT, imaju hibridni kernel. Kako ga neki naivno nazivaju, a ustvari monolitni

 

A windowsi 95, kojeg ovaj OS kopira je monolitni.

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 31.8.2021 13:14 (Theophilus Ruy).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice