Amonijev nitrat: gnojivo, eksploziv ili…

poruka: 75
|
čitano: 20.958
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Amonijev nitrat: gnojivo, eksploziv ili…".
8 godina
offline
Amonijev nitrat: gnojivo, eksploziv ili…

Mora da su ovo potpuni amateri ili je krivac nebriga.

S ovakvim stvarima se ne igra. 

Sravnili pola grada. Katastrofa.

Life is jazz. Play it cool.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Amonijev nitrat: gnojivo, eksploziv ili…

A eto, po novome su navodno samo htjeli zavariti vrata skladišta da se ne krade, očito nesvjesni što je u blizini, dakle neznanje radnika a i nebriga nadređenih jer netko im je trebao reći što se smije a što ne.

Varenje je izazvalo požar, a požar eksploziju. Sigurnosni standardi na nivou. Bilo je i kod nas koliko se sjećam požara u brodogradilištu izazvanih varenjem, srećom ne ovakvih.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Amonijev nitrat: gnojivo, eksploziv ili…

rekli bi stari bejrutčani, navikli na eksplozije, "đubre jedno, eksplozivno". 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
17 2 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Amonijev nitrat: gnojivo, eksploziv ili…
Sanitra je zakon...blitva raste ko luda.. skoro 5000 m/s
expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
 
2 0 hvala 0
8 godina
offline
Amonijev nitrat: gnojivo, eksploziv ili…

Članak sam pisao na brzinu, pa sam propustio reći jednu zanimljivu pojedinost. Prva eksplozija skladišta amonijeva nitrata dogodila se 21. 9. 1921. u prvoj tvornici amonijaka u njemačkom mjestu Oppau. Pri eksploziji je nastao krater dubok 50, a širok 100 metara. Poginulo je 600, a ranjeno 2500 ljudi. To se smatra najvećom industrijskom nesrećom u povijesti, a po svemu sudeći neće je ni ova nadmašiti. 

 
25 0 hvala 9
16 godina
offline
Re: Amonijev nitrat: gnojivo, eksploziv ili…
danen kaže...

Članak sam pisao na brzinu, pa sam propustio reći jednu zanimljivu pojedinost. Prva eksplozija skladišta amonijeva nitrata dogodila se 21. 9. 1921. u prvoj tvornici amonijaka u njemačkom mjestu Oppau. Pri eksploziji je nastao krater dubok 50, a širok 100 metara. Poginulo je 600, a ranjeno 2500 ljudi. To se smatra najvećom industrijskom nesrećom u povijesti, a po svemu sudeći neće je ni ova nadmašiti. 

 Možda najveća nesreća ako se računa eksplozija, ako se ne varam najveća industrijska nesreća po žrtvama se desila u indijskom Bhopalu.

16 godina
offline
Re: Amonijev nitrat: gnojivo, eksploziv ili…
Ajar kaže...

rekli bi stari bejrutčani, navikli na eksplozije, "đubre jedno, eksplozivno"

Da nema tog velikog specifičnog bjelog oblaka, bila bi to samo tipična velika eksplozija.Ovak to izgleda kao na filmu, ili recimo CGI dodatak ubacimo oblak da izgleda atraktivnije.

 

Kad smo več tu, prisjetimo se ogromne nočne eksplozije u Kineskom gradu Tianjinu.

 

 

 

 

 

 

AMD,........is that Epyc or what?
12 godina
odjavljen
offline
Re: Amonijev nitrat: gnojivo, eksploziv ili…
Jedna stvar mi ne ide u glavu

Boom ae dogodio u brodskoj luci, koja je na rubu grada
Kako je toliko domova moglo otići od eksplozije? Kao da je atomska grunula 😳
 
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Amonijev nitrat: gnojivo, eksploziv ili…

Amonijev nitrat je nešto slabiji od TNT-a, pa ekplozija njegovih 2750 t odgovara negdje 2,5 kt. Atomska bomba koja je pala na Hirošimu imala je snagu 20 kt TNT-a. Mora se osim toga uzeti u obzir i mjesto ekplozije. Eksplozije blizu zemlje imaju jače rušilačko djelovanje.

 
6 0 hvala 6
12 godina
odjavljen
offline
Re: Amonijev nitrat: gnojivo, eksploziv ili…
Očekivao bi da će sravniti cijelu luku
14 godina
offline
Re: Amonijev nitrat: gnojivo, eksploziv ili…
Dex.pwn kaže...
Jedna stvar mi ne ide u glavu

Boom ae dogodio u brodskoj luci, koja je na rubu grada
Kako je toliko domova moglo otići od eksplozije? Kao da je atomska grunula 😳

 vecu je stetu val ili ti ga talas napravio, nego sama eksplozija 

14 godina
offline
Re: Amonijev nitrat: gnojivo, eksploziv ili…
Dex.pwn kaže...
Jedna stvar mi ne ide u glavu

Boom ae dogodio u brodskoj luci, koja je na rubu grada
Kako je toliko domova moglo otići od eksplozije? Kao da je atomska grunula 😳

 Jesi li vidio snimke eksplozije? Pa baš je i izgledalo kao da je grunula atomska, skupa sa udarnim valom i gljivom poslije eksplozije. A 2700 tona eksploziva je bogme poprilična količina buuum materijala, koja ima zastrašujuću razornu snagu, tako da nije čudo da je jadni Bejrut toliko stradao. Sreća da nije bilo i više mrtvih i ranjenih, mada je i ovo jako puno.

dolazim odmah - Godot
14 godina
offline
Re: Amonijev nitrat: gnojivo, eksploziv ili…
danen kaže...

Amonijev nitrat je nešto slabiji od TNT-a, pa ekplozija njegovih 2750 t odgovara negdje 2,5 kt. Atomska bomba koja je pala na Hirošimu imala je snagu 20 kt TNT-a. Mora se osim toga uzeti u obzir i mjesto ekplozije. Eksplozije blizu zemlje imaju jače rušilačko djelovanje.

 Zapravo, jače djelovanje imaju eksplozije iznad zemlje, zato su atomske bombe i detonirane iznad površine zemlje. Na taj način udarni val eksplozije se lakše i dalje širi.  Naravno, ne treba ići previsoko, jer se onda snaga eksplozije rasipa uzalud.

dolazim odmah - Godot
Poruka je uređivana zadnji put sri 5.8.2020 20:19 (učo).
6 godina
offline
Re: Amonijev nitrat: gnojivo, eksploziv ili…
Jel može informacija kako da pročistim ovaj amonijev nitrat iz umjetnog gnojiva pitam za prijatelja...
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
7 0 hvala 0
14 godina
offline
Amonijev nitrat: gnojivo, eksploziv ili…

mislim da je odnos snage amonijeva nitrata cca 40% po težini naspram TNT-a - dakle 1100 tona ili 1.1 kT

 

 

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Amonijev nitrat: gnojivo, eksploziv ili…
Dex.pwn kaže...
Očekivao bi da će sravniti cijelu luku

Ne, realno to ipak i nije bila tak jaka eksplozija.Jest izgledalo spektakularno, ali da je recimo bila duplo jača eksplozija uh tu ne bi ostal niti kamen na kamenu.Udarni val odradi svoje, ovisno o jačini eksplozije i kolko si udaljen od epicentra.

 

Čeljabinsk meteor je fini primjer, ili brutalno jaka eksplozija na visini okvirno 30 kilometara.Eto kaj ti napravi kamenčič promjera dvadeset metara+velika brzina.Teško je i procjenit, kaj bi napravil kamenčič promjera samo pedeset metara+eksplozija recimo na samo dvadeset kilometara visine.Posljedice takvog jakog udarnog vala bile bi jezuš kristuš.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Chelyabinsk_meteor

 

AMD,........is that Epyc or what?
12 godina
offline
Re: Amonijev nitrat: gnojivo, eksploziv ili…
HCMAA kaže...
Jel može informacija kako da pročistim ovaj amonijev nitrat iz umjetnog gnojiva pitam za prijatelja...

Trebalo bi u ovoj knjizi biti nešto o tome.

0100011001000001010100000010000000110100001000000100110001001001010001100100010100100001
Poruka je uređivana zadnji put čet 6.8.2020 2:52 (pr0n_addict).
14 godina
offline
Re: Amonijev nitrat: gnojivo, eksploziv ili…
To su oni skinuli sa ruskog broda koji je ostao u kvaru još tamo 2013. a prevozio je za Mozambik.

Što su oni mislili s time tolike godine Bog zna. Uglavnom brrrr.

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Amonijev nitrat: gnojivo, eksploziv ili…

Kako očistiti amonijev nitrat? Vrlo jednostavno: amonijev nitrat je topljiv u vodi. Dakle, treba pod oprati s dosta vode, a potom otopinu izliti u vrt. Cvijeće će bolje rasti. A "agronomu" poručujem: omaklo mi se, pisao sam na brzinu. Znam da je sumpor potreban biljci (cistin, cistein i tako to), no činilo mi se da tlu nije potrebno dodavati sulfate, jer ih ima dovoljno. Dakle ne radi se o nikakvom "senzacionalizmu" - uostalom riječ "senzacionalizam" treba znati upotrebljavati u pravom značenju. 

 
12 0 hvala 0
15 godina
offline
Amonijev nitrat: gnojivo, eksploziv ili…

bome, lijepo im je počistilo (hirošimnulo) kvart. koja slika je "prije" a koja "poslije", ljetna je enigmatika za dokone. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put čet 6.8.2020 8:38 (Ajar).
Moj PC  
5 0 hvala 1
8 godina
offline
Amonijev nitrat: gnojivo, eksploziv ili…

A valjda znaju ovi tu u Kutini što rade. Tvornica gnojiva je praktički u gradu. A i tu se uvijek prvenstveno zapošljavalo po uhljebničkom, pa zatim po stručnom kriteriju.

Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Amonijev nitrat: gnojivo, eksploziv ili…

ah pa nemoj tako, "Govnara" je sigurna... samo je sve oko nje "spaljeno"...

Ju je je? Je ju je!
16 godina
offline
Re: Amonijev nitrat: gnojivo, eksploziv ili…

 

...

Beirut Governor: "The damage caused by the port explosion is approximately $ 10-15 billion."

Poruka je uređivana zadnji put čet 6.8.2020 10:09 (xcat).
14 godina
offline
Re: Amonijev nitrat: gnojivo, eksploziv ili…

ova s brodom prevrnutim i zgradama iza koje su potaracana (brod je cca 400 m od središta) su brutala...

 

a i ovaj silos koji je ostao stajati na stražnjim zidovima, s rasutom pšenicom - 85% zaliha je otišlo u vjetar...

Ju je je? Je ju je!
6 godina
neaktivan
offline
Re: Amonijev nitrat: gnojivo, eksploziv ili…
danen kaže...

..u njemačkom mjestu Oppau

 Sljedeći komentar u nizu postavlja korisnik Opalaa !! te spominje indijski grad Bhopal. Nacionalni socijalizam, Indo-Aryan, velike eksplozije. Matrix? Third Reich Reloaded?

 

torrente kaže...
Sanitra je zakon...blitva raste ko luda.. skoro 5000 m/s

 Kod mog ujca blitva raste 4600-4800 m/s bez ikakvog overclocka.

Poruka je uređivana zadnji put čet 6.8.2020 10:19 (Festus).
16 godina
offline
Re: Amonijev nitrat: gnojivo, eksploziv ili…

 

Nevjerojatno, kako su ova dva najbliza teretna broda još naizgled cijela.

Potopljeni kruzer je Orient Queen, 2 člana posade su poginula. Bio je ravno bokom na udaru, mora da ga je dobro tresnulo o obalu.

https://www.cruisemapper.com/ships/Orient-Queen-2054

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 6.8.2020 10:26 (xcat).
8 godina
offline
Amonijev nitrat: gnojivo, eksploziv ili…

Tvornica amonijaka u Oppau je radila samo 8 godina prije nego što je eksplodirala. Do tada je netko mogao reći da ne zna može li amonijev nitrat eksplodirati "jer nije kemičar". Od tada je prošlo stotinu godina - i opet isto. 

 
1 0 hvala 0
16 godina
online
Amonijev nitrat: gnojivo, eksploziv ili…

Zapravo, čak su i oni znali i mešali su nitrat i sulfat u odnosu oko pola pola. A čak su imali i ranije upozorenje, pošto je dva meseca pre toga pod sličnim okolnostima eksplodiralo 30t na drugom lokalitetu.

 

Inače, okolnosti uključuju silos pun pomenute smeše koja se navlažila i formirala "gips" koji je trebalo da bude razbijen pijucima (!), a da bi se radnicima olakšao posao, masu je trebalo "rastresti" TNT-om (!!!). 

 

EDIT: Wiki

 

EDIT 2: Navodno je tad u Nemačkoj eksplodiralo "samo" 450t od prisutnih 4500.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Poruka je uređivana zadnji put čet 6.8.2020 11:32 (Ivan(4)).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Amonijev nitrat: gnojivo, eksploziv ili…
Zna li g. Nenad od čega je crveni dim na snimku?

Dr. Phil Mason (aka Thunderf00t) jos nije siguran od cega je. Jutros je objavio video na kanalu VoiceOfThunder (YouTube).
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Amonijev nitrat: gnojivo, eksploziv ili…
HCMAA kaže...
Jel može informacija kako da pročistim ovaj amonijev nitrat iz umjetnog gnojiva pitam za prijatelja...

 U Americi, gdje svaki slobodni mislilac koji drži do sebe u podrumu radi cijevne bombe za obranu od mrske države, su svojedobno u umjetna gnojiva, koja su se uglavnom koristila u tu svrhu, stavljali mikrolpastiku sa serijskim brojevima, kako bi se mogao ući u trag bombašima. No tijekom godina su shvatili da se ta plastika taloži u tlu, pa su odustali. I tako je Amerika ponovo postala slobodna.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice