Amiga 500 stiže u verziji mini igraće konzole

poruka: 21
|
čitano: 7.263
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Amiga 500 stiže u verziji mini igraće konzole".
13 godina
offline
Amiga 500 stiže u verziji mini igraće konzole

Nadam se da ce ubaciti zvuk mijenjanja disketa ;)

Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Amiga 500 stiže u verziji mini igraće konzole

Pa mislim da to već ima Cloantov Amiga Forever emulator paket, a od tamo licenciraju ROM, Kickstart itd.

Nisam pratio, ali u najavi je bio gamepad umjesto joysticka, ali trebao bi raditi i USB joystick od TheC64, jer su pretpostavili da su kupci mini Amige već kupili TheC64/mini.. (a joystick se može i posebno nadokupiti).

Veća je fora MEGA65, moderni nasljednik C64, za koji se sad upravo očekuje otvaranje prednarudžbi (100 DevKit verzija je već rasprodano krajem prošle godine)... Ali to će i skuplje koštati.

 

9 godina
offline
Amiga 500 stiže u verziji mini igraće konzole

Amiga i C64, Spectrum, Atari, Amstrad-Schneider, MSX, sve su to bila računala koja su bila čudo u svoje doba. Na žalost, neka od tih računala ubio je nedostatak poslovnih aplikacija koji je korisnike gurao na PC, neke je ubila nemogućnost direktne razmjene datoteka s PC računalima.

Amiga je u svoje doba bila čudo od računala, dobar OS, hrpa raznih programa, čak i za DTP i crtanje, fenomenalne igrice i predobar zvuk.

Nekome možda izgleda smješno ako danas pokrene Amiga emulator unutar Windowsa, ali računajte da je Amiga zavrtila svoj OS 1985. godine kada se pojavila Amiga 1000, dok je Windows 3.1 (koji možemo računati da je bio za šire mase) izašao tek 1992. godine. Tada je Amiga sa svojim Workbenchom 3 izgledala u odnosu na te Windowse kao da Windows 7 uspoređujete s Windows XP, malo da približim to novoj generaciji korisnika. Amiga Workbench 4.1 kao zadnja verzija izgleda kao Windows 10, samo da shvatite koji se tu potencijal krio "ispod haube".

Ako nekoga zanima, može baciti pogled na Welcome to AmigaOS | AmigaOS.

Obratite pažnju na izgled ikona koje tako izgledaju od još starijih verzija OS-a, Workbench 4.0 je izašao 2006. godine, tako da smatram da bi Microsoft mogao baciti pogled kako izgledaju dobre ikone. Tu prvenstveno mislim na defaultne sistemske ikone.

 

AmigaOS version history - Wikiwand

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 12.8.2021 10:01 (Thinker).
 
9 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Amiga 500 stiže u verziji mini igraće konzole
Uzeli nam crveno bijele kockice za logo, za Workbench 4.1 ☺️
Poruka je uređivana zadnji put čet 12.8.2021 10:10 (dd.inc).
9 godina
offline
Re: Amiga 500 stiže u verziji mini igraće konzole
dd.inc kaže...
Uzeli nam crveno bijele kockice za logo, za Workbench 4.1 ☺️

 

S početkom Amige došao je demo po imenu The Boing Ball (ili Bouncing Ball kako su ga nazivali), tamo je bila takva loptica koja je skakutala. Taj demo je u to vrijeme bio čudo koje prikazuje napredne grafičke mogućnosti Amige, bio je jako popularan jer su se tada pojavili i prvi programi za renderiranje, pa su korisnici navalili renderirati scene gdje su bile loptice različitih tekstura, između ostalog i ova poznata crveno-bijela, ali i prozirne loptice i one s reflektirajućom površinom, što je bio izazov u to vrijeme i za složiti scenu i za renderirati.

Crveno-bijela je ostala najpoznatija loptica vezana baš za Amigu.

Demo je iz 1984. godine, pa bi netko iz Commodorea mogao reći da smo mi popalili njihov dizajn.  

 

 

Amiga History: The story of the Boing Ball – GenerationAmiga.com

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 12.8.2021 10:53 (Thinker).
Amiga 500 stiže u verziji mini igraće konzole

da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da da  Kupuje se! 

 

 

Kao dijete koje nije nikad imalo Amigu nego C64, Atari 2600 a onda NES bootlege moram priznati da sam za Amigom stvarno patio gledajući slike igara iz časopisa a i "modul 8" TV program.

 

Znam da postoje emulatori za PC i da postoji raspberry PI ali to nije to. Želim gotovo praktički identično "amiga" iskustvo. Nije to samo igranje igara, to je više neki "feeling", nešto retro u svemu tome. Zato mi je ova mini konzolica jako privlačna.

 

 

Još samo ne znam dok čekam da li bi se isplatilo uzeti PI 400 pa na njega instalirati AmigaOS (ne znam ništa o tome).

 

 

Uglavnom, jako sam sretan jer ću sada sa skoro 40 godina konačno si ispuniti san i imati Amigu 500, 600 i 1200 :)

 

 

Turrican, Stardust, Bubble & Squeak, Out to Lunch, Simon the Sorcerer,  r-type, monkey island (:DDD), Super Skidmarks, itd. itd.

Moj PC  
2 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Amiga 500 stiže u verziji mini igraće konzole
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže... 

Turrican, Stardust, Bubble & Squeak, Out to Lunch, Simon the Sorcerer,  r-type, monkey island (:DDD), Super Skidmarks, itd. itd.

 

...Silkworm, Micro Machines, Red Baron, North & South, Pinball Dreams, Arkanoid i sve ostale varijacije na temu, Block Out, Star Control, Lemmings, Elite, Sensible Soccer, Cannon Fodder, Pang, Syndicate, Worms, Civilisation, Another World...

 

8 godina
offline
Amiga 500 stiže u verziji mini igraće konzole

Mda, rado bi si uzeo. Također nisam nikad imao Amigu (samo C64), kasnije sam to obilno nadoknadio emulatorima. 

Naknadno sam posudio Atari ST pa sam i to razvaljivao, a također i u emulatoru.

Ovdje je problem kao i sa TheC64 Mini: simpa konzolica, ali ti fali tipkovnica. Ja sam to riješio malom bežičnom i ok.
Ali Amiga ima daleko veći potencijal, već ova verzija će ići na internet i može služiti kao priručna zamjena za pravi komp.
Onda nekako bolje zvuči da je 1:1 izvana i ima pravu i kvalitetnu tipkovnicu, kao što su napravili sa TheC64 "maxi".

Ako se danas želite igrati na emulatoru (UAE, neki), toplo preporučam WHDLoad (hard disk) verzije igara.
Puno brže učitavanje, testirano, provjereno itd.
To će vjerojatno biti default na TheAmiga Mini.

Poruka je uređivana zadnji put čet 12.8.2021 12:33 (Zechina).
 
3 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Amiga 500 stiže u verziji mini igraće konzole
Thinker kaže...

Amiga i C64, Spectrum, Atari, Amstrad-Schneider, MSX, sve su to bila računala koja su bila čudo u svoje doba. Na žalost, neka od tih računala ubio je nedostatak poslovnih aplikacija koji je korisnike gurao na PC, neke je ubila nemogućnost direktne razmjene datoteka s PC računalima.

Amiga je u svoje doba bila čudo od računala, dobar OS, hrpa raznih programa, čak i za DTP i crtanje, fenomenalne igrice i predobar zvuk.

Nekome možda izgleda smješno ako danas pokrene Amiga emulator unutar Windowsa, ali računajte da je Amiga zavrtila svoj OS 1985. godine kada se pojavila Amiga 1000, dok je Windows 3.1 (koji možemo računati da je bio za šire mase) izašao tek 1992. godine. Tada je Amiga sa svojim Workbenchom 3 izgledala u odnosu na te Windowse kao da Windows 7 uspoređujete s Windows XP, malo da približim to novoj generaciji korisnika. Amiga Workbench 4.1 kao zadnja verzija izgleda kao Windows 10, samo da shvatite koji se tu potencijal krio "ispod haube".

Ako nekoga zanima, može baciti pogled na Welcome to AmigaOS | AmigaOS.

Obratite pažnju na izgled ikona koje tako izgledaju od još starijih verzija OS-a, Workbench 4.0 je izašao 2006. godine, tako da smatram da bi Microsoft mogao baciti pogled kako izgledaju dobre ikone. Tu prvenstveno mislim na defaultne sistemske ikone.

 

AmigaOS version history - Wikiwand

 

Thinkeru nesrećo, sad sam opet spalio par sati na čačkanje po WinUAE :)

 

Da, teško je u par rečenica dočarati koliko je revolucionarna bila ... kao platforma, PC je samo imao sreće da je IBM dopustio kloniranje a Commodore imao valjda nagluplje managere ikad :).

Ne samo da je postojao softver za DTP i crtanje nego i CAD, a posebno 3D. Sculpt3D, Real3D, Imagine, Videoscape (-> Lightwave) ili FastRay (-> Cinema4D). Postojanje "genlocka" odnosno mogućnost miješanja video-signala je otvorila cijelu novu granu jeftine video produkcije a i na HRTu se do kasnih 90-tih većina grafike i špica radila na Amigama. Prijenos podataka je bio malo muka, ali i to se rješavalo, serijskom vezom ili formatiranjem disketa u PC formatu (720k ili punih 1.44MB za one koji su imali HD floppy).

Mnogi danas virtualke uzimaju zdravo za gotovo, ali to je tada bilo čudo, PC-Task (za PC), ShapeShifter za Mac, emulatori za Amstrad, Spectrum ... btw. PC-Task je dobro rješenje za igranje originalnog Tetrisa na pravoj brzini jedino je tipkovnica malo spora kad treba doći do rezultata 32767 :).

 

Možda bolja usporedba sa Windowsima bi bila Win9x - Win 7, ako ništa drugo, Win 7 je bar dobio mogućnost "mountanja" .iso imagea (.ADF image diskete kod Amige jedno 20-tak godina prije).

A tek RAD:, RAM disk koji preživljava reset, nešto što mi i danas nedostaje bez obzira na tisuće puta više RAMa i procesorske snage.

 

Moglo bi se napisati još par stranica, ali da skratim ... lijepo što je gerijatrija dobila još jednu opciju za povratak u mladost :)

 

 

 

 

9 godina
offline
Re: Amiga 500 stiže u verziji mini igraće konzole
Mladen kaže...

Thinkeru nesrećo, sad sam opet spalio par sati na čačkanje po WinUAE :)

 

Da, teško je u par rečenica dočarati koliko je revolucionarna bila ... kao platforma, PC je samo imao sreće da je IBM dopustio kloniranje a Commodore imao valjda nagluplje managere ikad :).

Ne samo da je postojao softver za DTP i crtanje nego i CAD, a posebno 3D. Sculpt3D, Real3D, Imagine, Videoscape (-> Lightwave) ili FastRay (-> Cinema4D). Postojanje "genlocka" odnosno mogućnost miješanja video-signala je otvorila cijelu novu granu jeftine video produkcije a i na HRTu se do kasnih 90-tih većina grafike i špica radila na Amigama. Prijenos podataka je bio malo muka, ali i to se rješavalo, serijskom vezom ili formatiranjem disketa u PC formatu (720k ili punih 1.44MB za one koji su imali HD floppy).

Mnogi danas virtualke uzimaju zdravo za gotovo, ali to je tada bilo čudo, PC-Task (za PC), ShapeShifter za Mac, emulatori za Amstrad, Spectrum ... btw. PC-Task je dobro rješenje za igranje originalnog Tetrisa na pravoj brzini jedino je tipkovnica malo spora kad treba doći do rezultata 32767 :).

 

Možda bolja usporedba sa Windowsima bi bila Win9x - Win 7, ako ništa drugo, Win 7 je bar dobio mogućnost "mountanja" .iso imagea (.ADF image diskete kod Amige jedno 20-tak godina prije).

A tek RAD:, RAM disk koji preživljava reset, nešto što mi i danas nedostaje bez obzira na tisuće puta više RAMa i procesorske snage.

 

Moglo bi se napisati još par stranica, ali da skratim ... lijepo što je gerijatrija dobila još jednu opciju za povratak u mladost :)

 

 

Baš mi je žao/drago da sam te podsjetio na ljepotu tih davnih vremena.  

Lijepo da si i ti mene podsjetio na ove 3D programe koje sam vrtio davno prije 3DS Maxa na DOS-u. I da, sjećam se da je tadašnji Z3 program imao sve bazirano na Amigi, špice, reklame, titlove i natpise, čak i u programu uživo.

U jednom threadu sam spomenuo da novije generacije ne shvaćaju našu onovremenu oduševljenost tim računalima jer su danas računala svuda oko nas, nitko ne zna kakav je to bio osjećaj kada je netko donio kartonsku kutiju doma, raspakirao računalo i taj miris svježe plastike koji se širio sobom i cijelim stanom, pogotovo nakon zagrijavanja kada se prva dva sata sve samo isprobavalo i divio se samom računalu. I onda je klinčadija iz susjedstva dolazila i divila se tom čudu.

Danas svatko stavi kantu na stol i ožeže programe/igrice i divi se tome kako sve leti, kantu neko vrijeme ni ne pogleda jer su računala dostupna svima, nemaju oni taj filing kako je nekad bilo da se kupnja računala vrtila po mjesec-dva dok se nije sve poklopilo i realiziralo.

Poruka je uređivana zadnji put čet 12.8.2021 13:50 (Thinker).
16 godina
online
Re: Amiga 500 stiže u verziji mini igraće konzole

Sve ti je oprošteno, teško žabu u vodu natjerat :)

 

Da dopunim jednom crticom ... Dan Silva, autor Deluxe Painta za Amigu (tada je radio u EA) je autor i 3DStudija za DOS, 3DSMax je postao tek u Windows verziji.

 

A i nešto iz domaće produkcije ... slika iz slide-showa za jedan duty-free shop, cijene su u DM, godina 1990.

Tada još nije bilo nekog prezentacijskog softvera (Scala je tek bila u počecima) pa je slide-show napisan u C-u (Aztec C 3.6) i vrtio se u beskonačnoj petlji u izlogu trgovine na A500, sa diskete :).

 

Cijene PCa 1990. u jednom duty-free shopu Cijene PCa 1990. u jednom duty-free shopu
14 godina
offline
Amiga 500 stiže u verziji mini igraće konzole

nećem ju !!!!!!!!!!

 

nema "Defender of the Crown" !!!!

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
1 0 hvala 0
Re: Amiga 500 stiže u verziji mini igraće konzole
Stric_Jura kaže...

nećem ju !!!!!!!!!!

 

nema "Defender of the Crown" !!!!

 

 

:) ima sideloadanja ili kako se već naziva na Amigi ... "igranja backupa", zato sam uzbuđen jer nativno neće dolaziti s igrama koje bih ja htio igrati, ali omogućili su te "backupove" pa eto.

 

 

DOTC uf sjećam je se ali na C64. Originalni Settlers također. Mislim da je i ona avantura "Elvira" isto bila nativno na Amigi. Probao sam ju na komodorcu pa je učitavanje jednog ekrana trajalo 20 minuta.

 

 

8 godina
offline
Re: Amiga 500 stiže u verziji mini igraće konzole

The Lost Vikings, anybody'?

Worms, Cannon Fodder... Shadow of the Beast, Dune, Dune II...
Monkey Island odn. mislim da je baš Monkey Island 2: LeChuck's Revenge - DOS verzija je izgledala jadno pored ove genijalne intro muzike (i animacije)...
Future Wars - genijalno, od humora do miješanja žanrova (full akcijski dijelovi)...
I moj osobni favorit, Maupiti Island, odlična film noire muzika i grafika (čak i na Atari ST), sinteza govora... znao sam si pustiti izlazak / zalazak sunca na plaži i slušat valove, ptice, nekad i zvjerad... 

A 3D Construction Kit u kojem si sam mogao raditi 3D igre (u teorij i portati na / sa npr C64, ili PC), i Freescape engine i igre u njemu - npr Driller... ispred svog vremena.

3 godine
offline
Re: Amiga 500 stiže u verziji mini igraće konzole
Suzu pustih
 
2 0 hvala 0
15 godina
online
Amiga 500 stiže u verziji mini igraće konzole

Dok ne naprave usb verziju quickshot 1 ili 2 flight sticka, sve ove reinkarnacije ne mogu prenijeti srž igranja na amigi

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Amiga 500 stiže u verziji mini igraće konzole

Znači da imaš punu srž igranja na Amigi! 
Ne treba ti USB verzija Quickshota već samo adapter USB na DB9 ("Atari game port").
Imaš ih ovdje:
https://gurce.net/c64mini/hardware_compatibility_lists#usb-to-db9_converters
Tako ja koristim svoje Quickshote na TheC64, ja imam RetroFun verziju adaptera ali svaka od ovih 7 provjereno radi.

cca 25-35$, ili open source sheme za uradi sam.


Iz Retrogamesa su obećali potpunu kompatibilnost USB portova The A500 Mini sa TheC64 Mini.

Možeš koristiti i bilo koji PS/PS2 kontroler, uz npr ovakav adapter (taj ja imam, dupli, Kebidu za 3€). I odličan bežični PS2 kontroler sa Alija za cca 8€.

 

A imaš i Competition Pro joysticke itd, pogledaj taj link gore.

Npr za ovaj Skorpion kažu da je odličan (pravi, podešavajući flight stick joystick), jedino je malo skuplji (29,75€)

https://amigastore.eu/382-skorpion-joystick.html

I naravno, njihov službeni TheC64 Joystick (kopija Competition Pro), "popravljena" verzija sa micro-switchevima i programabilna.

(sa TheC64 Mini dolazi lošija verzija, "tvrda" i  kojoj drška mnogima pukne, meni nije)
https://retrogames.biz/thec64-joystick
Imaš ga na Amazon.de za 27€ https://www.amazon.de/dp/B07WL4JFS9

Poruka je uređivana zadnji put pet 13.8.2021 2:24 (Zechina).
15 godina
online
Re: Amiga 500 stiže u verziji mini igraće konzole
Ne igra mi se na originalnim quickshot joysticima jer su se trgali ko ludi, već na nekom novom ripoffu dizajna ali da microswitchevima. Meni competition Pro nije dobar, niti su mi gamepadi već želim drito flightstick kopiju qs1 ili 2 sa microswitchewima
8 godina
offline
Re: Amiga 500 stiže u verziji mini igraće konzole

Ne znam kaj bi ti rekel, potrgao sam bar 20 joysticka do danas, od tog bar 2 Quickshota; imam još2, (edit: jedan, ovaj drugi je neki "lijevi") neke "Pro" "novije" verzije (1986?) ili sl., prilično je neuništiv. I još neki talijanski klon, njemu sam pak toliko popravaka radio da ima egzoskeleton ko Terminator... Ali i dalje OK radi (i nema micro-switcheve!).

Prve serije QS su bile smeće, zadnje ok (a ja imao sreće).

Ovaj "Skorpion" je pravi flight stick, robusan... Meni ne treba, a i glomazan mi je, ružan i skup. Baš ga Amigaši koriste, po Europi.

Poruka je uređivana zadnji put pet 13.8.2021 21:14 (Zechina).
8 godina
offline
Re: Amiga 500 stiže u verziji mini igraće konzole

LOL, ipak imam dva, ovaj je neki QS-137F (sivi je i ružniji od onog poznatog "QS II", a drugi je QS 1, i da, malo šteka udesno (ali sam ga gadno izraubao; možda bi samo kontakte trebalo očistiti).

Evo našao sam ga, ovaj je, "QS Python 1M"

https://www.msx.org/wiki/Quickshot_QS-137F

 

Neuništivo đubre!

Poruka je uređivana zadnji put pet 13.8.2021 21:30 (Zechina).
11 godina
offline
Amiga 500 stiže u verziji mini igraće konzole

Vecinu ranih devedesetih sam proveo igrajuci na Amigi 500,hrpe uspomena.

Moj PC  
1 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice