Amonijak kao gorivo?

poruka: 15
|
čitano: 3.996
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Amonijak kao gorivo?".
12 godina
offline
Amonijak kao gorivo?

Moj laički zaključak je da je realizaciju te ideje zbog potencijale opasnosti bolje izbjegavati. Moraju postojati bolja rješenja (npr vodik).

Moj PC  
0 1 hvala 0
6 godina
offline
Re: Amonijak kao gorivo?
kerum kaže...

Moj laički zaključak je da je realizaciju te ideje zbog potencijale opasnosti bolje izbjegavati. Moraju postojati bolja rješenja (npr vodik).

Vodik ti je još opasnje rješenje!

Ovo, benzin, nafta (diesel), struja, vodik ... su samo varijante - verzije istog (recimo) principa.

Zaboravlja se da pričamo o tehnologiji staroj preko 100 godina!

Kao da i dalje koristimo parni stroj ali ga više ne ložimo sa drvetom ili ugljenom nego koristimo pelete i to predstavimo kao super moderno rješenje - napredak.

Rješenje je u sasvim novom pristupu - sasvim novi način rada motora!

 

3 godine
offline
Re: Amonijak kao gorivo?
Zašto bi vodik bio opasnije rješenje?
12 godina
offline
Re: Amonijak kao gorivo?
kerum kaže...

Moj laički zaključak je da je realizaciju te ideje zbog potencijale opasnosti bolje izbjegavati. Moraju postojati bolja rješenja (npr vodik).

 

Da parafraziram Paracelsusove riječi 'Samo količina čini katastrofu!'. Pa tako tehnologija 'In situ' generiranja amonijaka mogla bi uvelike umanjiti opasnost.

14 godina
offline
Amonijak kao gorivo?

baš jučer u društvu pričamo o el automobilima i kako se to sad gura kao budućnost.

Što je sa mrežom. Što kad bude samo 20% automobilana struju i kad ih svi preko noći ostave na punjaču jer za sutra mora bit spreman.

Mreža čije zemlje to može podnjet i tko će proizvodit toliku struju!?

Preko ljeta kad si popale klime pa se ekipa iz hepa buni

Nebi te jebo ni za bjdo kajameja
Moj PC  
6 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Amonijak kao gorivo?
Kill Frenzy kaže...

baš jučer u društvu pričamo o el automobilima i kako se to sad gura kao budućnost.

Što je sa mrežom. Što kad bude samo 20% automobilana struju i kad ih svi preko noći ostave na punjaču jer za sutra mora bit spreman.

Mreža čije zemlje to može podnjet i tko će proizvodit toliku struju!?

Preko ljeta kad si popale klime pa se ekipa iz hepa buni

Što je sa gorivom? Što kada svi predu na benzinske motore pa ne bude goriva za sve? Zemlje koje nemaju svoje vlastite zalihe? 

najvjerovatnije ista pitanja koja su postavljali ljudi koji su imali kočije i gledali kak ekipa prelazi na magicno cudo koje se krece pritiskom papucice.

 

Svaki napredak u jednom segmentu ce pogurat napredak u drugom segmentu vezanog za njega. Najzalosnije je od svega kaj se najcisci oblik energije, nuklearni, potpuno zanemaruje. Isto tako, kad budemo u mogucnosti kvalitetno i efikasno skladistit energiju... sve ovo kaj si napisal pada u vodu. 

Negdje se mora krenut. 

http://www.forum.hr/showthread.php?t=1017619&page=24
4 godine
protjeran
offline
Re: Amonijak kao gorivo?
SimeKZ kaže...

Što je sa gorivom? Što kada svi predu na benzinske motore pa ne bude goriva za sve? Zemlje koje nemaju svoje vlastite zalihe? 

najvjerovatnije ista pitanja koja su postavljali ljudi koji su imali kočije i gledali kak ekipa prelazi na magicno cudo koje se krece pritiskom papucice.

 

Svaki napredak u jednom segmentu ce pogurat napredak u drugom segmentu vezanog za njega. Najzalosnije je od svega kaj se najcisci oblik energije, nuklearni, potpuno zanemaruje. Isto tako, kad budemo u mogucnosti kvalitetno i efikasno skladistit energiju... sve ovo kaj si napisal pada u vodu. 

Negdje se mora krenut. 

 

Prouci povijest.

 

Elektricni motor i EV vozila su starija od ICE vozila. EV-ovi su na prijelazu iz 19. u 20. st. bila popularni i preferirano sredstvo prijevoza, tek nedavno je broj prodanih EV-ova premasio broj prodanih EV-ova iz tog razdoblja.

 

Dakle, ICE vozila istisnula su EV vozila zbog istih problema koje ta ista EV vozila imaju danas:

 

https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1016/j.polsoc.2009.01.006

 

https://www.lowtechmagazine.com/overview-of-early-electric-cars.html

 

Da se rijesi brzina punjenja i domet, EV bi bili super. Ovako imamo situaciju kao prije 100 godina (s time da su i ICE i EV vozila napredovala):

 

The average EV, as built today, has considerably more available mileage on one charge of battery than the average vehicle of ten years ago, and what is more, has a considerably greater mileage than is actually needed in the run of business or pleasure, except where a long tour is undertaken." - Electrical World" 1909.

 

3 godine
neaktivan
offline
Amonijak kao gorivo?

Amonijak se kao teret prevozi morem u ogromnim količinama već poslijednjih  40-50 godina potpuno sigurno. Brodovi koji se koriste za prijevoz amonijaka,propana,etilena itd... su tzv. LPG  (liqufied petroleum gases) tipovi brodova. Generalno se na brodovima se kao pogonsko gorivo uglavnom koriste ostaci petrokemijskih procesa (čitaj...najjeftinije moguće teško gorivo koje treba posebne pred-tretmane, filtracije,separiranja i grijanja da bi se uopće moglo koristiti u dieselskim motorima. Amonijak se dugo vremena koristio kao radni medij primarnog kruga u brodskim rashladnim sistemima zbog svojih odličnih termodinamičkih svojstava.

Uglavnom - nema pomorca,posebice strojara koji se veseli budućoj upotrebi takve vrste goriva. Toksično,smrdljivo i opasno...ali vrlo vjerovatno vrlo jeftino gorivo....

 

 

Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Amonijak kao gorivo?
Kill frenzy:

Trebamo samo 20% više struje za pogon svih automobila. Noću kad ionako daju popust da se mreža koliko toliko koristi.
Ja rekoh
15 godina
odjavljen
offline
Re: Amonijak kao gorivo?
Feudalac kaže...
Trebamo samo 20% više struje za pogon svih automobila. Noću kad ionako daju popust da se mreža koliko toliko koristi.

Noću daju popust zbog niže potrošnje. Kad svi krenu puniti noću, struja će se izjednačiti, a povećanjem proizvodnje iz solarne energije, noćna struja bi vrlo lako mogla biti skuplja od dnevne.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
8 godina
offline
Re: Amonijak kao gorivo?
MrBlc:

Solar će teško prestići vjetar, a vjetra je više noću. Međutim, lako je moguće da struja koji put tijekom proljeća i jeseni bude besplatna usred dana. Ili da čak plaćaju potrošačima da je uzmu...
Ja rekoh
5 godina
offline
Amonijak kao gorivo?

Sredinom 2.svj.rata osam belgijskih autobusa prešlo je desetke tisuća km na mješavinu amonijaka i ugljenog praha - nije zabilježen niti jedan nesretni slučaj niti kvar. Nekoliko godina ranije u Italiji je bilo čak 100-tinjak eksperimentalnih vozila sa tzv. Gazamo sistemom.
http://claverton-energy.com/cms4/wp-content/files/NH3_bus_1945_JInstPetrol31_Pg213.pdf
I od tada do danas je tehnologija manipuliranja amonijakom očito još napredovala (kao što vidimo po cisternama koje ga cestama rutinski razvažaju).

Već i konvencionalne mašine mogu koristiti 10%-tnu mješavinu, a one tzv. fleksibilne koje idu na mješavinu benzina i etanola mogu biti jednostavno modificirane da rade i sa do 85% amonijaka.
https://www.ee.co.za/article/meyercm-144-06-ammonia-a-fuel-for-the-future-part-1.html


Ali amonijak može služiti i kao spremnik vodika koji bi se koristio u gorivim ćelijama, dvostruko bogatiji energijom od tekućeg vodika u istom volumenu, dok je energetska iskoristivost elektromotora puno veća od onog s unutarnjim izgaranjem.
https://newatlas.com/csiro-ammonia-hydrogen-fuel-cell-test/55805/

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
Poruka je uređivana zadnji put pet 4.6.2021 17:38 (Al Crane).
 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Amonijak kao gorivo?
Feudalac kaže...
MrBlc:

Solar će teško prestići vjetar, a vjetra je više noću. Međutim, lako je moguće da struja koji put tijekom proljeća i jeseni bude besplatna usred dana. Ili da čak plaćaju potrošačima da je uzmu...

 
Ne da je moguće, nego se već događalo.
https://www.independent.co.uk/climate-change/news/germany-power-grid-pays-customers-christmas-sustainability-renewable-energy-a8141431.html

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
8 godina
offline
Re: Amonijak kao gorivo?
Al crane:

Znam za to, na njih sam i mislio.
Bez brige, besplatnu struju nisu dobila kućanstva već susjedne zemlje i dio industrije koji se prilagodio takvom stanju stvari. Zeleni Proizvođači su, btw, plaćeni u punom iznosu
Ja rekoh
5 godina
offline
Re: Amonijak kao gorivo?
Feudalac kaže...
Al crane:

Znam za to, na njih sam i mislio.
Bez brige, besplatnu struju nisu dobila kućanstva već susjedne zemlje i dio industrije koji se prilagodio takvom stanju stvari. Zeleni Proizvođači su, btw, plaćeni u punom iznosu

 ... za razliku od fosilnih koji su hiperpreplaćeni u avans 

EDIT:
Ne lajkaš? Zašto, ne sviđaju ti se činjenice? 

The Regulation on the Governance of the Energy Union and Climate Action (‘the Governance Regulation’) requires the Commission to report each year on ‘Member States' progress towards phasing out energy subsidies, in particular fossil fuel subsidies.
...
Fossil fuel subsidies are costly for the public budgets and undermine the green transition. In many cases they go against incentives for investments in green technologies, and do not contribute to levelling the playing field of all energy sources, including renewable energy. In order to support efforts to phase out fossil fuel subsidies, the Commission and Member States have stepped up the monitoring process for energy subsidies in recent years, and fossil fuel subsidies in particular.
https://ec.europa.eu/energy/sites/ener/files/progress_on_energy_subsidies_in_particular_for_fossil_fuels.pdf

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
Poruka je uređivana zadnji put čet 25.3.2021 10:07 (Al Crane).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice