Američki Helion obećava prvu komercijalnu fuzijsku

poruka: 42
|
čitano: 10.120
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Američki Helion obećava prvu komercijalnu fuzijsku".
15 godina
offline
Re: Američki Helion obećava prvu komercijalnu fuzi
učo kaže...
.

. fuzijske elektrane, tako da sam ipak oprezan po tom pitanju, mada bih stvarno volio to vidjeti prije mog isteka vremena.

 -za utjehu, sa 'slučajnim tipfelerom'.. :) već imamo fuzijske elektrane!!! ..

 

.. a tipfeler je par slova, fisija-fuzija.. nešto što prođe prosječan copy-paste članak bez problema.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
3 godine
offline
Re: Američki Helion obećava prvu komercijalnu fuzi
Nisu torijski skuplji samo zato jer ne stvaraju plutonij. Komercijalni reaktori ionako ne mogu stvoriti dovoljno čisti plutonij za nuklearno oružje, a ima i sasvim pristojan broj zemalja koji ima uranijske reaktore a da ni ne pokušavaju proizvesti nuklearno oružje.
Poruka je uređivana zadnji put uto 3.8.2021 8:01 (Gallu).
16 godina
online
Re: Američki Helion obećava prvu komercijalnu fuzi
ihush kaže...

+ jedno 'laičko' pitanje.. zašto osobe na slički nose šljemove? .. zaštita na radu? .. zar su na gradilištu? ja sam mislio da je to kulisa fotostudija za projekte.. .. kao što imaju za vjenčanja, fešte i sl.. tj ne vidim opasnost od pada recimo cigle ili strojeve-mehanizaciju, .. možda neki galeb u preletu izbaci teret?.. a šljemovi su tu, ajde bar je i to po ZORu uzorno..

 Ja mislim da je kaciga zbog zaštite potiljka od ionizacijskog zračenja jedinog funkcionalnog fuzijskog reaktora... onog sa sunca :P

15 godina
offline
Re: Američki Helion obećava prvu komercijalnu fuzi

-za to se tradicionalno koriste suncobrani ili sombrero.. nešto na slovo s.. šljem možda dovoljno slično, ima smisla :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
online
Re: Američki Helion obećava prvu komercijalnu fuzi
ihush kaže...

-za to se tradicionalno koriste suncobrani ili sombrero.. nešto na slovo s.. šljem možda dovoljno slično, ima smisla :)

 Pa kako ćeš bit ozbiljan župan, ministar, guverner, državni taynik ili generic političar iz instituta za obnovljive energije i gubljenje vremena, ako imaš sombrero na odijelcetu ili ženskom poslovnom kompletiću? Pa postoji dress code za pranje novca i svečana otvaranja. A to je kravata, građevinska kaciga i Ferragamo špic papci.

13 godina
offline
Američki Helion obećava prvu komercijalnu fuzijsku

Fisija je "jednostavna" i dobro nam je poznata iako tu očito ima dosta prostora za unapređenje s visokotemperaturnim reaktorima i torijem i toga bi se trebali držati u sljedećem razdoblju glede stvarne komercijalne proizvodnje.

Fuziju još treba dosta istraživati. Budučnost je vjerojatno u kombinaciji direktne indukcijske proizvodnje struje, visokotemeraturne proizvodnje vodika i "klasičnog" parnog stroja.

Problem je u fizici plazme i fuzije, jer nismo svjesni koliko još neznamo i na što sve utiče. Taman kad mislimo da smo sve shvatili iskrsne nešto novo i opet smo na početku... 

 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Američki Helion obećava prvu komercijalnu fuzi
učo kaže...
Drago kaže...
učo kaže...

Opet ista stvar: evo ga, tu smo, samo još malo pa gradimo, ali još neki sitni problemčići, pa riješiti će mo to na brzinu, za nekih 30 - 40 godina. Ja stvarno jako navijam za fuzijsku energiju, to bi bilo super dobro rješenje, ali dok to ne naprave, neka se prebace na torij, to već znaju napraviti (Kina naveliko radi na tome a i Indija).

 

Torijski reaktori nisu novost, u Evropi je Njemačka već 80-tih imala posve funkcionalnu NE s torijskim reaktorom koja je zatvorena jer je bila "neisplativa".

 

Kinezi napreduju munjevito, a od Indije ništa ne očekujem jer na svom torijskom reaktoru rade jedno 60 godina i nisu se makli. Čini se više kao neka koruptivna šema za stalno sisanje državnog novca nego stvarni istraživački projekt.

 

 

 Znam Drago da torijski reaktori nisu "isplativi" zato što ne stvaraju plutonij za atomsko oružje. Kinezi imaju dovoljno bombi (preptpostavljam) a sada žele riješiti energiju. Nisam znao da Indijci samo sišu lovu za reaktore, stvarno bi im dobro došlo da to riješe i izgrade hrpu torijskih elčektrana jer im stvarno trebaju. Zapravo, gledajući koje prednosti imaju torijski reaktori u odnosu na oranijske - plutonijske reaktore, dođe mi da zaplačem, imamo rješenje mnogih svjetskih problema u rukama, ali neki tamo divlji probisvjeti na vlasti to ne žele jer neće imati dovoljno plutonija za oružje. Umjesto da spašavamo svijet, neki ga žele uništiti. Kao onaj Tromb iz Alana Forda 

 

Iz ciklusa u tzv. torijevim ("tzv." jer takvi još ne postoje, postoje reaktori u kojima je torij oplodni materijal) reaktorima itekako se može dobivati materijal za nuklearne bombe, U-233, Ameri su '50tih izveli jednu seriju testova baš s takvim bombama, međutim proizvodnja kroz rečeni ciklus je skuplja pošto se U-233 treba pročišćivati od U-232 i valjda još ponečega, kad ćete početi provjeravati činjenice umjesto ponavljanja floskula pro-nuklearnih lobista?

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
14 godina
offline
Re: Američki Helion obećava prvu komercijalnu fuzi
Al Crane kaže...
učo kaže...
Drago kaže...
učo kaže...

Opet ista stvar: evo ga, tu smo, samo još malo pa gradimo, ali još neki sitni problemčići, pa riješiti će mo to na brzinu, za nekih 30 - 40 godina. Ja stvarno jako navijam za fuzijsku energiju, to bi bilo super dobro rješenje, ali dok to ne naprave, neka se prebace na torij, to već znaju napraviti (Kina naveliko radi na tome a i Indija).

 

Torijski reaktori nisu novost, u Evropi je Njemačka već 80-tih imala posve funkcionalnu NE s torijskim reaktorom koja je zatvorena jer je bila "neisplativa".

 

Kinezi napreduju munjevito, a od Indije ništa ne očekujem jer na svom torijskom reaktoru rade jedno 60 godina i nisu se makli. Čini se više kao neka koruptivna šema za stalno sisanje državnog novca nego stvarni istraživački projekt.

 

 

 Znam Drago da torijski reaktori nisu "isplativi" zato što ne stvaraju plutonij za atomsko oružje. Kinezi imaju dovoljno bombi (preptpostavljam) a sada žele riješiti energiju. Nisam znao da Indijci samo sišu lovu za reaktore, stvarno bi im dobro došlo da to riješe i izgrade hrpu torijskih elčektrana jer im stvarno trebaju. Zapravo, gledajući koje prednosti imaju torijski reaktori u odnosu na oranijske - plutonijske reaktore, dođe mi da zaplačem, imamo rješenje mnogih svjetskih problema u rukama, ali neki tamo divlji probisvjeti na vlasti to ne žele jer neće imati dovoljno plutonija za oružje. Umjesto da spašavamo svijet, neki ga žele uništiti. Kao onaj Tromb iz Alana Forda 

 

Iz ciklusa u tzv. torijevim ("tzv." jer takvi još ne postoje, postoje reaktori u kojima je torij oplodni materijal) reaktorima itekako se može dobivati materijal za nuklearne bombe, U-233, Ameri su '50tih izveli jednu seriju testova baš s takvim bombama, međutim proizvodnja kroz rečeni ciklus je skuplja pošto se U-233 treba pročišćivati od U-232 i valjda još ponečega, kad ćete početi provjeravati činjenice umjesto ponavljanja floskula pro-nuklearnih lobista?

 A koliko je meni poznato (ako sam u krivu, molim te ispravi me) taj U233 koji se dobije iz torija je fisibilan i on održava reakciju, tako da nisam siguran da ga se može vaditi van iz smjese soli, a da se ne ugasi nuklearni proces. U 232 je jedna nezgodna stvarčica jer stvara snažno gama zračenje i treba ga se što prije riješiti. I znam da torijski reaktori nisu mogući, nego da moraju imati neku početnu količinu materijala koji zrače neutrone koje torij232 hvata i preko niza atomskih transmutacija dobijemo U233 koji se razbija i daje energiju, Znači, torij232 je početna sirovina iz koje procesom transmutacija dobije U233 koji se podvrgava fisiji, pa koliko ga se proizvede, toliko ga se i potroši ako je reakcija uravnotežena. Između ostaloga, pogledao sam i ovo

dolazim odmah - Godot
16 godina
moderator
offline
Re: Američki Helion obećava prvu komercijalnu fuzi
učo kaže...

 A koliko je meni poznato (ako sam u krivu, molim te ispravi me) taj U233 koji se dobije iz torija je fisibilan i on održava reakciju, tako da nisam siguran da ga se može vaditi van iz smjese soli, a da se ne ugasi nuklearni proces. U 232 je jedna nezgodna stvarčica jer stvara snažno gama zračenje i treba ga se što prije riješiti.

 

 

Tako je. U 232 je "bomb poisoning" nuklid koji se po svaku cijenu nastoji izbjeći jer ga je praktički nemoguće izdvojiti od U233 kad su skupa (kao produkt rada u torijskim reaktorima, primjerice).

 

 

This space for rent!
14 godina
offline
Re: Američki Helion obećava prvu komercijalnu fuzi
overhaul kaže...
ihush kaže...

+ jedno 'laičko' pitanje.. zašto osobe na slički nose šljemove? .. zaštita na radu? .. zar su na gradilištu? ja sam mislio da je to kulisa fotostudija za projekte.. .. kao što imaju za vjenčanja, fešte i sl.. tj ne vidim opasnost od pada recimo cigle ili strojeve-mehanizaciju, .. možda neki galeb u preletu izbaci teret?.. a šljemovi su tu, ajde bar je i to po ZORu uzorno..

 Ja mislim da je kaciga zbog zaštite potiljka od ionizacijskog zračenja jedinog funkcionalnog fuzijskog reaktora... onog sa sunca :P

 Pogledaj noćno nebo i vidjeti ćeš gomilu aktivnih i funkcionalnih fuzijskih reaktora. Samo u našoj galaksiji 200~400 milijardi.

dolazim odmah - Godot
5 godina
offline
Re: Američki Helion obećava prvu komercijalnu fuzi
učo kaže...
Al Crane kaže...
učo kaže...
Drago kaže...
učo kaže...

Opet ista stvar: evo ga, tu smo, samo još malo pa gradimo, ali još neki sitni problemčići, pa riješiti će mo to na brzinu, za nekih 30 - 40 godina. Ja stvarno jako navijam za fuzijsku energiju, to bi bilo super dobro rješenje, ali dok to ne naprave, neka se prebace na torij, to već znaju napraviti (Kina naveliko radi na tome a i Indija).

 

Torijski reaktori nisu novost, u Evropi je Njemačka već 80-tih imala posve funkcionalnu NE s torijskim reaktorom koja je zatvorena jer je bila "neisplativa".

 

Kinezi napreduju munjevito, a od Indije ništa ne očekujem jer na svom torijskom reaktoru rade jedno 60 godina i nisu se makli. Čini se više kao neka koruptivna šema za stalno sisanje državnog novca nego stvarni istraživački projekt.

 

 

 Znam Drago da torijski reaktori nisu "isplativi" zato što ne stvaraju plutonij za atomsko oružje. Kinezi imaju dovoljno bombi (preptpostavljam) a sada žele riješiti energiju. Nisam znao da Indijci samo sišu lovu za reaktore, stvarno bi im dobro došlo da to riješe i izgrade hrpu torijskih elčektrana jer im stvarno trebaju. Zapravo, gledajući koje prednosti imaju torijski reaktori u odnosu na oranijske - plutonijske reaktore, dođe mi da zaplačem, imamo rješenje mnogih svjetskih problema u rukama, ali neki tamo divlji probisvjeti na vlasti to ne žele jer neće imati dovoljno plutonija za oružje. Umjesto da spašavamo svijet, neki ga žele uništiti. Kao onaj Tromb iz Alana Forda 

 

Iz ciklusa u tzv. torijevim ("tzv." jer takvi još ne postoje, postoje reaktori u kojima je torij oplodni materijal) reaktorima itekako se može dobivati materijal za nuklearne bombe, U-233, Ameri su '50tih izveli jednu seriju testova baš s takvim bombama, međutim proizvodnja kroz rečeni ciklus je skuplja pošto se U-233 treba pročišćivati od U-232 i valjda još ponečega, kad ćete početi provjeravati činjenice umjesto ponavljanja floskula pro-nuklearnih lobista?

 A koliko je meni poznato (ako sam u krivu, molim te ispravi me) taj U233 koji se dobije iz torija je fisibilan i on održava reakciju, tako da nisam siguran da ga se može vaditi van iz smjese soli, a da se ne ugasi nuklearni proces. U 232 je jedna nezgodna stvarčica jer stvara snažno gama zračenje i treba ga se što prije riješiti. I znam da torijski reaktori nisu mogući, nego da moraju imati neku početnu količinu materijala koji zrače neutrone koje torij232 hvata i preko niza atomskih transmutacija dobijemo U233 koji se razbija i daje energiju, Znači, torij232 je početna sirovina iz koje procesom transmutacija dobije U233 koji se podvrgava fisiji, pa koliko ga se proizvede, toliko ga se i potroši ako je reakcija uravnotežena. Između ostaloga, pogledao sam i ovo

 
Pogledaj malo i što kažu u biltenu nuklearnih fizičara, to su ipak neki jarčevi stručnjaci koji su u biti i zaslužni za dizajniranje nuklearnih reaktora i proizvodnju nuklearnog oružja. I grize ih savjest zbog toga.

"Compared with naturally occurring uranium 235, uranium 233 has a lower critical mass, which means that less material can be used to build a weapon. And compared with weapons-grade plutonium 239, uranium 233 has a much lower spontaneous fission rate, enabling simpler weapons that are more easily constructed. A 1951 report by the Manhattan Project Technical Section describes extensive efforts devoted to the production of uranium 233 via neutron irradiation of thorium 232. Because the initial thorium feed material was often contaminated with natural uranium 238, the scientists obtained pure uranium 233 by using a variety of methods for separating the intermediate protactinium 233.
By this time, advances in technology and projections of uranium shortages stimulated interest in developing a breeder reactor, which produces more fissile material than it consumes. In the late 1960s, a team at Oak Ridge National Laboratory designed a Molten Salt Breeder Reactor fueled by thorium and uranium dissolved in fluoride salts, but it could only breed uranium 233 by continuously removing impurities—including protactinium 233—from the reactor core. To improve breeding ratios, the researchers investigated methods for removing protactinium from the molten fluoride salts."
https://thebulletin.org/2018/08/thorium-power-has-a-protactinium-problem/

Dakle nije problem u nemogućnosti tehnologije, nego u zagađenju U-233. Što uopće ne znači da bi trebalo gasiti molten salt reaktor, nego samo da je postupak dobivanja materijala za bombu neefikasniji i skuplji od već razrađenih u drugim oplodnim reaktorima.

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
5 godina
offline
Re: Američki Helion obećava prvu komercijalnu fuzi
Drago kaže...
učo kaže...

 A koliko je meni poznato (ako sam u krivu, molim te ispravi me) taj U233 koji se dobije iz torija je fisibilan i on održava reakciju, tako da nisam siguran da ga se može vaditi van iz smjese soli, a da se ne ugasi nuklearni proces. U 232 je jedna nezgodna stvarčica jer stvara snažno gama zračenje i treba ga se što prije riješiti.

 

 

Tako je. U 232 je "bomb poisoning" nuklid koji se po svaku cijenu nastoji izbjeći jer ga je praktički nemoguće izdvojiti od U233 kad su skupa (kao produkt rada u torijskim reaktorima, primjerice).

 

 

 
Nije ga praktički nemoguće izdvojiti - izdvajanje samo poskupljuje postupak dobivanja fisionog materijala u usporedbi s drugim metodama.
Zaključiše za vrijeme rada Oak Ridge eksperimentalnog reaktora.

"The uranium 233 produced in thorium reactors is contaminated with uranium 232, which is produced through several different neutron absorption pathways. Uranium 232 has a half-life of 68.9 years, and its daughter radionuclides emit intense, highly penetrating gamma rays that make the material difficult to handle. A person standing 0.5 meters from 5 kilograms of uranium 233 containing 500 parts per million of uranium 232, one year after it has been separated from the daughters of uranium 232, would receive a dose that exceeds the annual regulatory limits for radiological workers in less than an hour. Therefore, uranium 233 generated in thorium reactors is “self-protected,” as long as uranium 232 levels are high enough. However, the extent to which uranium 232 provides adequate protection against diversion of uranium 233 is debatable. Uranium 232 does not compromise the favorable fissile material properties of uranium 233, which is categorized as “highly attractive” even in the presence of high levels of uranium 232. Uranium 233 becomes even more attractive if uranium 232 can be decreased or eliminated altogether. This is where the chemistry of protactinium becomes important."

Ali kad pare nisu problem, a bombe je poželjno imati, može se i ovako. Rekoše Indijci. Koji očito ne mare baš jako za okoliš i zdravlje nacije. Jer ono za političare glavno je biti nekakva jarčeva supersila, što i mase s radošću puše.

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice